Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545

    Si te bejme turshi ?

    tranguj , karrota , domate , panxhar , laker te bardhe dhe te kuqe , patellxhan ,specka ,lulelaker ,ullinj ,e te tjera nese kam haruar mi tregoni ju ;


    pra si mund te bejme turshi ?


    si behen patellxhanet turshi se keto jane me te veshtirat per ti bere te mira dhe doja te mesoja nonje recete ku gatuhen jo shume pikante .

    po specka me salce kosi si behen ?

    po vjen dimri dhe do e kemi koken here pas here te frigoriferi per te ngrene .

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
    tranguj , karrota , domate , panxhar , laker te bardhe dhe te kuqe , patellxhan ,specka ,lulelaker ,ullinj ,e te tjera nese kam haruar mi tregoni ju ;


    pra si mund te bejme turshi ?


    si behen patellxhanet turshi se keto jane me te veshtirat per ti bere te mira dhe doja te mesoja nonje recete ku gatuhen jo shume pikante .

    po specka me salce kosi si behen ?

    po vjen dimri dhe do e kemi koken here pas here te frigoriferi per te ngrene .
    Po pse kerkon te mundosh veten o njeri?
    Shko ne supermarket dhe ka sa te duash edhe sikur te zgjasi dimri 7 muaj , aty nuk mbarohen.... pse do e mbushesh shtepine me qypa?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga 2043 : 22-10-2012 mė 15:21
    Unė jam njeri i thjeshtė.
    Kėnaqem me pak.
    Mė mjafton mė e mira.

  3. #3
    EPIROT Maska e EDLIN
    Anėtarėsuar
    16-07-2007
    Vendndodhja
    ku bėhen qinglat
    Postime
    1,527
    Je pak si vone me duket...
    Epiri ėshtė dhe do tė mbetet gjithmonė shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
    Po se kerkon te mundosh veten o njeri?
    Shko ne supermarket dhe ka sa te duash edhe sikur te zgjasi dimri 7 muaj , aty nuk mbarohen.... pse do e mbushesh shtepine me qypa?
    kam super-market fobia , qe kur gjeta nje qime ne nje kavanoz me tranguj dhe nuk vete asnjehere ne supermarket ,

    vete te furra e bukes , te perime shitesi dhe gjerat e tjera i pergatis vete ;

    nuk i besoj ushqimit te supermarketeve pasi jane te dyshimta dhe diku lexova qe organizata boterore e ushqimit ka hedh ligjin qe ushqimet e konservuara por edhe tek te tjerat te vene me shume hormone femerore dhe si rezultat kemi shume nga europa qe dalin meshkuj me prirje femerore .


    gjithsesi bej shaka , une vete ne super market , por doja ti beja vete keto turshit se kane me teper lezet dhe shije kur i ben vete .

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
    kam super-market fobia , qe kur gjeta nje qime ne nje kavanoz me tranguj dhe nuk vete asnjehere ne supermarket ,

    vete te furra e bukes , te perime shitesi dhe gjerat e tjera i pergatis vete ;

    nuk i besoj ushqimit te supermarketeve pasi jane te dyshimta dhe diku lexova qe organizata boterore e ushqimit ka hedh ligjin qe ushqimet e konservuara por edhe tek te tjerat te vene me shume hormone femerore dhe si rezultat kemi shume nga europa qe dalin meshkuj me prirje femerore .


    gjithsesi bej shaka , une vete ne super market , por doja ti beja vete keto turshit se kane me teper lezet dhe shije kur i ben vete .
    Po martohu o i uruar dhe lerja gruas kete pune .
    Unė jam njeri i thjeshtė.
    Kėnaqem me pak.
    Mė mjafton mė e mira.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anėtarėsuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    SALLAT E PERZIER


    blihen ne peshe te njejt

    1kg domate jeshile

    1kg kastraveca (tranguj) te vegjel

    1 kg lulelaker

    1 kg karrota

    bene edhe

    1kg qep

    1 kg speca

    Duhet ta keni parasysh se specat zbuten pak ,ndersa qepa i jep nje shije tjeter turshise
    kujdes! po te kete pesh me te madhe ndonjera nga perimet do mbizotroi shija e asaj!!!

    ..tani pastrohen te gjitha dhe prehen ne rriska si rrota rrota .Perzihen ne nje ene te madhe ..

    Kavanozet (ato 1 kg) u shtohet

    -uthull molle 4% -dy gisht apo deri te nje vije qe kan kavanozet mu ne vendin ku kthehen ne vertikale nga baza ,
    -ca kokrra te piperit te zi kokerr (jo te bluar) ,
    -flet dafine 2-3 cop ,
    -nje luge te gjelles jo te mbushur mire krip ,
    -nje luge te mesme sheqer.

    perzihet kjo tretje mbrenda ne kavanoz per pak kohe dhe u shtohet mase e turshis derisa te mbushet kavanozi.
    tani i shtohet uje deri ne gryke dhe pritet te thithet ..pastaj i shtohet perfundimisht uje qe te jete mbi turshi.

    konzervimi: kavanozet e mbyllur futen ne nje ene te madhe te mbushur me uje qe i bie deri ne gjysem te kavanozit (uje i ftohet) dhe leshohet ne zierje deri ne vlim .Duket te vloi deri ne 15 ,pa friken se do pelcasin kavanozet.

    kjo bene mbylljen hermetike te trushise!

    Kjo lloj turshie qenderon edhe 2 vite pa u prishur fare pa ndruar aspak kualiteti apo shija.
    Eshte vertet shum e mire dhe e sukseshme ne pergatitje...me e mire se sa ato qe jane ne shitje

    Njejt mund te pergatiten edhe trangujt e vegjel.

    Mund ta besh edhe ne mase me te madhe.Nuk krahasohen me ato te blera me duken shume te tharta

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anėtarėsuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Speca te kuq turshi (gogozhare)

    Nevoiten 2 l.vaj (mundesisht ulliri,ose vaj sallate)

    1 l.uthull,

    1 tabull kripe,

    1 tabull sheqer

    hurdhera

    piper i zi kokerr,

    gjethe dafine

    karrota (1 kg),

    majdanos (2 tufa)


    Kjo vlen per 10 kg.speca por mund te beni edhe me pak.
    Megjithese edhe kaq pasi behen shume te shijshme do ti hani!!
    Pregatitja!!
    Ne nje ene hedhim vajin,uthullen,kripen, sheqerin,pak dafine, piper, hurdhra,majdanos,karotat e grira ne feta te holla. Pasi uji te ziej lluku-lluku hedhim specat e pastruar mire nga farat,i leme derisa piruni te dale lirisht nga to. Keshtu veprojme derisa t'i mbarojme te gjitha.Kur ta kryejm kete procedure filljme dhe i rreshtojme neper
    kavanoza.Ne fillim ne fundin e kavanozave hedhim nje flete dafine karotat e ziera,thelpij hurdhre(jo ato ne tenxhere), piper te zi majdanos te pagrire por vetem te coptuar me dore.Keshtu veprojme pas ēdo shtrese,ne krye te kavanozit vendosi perseri nje shtrese si ne fund. Kur i kryejme te gjitha keto procedura ne ēdo kavanos hedhim lengun e perftuar (qe eshte ne tenxhere)por duhet te jete duke zier,dhe te mbulohet e gjithe permbajtja e kavanozit.Edhe ne kete rast avulli i ujit te nxehte nuk i ben turshite te prishen nese nuk i hani kete dimer mund t'i lini ne dimrin tjeter. Ju siguroj se jane me te mira se gogozhare e blera dhe karotat behen shume te shijshme per tu ngrene.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
    Po martohu o i uruar dhe lerja gruas kete pune .
    ore shok , ti di nonje recete te tille apo jo ?nese di eja dhe hidhe ne sofer , nese sdi ,atere mbaj radhen dhe kur te vij radha do flasesh .

    keni zakon ti ktheni temat ne muhabet kafenesh , dhe nuk i gjendeni ne ndihme nje bashkeqytetarit tuaj .

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar mė parė nga Nete Lexo Postimin
    SALLAT E PERZIER


    blihen ne peshe te njejt

    1kg domate jeshile

    1kg kastraveca (tranguj) te vegjel

    1 kg lulelaker

    1 kg karrota

    bene edhe

    1kg qep

    1 kg speca

    Duhet ta keni parasysh se specat zbuten pak ,ndersa qepa i jep nje shije tjeter turshise
    kujdes! po te kete pesh me te madhe ndonjera nga perimet do mbizotroi shija e asaj!!!

    ..tani pastrohen te gjitha dhe prehen ne rriska si rrota rrota .Perzihen ne nje ene te madhe ..

    Kavanozet (ato 1 kg) u shtohet

    -uthull molle 4% -dy gisht apo deri te nje vije qe kan kavanozet mu ne vendin ku kthehen ne vertikale nga baza ,
    -ca kokrra te piperit te zi kokerr (jo te bluar) ,
    -flet dafine 2-3 cop ,
    -nje luge te gjelles jo te mbushur mire krip ,
    -nje luge te mesme sheqer.

    perzihet kjo tretje mbrenda ne kavanoz per pak kohe dhe u shtohet mase e turshis derisa te mbushet kavanozi.
    tani i shtohet uje deri ne gryke dhe pritet te thithet ..pastaj i shtohet perfundimisht uje qe te jete mbi turshi.

    konzervimi: kavanozet e mbyllur futen ne nje ene te madhe te mbushur me uje qe i bie deri ne gjysem te kavanozit (uje i ftohet) dhe leshohet ne zierje deri ne vlim .Duket te vloi deri ne 15 ,pa friken se do pelcasin kavanozet.

    kjo bene mbylljen hermetike te trushise!

    Kjo lloj turshie qenderon edhe 2 vite pa u prishur fare pa ndruar aspak kualiteti apo shija.
    Eshte vertet shum e mire dhe e sukseshme ne pergatitje...me e mire se sa ato qe jane ne shitje

    Njejt mund te pergatiten edhe trangujt e vegjel.

    Mund ta besh edhe ne mase me te madhe.Nuk krahasohen me ato te blera me duken shume te tharta

    te flm moj shoqe , do e provoj njehere keto recetat e tua , te jam mirenjohes por nje pyetje kisha une ;

    mire te gjitha , po sheqeri cna duhet ketu ? cfare efekti i jep sheqeri ? nuk jam tip i sheqerit por i kripes .

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anėtarėsuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Ti zgjodha keto dyja meq i kam bere edhe vet,se me lakmuan tjeret...une zakonisht blija por ndonjher kur me sillnin ,ato te blerat mbetshin ne frigorifer hahaha.Nuk nevojitet shume sheqer pergaditi ashtu ti nuk besoj qe do te zhgenjhesh.

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
    kam super-market fobia , qe kur gjeta nje qime ne nje kavanoz me tranguj dhe nuk vete asnjehere ne supermarket ,

    vete te furra e bukes , te perime shitesi dhe gjerat e tjera i pergatis vete ;

    nuk i besoj ushqimit te supermarketeve pasi jane te dyshimta dhe diku lexova qe organizata boterore e ushqimit ka hedh ligjin qe ushqimet e konservuara por edhe tek te tjerat te vene me shume hormone femerore dhe si rezultat kemi shume nga europa qe dalin meshkuj me prirje femerore .


    gjithsesi bej shaka , une vete ne super market , por doja ti beja vete keto turshit se kane me teper lezet dhe shije kur i ben vete .
    E ke lexuar me te vertete apo bere shaka se me te vertete me shqetesove!Nese e ke lexuar me te vertete te lutem sille linkun!

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e lisa12
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    2,624
    une bera turshi patllixhani te mira dolen por por se kane shijen si te shqiperise

    2 kg patllixhane
    kripe mire esht krip deti,une bera gabim i bera me te bluajtur imet
    uthull& vaj ulliri pa mase pasi une e shikoj te ena derisa mbulohen patllixhanet me sasine e duhur(200-300ml)
    2 tufa majdanos,piper kokerr,nja 3-4 speca te kuqe dhe jeshil gjithashtu
    pak sheqer sa te kapin majat e gishtit,hurdha 2 kokrra

    patllixhanet lahen nuk i hiqet lekura,i coptojme te vogla si per gjelle,dhe nxejme nje tenxhere me uje te valuar,i hedhim brenda dhe i le 10 min ne uje te nxehte,pastaj i kullon ne kullese dhe i bashkom me te gjitha ,krip,sheqer,majdanos,piper,specat gjithashtu te prera,hurdha i fut ne enen qe deshiron,i hedh vajin &uthullen derisa te mbulohen
    Ti me sjell gjithmone fat dhe lumturi

  13. #13
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    per festen e flamurit tek familja e nje shoku tim hengra turshi te pregaditura me patellxhane te zinj..ishin mjaft te mira por kishin pak idhtesi ne ta..si mund ti hiqet shija e idhet ketyre turshive..mos ndoshta pregaditesja nuk ka dite ti trajtoje mire patellxhanet para se ti fuse ne ene per ti bere turshi..
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Cerebro
    Anėtarėsuar
    11-07-2014
    Postime
    125

    Pėr: Si te bejme turshi ?

    Mosss!!! Po mė lėshon goja lėng pėr turshi!!!
    Tomorrow Never Dies.

  15. #15
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Pėr: Si te bejme turshi ?

    Citim Postuar mė parė nga Nete Lexo Postimin
    SALLAT E PERZIER


    blihen ne peshe te njejt

    1kg domate jeshile

    1kg kastraveca (tranguj) te vegjel

    1 kg lulelaker

    1 kg karrota

    bene edhe

    1kg qep

    1 kg speca

    Duhet ta keni parasysh se specat zbuten pak ,ndersa qepa i jep nje shije tjeter turshise
    kujdes! po te kete pesh me te madhe ndonjera nga perimet do mbizotroi shija e asaj!!!

    ..tani pastrohen te gjitha dhe prehen ne rriska si rrota rrota .Perzihen ne nje ene te madhe ..

    Kavanozet (ato 1 kg) u shtohet

    -uthull molle 4% -dy gisht apo deri te nje vije qe kan kavanozet mu ne vendin ku kthehen ne vertikale nga baza ,
    -ca kokrra te piperit te zi kokerr (jo te bluar) ,
    -flet dafine 2-3 cop ,
    -nje luge te gjelles jo te mbushur mire krip ,
    -nje luge te mesme sheqer.

    perzihet kjo tretje mbrenda ne kavanoz per pak kohe dhe u shtohet mase e turshis derisa te mbushet kavanozi.
    tani i shtohet uje deri ne gryke dhe pritet te thithet ..pastaj i shtohet perfundimisht uje qe te jete mbi turshi.

    konzervimi: kavanozet e mbyllur futen ne nje ene te madhe te mbushur me uje qe i bie deri ne gjysem te kavanozit (uje i ftohet) dhe leshohet ne zierje deri ne vlim .Duket te vloi deri ne 15 ,pa friken se do pelcasin kavanozet.

    kjo bene mbylljen hermetike te trushise!

    Kjo lloj turshie qenderon edhe 2 vite pa u prishur fare pa ndruar aspak kualiteti apo shija.
    Eshte vertet shum e mire dhe e sukseshme ne pergatitje...me e mire se sa ato qe jane ne shitje

    Njejt mund te pergatiten edhe trangujt e vegjel.

    Mund ta besh edhe ne mase me te madhe.Nuk krahasohen me ato te blera me duken shume te tharta
    Vertete qe me ka shkuar edhe mua mendja per turshi

    Jam kurioz te dij sa kohe duhet te qendojne te mbyllura turshite deri ne momentin kur jane gati per tu ngrene?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Cerebro
    Anėtarėsuar
    11-07-2014
    Postime
    125

    Pėr: Si te bejme turshi ?

    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Vertete qe me ka shkuar edhe mua mendja per turshi
    Jam kurioz te dij sa kohe duhet te qendojne te mbyllura turshite deri ne momentin kur jane gati per tu ngrene?
    Rrinė disa muaj tė paktėn... E kanė si vera, sa mė gjatė tė fermentohen aq mė tė mira bėhen...
    Sot e kam kaluar pothuaj gjithė ditėn ulur par akompjuterit. Po i jap formė kolltukut tė ri qė kam blerė... me masazhator tė brandatrupėzuar dhe enkas me mbėshtetėse kompjuteri... kam parė nja mbi 10 episode nga DR House... vetėm turshitė e plakės mė mungonin!
    Tomorrow Never Dies.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anėtarėsuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    1,938

    Pėr: Si te bejme turshi ?

    di njeri se si konservohen oktapodhet, kallamaret, sepiet me kohe te gjata???

    p.s. ne internet kam pare ato me kohe te shkurtra deri max 6 muaj.....
    Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •