Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 23
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,438
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime

  Rreth analizave.

  Do doja nje orientim rreth analizave me te rendesishme qe duhen bere per femije dhe te rritur.

  Cilat jane ato dhe cfare tregojne?
  Nje here ne sa kohe duhen mbajtur ne kontroll?

  flm
  "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,438
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  juhuuuuu ka ndonje mjek ketu...juhuuuuu
  "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  punojne.........skane kohe per forume
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  ok po filloi une

  analiza te gjakut tani ne keto kohe jan te panumerta
  por ne kemi ber nje standardizimi per analiza rutine apo kontrolluese qe ne nje far forme te jep nje pasqyre te pergjitheshme per shendetin tuaj.
  pastaja nese ndonjera ka levizje jasht normave,athere spektri i tyre mund te zgjerohet varsit prej patologjise ne fjale
  Pra po filloi nga me te thjeshtat

  SEDIMENTIMI ( shenohet ne raport me SE)

  Sedimentimi i eritrociteve

  Sedimentimi paraqet shpejtesin e depozitimit te qelizave te kuqe te gjakut (eritrociteve).Me sakt sasin e eritrociteve qe depozitohen ne epruvet ne kohe pre 1 ore.Lartesia e depozitimit matet me mm prandaja sedimentimi shprehet me mm/h.
  Varsisht nga mosha vlerat normale jane:

  20 vj 30 vj 40 vj 50 vj 60 vj 70 vj 80 vj
  meshkujt 10 15 20 25 30 35 40
  femrat 15 20 25 30 35 40 45  Te femijet vlera e sedimentimit jan 0-10 mm/h ndersa te posalindur 0-2mm/h

  Kur rritet sedimentimi?
  Kur ne organizem ka pezmatim (ftohje) proteinet me mase molekulare te madhe (fibrinogeni dhe globina) shkaktojn qe eritrocitet rrijn se bashku dhe depozitohen ne fund te epruvetes me shpejt se zakonisht.Keto proteina i prodhon melqija dhe sistemi imunitar te proceset infektive dhe tumoret.

  Qellimi i matjes se sedimentimit eshte :

  • Te percaktohet prezenca e ndonje pezmatimi apo ndonje semundje ne organizem
  • Perciellja e semundjes egzistuese (te analizat kontrolluese)
  • Te vertetohet sherimi i semundjes

  Sedimentimi normal nuk don te thot se nuk ka semundje ne organizem,por se i rritur indikon me vazhdimesin e analizave tjera deri sa te gjendet shkaku
  Ajo vetem si analiz nuk tregon shum,prandaja percaktohet bashk me analizat tjera.

  Shaktaret e SE te rritur

  • Tumoret
  • Semundjet autoimune
  • Ethet rreumatike
  • Semundjet kronike te veshkave
  • Semundjet e gjendres tireoide
  • Infekcioni i mushkerive
  • Infekcionet virale
  • Turbekuloza
  • Osteomijeliti
  • Shtatzania

  Shaktaret e SE te ngadalsuar

  • Sasia e rritur e sheqerit ne gjake
  • Anemia (nje lloj i saj)
  • Semundjet e melqise
  • Leukocitoza

  Cka ndikon ne rritjen e SE te eritrocitet ne gjendjet jo patologjike
  • Shatzania,
  • Menstruacionet
  • Pleqeria
  • Ilaqet

  Cka duhet ditur?
  • Se i eritrocitet si analiz e vetme nuk mund te percaktoi shkallen dhe vendin e infekcionit
  • Te disa semundje SE i eritrociteve nuk leviz,keshtu qe nuk duhet plotesisht bazuar vetem ne kete analize,
  • Vec SE te eritrociteve ,prezencen e infekcionit ne organizem mund ta percaktojm edhe me C-reaktivni protein (CRP) test.  vijon neser me analizat tjera
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga teta : 18-01-2013 mė 08:31

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  beji analizat vetem kur trupi te ta diktoje, jo kot se ashtu ta thote mendja
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,834
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  O Teta po sedimentimi pse te behet rutin se nuk e kuptova mire??

  @ Prudenca: cdo shtet ndryshon ne sherbimet e veta mjekesore. (screening, vaksinat, trajtimet etj etj)

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  ne i quajm standarde disa analiza thelbesore,qe i kerkojn pacientet per te mesuar per gjendjen e pergjitheshme te organizmit.

  te ne eshte ber rutin te behen te pacientet qe vijn vetem per kete qellim

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,438
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  pra nese une neser shkoj per analiza cfare te kerkoj...se te jete per mjekun te shkruan lloj lloj qe te te grije nga leket?

  psh gjak komplet?c'analiza perfshin dhe cfare sheh nepermjet ksaj analize?
  cilave u jap perparesi?diabet,tiroide,melcise apo ku e di une...se sjam e zanatit de
  "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

 9. #9
  CHEERFUL GIRL Maska e Arvima
  Anėtarėsuar
  14-04-2008
  Vendndodhja
  Aty ku te sjellin te gjitha rruget ...
  Postime
  3,532
  Faleminderit
  186
  152 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Rreth analizave.


  Analizat jane shume dhe ato kryhen ne varesi te problemit qe personi ka. Nese kerkohet nje kontroll i pergjithshem tek nje person i rritur atehere analizat kryesore perfshijne matja e rruazave te kuqe te gjakut, hemoglobines, vellimit te rruazave te kuqe, rruazat e bardha dhe trombocitet. Sedimenti ka nje fare rendesie kur kemi te bejme me inflamacion. Nese do donit ta zgjeronit numrin atehere duhet te perfshini matjen e kreatinines dhe azotemise, funksionin e melcise (bilirubina totale dhe ajo e lidhur, AST, ALT, GGT, kolesteroli dhe trigliceridet), nje matje te glukozes si dhe elektrolitet. Analizat e tjera varen nese personi merr ndonje ilac ose ka ndonje semundje te nje organi te caktuar ose simptom.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Arvima : 18-01-2013 mė 15:00
  If you want to be TOGETHER you have TO-GET-HER !

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  Mat tensionin i here
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 11. #11
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
  Mat tensionin i here


  Hahahahahahahaha


  Wow sa kom qesh !!!
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  HEMOGRAMI (pasqyra e gjakut)

  Per analize mund te merret edhe gjaku nga vena edhe ai nga kapilaret pra nga mollza e gishtit te parafundit te dores.Jep info rreth qelizave te ndryshme te gjakut.Karakteristikat fizike dhe kimike te plazms se gjakut

  Kerkohen te rastet:


  Semundjet simptomtike
  Per qellime diagnostike
  Dyshimi per infekcion
  Te rastet e gjakderdhjes
  Dobesimit apo peshes se tepert
  Hipo apo hiperglikemia
  Presionit te larte apo te ulet te gjakut
  Anemise
  Lodhjes,plogeshtise
  Etheve,infekcionet virale


  Plazma e gjakut:


  Koha e gjakderdhjes dhe kuagullimit
  Grupi i gjakut
  Vetit e pergjitheshme te gjakut
  Qrregullimet imunologjike

 13. #13
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  A ka mundesi me dite pa shku me i ba analizat se cfar grupi te gjakut kam ? Se tyben kam harru krejt.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  po me shanse te pergjysmuar pshh 50% ama
  ik pyete maman dhe babin se ca grupi te gjakut kan dhe shanset jan qe te kesh njerin nga ato grupet

  me shum nuk mund te te ndihmohet duhet te ikesh ne laborator

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,834
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
  ne i quajm standarde disa analiza thelbesore,qe i kerkojn pacientet per te mesuar per gjendjen e pergjitheshme te organizmit.

  te ne eshte ber rutin te behen te pacientet qe vijn vetem per kete qellim
  ska kuptim te besh rutin screening dicka qe seshte sensitive e as specifike. Te pakten kshu mendoj...

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,438
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  flm teta per shtjellimin.te ndjek me interes,por te lutem me thuaj ne vija te pergjithshme cfare analizash te kerkoj te bej per te pare gjendejen e pergjithshme te organizmit sic thua ti.
  flm
  "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  Citim Postuar mė parė nga Toffee Lexo Postimin
  ska kuptim te besh rutin screening dicka qe seshte sensitive e as specifike. Te pakten kshu mendoj...
  ne instututin ku punoi une bejm vlersimin medicinal per pune,dmth organizatat ecaktuara cdo 6 muaj i perserisin kontrollin mjeksore punetoreve te vet.

  ne i kemi ca standarde te grup analizave qe i bejm derisa nuk dyshojm dicka me shum te nje pacient

  prudence,ato qe mendoi se do duhet bere po mundohem ti pershkruaj me gjithe arsyet e tyre,por te kesh pak durim do i postoi nje nga nje ,se nuk kam shum kohe te mirrem menjeher me te gjitha

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,438
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  po Rreziku Arterosklerotik(RAC) cfare tregon? vlera normale duhet te jete 4.5-5.5.Po ta kesh me poshte kete vlere apo me siper,cka tregon????
  "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-01-2013
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  Prudence, Analiza apo Testi i pare qe duhet te besh eshte Testi Genetik, per vete apo per femijet, Pastaj mund te vazhdosh me Gjakun Komplet, Urinen, fecen dhe Ndofta edhe Floket. Sigurisht keto jane teper te detajuara dhe kushtojne Shume, Standartet e analizave qe aplikohen ne Shqiperi jane teper te vjetra.

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,834
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Pėr: Rreth analizave.

  Citim Postuar mė parė nga Agron Daja Lexo Postimin
  Prudence, Analiza apo Testi i pare qe duhet te besh eshte Testi Genetik, per vete apo per femijet, Pastaj mund te vazhdosh me Gjakun Komplet, Urinen, fecen dhe Ndofta edhe Floket. Sigurisht keto jane teper te detajuara dhe kushtojne Shume, Standartet e analizave qe aplikohen ne Shqiperi jane teper te vjetra.
  Po me test gjenetik ca shpreson te gjesh mqs duhet te jete testi i pare?
  Si edhe floket per ca analize duhen?

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •