Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 123
  1. #41
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-08-2011
    Vendndodhja
    Among virtual idiots
    Postime
    326
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    “Ne nuk duam që gjuhën greke ta mësojnë vetëm nxënësit e shkollave greke. Ne duam që këtë gjuhë të mund ta mësojnë të gjithë ata që dëshirojnë dhe japin mundësinë që ta vënë si gjuhë të dytë edhe në shkollat shqiptare”, ka deklaruar kryetari i Bashkisë së Himarës, Jorgo Goro, gjatë një takimi të mbajtur pak ditë më parë në Amerikë.

    Jorgo Goro ka vijuar më tej duke thënë s: “Siç e dimë 80 përqind e himariotëve kanë karta identiteti greke dhe shqiptare dhe ata mund të marrin pjesë në zgjedhje edhe në Greqi, edhe në Shqipëri kjo është një gjë e mirë”, citohet në GSH kryebashkiaku i Himarës.

    Sipas tij, himariotët duhet t’i mësojnë shkëlqyeshëm të dyja gjuhët, në mënyrë që të jenë në nivele të larta me qeverinë shqiptare dhe atë greke.

    “Qëllimi ynë është që ne të jemi në krye duke ditur gjithçka. Me mënyrën tonë përpiqemi ta arrijmë këtë gjë”, është shprehur Goro.

    Ndërsa këto deklarata të tij janë konsideruar si kontradiktore nga blogjet vorio-epiriote, pasi ato thonë se Goro nuk e ka përmendur asnjëherë këtë çështje duke i lënë pas dore përfaqësuesit e këtij minoriteti./tema
    budallalleku nuk ka brire. keta greket gjithmone hajvane kane per te mbetur

  2. #42
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar më parë nga shofer Lexo Postimin
    budallalleku nuk ka brire. keta greket gjithmone hajvane kane per te mbetur
    kalla hiresi

  3. #43
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-08-2011
    Vendndodhja
    Among virtual idiots
    Postime
    326
    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    kalla hiresi
    ti kanis re drague, kallaise those stupid greeks think greece is center of the world

    untermensch hesapi
    Ndryshuar për herë të fundit nga shofer : 07-12-2012 më 10:32

  4. #44
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Kryqi i Paqes Lexo Postimin
    Pse ben dhe ti si ata mazllumat me siper .... . Njohja dhe pse jo pervetesimi i greqishtes eshte kulture, aftesi shprehese nivel pervetesimi profesional ne gjithe shkencat baze te sotnjohura. Me tej marrdheniet ne rritje dypaleshe me greket e diktojne si te nevojshme nje njohje te gjuhes. Nuk e meson greqishten per te folur me afganet pra.... Po keshtu edhe ish jugosllavet me prejardhje shqiptare(ose nese preferon shqiptaret e ish jugosllavise) nuk ka perse ndalojne te mesojne serbo-kroaten(ku kane talent) apo rusishten per arsye komunikimi te pakten pasi per 10 vjet(mba shenim) do te hapen dyert ne Ballkan pa asnje problem apo urrejtje dypaleshe. Per turqishten besoj se e kuptove nuk po zgjatem dhe arabishten gjithashtu....... dasvidania file, srecno moi priateij !
    Gjithmone me deshiren e te Madhit. Paqe! Amin
    te mesosh cdo lloj gjuhe eshte kulture. kjo eshte e vertete. po cfare tani? te vendosim swahili si gjuhe te dyte ne shkollat shqiptare?
    gjuhe e dyte duhet te jete ajo gjuhe qe ka perdorim me te gjere dhe eshte me e dobishme.

    anglishtja dhe vetem anglishtja duhet te jete gjuhe e dyte ne shiperi. ne anglisht komunikon me kinezet, japonezet, ruset, arabet, gjermanet etj.
    ME KE KOMUNIKON NE GREQISHT PERVEC GREKEVE???

    greqshtja gjuhe e dyte ne shqiperi? aman leri keto marrezira se behesh qesharak.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    defakto Greqishtja sot eshte gjuha e dyte me e folur ne shqiperi, rreth 70% e shqiptareve flasin ose kuptojne Greqisht.
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  6. #46
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    defakto Greqishtja sot eshte gjuha e dyte me e folur ne shqiperi, rreth 70% e shqiptareve flasin ose kuptojne Greqisht.
    cfare?!?! e ke seriozisht apo ishte ironi?
    Vasudhaiva Kutumbakam

  7. #47
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    cfare?!?! e ke seriozisht apo ishte ironi?
    E ka fjalën për shqiptarët në Greqi.

  8. #48
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-08-2011
    Vendndodhja
    Among virtual idiots
    Postime
    326
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    defakto Greqishtja sot eshte gjuha e dyte me e folur ne shqiperi, rreth 70% e shqiptareve flasin ose kuptojne Greqisht.
    e flasin 500 mije shqiptare emigrante qe jane atje, 8 milione shqiptare te tjere ne ballkan nuk e flasin.
    me dhjetra mijera emigrante jane kthyer vetem ne 2012. per cfar djallin duhet greqishtja gjuhe e dyte ne shqiperi

    gjuhe e dyte ne shqiperi eshte anglishtja, gjuhe e trete duhet te jete gjermanishtja, pik


    kaq budallenj jeni ju greket mer jahu
    Ndryshuar për herë të fundit nga shofer : 07-12-2012 më 17:32

  9. #49
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Fakti eshte qe ka me shume shqiptare ne Greqi se sa greke ne Shqiperi.
    Atehere ky Jorgo duhet te kerkoje qe ne Greqi gjuha shqipe te behet
    gjuhe e dyte zyrtare.Pse duhet te behet gjuhe e dyte?
    Sepse minoriteti shqiptar eshte i madh ne % ne raport me popullsine totale.
    A do pranoje greku propozimin qe shqipja te behet gjuhe e dyte zyrtare ne Greqi???
    I dont think so. Kurre nuk do ndodhe.
    Atehere pse duhet bere greqishtja gjuhe e dyte ne Shqiperi
    kur popullsia greke ne Shqiperi eshte me pak se sa popullsia Shqiptare ne Greqi?
    Po e krahasosh dy minoritetet,minoriteti shqiptar shqipfoles ne Greqi eshte shume me i madh se sa
    minoriteti grek ne Shqiperi.
    Me drejtesi i takon qe shqipja te futet si gjuhe e dyte zyrtare ne greqi pasi minoriteti shqiptar
    atje eshte shume i madh ne numer dhe ka llogjike dhe jo te futesh greqishten
    gjuhe te dyte ne shqiperi pasi popullsia e minoritetit grek eshte e ulet.
    Eshte e ulet popullsia greke ne shqiperi pasi shume greke ne periudhen
    e demokracise iken nga Shqiperia dhe shkuan ne Greqi,per jete me te mire.
    pergjithmone.
    Ndryshuar për herë të fundit nga benseven11 : 07-12-2012 më 22:31
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  10. #50
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    te mesosh cdo lloj gjuhe eshte kulture. kjo eshte e vertete. po cfare tani? te vendosim swahili si gjuhe te dyte ne shkollat shqiptare?
    gjuhe e dyte duhet te jete ajo gjuhe qe ka perdorim me te gjere dhe eshte me e dobishme.

    anglishtja dhe vetem anglishtja duhet te jete gjuhe e dyte ne shiperi. ne anglisht komunikon me kinezet, japonezet, ruset, arabet, gjermanet etj.
    ME KE KOMUNIKON NE GREQISHT PERVEC GREKEVE???

    greqshtja gjuhe e dyte ne shqiperi? aman leri keto marrezira se behesh qesharak.
    ME KE KOMUNIKON NE GREQISHT PERVEC GREKEVE???

    Keshtu eshte kur nuk kupton se c'thote tjetri behesh per t'u tallur megjithate nuk po pertoj ta thjeshtesoj postimin tim duke iu pergjigjur pyetjes sende budallacke.

    pyetja juaj: ME KE KOMUNIKON NE GREQISHT PERVEC GREKEVE???
    pergjigjja: Me kulturen, me shkencat ekzakte,, me te gjitha gjuhet e botes(linguistiken), me historine, gjeografine, astronomine, psikologjine, politiken, arkeologjine e 500 te tjera si keto i nderuar admiral.
    Nuk diskutohet prioriteti i anglishtes, bile une propozoj qe shqipja te jete gjuhe e dyte dhe greqishtja e ruso-serbo-kroatishtja te tretat pas anglishtes(seriozisht). Shqiptaret kane natyre poliglodike dhe kjo e vertetuar.
    Paqe dhe gezuar Krishtlindjen!
    Paqe!

  11. #51
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1
    Propozimi eshte i drejte, Himara ka te drejte te vere si gjuhe te dyte greqishten sepse eshte bilinguiste,....ne te kundert shkelen te drejtat e njeriut...
    Duaje te afermin tend si veten

  12. #52
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Kine
    Postime
    1,830
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Propozimi eshte i drejte, Himara ka te drejte te vere si gjuhe te dyte greqishten sepse eshte bilinguiste,....ne te kundert shkelen te drejtat e njeriut...
    Po pse mo edhe Vlora qe di gjithe populli italishte te vej gjuhe te dyte Italishten??
    Apo anglishten qe e mesojme neper shkolla ta vejme gjuhe te dyte?
    Mbush mire me kete llogjik ti??

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga Toffee Lexo Postimin
    Po pse mo edhe Vlora qe di gjithe populli italishte te vej gjuhe te dyte Italishten??
    Apo anglishten qe e mesojme neper shkolla ta vejme gjuhe te dyte?
    Mbush mire me kete llogjik ti??
    nese duan vlonjatet te kene italishten si gjuhe te dyte, kush do ti pengoje????
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  14. #54
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Kryqi i Paqes Lexo Postimin
    pyetja juaj: ME KE KOMUNIKON NE GREQISHT PERVEC GREKEVE???
    pergjigjja: Me kulturen, me shkencat ekzakte,, me te gjitha gjuhet e botes(linguistiken), me historine, gjeografine, astronomine, psikologjine, politiken, arkeologjine e 500 te tjera si keto i nderuar admiral.
    hahahahaha.
    duhet te mesojme greqisht qe te zhvillohemi ne kulture, ne shkenca ekzaktem astronomi, psikologji, histori, gjeografi etj???

    pse ore zheni, ne vendet e tjera qe jane vite drite larg nesh si shtetet e bashkuara, kanadaja, australia, japonia, gjermania, vendet skandinave etj te duket se greqishtja eshte gjuhe e dyte apo e trete???

    p.s. flas mire gjithsejt 5 gjuhe dhe as nuk me shkon mendja te mesoj greqisht. do ishte humbje kohe. do mesoja me pare kinezshe, rusisht, arabisht apo ndonje gjuhe tjeter, por jo greqish.... pffff.
    marrezira.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-06-2003
    Postime
    1,553
    Po ky Z. Gora, mos do noj hu b*thes ky!?

    ...ca s'po behet me ate vend, ca nuk na degjojne veshet!

  16. #56
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Kine
    Postime
    1,830
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    hahahahaha.
    duhet te mesojme greqisht qe te zhvillohemi ne kulture, ne shkenca ekzaktem astronomi, psikologji, histori, gjeografi etj???

    pse ore zheni, ne vendet e tjera qe jane vite drite larg nesh si shtetet e bashkuara, kanadaja, australia, japonia, gjermania, vendet skandinave etj te duket se greqishtja eshte gjuhe e dyte apo e trete???

    p.s. flas mire gjithsejt 5 gjuhe dhe as nuk me shkon mendja te mesoj greqisht. do ishte humbje kohe. do mesoja me pare kinezshe, rusisht, arabisht apo ndonje gjuhe tjeter, por jo greqish.... pffff.
    marrezira.
    Te dish greqishte..je mbret,
    Te dish greqishte...je pasha,
    Te dish greqishte eshte edhe moda...

    ps: admiral edhe 20 gjuhe te dish..pa ditur greqishte shumezoji me zero..

  17. #57
    Beni referendum si ne Porto Rico qe Shqiperia te bashkohet me Ameriken dhe i beni nje nder vehtes tuaj dhe pasardhesve te ketij vendi. Shqiperia ska per te bere hajer si shtet me Shqiptare, jo pse thjesht jane Shqiptare, por sepse sikurse cdo popull tjeter ne Ballkan jane viktima te pashpresa te nje mentaliteti veteshkaterrues. Eshte nje mentalitet qe per shume arsye mbahet i gjalle dhe do te jete i tille edhe per shume e shume dekada dhe shekujt qe do te vijojne.

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-06-2003
    Postime
    1,553
    Toffee, di greqisht ti?

  19. #59
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Kine
    Postime
    1,830
    Citim Postuar më parë nga white_snake Lexo Postimin
    Toffee, di greqisht ti?
    Une greqishte??? sdi e mos e mesofsha kurre..

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-06-2003
    Postime
    1,553
    Citim Postuar më parë nga Toffee Lexo Postimin
    Une greqishte??? sdi e mos e mesofsha kurre..
    i sygjerim per stafin, duhe ti shtojne nje funksion forumit me etiketen 'sarkazem'

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •