Close
Faqja 6 prej 17 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 333
 1. #101
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Mr. Bean tani do tė jetė i lumtur me siguracionin.

  Personazhi qė ai luan, Mr. Bean, ėshtė i tmerrshėm pėr aksidente.Por edhe Rowan Atkinson, aktori britanik qė e ka vėnė nė jetė kėtė rol, nuk mbetet pas.Ai pėrplasi nė vitin 2011 makinėn e tij McLaren F1 nė njė pemė.Por kompania e siguracioneve i ka dhėnė atij plot 910.000 sterlina si kompensim pėr dėmet e shkaktuara nė makinė.Kjo ėshtė fatura mė e lartė e paguar ndonjėherė nga siguracionet nė Britani.Atkinson humbi kontrollin e makinės sė tij, qė mendohet se kushton 3 milion sterlina, nė njė pjesė tė rrėshqitshme rruge, duke e pėrplasur nė njė pemė.Makina superluksoze mori zjarr. Vetė aktori shpėtoi me njė shpatull tė thyer.Kompania e sigurimit tė makinės shpenzoi tetė muaj duke verifikuar pretendimet dhe tani ka ofruar shumėn gjigande pėr kompensim.Por aktorit i ėshtė rritur siguracioni pas kėtij aksidenti nė 60 mijė sterlina nė vit.
  Aktori mendohet se ka njė pasuri prej 71 milion sterlina.

 2. #102
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Anėtarėsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime nė 55 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Citim Postuar mė parė nga AlbaneZ Lexo Postimin
  Piktura: E bleu pėr 1200 sterlina, tani do e shesė 35 milion.

  Njė adhurues amator i artit mund tė fitojė deri nė 35 milion sterlina pasi ka zbuluar njė pikturė qė ėshtė thesar.Provat shkencore kanė zbuluar se kjo ėshtė koka e pikturės “Origjina e botės” e Gustave Courbet, qė gjendet nė njė nga muzetė mė tė njohur nė botė, nė “Musee d’Orsay” nė Paris.Por koleksionisti amator e ka blerė pikturėn nė njė dyqan gjėrash tė vjetra nė Paris pėr vetėm 1200 sterlina.Jean Jacques Fernier, autor i katalogut pėr punėn e Courbet, tha se tani kjo vepėr e ka edhe kokėn.
  Mė parė vepra tregonte gjenitalet e femrės
  .
  edhe mund ti blesh gjenitalet e nje femre per 1200 sterlina po ta blesh koken e saj per aq para valla si shtrenjt me duket..nejse ky ka qene adhurues vetem i kokes e jo i pjeseve te tjera...
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 3. #103
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Shikoni Jahtin Me Mahnites Te Botes Dhe Me Te Shtrejtin Ne Histori.


 4. #104
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Ballina
  Lajme
  Ekonomi
  Kultura
  Kronika
  40 Pyetje
  Vėshtrime
  Sport
  Showbiz
  Tech
  Kuriozitete
  e diel, 10.02.2013

  Sonte nė KTV mund tė ndiqni: *** 15:45 Oxygen ® *** 17:00 KOHA E LAJMEVE *** 17:10 Oxygen ® - vazhdimi *** 18:35 Filma Vizatimor: “Qenushi nė Xhepin Tim” Epis 8 *** 18:50 Marketing *** 19:00 Lajmet e mbrėmjes *** 19:40 Sporti nė KTV *** 20:05 N’Darkė *** 21:15 Film Artistik: “ Mbreti i Botės“ *** 22:41 Reciklimi ® *** 22:55 Marketing *** 23:00 KOHA E LAJMEVE ...

  Luanesha adopton gazelėn jetime
  Artikujt tjerė

  Luanesha adopton gazelėn jetime
  “Gjelina”, restoranti shqiptar i VIP-ave nė Los Angeles
  Plantacione tė kanabisit nė mes tė Zürichut
  Gruaja qė u kthye nga bota e pėrtejme
  Njė milion euro pėr veturėn e “Mister Bean”
  Australia ndalon qirinjtė mbi tortė?
  Familja mbretėrore e Britanisė nė filmat vizatimorė
  Arrestohet gruaja me 31.000 dollarė nė stomak
  Bota me gjashtė, shqiptarėt me tri monumente presidentėsh amerikanė
  Vallėzon midis aeroportit (Video)

  Publikuar: 09.02.2013 - 15:04

  Fotografi Adri De Visser, 50 vjeē, po bėnte njė dokumentar nė Keni pėr sulmet e disa luanėve ndaj njė gazele femėr, qė u kap nga tufa. Ai arriti tė regjistrojė njė moment tjetėr shumė interesant dhe tė papritur. Pasi ia grabitėn tė ėmėn, kėlyshi i gazelės sė vrarė nga tufa e luanėve doli nga bari dhe iu drejtua njė luaneshe. Si transmeton BW, kur e panė duke u afruar gazelėn jetime, luanėt ndaluan sė ngrėni darkėn e tyre dhe njė luaneshė iu afrua jetimit tė vogėl. Nuk e vrau por filloi ta mbrojė, si tė donte ta adoptonte. Nė fund luanesha e pėrkėdheli si ta kishte kėlyshin e saj. Kėsaj radhe, instinkti i nėnės mbizotėroi mbi atė tė gjuetarit.


  http://www.koha.net/?page=1,8,134345


  per mua eshte kurioziteti i vitit

 5. #105
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Publikuar: 09.02.2013 - 15:04

  Fotografi Adri De Visser, 50 vjeē, po bėnte njė dokumentar nė Keni pėr sulmet e disa luanėve ndaj njė gazele femėr, qė u kap nga tufa. Ai arriti tė regjistrojė njė moment tjetėr shumė interesant dhe tė papritur. Pasi ia grabitėn tė ėmėn, kėlyshi i gazelės sė vrarė nga tufa e luanėve doli nga bari dhe iu drejtua njė luaneshe. Si transmeton BW, kur e panė duke u afruar gazelėn jetime, luanėt ndaluan sė ngrėni darkėn e tyre dhe njė luaneshė iu afrua jetimit tė vogėl. Nuk e vrau por filloi ta mbrojė, si tė donte ta adoptonte. Nė fund luanesha e pėrkėdheli si ta kishte kėlyshin e saj. Kėsaj radhe, instinkti i nėnės mbizotėroi mbi atė tė gjuetarit.


  http://www.koha.net/?page=1,8,134345


  per mua eshte kurioziteti i vitit

 6. #106
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  55 ligjet mė tė ēuditshme nė Botė.

  1. Nė Viktoria, Australi, vetėm njė elektricist i licencuar
  mund tė ndėrrojė llambat.

  2. Nė Viktoria, Australi, ėshtė e ndaluar tė veshėsh
  pantallona ngjyrė ciklamin e ndezur pas mesditės
  tė ditės sė diel.

  3. Nė Angli, ėshtė e jashtėligjshme tė vdesėsh nė
  Dhomat e Parlamentit.

  4. Nė Angli, ėshtė vepėr tradhtie tė ngjitėsh njė
  pullė poste tė monarkėve britanikė mbrapsht.

  5. Nė Francė, ėshtė e ndaluar t’i vėsh njė derri emrin
  Napoleon.

  6. Nėn Ligjin e vitit 2006, tė Skemave tė Shmangies
  sė Taksave nė Mbretėrinė e Bashkuar, ėshtė
  e paligjshme tė mos i thuash taksambledhėsit atė
  qė ti nuk do qė ai tė dijė, edhe pse nuk je i detyruar
  t’i thuash gjėrat qė s’e ke problem tė tregosh.

  7. Nė Ohaio, kundėrshton ligjet e shtetit nėse deh
  njė peshk.

  8. Anijet e Flotės Mbretėrore qė hyjnė nė Portin e
  Londrės, duhet tė sjellin njė fuēi me rum pėr Kryeoficerin
  e Kullės sė Londrės.

  9. Nė Mbretėrinė e Bashkuar, njė grua shtatzėnė
  mund tė kryejė nevojat personale ku tė dojė, madje,
  nėse e kėrkon, edhe nė helmetėn e njė polici.

  10. Nė Lancashire, asnjė personi nuk i lejohet, kur
  i kėrkohet tė ndalė nga oficeri i bregdetit, tė nxisė
  nė qen tė lehė.

  11. Nė Majami, Florida, ėshtė e jashtėligjshme tė
  ecėsh me patina nė njė rajon policie.
  12. Nė Indonezi, dėnimi pėr masturbimin ėshtė
  prerja e kokės.

  13. Nė Mbretėrinė e Bashkuar, tė gjithė meshkujt
  mbi 14 vjeē duhet tė bėjnė praktikė dy orė hedhje
  shigjete nė ditė.

  14. Nė Londėr, qytetarėve u lejohet tė kalojnė me
  tufėn e deleve nė Urėn e Londrės pa paguar asnjė
  tarifė; atyre u lejohet tė drejtojnė patat nė rrugėn
  Cheapside.

  15. Nė San Salvador, shoferėt e dehur mund tė
  dėnohen me vdekje para skuadrės sė qitjes.

  16. Nė Mbretėrinė e Bashkuar, njė mashkull qė
  duhet tė urinojė nė publik patjetėr mund ta bėjė
  nėse ėshtė i drejtuar nga rrota e prapme dhe e
  mban dorėn e djathtė tek automjeti.

  17. Nė Ēester, banorėt e Uellsit ndalohen tė hyjnė
  nė njė qytet para lindjes dhe tė qėndrojnė pas
  perėndimit.

  18. Nė qytetin e Jorkut, ėshtė e ligjshme tė vrasėsh
  njė skocez brenda mureve tė lashta tė qytetit, por
  vetėm nėse ai ka njė hark dhe shigjetė.

  19. Nė Boulder, Kolorado, ėshtė e paligjshme
  tė vrasėsh njė zog brenda kufijve tė qytetit dhe
  gjithashtu tė “zotėrosh” njė kafshė. Banorėt e
  qytetit, nga ana ligjore, janė “kundėrshtues” tė kafshėve.

  20. Nė Vermont, gratė duhet tė marrin njė leje tė
  shkruar nga burrat e tyre nėse duan tė vėnė dhėmbė
  tė rreme.

  21. Nė Bahrain, njė doktor mashkull mund tė hetojė
  nė mėnyrė tė ligjshme gjenitalet e njė gruaje,
  por e ka tė ndaluar t’i shohė drejtpėrsėdrejti gjatė
  hetimit; ai mund tė shohė vetėm reflektimin nė
  pasqyrė.

  22. Koka e ēdo balene tė ngordhur e gjetur nė
  bregdetin britanik ėshtė ligjėrisht pronė e Mbretit;
  bishti, i pėrket Mbretėreshės, nėse i duhen kockat
  pėr korsenė.

  23. Nė Eureka, Nevada, SHBA, ėshtė ende e
  paligjshme qė burrat me mustaqe tė puthin gratė.

  24. Nė Alexandria, Minesota, SHBA, ėshtė ende e
  paligjshme qė njė burrė, tė cilit i mban frymėmarrja
  erė hudhrash, qepėsh apo sardelesh, tė kryejė
  marrėdhėnie seksuale me gruan e tij.
  Nuk ėshtė ēudi qė avokatėt janė ndėr profesionistėt mė tė
  paguar. Lexoni listėn e ligjeve mė tė ēuditshme nė botė dhe nuk
  do tė habiteni mė pse njerėzit mbushin sallat e gjyqeve edhe pėr
  ēėshtjet mė tė parėndėsishme.

  25. Nė kontenė Logan, Kolorado, SHBA, ėshtė
  ende e paligjshme tė puthėsh njė grua nėse ajo
  ėshtė nė gjumė.

  26. Nė Providence, Rhode Island, SHBA, ėshtė
  ende e jashtėligjshme qė tė zotėt e dyqaneve t’i
  shesin kolinoz dhe furēė dhėmbėsh tė njėjtit klient
  tė dielave.

  27. Nė Zion, Illinois, SHBA, ėshtė ende e paligjshme
  t’i ofrosh cigare kafshėve shtėpiake.

  28. Nė St. Louis, Misuri, SHBA, ėshtė ende ilegale
  qė njė zjarrfikės tė shpėtojė gratė qė janė ende me
  kėmishė nate.

  29. Nė Ames, Ioua, SHBA, ėshtė ende e paligjshme
  qė burrat tė pinė tre gllėnjka birre ndėrsa janė nė
  shtrat me bashkėshortet e tyre.

  30. Nė Maryland, SHBA, ėshtė ende e paligjshme
  qė stacionet radiofonike tė luajnė kėngėn e Randy
  Newman “Short people”.

  31. Nė Oklahoma, SHBA, ėshtė ende e paligjshme
  tė bėsh fytyra qesharake para qenit, njė krim qė
  mund tė rezultojė nė dėnim me burg.

  32. Nė Uashington, SHBA, ėshtė ende njė krim tė
  pretendosh se ke prindėr tė pasur.

  33. Nė Tremonton, Utah, SHBA, ėshtė ende njė
  krim qė njė grua tė ketė marrėdhėnie seksuale me
  njė burrė nė ambulancė. Ajo mund tė akuzohet pėr
  keqbėrje dhe mund t’i botohet emri nė gazetė

  34. Nė Majami, Florida, SHBA, ėshtė ende e
  paligjshme pėr kėdo qė tė imitojė njė kafshė.

  35. Nė Afganistan, milicia talebane i ndaloi gratė
  tė vishnin ēorape tė bardha, nė rast rreziku se mos
  meshkujve i dukeshin tėrheqėse. Policia gjithashtu
  urdhėroi qė dritaret tė lyheshin me tė zezė, nė
  mėnyrė qė tė mos shiheshin nga jashtė.

  36. Nė Ioua, SHBA, ėshtė e jashtėligjshme tė
  puthesh mė shumė se pesė minuta.

  37. Nė International Falls, Minesota, SHBA, ėshtė
  kundėr ligjit qė njė qen tė ndjekė njė mace mbi njė
  shtyllė dhe tė zotėt e qenve mund tė gjobiten pėr
  kėtė.

  38. Nė Louisiana, SHBA, nėse kafshon dikė me
  dhėmbė, kjo klasifikohet si “sulm i thjeshtė”, por
  nėse e kafshon dikė me protezat e dhėmbėve,
  atėherė konsiderohet si “sulm i rėndė”.

  39. Nė Masaēusets, SHBA, ėshtė e paligjshme qė
  personat nė zi tė hanė mė shumė se tre sanduiēe
  nė zgjim.

  40. Nė Chico, Kaliforni, SHBA, ligji thotė se kushdo
  qė detonon njė mekanizėm bėrthamor brenda
  kufijve tė qytetit do tė gjobitet me 500 dollarė

  41. Nė Liban, ēdo burrė mund tė kryejė marrėdhėnie
  seksuale me ēdo kafshė, pėr sa kohė qė ajo
  tė jetė femėr.

  42. Nė Conorsville, Wisconsin, SHBA, ėshtė ende
  e paligjshme qė njė burrė tė hapė zjarr me armė
  ndėrsa kryen marrėdhėnie seksuale me gruan e
  tij.

  43. Nė Oblong, Illinois, ėshtė e paligjshme tė
  kryesh marrėdhėnie seksual ndėrsa jeni pėr peshkim
  apo gjueti, ditėn e dasmės.

  44. Nė Hastings, Nebraska, SHBA, ligji thotė se
  tė zotėt e hoteleve duhet t’i sigurojnė kėmisha
  nate tė bardha vizitorėve. Asnjė ēifti nuk i lejohet
  tė ketė marrėdhėnie seksuale nė hotel nėse nuk i
  kanė veshur kėto kėmisha tė pastra.

  45. Nė Willowdale, Oregon, SHBA, asnjė burrė
  nuk mund tė thotė shajė ndėrsa kryen marrėdhėnie
  seksuale me gruan e tij.

  46. Nė Kingsville, Teksas, SHBA, ėshtė e
  jashtėligjshme qė derrat tė kryejnė marrėdhėnie
  seksuale nė pronėn e aeroportit.

  47. Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, kushdo pėr tė
  cilin zbulohej se ishte homoseksual nė ushtrinė
  franceze, ekzekutohej.

  48. Me qindra vite mė parė nė Japoni, kushdo qė
  tundohej tė largohej nga vendi ekzekutohej.

  49. Shteti i parė qė hoqi dėnimin me vdekje ishte
  Austria, nė vitin 1787.

  50. Nė Wetaskiwin, Alberta, Kanada, nė vitin
  1917, ishte e jashtėligjshme tė lidhje njė kalė
  mashkull pranė njė kali femėr.

  51. Tė pėrtypėsh ēamēakėz ėshtė veprim i
  jashtėligjshėm nė Singapor.

  52. Nė Burma, ėshtė e jashtėligjshme tė kesh internet.
  Nėse njė person zbulohet se posedon njė
  modem, burgoset.

  53. Nė Bangladesh, ėshtė e jashtėligjshme pėr
  fėmijėt e shkollės qė tė kopjojnė nė njė provim.
  Madje dhe nxėnėsit mė tė rinj se 15 vjeē mund tė
  burgosen pėr kėtė.

  54. Deri nė vitin 1984, belgėt duhet ta zgjidhnin
  emrin e fėmijėve nga njė listė me 1500 tė tillė, e
  mbushur qė nė kohėt e Napoleonit.

  55. Nė Rumani, nė vitin 1935, Mickey Mouse
  u ndalua nga autoritetet, pasi ato mendonin se
  pamja e brejtėsit 3 metra tė lartė do tė tmerronte
  fėmijėt e vendit.

 7. #107
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Kuriozitete mbi makinat qė ndoshta ju nuk i dini!


  1. Automjeti i parė ėshtė ndėrtuar nė vitin 1769, peshonte mė shumė se 3,5 ton dhe ėshtė pėrdorur pėr tėrheqjen e armėve nė qytet.

  2. 135 vjet mė vonė, nė 1904 u bė dėnimi i parė pėr tejkalim shpejtėsie nė Dejton, Ohajo. Shoferi “fluturonte” me njė shpejtėsi tė habitshme: 19 kilometra nė orė.

  3. Makinat e para kanė pėrdorur njė levė nė vend tė marshit.

  4. Shumica e burive tė makinave amerikane, tingėllon si njė zė Fa.

  5. Nė 1916, 55% e makinave nė botė ishin Ford Model-T, rekord i pathyeshėm ende deri tani.

  6. Kur Al Capone u dėnua pėr evazion fiskal nė SHBA, Departamenti i Thesarit i konfiskoi njė limuzinė tė blinduar. Njė ditė pas sulmit nė 1941, presidenti Roosevelt pėrdorte tė njėjtėn makinė.

  7. Tė ngasėsh makinėn pa ndaluar me njė shpejtėsi prej 100 km/h do tė duheshin 157 vite pėr tė arritur nė hėnė dhe 150 tė tjerė pėr tė arritur nė diell.

  8. 42 sekonda pėr tė hequr dhe zėvendėsuar njė motor nė njė Escort Ford, ėshtė rekord i vendosur nė 1985 nga njė mekanik, citon noa.

  9. Tata, makina Indiana (SHBA) prezantuar vitin e kaluar pėrshkon 100 km me 1 euro dhe kushton mė pak se 2000 euro.

  10. Shumica e makinave mund tė udhėtojnė deri nė 100 km pas ndezjes sė spiunit tė benzinės, ajo qė gjuhėn e pėrditshme e quajmė rezervė.

  11. Nė Zvicėr ėshtė e ndaluar qė tė pėrplasen dyert e makinave.

  12. I pari aparat automobilistik zhvilluar nga Motorola, ishte njė pajisje pėr makinat, qė ne tė gjithė e quajmė kasetofon. Pikėrisht nga kjo pajisje rrjedh emri i kompanisė: Motor (pėr makina) – Ola (zė).

 8. #108
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  10 kuriozitete rreth trurit.


  1. Impulset nervore drejt trurit udhėtojnė me njė shpejtėsi prej rreth 380 km/h.

  2. Truri ynė zhvillon njė energji tė barabartė me atė tė njė llambe 10 vat.

  3. Mendja njerėzore ėshtė nė gjendje tė ruajė pesė herė informacionet. Ėshtė vlerėsuar se truri ynė ka njė memorie nė mes tė 3 dhe 1000 Terabyte.

  4. Vetėm truri pėrdor 20% tė oksigjenit qė hyn nė trupin tonė dhe qė transportohet nė gjak. Masa e trurit ėshtė e barabartė me 2% tė trupit tonė, por konsumon oksigjen mė shumė se ēdo organ tjetėr.

  5. Aktiviteti i trurit ėshtė mė i madh natėn se gjatė ditės. Kjo ėshtė pėr shkak, se nė kundėrshtim me atė qė dikush mund tė mendojė ndodh qė truri vihet nė veprim vetėm, kur ne "e fikim" atė.

  6. Shkencėtarėt thonė se sa mė i lartė tė jetė koeficienti juaj i inteligjencės (IQ), aq mė shumė ėndrra shihni. Por, kjo nuk duhet t’ju bėjė tė mendoni, se nėse ju nuk i mbani mend ėndrrat tuaja ka lidhje me koeficientin e inteligjencės. Shumica e ėndrrave ka njė kohėzgjatje shumė tė shkurtėr.

  7. Neuronet gjatė jetės sonė rriten. Deri kohėt e fundit besohej se qelizat e trurit nuk rriteshin apo rigjeneroheshin.

  8. Informacionet udhėtojnė me shpejtėsi tė ndryshme nė tipe tė ndryshme neuronesh, kjo pasi, jo tė gjitha neuronet janė tė barabarta: ka disa qė janė nė gjendje tė transportojnė informacione me njė shpejtėsi prej 0.5 metrash nė sekondė, ndėrsa tė tjerėt deri nė 120 metra pėr sekondė.

  9. Truri nuk mund tė ndiejė dhimbje. Kjo ėshtė thjesht pėr shkak, se nė tė nuk ka receptorė tė dhimbjes.

  10. 80% e trurit tonė ėshtė pėrbėrė nga uji.

 9. #109
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Makineria qė i shtron rrugėt si tė ishin njė tapet.

  Tė ndėrtosh rrugėt ėshtė njė gjė e vėshtirė.Por njė shpikės holandez tani ka gjetur njė mėnyrė pėr tė shtruar rrugėt njėsoj sikur po shtroni njė tapet.Makineria quhet Tiger- Stone dhe i vendos tullat nė formacionin e duhur nė tokė.Gjithēka duhet tė bėjė punėtori nė makineri ėshtė qė tė vendosė tullat nė formėn e duhur.Makineria shtro deri nė 400 metėr katror rrugė tė re nė ditė, ndėrkohė qė nė mėnyrė konvencionale, mund tė shtrohen deri nė 75- 100 metėr katror.

 10. #110
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Lauren, adoleshentja mė e zgjuar se Ajnshtajn


  Lauren Marbe pėrveēse ėshtė njė vajzė e bukur ėshtė edhe tepėr e zgjuar.Adoleshentja ėshtė cilėsuar si njė ndėr njerėzit mė tė zgjuar, pasi u zbulua se ajo ka njė koeficient inteligjence mė tė lartė sesa Albert Ajnshtajn.16-vjeēarja e cila jeton nė Lougtoh, Essex ka habitur mėsuesit pas publikimit tė rezultateve tė testit, ku ajo kishte marrė 161 pikė, raporton noa.al.Adoleshentja preferon tė vishet bukur dhe gjithashtu parapėlqen tė marrė pjesė nė tė gjitha festat e organizuar nga miqtė e saj.Sakaq nga rezultatet e testit ajo rezultoi me koeficient mė tė lartė inteligjence nė krahasim edhe me profesorin e njohur Stephen Hawking dhe Bill Gates, tė cilėt kishin 160 pikė.Vajza, e cila jeton nė Loughton, Essex shprehet se nė momentin qė ėshtė informuar pėr kėtė rezultat ėshtė ndjerė e lumtur.16-vjeēarja ėshtė bėrė pjesė e shoqėrisė ndėrkombėtare “Mensa”, ku pėrfshihen personat me koeficient tė lartė inteligjence nė planet.

  Disa nga njerėzit me koeficient inteligjence tė lartė

  Charles Dickens - 180

  Dr. David Livingstone -170

  Charles Darwin - 165

  Stephen Hawking - 160

  Quentin Tarantino - 160

  Bill Gates -160

  Sharon Stone -154

  Bill Clinton -145

  Shakira -140

  JFK -119

  Andy Warhol -86

 11. #111
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  10 piratet kompjuterike me te famshem

  1. Kevin Mitnick
  Me shumė mundėsi pirati mė i famshėm i brezit tė tij, Mitnick ėshtė pėrshkruar nga Departamenti Amerikan i Drejtėsisė si “krimineli kompjuterik mė i kėrkuar nė historinė e Shteteve tė Bashkuara”. I vetė-modeluar gjoja ‘hacker poster boy’ (afishuesi pirat i afisheve) piratoi nė sistemet kompjuterike tė disa prej kompanive teknologjike dhe tė telekomunikacionit mė kryesore tė botės pėrfshirė Nokia, Fujitsu dhe Motorola. Pas njė ndjekje tė shumėpėrfolur nga FBI, Mitnick u arrestua nė 1995 dhe pas rrėfimit tė shumė akuzave si pjesė e njė marrėveshjeje lehtėsimi, ai vuajti pesė vjet burg. Ai u lirua me kusht nė 2000 dhe sot drejton njė konsulencė sigurie kompjuteri. Ai nuk u referohet aktiviteteve tė tija pirate si ‘pirateri’ dhe mė mirė i quan ato ‘inxhinieri shoqėrore’.

  2. Kevin Poulson
  Poulon si fillim bėri emėr duke piratuar linjat telefonike tė stacionit radiofonik KIIS-FM tė Los Anxhelosit, duke siguruar se ai do tė ishte telefonuesi i 102-tė dhe kėshtu fituesi i njė konkursi qė po luhej nė radio, ēmimi i tė cilit ishte njė Porche. Nėn pseudonimin pirat Dark Dante (Dante i Errėt), ai gjithashtu riaktivizoi numrat e vjetėr tė eskortės Tė Fletėve tė Verdha pėr njė njohje dhe mė pas drejtoi njė agjenci eskorte virtuale. Autoritetet filluan ta ndiqnin Poulson seriozisht pasi ai piratoi njė bazė tė dhėnash hetimi federale. Poulson gjithashtu u shfaq nė televizionet amerikane nė Mistere tė Pazgjidhura si njė i arratisur – edhe pse linjat telefonike 1-800 tė programit dolėn mistershėm jashtė loje. Qė prej lirimit nga burgu, Poulson e ka ri shpikur veten e tij si njė gazetar.

  3. Adrian Lamo
  Adrian Lamo ishte quajtur ‘the homeless hacker’ (pirati i pastrehė) pėr prirjen e tij pėr tė pėrdorur kafenetė, bibliotekat dhe internet kafetė si bazat e tija pėr pirateri. Shumica e aktiviteteve tė tij tė paligjshme pėrfshinin thyerjen nė rrjetet kompjuterike dhe mė pas raportimi i pikave tė tyre tė dobėta kompanive qė i zotėronin ato. Pretendimi mė i madh i Lamo pėr famė erdhi kur ai theu rrjetin e brendshėm tė New York Times dhe shtoi emrin e tij nė bazėn e tyre tė tė dhėnave tė ekspertėve. Ai gjithashtu pėrdori llogarinė e gazetės LexisNexis pėr tė fituar leje hyrjeje nė detajet sekrete tė subjekteve me profil tė lartė. Lamo aktualisht punon si gazetar.

  4. Stephen Wozniak
  I famshėm duke qenė bashkėthemeluesi i Apple, Stephen “Woz” Wozniak filloi karrierėn e tij tė piraterisė ‘kapela-e bardhė’ me ‘truket telefonike’ – term i pėrdorur pėr anashkalimin e sistemeve telefonike. Ndėrsa studionte nė Universitetin e Kalifornisė ai prodhoi pajisje pėr miqtė e tij, tė quajtura ‘kutitė blu’, qė i lejonin ata tė bėnin telefonata tė largėta falas. Wozniak pretendoi ta quante njė pajisje tė tillė Papa. Mė vonė ai e la universitetin dhe filloi tė punonte mbi idenė e njė kompjuteri. Ai themeloi Apple Computer me shokun e tij Steve Jobs dhe pjesa tjetėr, siē thonė ata, ėshtė histori.

  5. Loyd Blankenship
  I njohur gjithashtu si Mentori, Blankenship ishte njw anėtar i disa grupeve elitė piratėsh nė 1980 – sidomos Legjioni i Kiametit (Legion Of Doom), i cili luftonte pėr epėrsi “nė linjė” kundra Mjeshtėrve tė Mashtrimit (Masters Of Deception).

  Sidoqoftė, pretendimi mė i madh i tij pėr famė ėshtė ai i tė qenit autor i Hacker Manifesto (Ndėrgjegjja e njė Pirati Kompjuterik), tė cilin e shkroi dhe mė pas u arrestua nė 1986. Manifesto deklaron se krimi i vetėm i njė pirati ėshtė kureshtja dhe nuk shikohet vetėm si njė udhėheqje morale nga piratėt sot, por gjithashtu si njė gur themeli nė filozofinė e piratėve kompjuterikė. Ai u ribotua nga revista Phrack dhe ia doli tė bėhej film nė 1995, Hackers, nė tė cilin luajti Angelina Jolie.

  6. Michael Calce
  Calce fitoi famė kur ishte vetėm 15 vjeē duke piratuar disa nga faqet komerciale mė tė mėdha nė botė. Nė Ditėn e Valentinit nė 2000, duke pėrdorur nofkėn e piratit MafiaBoy (djaloshi mafioz), Calce lėshoi njė seri sulmesh refuzim-tė-shėrbimeve (denial-of-service) nėpėrmjet 75 kompjuterėve nė 52 rrjete, tė cilat ndikuan nė faqe si eBay, Amazon dhe Yahoo. Ai u arrestua pasi po mburrej rreth piratimit tė tij nė dhomat e bisedės “nė linjė”. Ai mori njė dėnim prej tetė muajsh nė njė kamp trajnues, njė vit lirim me kusht, pėrdorim i kufizuar i internetit, dhe njė gjobė tė vogėl.

  7. Robert Tappan Morris
  Nė nėntor 1988 njė virus kompjuteri, i cili mė vonė u gjurmua nė Universitetin Cornell, infektoi rreth 6,000 makina tė mėdha Unix, duke i ngadalėsuar ato deri nė pikėn e tė qenit tė papėrdorshme dhe duke shkaktuar miliona dollarė nė dėme. Nėse ky virus ishte i pari nė llojin e tij ėshtė e diskutueshme. Ajo qė dihet publikisht, sidoqoftė, ėshtė se krijuesi i tij, Robert Tappan Morris, u bė personi i parė qė u dėnua nėn Aktin e Mashtrimit dhe Abuzimit Kompjuterik. Morris tha se virusi i tij “krimb” nuk kishte si qėllim tė dėmtonte ndonjė gjė dhe ishte lėshuar me qėllimin pėr tė njehsuar madhėsinė e internetit. Ky pohim nuk e ndihmoi atė, prapėseprapė, ai u dėnua me tre vjet liri me kusht, 4000 orė shėrbimi nė komunitet dhe njė gjobė tė majme. Disku kompjuterik qė mban kodin burim tė Krimbit Morris qėndron nė vitrinat e Muzeut tė Shkencės sė Bostonit sot e kėsaj dite.

  8. The Masters Of Deception (Mjeshtėrit e Mashtrimit)
  Mjeshtėrit e Mashtrimit (MeM) ishin njė grup piratėsh elitarė me qendėr nė Nju Jork tė cilėt shėnjestruan sistemet telefonike amerikane nga mesi deri nė fundin e viteve ’80. Njė ashkėl grupi nga Legion Of Doom (Legjioni i Kiametit), ata u bėnė objektivi pėr autoritetet pasi thyen sistemin kompjuterik tė AT&T. Grupi u soll para drejtėsisė nė 1992 me shumė nga anėtarėt e tij tė dėnuar me burg ose me dėnime tė pezulluara.

  9. David L. Smith
  Smith ėshtė autori i virusit krimb famėkeq Melissa, i cili ishte virusi i parė i suksesshėm i pėrhapur nėpėrmjet postės elektronike nė grupin e diskutimeve Usenet. Forma origjinale e virusit u dėrgua nėpėrmjet postės elektronike. Smith u arrestua dhe mė vonė u dėnua me burgim pėr shkaktimin e mė shumė se 80 milionė dollarė nė dėme.

  10. Sven Jaschan
  Jaschan u gjet fajtor pėr shkrimin e krimbave Netsky dhe Sasser nė 2004, ndėrsa ishte ende adoleshent. Viruset u gjetėn pėrgjegjėse pėr 70 pėrqind tė gjithė programeve tė dėmshme qė u pėrhapėn nėpėr internet nė atė kohė. Jaschan mori njė dėnim tė pezulluar dhe tre vjet liri me kusht pėr krimet e tija. Ai gjithashtu u punėsua nga njė kompani sigurie.

 12. #112
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Muri i ‘Te Dua’ nė Paris.
  Muri ka njė siperfaqe prej 40 m katrore dhe gjendet nė Montmartre.Fraza, ‘Te Dua’ ėshtė shkruar mė tepėr se njė mijė herė dhe nė 300 gjuhė tė ndryshme.

 13. #113
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  HISTORIA E SHEN VALENTINIT!  Ekzistojnė shumė teori rreth origjinės sė ditės sė Shėn Valentinit, por mė e njohura daton qė nė kohėn e perandorisė Romake, gjatė sundimit tė Klaudit tė dytė, 270 pas e.s. Klaudi nuk dėshironte qė meshkujt e asaj kohė tė martoheshin gjate luftės, sepse mendonte se meshkujt beqarė ishin ushtarė mė tė mirė. Peshkopi Valentin, qėndroi kundra kėtyrė dėshirave dhe kreu ceremoni martesore tė fshehta. Pėr kėtė arsye, Valentini u arrestua dhe mė pas u ekzekutua nga urdhėri i perandorit mė 14 Shkurt. Kur ishte nė burg i shkroi njė shėnim vajzės sė rojės sė burgut duke e firmosur nė fund, ” Nga Valentini yt”. Njė shprehje mjaft e dėgjuar nė kėto ditė!
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 14. #114
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  PUTHJA E SHEN VALENTINIT, SHENON REKORD ME 50 ORE!  Shėn Valentini sjell atmosferėn e puthjeve, luleve dhe dhuratave. Nė Tajlandė 9 ēifte kanė garuar pėr puthjen mė tė gjatė, puthje qė duhet tė zgjaste mė shumė se 50 orė e 25 minuta. Kjo ėshtė njė rraskapitje e vėrtet por, nuk ka qenė ky fakt qė shumė ēifte tė merrnin pjesė nė kėtė garė. Nė garė ishte edhe njė ēift tė moshuarish, pėrkatėsisht 74 dhe 72 vjeē.
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 15. #115
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  MAKINA PREJ ARI TE BARDHE!  Ky eshte Mercedes Benz-i, nė pronėsi tė njė miliarderi tė naftės nė Abu Dhabi. Makina ėshtė prodhuar duke pėrdorur 18K, ar tė bardhė dhe ka karakteristika mahnitėse tė tilla si V16 dhe rreth 1600 kuaj-fuqi!
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 16. #116
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  LULESHTRYDHJA E BARDHE E QUAJTUR 'PINEBERRY'!  Njė lloj pothuajse ne zhdukje i luleshtrydhes ėshtė tani duke u shitur nė Evropė. Ajo ėshtė e bardhė nė ngjyrė dhe ka ne thellėsi disa fara te kuqe. Ajo ka nje shije ndermjet mollės dhe pishes, prandaj ate e quajnė 'Pineberry'.
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 17. #117
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Njė profesor 9-vjeēareje i “Guiness”

  Nuk tė rastis ēdo ditė tė ndeshesh me njė dhunti si tė tijėn. Madje ėshtė aq e rrallė sa mund tė kategorizohet pėr rekordin “Guiness”. Dhe personi pėr tė cilin po ju flasim, e ka fituar njė tė tillė falė dhuntisė qė ka. Ky eshte Kristaq Viso, 52 vjeē. Mesues biologji-kimie, anglishteje dhe informatike ne shkollen 9-vjecare “Dhora Leka” nė Tiranė. Por, pavaresisht formimit te gjitheanshem dhe sipermarrjeve te shumta qe ai parapelqen te marre, te veēante e ben diēka tjeter. Kristaqi mund te shkruaje me te dyja duart ne te njejten kohe. “Ėshtė njė ēudi e madhe se si shkruan me tė dyja duart. Unė e kam provuar, por nuk ja dal dot”, thotė njė prej nxėnėsve tė tij tė habitur. Dhuntia e mesuesit i le te gjithe pa fjale. Madje edhe koleget habiten sesi ai i’a del te shpjegoje e te shkruaje ne te njejten kohe me dy duar. “Ėshtė dita ime e parė si mėsuese gjuhė-letėrsie. Nuk e kisha menduar kurrė se dikush mund tė shkruajė ashtu siē shkruan profesori”, tha Sotira Ymeri, mėsuese pranė kėsaj shkolle.Kristaqi ka lindur me kete dhunti, por deshiren per te punuar me dy duar ne te njejten kohe e ka zhvilluar me kohen. Mund te zgjidhe ekuacione, mund te shkruaje nje tekst, por edhe te vizatoje me dy duar njekohesisht. “Kam dy vjet qė jam drejtoreshė dhe me thėnė tė drejtėn i gjithė stafi i shkollės ėshtė habitur nga aftėsia e profesorit dhe e shikojnė atė me admirim”, thotė Pranvera Paēara, drejtoresha e “Dhora Lekės”.

  Pervecse te veēante, kjo e dhunti e ka bere 52- vjecarin te kete produktivitet shume te larte ne pune. “Nė qoftė se njė mėsuesi i duhen pesė minuta pėr tė shkruar njė ekuacion apo diēka tjetėr, profesor Viso ėshtė nė gjendje ta bėjė kėtė punė pėr vetėm disa sekonda”, tha Paēara.

  /top-channel/


  P.S. kete mesuesin e mbaj mend qe ka mare pjese edhe ne talent show-n "Ti Vlen" qe eshte zhvilluar para disa vitesh.

 18. #118
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  SHBA, rekord i sulmeve tė peshkaqenėve

  Viti 2012 shėnoi njė numėr rekord tė sulmeve tė peshkaqenėve ndaj njerėzve nė brigjet amerikane, informoi tė enjten e pėrditshmja “US Today”. Sipas statistikave tė grumbulluara prej njė shekulli, viti i shkuar mban vendin e parė pėr sulmet e konsideruara si tė paprovokuar nga grabitqarėt.Kėto tė dhėna u publikuan nga Universiteti i Floridės, qė nė grumbullim tė informacioneve, arriti tė pėrcaktonte se gjatė tė gjithė vitit kishin ndodhur 53 sulme tė peshkaqeneve, pothuajse dyfish nga viti i mėparshėm, me vetėm 32 raste nė 2011-n.Zonat mė tė rrezikshme pėr tė notuar janė brigjet e Floridės, ku u regjistrua gjysma e sulmeve, pasuar nga Hauai, Kalifornia dhe Karolina e Jugut.Ekspertėt paralajmėruan se peshkaqenėt mund tė bėhen gjithmonė e mė agresivė dhe tė afrohen gjithmonė e mė pranė bregut nė tė ardhmen, pasi rritja e aktivitetit tė peshkimit e bėn gjithmonė e mė tė vėshtirė qė ata tė sigurojnė ushqimin e nevojshėm.

 19. #119
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  40 te verteta tronditese te botes.

  1. 70% e popullsisė botėrore nuk ka dėgjuar ndonjėherė sinjal telefoni.
  2. Njė e treta e tė ardhurave tė njė familjeje nė Kenia shkojnė pėr ryshfet.
  3. Nė Brazil ka mė shumė femra qė punojnė pėr Avon sesa ushtarė.
  4. Ēdo ditė, 800 milionė njerėz pėrballen me urine nė botė.
  5. Njė e treta e botės ėshtė nė luftė.
  6. 82 % e duhanpirėsve jetojnė nė vendet nė zhvillim.
  7. Njė femėr japoneze jeton mesatarisht deri nė 84-vjeē ndėrsa njė femėr Botswaneze jeton mesatarisht 39-vjet.
  8. Nė Afrikė 30 milionė njerėz janė tė prekur nga SIDA.
  9. Njė e katėrta e konflikteve me armė ndodh pėr tė marrė burimet natyrore.
  10. Nė SHBA, ēdo javė mesatarisht 88 nxėnės sjellin armė nė klasė.
  11. Ēdo vit vdesin 10 gjuhė.
  12. Nė botė ekzistojnė tė paktėn 300 mijė pėrgjegjės mendimesh (idesh).
  13. Numri i personave qė vrasin veten ėshtė mė i madh se i personave qė vdesin nė luftė.
  14. Njė anglez i zakonshėm filmohet afėrsisht 300 herė nė ditė nga kamerat.
  15. Nė pėrleshjet me armė luftojnė 300 mijė fėmijė ushtarė.
  16. SHBA-tė harxhojnė 10 miliardė dollarė nė vit pėr pornografinė.
  17. Nė zgjedhjet e 2001 nė Angli kanė votuar 26 milionė persona ndėrsa nė sezonin e parė tė Idhullit Pop kanė votuar 32 milionė.
  18. SHBA harxhojnė 33 herė mė shumė pėr forcat ushtarake se sa vendet e shpallura si “shtete vjedhėse”.
  19. Nė botė ka 27 milionė robėr.
  20. Amerikanėt hedhin nė kosh 2,5 milionė shishe plastike brenda njė ore, pra brenda njė muaji mund tė mblidhen aq shumė shishe gjatėsia e tė cilave mund tė arrijė deri nė Hėnė.
  21. 120 mijė gra ose vajza tė mitura shiten nė Evropėn Perėndimore ēdo vit.
  22. Fėmijėt e familjeve tė varfra janė 3 herė mė shumė tė ekspozuar ndaj problemeve psikologjike se fėmijėt e familjeve tė pasura.
  23. Nė Rusi 12 mijė femra nė vit humbasin jetėn pėr shkak tė dhunės brenda familjes.
  24. Gjysma e 15-vjeēarėve anglezė ka pėrdorur drogė ndėrsa njė e katėrta pi cigare.
  25. Njė e treta e popullsisė obeze nė botė jeton nė vendet e zhvilluara.
  26. Nė mes tė vendeve tė zhvilluara, SHBA-ja dhe Anglia kanė mesataren mė tė lartė tė shtatzėnive nė moshė tė re.
  27. Nė Kinė 44 milionė femra konsiderohen tė humbura.
  28. 81 % e dėnimeve me vdekje nė vitin 2002 janė realizuar nė SHBA, Kinė dhe Iran.
  29. Subvencioni prej 2,5 dollarėsh i dhėnė pėr njė lopė nė SHBA ėshtė mė shumė se tė ardhurat ditore tė 75% tė popullsisė sė Afrikės.
  30. Njė e pesta e popullsisė botėrore kalon ditėn me 1 dollar tė ardhura.
  31. 13,2 milionė amerikanė kanė realizuar operacione plastike pėr njė vit.
  32. Pėr shkak tė minave, nė ēdo orė vdes njė person dhe njė tjetėr mbet invalid.
  33. Nė Indi 44 milionė fėmijė janė tė regjistruar si punėtorė.
  34. Golfisti mė i pasur nė botė, Tiger Woods, fiton 78 milionė dollarė nė vit ose 2,5 dollarė nė sek.
  35. Nė Amerikė 7 milionė femra dhe 1 milion meshkuj vuajnė nga ērregullimet nė ushqyerje.
  36. Ēdo minutė 2 persona vdesin pėr shkak tė mjeteve motorike.
  37. Qė nga viti 1977, nė klinikat e abortit nė SHBA janė paraqitur 80 mijė raste dhune dhe pėrdhunimi.
  38. Tregu i jashtėligjshėm i drogės qarkullon 400 miliardė dollarė nė botė.
  39. Njė e treta e amerikanėve besojnė nė ardhjen e jashtėtokėsorėve.
  40. Rezervat e naftės mund tė mbarojnė nė vitin 2040.

 20. #120
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Llumi i kafes bėn ēudira, per cfare perdoret kryesisht ?!

  Nėse kėnaqeni duke pirė kafe turke, mos e hidhni llumin e kafes e cila mbetet nė fund tė filxhanit, por pėrdoreni pėr disa gjėra shumė praktike dhe tė dobishme.
  Asgjė mos hidhni poshtė!
  Nėse keni menduar se pasi tė keni pirė kafen duhet patjetėr tė lani llumin nga fundi i filxhanit, xhezves apo filxhanit, mashtroheni. Ja si do ta pėrdorni...

  Freskues i lokalit
  Lėreni llumin e kafes nė njė enė dhe vendoseni nė njė pjesė tė banesės nė tė cilėn dėshironi t’i eliminoni aromat e pakėndshme, siē janė ato tė frigoriferit apo tė shportės sė bėrllokut.

  Mjet pėr pastrim
  Nėse enėt ju janė bėrė shumė tė palara, llumi i kafes do t’jua zgjidhė problemin. Fėrkojeni nė enė tė cilėn dėshironi ta pastroni, por kujdes qė tė mos e thithė ngjyrėn. Gjithashtu, nėse dėshironi qė mobiliet e drurit t’i bėni tė shkėlqejnė, pėrzieni llumin me ujė, lyeni mobilien dhe lėreni tė veprojė disa ēaste, pastaj fshijeni me leckė tė pastėr.

  Maska pėr flokė
  Fėrkojeni llumin nė flokė para se t’i bėni me shampon dhe lėrini pak tė qėndrojė dhe pastaj lajini me ujė. Biondinat kėtė maskė nuk do tė duhej ta bėnin, mirėpo zonjat flokėgėshtenja pas trajtimit flokėt do t’i kenė tė shkėlqyeshme!

  Pilingu
  Pėrzieni llumin e kafes me mjaltė dhe bėni piling, i cili mund tė pėrdoret pėr trup dhe fytyrė dhe i cili lėkurėn tuaj do ta bėjė tepėr tė bukur dhe do t’i jap shkėlqim. Gjithashtu, ėshtė i shkėlqyeshėm edhe kundėr celulitit. Patjetėr duhet ta provoni!

  Vėreni pasi t’ju kenė pickuar insektet
  Fėrkojeni llumin nė vendin tė cilin dėshironi ta mbroni nga pickimi i insekteve, sepse aroma e fortė e kafes i largon.

  Pleh
  Llumi i kafes i pėrzier me ujė ėshtė i shkėlqyeshėm pėr ushqimin e herė pas hershėm tė dheut tė luleve shtėpiake.

Faqja 6 prej 17 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •