Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 47
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-10-2012
    Postime
    33

    Në Itali, emigrantëve nuk u japin shtëpi me qera

    Jam duke kerkuar nje shtepi ma te madhe me qera per mua motren dhe prinderit, deri tani kam folur per 3 shtepia dhe igjononi!! sa i them qe jam shqiptar me pergjigjen "nuk ja leshojm te huajve, veç italianve".
    Dhe ne jemi familje e rregullt gjith punojm, motra shkon shkoll, gjithmone e kena lan mire marrdhanjen me pronart e shtepia ku kemi jetuar dhe gjithmone kemi paguar qerane pa vonesa (dhe flitet per 900€ te muaj!).
    Italjant jan nje popull racist qe nuk qyr si esht njeri po veç se prej ku vjen.
    Jam krejtsisht i demoralizuar ne Itali, dhe shpresoj te iku se shpejti o ne USA o ne Londer.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    po ti me 900 euro ne muaj me kete kriz qe eshte tani ta japin edhe vile , me mire bleje me kete cmim qe do paguash
    qeran te leverdis
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
    Anëtarësuar
    02-11-2009
    Postime
    1,658
    Citim Postuar më parë nga xhori Lexo Postimin
    po ti me 900 euro ne muaj me kete kriz qe eshte tani ta japin edhe vile , me mire bleje me kete cmim qe do paguash
    qeran te leverdis
    xhori, cili eshte çmimi i Viles ne itali ?
    S’çarmatosem sa t’jetë jeta!

  4. #4
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-09-2011
    Postime
    329
    Shume bukur, bravo Italianeve!

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Jam krejtsisht i demoralizuar ne Itali, dhe shpresoj te iku se shpejti o ne USA o ne Londer.
    Dhe ne usa po nuk pate dekumenta nuk te jep njeri shtepi me qera dhe jo me ta blesh ne emrin tend as qe behet fjale >>>>>

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425
    Citim Postuar më parë nga alnosa Lexo Postimin
    Dhe ne usa po nuk pate dekumenta nuk te jep njeri shtepi me qera dhe jo me ta blesh ne emrin tend as qe behet fjale >>>>>
    pse ia fut kot.
    ne amerike te duhet vetem 1 muaj garanci, askush nuk te pyet kush je ti. ketu jane 12 milione vete pa dokumenta dhe te gjithe thone na duhen.
    evropianet jane njerez te semure.

  7. #7
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-09-2011
    Postime
    329
    Citim Postuar më parë nga Ziti Lexo Postimin
    pse ia fut kot.
    ne amerike te duhet vetem 1 muaj garanci, askush nuk te pyet kush je ti. ketu jane 12 milione vete pa dokumenta dhe te gjithe thone na duhen.
    evropianet jane njerez te semure.

    Kjo nuk eshte e vertete aspak! Nuk mund te blesh pa patur leje qenderese, ku i merrni keto infomata o njerez?

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425
    Citim Postuar më parë nga JacobGold Lexo Postimin
    Kjo nuk eshte e vertete aspak! Nuk mund te blesh pa patur leje qenderese, ku i merrni keto infomata o njerez?
    nuk behet fjale per te blere, behet fjale per te mare me qira. to rent.

  9. #9
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar më parë nga jonisni Lexo Postimin
    Jam duke kerkuar nje shtepi ma te madhe me qera per mua motren dhe prinderit, deri tani kam folur per 3 shtepia dhe igjononi!! sa i them qe jam shqiptar me pergjigjen "nuk ja leshojm te huajve, veç italianve".
    Dhe ne jemi familje e rregullt gjith punojm, motra shkon shkoll, gjithmone e kena lan mire marrdhanjen me pronart e shtepia ku kemi jetuar dhe gjithmone kemi paguar qerane pa vonesa (dhe flitet per 900€ te muaj!).
    Italjant jan nje popull racist qe nuk qyr si esht njeri po veç se prej ku vjen.
    Jam krejtsisht i demoralizuar ne Itali, dhe shpresoj te iku se shpejti o ne USA o ne Londer.
    hidhi ne gjyq. Te guxoj une ti refuzoj me hedhin ne gjyq. E vetmja e drejte qe kam ti refuzoj eshte te them qe skan te ardhura mjaftushem ose qe kane histori te keqe me borxhe qe nuk paguajne cdo koment tjeter me hedhin direkt ne gjyq.
    I LOVE GOD

    j&g

  10. #10
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-09-2011
    Postime
    329
    Citim Postuar më parë nga Ziti Lexo Postimin
    nuk behet fjale per te blere, behet fjale per te mare me qira. to rent.
    You need Social Security Number to rent Ziti!

  11. #11
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar më parë nga Ziti Lexo Postimin
    pse ia fut kot.
    ne amerike te duhet vetem 1 muaj garanci, askush nuk te pyet kush je ti. ketu jane 12 milione vete pa dokumenta dhe te gjithe thone na duhen.
    evropianet jane njerez te semure.
    Ne amerike duhet te jesh shtetas ose resident i perhershem te blesh prone ndryshe askush nuk te shet shtepi qofte me pagese cash ose me kredi. Sa per me qera po eshte me ligje te kontrollosh statusin edhe te kerkosh ID, por ketu nese ke pune me dokumenta te rregullt te japin edhe sikur statusi te jet emigrant ekonomik, politik etc. Per vizitoret nuk lejohet blerja e prones per me qera proceed at your own risk.
    Ndryshuar për herë të fundit nga loneeagle : 19-10-2012 më 13:51
    I LOVE GOD

    j&g

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    Citim Postuar më parë nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
    xhori, cili eshte çmimi i Viles ne itali ?
    nuk thashe qe te blesh vile jo por me qera, nje shpi me nje mutuo 900 euro e ne muaj e blen dhe nje te mire fare bile
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-10-2012
    Postime
    33
    Citim Postuar më parë nga alnosa Lexo Postimin
    Dhe ne usa po nuk pate dekumenta nuk te jep njeri shtepi me qera dhe jo me ta blesh ne emrin tend as qe behet fjale >>>>>
    Une kam 12 vjet ne itali dhe kam leje qendrimi te perhershme (pa skadence) bile ne mars 2013 marr pashaporten italiane!

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    Citim Postuar më parë nga jonisni Lexo Postimin
    Une kam 12 vjet ne itali dhe kam leje qendrimi te perhershme (pa skadence) bile ne mars 2013 marr pashaporten italiane!
    dhe e paske kaq te veshtire te gjesh nje shtepi???????
    JO SEKS PARA MARTESE

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-10-2012
    Postime
    33
    Citim Postuar më parë nga xhori Lexo Postimin
    nuk thashe qe te blesh vile jo por me qera, nje shpi me nje mutuo 900 euro e ne muaj e blen dhe nje te mire fare bile
    Babi im esht 48 vjeç po te blej nje shtepi me bank i shkon me pagu kur t bahet 68 me marr nje shtepi shum te thjesht plus i bien te paguaj per 240.000€ plot 90.000€ euro interesa e dokumentacion!
    Lere se me 240 .000 ne Firence merr nje shtepi me 3 dhoma dhe esht shume e veshtire qe banka te japin nje shifer te tille, lere po te jete ma shum...
    kurse me 900€ me qira marr nje shtepi private me 5 dhoma dhe 120m^
    Mbi te gjitha babi dhe mami shpresojn qe ne moshen 68vjeçare te jene ne shtepin tone ne Shqiperi!

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-10-2012
    Postime
    33
    Citim Postuar më parë nga goldian Lexo Postimin
    dhe e paske kaq te veshtire te gjesh nje shtepi???????
    pse italiant jan racista dhe imigranteve ja japin shtepine veç ne fund te fundit kurr asnje europian nuk ja merr...
    Kan pasur experienca te keqia me emingrant, kyt nuk e vej ne dyshim, se shum kan hyra ka 2 familje ne nje shtepi ose kan nej pa paguar qiran, po ne jemi familje krejt e rregullt dhe me nje gjende ekonomike jo te keqe!

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-10-2012
    Postime
    33
    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin
    hidhi ne gjyq. Te guxoj une ti refuzoj me hedhin ne gjyq. E vetmja e drejte qe kam ti refuzoj eshte te them qe skan te ardhura mjaftushem ose qe kane histori te keqe me borxhe qe nuk paguajne cdo koment tjeter me hedhin direkt ne gjyq.
    Po ti hidha ne gjygj, ai mund te mbaroj mbas 5 ose 6 viteve dhe per te fituar ça? dhe nuk esht e sigurt qe mund te fitoj. Se nuk jam i pari qe gjendet ne kyt situat, sa imigranteve tjere u ka ndodhur...

  18. #18
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar më parë nga jonisni Lexo Postimin
    Une kam 12 vjet ne itali dhe kam leje qendrimi te perhershme (pa skadence) bile ne mars 2013 marr pashaporten italiane!
    kur te marresh pashaporten shko thuj padronit son italliano vero,

    shqiptaret nuk flejn poshte ures. non ai trovato persona giusta

  19. #19
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anëtarësuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933

    Jo vetem interesat,llogarit qera(lek i humbur)

    Citim Postuar më parë nga jonisni Lexo Postimin
    Babi im esht 48 vjeç po te blej nje shtepi me bank i shkon me pagu kur t bahet 68 me marr nje shtepi shum te thjesht plus i bien te paguaj per 240.000€ plot 90.000€ euro interesa e dokumentacion!
    Lere se me 240 .000 ne Firence merr nje shtepi me 3 dhoma dhe esht shume e veshtire qe banka te japin nje shifer te tille, lere po te jete ma shum...
    kurse me 900€ me qira marr nje shtepi private me 5 dhoma dhe 120m^
    Mbi te gjitha babi dhe mami shpresojn qe ne moshen 68vjeçare te jene ne shtepin tone ne Shqiperi!
    Kujdes ne vlersimin e shtepis me qera.Ato lek deri sa babai juaj te shkoj ne moshen e pensionit sic thua ti kalojne 20 vjet .
    Me nje llogari te shpejte me qeran qe ju doni te pagoni ne fund te ature 20 vjetve do keni humbur 216mij euro.
    Ksaj i thone me pasurur te tjeret ne vend te kishit shtepin tuaj.

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Ka qiradhenes qe jane racista, nuk e leshojne shtepine me kedo. Ketu italianet ua leshojne me qera kryesisht shqiptareve, sidomos kur i kane shtepi te mbajtura. Ti paske vajtur ne njerez te tille. Sic e tja dhe drague te gjithe kemi njerez ne Itali. Probleme te tilla s'kane patur as per qera e as per te blere shtepi. Kerko se do gjesh.
    Feelings change - memories don't.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •