Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5

Tema: Emigrim

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-11-2006
  Vendndodhja
  athin
  Mosha
  44
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Emigrim

  Pershendetje Bashkatdhetar!dua Te Shkoj Te Emigroj Ne Norvegji,doja Te Informohesha Se Si Eshte Jeta Ne Norvegji,a Kam Mundesi Te Gjej Nje Pune Pasi Profesjoni Im Eshte Guzhinjer,un Jetoj Ne Greqi Kam Nenshtetsi Greke A Mund Te Punoj Dhe Te Kem Dokumentacion Te Rregullt Atje.do Ju Isha Shume Mirenjohes Nese Me Informoni.

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-09-2012
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pershendetje konstadin jam interesuar dhe une per norvegjin por nuk eshte aq e thjeshte nese nuk ke nje punedhenes qe te garantoje pune eshte shum e veshtire . duhet te dish shum mire anglishten qe te punosh lere qe te kerkojne dhe norvegjishten kurse per pagen jetesen dhe gjithcka tjeter eshte shum me mire se greqia. kohet e fundit norvegjia dhe suedia jan mbushur plot me greke. po nuk pate dike qe te ndimoje si fillim do e kesh shume te veshtire. te uroj fat

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e drummer73
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje.Ne lidhje me temen me sa di une Norvegjia nuk ben pjese ne bashkimin europian dhe kesisoj nuk e di sa e kollajte eshte qe te emigrojsh atje per pune,por ne qofte se dikush atje te ka gati nje kontrate punet at'here ma do mendja qe nje menyre duhet te kete ndermjet ambasades norvegjeze ne athine,ne te cilen punedhenesi pasi te kete apliku kerkesen qe qon te punesoje nje guzhinier i cili ndodhet ne greqi at'here ti kendej ben kerkesen per vize pune.(keshtu funksionojne shumica e ambasadave te shteteve qe nuk jane pjese e bashkimit europian,e them kete pasi edhe une jam ne greqi edhe jam interesu per zvicer).Por ne qofte se ti meqe ke nenshtetesi greke po te shkojsh ne nje shtet pjese e bashkimit europian dhe kerkon dhe gjen pune,at'here direkt bashke me pronarin shkon dhe shkruhesh ne bashki,prefekture,polici si banues i atij vendi ku ke gjete pune,dhe automatikisht brenda 10 ditesh ke ne dore karte qendrimi pa afat (t'pergjithmonshme) .Kete gje beri nje i njohur i imi i cili kishte nenshtetesine dhe kishte dike ne gjermani qe e mori ne pune,u sistemu me shtepi,pune,dokumenta dhe eshte shume mire.Ne qofte se qendron dhe punon 5 vjet pa nderprerje ne gjermani merr direkt pasaporte gjermane.Por do te sugjeroja dhe nje adrese qe te shikojsh koston e jeteses ne shtete te ndryshme te botes(kosto jetese,cmime,qera,paga,bileta,ushqim,veshmbathje) sepse kam degju shume per norvegjine por sa jane te verteta nuk i dihet(6000 euro rroga e ku po di une,as n'amerike s'jane kto rroga).Gjithsesi t'uroj fat.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e drummer73
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ne adresen e meposhtme mund te shikojsh koston e jeteses ne shtete dhe qytete te ndryshme ne bote, dhe te dhenat jane shume reale dhe rinovohen shpesh.


  http://www.numbeo.com/cost-of-living/

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-11-2006
  Vendndodhja
  athin
  Mosha
  44
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  faleminderit per pergjigjen

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •