Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime

  Llotaria amerikane DV-2014

  Lotaria Amerikane, ja procedurat qė duhen ndjekur

  Nga mesdita e 2 Tetorit, nis aplikimi i Lotarisė Amerikane pėr Programin e DV-2014 dhe pėrfundon nė mesditėn e 3 Nėntorit 2012.

  Ambasada Amerikane njofton se aplikantėt mund tė plotėsojnė elektronikisht formularin e aplikimit tė llotarisė nė http://www.dvlottery.state.gov gjatė periudhės sė regjistrimit, pasi aplikimet me letėr nuk pranohen.

  Aplikantėt janė tė lutur tė mos presin deri javėn e fundit tė regjistrimit tė periudhės sė aplikimit, pasi kėrkesat e shumta mund tė krijojnė mbingarkesė nė sistem dhe vonesė tė regjistrimit tė aplikimit. Ambasada paralajmėron qė tė kihet kujdes me mesazhet e mashtrimit qė mund tu dėrgohen fituesve.

  ‘Nėse ju keni marrė njė postė elektronike (e-mail) qė ju njofton se aplikimi juaj pėr programin e Llotarisė Amerikane ishte fitues dhe nė mėnyrė qė tė vazhdoni me aplikimin tuaj ju duhet tė dėrgoni njė shumė tė hollash (para) nė emėr tė njė personi, ju jeni viktimė e njė mashtrimi. Vitet e shkuara, aplikantėt fitues njoftoheshin nga Departamenti i Shtetit, Qendra Konsullore nė Kentucky (QKK) me anė tė postės, JO me e-mail dhe tė pėrzgjedhurve u jepeshin udhėzimet se si tė vazhdonin nė hapat e mėtejshėm tė procesit. QKK-ja nuk ju kėrkon juve t’u dėrgoni para (tė holla) atyre, Ambasadės sonė, apo ndonjė Ambasade tjetėr tė Steteve tė Bashkuara tė Amerikės (SH.B.A.) me postė apo nėpėrmjet shėrbimeve si Western Union’,- njofton Ambasada.

  Mė poshtė lexoni tė plotė njoftimin e Ambasadės, sėbashku me pėrgjigjet e pyetjeve me kryesore qė shoqerojne aplikimin.

  Cili arsim mė kualifikon pėr Programin e Vizave tė Shumėllojshmėrisė?

  Bazuar nė kėrkesat pėr arsimin, i cili duhet tė jetė i barabartė me arsimin e shkollės sė mesme nė Amerikė (4 vjet, me kohė tė plotė), Shqiptarėt qė nuk e kanė mbaruar arsimin e shkollės sė mesme me kohė tė plotė nuk do tė kualifikohen pėr Programin e Vizave tė Shumėllojshmėrisė. Dėftesat e pjekurisė sė arsimit me kohė tė shkurtuar – pa shkėputje nga puna, shkolla e mbrėmjes, apo me korrespondencė, pėrfshirė edhe arsimin 5-vjeēar apo programe me afat mė tė gjatė (me kohė tė shkurtuar – pa shkėputje nga puna, shkolla e mbrėmjes, apo me korrespondencė), nuk kualifikohen pėr programin e Vizave tė Shumėllojshmėrisė (Llotarisė). Gjithashtu, dėftesat e arsimit profesional 3-vjeēar nuk kualifikohen pėr programin e Llotarisė sė Shumėllojshmėrisė. Edhe nėse ju e keni kryer shkollėn e mesme pjesėrisht me kohė tė shkurtuar dhe pjesėrisht me kohė tė plotė, pėrsėri kjo dėftesė nuk ju kualifikon pėr Programin e Vizės sė Shumėllojshmėrisė.

  Ju keni thėnė qė unė duhet tė pėrfshij nė aplikimin tim pėr llotari tė gjithė anėtarėt e familjes. Po nėrastin kur fėmija nuk jeton me mua, ose unė jam duke u divorcuar nga bashkėshortja?

  Tė gjithė fėmijėt, thjeshtėrit dhe fėmijėt e birėsuar, tė cilėt janė nėn 21 vjeē, duhen pėrfshirė nėregjistrimin tuaj pėr llotarinė, edhe nėse ata nuk jetojnė me ju. Nėse ju nuk jeni ligjėrisht i ndarė nga bashkėshortja juaj, ju duhet ta pėrshini atė nė regjistrimin tuaj pėr llotari. Mbani mend qė thjesht fakti qė emri i dikujt ėshtė pėrfshirė nė regjistrim, nuk do tė thotė qė ai/ajo ėshtė i detyruar tė marrėpjesė nė procesin e aplikimit apo tė emigrojė nė SH.B.A. Pavarėsisht kėsaj, nėse ju nuk e pėrshini njė anėtar tė familjes nė regjstrimin tuaj pėr llotari, kjo do tė rezultojė nė skualifikimin tuaj.

  Ju nuk duhet tė pėrshini njė bashkėshorte tė ardhshme nė regjistrimin tuaj elektronik nė rast se statusi juaj civil nė momentin e aplikimit ėshtė beqar, sepse kjo do tė rezultojė nė skualifikimin tuaj nė ditėn e intervistės. Nėse anėtarėt e famijes suaj janė shtetas Amerikanė apo Banorė tėPėrhershėm tė Ligjshėm nė momentin e regjistrimin tuaj elektronik pėr llotari, ju nuk keni nevojė t’i pėrfshini ata nė aplikimin tuaj.

  Nėse unė jam pėrzgjedhur pėr Programin e Vizave tė Shumėllojshmėrisė, ku duhet ta bėj pagesėn e Vizės sė Shumėllojshmėrisė?

  Ju do tė paguani tarifėn e procesimit tė DV-sė nė tė njėjtėn ditė me intervistėn tuaj zyrtare vetėm nė Seksionin Konsullor, pėrveē rastit kur ju ndodheni nė SH.B.A. Nė qoftė se intervista juaj do tė jetė nė Seksionin Konsullor tė Ambasadės Amerikane nė Tiranė, ju do tė duhet tė paguani tarifėn nė Ambasadė. Ju lutemi mos bini viktimė e emaileve mashtruese qė ju kėrkojnė tė dėrgoni para nėemėr tė njė individi me postė ose me shėrbime tė tilla si Western Union.

  A do tė paguajė Qeveria Amerikane pėr strehimin tim nė SH.B.A., tė mė ndihmojė tė gjej njė punė, apo tė mė japė asistencė ekonomike pėr tė mė ndihmuar derisa tė pėrshtatem nė SH.B.A.?

  Jo, aplikantėve tė cilėt pajisen me vizėn e DV-sė nuk u sigurohet ndonjė lloj asistence ekonomike, apo ndihmė federale. Gjithsesi, ne duam qė ju t’ia dilni me sukses nė Amerikė dhe tė kaloni njėtranzicion sa mė tė qetė, kėshtu qė nė disa raste ne mund t’ju kėrkojmė tė gjeni njė sponsor, i cili tėjetė dakord qė t’ju ndihmojė ju sapo tė mbėrrini. Programi i Vizave tė Shumėllojshmėrisė u ofron atyre tė pėrzgjedhurve rastėsisht njė mundėsi tėmrekullueshme pėr tė emigruar dhe pėr tė filluar njė jetė tė re nė Shtetet e Bashkuara.

  Bota Sot
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e tarushi
  Anėtarėsuar
  21-03-2011
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Smile kush ka plotesuar me pare edhe di !!?

  pershendetje ka ndnje ketu qe di te plotesoje kete formularine llotarise amerikane,,,sepse ka shume gjera qe nuk i kuptoj edhe nqs keni ndnje shembull ne shqip me tregoni,,faleminderit

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e user010
  Anėtarėsuar
  21-05-2010
  Mosha
  38
  Postime
  1,222
  Faleminderit
  132
  49 falenderime nė 44 postime

 4. #4
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Anėtarėsuar
  29-07-2006
  Mosha
  52
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Kisha nje pyetje, nese di ndokush te me ndricoje.
  Sqarim-Kam nje shok i cili sapo erdhi ne USA ne menyre jo te rregullt me passaporte dhe vize te nje shteti tjeter.
  Pyetja:-Nese aplikon per DV-2014 ka ndonje mundesi te skualifikohet sepse ka hyre i paligjshem ne USA?
  FLM
  Gezuar!
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 5. #5
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  36
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime
  Citim Postuar mė parė nga ARKIA Lexo Postimin
  Kisha nje pyetje, nese di ndokush te me ndricoje.
  Sqarim-Kam nje shok i cili sapo erdhi ne USA ne menyre jo te rregullt me passaporte dhe vize te nje shteti tjeter.
  Pyetja:-Nese aplikon per DV-2014 ka ndonje mundesi te skualifikohet sepse ka hyre i paligjshem ne USA?
  FLM
  Gezuar!
  po nese ke jetuar sikur edhe 1 sekond ilegal ne amerike nuk e merr vizen. pra ne formular te vendosi adresen ne shqiperi.
  I LOVE GOD

  j&g

 6. #6
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  36
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime
  Citim Postuar mė parė nga tarushi Lexo Postimin
  pershendetje ka ndnje ketu qe di te plotesoje kete formularine llotarise amerikane,,,sepse ka shume gjera qe nuk i kuptoj edhe nqs keni ndnje shembull ne shqip me tregoni,,faleminderit
  formulari eshte i thjeshte kerkon info

  emer
  mbiemer
  ditelindje
  adrese
  edhe statusin civil
  nese ke femij vendos edhe info te atyre
  edhe foton tende
  I LOVE GOD

  j&g

 7. #7
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Anėtarėsuar
  29-07-2006
  Mosha
  52
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga loneeagle Lexo Postimin
  po nese ke jetuar sikur edhe 1 sekond ilegal ne amerike nuk e merr vizen. pra ne formular te vendosi adresen ne shqiperi.
  Lere pastaj... kur u fut ky shoku i morren gishtat keshtu qe nuk besoj se ka shanse.
  Edhe po i doli lotaria, shenjat e gishtave......??

  FLM loneeagle.
  Gezuar!
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e AVICENNA
  Anėtarėsuar
  29-06-2007
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  A mos e din dikush sa kushton apo sa duhet e paguaj qmimin per vizen green card dvlottery 2014
  Atėherė si njė shkėmb deti, ngrihet shqiptari
  Atėherė n'luftė si shqipe, hidhet guximtari,

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e AVICENNA
  Anėtarėsuar
  29-06-2007
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  sqarim rreth pyetjes, pyes per qmimin e vizes green card nese jam fitues i vizes
  Atėherė si njė shkėmb deti, ngrihet shqiptari
  Atėherė n'luftė si shqipe, hidhet guximtari,

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-03-2011
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga AVICENNA Lexo Postimin
  A mos e din dikush sa kushton apo sa duhet e paguaj qmimin per vizen green card dvlottery 2014
  Cmimi i vizes eshte rreth 800 $,,plus nese je fitues duhet paguar dhe kontrollat mjeksore dhe kushtojne rreth 200$,,keshtu ka qene para dy viteve besoj qe ska ndonje ndryshim te madh dhe tani..Duhet ditur qe aplikimi ne online eshte falas,,cdo faqe tjeter qe kerkon pagese eshte faqe mashtruese,nese ke aplikuar me lek dmth mos prit te fitosh,,llotaria amerikane eshte falas aplikimi..te uroj fat

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-03-2011
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga loneeagle Lexo Postimin
  po nese ke jetuar sikur edhe 1 sekond ilegal ne amerike nuk e merr vizen. pra ne formular te vendosi adresen ne shqiperi.
  pervec kesaj deri tani secili qe ka fituar llotari dhe nuk ka pas ndonje nivel shkollimi minimun skolle te mesme nuk e merr vizen,,dhe kete ta konfirmojne pasi ben intervisten dhe intervista behet pasi ke paguar,,nese ske nej diplome me mire mos u harxho me shume,,nuk them qe eshte e prere me thike kjo por mundesit jane shume te vogla . i uroj shume fat mikut tend .

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e safinator
  Anėtarėsuar
  29-06-2011
  Postime
  726
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Kur dalin rezultatet?

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-10-2010
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shoku,rrezulltatet dalin prej ne muajn maj deri me shtatori,kur te don e kontrollon me numrin e konfirmimit,te deshiroj fat

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-10-2010
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga safinator Lexo Postimin
  Kur dalin rezultatet?
  Shoku,rrezulltatet dalin prej ne muajn maj deri me shtatori,kur te don e kontrollon me numrin e konfirmimit,te deshiroj fat

 15. #15
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  36
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime
  rezultatet dalin ne maj edhe do kontrollohen ne faqen zyrtare me numrin e konfirmimit. Nuk do kete njoftime me poste ose me poste elektronike.
  I LOVE GOD

  j&g

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-10-2010
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga loneeagle Lexo Postimin
  rezultatet dalin ne maj edhe do kontrollohen ne faqen zyrtare me numrin e konfirmimit. Nuk do kete njoftime me poste ose me poste elektronike.
  Hi shoku por pasi fiton lotarin amerikan,a jan procedura te gjata dhe burokratike deri ne marjen e vizes,dhe e kerkojn shum kushte?
  flm

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •