Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 32 prej 32
  1. #21
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-08-2009
    Postime
    389
    Citim Postuar më parë nga HEN-RI Lexo Postimin
    1) Zejnel Husa ishte nga paresia e Margelliçit. Me shoqeruesit e tij te armatosur mbrojti kalane e Sulit gjate rrethimit me 1854 nga armata greko-arvanite e komanduar prej gjeneralit arvanit Thodhori Griva. Thedhori Griva ishte shqiptar ortodoks nga Preveza me origjine dhe rridhte nga dera e famshme e Gjin Bue Shpates, por fatkeqesisht ne emer te kryqit dhe ortodoksise masakronte bashkekombasit e tij muslimane. Theodhori Griva ishte anetar i organizates famekeqe dhe ekstremiste ortodokse Finiqi Eteria e cila luftonte per fitoren e kryqit mbi gjysmehenen. Gjate kesaj lufte u dogj gjithe Cameria lindore dhe u masakruan me dhjetra fshatra çame.
    2)Moreja eshte krahine ne Peloponez e cila gjate atyre viteve ishte e banuar nga arvanite, pra shqiptare ortodokse. Te udhehequr nga Theodhori Griva ushtrite arvanite dhe ato greke vershuan ne Cameri me thirrjen "Perpara me kryqin ne nje dore dhe ne tjetren thiken." dhe masakruan bashkekombasit e tyre myslimane.
    3) Junan= Grek (ne dialektin çam).
    Hen-Ri , ketu nuk ke te drejte pasi Arvanitet luftonin perkrah Grekeve jo per kryq por per dicka tjeter. FILIKI (jo Finiqi) ETERIA ishte nje organizate e fshehte e cila si parim kishte CLIRIMIN E SHQIPERISE DHE GREQISE nga OSMANET dhe me pas krijimin e nje shteti FEDERAL SHQIPTARO-GREK , dhe pjesetare te saj ishin eshe shume ARVANITE= SHQIPTARE sic ishte dhe BUBULINA e cila nuk dinte asnje fjale Greqisht,
    Sa per myslimanet Shqiptare ata vetem Shqiptare nuk mund te quheshin pasi ishin JENICERE , dhe kishin ndergjegje Turke , dhe ishin po te njejtit ata JENICERET qe nuk e perdornin fare gjuhen Shqipe ne KUNDERSHTIM ME ARVANITET qe flisnin vetem SHQIP

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-10-2010
    Postime
    103
    Citim Postuar më parë nga HEN-RI Lexo Postimin
    1) Zejnel Husa ishte nga paresia e Margelliçit. Me shoqeruesit e tij te armatosur mbrojti kalane e Sulit gjate rrethimit me 1854 nga armata greko-arvanite e komanduar prej gjeneralit arvanit Thodhori Griva. Thedhori Griva ishte shqiptar ortodoks nga Preveza me origjine dhe rridhte nga dera e famshme e Gjin Bue Shpates, por fatkeqesisht ne emer te kryqit dhe ortodoksise masakronte bashkekombasit e tij muslimane. Theodhori Griva ishte anetar i organizates famekeqe dhe ekstremiste ortodokse Finiqi Eteria e cila luftonte per fitoren e kryqit mbi gjysmehenen. Gjate kesaj lufte u dogj gjithe Cameria lindore dhe u masakruan me dhjetra fshatra çame.
    Kam pershtypjen se shkruani historira kafenesh ose interpretime camoke te historise. Shkruani pa ia pasur idene kronologjise dhe gjeografise. Suli ishte abandonuar perfundimisht me 1823 nga sulotet, pas reagimeve te popullates fqinje(nenkupto camet) ndaj tyre. Gjithashtu me 1854 s`kishte Filiqi Eteria. Filliqi Eteria, "organizate famekeqe dhe ekstremiste ortodokse" sipas interpretimit neo-otoman, organizoi shperthimin e revolucionit grek, ose "masakres se kryqit ortodoks mbi bashkekombasit myslyman" po sipas interpretimit neo-otoman.

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-10-2010
    Postime
    103
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    ti e hape temen mbi camet
    Opinioni popullor ose ajo qe ngelet ne kujtesen popullore rrallehere mund te jete gabim. Se camet ishin bashkepunetore te gjermaneve, kete nuk e mesuam nga greku, e mesuam ne Shqiperi qe ne kohen e rregjimit te meparshem dhe nga vete camet.

  4. #24
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    02-04-2010
    Vendndodhja
    unided states of europe
    Postime
    682
    Citim Postuar më parë nga kimon Lexo Postimin
    Kam pershtypjen se shkruani historira kafenesh ose interpretime camoke te historise. Shkruani pa ia pasur idene kronologjise dhe gjeografise. Suli ishte abandonuar perfundimisht me 1823 nga sulotet, pas reagimeve te popullates fqinje(nenkupto camet) ndaj tyre. Gjithashtu me 1854 s`kishte Filiqi Eteria. Filliqi Eteria, "organizate famekeqe dhe ekstremiste ortodokse" sipas interpretimit neo-otoman, organizoi shperthimin e revolucionit grek, ose "masakres se kryqit ortodoks mbi bashkekombasit myslyman" po sipas interpretimit neo-otoman.
    Ne radhe te pare nuk jane muhabete kafenesh...
    E dyta; Origjina ime nuk ka te beje aspak me camet ( me respektin me te madh qe kam ndaj tyre) .Gabimi im eshte qe nuk shkruajta autori e ketij shkrimi i cili eshte Dr Xhufi.

  5. #25
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    02-04-2010
    Vendndodhja
    unided states of europe
    Postime
    682
    Citim Postuar më parë nga Kermilli Lexo Postimin
    Hen-Ri , ketu nuk ke te drejte pasi Arvanitet luftonin perkrah Grekeve jo per kryq por per dicka tjeter. FILIKI (jo Finiqi) ETERIA ishte nje organizate e fshehte e cila si parim kishte CLIRIMIN E SHQIPERISE DHE GREQISE nga OSMANET dhe me pas krijimin e nje shteti FEDERAL SHQIPTARO-GREK , dhe pjesetare te saj ishin eshe shume ARVANITE= SHQIPTARE sic ishte dhe BUBULINA e cila nuk dinte asnje fjale Greqisht,
    Sa per myslimanet Shqiptare ata vetem Shqiptare nuk mund te quheshin pasi ishin JENICERE , dhe kishin ndergjegje Turke , dhe ishin po te njejtit ata JENICERET qe nuk e perdornin fare gjuhen Shqipe ne KUNDERSHTIM ME ARVANITET qe flisnin vetem SHQIP
    Po he....nga lufta qe bene cfare fituan? Ja ta thom u...." Ta arxidia".
    Fituan asimilimin e gjuhes dhe te prejardhjes se tyre kombetare dhe sot ata e mbajne vetem per grek dhe jane drejtues te shume organeve kopetence ne Greqi...
    PRA SA PER JENICERET.....TE MOS PERMEND TE TJERET SE JANE SHUME....,POR NJE I TILLE SI ISMAIL BEJ VLORA.....Te kujton se cka bere ky per Shkiperine? E pra jenicer ishte dhe ky.....

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Kadare i verbër si Homeri ? ...sa i përketë nacinalizmit...?

    Kështu e analizon veprimtarinë, gjoja nacionaliste të Kadares një kritik letrarë i një reviste franceze para disa vitesh...por në mënyrë të terthorët...pra duke Krahasur Kadaren me Homerin...
    Cilat ishin arsyjet ?

    Mirëpo Kadare iu dha pergjigjie, në një tubim se, në asnjëmënyrë nuk ka shprehur në literaturen e tij asnjëherë urrejtje ndaj fqinjve, perkundrazi, shprehet Kadare, shqetësohem nga kjo situat që sot ndodhet populli shqiptarë ku në krahasim më nacionalizmat e fqinjëve tanë te cilët nuk ndalen duke shprehur urrejtje ndaj shqiptarëve, kurse ne si duket jemi tepër të urtë, sikur nuk ndihemi fare, dhe kjo më shqetëson pa masë... Sa herë që diku permendi fjalën Ilirë apo ILIRIA...mënjëherë gazetaret si te terbuar sulen më sulme duke e quajtur si "nacionalizem shqipëtar"...vetëm se kam permendur diku se ne shqiptarët jemi të vjetër në Gadishull po aqë sa janë edhe grekët...".. dhe shton më tutje se këto sulme vijnë nga qarqet e shovenizmit serbë...!

    Qe këtu desha te vija se, për çfarëarsyeje shqetsohej Kadare 18 vite më parë për popullin shqiptar !

    "Europa ishte më pranë se kurrë dhe ballkanasit ndienin nevojën e ngutshme për përshtatje, ndaj vetes dhe ndaj saj. Shqiptarët, ndonëse mëtonin se e paskëshin zbuluar qyshkur të fshehtën, dhe se ai diamanti i tyre i pikëlluar, siç quhej, shpesh, vlera e harmonisë, mund të ndihte gjithkënd, e dinin ndërkaq se, ndryshe nga grekët dhe sllavët e jugut, ata nuk kishin as farefisni ortodokse e as sllave, kështu që vetvetiu e kishin më të lehtë gjetjen e nënës së munguar, që, duke qenë e dyta për të tjerët, mbetej e vetmja për ta.

    "Gjithmonë në kërkim të përshtatjes, qoftë në gadishull, qoftë në kontinent, bëhej pyetja se mos vallë, për t’u bërë të përshtatshëm për gjendjen e re, kombet do të duhej ta donin më pak vetveten "?
    "Me fjalë të tjera, të nxitej njëfarë shkombëtarizimi i tyre, njëfarë degreqizimi, për shembull, ose deshqiptarizimi, madje deserbizimi për hir të harmonisë" ?
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨dhe prap sot pas shumê vitesh, prap bukur e ka thënë !
    ================================================== ========
    Mendoj se, Kadare ka të drejtë, sepse, sikur të merrnim dhe studionim mirë Homerin sot më vëmendje, a nuk do bindemi se ai ishte edhe i verbër sa i përketë nacionalizmit ?
    Nga cila anë anonte Homeri, në krahun e trojanve apo akejve ? me njê fjalê:çka trasheguan grekët nga herozmi homerik ?
    Sot pra, kur e lexojmi Homerin, habitemi se sa gjakëderdhje shkatoi permes vargjeve të tij, a mund të themi se ishte nacionalist i pamëshirshëm, eksterrminator, por ndaj kujt ?
    Një sy perendia ia kishet falur Ciklopit dhe atë ia nxori Homeri pa mëshir nag dora e herozmit grekë !
    Pastaj sa e sa masakra tjerë i kryen ndaj trojanëve, t'iu kujtojmi Dolonin, i kapuri nga Diomedi e Uliksi...pasi marrin informata te duhura nga ai per kampin trojanê ata e vrasin në mënyrë çnjerzore, që sot, një tribunal nderkombêtar do i denonte...me vdekje e, te grekët lavdrohet fushata e heronjve te tillë masakruse edhe sot...

    Nuk perjashtohet as nacinalizmi serbë gjoja përmes baladave të trye më guslla ku heronjët e tyre mitik në mënyrë më çnjerzore shkojnë për të rrembyer Rosanden e bukur, motren e një prijsi shqiptar në kalanë e Prizerenit... dhe aty nêkonak, heronjët serbë, ku njëri prej tyre, ia këput doren më shpatë Rosandes së bukur sepse kjo kundershtonte martesen me dhunë nga ana e herojve serbë, dhe pasi ia shkëpusin doren, Rosanda e mjerë hidhet nga muret e kalasë dhe bie e vdekur, kurse trimat që atyre iu kendojnë lavdi edhe sot serbët, marrin kujt dhe kthehen nga ksihin ardhur duke lënë mbrapa viktima te pafajshme...
    Një autorë francez shprehet kështu; "edhe sa kohë na duhet të kaloje që t'ua mësojmi këtij populli që të bëhët i vetëdijshëm ku në fund, do ti dalloje herozmat nga barbarizmi" ?


    Shtesa:
    ...... por, a mund ta kritikonim sot Kadaren ?
    Pse jo, mund të themi se po, duke rilexuar "Nga një dhjetor në tjetrin"...letër presidentit Ramiz Alia, Kadare aty sqaron bukur se si rinia shqiptare duhej ti ktheje sytë e mendjen kahë Europa e qytetruar...."....me qellim qe Europa pastaj te na doje(ndoshta) dhe ku do te na shtie në gji të saj ?
    Por, a mund të themi sot pasi kaluan dy dekada se, ky mesazh deshtoi apo është ende në sproven e zhvillimit të mëtejshëm dhe deri kur ?
    Prandaj, kur i shohim fqinjët tanë sot te cilët kapercyen mbi varrezat masive e masakrave më çnjerzore e barbare që ata i kryen, si rezultat, ia shihet se ia paskan hapur rrugën vetês qysh herët drejtë këtij shtegut; europes tonë aqë të ëndrruar, kurse populli shqiptar, pa kryer asnjë vepër te zezë ndaj asnjê populli tjetër, mbeti si i ndaluar para ures qê shpie në boten e ëndrrave !
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 25-12-2012 më 20:20
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-03-2012
    Postime
    37
    kadare ka te drejte ne ato qe thot...nuk dua te citoj fjalet e tij po po ju them lexojini me kujdes veprat e tij

  8. #28
    i larguar Maska e bindi
    Anëtarësuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    kadare nuk po thote asgje te veshtire apo te re, qe shume shqiptar i dine.
    ky shkrim i drejtohet fanatikeve dhe nacionalisteve qe iu jane erresuar syte dhe mendja, duke bere viktimen e duke u hequr si engjejt e ballkanit.
    per te justifikuar mentalitetin e dhunshem dhe ekstremizmin e tyre.
    Ku e ke pare nacionalizmin ti te shqiptaret mor,prit njehere sa ti masakrojme nje milion greke ,dhe pastaj do kesh arsy te na quash nacionalista!Kreten!...
    Ndryshuar për herë të fundit nga bindi : 26-12-2012 më 17:05
    Mos i bej dikujt ate,qe nuk ke deshire te ta bej dikush

  9. #29
    i larguar Maska e bindi
    Anëtarësuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    Citim Postuar më parë nga flaviobejko Lexo Postimin
    kadare ka te drejte ne ato qe thot...nuk dua te citoj fjalet e tij po po ju them lexojini me kujdes veprat e tij
    Kadare!Kush pjerdh ça thot ky,tere kohen aktron gjoja disidentin e ne fakt ishte nje burracak i privilegjuar i ish sistemit,ndersa nuk kishte guximin te thonte nje fjale karshi sistemit atehere...
    Mos i bej dikujt ate,qe nuk ke deshire te ta bej dikush

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    kadare nuk po thote asgje te veshtire apo te re, qe shume shqiptar i dine.
    ky shkrim i drejtohet fanatikeve dhe nacionalisteve qe iu jane erresuar syte dhe mendja, duke bere viktimen e duke u hequr si engjejt e ballkanit.
    per te justifikuar mentalitetin e dhunshem dhe ekstremizmin e tyre.
    Perafersishtë mirë e ke Akili-Al...por disa pal kanë më shumë poena në rolin e nacionalizmave, si në Formula1, dhe Kadare ka të drejtë kur thotë kështu; "shqetësohem nga kjo situat që sot ndodhet populli shqiptar ku në krahasim me nacionalizmat e fqinjëve tanë të cilët nuk ndalen duke shprehur urrejtje ndaj shqiptarëve, kurse ne si duket jemi tepër të urtë, kemi rënë në një gjumë të madhë, sikur nuk ndihemi fare gjall, dhe kjo më shqetëson pa masë..."
    Sai perketë literatures së tij, ndaj fqinjëve Kadare asnjëherë nuk ka treguar urrejtje ndaj fqinjëve, përpos tek "Eskili, ky humbês i madh..." .. aty ua thotë grekëve te vërteten troç dhe në mënyrë miqësore si një autor bashkohor pa cenuar asnjëherë asnjë popull të huaj, dhe tepër i matur, jo me një tenor sulmues si te tjerët aspakë...
    Ky stil njihët te ne si, shkelje-ngjeshje... prandaj e çmoj mendimin e tij, ka aqë vlera të çmura letrare sa edhe njohuri tjera me kuptime diplomatike, gjeni pertej gjeniut ! ...Konicen dikush duhej ta ringjallte...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 26-12-2012 më 18:56
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anëtarësuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024
    Citim Postuar më parë nga Kermilli Lexo Postimin
    Hen-Ri , ketu nuk ke te drejte pasi Arvanitet luftonin perkrah Grekeve jo per kryq por per dicka tjeter. FILIKI (jo Finiqi) ETERIA ishte nje organizate e fshehte e cila si parim kishte CLIRIMIN E SHQIPERISE DHE GREQISE nga OSMANET dhe me pas krijimin e nje shteti FEDERAL SHQIPTARO-GREK , dhe pjesetare te saj ishin eshe shume ARVANITE= SHQIPTARE sic ishte dhe BUBULINA e cila nuk dinte asnje fjale Greqisht,
    Sa per myslimanet Shqiptare ata vetem Shqiptare nuk mund te quheshin pasi ishin JENICERE , dhe kishin ndergjegje Turke , dhe ishin po te njejtit ata JENICERET qe nuk e perdornin fare gjuhen Shqipe ne KUNDERSHTIM ME ARVANITET qe flisnin vetem SHQIP
    Mendoj se ju nuk keni te drejte kur thoni se
    - Arvanitet luftuan perkrah "Grekerve"....... kush ishin keta greket ????? se ne territorin e pushtuar prej Otomaneve "Junanistan" nuk kishte Greke por vetem qytetare te besimit: orthodhoks (Arvanitas, Vlleh, Armene, Sllave), muhamedane (Arvanitas, Turq, Egjiptiane, Guzmule, Kurd) hebrenj, katolike e pakica shum te vogla nomade......Pra "Filiki Eteria" (qe kishte ne simbolin e saj edhe kryqin) me Ipsilantin iu drejtua popullates me % me te madhe ne ket rrajon qe ishte ajo Arvanitase pa permandur besimin por vetem me moton per te hequr pushtimin Otoman.
    - Sa per muhamedanet Shqipetar ata vetem Shqipetar nuk mund te quheshin........uuuuu prandaj Arvanitasit tani flasin shqip vetem ne shtepi me vendilatorin ndezur..............nuk e zgjas.... POR DISA NGA KETA "JENICERET" KANE RILINDUR KOMBIN.......C'DO TE ISHTE PER JU ME E RESPEKTUSHME A) NJE JENICER QE REVULOCIONARIZOJ KOMBIN, KULTUREN E GJUHEN E TIJ. APO B) LIRIDASHES QE TRIMERISHT LUFTUAN DHE PABESISHT U LIKUJDUAN (SHUMICA) DHE TANI FLASIN NJE GJUHE TJETER, KANE NDERRUAR KULTUREN DHE ZAKONET.............Eh sa deshperim kur shihje Arvanitet te kercenin "ZEIBEQIKO" vallen e hashishklive te "2m. x 2m." kjo ishte masa e dhomes se burgut ne ate kohe.......

    LAVDI JENICEREVE MEMETHETAR.......
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-04-2014
    Postime
    2

    Për: Kadare: Shqiptarët, po aq të dhunshëm sa popujt e Europës

    Te lutem me ndihmon dot me nje fjalor te Kadares, menyren si ai perdor fjalen, si e formon ate, dmth nje analize e Kadares mbi fjalorin e tij?

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •