Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime

  Zgjedhjet 2013, sondazhi i parė

  Zgjedhjet 2013, sondazhi i parė
  15/12/2012

  Kur kanė mbetur edhe 6 muaj nga zgjedhjet e pėrgjithshme tė 23 Qershorit 2013, fondacioni 'Kult' nė Maqedoni ka hapur siparin e sondazheve elektorale.

  Naim Zengu kryetar i kėtij fondacioni bėri publike nė Tiranė mesditėn e sė shtunės, rezultatet e njė sondazhi zhvilluar nga data 8-14 dhjetor, ku janė pyetur 1200 qyetarė nė mėnyrė tė rastėsishme, nė 100 qendra votimi tė shpėrndara nė tė gjithė Shqipėrinė.

  Dy janė ēėshtjet pėr tė cilat janė pyetur tė anketuarit. Ajo e bashkimit mes Shqipėrisė dhe Kosovės dhe zgjedhjet e pėrgjithshme nė Shqipėri.

  Pyetjes 'nė qoftė se zhvillohen zgjedhjet sot, a do tė votoni dhe a e keni ndarė mendjen se pėr cilėn parti do tė votoni?', 71 % janė pėrgjigjur se do tė votojnė dhe e kanė pėrcaktuar partinė pėr tė cilėn do tė votojnė,9 % nuk e kanė pėrcaktuar ende, 5 % s’janė tė sigurtė nėse do tė votojnė ndėrsa 15% nuk nuk do tė votojnė.

  Nėse zgjedhjet do tė zhvilloheshin sot 36,5 % thonė se do t'ja besojnė votėn e tyre PS, ndėrsa 29.6 % PD. Paēka se ka vetėm dy vjet ekzistencė AK-ja e Kreshnik Spahiut nė kėtė sondazh renditet e treta me 14.1%. LSI renditet nė vend tė katėrt me 4.7% , ndėrsa FRD e Bamir Topit 4.1 %.

  Nė lidhje me pyetjet qė lidhen me ēėshtjen kombėtare Naim Cengu shpjegon indicjen pėr pėrfshirjen e kėsaj tematike nė sondazh.

  "Pas deklaratės qė Kryeministri shqiptar qė bėri nė Shkup me rastin e 100-vjetorit tė Pavarėsisė pėr Bashkim Kombėtar dhe Aleancės Kuqezi pėr njė referendum tė mundshėm, ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė ne si fondacion bėmė njė sondazh, fillimisht nė Shqipėri, pastaj do tė vazhdojmė nė Maqedoni dhe nė Kosovė, do tė shohim se sa janė shqiptarėt tė pėrgatitur pėr bashkim kombėtar", tha Cengu.

  64% e tė pyeturve dėshirojnė qė bashkimi i Shqipėrisė me Kosovėn tė ndodhė para bashkimit me Evropėn, ndėrsa 25 % janė kundra.

  'Cila parti po bėn punėn mė konkrete pėr bashkimin sa mė tė shpejtė tė Shqipėrisė me Kosovėn?', eshtė njė tjetėr pyetje nė sodazh e cila ka prodhuar kėtė rezultat: AK, 39%, PD 32%, PS 19%, LSI 2%, PDIU 2%, ndėrsa 6 % thonė se nuk e dinė.

  Tė kontaktuar nga Top Channel partitė politike kanė refuzuar pėr momentin tė komentojnė rezultatet e kėtij sondazhi.

  http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=247964

 2. #2
  abc Maska e POKO
  Anėtarėsuar
  05-03-2009
  Postime
  1,630
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  s'po hapi teme ne vete,mos te behen dhe teper,por po i lidhi me kte temen qe ke hape ketu...besoje qe per te njejten gje flitet,zgjedhjet e ardhshme te 2013


  Programi i PS, Rama: Pėr “Rilindjen” duhen dy mandate  Aktualitete Dielė, 16 Dhjetor, 2012 | 10:08 am

  Rama dje nė Durrės
  Deklarata e kreut tė PS nga Durrėsi: Duhen 8 vjet qeverisje pėr tė pėrmbushur programin. Do vendosim sistem tė ri taksimi.
  Kryetari i Partisė Socialiste kėrkoi dje votė pėr dy mandate qeverisėse. Gjatė konferencės kombėtare pėr ēėshtjet sociale tė zhvilluar dje nė Durrės, Rama tha se pėrmbushja e programit tė ri tė PS, “Rilindje shqiptare” kėrkon dy mandate, ndėrsa premtoi shumė masa pėr uljen e varfėrisė dhe rritjen e punėsimit. “Modeli i sotėm nuk ofron asgjė, prandaj edhe varfėria sot, e matur sipas Bankės Botėrore, ėshtė 62.1 pėr qind. 62.1 pėr qind varfėri do tė thotė qė modeli ka shteruar tėrėsisht dhe qė ēfarė vjen mė pas ėshtė vetėm rritje e varfėrisė. Kėmbėngulja te ky model do tė thotė hapje e mėtejshme e zgavrės sė varfėrisė. Po kthehet nė njė varfėri kronike. Ajo qė ne synojmė ėshtė pėrgjysmimi i varfėrisė nė mandatin e parė tė qeverisjes sonė, ndėrsa mendoj se projekti ynė ‘Rilindja shqiptare’ kėrkon 8 vjet qeverisje pėr t’u pėrmbushur”, tha Rama dje duke folur nė konferencė.

  iliri
  16 Dhjetor, 2012 - 10:21

  po cfar mandati kerkon ti o i pafytyr,bej detyren per te cilen ka nevoj vendi voto ligjet dhe hapi rrugen integrimit te vendit,turp per ata shqiptar qe vijn e degjojn dokrat e tua,ti duhet te qerrohesh nga skena politike,do mbetesh ne histori si politikani me i keq
  Pėrgjigjjuni
  Deda
  16 Dhjetor, 2012 - 11:30

  Krahasuar me tre mandatet qe pati per te qeverisur kryeqytetin, vetem me dy vjet Basha ka bere shume me teper se ky politikan aventurier .
  Vetem me sabotimin e procesit te integrimit ne BE, i ke sjelle Shqiperise deme ekonomike qe nuk i mbulon jo me dy por as edhe me pese mandate.
  Vetem me kokefortesine per te mos votuar ligjin per gjykaten administrative i solli Shqiperise qindra miliona dollare deme.
  Pėrgjigjjuni
  Absurdi vs Absurditetit
  16 Dhjetor, 2012 - 12:06

  Replike shokut Edvin Rama.
  Nuk ke turp more shoku Krye-tar kur thua se…” Duhen 8 vjet qeverisje pėr tė pėrmbushur programin “…?!!! Po ti me keto kerkesa absurde do te pergjysmosh edhe ato mandate te kelysheve te tu pa le pastaj per UTOPINE e fitores qe kerkon.Thua se pėrmbushja e programit tė ri tė PS, “Rilindje shqiptare” kėrkon dy mandate,qe ti te hipesh ne karriken e zotit Sali Berisha pėr uljen e varfėrisė dhe rritjen e punėsimit.Po si arrihet kjo kur Shqiptaret pervec fjaleve nuk shohin asnje projekt,kur ata kerkojne me shume se ku do ti gjesh parate per te ulur kete varferi tashme te MODELUAR,qe sipas referimit tend ėshtė 62.1 pėr qind.Une e di qe ti nuk preferon te besh te pakten nje llogari matematike te thjeshte,por citon shifra absurde.Me vertet nuk e kupton se 62.1 per qindshi do te thote se me shume se ½ e popullsise eshte ne varferi.Te them se sot ne Shqiperi funksionon nje rrjet financiar i padukshem per ty ai i ndihmes se emigranteve Shqiptare.Ta dish mire se kjo kategori Shqiptaresh nuk ka pritur e pret qe ti te marresh pushtetin per ti ndihmuar familiaret e tyre qe i fut pa gje te keqe ne listat e tua te zeza te varferise.Jam i ndergjegjshem dhe kam aq mend sa te kuptoj se ne Shqiperi si ne c’do vend perendimor shtresimi i shoqerise ka problematiken e vet per mire e per keq.Edhe ne Shqiperi si kudo ne bote ka varferi,e cila nuk eshte pare me sy nga Shqiptaret,por eshte degjuar nepermjet “ avokatit “ PS.Ketu ne SHBA une kam pare e shoh ne radhe kudo kete kategori njerezish ne protesta,ne radhe per te mare ndihma sociale,qe jepen nga organizata te ndryshme bamiresie,ndersa ne Shqiperi nuk kam pare ndonje shoqate bamiresie te familjeve tuaja sociale,apo te atyre milioniereve tuaj qe te beni akte bamiresie ndaj tyre?!!!Edhe ne kete rast Saliu ju pengon?!!!Turp more qe per pushtet kerkoni te nxini realitetin e Kombit tuaj.
  Pėrgjigjjuni
  Tur Shkodrani
  16 Dhjetor, 2012 - 13:07

  Z. Rama ju edhe nje cope mandat jua “vjedhin” si do merrni 2 mandate!? Mjere ne per “JU”!!!!
  Pėrgjigjjuni
  ibrahim
  16 Dhjetor, 2012 - 13:33

  Ky thot se i duhen dy mandate per te RIMBYTUR Shqiperine,Tiranen e mbyti me kater mandate,kurse per ta rymbytur shqiperine i nevojiten dy mandate.enveri i ri jeni shoku rama,apo kukulla e ruqit dhe negjmijes.
  Pėrgjigjjuni
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga POKO : 16-12-2012 mė 07:55
  Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen,zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.

 3. #3
  abc Maska e POKO
  Anėtarėsuar
  05-03-2009
  Postime
  1,630
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Ruēi: Ja pse Berisha donte tė pėrjetėsonte Zogun  Lajmi i Fundite Dielė, 16 Dhjetor, 2012 | 12:31 pm

  Gramoz Ruēi
  TIRANE- Ahmeti Zogu, sundimtari monark dhe Sali Berisha sundimtari nė emėr tė demokracisė ngjajnė si dy pika uji, si dy vėllezėr siamezė.
  Kėshtu u shpreh kreu i grupit parlamentarė i Partisė Socialiste, Gramoz Ruēi, ndėrsa shpjegoi se pse Berisha kėrkoi tė glorifikonte, pėrjetėsonte figurėn e Ahmet Zogut nė 100 vjetorin e shpalljes sė Pavarėsisė.
  “Berisha nuk u kėrkoi ndjesė shqiptarėve pėr ata dhjetra vetė, nga Bajram Curri deri tek Shota, qė i vrau Ahmet Zogu. Dhe nuk na tha qė mbi 30 intelektualė, ajka intelektuale e kėtij kombi ishin dėnuar nga ky satrap. Pse e do kaq shumė ky Saliu kėtė Ahmet zogun? Nuk ėshtė rastėsi, e lidhin shumė gjera. Sė pari se askush sikurse Ahmet Zogu nuk sundoi nė mėnyrė despotike, dhe po me mjete despotike do tė sundojė edhe Berisha. Ahmet Zogu sundoi me intriga dhe frikė, edhe ai do tė sundojė me tė njėjtėn mėnyrė. Fillon dhe mbaron mbledhje e grupit parlamentarė, e qeverise dhe ne parlament vetėm me Edi Ramėn, duke bėrė intriga dhe duke frikėsuar PS-nė. Ashtu si Zogu erdhi nė pushtet i pazgjedhur, por me ndihmėn e Serbisė, edhe Saliu ka ardhur nė pushtet me vota tė vjedhura. Edhe Saliu jonė sot mik tė familjes deklaron njė serb tjetėr,Fazlliēin. Edhe Saliu nė gjithė politikėn e tij, kur ishte president theu embargon pėr tė ushqyer makinėn shtypėse tė vėllezėrve tanė nė Kosovė. Kur UĒK-ja doli nė mal, fondamentalist, ekstremist dhe komunistė i quajti ai luftėtarėt e UĒK-sė. Edhe Saliu kur ishte puna pėr tė nėnshkruar pėrfaqėsuesit e Kosovės marrėveshjen e Rambujese, tha qė kush nėnshkruan ėshtė tradhti kombėtare.”- tha Ruēi.
  Ruēi lėshoi kritika tė mėdha ndaj qeverisė, nė drejtim tė hartimit tė buxhetit 2013 dhe refuzimit tė statusit nga BE , ndėrsa u bėri thirrjeve tė gjithė socialistėve qė nuk duhen tė lodhen sė pėrsėrituri vesh mė vesh e derė mė derė, me qėllim rritjen e frymės pėr tė arritur fitoren nė vitin 2013.
  Nuk duhet tė lodhemi sė pėrsėrituri alternativėn tonė pėr “Rilindje, theksoi Ruēi, duke u thėnė tė gjithėve se alternativa jonė ėshtė punėsim, ėshtė pėr shėrbime publike, pėr zhvillim rural etj.
  Tahiri: Jemi gati pėr fushatė, gati pėr fitore
  Nė kryeqytet po mbahet Asambleja e Partisė Socialiste dega Tiranė. Kreu i PS-sė sė Tiranė, Sajmir Tahiri nė fjalėn e tij ishte mjaft i ashpėr me qeverisjen qendrore dhe atė lokale tė Tiranės, ndėrsa pohoi se Tiranė ėshtė gati pėr fushatė dhe gati pėr tė fituar zgjedhjet 2013.
  “Tiranė sot ėshtė njė qytet mė pak i sigurt, ėshtė rritur kriminaliteti, tė vidhet pasuria, tė ardhurat, dyqani, biznesi, makina, tė tjerė aksidentohen, plagosen, apo mė keq humbasin jetėn.”- tha Tahiri.
  Kėtu, vazhdoi mė tej ai, askush nuk dėnohet dhe banditėt e rrugės ndihen mė tė lirshėm, duke shtuar se sot nė Tiranė ndodhin mė shumė krime se asnjėherė mė parė. Korrupsioni, theksoi Tahiri po zė rrėnje gjithnjė e mė tė forta nė ēdo dikaster nė ēdo zyrė.


  Xhavit Hoxha
  16 Dhjetor, 2012 - 11:54

  Tahiri,me personalitetin qe mbart, eshte ai,qe i duhet me shume ketij vendi,ne keto kohe.
  Pėrgjigjjuni
  Deda
  16 Dhjetor, 2012 - 12:07

  Me sa dijme ne Tirane krime te pa ndeshkuara nga drejtesia kane bere femijte e deputeteve socialiste.
  A mos vec deshires per te penguar procesin e integrimit, kembengulet qe te mos reformohet drejtesia qe te vazhdoje te mbuloje krimet tuaja ?
  Pėrgjigjjuni
  Deda
  16 Dhjetor, 2012 - 12:18

  Nese do te kemi parasyh se kush eshte Gramoz Ruci dhe se cfare perfaqeson ai ne historine e diktatures komuniste, keto lehje te tij kunder Zogut e Berishes, vecse ju a shtojne meritat e tyre.
  Nje cop mesues medioker nga Tepelena qe Ramiz Alia si shperblim per besnikerine e tij ndaj Enver Hoxhes e katapultoi ne sekretar te pare te komitetit te partise se Tepelenes e menjehere si minister te fundit te sigurimit te diktatures, qe vazhdon edhe pas 22 vjetesh te jete ne krye te partise socialiste, me kete zhargon injorant fshataresk, vecse i larteson figurat qe tenton t’ju beje karshillek.
  Pėrgjigjjuni
  TIGRI
  16 Dhjetor, 2012 - 13:00

  ORUCI PO SALIU ESHT SI ZOGU PO TI MINISTER I KOMUNIZMIT CAR KERKON AKOMA NE PARLAMENT QE DEL E BERTET BROCKLLA TI SPO BEN ZAP DJALIN TENT QE ESHTE NJE KRIMINEL SI PUNA JOTE QE I VRAVE NJERZIT NE KUFI NE VITET 90 DHE DEL E NA TREGON PER ZOGUN TI DHE DISA SI PUNA JOTE DUHEN QERUAR NGA POLITIKA .
  Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen,zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.

 4. #4
  Hierark i lartė Maska e Uriel
  Anėtarėsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 33 postime
  Interesante, PD dhe PS nuk parashikohet te levizin shume ne elektoratin e tyre; shifren rreth 30% e kane arritur pothuajse perhere - PD sic parashikohej ka rrjedhje elektorati nga partia e re e ish Presidentit Topi. Ajo cka eshte risi eshte AK, qe ka thithur drejt vetes elektoratin "gri", meqe dhe shifra e atyre qe do votojne parashikohet mjaft e larte me 70%. LSI mbetet perhere ne kufirin e 4%, por kesaj rradhe mendoj se nuk do jete e afte te percaktoje e vetme mazhorancen duke iu bashkuar nje koalicioni. Ajo cka eshte e lehte te gjykohet nga ky sondazh e nga te tjere qe do pasojne, eshte se do jete shume e veshtire te krijohet nje koalicion per te arritur mazhorancen, e nese do krijohet pa kaluar ne rizgjedhje, do jete nje koalicion i brishte, ndoshta me i brishti qe pluralizmi politik shqiptar ka prodhuar gjer me sot.
  relata refero

 5. #5
  New York Maska e mario_kingu
  Anėtarėsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime nė 22 postime
  Pd-ak-FRd kolacion u krijua qeveria
  urime sales qe tani
  Partizoni

 6. #6
  abc Maska e POKO
  Anėtarėsuar
  05-03-2009
  Postime
  1,630
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  munde te flasim me hamendje per preferencat tona personale se kush e tek do fitoje,se sa per sondazhet,jane per tiu pjerdhur ne ta...
  Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen,zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-02-2011
  Vendndodhja
  Antarkdite
  Postime
  629
  Faleminderit
  3
  5 falenderime nė 4 postime
  Po c'jane keto sondazhe ore ?! C'fare eshte kjo OJQ -ja qe na e paska bere kete sondazh, ndonje filial i sorosi-t ne Maqedoni qe i ben fresk Edverit?
  Mendoj se zgjedhjet do ti japin pergjigjen ketyre paliacove!
  moj Evrope moj k*rve qemotit, ndave tokat e Shqipnise me ushqye kelyshet e Rusise

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-02-2012
  Postime
  693
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Mike Oldfield Lexo Postimin
  Po c'jane keto sondazhe ore ?! C'fare eshte kjo OJQ -ja qe na e paska bere kete sondazh, ndonje filial i sorosi-t ne Maqedoni qe i ben fresk Edverit?
  Mendoj se zgjedhjet do ti japin pergjigjen ketyre paliacove!
  Po po cfar fantazie keni ju shpellaret e sali vucidolit.Akeni bo noj sond ju me Gani Bobin?
  i ke bo noj LIKE ne fecbuk PER VITET E VEGJELIS me topa bore tuj lujt me arushen?
  Me duket se ti me pokon jeni studentet e par qe ka nxjer nga bankat e shkolles Argita e baces
  ndryshe nuk shpjegohet gjith kjo amore!.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-02-2012
  Postime
  693
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga mario_kingu Lexo Postimin
  Pd-ak-FRd kolacion u krijua qeveria
  urime sales qe tani
  SHum i drejt mendimi yt sado qe eshte ogurzi ..eshte dhe realist.Perderisa larush Meta u be me salin
  qe e futi ne burg per 3 or .dhe anasjelltas Berisha do behem me djallin kunder Metes.
  Nuk do ishte noj habi e madhe PD-AK -FRD.

  Por nqs do benim psikologun per disa caste Mario. AK me kreun e saj Kreshnikun
  eshte e vetmja parti qe shet mendime dhe blehet nga shumica e SHqiptarve.
  dhe nji nga avantazhet e saj eshte Bashkimi.sllogani me i fort i tyre.
  nji shembull un si i majt nuk ja jap voten PD..
  po keshtu dhe nji i djathte nuk voton PS.. Ndersa kur vjen puna per AK edhe un edhe shum
  demokrat pranojn me mir te votojm AK se sa PD PS.dhe ketu nuk po bej fjal vetem per
  forumin,ka nji tendenc shum te madhe dhe nga emigrantet per te votuar AK .DHe kjo po
  ndodh nga faktor te ndryshem brenda dhe jasht vendit .
  NJi tjeter shembull,Kreshnik Spahiu ne krahasim me Berishen dhe Ramen
  eshte me orator se keto dy bashk.ato qe thote ne rradhe te par i beson vete pastaj i besojn te tjeret
  te till pershtypje te le,nuk e genjen fytyra apo levizjet e duarve ,te ngatrroi fjalet,
  nuk hiqet ekstravagant,eshte i thjeshte nuk thote ,ruget ,por rruget,rurale,por rrurale,nuk e gale
  ti permendi produktet ushqimore 1 e nga 1 me emer kur behet fjal per jeten e perditshme
  me cmimet. dhe dicka tjeter qe me pelqeu shum 2 mandate per politikanet.
  Nqs ai do jete larg pames do jete politikani me i votuar mbas dy tre vitesh.sps
  kushdo qe do vij neser ne qeveri nuk do qendroj dot per shum koh ,per arsye te katastrofes
  ekonomike qe do lej pas Berisha.

 10. #10
  abc Maska e POKO
  Anėtarėsuar
  05-03-2009
  Postime
  1,630
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  si parti na paska dal e para partia edo & ruci company,por mashtrimi del lakuriq menjihera,qe kur thot se 65% qenkan per bashkimin

  kjo formula e bashkimit shqiperi-kosove plus partia socialiste,sikur nuk ka shku ndojher bashke,si dje e si askurre ndojher,por shpifni shpifni se me mire po ju njohin dhe njerzia se cfare monstrash jeni.
  Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen,zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.

 11. #11
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Simbas Gallup Balkan Monitor, 75% e shqiptarve n'Shqipėri e mbėshtesin "Shqipėrinė e madhe". Prandaj ky sondazh nuk ashtė shumė i saktė. Shihni pėrfundimet te Gallupi:
  http://www.balkan-monitor.eu/index.php/dashboard

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-01-2009
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Zgjedhjet 2013, sondazhi i parė

  Do fitojne ato qe do blejne vota me shume. Prova se si mund te blihet vota e qytetareve shqiptare u dha qe me zgjedhjet per bashki e komuna, ku leket ndaheshin me thase..
  Mjere ato parti qe skane numurues ne komisione. Do ti grijne partite e medha qe gjithnje dijne te merren vesh kur behet fjale per vjedhje votash.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •