Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35
  1. #21
    E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anėtarėsuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219
    Citim Postuar mė parė nga cool_shqype Lexo Postimin
    Faktori qe Shqypet e Dardanis sat rrojn, jane ata burra e cuca qi dhan jeten tue luftue sa me sllavin e sa me halldupin....jane ata foshnja qi rritun me tymin e kulls se djegun ninull krismen e alltis paten dhe djegesit kangen e alltis i kendun.......
    padiskutim, ata qe luftuan jane heronjte dhe merita e tyre s'do te harrohet kurre, por te mos harrojme qe lufta ka qene me periudha te caktuara ne nje histori shumevjecare. Une desha te nxjerr ne dukje qe pikerisht njeri nga elementet qe ka vecuar popullsine shqiptare dhe s'e ka bere te perzihet ne perzierjen dhe nakatosjen qe s'do t'i shpetonte kush sikunder i shpetoi populli shqiptar, eshte pikerisht besimi i tyre. Nese do te ishin kthyer ne orthodoks e do te ndanin te njejtat kisha me serbet,, do te quheshin "vellezer" kur te jepej mesha cdo te djele..

    respekte
    What goes around---comes around

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anėtarėsuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024
    Citim Postuar mė parė nga Sorkadhe_Kelcyre Lexo Postimin
    padiskutim, ata qe luftuan jane heronjte dhe merita e tyre s'do te harrohet kurre, por te mos harrojme qe lufta ka qene me periudha te caktuara ne nje histori shumevjecare. Une desha te nxjerr ne dukje qe pikerisht njeri nga elementet qe ka vecuar popullsine shqiptare dhe s'e ka bere te perzihet ne perzierjen dhe nakatosjen qe s'do t'i shpetonte kush sikunder i shpetoi populli shqiptar, eshte pikerisht besimi i tyre. Nese do te ishin kthyer ne orthodoks e do te ndanin te njejtat kisha me serbet,, do te quheshin "vellezer" kur te jepej mesha cdo te djele..

    respekte

    Ju lutem mos ta merrni si kokefortesi ne qofte se do te kisha ngurimin tim lidhur me shpetimin e tyre pra Shqiptareve nga x apo y besim fetar.....perkundrazi, mendoj se besimi fetar (i c'do lloji) ka luajtur nje rrol negativ duke asimiluar e tjetersuar pjese te shumta popullate.
    Nga ana tjeter disa elemente, qofte edhe sherbyes ne keto besime duke patur kulturen e duhur si dhe nje trashigimi brez pas brezi te qendrueshm dhe memedhetar, ia arriten jo vetem te luftojne e sakrifikohen por edhe te perhapin e mbajne frymen kombetere dhe identititin Shqipetar DHE KJO ESHTE JO NJE KAPRICO E RILINDASVE SIC E TRUMPETON I ZOTI I DYQANIT "ALBO" POR NJE RENDIE PAS NJE IDEJE SA FISNIKE POR EDHE LARGPAMESE, KETA ATHLETE TE SHPETIMIT KOMBETAR ME SHUM DURIM E MATURI JA NGRITEN NANES KRYET E MULUME PREJ HINIT, SHKUNDEN INENTITETIN E CJERRE PREJ USHUJZAVE DHE NA DHANE STAFETEN PER NJE VLLAZERI KU NA BASHKON JO VETEM GJUHA E FOLUR POR EDHE KENGET E VAJTIMET, SHARJET E PERKEDHELJET, E MBI TE GJITHA DASHTUNIA PER KET VEND SADO I KEQ QE MUND TE DUKET NDO1HERE.....

    Gjithashtu me respekt.
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  3. #23
    qafir modern Maska e lato007
    Anėtarėsuar
    14-12-2008
    Vendndodhja
    ke ura e limuthit
    Postime
    93
    Citim Postuar mė parė nga kacauni Lexo Postimin
    Nuk po shpik gje Zotni ,dogjet Kishat 1 500 vjecare dhe sot keni shkruar historine sic deshen pushtuesit osmnllinj .( kam ndejt disa dite Prizren ,kam degjuar se c'gjuhe flasin )Desh harrova , jam ortodoks por jo grek .Selam .
    po para kishave cfare kishte kacun?

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-02-2012
    Postime
    55
    Si gjithmone ne te maqedonise te anashkaluar ne maksimum oree po te kisha pudhtet do insistoja ne maksimum qe ne te terhiqeshim nga ju e te luftonim per te drejtat tona ne maqedoni te cilat doemos nje dite te kompletuara do i kemi edhe fundi fundit edhe pse jam krenar per ate qe jam do me detyroni qe te perdor ate skajshmerine:formimi i nje kombi te vecuar nga ju e edhe ashtu te hiqemi nga ju njehere e pergjithmone kur edhe bullgaret e vegjel (maqedonasit) krujuan nje histori sa te mbijetojne si komb po te njejten gje do e benim dhe ne e besoj me shume se malazezet do beheshim

  5. #25
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanė
    Postime
    1,813
    Citim Postuar mė parė nga sokolmemeti Lexo Postimin
    Si gjithmone ne te maqedonise te anashkaluar ne maksimum oree po te kisha pudhtet do insistoja ne maksimum qe ne te terhiqeshim nga ju e te luftonim per te drejtat tona ne maqedoni te cilat doemos nje dite te kompletuara do i kemi edhe fundi fundit edhe pse jam krenar per ate qe jam do me detyroni qe te perdor ate skajshmerine:formimi i nje kombi te vecuar nga ju e edhe ashtu te hiqemi nga ju njehere e pergjithmone kur edhe bullgaret e vegjel (maqedonasit) krujuan nje histori sa te mbijetojne si komb po te njejten gje do e benim dhe ne e besoj me shume se malazezet do beheshim
    Me ngadal e me avash o sokol shoku , se ju nuk jeni te anashkaluar, sepaku prej shqiptareve te Kosoves jo... Nuk ben te ftohesh aq lehte. Noli kur ka folur per shqiptaret e Kosoves ka qene koha kur Kosova ka qene vilajet ne vete dhe ka pasur edhe Shkupin e Kumanoven ne ate kohe, madje Shkupi ka qene kryeqendra e vilajetit te Kosoves. Prandaj mos mendo qe keni qene te anashkaluar, as sot nuk jeni. Kujto luften e UCK-se ne Maqedoni pas Lugines se Presheves, kush frymezoi atje dhe kush udhehoqi ate ushtri. Vetem dy komandant ne Maqedoni kane qene bashkvendas te mi, te cilet cliruan Tetoven dhe njeri prej tyre u vra. Pra, duhet te kthesh traken ndonjehere pas dhe te shikosh se si rrodhen ngjarjet. As nga shqiptaret e Shqiperise se besoj se anashkaloheni, pervec nje pakice qe eshte edhe kunder shqiptareve te Kosoves edhe kunder shumices shqiptare ne Shqiperi...!!

  6. #26
    Peace and love
    Anėtarėsuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    gabimi qendron ne faktin se ne nuk jemi te afte te dallojme metaforen, ironine,sarkazmen nga e verteta. ne me mire te vuajme per buken e gojes vetem te na drejtoje dikush nga fshati yne.Gjoksi grope,barku bosh,por keshem 7 ministra nga zona e pare operative. A jetohet keshtu?

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e I KTHYERI
    Anėtarėsuar
    03-12-2006
    Postime
    85
    me vjen keq te lexoj se ju gjykohet besimi shqiptareve te Kosoves. Besnikeria e tyre ndaj fese myslymane mendoj se eshte faktori kyc qe ata sot egzistojne . Nese do te ishin bere nje me orthodoksine serbe (gje qe gjithmone Serbet e kane enderruar) atehere do te ishte me e lehte per armiqte e shqiperise ta "trubullonin" edhe me shume te verteten.

    Po jo moj Sorkadhe, se ja ke fut kot, po ne Orthodhokėt kėtu nė Shqipėri qė ruajtėm edhe besėn edhe jemi "dembabdem" nė kėto trojė ē'duhet tė themi pėr ty qė u bėre "myslymane" nė Shqipėri; se u bėre pėr tė mos u asimiluar, apo pėr tu bėrė njė me ata qė pėr pesqind vjet na pushtuan?

    Faleminderit Gon per hapjen e temes. Eshte gjithmone bukur ta lexosh historine apo me mire karakteristikat qe veshin cdo krahine shqiptare, nepermjet vargjeve e rimes.
    Strofa e Permetit me e bukura !

    Edhe strofa pėr Korēėn sbie mė poshtė!

  8. #28
    E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anėtarėsuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219
    Kot apo plot, cdonjeri hedh ketu ate qe mendon. Une vete jam orthodokse por rrespektoj njesoj si nje orthodoks ashtu edhe nje katolik apo myslyman. Nuk do te gjykoja kurre nje besimtar te kujtdo besimi... Besimi eshte grimca me e rendesishme ne perberjen e moralit te njeriut.. personalisht i perulem profetit te fundit dhe me te perkryerit , Muhamedit. Fakti eshte qe shqptaret mbijetuan mijra vite "perquisition" e ne kete , merite ka cdo rit i ndjekur.

    p.s. Korca te bukur e ka strofen, po mendoj se embelsine e Permetit nuk e ka
    What goes around---comes around

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e I KTHYERI
    Anėtarėsuar
    03-12-2006
    Postime
    85
    Kot apo plot, cdonjeri hedh ketu ate qe mendon. Une vete jam orthodokse por rrespektoj njesoj si nje orthodoks ashtu edhe nje katolik apo myslyman. Nuk do te gjykoja kurre nje besimtar te kujtdo besimi... Besimi eshte grimca me e rendesishme ne perberjen e moralit te njeriut.. personalisht i perulem profetit te fundit dhe me te perkryerit , Muhamedit. Fakti eshte qe shqptaret mbijetuan mijra vite "perquisition" e ne kete , merite ka cdo rit i ndjekur.

    Nuk e kuptoj dot kėtė qė ke shkruar mė lart, qė je orthodhokse, qė respekton dhe i pėrulesh muhamedit?! Nuk njoh ndonjė besim tė tillė!

    p.s. Korca te bukur e ka strofen, po mendoj se embelsine e Permetit nuk e ka

    OK, sepse Korēa ėshtė pak mė e ftohtė se Pėrmeti.

  10. #30
    E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anėtarėsuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219
    Citim Postuar mė parė nga I KTHYERI Lexo Postimin

    Nuk e kuptoj dot kėtė qė ke shkruar mė lart, qė je orthodhokse, qė respekton dhe i pėrulesh muhamedit?! Nuk njoh ndonjė besim tė tillė!
    [/B]
    Dua te te them qe njeri nuk ka pse te kufizohet ne besimin e tij, por beson ne ate qe ndjen se duhet besuar. Nuk dua te te bej te mendosh se nuk e besoj besimin tim orthodoks. perkundrazi .
    What goes around---comes around

  11. #31
    Citim Postuar mė parė nga Akili-A Lexo Postimin
    deri dje kisha nje medyshje, por tani u binda 100% qe shqiperia nuk duhet te bashkohet me kosoven.
    ti kishe medyshje??...cfare thua more ..po ti nuk je shqipetar...pse nuk tregon realitetin e origjines tende ,
    flet shqip!....te gjithe minoritetet flasin shqip ne shqiperi,
    thuaj qe je grek , apo maqedonas apo serb apo vlleh...pse ke frike...mos u shtir si shqiptar..
    une nuk kam problem as me greqine e as me serbine ...kam problem me greqine dhe serbine qe eshte ne koken tende ...dhe kur shaj greqine ..nuk shaj greqine ..por greqine qe ke ti ne koke ...dhe kur lavderoj greqine ...nuk lavderoj greqine..sepse "greqia" eshte nje perkufizim gjeografik i pashpirt..por greqine qe ka dikush ne koken e tij(psh) e qe me pelqeu ky mendim qe ka..
    i thashe keto qe te mos keqkuptohemi...!
    Nuk ka perėndi tjetėr pėrveē ZOTIT

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-01-2012
    Vendndodhja
    Rrefugjat ne vendin tim ...
    Postime
    991

    Pėr: Perkufizime te Fan S.Nolit per krahinat shqiptare

    Citim Postuar mė parė nga cool_shqype Lexo Postimin
    Faktori qe Shqypet e Dardanis sat rrojn, jane ata burra e cuca qi dhan jeten tue luftue sa me sllavin e sa me halldupin....jane ata foshnja qi rritun me tymin e kulls se djegun ninull krismen e alltis paten dhe djegesit kangen e alltis i kendun.......
    Shsheeettt.... bre shqipe , mos e qelb muhabetin ! Sllavet i kena miq !

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e ardis
    Anėtarėsuar
    12-02-2008
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    211

    Pėr: Perkufizime te Fan S.Nolit per krahinat shqiptare

    une di qe edhe per Tropojen ka pas nje strofe,mos e di ndonjeri?

  14. #34
    Updating.... Maska e Wordless
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Pėr: Perkufizime te Fan S.Nolit per krahinat shqiptare

    Nuk e dinja kaq gomar kėtė Fan S.Nolin !!! Do jenė trillime alla mongoloide kėto se nuk ka mundėsi !!
    Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

  15. #35
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anėtarėsuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Pėr: Perkufizime te Fan S.Nolit per krahinat shqiptare

    Me plot mend ne krye, s'ka si te miratohen keto vargje ofenduese.
    … ///

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •