Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 53
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Zgjidhja eshte e thjeshte: Bashkia e nderronte brenda 10 minutave
    Shume procedura kish ,nuk ishin ne pyetje 10 minuta ,pastaj nuk nderrohet emri pas 20 viteve ,ska lezet .

  2. #22
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anėtarėsuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185
    Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin
    Eshte e drejte e juaja te vendosnin vet per emrat e femijve tuaj ,ska asgje te keqe ,une vetem dhashe nje keshille "kam frike" se nga euforia e juaj momentale do "pesojne" vet me vone femijet tuaj ,si ata Gadafet e Kosoves .Nofka Ane nuk eshte emri im i vertete ,eshte thjesht per perdorim ne kete forum dhe me pelqen si emer por kurre sdo ja vendosja femijes tim!
    E drejt e juaja, qe un e respektoj. Ne Islam, sic e dini emrat me dthnje te mir jan te lejuara edhe ne gjuhen shqipe.

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    [QUOTE=angmokio;3516477]Profeti a.s i thote prinderve Musliman te kene kujdes ne vendosjen e emrave te femijeve te tyre dhe te zgjedhin per ta emra qe kane kuptim te bukur.

    Sigurisht emer Shqiptar ose Islam.[/QUOTE]
    Nuk ka emra islam dhe ti e dine mire kete ,pse mundohesh te manipulosh te tjeret !?

  4. #24
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anėtarėsuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185
    Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin
    Nuk ka emra islam dhe ti e dine mire kete ,pse mundohesh te manipulosh te tjeret !?
    Emrat si Muhamed, Isa, Musa, Ejub, Merjeme, Junuz, Jusuf, Ibrahim, Adem, Hava, e po kaloj,... jan emra musliman.

    Por edhe emrat e shokeve te pejgamberit a.s., jan emra musliman. Pershembull emri i Ebu Lehbit, edhe pse arab, nuk mund te perdoret ne Islam ! Eshte njesoj sikurse nje krishtian ta quente femijen e tij Juda, apo nje ēifut Hitler !

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Ceni-1
    Anėtarėsuar
    18-10-2012
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    832
    Emrimi i femijeve me i miri eshte nese behet me emra Pejgamberesh .

  6. #26
    Kush eshte ai qe mund te thote se p.sh emri: Ndriēim, Qėndrim, Agim etj. etj , nuk jane emra Islam...

    Pffff, emri s'ka lidhje ne Islam. I vetmi kriter eshte qe te mos jete ofendues dhe i pakuptimte e s'di cka

    Une per veti si Musliman, nuk jam i detyruar dhe nuk dua qe te mbaj emer Arab ose pakistanez.

    Emrat e shqiptareve muslimane, duhet te flasin shqip, kete ne asnje milimeter nuk e ndalon Islami.
    Ndrysho Firmėn

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anėtarėsuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857
    Citim Postuar mė parė nga El0na Lexo Postimin
    Ti vjen e jep keshilla per emra Shqiptaresh kur emri yt eshte 24 karat Arab.
    Edhe Sami edhe Hysen???
    Ngadal moj... ngadal...mud ta marresh me mend ti se une veten nuk e kam pagezu. Megjithate, nuk i jap une vetes siklet, per t`u be pishmon, sepse fundja emrin tim ka mbajtur e dhe Samiu (Frasheri) i madh. Nejse, procesi i pagezimit tim eshte i perfunduar para me se 40 vjet me pare. Tani une emrat e mi kam zevendesuar tek vajzat e mia kur une ato i kam pagezuar Teutė dhe Meritė.

  8. #28
    CHEERFUL GIRL
    Anėtarėsuar
    14-04-2008
    Postime
    3,536
    Citim Postuar mė parė nga Tipiku Lexo Postimin
    Ebjan ose Abjan

    Me pelqejne keta dy emra

    Gjithashtu dy kushurinj te mite kane emrat UEJSI dhe AJNI , emrat me te bukur qe kam degjuar deri me tani, edhe ata jane shume djem te bukur dhe te mire ( nejse, nuk ka te beje shume emri ketu) , kuptimin nuk ua di......
    E ne qofte, ftohte e ngrice, ti duro se dimri do t ike nje dite...

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar mė parė nga Le dévoué Lexo Postimin
    Emrat si Muhamed, Isa, Musa, Ejub, Merjeme, Junuz, Jusuf, Ibrahim, Adem, Hava, e po kaloj,... jan emra musliman.

    Por edhe emrat e shokeve te pejgamberit a.s., jan emra musliman. Pershembull emri i Ebu Lehbit, edhe pse arab, nuk mund te perdoret ne Islam ! Eshte njesoj sikurse nje krishtian ta quente femijen e tij Juda, apo nje ēifut Hitler !
    Muhamedi ishte 40 vjecar kur u be profet i fese islame ,si mund kete ai emer musliman?!!

    Muhammad \mu-hammad, muha(m)-mad\ as a boy's name is pronounced moh-HAH-med, moo-HAH-med. It is of Arabic origin, and the meaning of Muhammad is "praiseworthy"
    Isa eshte versioni arab per Jesusin i cili eshte emer hebrej,Musa versioni arab per Moses ,Mejrem per Miriam etj
    Ja p.sh emri Jusuf ,Yusuf (also transliterated as Jusuf, Yossef, Yousaf, Youcef, Yousef, Youssef, Yousif, Youssif, Youssouf, Yousuf, Yusef, Yuseff, Yusof, or Yussef, Arabic: يوسف‎ Yūsuf and Yūsif) is a male Arabic name, meaning "God increases in piety, power and influence"
    Youssef Chahine -ARAB I KRISHTER
    TARIQ AZIZ-NJEJT
    Gjuha arabe dhe hebreje jane simotra ,pra jane gjuhe semitike

  10. #30
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin
    Muhamedi ishte 40 vjecar kur u be profet i fese islame ,si mund kete ai emer musliman?!!

    Muhammad \mu-hammad, muha(m)-mad\ as a boy's name is pronounced moh-HAH-med, moo-HAH-med. It is of Arabic origin, and the meaning of Muhammad is "praiseworthy"
    Isa eshte versioni arab per Jesusin i cili eshte emer hebrej,Musa versioni arab per Moses ,Mejrem per Miriam etj
    Ja p.sh emri Jusuf ,Yusuf (also transliterated as Jusuf, Yossef, Yousaf, Youcef, Yousef, Youssef, Yousif, Youssif, Youssouf, Yousuf, Yusef, Yuseff, Yusof, or Yussef, Arabic: يوسف‎ Yūsuf and Yūsif) is a male Arabic name, meaning "God increases in piety, power and influence"
    Youssef Chahine -ARAB I KRISHTER
    TARIQ AZIZ-NJEJT
    Gjuha arabe dhe hebreje jane simotra ,pra jane gjuhe semitike
    Ky eshte koncept i nje jobesimtari dhe jo i nje Muslimani. Muhamed do te thote '' i falenderuar'' dhe eshte fakt qe ai ka 1400 vjet eshte ''falenderuar'' prej miliardave Muslimane.

    Nese Allahu xh.sh perzgjodhi per profetin e tij kete emer do te thote qe ky emer ka nje domethenie e jashtezakonshme per nje Musliman.

    Kuriozitet: Emri Muhamed eshte emri me i perdorur sot ne bote.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  11. #31
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga Explorer Lexo Postimin
    Kush eshte ai qe mund te thote se p.sh emri: Ndriēim, Qėndrim, Agim etj. etj , nuk jane emra Islam...

    Pffff, emri s'ka lidhje ne Islam. I vetmi kriter eshte qe te mos jete ofendues dhe i pakuptimte e s'di cka

    Une per veti si Musliman, nuk jam i detyruar dhe nuk dua qe te mbaj emer Arab ose pakistanez.

    Emrat e shqiptareve muslimane, duhet te flasin shqip, kete ne asnje milimeter nuk e ndalon Islami.
    me pelqeu ky postim.rep

    edhe olsi jazexhi eshte mysliman

  12. #32
    Perjashtuar nga Mod.
    Anėtarėsuar
    07-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    5,308
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Ti pse vure nickun plaku me kostum dhe jo emrin tend real?
    Sepse ishte zgjidhja ime jo e prinderve te mi.

  13. #33
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga Plaku me kostum Lexo Postimin
    Te regjistrohej me emer shqiptar te hiqej si dikush tjeter?

    Citim Postuar mė parė nga Plaku me kostum Lexo Postimin
    Sepse ishte zgjidhja ime jo e prinderve te mi.
    Po Samiun prinderit e regjistruan ne forum?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  14. #34
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Kushti kryesor qe t'i vėhet emri nje personi eshte se ai emer duhet te jete me kuptim te mire.

    Kur thuhet: Emer Musliman, qellimi eshte te fakti se ka ca emra qe lidhen me personalitetin e nje personi qe ka pesh ne islam, apo jan ca emra me kuptime te shumfishta, psh: Kerim (fisnik, bujar). Apo ka qe vejne emra te filan dijetarit, apo emra profetesh, apo emra te ndryshem qe kan kuptime te bukur.

    Zakonisht ata qe lehin per keto gjera dhe qe sulmojn muslimanet per emra jan ata qe kan emra: gjergj, gjohn, brryl etj
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  15. #35
    Gjerat duhet shikuar pa pa paragjykime.

    Nese nje Musliman te themi prej Amerikes e mban emrin John ose Gorgio, dhe nese keto emra ne gjuhen e tyre kane kuptim te mire dhe nuk ofendojne

    Krijuesin dhe fjalen e tij ( fene Islame), une nuk e di se perse te ndalohen keto emra!!!!

    Nuk ka asnje arsye qe nje muslimane te mos quhet Svetlana ( ne kroatisht) sic nuk ka asnje problem per nje muslimane shqiptare te quhet Drita ose

    ne arabisht ose turqishte ( s'jam i sigurte) Nurije.

    Nje emer qe nuk ofendon askend dhe ka kuptim te bukur.

    Pse ai kroati ose shqiptari musliman duhet ta ven emrin Nurije??/!!!

    S'ka arsyetim ketu.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Explorer : 24-10-2012 mė 13:02
    Ndrysho Firmėn

  16. #36
    Perjashtuar nga Mod.
    Anėtarėsuar
    07-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    5,308
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Po Samiun prinderit e regjistruan ne forum?
    E fut ndonjehere mendjen ne pune?


    Samiu zgjodhi te regjishtrohej me emrin e tij (nese eshte i tij), me ate emer qe i vune prinderit e tij.
    Anetaresimi me kete emer ne forum ishte zgjedhja e tij
    Emri qe ka ai jashte forumit eshte zgjedhja e prinderve

    Cfare ka ketu per diskutim, cfare ka ku per te mos kuptuar? Apo kot per sport per te kaluar kohen?

  17. #37
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga Plaku me kostum Lexo Postimin
    E fut ndonjehere mendjen ne pune?


    Samiu zgjodhi te regjishtrohej me emrin e tij (nese eshte i tij), me ate emer qe i vune prinderit e tij.
    Anetaresimi me kete emer ne forum ishte zgjedhja e tij
    Emri qe ka ai jashte forumit eshte zgjedhja e prinderve

    Cfare ka ketu per diskutim, cfare ka ku per te mos kuptuar? Apo kot per sport per te kaluar kohen?
    Ne fakt sja vlen me e zgjat shume por fatkeqsisht ti e humbe fillin e debatit qe nisem.

    Sami Hysenin ja vune prinderit emrin dakort me kete , kete emer ai zgjodhi dhe per ne forum , kur une dhe ti edhe pse ndoshta se kemi emrin musliman prapeseprape perdorem emra te tjere per ne forum.

    Qe te kritikosh dike qe mos vendose emer Musliman kur ti edhe ne forum regjistrohesh me kete emer, kur fare mire kishe mundesine qe ne forum te pakten te regjistrohej me nje emer tjeter mua me duket absurditet.

    Uroj te jesh i qarte tani ne mos nderro emrin dhe futu si ''Plaku qe nuk kupton''
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  18. #38
    Perjashtuar nga Mod.
    Anėtarėsuar
    07-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    5,308
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Ne fakt sja vlen me e zgjat shume por fatkeqsisht ti e humbe fillin e debatit qe nisem.

    Sami Hysenin ja vune prinderit emrin dakort me kete , kete emer ai zgjodhi dhe per ne forum , kur une dhe ti edhe pse ndoshta se kemi emrin musliman prapeseprape perdorem emra te tjere per ne forum.

    Qe te kritikosh dike qe mos vendose emer Musliman kur ti edhe ne forum regjistrohesh me kete emer, kur fare mire kishe mundesine qe ne forum te pakten te regjistrohej me nje emer tjeter mua me duket absurditet.

    Uroj te jesh i qarte tani ne mos nderro emrin dhe futu si ''Plaku qe nuk kupton''
    Njesoj si nje duanxhiu i jep keshille nje djali te vogel, mos pij sepse shkakton keto e keto deme. Por jo, per ty eshte e pavend sepse eshte duhanxhi dhe nuk i lejohet te japi keshilla te tilla. Qe te japi keshilla duhanxhiu nuk duhej te ishte duhanxhi. Ja keshtu edhe ti.


    Te kuptoj shume mire.

  19. #39
    wake up&smell the roses Maska e Era-R
    Anėtarėsuar
    16-11-2010
    Vendndodhja
    Home is where your heart is
    Postime
    275
    Hahaha..u be si faqe debati...nese dikush ka ndonje emer tjeter..do e falenderoja.S.A
    Ska rėndėsi se sa shpejt vjen e keqja,sepse e mira ėshtė gjithmonė njė hap pėrpara

  20. #40
    New York Maska e mario_kingu
    Anėtarėsuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    Festim
    Xhemal
    Dane
    Astrit
    Bilal
    Etien
    me mir vej ndonje emer shqiptar jo lidhje feje
    Alban,Ilirjan,
    Partizoni

  21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar mario_kingu pėr postimin:

    Era-R (20-01-2016)

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •