Close
Faqja 9 prej 12 FillimFillim ... 7891011 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 226

Tema: Emra shqip

  1. #161
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga XhGashi
    Me vje keē une prap kam konsiderat ndaj jush

    po te shikoj e lexoj kah i ndryshon edhe pyetjet e tjerve se me mua e ke kryer .te lumte sa i madh sa i afte qenke

    sepse tek emrat diteve te javes ke startua me menyra majorizuese perqmuese egoiste i

    Ju jeni ne hall me veten tuaj mos mi ndryshoni pyetjet se per diapazonin e intelektit tim ju skeni asnje te dhene po pasi shkruaj SHQIP mjaftonse per te fol une ibie shkurt e trup .

    Zoteri XhGashi hipotetik,

    1. T'kam respektuar pesfish me shume se ē'e ke merituar.

    2. Cdo mendim qe ta kam dhene ta kam mbshtjelle mire me argumente, edhe i kam mbyllur syte para gabimeve gjuhesore e ngatrrimeve t'mendimit ashtu qe pa i rene tri here varg prej s'pari rrjeshtit s'mundje te dish cka po do te thuash, e me shpesh as pas te tretes. Qe ishin perfundi cdo niveli te FSH.

    3. Jam munduar te t'respektoj pesfish me teper, n'besimin qe s'je duke arritur te shprehesh mendimin qashtu si deshiron ta thuash.

    4. Prej hatrit dhe vullnetit te mire, nje shkrim tendin e kam thyer teknikisht qe ta bej me te lexueshem edhe per vete edhe per te tjeret, gje qe s'e kam bere, e as nuk do e beja per hater t'asnjerit, vec qe te mund ta lexoje edhe dikush mendimin tend te mjegullte, e tani po m'thua edhe andej-kendej.

    5. Tema per ditet e javes eshte dashur te mbyllet automatikisht, sepse ajo teme ka qene e hapur shume kohe me pare, -pra eshte duplifikim. Edhe aty t'eshte bere leshim, gabimi im! Por e lash me mendimin se kishte nje kahje pak me ndyshe se ajo e vjetra dhe nuk kisha qasje per bashkim temash.

    6. Me gjithe mosdijen tende per te folur gjuhen shqipe as ne nivelin me te ulet te pranueshem dhe pamvarsisht respektit e konsiderates time aspak te merituar, dole e me the sikur te ishte vet shpikesi i gjithe gjuheve te botes bashk me etimologjine me egoizem e seder pjej nje gjuhetari famelarte se:

    "linguisti i mire e ndane shapin prej sheqerit"

    "NESE SHQIPTARI NUK FLET SHQIP SI DO TE QUHEJ"

    "une nuk mund te jem me SHQIPTARE se sili do SHQIP-fols"

    -Demek ne nuk jemi shqiptar ne qenkemi shqipfolesa! Dhe as kaq nuk te mjaftoi...

    Djalosh je regjistrar me 07-03-2007, dje jane mbushur 20 dite, ende pa u mbushur njezet dite dhe pa lexuar dy shkrime te mijat ne teresi, ti erdhe e m'the; Ne vend te pergjegjes kolegiale ashut si e prisja:


    "ti ke aftsi per ti lakuar emrat vetem gjithnji i lakon per qejfin tend ju jepkahje tjeter a paguhesh shtrejt per ket sherbim edhe paske nje semundje qe kisha me emrue GRE-LATMANI ju permbahesh instruksioneve kjo semundje eshte sheruese
    kthehu e zene lepurin qe e shef mos i nuhat gjurmet se per ndryshe te vret gjuetari me ty do te debatoj sa te duash deri te merzitesh se ti ma ngjall sensin e humorit edhe me heret te kam tregue se egnatja eshte asgje tjeter veq nje e ajne puēerr ti verrtet ki nevoj te sherohesh."

    Tani zoteri i nderuar m'i zberthe pak keto ofendime e denoncime idioteske qe mi ke bere pa i provokuar ne asnje menyre, pervecse me miresjelljen dhe korrektesine time te tepruar ndaj teje?

    Kjo ishte miresjellja jote personale?

    Sherbimin teknik qe ia kam bere nje shkrimi tend per ta bere te lexueshem qenka ndryshim i pyetjes?

    Korrektesia dhe miresjellja ime e tepruar paska qene ajo qe ti e quan menyre majorizuese percmuese dhe egoiste?

    Tani mendoj une, sepse nuk e ke merituar as kete, e as pergjegjen siper, jam i detyruar te te pyes, -prej kujte paguhesh ti? Kush te dergoi? Me cfare qellimi ke hyre ne keto tema? Pse i barazon fistet e egra parasllave skite me shqiptaret?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  2. #162
    Belbėzim eshte kur flet neper dhembe ose kur flet si me veshtiresi. Eshte dhe si e themi nganjehere si me shaka po flet mėk-mėk. Po ashtu i belbet perdoret per nje njeri qe nuk eshte i afte te artikuloje fjalet ne menyre te rregullt.

  3. #163
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Nuk e dija qe zoterote palle e kuvendit dhe i ditur pas mexhilisit e gjeke etimologjine te gatshme ne fjalor. Merre shtruar, dhe mos lexo ashtu si te pelqen, por sic eshte shkruar.

    Pjesa qe kam zberthyer eshte b'zoj, ndersa nuk kam dhene asnje ide per parapriresin "bel". Ndersa ti gjen "belb" si rrenje te fjales, une mendoj qe jane 2 rrenje perberese te belbesoj, pra Bel dhe B'zan.

    Per "bel" nuk jam thelluar shume. Por eshte nje pjesez qe gjendet sidomos ne pjesen fundore te fjaleve, si psh: dhem-bel, hara-bel, za-bel, shere-bel, bel (mes)?. Kam pershtypjen se shpreh nje minimativ, pra "dicka me e vogel, me te thyer se zakonisht".

    PS. Cka do me thane Xhemlo?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 29-03-2007 mė 07:38
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  4. #164
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    pershendetje -per nderim ndaj te lexuesit te kesaj teme - skjarim

    Per emrin barbar
    Per emrin belban

    Bera pyetje per te parin nese din kush nga ju ,

    ketu i shof dy emra

    por perseri po e cek se - shapi edhe sheqeri jan dy gjera -si ne kete rast shapi
    eshte BARBAR kurse sheqeri eshte emri BELBAN .

    SUPUZIMIN qe e iterpetoj nuk mund te jet edhe supozim i gjithe tjerve kam
    cek dhe prap po e ceku se emri belban nuk eshte njesoj si emri barbar.
    Nese ja imponoj mendimin tim ndonjenit nga ju at'her une jam EGOIST .

    Duhet cekur se menyra e zberthimit per disa emra nuk me pelqen sepse kem
    emra qe per etimol duhet te kan me shum se nji apo dy emra ketu ēendron edhe
    i tere devijimi i emrit ,ketu eshte edhe gabimi qe bejm ne me apo pa dashje.

    SUPOZIM
    Une supozoj se ky eshte etimoli i emrit belban;
    BEL -BUZ-- ZA-ANI BEL eshte fillimi i formimit te fjales nga brendia
    kurse buza eshte pengesa stagnimi i fjales
    dhe zani eshte toni

    Nuk mun te besoj se ky emer eshte emer me kuptim te keē por mvaret nga
    menyra e transmetimit sepse edhe edhe emri kur nena i drejtohet femiut
    oh belbushi i nenes e ka bazen tek emri belban, belbezim belbezan edhe nje
    emer ēe e ceku styksi me, beza, bezaj, bezani i afrojn keto supozimet e mia.

    per emrin skolot- skyte ishte vetem shembull sepse nuk kisha qellim te afroja gjenezen e askujt pamvarsisht se kujt i konvenon .

    PER TEMEN EMRAT E DITEVE TE JAVES -
    JO ME JU POR ME KEN TE DONI DO TE DISKUTOJ , e them shkurt se si eshte
    e paraqitur tema edhe me heret une verrtet jam i ri ne keto forumet tuaja
    keni diskutuar me heret por jo ashtu si me flen mua ne shpirt .
    Nese tema e lart permendur nuk e veēon gjuhen SHQIPE nga gjuhet tjera
    per'rreth verrtet une skam be asgje .

    kerkoj falje prej lexuesve ne bukurshkrim ne shprehje te rrugaēsis time,por
    disa etiketime s'mund ti pranoj por durimi dhe toleranca !
    Jan dy gjera te pa ēmueshme se a e meriton me ja hudh faculeten ndonjeni,
    kesaj nuk i iku sepse friken ja kam vetem ZOTIT se per njeri qe ha buk e pi
    uje kur te doj dalim ne aren XH . GASHI PRISHTINE une nuk mshifem as
    nuk pseudonohem pas emrit te VEND pagzimit ,, baptist " mos me njollos
    mos e tepro se verrtet jam fshatar mburrem dhe jam krenar se edhe fshati me
    i vogel eshte me i mire se qyteti larash , nese deshiron te vazhdojm diskutim pa njollosje jam per ; edhe ate ,atje te tema e diteve te Javes por nese jo at'her ti lem rehat lexuesit diskutuesit .

    Per kete e them me plot te drejt se nuk mund te jem me Shqiptar me shum a me pakse cili do Shqiptar ēe flet gjuhen Shqipe gjuhen e nanes .

    E si do te quhej Shqiptari ēe se flet Shqipen nuk e di veē besoj se mvaret nga vendi ku jeton .
    Tjeter eshte emrimi zyrtar dokumenti e tjeter eshte qendrimi-fjala, por eshte interesant vepra , me mire do te ishte ēe ato te jen te mira dhe KOMBITARE .

    VETEM ZOTIT I PERULEM
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga XH.GASHI : 29-03-2007 mė 08:29

  5. #165
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Keto ofendime merri zoterote futi ne kuti se nuk ta shtojne as argumentin as forcen e shprehjes.
    Aq me pak pakuptimesite qe ke vargezuar poshte tani hyr me nicun tjeter dhe jip ne pergjegje trefish me te ngathet pasi ashtu keshtu nuk di cfare flet e aq me pak e ke te qarte arsyen pse futesh ne dikutime qe s'te interesojne.

    "PS. Cka do me thane Xhemlo?"
    do me thane: Dr. Jekyll, diten e mire dhe te fala per Mr. Hyde.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  6. #166
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga XhGashi
    pershendetje -per nderim ndaj te lexuesit te kesaj teme - skjarim

    Per emrin barbar
    Per emrin belban

    Bera pyetje per te parin nese din kush nga ju ,

    ketu i shof dy emra

    por perseri po e cek se - shapi edhe sheqeri jan dy gjera -si ne kete rast shapi
    eshte BARBAR kurse sheqeri eshte emri BELBAN .

    SUPUZIMIN qe e iterpetoj nuk mund te jet edhe supozim i gjithe tjerve kam
    cek dhe prap po e ceku se emri belban nuk eshte njesoj si emri barbar.
    Nese ja imponoj mendimin tim ndonjenit nga ju at'her une jam EGOIST .

    Duhet cekur se menyra e zberthimit per disa emra nuk me pelqen sepse kem
    emra qe per etimol duhet te kan me shum se nji apo dy emra ketu ēendron edhe
    i tere devijimi i emrit ,ketu eshte edhe gabimi qe bejm ne me apo pa dashje.

    SUPOZIM
    Une supozoj se ky eshte etimoli i emrit belban;
    BEL -BUZ-- ZA-ANI BEL eshte fillimi i formimit te fjales nga brendia
    kurse buza eshte pengesa stagnimi i fjales
    dhe zani eshte toni

    Nuk mun te besoj se ky emer eshte emer me kuptim te keē por mvaret nga
    menyra e transmetimit sepse edhe edhe emri kur nena i drejtohet femiut
    oh belbushi i nenes e ka bazen tek emri belban, belbezim belbezan edhe nje
    emer ēe e ceku styksi me, beza, bezaj, bezani i afrojn keto supozimet e mia.

    per emrin skolot- skyte ishte vetem shembull sepse nuk kisha qellim te afroja gjenezen e askujt pamvarsisht se kujt i konvenon .

    PER TEMEN EMRAT E DITEVE TE JAVES -
    JO ME JU POR ME KEN TE DONI DO TE DISKUTOJ , e them shkurt se si eshte
    e paraqitur tema edhe me heret une verrtet jam i ri ne keto forumet tuaja
    keni diskutuar me heret por jo ashtu si me flen mua ne shpirt .
    Nese tema e lart permendur nuk e veēon gjuhen SHQIPE nga gjuhet tjera
    per'rreth verrtet une skam be asgje .

    kerkoj falje prej lexuesve ne bukurshkrim ne shprehje te rrugaēsis time,por
    disa etiketime s'mund ti pranoj por durimi dhe toleranca !
    Jan dy gjera te pa ēmueshme se a e meriton me ja hudh faculeten ndonjeni,
    kesaj nuk i iku sepse friken ja kam vetem ZOTIT se per njeri qe ha buk e pi
    uje kur te doj dalim ne aren XH . GASHI PRISHTINE une nuk mshifem as
    nuk pseudonohem pas emrit te VEND pagzimit ,, baptist " mos me njollos
    mos e tepro se verrtet jam fshatar mburrem dhe jam krenar se edhe fshati me
    i vogel eshte me i mire se qyteti larash , nese deshiron te vazhdojm diskutim pa njollosje jam per ; edhe ate ,atje te tema e diteve te Javes por nese jo at'her ti lem rehat lexuesit diskutuesit .

    Per kete e them me plot te drejt se nuk mund te jem me Shqiptar me shum a me pakse cili do Shqiptar ēe flet gjuhen Shqipe gjuhen e nanes .

    E si do te quhej Shqiptari ēe se flet Shqipen nuk e di veē besoj se mvaret nga vendi ku jeton .
    Tjeter eshte emrimi zyrtar dokumenti e tjeter eshte qendrimi-fjala, por eshte interesant vepra , me mire do te ishte ēe ato te jen te mira dhe KOMBITARE .

    VETEM ZOTIT I PERULEM
    Zoteri XhGashi hipotetik,

    1. T'kam respektuar pesfish me shume se ē'e ke merituar.

    2. Cdo mendim qe ta kam dhene ta kam mbshtjelle mire me argumente, edhe i kam mbyllur syte para gabimeve gjuhesore e ngatrrimeve t'mendimit ashtu qe pa i rene tri here varg prej s'pari rrjeshtit s'mundje te dish cka po do te thuash, e me shpesh as pas te tretes. Qe ishin perfundi cdo niveli te FSH.

    3. Jam munduar te t'respektoj pesfish me teper, n'besimin qe s'je duke arritur te shprehesh mendimin qashtu si deshiron ta thuash.

    4. Prej hatrit dhe vullnetit te mire, nje shkrim tendin e kam thyer teknikisht qe ta bej me te lexueshem edhe per vete edhe per te tjeret, gje qe s'e kam bere, e as nuk do e beja per hater t'asnjerit, vec qe te mund ta lexoje edhe dikush mendimin tend te mjegullte, e tani po m'thua edhe andej-kendej.

    5. Tema per ditet e javes eshte dashur te mbyllet automatikisht, sepse ajo teme ka qene e hapur shume kohe me pare, -pra eshte duplifikim. Edhe aty t'eshte bere leshim, gabimi im! Por e lash me mendimin se kishte nje kahje pak me ndyshe se ajo e vjetra dhe nuk kisha qasje per bashkim temash.

    6. Me gjithe mosdijen tende per te folur gjuhen shqipe as ne nivelin me te ulet te pranueshem dhe pamvarsisht respektit e konsiderates time aspak te merituar, dole e me the sikur te ishte vet shpikesi i gjithe gjuheve te botes bashk me etimologjine me egoizem e seder pjej nje gjuhetari famelarte se:

    "linguisti i mire e ndane shapin prej sheqerit"

    "NESE SHQIPTARI NUK FLET SHQIP SI DO TE QUHEJ"

    "une nuk mund te jem me SHQIPTARE se sili do SHQIP-fols"

    -Demek ne nuk jemi shqiptar ne qenkemi shqipfolesa! Dhe as kaq nuk te mjaftoi...

    Djalosh je regjistrar me 07-03-2007, dje jane mbushur 20 dite, ende pa u mbushur njezet dite dhe pa lexuar dy shkrime te mijat ne teresi, ti erdhe e m'the; Ne vend te pergjegjes kolegiale ashut si e prisja:


    "ti ke aftsi per ti lakuar emrat vetem gjithnji i lakon per qejfin tend ju jepkahje tjeter a paguhesh shtrejt per ket sherbim edhe paske nje semundje qe kisha me emrue GRE-LATMANI ju permbahesh instruksioneve kjo semundje eshte sheruese
    kthehu e zene lepurin qe e shef mos i nuhat gjurmet se per ndryshe te vret gjuetari me ty do te debatoj sa te duash deri te merzitesh se ti ma ngjall sensin e humorit edhe me heret te kam tregue se egnatja eshte asgje tjeter veq nje e ajne puēerr ti verrtet ki nevoj te sherohesh."

    Tani zoteri i nderuar m'i zberthe pak keto ofendime e denoncime idioteske qe mi ke bere pa i provokuar ne asnje menyre, pervecse me miresjelljen dhe korrektesine time te tepruar ndaj teje?

    Kjo ishte miresjellja jote personale?

    Sherbimin teknik qe ia kam bere nje shkrimi tend per ta bere te lexueshem qenka ndryshim i pyetjes?

    Korrektesia dhe miresjellja ime e tepruar paska qene ajo qe ti e quan menyre majorizuese percmuese dhe egoiste?

    Tani mendoj une, sepse nuk e ke merituar as kete, e as pergjegjen siper, jam i detyruar te te pyes, -prej kujte paguhesh ti? Kush te dergoi? Me cfare qellimi ke hyre ne keto tema? Pse i barazon fistet e egra parasllave skite me shqiptaret?
    __________________
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #167
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-06-2006
    Postime
    354
    O njerez te mire,pse po ngaterroheni keshtu me fjale?!
    Une nuk mund ta kuptoj pse njeriu yne e quan tjetrin „te shitur“, „armik“ e me te zeza tjera,vetem pse ai tjetri ka tjeter mendim!
    Une mund ta kuptoj sedren e ndonjerit qe ka me shume fakte rreth lendes qe diskutohet,por kjo s`e perligj fyerjen e tjetrit.

    Une per vete s`kam fare zotesi as te problemet e gjuhes sone as te problemet e historise se vjeter.Ky ka qene shkaku qe i kam lexue me deshire shkrimet tuaja,me qellim qe te mesoj diqka nga to.Mirepo,fyerjet tuaja ,si keto me lart, jane shume deshpruese dhe e humbin vullnetin e lexuesit .

    Nje dua te ua them te gjitheve,
    sado i dijshem te jet njeriu,nese ai nuk ka sjellje respekti ndaj bashkebiseduesit,pavaresisht nga dallimi ne mendime, dituria s`i vje gja.
    Kacafytjet tuaja jane shume deshpruese.

  8. #168
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Gjithesesi;
    Aq me teper kur nga vullneti i mire i pergjigjesh me gjithe cfar ke arritur te dish per vete, ne ndonje pyetje qe nuk ia ke fare borxhin dhe ai te quan "te shitur" "armik" apo me nje fjale ""punetor"" vetem pse pate miresine t'i pergjigjesh dhe ia dhurove respektin qe nuk e meriton. Bile nuk mjaftohet me kaq por te shkruan edhe diagnoza medicinale. ani pse nuk e njeh ash gjuhen shqipe ne nivel te komunikimit solid.

    Prandaj une ndihem shumefish me i deshperuar se ti me kete sjellje te ulet jokolegiale.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  9. #169
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    suppozim-
    emri Belban ka nje kuptim te gjer pak jam munduar ta shpjegoj por patjeter duhet te kthehem tek fillimi i ketij emri sepse nuk e kam shpjeguar por po e ceku shkurtimisht Bel kam cek se eshte fillimi - e kjo ka nje etimol parsor ose perkthim diq me fryerjen eren por edhe nga shkronjat FR me pas ne FL ose floska ose fluska ēe krijohen permbi siperfaqe te ujit apo ndonje nje lengu.

    Kjo pershtatet edhe me gjuhen Gjermane blasen eshte fruerje flusk por edhe me emrin balon edhe me emrin testise krejt keto gjejn perkthim ne nje etimol paresor nuk mundet me pas etimol parsor tjeter emer , ky eshte supozim i imi per ket edhe emri belban eshte emerim i kombinuar por kur eshte krijuar nuk kam ide a eshte formuar te PELLAZGET apo me von te YLLIRET nuk e di .

    Gjermanisht per te perkthyer emrin folfol- mek mek ēe e ceku nje antar perdoret emri bla bla bla, edhe kjo fjal eshte me te njejtin etimol paresor .
    Paksa u mundova vetem ēe tja afroj lexuesit supozimin time per emrin belban ka me shum materiar por koha spo me premton .

    pershendetje
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga XH.GASHI : 30-03-2007 mė 07:36

  10. #170
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Diēka per emrin AFERDITes- AFRO-DZIAk- VENERA-

    Ky emer nje prej emrave qe e ka zberthimin ne shqip si i pari si i dyti ashtu edhe i treti pra kuptimin e ketij emri e shof keshtu .

    Por se pari duhet te cekim emrin e etapes -kohes para lindjes se djellit ne gegerishte eshte nje emer tjeter per ket kohe e ay eshte FERKU , e kjo nenkupton diq AFER per te lind DIELLI edhe emri igjuhes gjermane FRY -ZEIT e ka etimolin te ky emer i gegrishtes .

    Pra ne ket koh mund te shifet planeti i VENERE -s per ket emrin qe besohet se eshte emer latin eshte gabim sepse ne shqip e ka perkthimin e ay do te ishte ky kuptim ;

    VE-NE- RE-roj-ron pajtonin-fajtonin ejten ēe na e paralajmron lindjen e Diellit kjo argumentohet edhe me traditen e lasht te popullit ton se krushqit kan shkuar per ta marre nusen para lindjes se djellit .

    Sa per skjarim vetem shiqo pse emri AFER dhe emri ANA kan diēte perbashket
    e kjo eshte prapa shtesa AFER-DI-ta ose AFER DIELLI.
    Dhe parshtesa te emri tjeter ANA DI-te-ANA

    Pra emri i pare paralajmron lindjen e diellit kurse emri dyte emron diten e javes qe vjen pas dites se DIELL ketu e shof ndryshimin.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga XH.GASHI : 28-04-2007 mė 16:49

  11. #171
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Emra Shqip Nga Linear B 1600 P E S
    Eritha=er I Tha
    Do Era
    Dham Korr
    Pa Ki Ana
    Yje Roja
    Yje Reja

    Emra Shqip Homerik

    At Rea
    Do Lopa
    Pi Ne Lopa
    Me Ne Lau
    Ti Le Mahu
    Pri Am
    I Do Me Ne
    A Hile,a Qilli ,a I Leht.
    Mendor
    Nes Dor
    Hek Dor
    E Lėna
    A Thana
    Etje Etje

    Emra Nga Azia E Vogėl

    Tishezėmran
    Hane
    Parmendari

    Emra Nga Etruria

    Avulli
    Velthina
    Amushe
    Pullumeh

    Emėr Nga Shqipėria Shek 2 P E S

    Ermandan

    Emėr Nga Kreta Shek 2 -p E S

    Ar Kija
    Arkakokleshi

  12. #172
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-11-2007
    Vendndodhja
    Australia
    Postime
    22
    a e din dikush nga vjen emri Parashqevi, si ne Parashqevi Simaku per shembull... shume qejf e kam ket emer por nuk di nga vjen...

  13. #173
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Pershendetje
    Per shkak se ne kete tekst gjindet emri qe e ceku me lart Alfeko, postova kuptimin e ketij teksti tek kjo teme.
    Ky do ishte kuptimi tekstit te pllakes se arte te Pyrgjit

    Ita femia i ka 2 hera (muaj) mas par ati ,e qe un ia lash tre(muaj),themi sa me qe u tuta dhe ba-na diei(dial).
    Per ja plas sall gjuhen iase tu rroj .Se mu nis tash,thu pas,thuj lere se naks(nervoz)ki femi.Ta(tani)mere ska (ilagfe-llafe) kurfar.Tesh jam ITA lei llafet po ardhsha se na ka tranue djalin , aj se len ITA ja ,a kena shpi errsohet ITA nim(nihemi herav tjera) hera m’ per afer , ENIA kapur m’perqaf.
    emrat
    ITA-ITHA dhe ENIA
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga XH.GASHI : 13-12-2007 mė 16:28

  14. #174
    Citim Postuar mė parė nga LM1 Lexo Postimin
    a e din dikush nga vjen emri Parashqevi, si ne Parashqevi Simaku per shembull... shume qejf e kam ket emer por nuk di nga vjen...
    eshte greqisht me sa di une. Me duket nje dite jave ne mos gabohem.

  15. #175
    i/e regjistruar Maska e xxxl
    Anėtarėsuar
    20-10-2002
    Vendndodhja
    gjermani
    Postime
    277
    Ta mare dreqi edhe kete pune , nuk me thoni a ka ndonje emer te vertet shqipetar se ketu pervec emrit ILIR i paskan bere greket te tera me nga nje shpjegim nga mbrapa.

  16. #176
    i/e regjistruar Maska e BaBa
    Anėtarėsuar
    12-03-2006
    Vendndodhja
    Facebook.com/BabaAlbanian
    Postime
    4,061
    un paskam emer ilir, kshu mkishin than po se besoja, tani e pash ktu mu mbush menja top


    shnet dhe urime per temen




    Citim Postuar mė parė nga xxxl Lexo Postimin
    Ta mare dreqi edhe kete pune , nuk me thoni a ka ndonje emer te vertet shqipetar se ketu pervec emrit ILIR i paskan bere greket te tera me nga nje shpjegim nga mbrapa.

    si persh : puro shqiptar ca emri do ti ? alban emer shqiptar asht
    Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė.

  17. #177
    i/e regjistruar Maska e xxxl
    Anėtarėsuar
    20-10-2002
    Vendndodhja
    gjermani
    Postime
    277
    krijuesit e gjithesise nuk kan lene gje pa "zbuluar"
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  18. #178
    i/e regjistruar Maska e BaBa
    Anėtarėsuar
    12-03-2006
    Vendndodhja
    Facebook.com/BabaAlbanian
    Postime
    4,061
    ahahahahahahahahah
    Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė.

  19. #179
    i/e regjistruar Maska e erindi_al
    Anėtarėsuar
    21-04-2006
    Postime
    183
    A din ndokush te me tregon diēka me shume rreth emerit Jorik?

  20. #180
    Citim Postuar mė parė nga erindi_al Lexo Postimin
    A din ndokush te me tregon diēka me shume rreth emerit Jorik?
    hera e pare qe e degjoj

Faqja 9 prej 12 FillimFillim ... 7891011 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •