Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 123
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962

    Jorgo Goro: Gjuhën greke ta bëjmë gjuhë të dytë në shkollat shqiptare

    “Ne nuk duam që gjuhën greke ta mësojnë vetëm nxënësit e shkollave greke. Ne duam që këtë gjuhë të mund ta mësojnë të gjithë ata që dëshirojnë dhe japin mundësinë që ta vënë si gjuhë të dytë edhe në shkollat shqiptare”, ka deklaruar kryetari i Bashkisë së Himarës, Jorgo Goro, gjatë një takimi të mbajtur pak ditë më parë në Amerikë.

    Jorgo Goro ka vijuar më tej duke thënë s: “Siç e dimë 80 përqind e himariotëve kanë karta identiteti greke dhe shqiptare dhe ata mund të marrin pjesë në zgjedhje edhe në Greqi, edhe në Shqipëri kjo është një gjë e mirë”, citohet në GSH kryebashkiaku i Himarës.

    Sipas tij, himariotët duhet t’i mësojnë shkëlqyeshëm të dyja gjuhët, në mënyrë që të jenë në nivele të larta me qeverinë shqiptare dhe atë greke.

    “Qëllimi ynë është që ne të jemi në krye duke ditur gjithçka. Me mënyrën tonë përpiqemi ta arrijmë këtë gjë”, është shprehur Goro.

    Ndërsa këto deklarata të tij janë konsideruar si kontradiktore nga blogjet vorio-epiriote, pasi ato thonë se Goro nuk e ka përmendur asnjëherë këtë çështje duke i lënë pas dore përfaqësuesit e këtij minoriteti./tema
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  2. #2
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286
    jo mo,pse te dyten????te paren fare,cna duhet gjuha shqipe....

  3. #3
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    “Ne nuk duam që gjuhën greke ta mësojnë vetëm nxënësit e shkollave greke. Ne duam që këtë gjuhë të mund ta mësojnë të gjithë ata që dëshirojnë dhe japin mundësinë që ta vënë si gjuhë të dytë edhe në shkollat shqiptare”, ka deklaruar kryetari i Bashkisë së Himarës, Jorgo Goro, gjatë një takimi të mbajtur pak ditë më parë në Amerikë.

    Jorgo Goro ka vijuar më tej duke thënë s: “Siç e dimë 80 përqind e himariotëve kanë karta identiteti greke dhe shqiptare dhe ata mund të marrin pjesë në zgjedhje edhe në Greqi, edhe në Shqipëri kjo është një gjë e mirë”, citohet në GSH kryebashkiaku i Himarës.

    Sipas tij, himariotët duhet t’i mësojnë shkëlqyeshëm të dyja gjuhët, në mënyrë që të jenë në nivele të larta me qeverinë shqiptare dhe atë greke.

    “Qëllimi ynë është që ne të jemi në krye duke ditur gjithçka. Me mënyrën tonë përpiqemi ta arrijmë këtë gjë”, është shprehur Goro.

    Ndërsa këto deklarata të tij janë konsideruar si kontradiktore nga blogjet vorio-epiriote, pasi ato thonë se Goro nuk e ka përmendur asnjëherë këtë çështje duke i lënë pas dore përfaqësuesit e këtij minoriteti./tema
    Shume mire, nuk kam gje kundra, nese nje popull do nje gjuhe, le ta kene. Por kjo do te thote qe edhe ne Greqi, kudo qe shqiptaret, camet, arvanitet te kerkojne shkolla shqipe, atehere duhet te hapen, te financohen e te lejohen. Cdo gje te jete reciproke.

  4. #4
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,460
    Postimet në Bllog
    1
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    “Ne nuk duam që gjuhën greke ta mësojnë vetëm nxënësit e shkollave greke. Ne duam që këtë gjuhë të mund ta mësojnë të gjithë ata që dëshirojnë dhe japin mundësinë që ta vënë si gjuhë të dytë edhe në shkollat shqiptare”, ka deklaruar kryetari i Bashkisë së Himarës, Jorgo Goro, gjatë një takimi të mbajtur pak ditë më parë në Amerikë.

    Jorgo Goro ka vijuar më tej duke thënë s: “Siç e dimë 80 përqind e himariotëve kanë karta identiteti greke dhe shqiptare dhe ata mund të marrin pjesë në zgjedhje edhe në Greqi, edhe në Shqipëri kjo është një gjë e mirë”, citohet në GSH kryebashkiaku i Himarës.

    Sipas tij, himariotët duhet t’i mësojnë shkëlqyeshëm të dyja gjuhët, në mënyrë që të jenë në nivele të larta me qeverinë shqiptare dhe atë greke.

    “Qëllimi ynë është që ne të jemi në krye duke ditur gjithçka. Me mënyrën tonë përpiqemi ta arrijmë këtë gjë”, është shprehur Goro.

    Ndërsa këto deklarata të tij janë konsideruar si kontradiktore nga blogjet vorio-epiriote, pasi ato thonë se Goro nuk e ka përmendur asnjëherë këtë çështje duke i lënë pas dore përfaqësuesit e këtij minoriteti./tema
    Mendoj se kerkon si gjuhe te dyte duke i konsideruar himariotet dhe perreth "zona bilinguistike"
    Duaje te afermin tend si veten

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e juanito02
    Anëtarësuar
    09-07-2007
    Postime
    2,964
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Mendoj se kerkon si gjuhe te dyte duke i konsideruar himariotet dhe perreth "zona bilinguistike"
    Anglezet kur skuptojne asgje nga nje e folur thone "It is greek for me"
    Neve nau dashka ta vem ne shkolla si gjuhe te dyte?
    A medet ca mendje kane kane keta greko shqiptaret tane.
    Albania Uber Alles

  6. #6
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    ky jorgo γάιδαρος po te na lepij te gjithve nga njehere ja u falim vorio epirin

  7. #7
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Nuk ju nevojiet gjuha greke shume, me mire qe te koncentrohemi te mesojme gjuhe tjera te atyre shteteve qe kane ndikim ne bote e qe nuk kane armiqesi ndaj neve.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-01-2012
    Vendndodhja
    Rrefugjat ne vendin tim ...
    Postime
    991
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    “Ne nuk duam që gjuhën greke ta mësojnë vetëm nxënësit e shkollave greke. Ne duam që këtë gjuhë të mund ta mësojnë të gjithë ata që dëshirojnë dhe japin mundësinë që ta vënë si gjuhë të dytë edhe në shkollat shqiptare”, ka deklaruar kryetari i Bashkisë së Himarës, Jorgo Goro, gjatë një takimi të mbajtur pak ditë më parë në Amerikë.

    Jorgo Goro ka vijuar më tej duke thënë s: “Siç e dimë 80 përqind e himariotëve kanë karta identiteti greke dhe shqiptare dhe ata mund të marrin pjesë në zgjedhje edhe në Greqi, edhe në Shqipëri kjo është një gjë e mirë”, citohet në GSH kryebashkiaku i Himarës.

    Sipas tij, himariotët duhet t’i mësojnë shkëlqyeshëm të dyja gjuhët, në mënyrë që të jenë në nivele të larta me qeverinë shqiptare dhe atë greke.

    “Qëllimi ynë është që ne të jemi në krye duke ditur gjithçka. Me mënyrën tonë përpiqemi ta arrijmë këtë gjë”, është shprehur Goro.

    Ndërsa këto deklarata të tij janë konsideruar si kontradiktore nga blogjet vorio-epiriote, pasi ato thonë se Goro nuk e ka përmendur asnjëherë këtë çështje duke i lënë pas dore përfaqësuesit e këtij minoriteti./tema
    Ky Jorgo me duket se ka nevoje per nje dashnor shqiptar ! Sigurojani , se me siguri do te nderroje mendje dhe nuk do te flase me gjuhen grekomadhe !

    Bejani qejfin edhe ju shqiptaret ....! Duke refuzuar "Gayt" , juve prishni keshtu edhe interesat kombetare kur eshte fjala !

    Jorgua per kete "gjuhe" e ka fjalen ...! Jo per gjuhen siper , por per pallen poshte ...... ! "kendojani" shqip dhe do te shikoni se nuk do te kete nevoje per gjuhen greke .....!

    Nuk e them me shaka ! Ka raste kur ia vlen te dalesh nga traditat kombetare , per interes kombetar !
    Ndryshuar për herë të fundit nga violativo : 06-12-2012 më 13:18

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anëtarësuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219
    Ha ha... drague fantastik fare!

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    si mund ta kontaktoi kete trimin
    ne ne kosove vdesim per gjuhen greke si gjuhe te dyte

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga teta Lexo Postimin
    si mund ta kontaktoi kete trimin
    ne ne kosove vdesim per gjuhen greke si gjuhe te dyte
    ju keni gjuhen turke si gjuhe te dyte. mos u bej merak
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    po po,ama duam te behemi poliglot,na eshte ber fixim edhe greqishtja

  13. #13
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    02-04-2010
    Vendndodhja
    unided states of europe
    Postime
    682
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    ju keni gjuhen turke si gjuhe te dyte. mos u bej merak
    PIKES I KE RANE...se kta t'kosoves e kan babe turkun

  14. #14
    Kalorës i Lirisë Maska e BlueBaron
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Në Tironën e Ondrrave
    Postime
    5,046
    I kujt partie eshte qy Jorgo ???
    Mund të shkëpusësh Çunat nga TIRONA, por kurrë nuk mund të shkëpusësh TIRONËN nga zemra e Çunave !!!

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga BlueBaron Lexo Postimin
    I kujt partie eshte qy Jorgo ???
    i partise se violes lol
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  16. #16
    Kalorës i Lirisë Maska e BlueBaron
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Në Tironën e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    i partise se violes lol

    Nuk kisha dyshime. Rrenjet sllavo-greke jane shume te forta mes violave ...
    Mund të shkëpusësh Çunat nga TIRONA, por kurrë nuk mund të shkëpusësh TIRONËN nga zemra e Çunave !!!

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    Citim Postuar më parë nga HEN-RI Lexo Postimin
    PIKES I KE RANE...se kta t'kosoves e kan babe turkun
    me logjiken tende i bie te jesh djale greku ti???!!!

  18. #18
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga HEN-RI Lexo Postimin
    PIKES I KE RANE...se kta t'kosoves e kan babe turkun
    Kurse henri ka babë unided states of europe . N'cilin shtet t'ktij veni jeton o henër?

  19. #19
    Nje deklarate shume e bazuar ne nevojen e njohjes dhe jo vetem se greqishtes nga brezi i ardhshem pasi fjale e kuptime nga greqishtja kane perdorim shume te gjere ne shume shkenca. Te mos harrojme se te gjitha gjuhet e botes per t'u plotesuar kane huazuar nga greqishtja fjale. Anglishtja psh ka marre rreth 50.000, ndaj per te kuptuar dhe mesuar anglishten psh. femijeve shqiptare qe zoterojne greqishten do t'u behej nje favor shume i madh ne jete. Nje gjuhe tjeter qe mendoj une se duhet te rikthehet ne bangat e shkollave eshte edhe rusishtja, nje gjuhe me perdorim shume te gjere kjo dhe baze e shume gjuheve. Ndaj ne Kosove, Mal te Zi dhe Maqedoni duhet te mos ndalojne se mesuari rusishten(variantin serbo-kroat te pakten) pasi nje dite do t'u duhet dhe te shkelmojne gjuhet mongole qe qarkullojne neper trojet e tyre si arabishtja dhe Turqishtja.
    Paqe!
    Paqe!

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga Kryqi i Paqes Lexo Postimin
    Nje deklarate shume e bazuar ne nevojen e njohjes dhe jo vetem se greqishtes nga brezi i ardhshem pasi fjale e kuptime nga greqishtja kane perdorim shume te gjere ne shume shkenca. Te mos harrojme se te gjitha gjuhet e botes per t'u plotesuar kane huazuar nga greqishtja fjale. Anglishtja psh ka marre rreth 50.000, ndaj per te kuptuar dhe mesuar anglishten psh. femijeve shqiptare qe zoterojne greqishten do t'u behej nje favor shume i madh ne jete. Nje gjuhe tjeter qe mendoj une se duhet te rikthehet ne bangat e shkollave eshte edhe rusishtja, nje gjuhe me perdorim shume te gjere kjo dhe baze e shume gjuheve. Ndaj ne Kosove, Mal te Zi dhe Maqedoni duhet te mos ndalojne se mesuari rusishten(variantin serbo-kroat te pakten) pasi nje dite do t'u duhet dhe te shkelmojne gjuhet mongole qe qarkullojne neper trojet e tyre si arabishtja dhe Turqishtja.
    Paqe!
    qesharake

    sdin njeriu a me qesh a me qa.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •