Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 26
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2013
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mirmbrema jam sokoli nga italia.

  Sic e dini kjo kriza ka kapur gjith boten keshtu qe dhe italin.
  Doja te dija nga ndonje shqiptar qe banon ne svicer,norvegji,holland,belgjik a mund te me japi ndonje drejtim per kto vende kam te drejt pune dhe levizje me dokumenta italiane ne gjith evropen pervec norvegji dhe svicer qe mundem vetem te udhotoj por jo te punoj.
  Doja te dija ndonje shqiptar qe gjendet ne kto vende a mundet te me keshilloj ndonje informacion ose keshilla si mund te kerkoj pun ose banes neper kto vende ose ndonje shqiptar qe ka ndonje banes ne kto vende e ka nevoj per me nda qeran dhe per shoqeri se shqiptari duhet te rri me shqiptarin .
  Me jepni ndonje mendim e ma falni shqipen e shkruajtur se di fort mir se kam dal i ri jasht e kam bo pak shkoll ne shqipri . Pershendetje nga sokoli (i love albania forever):-)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Peniel : 04-04-2013 mė 05:05

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-01-2013
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Question Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  Jam nje qytetare i Shqiperis nga Tirana dhe po kerkoj nje menyre per te emigruar ne pamundesin per te siguruar nje pune ketu ne vendin tim. Jam 35 vjec i martuar dhe kam jetuar per me shume se 11 vjet ne Greqi por jam kthyer para nje viti nga gjendja e keqe qe eshte atje mbasi nuk bera dot rinovimin e dokumentave. Ketu kam nje vit qe kerkoj pune por eshte e pamundur dhe mendoj te emigroj perseri ku te jet me e mira per mua dhe familjen time. Mua me pelqen te emigroj ne Angli, vendet nordike, Australi, Kanada, Shba. Do desha po te kishit mundesi per ndonje informacion, sygjrim ose ndonje qe njeh ndonje zyre ose njeri qe te me bej te mundur te largohem ketej per nje pune dhe per nje jet me te mire me gruan time.

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2010
  Vendndodhja
  unided states of europe
  Postime
  692
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  Gomarin nga balta e nxjerr i zoti

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2010
  Vendndodhja
  unided states of europe
  Postime
  692
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  Citim Postuar mė parė nga D&I Lexo Postimin
  Jam nje qytetare i Shqiperis nga Tirana dhe po kerkoj nje menyre per te emigruar ne pamundesin per te siguruar nje pune ketu ne vendin tim. Jam 35 vjec i martuar dhe kam jetuar per me shume se 11 vjet ne Greqi por jam kthyer para nje viti nga gjendja e keqe qe eshte atje mbasi nuk bera dot rinovimin e dokumentave. Ketu kam nje vit qe kerkoj pune por eshte e pamundur dhe mendoj te emigroj perseri ku te jet me e mira per mua dhe familjen time. Mua me pelqen te emigroj ne Angli, vendet nordike, Australi, Kanada, Shba. Do desha po te kishit mundesi per ndonje informacion, sygjrim ose ndonje qe njeh ndonje zyre ose njeri qe te me bej te mundur te largohem ketej per nje pune dhe per nje jet me te mire me gruan time.
  Qe te emigrosh ne keto vende te pakten duhet te kesh njohuri elementare te gjuhes engleze dhe e dyta ....para...dhe di kush qe te hai doren kur te arrish....por duke pare egoizmin qe i ka mberthyer shqiptaret kohet e fundit....ja perse thashe qe gommar in e nxjerr nga balta vetem i zoti.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-01-2013
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  flm gjithesesi!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-02-2013
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  kush mund te me tregoj per azilin ne france flm per mir kuptim.

 7. #7
  Perjashtuar Maska e Mali Gjallica
  Anėtarėsuar
  14-02-2013
  Vendndodhja
  Bruksel, Belgjikė
  Postime
  31
  Faleminderit
  4
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  Citim Postuar mė parė nga D&I Lexo Postimin
  Jam nje qytetare i Shqiperis nga Tirana dhe po kerkoj nje menyre per te emigruar ne pamundesin per te siguruar nje pune ketu ne vendin tim. Jam 35 vjec i martuar dhe kam jetuar per me shume se 11 vjet ne Greqi por jam kthyer para nje viti nga gjendja e keqe qe eshte atje mbasi nuk bera dot rinovimin e dokumentave. Ketu kam nje vit qe kerkoj pune por eshte e pamundur dhe mendoj te emigroj perseri ku te jet me e mira per mua dhe familjen time. Mua me pelqen te emigroj ne Angli, vendet nordike, Australi, Kanada, Shba. Do desha po te kishit mundesi per ndonje informacion, sygjrim ose ndonje qe njeh ndonje zyre ose njeri qe te me bej te mundur te largohem ketej per nje pune dhe per nje jet me te mire me gruan time.
  Sė pari, nėse nuk mund tė sigurosh punė nė vendin tėnd, ku flet gjuhėn e vendit dhe njeh se si funksionon vendi, gjasat janė qė pak ke me gjetė punė nė njė vend tjetėr ku flitet njė gjuhė tjetėr e ka mendėsi tjetėr.
  Sė dyti, ke plot tė papunė nėpėr BE. Nė vendet e BE-sė, si ligj ėshtė qė nė fillim punėdhėnėsi duhet tė marrė nje vendas, pastaj njė shtetas tė BE-sė, e pastaj njė tė "vendeve tė treta", siē quhen tė gjitha vendet e tjera. Shqiptari ėshtė i fundit nė atė listė. Me me dhjetėra miliona evropianė tė papunė qė janė nė kėrkim tė punėve. Kam takuar dhe persona me doktoratura qė ishin papunė dhe punonin pjatalarės pėr bukė goje. Brukseli ėshtė mbushė me grekė, italianė e spanjollė qė kėrkojnė punė. Dhe ata kanė tė drejtė tė punojnė nė ēdo vend tė BE-sė. Ti nuk ke tė drejtė. Ti ke tė drejtė tė rrish 3 muaj aty, dhe me mbarimin e 3 mujorit, do tė kapesh e nuk do tė mund tė shkelėsh zonėn Shengen pėr 5 vjet. Nė ēdo vend tė botės, qė tė punosh duhet tė kesh leje pune. Si do ta gjesh lejen e punės ti? Se qė tė marrėsh leje pune, duhet kontratė pune. Nėse je specialist informatike (IT), atėherė po, shancet i ke qė tė gjesh ndonjė punė, pasi pėr kėtė fushė ka nevojė pasi ėshtė dhe fushė e vėshtirė. Por ti je dhe me familje.

  Prandaj or mik, po tė them, qė ti mund tė gjesh punė nėse:
  -flet anglisht, gjermanisht, frėngjisht shumė mirė (tė treja sė bashku), kinezēja, rusishtja, spanjishtja do tė tė ndihmonin shumė po ashtu si gjuhė shtesė.
  -je njė specialist i shkallės sė lartė nė IT, inxhinier shumė i aftė dhe me shumė pėrvojė, shkencėtar tepėr i aftė
  -ke lekė aq sa tė mbash veten e familjen pėr disa muaj, duke ditur se shpenzimet janė tė larta, me 1000 euro nė muaj qira, 1000 euro pėr tė ngrėnė etj etj.


  Nėse pėrmbush kėto kushte, atėherė e gjen punėn. Ke mjaft shpallje pune nė internet dhe njė person tė tillė e marrin shumė kompani.
  Nėse nuk i plotėson kėto kushte, do tė vėrvitesh si turist pėr 3 muaj nė BE, do tė harxhosh ato lekė qė ke, e pastaj do tė kapesh, e do tė rikthehesh nė Rinas pa kokėrr leku nė xhep.

 8. #8
  Perjashtuar Maska e Mali Gjallica
  Anėtarėsuar
  14-02-2013
  Vendndodhja
  Bruksel, Belgjikė
  Postime
  31
  Faleminderit
  4
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  Citim Postuar mė parė nga florimi1 Lexo Postimin
  kush mund te me tregoj per azilin ne france flm per mir kuptim.
  Azil nga Shqipėria nuk ka. Shqipėria ėshtė njė vend i NATO-s, nuk ėshtė vend i tipit Kore e veriut ku shteti mund edhe tė tė vrasė, nuk ėshtė njė vend nė luftė si Siria p.sh., prandaj nė ēastin qė kėrkon azil nė Francė, e ke futur nė xhep deportimin dhe moshyrjen nė BE pėr disa vjet. Pallavrat e gjakmarrjes nuk pijnė ujė mė, pasi e dinė shumica janė rrena, plus qė njė qė do me marrė gjakun, vjen e tė vret edhe nė Francė.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Vendndodhja
  Bangkok
  Postime
  2,617
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  Ne australi nqf se gjen ndonje menyre, do shpetosh nga kjo jete mizore qe behet ne evrope!
  If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

 10. #10
  Perjashtuar Maska e Mali Gjallica
  Anėtarėsuar
  14-02-2013
  Vendndodhja
  Bruksel, Belgjikė
  Postime
  31
  Faleminderit
  4
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  Citim Postuar mė parė nga KOKASHTA Lexo Postimin
  Ne australi nqf se gjen ndonje menyre, do shpetosh nga kjo jete mizore qe behet ne evrope!
  Po tė ishte ashtu, Australia do tė ishte mbushur me aziatikė qė e kanė mė afėr, e qė janė dyndur nė Evropė.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Vendndodhja
  Bangkok
  Postime
  2,617
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  Ashtu eshte por varet a gjen ndonje mundesi sepse ta permenda sepse esht shume e veshtire
  If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

 12. #12
  Perjashtuar Maska e Mali Gjallica
  Anėtarėsuar
  14-02-2013
  Vendndodhja
  Bruksel, Belgjikė
  Postime
  31
  Faleminderit
  4
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  Citim Postuar mė parė nga KOKASHTA Lexo Postimin
  Ashtu eshte por varet a gjen ndonje mundesi sepse ta permenda sepse esht shume e veshtire
  Po, mundėsi ka qė ky t'i hype ndonjėrit nga ato tragetet plot me aziatikė qė mbyten ēdo muaj duket tentuar pėr tė zbarkuar nė Australi, e nėse ky shqiptari arrin tė shpėtojė nga mbytja e krokodilėt, tė kapet nga rojet australiane, e tė ēohet nė kampet e burgimit ku do tė mbahen me vite nė kushte burgimi e nėn shoqėrinė e aziatikėve, deri sa ta kthejnė nė shtetin nga i cili i ka hypur tragetit pėr tė zbarkuar nė Australi.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Vendndodhja
  Bangkok
  Postime
  2,617
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  Ore plak un po flas te shkoje si njeri jo si kafshe. Te shkosh ne 2013 neper tregete, me mir te shkoje ne fshatin qe ka lindur dhe te rrije me lope.
  If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

 14. #14
  Perjashtuar Maska e Mali Gjallica
  Anėtarėsuar
  14-02-2013
  Vendndodhja
  Bruksel, Belgjikė
  Postime
  31
  Faleminderit
  4
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  Citim Postuar mė parė nga KOKASHTA Lexo Postimin
  Ore plak un po flas te shkoje si njeri jo si kafshe. Te shkosh ne 2013 neper tregete, me mir te shkoje ne fshatin qe ka lindur dhe te rrije me lope.
  Si njeri ky prapė duhet tė pėrmbushė ato kushtet: tė flasė shumė mirė anglisht, tė ketė me vete nja 2000 euro pėr biletė pėr person, tė ketė dhe disa mijėra euro me vete pėr qira e ushqim, pasi punėt atje nuk janė pėrtokė, dhe tė jetė specialist i mirė nė njė fushė ku ka kėrkesa tani pėr tani. Pa leje pune nuk mund tė punosh askund.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e il_padrino
  Anėtarėsuar
  30-04-2005
  Vendndodhja
  holland
  Mosha
  40
  Postime
  167
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  amerik dhe kanada besoj qe ka shume mundesi regullimi, sepse evropa u mblodh dhe u pordh
  Jetoj me rastesin sepse asgje nuk eshte e rastesishme

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,454
  Faleminderit
  1
  29 falenderime nė 26 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  Citim Postuar mė parė nga D&I Lexo Postimin
  Jam nje qytetare i Shqiperis nga Tirana dhe po kerkoj nje menyre per te emigruar ne pamundesin per te siguruar nje pune ketu ne vendin tim. Jam 35 vjec i martuar dhe kam jetuar per me shume se 11 vjet ne Greqi por jam kthyer para nje viti nga gjendja e keqe qe eshte atje mbasi nuk bera dot rinovimin e dokumentave. Ketu kam nje vit qe kerkoj pune por eshte e pamundur dhe mendoj te emigroj perseri ku te jet me e mira per mua dhe familjen time. Mua me pelqen te emigroj ne Angli, vendet nordike, Australi, Kanada, Shba. Do desha po te kishit mundesi per ndonje informacion, sygjrim ose ndonje qe njeh ndonje zyre ose njeri qe te me bej te mundur te largohem ketej per nje pune dhe per nje jet me te mire me gruan time.
  Sa para ke ti?
  Ato para qe ke kursyer ne greqi eshte me mire ti investosh ne shqiperi sesa ti harxhosh neper bote.
  Guri peshon ne vend te vet.
  Perndryshe do te shkoje jeta duke lare pjata per tu pasuruar italianet, greket apo do fshishe gjithe jeten xhama per amerikanet.

 17. #17
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,935
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  Citim Postuar mė parė nga D&I Lexo Postimin
  Jam nje qytetare i Shqiperis nga Tirana dhe po kerkoj nje menyre per te emigruar ne pamundesin per te siguruar nje pune ketu ne vendin tim. Jam 35 vjec i martuar dhe kam jetuar per me shume se 11 vjet ne Greqi por jam kthyer para nje viti nga gjendja e keqe qe eshte atje mbasi nuk bera dot rinovimin e dokumentave. Ketu kam nje vit qe kerkoj pune por eshte e pamundur dhe mendoj te emigroj perseri ku te jet me e mira per mua dhe familjen time. Mua me pelqen te emigroj ne Angli, vendet nordike, Australi, Kanada, Shba. Do desha po te kishit mundesi per ndonje informacion, sygjrim ose ndonje qe njeh ndonje zyre ose njeri qe te me bej te mundur te largohem ketej per nje pune dhe per nje jet me te mire me gruan time.
  C'fare shkollimi dhe profesioni ke ti vella?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-10-2005
  Postime
  48
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  Vuajtje dhe papunesi ka kudo. Vend fush me lule dhe me dyer hapur nuk ka.

 19. #19
  =ஜ۩۞۩ஜ= Maska e toni007
  Anėtarėsuar
  02-03-2009
  Vendndodhja
  Ne vendin e Shqiponjave
  Mosha
  34
  Postime
  3,274
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  O milet,ky po kerkon nje menyre me zgjidhe jeten e veshtirsite,ju i thoni bene gropen gati se ska rrugezgjidhje tjetr.Sikur te gjith ju qe flisni si emigrant nuk keni kalu veshtersira ta cfardolloji per tu sistemuar ku tashme jetoni,nuk i vjen ndermend askujt ndonje ide e vecante me emigru edhe pa letra?Sa i respektoj shqiptaret e kosoves sepse gjithmon kan ndihmu njeri tjetrin,ndersa ne te shqipris dime me pa vetem shtrembet njeri tjetrin.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-10-2005
  Postime
  48
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Kush munde te me ndihmoje per te emigruar???

  Personalisht mendoj se eshte me e lehte te besh hajer ne Shqiperi, se dy njerez i njef, gjuhen e flet, sesa te hysh te kerkosh ne forum sesi mund te rregullohesh jashte pa dokumenta, pa pune, pa gjuhe, pa njohur njeri...

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •