Close
Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 226

Tema: Emra shqip

 1. #41
  me nder qofsh
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  autara dhe amyntea
  dy emra te vjeter ilir dhe per ne inglish jan fare kollaj Tara dhe Tea shkurt.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga katana : 08-10-2003 mė 20:32
  Memory is a kind
  of accomplishment
  a sort of renewal
  even
  an initiation

 2. #42
  Perjashtuar Maska e Komisari
  Anėtarėsuar
  16-10-2003
  Vendndodhja
  Rain forest
  Mosha
  39
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mbiemrat normalisht jane ekstensione te emrit personal qe cdo njeri qe jeton
  nen civilizimin e sotem boteror ka. Meqenese njerezit kane shume emra te
  pervecem qe ngjajne me njeri tjetrin, nder kohe njerezit kane patur nevoje qe
  te kene mbiemrat e tyre si shtese ne menyre qe te dallohen me qarte nga njeri
  tjetri. Por jo te gjithe popujt dhe civilizimet i kane mbiemrat e njejte, apo
  i marrin ne forme te njejte. I njejti fenomen ndodh edhe mes shqiptaresh.

  A e pyesin ndonjehere shqiptaret veten e tyre se cfare do te thote mbiemri i
  tyre? Se a ka ndonje lidhje historike pas atij emri te cilin ata e kane per
  mbiemer? Historine qe ata mbiemra permbajne?

  Shqiptaret i kane marre mbiemrat e tyre historikisht ne forma te ndryshme.

  Disa i kane marre mbiemrat e tyre ne baze te qyteteve dhe fshatrave nga ata
  kane rrjedhur. Psh ne sot gjejme njerez me emra Hasan Shkupi, Bardh Shpuza,
  Kolec Traboini, Mehmet Konica, Asllan Kanina, Glaus Tirana etj (qyteti apo
  fshati: Kanine, Traboin, Shpuze, Shkup, Tirana etj). Nga vete mbiemrat e ketyre
  personave ne e kuptojme se keta njerez jane te ardhur nga qytetet qe ata kane
  nga pas si mbiemer, apo te pakten kane njefare lidhje historike me qytetet ne
  fjale. Ne kete kategori ka edhe disa persona te tjere qe i kane mbiemrat e
  tyre te origjinuar nga qyteti apo fshati nga rrjedhin, por qe me kalimin e
  kohes jane deformuar, si psh: Xhemal Malaj (origjinali i Malaj - Mallakastra)
  etj.

  Disa shqiptare te tjere i kane marre mbiemrat e tyre ne baze te fiseve nga ata
  kane rrjedhur. Keshtu ne mund te kemi emra si Sali Kelmendi, Gjergj Shkreli,
  Mark Kastrati, Ali Berisha etj. Cfare keta emra na deshmojne ne, eshte se
  personat ne fjale (zakonisht veriore) rrjedhin nga fise te caktuara (fiset:
  Shkreli, Kelmendi, Kastrati, Berisha). Me ndertimin e shtetit modern ne
  shqiperi, personat ne fjale morren per mbiemer te tyre emrat e fiseve nga ata
  rridhnin.

  Nje forme tjeter nga e cila shqiptaret i marrin mbiemrat e tyre eshte ajo e
  profesioneve qe te paret e tyre kane patur. Keshtu ne kemi njerez me erma
  Altin Ekmekciu, Astrit Spahiu, Gezim Bakalli, Isa Hatibi, Enver Shehu, Mehmet
  Hoxha, Janaq Zografi, Qirko Prifti, Sali Protopapa etj etj. Sic e shohim
  mbiemrat e personave ne fjale si:
  Ekmekci - bukepjekes
  Spahi - kalores
  Hatibi - Orator
  Shehu - hoxhe teqeje
  Zografi - piktor
  Protopapa/PAPA - prifti i pare (ne vllah-bullgarisht, sllavishte e vjeter barbare) etj

  ne mesojme se te paret e personave ne fjale kane patur profesionin ne fjale,
  apo te pakten kane patur nje lidhje mjaft te forte me profesionin ne fjale me
  te cilen ata jane identifikuar si dhe me etnicitetin e tyre

 3. #43
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Ufff, shyqyr Flora qenka emer me origjine shqipe... (them keshtu se perdoret dhe ne gjuhe te tjera te botes)

  jo per gje por po te kem ndonjehere ndonje vajze, do desha t'ja vija emrin Flora
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e MICH
  Anėtarėsuar
  10-08-2003
  Vendndodhja
  T.H.E M.I.C.H.I.G.A.N S.T.A.T.E
  Mosha
  36
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kush te kete nevoje me gjet emer per cunin ose gocen te vije ktu.
  *"The Whole Problem With The World Is That Fools And Fanatics Are Always So Certain Of Themselves, But Wiser People So Full Of Doubts."*
  * LifE RunS FasT If u Don'T StoP SometimeS & LooK AraunD YoU'LL MisS IT!*"What is moral is what you feel good after, and what is immoral is what you feel bad after."Life is a mystery to be lived, not a problem to be solved.Love is like a fire, it can either warm your heart or burn your house down.It is foolish to deal with a fool.After dark all cats are leopards.

 5. #45
  Law Student Maska e Arlind
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  SE London
  Mosha
  33
  Postime
  212
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ASD

  flm per punen qe ke ber vla esht vertet nje pun e mir
  dhe mjaft e nevoitshme


  ciao
  Tropojan Virus

 6. #46
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  16-10-2003
  Vendndodhja
  italy
  Mosha
  29
  Postime
  94
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  te emrat me E per vajza keni harruar ERISELDA

 7. #47
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Pse nuk i boton ne nje liberthm, tip fjalor?

  Do ishte vertet shume interesante dhe do t'ia dhuronim me kenaqesi shume miqve tane para se te lindnin bebat
  Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
  perplasen nė detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
  U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 8. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Wink Emra vajzash

  Arta, metal i cmuar
  Rea-nga fjala: re (shiu)
  Vera-stine e vitit
  Ciljeta- cil jete(lulezo jete)
  Erdeta-ere deti
  Linda-Jap jete
  Beharta-nga behar
  Blerina/Blerta-gjelberim
  Bardha-ngjyra e bardhe
  Njomeza-e lagesht, e brishte
  Urata-bekimi
  Zana-krijese mitologjike
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Manulaki : 15-07-2004 mė 15:44
  Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

 9. #49
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Smile Emra djemsh

  Ermal- Ere mali
  Imir- I mire
  Guri-nga fjala gur
  Bardhyl- i bardhe
  Behar-stina e veres
  Gezim- nga fjala gezim
  Urim- nga fjala urim
  Durim- nga fjala durim
  Saimir- Sa i mire
  Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

 10. #50
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Asgjesikurdielli ke bere pune me vlere... Te lumte!

  Diku lart pashe nje mesazh ku thuhe se ke harruar "IRENA". Ky emer nuk eshte me origjine shqiptare.

  Per ata qe duan te dine se ē'kuptim ka emri i tyre u sugjeroj faqen e meposhtme, shume interesante:

  The etymology and history of first names
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [xeni] : 12-09-2004 mė 10:21

 11. #51
  ANGEL Maska e ledi01
  Anėtarėsuar
  10-07-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  29
  Postime
  53
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga AsgjėSikurDielli
  [b]L
  Ledian/ė,-a nga njė emėr njeriu, ilir
  UHHHHHHHH............SA U LODHA DERISA E GJETA EMRIN TIM..........!!!!!!!!!!!
  ~~Nje zemer e mbushur me dashuri....zgjon nga gjumi miliona zemra te fjetura.........
  ~~~Nje mendje e mbushur me dituri..cliron nga erresira,miliona mendje te errta....

 12. #52
  menefrego Maska e Tironcjanekatun
  Anėtarėsuar
  03-05-2004
  Vendndodhja
  evrope
  Mosha
  35
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ku o emri im????? yyyyyyyyy, do i bej nomin mamit, me paska vu i emer te huj

 13. #53
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-06-2005
  Vendndodhja
  nuk dihet
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Gjergji
  Yjana
  Valdet

 14. #54
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Emri claudius eshte rromak dhe do te thote i cale, qe calon nga fljala claudo. Emri Omer eshte grek, del nga Homeri dhe ka shume etimologji. Njera del nga o-mi-ron qe do te thote ai qe nuk shikon se omeri ishte i verber. Emrin e moren Arabet pastaj prandaj gjendet Omar (si p.sh. Omar Al Khayam) dh Omer (si Omer Vrioni)

 15. #55
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Asgje sikur dielli mire na jep emrat qe nuk jane te gjithe shqip po nuk na jep etimologjine. Cdo te thote secili emer. Ne qofte se keni emra vetiake, greke, latine, ose hebre (qe kaluan ne krishterim) mund tu bej etimologjine!
  P. sh emri Aleksandra eshte femeror i emrit 'Aleksandros' qe vjen nga folja alekso=mbroj dhe fjala andras=burre. D.m.th. Aleksandros= ai qe mbron burrat (grek)
  P. sh emri Nuredin del nga nur=drita dhe din=besimi fetar. D.m.th. Nuredin=drita e beses (arab)
  P.sh emri Musa ose Mojsi eshhte egjiptian dhe to te thote: 'biri i ujit' sic jane Ramsis (biri i perendise Ra) Tuthmosis dhe te tjere.
  P. sh. emri Oktavian do te thote 'i teti' (latin)
  P. sh. emri Thomas ose Tom, Tomi do te thote 'binjak' (hebre)

 16. #56
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
  Asgje sikur dielli mire na jep emrat qe nuk jane te gjithe shqip po nuk na jep etimologjine. Cdo te thote secili emer. Ne qofte se keni emra vetiake, greke, latine, ose hebre (qe kaluan ne krishterim) mund tu bej etimologjine!
  P. sh emri Aleksandra eshte femeror i emrit 'Aleksandros' qe vjen nga folja alekso=mbroj dhe fjala andras=burre. D.m.th. Aleksandros= ai qe mbron burrat (grek)
  P. sh emri Nuredin del nga nur=drita dhe din=besimi fetar. D.m.th. Nuredin=drita e beses (arab)
  P.sh emri Musa ose Mojsi eshhte egjiptian dhe to te thote: 'biri i ujit' sic jane Ramsis (biri i perendise Ra) Tuthmosis dhe te tjere.
  P. sh. emri Oktavian do te thote 'i teti' (latin)
  P. sh. emri Thomas ose Tom, Tomi do te thote 'binjak' (hebre)
  E sigurte qe emri Aleksandros do te thote kundraburrit ? Emri Alehander, qe duhet te pranuar qe spanjishtja ka ruajtur disa trajta interesante shqiptimesh dhe sidomos strukturen gramatikore, eshte A le hander, eshte lere si ne anderr. I njejti emer ju vu dhe Gjergj Kastriot Skenderbeut, pasi sipas legjendes ashtu sic kishte pare enderr Olimpia, ashtu pa enderr dhe Vojsana perpara se te lindte Gjergji.

  Ato osat e asat hiqi pak here tjeter, se jane shtojca te fjaleve te vjetra pellazgjike te cilet te ardhurit pej sirie, si puna jote i keni marre civilizimit Iliro-Pellazg... apo je prej Frigjie aziatike ti ?

  TOM eshte THOM THEM ne shqip, nuk mund te kete emer me kuptimplote dhe te lashte se sa kjo fjale.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 17. #57
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Mosha
  36
  Postime
  1,451
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ada --- Nuk e di nga e ka orgjinen po me duket se eshte emer anglez

 18. #58
  123456.... Maska e FsHaTaRi
  Anėtarėsuar
  20-07-2002
  Vendndodhja
  Hollywood Profesioni : SuperStar
  Postime
  483
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Agim
  Agron
  Shqiponja
  Fatos
  Bexhet

  Kam dhe tjer po pertoj ti them :P
  B

 19. #59
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  As emri Gjergj eshte shqip, as emri Kastriot, as emri Skenderbe
  1) emri Gjergj eshte shqiptarizim i emrit grek Jeorgios (qe do te thote 'ai qe punon token')
  2) emri Kastriot eshte latin nga castra qe do te thote keshtjelle (edhe keshtjelle eshte latine castillo) dhe -iot eshte greke qe tregon toponim
  3) emri Skender eshte arab. Kur arabet ndeshen emrin Aleksandros pjesen Al e kaluan per nyje (si p.sh al-jabr=algjebra) dhe emri u be al-Iskandar sepse ks-ne greke e bene sk. dhe me kohe u transformua nga turqit Skender. Beu eshte titull otoman.

  Menyra etimologjike jote eshte te pakten qesharake. Mos harro se shqipja eshte plot me huazime qe arrijne mbi 50% te gjuhes. Nje shembull, shqipja ka afersisht 35 000 fjale dhe 5000 jane me origjine te gjuheve lindore. 1/7!

  sa per emrin Thomas mund te hapesh nje fjalor me ghjuhen hebraike...

  mos ngaterro te verteten me ate qe do ti te besosh

 20. #60
  At'qivia Maska e Flori
  Anėtarėsuar
  12-03-2004
  Vendndodhja
  Tiranė, Albania
  Mosha
  29
  Postime
  2,560
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  emra dalin pa fund pre dit e ka nje i ri
  Femra ne Sex:
  Akmerikanka: o yes o yes
  Gjermanja: ja gut ja gut
  Shqiptarja: "mos i trego kerkujt"

Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •