Close
Faqja 3 prej 17 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 333
 1. #41
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  FLUTURA E DETIT!  Eshtė njė nga 50 speciet mė tė mrekullueshme tė botės nėnujore. Kėto lloje peshku fantastik, janė gjetur nė brendėsi tė detit nė njė thellėsi rreth 660m. Ata kanė njė grup tė veēantė 'krahėsh', tė cilat i lejojnė ata qė tė "fluturojnė" nėpėr ujė.
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 2. #42
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Buqeta me e madhe me lule.

  Nje i ri nga Anglia vendosi qe propozimin e marteses ta bej ne nje menyre shume te vecante. Ai numeroj te gjitha ditet qe kishte kaluar me te dashuren e tij dhe porositi po aq lule sa edhe ditet. Nje ide interesante qe duket se dhe kete here nuk i shpetoj dot vemendjes se mediave.

 3. #43
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Disa kuriozitete qe nuk i dini!!

  -Iguanat mund te vrasin veten.
  -Nje kermil mund te flere per tre vjet.
  -Pronari I pare I Malbores vdiq nga kanceri I mushkerive.
  -Cdo vit, femijet e amerikes veriore shpenzojne rreth 500 mln dollare ne cemcakize.
  -Ne masachuset eshte e paligjshme te shkosh ne shtrat pa bere dush.
  -Pas nje termeti te madh toka tingellon si nje zile.
  -Mollet jane 25% ajer.
  -Lekura peshon 3.2 kg
  -Poli magnetic verior nderron vend me 7 metra per dite.
  -Dy rrjeta merimangash nuk jane te njejta.
  -Bota ka 41806 gjuhe te folura.
  -Minjte mund te dallojne gjuhet.
  -Zemra e nje balene blu eshte sa nje volzwagen.
  -Flatrat e mushkonjes dridhen 300-600 here per sec.
  -Ka me shume mundesi te vritesh nga tapa e shampanjes sesa nga nje merimange vrasese.
  -Breshkat marrin fryme nga byēa.
  -Termitet te gjitha bashke peshon 10 here me shume se njerezit e te gjithe botes bashke.
  -Krimbat mund te kene deri ne 10 zemra.

 4. #44
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Mendoni se dini gjithcka mbi token? Ju paraqisim 9 fakte tė pabesueshme qė nuk i dinit !

  Shkenca ka pėrparuar nė nivele shumė tė larta, pėrsa i pėrket ēėshtjeve tė planetit tonė dhe gjithēka rreth universit.
  Por, ekzistojnė disa detaje rreth Tokės qė mund t’u kenė “shpėtuar”, apo i mbajnė tė fshehta. Sot po paraqesim 9... fakte tė pabesueshme qė ndoshta nuk i dinit pėr planetin tonė.

  Kanė kaluar shumė vite, ndoshta shekuj qė kur u braktis ideja se Toka ėshtė e sheshtė, si dhe koncepti se gjithkush nga ne tashmė dimė gjithēka rreth plantit tonė.
  Por, jeni tė sigurt se dini gjithēka pėr Tokėn?
  Atėherė:

  1. Toka nuk ėshtė e rrumbullakėt!
  Nėse Toka ėshtė sferike, pėrpos kėsaj, pėr shkak tė fuqive gravitacionale tė saj, nuk pėrbėn njė cikėl perfekt. Nė realitet ekziston njė “gungė” rreth meridianit pėr shkak tė saj. Rrezja polare e Tokės ėshtė 3.949.99 milje, ndėrsa rrezja e meridianit ėshtė 3.963.34 milje.

  2. Emėrtimi “Earth” vjen nga Anglosaksonėt me fjalėn Erda.
  Tė gjithė plantėt e tjerė tė universit, e kanė marrė emrin e tyre nga perėnditė e lashta, veē Tokės, planetit tonė. Fjala Angleze, “Earth” buron nga fjala anglosaksone Erda, qė do tė thotė “tokė, arė etj.” dhe besohet se ka moshė 1.000 vjeēare. Por, si pėr ironi tė fatit, planeti ynė mbulohet nga 71% e sipėrfaqes sė tij me ujė dhe ėshtė i vetmi planet nė gjithė universin qė njihet deri mė sot qė ka kėtė elementė tė ēmuar.

  3. Dita nuk ka 24 orė!
  Njerėzit vazhdojnė tė thonė se nuk... kemi orė tė mjaftueshme nė dispozicion gjatė ditės dhe kanė tė drejtė! Nuk janė 24 orė. Po, po, ėshtė e vėrtet. Koha reale qė i nevojitet planetit tonė pėr tė kryer njė rrotullim tė plotė rreth boshtit tė tij, ėshtė 23 orė 56 minuta dhe 4 sekonda. Kjo ėshtė ajo qė ne e quajmė ditė yjore. Ditė diellore, koha qė i duhet diellit qė tė kthehet nė tė njėjtėn pikė nė meridian, ndryshon shumė, thuajse 16 minuta gjatė gjithė vitit, pėr shkak tė vendndodhjes sė tij nė orbitė.

  4. Toka ėshtė planeti i vetėm me pllaka tektonike!

  Shkencėtarėt besojnė se Toka pėrbėhet nga 7 pllaka tektonike tė cilat transferohen nė drejtime tė ndryshme, deri nė 4 inē pėr vit.
  Kur pėrplaset njėra pllakė tektonike me tjetrėn, sipas teorisė, krijohen male, ndėrsa kur largohen nga njėra-tjetra, krijohen lugina.

  5. Toka ka njė planet binjak qė quhet “Hyjnor”!
  Shkencėtarėt besojnė tashmė se dikur nuk kishim vetėm nė orbitė rreth diellit. Toka kishte njė planet “binjak” me madhėsinė e Marsit, qė quhej “Hyjnor” dhe ishte 60 gradė, qoftė para apo pas planetit tonė. Por, para 4.533 miliardė vite dritė, ky planet u pėrplas me Tokėn. Pjesa mė e madhe e kėtij planeti u bashkua me Tokėn, ndėrsa pjesa e mbetur krijoi Hėnėn.

  6. Misteri i orbitės perfekte tė Hėnės!
  Duhet theksuar se ekzistojnė disa gjėra tė cilėt nuk njihen, si pėr shembull, qendra e Hėnės ėshtė 6.000 kėmbė mė pranė Tokės, gjė qė do i shkaktonte mė shumė paqėndrueshmėri, por orbita e saj ėshtė thuajse perfekte.
  Hėna mbulohet nga njė pluhur i cili mban erė baruti, edhe pse pėrbėhet nga materiale tė ndryshme. Gjithashtu, ndėrsa nuk ekziston “anė e errėt” e Hėnės, forca e gravitetit tė Tokės, e bėn hėnėn tė ngadalėsojė nė mėnyrė tė atillė saqė Hėna tė rrotullohet vetėm njė herė gjatė gjithė muajit, ndaj dhe ne shikojmė gjithnjė vetėm njėrėn anė tė Hėnės.
  Madje ekziston njė koiēidencė, qė Dielli ėshtė 400 herė mė i madh se Hėna, por 400 herė ėshtė Hėna mė e vogėl se Toka, dhe tė duket nė hapėsirė si tė kenė tė njėjtėn madhėsi.

  7. Mė shumė se 90% e oqeaneve vijon tė mbetet e paeksploruar!
  Ndoshta mund tė dimė shumė rreth Hėnės dhe Marsit, por e vėrteta ėshtė se sapo kemi filluar tė hulumtojmė dhe tė eksplorojmė oqeanet e pafund. Deri mė sot ėshtė hulumtuar vetėm 10% e oqeaneve tė pafund. Oqeanet disponojnė 97% tė ujit tė globit dhe 99% tė botės sė kafshėve. Janė zbuluar vetėm 212.906 specie tė ndryshme detare, kurse parashikohet qė tė ekzistojnė 25 milionė akoma specie tė cilat nuk janė zbuluar ende.

  8. Temperatura mė e ulėt qė ėshtė regjistruar ndonjėherė nė Tokė ishte -89.2 °C
  Antarktida ėshtė rajoni mė i ftohtė i planetit tonė. Temperatura mė e ulėt natyrale qė ėshtė regjistruar ndonjėherė arriti -89.2 °C, u shėnua nga stacioni i Vostokut nė Antarktidė mė 21 qershor 1983. Pėrkundėr, temperatura mė e lartė u regjistrua nė 13 shtator 1922 nė El Azizia tė Libisė, ku termometri shėnoi 57 °C.

  9. Lartėsia me e madhe e Tokės nuk ėshtė Everesti!

  Ėshtė e vėrtet se ėshtė njėri prej maleve (alpeve) mė tė njohura nė botė dhe ėshtė 8.848 m mbi nivelin e detit, konsiderohet si Maja e Tokės. Megjithatė, duke marrė parasysh se Toka nuk ėshtė tėrėsisht e rrumbullakėt nė formė perfekte, ēdo gjė qė ėshtė pranė meridianit ėshtė shumė mė pranė yjeve. Kjo do tė thotė se edhe pse malet Chimborazo nė Ekuador janė vetėm 6.268 m mbi nivelin e detit, por pikėrisht ngaqė ndodhen sipėr njė “fryrje” janė shumė mė larg qendrės sė Tokės, pra shumė mė pranė yjeve dhe shumė mė lartė se Everesti.

 5. #45
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  A e dini se:

  1.Firma e Pepsit falimentoi 2here.
  2. Njera nga kembet e oktapodit sherben si penisi i tij po qe te 8 mund te japin kenaqesi.
  3. Nje mashkull ne jeten e tij prodhon afersisht 18 kg sperme.
  4. 98.5% te ADN te njeriut eshte e njejte me majmunin.
  5. Trupi i nje njeriut permban 0.2mg arr per pesh 70 kg.
  6. Nje burr nxjerr afersisht 1kg njeker per 30 vjet.
  7. Koka kola do kishte ngyre jeshile nqs nuk do ti hidhnim ngjyre brenda.
  8. Kafia me e shtrenjte ne bote eshte Kopi Luwak dhe behet nga nbetje kafshesh.
  9. 52 mije fjale angleze vijne nga greqishtja .
  10. Pronari i Adidas dhe pronari i Puma jane vellezer por jane zene.
  11. Mamaja e Hitlerit vajti per te deshtuar ndersa doktori nuk e la dhe keshtu lindi i vogli Adolf.
  12. Bacardi ka si simbol nje lakuriq nate se ne vendin qe prodhohej .fillimisht naten mblishin shume te tille
  13. Lama (kafsh) nqs te mere me sy te mire te peshtyn .
  14. Woll Street morin emrin e tij nga nje mure i cili ishte ndertuar per te penguar derrat per te hyre ne qytet.
  15. Majmuni me i vogel ne bote eshte Cebuella Pygmaea dhe eshte i gjate 13,6 cm dhe me bisht afersisht 17 deri ne 23 cm dhe peshon 120gr.
  16. Arsye qe meksikanet vene nje fet limone te buzet e shishes se bires eshte qe te mos afrohen mizat.
  17. Ne fillim te gjitha ripat e karatese ishin te bardhe me kalimin e kohes nga pislleku beheshin te zinj prandaj karateristat e vjeter mbajne rip te zi.
  18. Malboro man Ntebint Maklin vdiq nga kanceri ne mushkeri ne 1995.
  19. Ian Hibbell nga emrat me te medha te ciklisteve ne bote ka pershkua 40vitet e fundit te jetes te tij duke udhetua ne bote nga Antraktida deri ne Amazone, nga Alaska deri ne Indonezi ne 4shtator 2008 la frymen e fundit nderkoh qe kishte pesuar nje aksident automobilisti ne nje autostrad te Greqis.
  20. Kinezet festojne ditlindjen e tyre nje here ne 10 vjet.
  21. Temp me e larte ne bot u shenua me 57.8*C dhe eshte shenuar 2 here nje here ne 13 shtator te 1922 ne Al Aziza ne Libi dhe ne 11 gusht 1933 neSen Luis te Meksikes.
  22. Temp me e ulet u shenua ne Antraktid ne 1983 -89.2*C.
  23. Nje njeri hexem gjat gjith jetes se tij sikur ti binte 3 here botes pereth.
  24. Sa here qe qeshim konsumojme 3 e 1/2 kalori.
  24. Nje grua nga Arabia Saudite mund te kerkoj divorc nga buri i saj nqs ai nuk i sherben kafe.
  25. Sa here qe teshtijm vdesin disa qeliza te trurit tone.
  26. Ne vitin 1997 aeroportet ne amerike fituan 40.000$ veten duke vene nje ulli me pak ne sallatat e tyre. 27. Nje xhirafe pastron veshet e saje me gjuh.
  28. Miliona pem mbillen padashje nga ketra qe kane haruar ku i kane fshehur farat.
  29. Te hashe nje molle eshte me mire se te pish nje kafe te mban me shume zgjuar.
  30. Nje milingone terhiqet me mengjes kur zgjohet.
  31. Furcat e dhembeve me ngjyre blu jane me te preferuarat se ato te kuqet.
  32. Organi i njeriut qe mund te risi gjatesine e tij deri ne 20 here eshte irisi i syrit.
  33. Asneri nuk mun te lepij brylin e tij me gjuh.
  34. Eshte vetem nje ushqim qe nuk prishet mjalti.
  35. Delfini fle me nje sy te hapur.
  36. Nje te treten e shitjeve te akullores ne bote e ka ajo me shije vanilie.
  37. Thonjt e duarve rriten 4 here me shume se ato te kembeve.
  38. Syri i strucit eshte me i madhe se truri i saj.
  39. "kuaku" i patave nuk ka jehone dhe nuk i dihet akoma perse.
  40. Muskuli me i forte ne trupin e njeriut eshte gjuha.
  41. Eshte e pa mundur qe te teshtish me syte hapur.
  42. Veten nje pik vaj makine eshte ne gjendje te nxjerr jasht perdorimit 25 litra uje te pijshem.
  43. Majmuni dhe delfini bashke me njeriun jane te vetmet kafsh qe mund te njohin veten e tyre perpara pasqyres.
  44. E qeshura gjate dites ndihmone per nje gjume me te rehatshem.
  44. Asnjeri nuk mund te lepij brylin e tij me gjuh.
  45. Afersisht 70% e njerezve provuan nqs lepijne me gjuh brylin kur lexuan me lart.
  46. Ne New York paguan taks kush ve canten ne sedilen bosh.
  47. Krokodilat hane gure qe te fundosen me thelle ne uje.
  48. Kepucet e larta u zbuluan ne Lindjen e Mesme dhe perdoreshin per te mbrojtur kembet nga rera qe digjte
  49. Menderza eshte erza qe perdoret me shume ne gjith boten.
  50. Gruaja me e gjat qe u mat ne bote eshte nje Kineze me gjatesi 2.47 metra.
  51. Kazinot ne Las Vegas nuk kane ora ne mure.
  52. Leket nuk jane te bere nga leter sic mendojne me te shumtet po nga 74% pambuk dhe 26% lino.
  53. Fjala Coca Cola eshte fjala me e njohur ne bot pas fjales ok.
  54. U zbulua nga John Pemberton ne fillim si ilac per dhimbjet e kokes dhe receta origjinale ruhet e siguruar ne banken "Sun Trust Bank" ne Atlant qe nga viti 1919.
  55. Ne ShBA policat mbajne ne makinat e tyre dy shishe Coca Cola per te pastruar rruget nga gjakrat pas aksidenteve.
  56. Prodhimi i Coca Coles eshte i njejti sa prodhime me uje i ujvarave Niagara domethene afersisht me 1.5 milion litra per sek.
  58. Qafa e njeriut ka te njejten numer ruazash si ajo e xhirafes.
  59. Kafka e njeriut perbehet nga 22 kocka.
  60. Kafka eshte e perbere nga 80% uje.
  61. Koka e nje njeriu te rritur peshon afersisht 3 e 1/2 kg.
  62. Zemra jone eshte pak me e madhe se grushti jone.
  63. Kocka me e vogel ne trupin tone ndodhet ne vesh.
  64. Nje njeri humbet afersisht 80-100 qime ne dite.
  65. Hunda jone prodhon afersisht nje filxhan curra cdo dit.
  66. Hunda dhe veshet nuk ndalojn te rriten kurr.
  67. Femrat hapin e mbyllin syte dyfishin nga meshkujt.
  68. Nje njeri normal merr fryme afersisht 10-15 here ne min. Ndersa nje bebe 40-50 here ne min.
  67. Si shenjat e gishterinjve per cdo njeri eshte e vecant ashtu dhe shenja qe le gjuha e tij eshte e vecant.
  69. Sa here qe bene nje hap trupi perdor 54 muskuj.
  70. Nuk mund te marim frym nga hunda dhe nga goja njekohesisht.
  71. Ndermjet Iranit dhe Pakistanit ekziston nje shtet me emrin Veluhista. Shume pak e kan te degjuar po ekziston.
  72. Heroina ne 1898 ishte ilac per kollen.
  73. Kutia e zez ne aeroplane ka ngjyre portokalli.
  74. Nje cop leter nuk mund te paloset me shume se 7 here.
  75. Gjarperinjt anakonda nuk ndalojn te rriten deri sa te vdesin.
  76. Nqs pret koken e nje bubureci ai pa problem mund te jetoj per disa dit.
  77. Unaza vendoset ne gishtin e katert te dores se majt per arsye se atje ndodhet vena qe lidhen direkt me zemren.
  78. Kater rrathet e stemes Audit e kane prejardhjen nga bashkimi i 4 kompanive i Horch i Audit i Wanderer dhe i DKW.
  79. Kastravecat permbajn 97% uje.
  80. WC do te thot Water Closet ( mbyll cezmen).
  81. Vullkani i Kalnderes ne Santorin ( Greqi ) ka lartesi 300 m dhe diameter 11 km dhe eshte me i madhi ne bot.
  82. Nga te gjitha fiset e botes te vetmet qe nuk e perdorin zjarin jane Adaman dhe Pigmei.
  83. Stema e BMW eshte nje helik aeroplani.
  84. Aerodromi Kansai ne Japoni eshte ndertuar brenda ne det.
  85. Oqeani Paqesor e ka mare emrim nga Magelani se sa here e pershkoi nuk kishte kohe te keqe.
  86. Shkretetira Atakama ne Hili eshte vendi me i that ne bot bie afersisht 1m m shi ne vit.
  87. Kremlin ne rusish perkthehet keshtjell.

 6. #46
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  88. Marlboro quhej rruga ne Londer ku gjendej fabrika e Filip Moris.
  90.Ujvara me e larte eshte Anhel ne Venezuel me lartesi 979 m.
  91. Nervat ne trupin tone kane gjatesi 70 m.
  92. Stema e Lamborghinit eshte shenja e horokopit te pronarit te pare Ferucio Lamporghini -nje dem.
  93. Deri ne 1664 New Jorku quhej New Amsteldam.
  94. Shpejtesia e nje kermilli eshte 5 m/ore.
  95. Ferdinand Porche (pronari i porches) lindi ne 1875 dhe ishte shok i Hitlerit.
  96. Ngritja e qimeve kur bene ftot behet per te tejcuar nxehtesi ne ambjentin rrethues.
  94. FBI do te thot Federal Burean of Investigation.
  97. Ne polin e veriut nuk ka toke posht akullit.
  98. Kur nje makine udheton me shpejtesi 80 km/ore gjysma e benzines qe harxhon e perdor per te kaluar pengesen aerodinamike.
  99. Charles Stewart Rolls eshte britaniku i pare qe vdiq ne aksident me aeroplan ,ishte 33 vjec ne vitin 1910.
  100. Ne vitin 1867 ShBA bleu Alasken nga Rusia per 7.2 milion dollar.
  101. Minjt djersisin vetem ne bisht.
  102. Per tu bere mbulesat e tavoline perdoren nje leter e vecant e cila eshte e perbere nga fibra orizi mendafsh pambuk dhe lino.
  103. Ne 1989 nje asteroid me diameter 300m dhe me emrin 4581Asclepius kaloi 700.000 km larg tokes. Asteroidi kaloi nga pozicioni ku toka ndodhej 6 ore perpara.
  104. Derrat nuk djersin kurre.
  105. Asnjeri ne bote nuk arriti te vrasi veten duke mbajtur frymen.
  106. Ekziston nje qytet qe e ka emrin Rom ne cdo kontinent.
  107. Ne Islandi ne baze te ligjit ndalohet qe njerzit te kene qen ne shtepi.
  108. Zemra jone rreh me shume se 100.000 here gjate nje muaji.
  109. Elefanti eshte i vetmi gjitar qe nuk mund te kercej.
  110. 1/4 e kockave qe kemi ne trup ndodhen ne kemb.
  112. Pjesa me e madhe e pluhurit qe kemi ne shtepi ka prejardhjen nga lekura e vdekurr.
  113. Hitleri ishte barngrenes dhe kishte vetem nje ****.
  114. Zemra e nje iriqi rreh afersisht 300 here ne min.
  115. Me shume njerez vdesin ne vit nga pickimi i bleteve sesa nga kafshimi i gjarprit.
  116. Nje laps i thjesht mund te beje nje viz afersisht 35 km te gjat.
  117. Pjesa me e madhe e njerezve jane alergjik te qumshti i lopes sesa te ndonje ushqim tjeter.
  118. Devet kane tre qepalla per tu mbrojtur nga rera.
  119. Pozicioni si syve te nje gomar eshte i till per te pare te kater kembet e tij ne cdo cast qe i nevojitet.
  120. 6 gjuhet zyrtare te ShBA-se jane: anglishtja frengjisht arabe kineze ruse dhe spanjisht.

 7. #47
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  KIRURGU QE OPEROI VETEN!

  Nė vitin 1961, Leonid Rogozov, 27 vjeē, ishte kirurgu i vetėm nė ekspeditėn sovjetike nė Antarktik. Gjatė ekspeditės, ai ndjeu dhimbje tė forta nė stomak dhe kishte njė temperaturė tė lartė. Rogozov pasi shqyrtoj veten, zbuloi se shtojca (apandesiti) i tij ishte i dėmtuar dhe mund tė plaste nė ēdo kohė. Me njė anestezi lokale, ai veproi vetė pėr tė hequr apandesitin. Njė inxhinier dhe njė meteorolog asistuan gjatė operacionit.

 8. #48
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,361
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  sa kuriozitete di une nga keto

  Si pershembull ate me oktapod, arsyeja qe Japonezet e perdorin oktapodin ne porn

 9. #49
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Studimi: Autizmi mund tė shėrohet

  Pėr herė tė parė njė studim i njė grupi mjekėsh dhe psikologėsh amerikanė vendos nė pikėpyetje mendimin e pėrgjithshėm se autizmi ėshtė njė sėmundje qė shoqėron tė sėmurin qė nga lindja e deri nė vdekje. Studimi u ndėrmor nga njė grup studiuesish nė Institutin Kombėtar tė Shėndetit nė SHBA. Pjesė e studimit disa-vjeēar ishin nė total 112 fėmijė, por nė 32 prej tyre, qė nė fėmijėri ishin diagnostikuar me autizėm, u mbėshteten mė fort studimet mjekėsore dhe psikologjike. Nė pėrfundim tė kėtyre analizave, rezultoi se disa prej kėtyre fėmijėve, qė nė vegjėli ishin diagnostikuar si autistė, me rritjen nė moshė kuroheshin vetėvetiu duke mos patur asnjė ndryshim me bashkėmoshatarėt e tyre. Megjithatė, studiuesit amerikanė shtojnė se nuk ėshtė koha pėr eufori pasi duhet akoma shumė punė, e para pėr tė qenė 100 pėrqind tė sigurtė qė vitet shėrojnė autizmin dhe e dyta, nėse kjo ėshtė e vėrtetė, cilėt janė faktorėt e tjerė qė ndihmojnė nė kėtė shėrim.

  Studimi u botua nė revistėn “Psikologjia dhe psikiatria e fėmijėve” (Child Psychology and Psychiatry) nė Shtetet e Bashkuara.

 10. #50
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  NE KINE !!

  Ne Kine ndodhet ēadra me e madhe ne bote.
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 11. #51
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  IMITIMI MODERN I KULLES SE PIZES!!!  Njė arkitekturė moderne ka shtuar karvanin e ndėrtesave ne Abu Dhabi, por kėtė herė njė imitim. Kulla ėshtė projektuar si imitim i kullės sė Pizės, dhe ka hyre ne rekordet Guinness per pjertesine e saj.
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 12. #52
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  MREKULLI NGA BELGJIKA !!  Festivali i dritave (LED)
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 13. #53
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  BRUKSEL!  TAPETI ME I MADH I LULEVE
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 14. #54
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  E CUDITSHME POR E VERTETE!  Kjo ėshtė njė lule e vėrtetė. Nje formė e pazakontė luleje, e zbuluar ne Indi, dhe ėshtė e njohur edhe si "Lulja e buzėve".
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 15. #55
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Citim Postuar mė parė nga AlbaneZ Lexo Postimin
  4. Toka ėshtė planeti i vetėm me pllaka tektonike!

  5. Toka ka njė planet binjak qė quhet “Hyjnor”!...... Por, para 4.533 miliardė vite dritė, ky planet u pėrplas me Tokėn. Pjesa mė e madhe e kėtij planeti u bashkua me Tokėn, ndėrsa pjesa e mbetur krijoi Hėnėn.

  6. ......qė Dielli ėshtė 400 herė mė i madh se Hėna, por 400 herė ėshtė Hėna mė e vogėl se Toka, dhe tė duket nė hapėsirė si tė kenė tė njėjtėn madhėsi.
  Mmmmm... nuk e di ku jane marre keto po me duken me gabime.
  - Edhe Marsi ka pllaka tektonike.
  - Toka nuk ka planet binjak. Koha nuk matet me vite drite. Perplasja eshte thjesht supozim.
  - Hena nuk eshte 400 here me evogel se toka.

 16. #56
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Mmmmm... nuk e di ku jane marre keto po me duken me gabime
  Mund te jene me gabime,jane artikuj te mara nga nje faqe webi "kuriozitete dhe enigma"

  Misteri i njeriut i cili jetoi 256 vjet, bėri 180 fėmijė dhe pati 23 gra!


  Rriti 180 fėmijė, ndėrsa 23 bashkėshortet qė kishte vdiqėn shumė me herėt se ai…
  Li-Ching-Yun lindi nė njė fshat tė vogėl tė Kinės (Szchewan) dhe deri nė moshėn dhjetėvjeēare, shkoi nė shkollė. Pėr atė periudhė ishte shumė.

  Mė pas udhėtoi nė krahina tė ndryshme tė Kinės, ku dhe mblodhi shumė bimė medicinale.
  Sipas “New York Times”, pas kėsaj pėrvoje, Li-Ching-Yun shiti pėr 100-vjet rresht bimė medicinale. Njė ditė, kreu i perandorisė Pei Wu-Fu shkoi nė shtėpinė e Li, pėr ta pyetur atė se cili ishte sekreti i jetėgjatėsisė dhe ai iu pėrgjigj: “Mbaje tė qetė zemrėn, qėndro si breshkė, shėtit i lumtur si pėllumb dhe fli si qen”.
  Atėherė njerėzit, ēuditeshin se si Li nuk ngjante aspak me njė tė moshuar, madje ai dukej shumė i fuqishėm pėr moshėn e tij. Tė shumtė ishin ata tė cilėt pretendonin se e njihnin qė nė fėmijėri, ndėrsa tė tjerė thoshin se Li ishte moshatar i gjyshėrve tė tyre tė cilėt nuk jetonin mė.

  Nė 1930-n, Wu -Chung- Chien, lektor nė Minkuo University gjeti disa dokumente me anė tė tė cilave faktohej se Li kishte lindur nė mė 1677-n. Tė njėjtat arshiva, faktonin se qeveria kineze kishte uruar Li-Ching-Yun, pėr 150 vjetorin e lindjes , por edhe kur ai mbushi tė 200-at.
  Si mendoni, mos vallė Li harroi ditėlindjen e tij?
  Sipas librit tė rekordeve Guinness, njeriu i cili ka jetuar mė shumė nė kėtė botė ėshtė qytetar francez, qė jetoi 122 vjet dhe 164 ditė.
  Po pse vallė kinezėt nuk kanė dėshmuar asgjė pėr tė famshimin Li?
  Ėshtė e mundur qė njė njeri tė jetojė 256 vjet?
  Duhet theksuar se historia e Li-Ching-Yun aktualisht ndodhet nėn studim nga studiues specialistė tė fushės, pasi historia e tij vėrtet ėshtė shumė me interes.

 17. #57
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  LULJA QE NGJAN SI NJE FYTYRE MAJMUNI!  Duket si e bėrė enkas, por ėshtė e vėrtetė ! Kjo ėshtė njė nga lulet mė tė rralla nė botė, ka pamjen e njė fytyre majmuni, dhe gjendet vetėm nė lartėsitė e Ekuadorit dhe nė Peru.
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 18. #58
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  MOZAIK I RRALLE !!  Nje mozaik i rralle, i ndertuar prej gozhdesh nga Marcus Levine !!!
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 19. #59
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  LIQENI I KRISTALTE! (Montana, SHBA  Ky eshte liqeni me ujin me te paster ne bote! Uji eshte aq i paster, saqe fotot te bera ne kete liqen, behen shume kontradiktore pasi duket sikur gjerat qendrojne pezull ne ajer, per shkak te pastertise se ujit.
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 20. #60
  Maska e Serioze
  Anėtarėsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Kuriozitete te ndryshme.

  Kjo Ėshtė Ora Mė E Shtrenjtė Nė Botė!!  Ora e re e Hublot kushton 5 milion dollarė dhe ėshtė punuar me ar tė bardhė dhe ėshtė veshur me diamante.
  Njė prodhues orash nga Zvicra zbuloi sot atė qė mund tė quhet pa frikė ora mė e shtrenjtė nė botė.
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

Faqja 3 prej 17 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •