Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  38
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime

  Si te bejme turshi ?

  tranguj , karrota , domate , panxhar , laker te bardhe dhe te kuqe , patellxhan ,specka ,lulelaker ,ullinj ,e te tjera nese kam haruar mi tregoni ju ;


  pra si mund te bejme turshi ?


  si behen patellxhanet turshi se keto jane me te veshtirat per ti bere te mira dhe doja te mesoja nonje recete ku gatuhen jo shume pikante .

  po specka me salce kosi si behen ?

  po vjen dimri dhe do e kemi koken here pas here te frigoriferi per te ngrene .

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime nė 103 postime
  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  tranguj , karrota , domate , panxhar , laker te bardhe dhe te kuqe , patellxhan ,specka ,lulelaker ,ullinj ,e te tjera nese kam haruar mi tregoni ju ;


  pra si mund te bejme turshi ?


  si behen patellxhanet turshi se keto jane me te veshtirat per ti bere te mira dhe doja te mesoja nonje recete ku gatuhen jo shume pikante .

  po specka me salce kosi si behen ?

  po vjen dimri dhe do e kemi koken here pas here te frigoriferi per te ngrene .
  Po pse kerkon te mundosh veten o njeri?
  Shko ne supermarket dhe ka sa te duash edhe sikur te zgjasi dimri 7 muaj , aty nuk mbarohen.... pse do e mbushesh shtepine me qypa?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga 2043 : 22-10-2012 mė 15:21
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 3. #3
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  20 falenderime nė 19 postime
  Je pak si vone me duket...
  Epiri ėshtė dhe do tė mbetet gjithmonė shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  38
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  Po se kerkon te mundosh veten o njeri?
  Shko ne supermarket dhe ka sa te duash edhe sikur te zgjasi dimri 7 muaj , aty nuk mbarohen.... pse do e mbushesh shtepine me qypa?
  kam super-market fobia , qe kur gjeta nje qime ne nje kavanoz me tranguj dhe nuk vete asnjehere ne supermarket ,

  vete te furra e bukes , te perime shitesi dhe gjerat e tjera i pergatis vete ;

  nuk i besoj ushqimit te supermarketeve pasi jane te dyshimta dhe diku lexova qe organizata boterore e ushqimit ka hedh ligjin qe ushqimet e konservuara por edhe tek te tjerat te vene me shume hormone femerore dhe si rezultat kemi shume nga europa qe dalin meshkuj me prirje femerore .


  gjithsesi bej shaka , une vete ne super market , por doja ti beja vete keto turshit se kane me teper lezet dhe shije kur i ben vete .

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime nė 103 postime
  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  kam super-market fobia , qe kur gjeta nje qime ne nje kavanoz me tranguj dhe nuk vete asnjehere ne supermarket ,

  vete te furra e bukes , te perime shitesi dhe gjerat e tjera i pergatis vete ;

  nuk i besoj ushqimit te supermarketeve pasi jane te dyshimta dhe diku lexova qe organizata boterore e ushqimit ka hedh ligjin qe ushqimet e konservuara por edhe tek te tjerat te vene me shume hormone femerore dhe si rezultat kemi shume nga europa qe dalin meshkuj me prirje femerore .


  gjithsesi bej shaka , une vete ne super market , por doja ti beja vete keto turshit se kane me teper lezet dhe shije kur i ben vete .
  Po martohu o i uruar dhe lerja gruas kete pune .
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Anėtarėsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime nė 95 postime
  SALLAT E PERZIER


  blihen ne peshe te njejt

  1kg domate jeshile

  1kg kastraveca (tranguj) te vegjel

  1 kg lulelaker

  1 kg karrota

  bene edhe

  1kg qep

  1 kg speca

  Duhet ta keni parasysh se specat zbuten pak ,ndersa qepa i jep nje shije tjeter turshise
  kujdes! po te kete pesh me te madhe ndonjera nga perimet do mbizotroi shija e asaj!!!

  ..tani pastrohen te gjitha dhe prehen ne rriska si rrota rrota .Perzihen ne nje ene te madhe ..

  Kavanozet (ato 1 kg) u shtohet

  -uthull molle 4% -dy gisht apo deri te nje vije qe kan kavanozet mu ne vendin ku kthehen ne vertikale nga baza ,
  -ca kokrra te piperit te zi kokerr (jo te bluar) ,
  -flet dafine 2-3 cop ,
  -nje luge te gjelles jo te mbushur mire krip ,
  -nje luge te mesme sheqer.

  perzihet kjo tretje mbrenda ne kavanoz per pak kohe dhe u shtohet mase e turshis derisa te mbushet kavanozi.
  tani i shtohet uje deri ne gryke dhe pritet te thithet ..pastaj i shtohet perfundimisht uje qe te jete mbi turshi.

  konzervimi: kavanozet e mbyllur futen ne nje ene te madhe te mbushur me uje qe i bie deri ne gjysem te kavanozit (uje i ftohet) dhe leshohet ne zierje deri ne vlim .Duket te vloi deri ne 15 ,pa friken se do pelcasin kavanozet.

  kjo bene mbylljen hermetike te trushise!

  Kjo lloj turshie qenderon edhe 2 vite pa u prishur fare pa ndruar aspak kualiteti apo shija.
  Eshte vertet shum e mire dhe e sukseshme ne pergatitje...me e mire se sa ato qe jane ne shitje

  Njejt mund te pergatiten edhe trangujt e vegjel.

  Mund ta besh edhe ne mase me te madhe.Nuk krahasohen me ato te blera me duken shume te tharta

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Anėtarėsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime nė 95 postime
  Speca te kuq turshi (gogozhare)

  Nevoiten 2 l.vaj (mundesisht ulliri,ose vaj sallate)

  1 l.uthull,

  1 tabull kripe,

  1 tabull sheqer

  hurdhera

  piper i zi kokerr,

  gjethe dafine

  karrota (1 kg),

  majdanos (2 tufa)


  Kjo vlen per 10 kg.speca por mund te beni edhe me pak.
  Megjithese edhe kaq pasi behen shume te shijshme do ti hani!!
  Pregatitja!!
  Ne nje ene hedhim vajin,uthullen,kripen, sheqerin,pak dafine, piper, hurdhra,majdanos,karotat e grira ne feta te holla. Pasi uji te ziej lluku-lluku hedhim specat e pastruar mire nga farat,i leme derisa piruni te dale lirisht nga to. Keshtu veprojme derisa t'i mbarojme te gjitha.Kur ta kryejm kete procedure filljme dhe i rreshtojme neper
  kavanoza.Ne fillim ne fundin e kavanozave hedhim nje flete dafine karotat e ziera,thelpij hurdhre(jo ato ne tenxhere), piper te zi majdanos te pagrire por vetem te coptuar me dore.Keshtu veprojme pas ēdo shtrese,ne krye te kavanozit vendosi perseri nje shtrese si ne fund. Kur i kryejme te gjitha keto procedura ne ēdo kavanos hedhim lengun e perftuar (qe eshte ne tenxhere)por duhet te jete duke zier,dhe te mbulohet e gjithe permbajtja e kavanozit.Edhe ne kete rast avulli i ujit te nxehte nuk i ben turshite te prishen nese nuk i hani kete dimer mund t'i lini ne dimrin tjeter. Ju siguroj se jane me te mira se gogozhare e blera dhe karotat behen shume te shijshme per tu ngrene.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  38
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  Po martohu o i uruar dhe lerja gruas kete pune .
  ore shok , ti di nonje recete te tille apo jo ?nese di eja dhe hidhe ne sofer , nese sdi ,atere mbaj radhen dhe kur te vij radha do flasesh .

  keni zakon ti ktheni temat ne muhabet kafenesh , dhe nuk i gjendeni ne ndihme nje bashkeqytetarit tuaj .

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  38
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Nete Lexo Postimin
  SALLAT E PERZIER


  blihen ne peshe te njejt

  1kg domate jeshile

  1kg kastraveca (tranguj) te vegjel

  1 kg lulelaker

  1 kg karrota

  bene edhe

  1kg qep

  1 kg speca

  Duhet ta keni parasysh se specat zbuten pak ,ndersa qepa i jep nje shije tjeter turshise
  kujdes! po te kete pesh me te madhe ndonjera nga perimet do mbizotroi shija e asaj!!!

  ..tani pastrohen te gjitha dhe prehen ne rriska si rrota rrota .Perzihen ne nje ene te madhe ..

  Kavanozet (ato 1 kg) u shtohet

  -uthull molle 4% -dy gisht apo deri te nje vije qe kan kavanozet mu ne vendin ku kthehen ne vertikale nga baza ,
  -ca kokrra te piperit te zi kokerr (jo te bluar) ,
  -flet dafine 2-3 cop ,
  -nje luge te gjelles jo te mbushur mire krip ,
  -nje luge te mesme sheqer.

  perzihet kjo tretje mbrenda ne kavanoz per pak kohe dhe u shtohet mase e turshis derisa te mbushet kavanozi.
  tani i shtohet uje deri ne gryke dhe pritet te thithet ..pastaj i shtohet perfundimisht uje qe te jete mbi turshi.

  konzervimi: kavanozet e mbyllur futen ne nje ene te madhe te mbushur me uje qe i bie deri ne gjysem te kavanozit (uje i ftohet) dhe leshohet ne zierje deri ne vlim .Duket te vloi deri ne 15 ,pa friken se do pelcasin kavanozet.

  kjo bene mbylljen hermetike te trushise!

  Kjo lloj turshie qenderon edhe 2 vite pa u prishur fare pa ndruar aspak kualiteti apo shija.
  Eshte vertet shum e mire dhe e sukseshme ne pergatitje...me e mire se sa ato qe jane ne shitje

  Njejt mund te pergatiten edhe trangujt e vegjel.

  Mund ta besh edhe ne mase me te madhe.Nuk krahasohen me ato te blera me duken shume te tharta

  te flm moj shoqe , do e provoj njehere keto recetat e tua , te jam mirenjohes por nje pyetje kisha une ;

  mire te gjitha , po sheqeri cna duhet ketu ? cfare efekti i jep sheqeri ? nuk jam tip i sheqerit por i kripes .

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Anėtarėsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime nė 95 postime
  Ti zgjodha keto dyja meq i kam bere edhe vet,se me lakmuan tjeret...une zakonisht blija por ndonjher kur me sillnin ,ato te blerat mbetshin ne frigorifer hahaha.Nuk nevojitet shume sheqer pergaditi ashtu ti nuk besoj qe do te zhgenjhesh.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  241 falenderime nė 201 postime
  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  kam super-market fobia , qe kur gjeta nje qime ne nje kavanoz me tranguj dhe nuk vete asnjehere ne supermarket ,

  vete te furra e bukes , te perime shitesi dhe gjerat e tjera i pergatis vete ;

  nuk i besoj ushqimit te supermarketeve pasi jane te dyshimta dhe diku lexova qe organizata boterore e ushqimit ka hedh ligjin qe ushqimet e konservuara por edhe tek te tjerat te vene me shume hormone femerore dhe si rezultat kemi shume nga europa qe dalin meshkuj me prirje femerore .


  gjithsesi bej shaka , une vete ne super market , por doja ti beja vete keto turshit se kane me teper lezet dhe shije kur i ben vete .
  E ke lexuar me te vertete apo bere shaka se me te vertete me shqetesove!Nese e ke lexuar me te vertete te lutem sille linkun!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e lisa12
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  2,630
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  une bera turshi patllixhani te mira dolen por por se kane shijen si te shqiperise

  2 kg patllixhane
  kripe mire esht krip deti,une bera gabim i bera me te bluajtur imet
  uthull& vaj ulliri pa mase pasi une e shikoj te ena derisa mbulohen patllixhanet me sasine e duhur(200-300ml)
  2 tufa majdanos,piper kokerr,nja 3-4 speca te kuqe dhe jeshil gjithashtu
  pak sheqer sa te kapin majat e gishtit,hurdha 2 kokrra

  patllixhanet lahen nuk i hiqet lekura,i coptojme te vogla si per gjelle,dhe nxejme nje tenxhere me uje te valuar,i hedhim brenda dhe i le 10 min ne uje te nxehte,pastaj i kullon ne kullese dhe i bashkom me te gjitha ,krip,sheqer,majdanos,piper,specat gjithashtu te prera,hurdha i fut ne enen qe deshiron,i hedh vajin &uthullen derisa te mbulohen
  Ti me sjell gjithmone fat dhe lumturi

 13. #13
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Anėtarėsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime nė 55 postime
  per festen e flamurit tek familja e nje shoku tim hengra turshi te pregaditura me patellxhane te zinj..ishin mjaft te mira por kishin pak idhtesi ne ta..si mund ti hiqet shija e idhet ketyre turshive..mos ndoshta pregaditesja nuk ka dite ti trajtoje mire patellxhanet para se ti fuse ne ene per ti bere turshi..
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Cerebro
  Anėtarėsuar
  11-07-2014
  Postime
  125
  Faleminderit
  30
  18 falenderime nė 14 postime

  Pėr: Si te bejme turshi ?

  Mosss!!! Po mė lėshon goja lėng pėr turshi!!!
  Tomorrow Never Dies.

 15. #15
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,935
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime

  Pėr: Si te bejme turshi ?

  Citim Postuar mė parė nga Nete Lexo Postimin
  SALLAT E PERZIER


  blihen ne peshe te njejt

  1kg domate jeshile

  1kg kastraveca (tranguj) te vegjel

  1 kg lulelaker

  1 kg karrota

  bene edhe

  1kg qep

  1 kg speca

  Duhet ta keni parasysh se specat zbuten pak ,ndersa qepa i jep nje shije tjeter turshise
  kujdes! po te kete pesh me te madhe ndonjera nga perimet do mbizotroi shija e asaj!!!

  ..tani pastrohen te gjitha dhe prehen ne rriska si rrota rrota .Perzihen ne nje ene te madhe ..

  Kavanozet (ato 1 kg) u shtohet

  -uthull molle 4% -dy gisht apo deri te nje vije qe kan kavanozet mu ne vendin ku kthehen ne vertikale nga baza ,
  -ca kokrra te piperit te zi kokerr (jo te bluar) ,
  -flet dafine 2-3 cop ,
  -nje luge te gjelles jo te mbushur mire krip ,
  -nje luge te mesme sheqer.

  perzihet kjo tretje mbrenda ne kavanoz per pak kohe dhe u shtohet mase e turshis derisa te mbushet kavanozi.
  tani i shtohet uje deri ne gryke dhe pritet te thithet ..pastaj i shtohet perfundimisht uje qe te jete mbi turshi.

  konzervimi: kavanozet e mbyllur futen ne nje ene te madhe te mbushur me uje qe i bie deri ne gjysem te kavanozit (uje i ftohet) dhe leshohet ne zierje deri ne vlim .Duket te vloi deri ne 15 ,pa friken se do pelcasin kavanozet.

  kjo bene mbylljen hermetike te trushise!

  Kjo lloj turshie qenderon edhe 2 vite pa u prishur fare pa ndruar aspak kualiteti apo shija.
  Eshte vertet shum e mire dhe e sukseshme ne pergatitje...me e mire se sa ato qe jane ne shitje

  Njejt mund te pergatiten edhe trangujt e vegjel.

  Mund ta besh edhe ne mase me te madhe.Nuk krahasohen me ato te blera me duken shume te tharta
  Vertete qe me ka shkuar edhe mua mendja per turshi

  Jam kurioz te dij sa kohe duhet te qendojne te mbyllura turshite deri ne momentin kur jane gati per tu ngrene?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Cerebro
  Anėtarėsuar
  11-07-2014
  Postime
  125
  Faleminderit
  30
  18 falenderime nė 14 postime

  Pėr: Si te bejme turshi ?

  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Vertete qe me ka shkuar edhe mua mendja per turshi
  Jam kurioz te dij sa kohe duhet te qendojne te mbyllura turshite deri ne momentin kur jane gati per tu ngrene?
  Rrinė disa muaj tė paktėn... E kanė si vera, sa mė gjatė tė fermentohen aq mė tė mira bėhen...
  Sot e kam kaluar pothuaj gjithė ditėn ulur par akompjuterit. Po i jap formė kolltukut tė ri qė kam blerė... me masazhator tė brandatrupėzuar dhe enkas me mbėshtetėse kompjuteri... kam parė nja mbi 10 episode nga DR House... vetėm turshitė e plakės mė mungonin!
  Tomorrow Never Dies.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,931
  Faleminderit
  31
  170 falenderime nė 125 postime

  Pėr: Si te bejme turshi ?

  di njeri se si konservohen oktapodhet, kallamaret, sepiet me kohe te gjata???

  p.s. ne internet kam pare ato me kohe te shkurtra deri max 6 muaj.....
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •