Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 93
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,929

    Vajza largohet nga prindërit, sepse i ndalojnë Facebookun

    Gazeta italiane “Il Giornale di Vicenza” ka botuar dje një histori sa të rrallë aq edhe tragjike për një vajzë shqiptare. Një 15 vjeçare shqiptare është gjetur dje nga karabinierët. E pyetur pse ishte larguar nga familja, adoleshentja u ka treguar atyre: “Nuk mund të kthehen në shtëpi. Nuk më lënë të përdor faqet sociale, dhe as të pi alkool. Është një makth i vërtetë”. Sipas rrefimit të vajzës prindërit nuk i linin të dilte nga shtëpia, me përjashtim kur shkonte në shkollë. Nuk e lejonin të humbiste kohë me televizionin! Nuk e linin të përdorte internetin për të kaluar kohën, kështu që jo Facebook. Celularin duhej ta përdorte vetëm për gjëra urgjente, pra aspak sms, dhe as komunikim me shoqet apo shokët, siç bën çdo adoleshente. Këto ishin urdhrat e babait të saj. Pastaj urdhrat e mamasë: jo minifunde, as këpucë me taka, as pantallona seksi, asgjë prej gjëje. Një dekalog i saktë dhe plot detaje. Po më pas? Ajo ia mbathi. Elena (jo emri i saj i vërtetë) 15 vjeçe, është larguar plotë pesë herë nga shtëpia. Rasti i fundit ndodhi para disa ditësh në provincën e Milanos ku jeton familja.

  2. #2
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    30-05-2009
    Vendndodhja
    Thorolld ON
    Postime
    224
    Prinderit qenkan treguar tamam si shqiptar me norma dhe karakter shqiptari por kjo vajza e dashka nje hu te mire

  3. #3
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730
    Vajza kerkon te beje si shoqet..dhe ske cfare ti besh hic. Se ja ta ben kshu dmth arratiset me te parin qe gjen ne rruge..dhe ngelesh i dhjere

    eshte aq pune mu.ti kjo saqe kur mendoj them cfare do bej me femijet e mi nese do te kem..

    te pranosh disa gjera eshte aq e veshtire saa skaa..
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    mos e viktimizoni vajzen,kushedi ca ka bere perpara e prinderit kan marr masa te tilla.

  5. #5
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730
    o teta problemi eshte se ne mbjellim ferra e kerkojme te mbijne trendafila..

    nqs vajzen e con ne shkolle me ata..nqs jeton ngjitur me ata..nqs jeton ne mesin e tyre cfare pret?

    un kam qene ne itali dhe i di shkollat e mesme..jane fabrike putanash
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    nuk njoh noj prind qe nuk ja do te miren femiut te vet,nese prindi merr masa parandaluese,ka aty dicka ne mest.

    nuk e arsyetoi vajzen asnje pike.

  7. #7
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730
    ashtu eshte, por mganjehere njerezit ngrihen te bejne mire ne ate menyren e tyre dhe padashje bejne keq. Nuk eshte aq bardhe e zi jeta..
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  8. #8
    CHEERFUL GIRL
    Anëtarësuar
    14-04-2008
    Postime
    3,536
    Deri diku i kuptoj prinderit, por ama nuk eshte menyra
    me e mire qe kane zgjedhur. Sa me shume ti kufizosh femijet aq me keq eshte.
    E ne qofte, ftohte e ngrice, ti duro se dimri do t ike nje dite...

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anëtarësuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419
    e ku do shkoje trushkulura......

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e toni54
    Anëtarësuar
    25-02-2010
    Postime
    3,776
    ku i dihet ..sa per alkool me vend e e kane pasur prinderit.....qfare i duhet asaj ...

  11. #11
    Perjashtuar nga Mod.
    Anëtarësuar
    07-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    5,308
    Citim Postuar më parë nga ATMAN Lexo Postimin
    Gazeta italiane “Il Giornale di Vicenza” ka botuar dje një histori sa të rrallë aq edhe tragjike për një vajzë shqiptare. Një 15 vjeçare shqiptare është gjetur dje nga karabinierët. E pyetur pse ishte larguar nga familja, adoleshentja u ka treguar atyre: “Nuk mund të kthehen në shtëpi. Nuk më lënë të përdor faqet sociale, dhe as të pi alkool. Është një makth i vërtetë”. Sipas rrefimit të vajzës prindërit nuk i linin të dilte nga shtëpia, me përjashtim kur shkonte në shkollë. Nuk e lejonin të humbiste kohë me televizionin! Nuk e linin të përdorte internetin për të kaluar kohën, kështu që jo Facebook. Celularin duhej ta përdorte vetëm për gjëra urgjente, pra aspak sms, dhe as komunikim me shoqet apo shokët, siç bën çdo adoleshente. Këto ishin urdhrat e babait të saj. Pastaj urdhrat e mamasë: jo minifunde, as këpucë me taka, as pantallona seksi, asgjë prej gjëje. Një dekalog i saktë dhe plot detaje. Po më pas? Ajo ia mbathi. Elena (jo emri i saj i vërtetë) 15 vjeçe, është larguar plotë pesë herë nga shtëpia. Rasti i fundit ndodhi para disa ditësh në provincën e Milanos ku jeton familja.
    Liberta tralala.
    ka kufizime me mend, ka edhe me mend por siduket o si do kjo o ska.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    mos te zente , mos me zente
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

  13. #13
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Meriamun Lexo Postimin
    Vajza kerkon te beje si shoqet..dhe ske cfare ti besh hic. Se ja ta ben kshu dmth arratiset me te parin qe gjen ne rruge..dhe ngelesh i dhjere

    eshte aq pune mu.ti kjo saqe kur mendoj them cfare do bej me femijet e mi nese do te kem..

    te pranosh disa gjera eshte aq e veshtire saa skaa..
    pse cfare mendon ti, se te gjithe 15 vecaret pine alkool dhe kalojne kohen ne facebook ti?
    ke sa te duash prinder qe ua shterngojne rrypin qe heret.

    sic duket keta prinder qenkan zgjuar pak vone.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  14. #14
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Ska pas faj e shkreta. Paska qene me keq se ne burg. Prinder injorante!
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  15. #15
    Perjashtuar nga Mod.
    Anëtarësuar
    07-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    5,308
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Ska pas faj e shkreta. Paska qene me keq se ne burg. Prinder injorante!
    ti ishe me minifund dhe celular e facebook e pije ne moshen e saj?

  16. #16
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Ska pas faj e shkreta. Paska qene me keq se ne burg. Prinder injorante!
    prinder injorante??? pse? sepse nuk e linin vajzen 15 vjecare te pinte alkool e te futej ne facebook? hahaha
    nuk jane te gjithe prinder moderne si ti moj pink. LOL.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  17. #17
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Po ti lexove vetem titullin apo cfare? Une jam open minded po. Femijes nuk I ndalohen cdo gje si m Qene cope mishi ajo. Ndalimi kategorisht I cdo gjeje per Moshen e saj eshte sh I demshem. Nuk edukohet femija ashtu
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  18. #18
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Po ti lexove vetem titullin apo cfare? Une jam open minded po. Femijes nuk I ndalohen cdo gje si m Qene cope mishi ajo. Ndalimi kategorisht I cdo gjeje per Moshen e saj eshte sh I demshem. Nuk edukohet femija ashtu
    patjeter qe e lexova titullin. mund te ishte edhe: vajza largohet nga prinderit sepse i ndalojne heroinen. faji i prinderve do ishte edhe ketu?
    po facebook-un, alkoolin apo minifundet a mund t'i ndalohen vajzes 15 vjecare apo nuk behet fjale?
    Vasudhaiva Kutumbakam

  19. #19
    Perjashtuar nga Mod.
    Anëtarësuar
    07-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    5,308
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Po ti lexove vetem titullin apo cfare? Une jam open minded po. Femijes nuk I ndalohen cdo gje si m Qene cope mishi ajo. Ndalimi kategorisht I cdo gjeje per Moshen e saj eshte sh I demshem. Nuk edukohet femija ashtu
    biles ti ben ftese dashnorit saj te vij ne shtepi

    TE lumte Pink.

  20. #20
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Nuk me linin te shifja tv, te dilte me shoqet apo komunikonte me to, as Internet . Cfare Jane keto??? Domosdo do rebelohet. Sjellje injorantesh tipike anadollakesh- do jene me pasoja me pas. Injoranca kete te ben. Duke ndaluar kategorisht cdo gje - con ne rebelim. Kaq kush ka tru e kupton . Kush ska 2 bad ti kalama retard ekstremizmi eshte I demshem . Gjeni nje balance perveten tuaj te pakten .Degjove?? Degjova thuaj, apo lexova.
    Ndryshuar për herë të fundit nga PINK : 27-09-2012 më 09:20
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •