Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 59
  1. #1
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Në Evropë jetojnë rreth 45 milionë Muslimanë.

    Në Evropë jetojnë rreth 45 milionë Muslimanë.

    Muslimanët janë gjithnjë e më të shumtë në Evropë, ndërsa hulumtimet e fundit na konfirmojnë se janë të pranishëm në përmasa të konsiderueshme në popullsinë e vendeve evropiane.

    Edhe pse në Evropë ende ka një numër i konsiderueshëm i atyre që e kundërshtojnë integrimin e myslimanëve në shoqëritë evropiane, është një fakt i padiskutueshëm se myslimanët janë bërë realitet evropian. Për këtë me ilustrime tregojnë të dhënat e fundit statistikore.

    Sipas Qendrës Kërkimore Pewi(1) në temën mbi të ardhmen e myslimanëve në botë, vetëm në vendet e Evropës Juglindore jetojnë 7.483.000 myslimanë. Çka do të thotë se përbënë gati 35 për qind të popullsisë së përgjithshme të kësaj pjese të botës.

    Numri më i madh i myslimanëve në Evropën Juglindore është në Shqipëri. Në Shqipëri jetojnë 2.601 milion myslimanë, që përbënë 82.1 për qind të popullsisë së përgjithshme të vendi. Kosova e ndjek me 2.104 milionë, ose 91.7 të popullsisë së përgjithshme(vlerësim).
    Numri i myslimanëve në Bosnjë dhe Hercegovinë siç vlerësohet është rreth 1,564 milion, e që përfshinë 41.6 për qind të popullsisë së përgjithshme. Në Maqedoni jetojnë 713 000 ose 34.9 për qind, në Serbi, 280 000, ose 3.7 për qind, në Mal të Zi, 116,000, ose 18.5 për qind, në Kroaci, rreth 56.000 ose 1.3 për qind, dhe në Slloveni 49 000 ose 2.4 për qind myslimanë.

    Në vendet evropiane numri më i madh i myslimanëve jetojnë në Rusi. Në këtë rajon, pak është e njohur si atdheu i madje 16.379.000 myslimanëve. Gjithashtu, ata jetojnë në Francë 4.704 milion, 4.119.000 në Gjermani, në Britaninë e Madhe 2.869 milion, 1.583 milion në Itali, në Spanja 1.021 milion, 1.002 milion në Bullgaria dhe në Holandë 914 000 myslimanë.

    Në raport me popullsinë e përgjithshme të vendeve evropiane, përqindje më e madhe e myslimanëve jetojnë në Bullgari 13.4 % , mandej 11.7 % në Rusi, në Francë 7.5, Belgjikë 6.0, Austri dhe Zvicër 5.7, Holandë 5,5 dhe Gjermani 5.0 %.(2

    Në disa qytete evropiane myslimanët përbëjnë një pjesë të konsiderueshme të popullatës së përgjithshme.
    Për shembull, sipas të dhënave të fundit, në Malmö dhe Marsejë, muslimanët përbëjnë 25 për qind të popullatës së përgjithshme.

    Mandej Amsterdami me 24%, Stokholm 20 %, 17% Bruksel, Moskë dhe Bradford 16 %, 15 Luton, Birmingham dhe Hagës 14%, Kopenhagë dhe Këln, dhe 12 për qind mysliman nga popullata e përgjithshme.

    Pra, në Evropë jetojnë afër 45 milion myslimanë, e cila popullatë përbën gjashtë për qind të popullsisë së përgjithshme.

    Duke analizuar rajonet në botë, shumica e myslimanëve jetojnë në Jug dhe Juglindje të Azisë, më shumë se një miliard, e që është 24.8 për qind e popullatës së përgjithshme të regjionit.(3)

    Mandej radhitet Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut me rreth 322,000,000, ose 91.2 të popullsisë së përgjithshme të këtij regjioni. Në Afrikën sub-Sahariane jetojnë afër 245 milion muslimanë, ose 29.6 për qind të popullsisë së përgjithshme të këtij rajoni.

    Në Amerikë jetojnë më shumë se pesë milion, ose 0.6 për qind të popullsisë së përgjithshme.
    Përndryshe, e gjithë popullsia Myslimane në botë përbënë një miliard e 620 milion, ose 23,4 për qind.

    Shteti me numër më të madh të muslimanëve është Indonezia me rreth 205 milionë.
    Pastaj Pakistani me më shumë se 178 milion, India me mbi 177.000.000, Bangladesh, rreth 149.000.000, Egjipt me më shumë se 80 milionë, Nigeria me rreth 76 milionë, Irani dhe Turqia në të cilat jetojnë nga 74 milionë myslimanë.

    Islami është feja e dytë më e madhe në botë, menjëherë pas krishterimit. Islami është edhe grupi i dytë më i madh fetar në Evropë.
    Sipas një studimi të Qendrës Kërkimore Pew të vitit 2011,në botë ishin 49 shtete t në të cilat muslimanët ishin shumicë. Sipas të njëjtit burim, për shembull, në Britaninë e Madhe jetojnë më shumë muslimanë sesa në Libi, ndërsa në Kinë ka më shumë myslimanë se në Siri.


    Besimtare Musimane duke u falur ne France.



    Xhamia me e madhe ne Evrope , Rome- Itali




    Nga: Ismet Hazizi/dritaislame/kohaislame
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  2. #2
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Evropa në 2040 me mbi 710 milion Musliman

    Evropa në 2040 me mbi 710 milion Musliman



    Organizata e Kombeve të Bashkuar, ka konstatuar se në Evropë në vitin 2040 do të jetojnë rreth 710 milion mysliman. Këtë konstatim OKB, e ka mbështetur në një hulumtim të fundit që e ka bërë, duke konsideruar që myslimanët po rritën çdo ditë e më shumë në Evropë.
    Globus
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anëtarësuar
    29-06-2011
    Postime
    711
    Interesante, masat Afro-Aziatike po vazhdojne te dynden dhe kjo do ta shkaterroje Europen.

  4. #4
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga safinator Lexo Postimin
    Interesante, masat Afro-Aziatike po vazhdojne te dynden dhe kjo do ta shkaterroje Europen.
    Tipa si ty apo Edvini dhe disa te tjere te semure qe mendoni se po i beni nder Shqiperise dhe Evropes duke qene Islamofob , i ngjasoni me se miri kesaj karikature.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anëtarësuar
    29-06-2011
    Postime
    711
    Une jam anti Monoteist ne pergjithesi, problemi qendron ne faktin se masat Afro-Aziatike nuk jane te perputhsme nga ana raciale intelektuale edhe pse jo kulturore ne linja gjenerale.

  6. #6
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga safinator Lexo Postimin
    Une jam anti Monoteist ne pergjithesi, problemi qendron ne faktin se masat Afro-Aziatike nuk jane te perputhsme nga ana raciale intelektuale edhe pse jo kulturore ne linja gjenerale.

    E kupton sa injorant je?
    Ti shan monoteizmin qe nenkupton se je pro politeizmit. A e din se politeizmi eshte i zhvilluar ne Afro-Azi me teper se kudo tjeter?

    Budallalleku yt vazhdon me tej kur thua se ti nuk pranon Islamin se keta i perkasin Afro-Azise qe do te thote se Islami prej Shqiptareve ne Shqiperi , Kosove, Maqedoni , Bosnje e Rusi qe eshte Islam Evropian ti je pro?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anëtarësuar
    29-06-2011
    Postime
    711
    Logjike madhore ahah, une jam anti religjon ne pergjithesi por arrij te shikoj se si fete monoteiste kudo ku jane perhapur kane shkaktuar mjerim ne nje periudhe ose nje tjeter.
    Dhe Islami ne Europe nuk mund te krahasohet me ato te vendeve jashte saj veç per faktin qe ka shume influenca Pagane ne kulturen tone.

  8. #8
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga safinator Lexo Postimin
    Logjike madhore ahah, une jam anti religjon ne pergjithesi por arrij te shikoj se si fete monoteiste kudo ku jane perhapur kane shkaktuar mjerim ne nje periudhe os nje tjeter.
    Po Shqiperia qe pa fe per 50 vjet u be muzeu i mjerimit dhe shkaterrimit?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Shtimi i tepert i afrikaneve ne Europe nuk ndikon pozitivisht ne te ardhmen e Europes , me shume per faktin se vetem nje pjese e vogel intergrohen ne jeten e vendit. Si mund te zhvillohet Europa kur zbarkojne njerez qe nuk vleresojne kulturen e saj, por luftojne per te kunderten? Amerika p. sh beri gabim kur bleu Puerto Rico dhe i shpernguli banoret e i solli ketu si shperblim. Ata vetem po e shkaterrojne Ameriken, kulturen e saj me jeten parazitare, dhe te shthurur qe bejne.
    Feelings change - memories don't.

  10. #10
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Shtimi i tepert i afrikaneve ne Europe nuk ndikon pozitivisht ne te ardhmen e Europes , me shume per faktin se vetem nje pjese e vogel intergrohen ne jeten e vendit. Si mund te zhvillohet Europa kur zbarkojne njerez qe nuk vleresojne kulturen e saj, por luftojne per te kunderten? Amerika p. sh beri gabim kur bleu Puerto Rico dhe i shpernguli banoret e i solli ketu si shperblim. Ata vetem po e shkaterrojne Ameriken, kulturen e saj me jeten parazitare, dhe te shthurur qe bejne.
    A behet nje lufte vetem me gjenerale mia@? Apo duhen dhe ushtare?

    Sa Afrikan e Aziatike punojne ne Evrope me 800-1000 Euro? A pranon nje Francez apo Anglez kete rroge?
    Nuk jane budallenj Evrope e Amerika ta dish mire kete gje. Demi ekonomik qe i shkaktohet nga mopranimi i ketyre njerezve eshte shume shume here me i madh se problemet e vogla qe mund ti shkaktojne keta rendit apo kultures.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  11. #11
    Style & Substance Maska e qeveriablu
    Anëtarësuar
    16-05-2011
    Postime
    1,816
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Në Evropë jetojnë rreth 45 milionë Muslimanë.
    @angmokio nuk ke te drejte.Ne Europe ka me shume muslimane,neqoftese e marrim Europen deri ne Ural dhe Kaukazin.Me republikat ne Rusi dhe Kaukazin ka afer 60 mil. Musliman.
    14 mil. Musliman te Rusise + 4 nga Azija qendrore qe nuk jane shtetas te Rusise,9 mil. ne Azerbejxhan dhe afer 8 mil. ne Balkan (Shqiptaret dhe Boshnjaket).Keto bejne 35 mil.Ne Unionin Europian shume lehte munde te kete afer 20 mil. musliman.
    Pra diku 55 mil. ( 2-3 mil. ne UE jane ne te zeze,te pa regjistruar ),dhe ofrohet shifra afer 60 mil.

    Por,Europa e vertet eshte BASHKIMI EUROPIAN ( deri tani 27 shtete ) dhe aty tani ke diku afer 17-20 mil. Musliman.Nga kjo prespektiv duhet shikuar gjerat !

    Nuk eshte ndonje link reprezentativ,por:http://www.30-days.net/muslims/statistics/about-europe/

    (P.s. Angmokio kur sjell shifra,ofro edhe linkun ! rregull forumi.)
    Ndryshuar për herë të fundit nga qeveriablu : 22-09-2012 më 19:32
    Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

  12. #12
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Evropa në 2040 me mbi 710 milion Musliman

    Organizata e Kombeve të Bashkuar, ka konstatuar se në Evropë në vitin 2040 do të jetojnë rreth 710 milion mysliman. Këtë konstatim OKB, e ka mbështetur në një hulumtim të fundit që e ka bërë, duke konsideruar që myslimanët po rritën çdo ditë e më shumë në Evropë.
    Globus
    Shifer e pabesueshme! Cili eshte burimi i informacionit?

  13. #13
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    Citim Postuar më parë nga illyrian rex Lexo Postimin
    Shifer e pabesueshme!
    Cili eshte burimi i informacionit
    ?
    ta tregoj une me nje ngjarje nga koha e komunizmit ne shqiperi..

    cdo dite ne gazeten e partise jepej degradimi i regjimeve kapitaliste ne bote dhe lavderohej fanari i pashuar ne breg te adriatikut..cdo dite gazeta shkruante se ne shtetin filan vdiqen 500 mije njerez nga uria e ne nje shtet tjeter 300 mije nga malarja apo gjera te tilla..pra ne boten e kalbur kapitaliste vdisnin njerez perdite..nje njeri i zgjuar lexuas i rregullt i gazetes i kishte rregjistruar te gjitha vdekjet ne nje shtet dhe pas disa vitesh shkon tek redaksia e gazetes dhe ju thote '' mos shkruani me per kete shtet pasi e gjithe popullsia e tij tashme kan vdekur..wow po si keshtu i thote kryeredaktori..po ja une kam mbajtur shenim te gjitha te dhenat e vdekjeve qe keni rraportuarju ..i kam mbledhur keto shifra vdekjeje dhe duke ditur numrin e popullsise plus shtimin demografik del qe te vdekurit ne kete vend jan me shume se sa numri i popullsise..e kupton kryeredaktori i gazetes gafen qe kishin bere dhe i thote mire mire se ta tregojme ne a duhet te shkruajme apo jo..dhe dihet me si perfundonte njeriu ne ate kohe..

    keshtu eshte eshte me keta entuzjastet e fese i dashur ilirjan..prite ndonje dite kur te shkruajne ne forum se ne vitin aq e kaq europa do te jete 100% islame..
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Evropa në 2040 me mbi 710 milion Musliman



    Organizata e Kombeve të Bashkuar, ka konstatuar se në Evropë në vitin 2040 do të jetojnë rreth 710 milion mysliman. Këtë konstatim OKB, e ka mbështetur në një hulumtim të fundit që e ka bërë, duke konsideruar që myslimanët po rritën çdo ditë e më shumë në Evropë.
    Globus
    Brenda 28 vitesh nga 45 milion ne 710 milion!?
    Nje gje e tille eshte absolutisht e pamundur...
    Ne vitin 2040 ne Europe mund te kete me se shumti 60-70 milion. Dhe kjo varet nga zhvillimet e pergjithshme.

    Ndoshta ne ate shkrim ka qene fjala per 71 milion dhe dikush ja ka shtuar nje 0?

  15. #15
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-08-2011
    Vendndodhja
    Among virtual idiots
    Postime
    326
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Në Evropë jetojnë rreth 45 milionë Muslimanë.

    Muslimanët janë gjithnjë e më të shumtë në Evropë, ndërsa hulumtimet e fundit na konfirmojnë se janë të pranishëm në përmasa të konsiderueshme në popullsinë e vendeve evropiane.

    Edhe pse në Evropë ende ka një numër i konsiderueshëm i atyre që e kundërshtojnë integrimin e myslimanëve në shoqëritë evropiane, është një fakt i padiskutueshëm se myslimanët janë bërë realitet evropian. Për këtë me ilustrime tregojnë të dhënat e fundit statistikore.

    Sipas Qendrës Kërkimore Pewi(1) në temën mbi të ardhmen e myslimanëve në botë, vetëm në vendet e Evropës Juglindore jetojnë 7.483.000 myslimanë. Çka do të thotë se përbënë gati 35 për qind të popullsisë së përgjithshme të kësaj pjese të botës.

    Numri më i madh i myslimanëve në Evropën Juglindore është në Shqipëri. Në Shqipëri jetojnë 2.601 milion myslimanë, që përbënë 82.1 për qind të popullsisë së përgjithshme të vendi. Kosova e ndjek me 2.104 milionë, ose 91.7 të popullsisë së përgjithshme(vlerësim).
    Numri i myslimanëve në Bosnjë dhe Hercegovinë siç vlerësohet është rreth 1,564 milion, e që përfshinë 41.6 për qind të popullsisë së përgjithshme. Në Maqedoni jetojnë 713 000 ose 34.9 për qind, në Serbi, 280 000, ose 3.7 për qind, në Mal të Zi, 116,000, ose 18.5 për qind, në Kroaci, rreth 56.000 ose 1.3 për qind, dhe në Slloveni 49 000 ose 2.4 për qind myslimanë.

    Në vendet evropiane numri më i madh i myslimanëve jetojnë në Rusi. Në këtë rajon, pak është e njohur si atdheu i madje 16.379.000 myslimanëve. Gjithashtu, ata jetojnë në Francë 4.704 milion, 4.119.000 në Gjermani, në Britaninë e Madhe 2.869 milion, 1.583 milion në Itali, në Spanja 1.021 milion, 1.002 milion në Bullgaria dhe në Holandë 914 000 myslimanë.

    Në raport me popullsinë e përgjithshme të vendeve evropiane, përqindje më e madhe e myslimanëve jetojnë në Bullgari 13.4 % , mandej 11.7 % në Rusi, në Francë 7.5, Belgjikë 6.0, Austri dhe Zvicër 5.7, Holandë 5,5 dhe Gjermani 5.0 %.(2

    Në disa qytete evropiane myslimanët përbëjnë një pjesë të konsiderueshme të popullatës së përgjithshme.
    Për shembull, sipas të dhënave të fundit, në Malmö dhe Marsejë, muslimanët përbëjnë 25 për qind të popullatës së përgjithshme.

    Mandej Amsterdami me 24%, Stokholm 20 %, 17% Bruksel, Moskë dhe Bradford 16 %, 15 Luton, Birmingham dhe Hagës 14%, Kopenhagë dhe Këln, dhe 12 për qind mysliman nga popullata e përgjithshme.

    Pra, në Evropë jetojnë afër 45 milion myslimanë, e cila popullatë përbën gjashtë për qind të popullsisë së përgjithshme.

    Duke analizuar rajonet në botë, shumica e myslimanëve jetojnë në Jug dhe Juglindje të Azisë, më shumë se një miliard, e që është 24.8 për qind e popullatës së përgjithshme të regjionit.(3)

    Mandej radhitet Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut me rreth 322,000,000, ose 91.2 të popullsisë së përgjithshme të këtij regjioni. Në Afrikën sub-Sahariane jetojnë afër 245 milion muslimanë, ose 29.6 për qind të popullsisë së përgjithshme të këtij rajoni.

    Në Amerikë jetojnë më shumë se pesë milion, ose 0.6 për qind të popullsisë së përgjithshme.
    Përndryshe, e gjithë popullsia Myslimane në botë përbënë një miliard e 620 milion, ose 23,4 për qind.

    Shteti me numër më të madh të muslimanëve është Indonezia me rreth 205 milionë.
    Pastaj Pakistani me më shumë se 178 milion, India me mbi 177.000.000, Bangladesh, rreth 149.000.000, Egjipt me më shumë se 80 milionë, Nigeria me rreth 76 milionë, Irani dhe Turqia në të cilat jetojnë nga 74 milionë myslimanë.

    Islami është feja e dytë më e madhe në botë, menjëherë pas krishterimit. Islami është edhe grupi i dytë më i madh fetar në Evropë.
    Sipas një studimi të Qendrës Kërkimore Pew të vitit 2011,në botë ishin 49 shtete t në të cilat muslimanët ishin shumicë. Sipas të njëjtit burim, për shembull, në Britaninë e Madhe jetojnë më shumë muslimanë sesa në Libi, ndërsa në Kinë ka më shumë myslimanë se në Siri.


    Besimtare Musimane duke u falur ne France.



    Xhamia me e madhe ne Evrope , Rome- Itali




    Nga: Ismet Hazizi/dritaislame/kohaislame
    mashtrues, ne shqiperi ju jeni diku tek 7-8 % sipas censusit te fundit.
    70% e shqiptareve jane jofetare.
    ju jeni me pak se ortodokset dhe katoliket ne shqiperi.

    shifrat e zogut harroi
    dhe ato te enverit po ashtu, ku ishit 0%

    kenaquni me 7%.
    dhe keta madje nuk falen neper xhami te gjithe.

    shqiperia nuk ka asnje ndryshim nga europa, me shumice popullsie jofetare(agnostike dhe ateiste).
    Ndryshuar për herë të fundit nga shofer : 23-09-2012 më 06:59

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979
    Citim Postuar më parë nga shofer Lexo Postimin
    mashtrues, ne shqiperi ju jeni diku tek 7-8 % sipas censusit te fundit.
    70% e shqiptareve jane jofetare.
    ju jeni me pak se ortodokset dhe katoliket ne shqiperi.

    shifrat e zogut harroi
    dhe ato te enverit po ashtu, ku ishit 0%

    kenaquni me 7%.
    dhe keta madje nuk falen neper xhami te gjithe.

    shqiperia nuk ka asnje ndryshim nga europa, me shumice popullsie jofetare(agnostike dhe ateiste).
    Te deklarosh se nuk ke deshire te japesh emrin e fese qe i perket, nuk do thote qe je i pafe. Une mendoj se feja eshte personale dhe skam pse ta shkruaj ne pasaporte apo ta shpall qe jam Musliman.
    Personalisht , bashke me familjen time nuk deklaruam fene jo se nuk besojme ne zot por sepse nuk e mendoj se duhet ti jap kujt llogari se c'fe i perkas.

  17. #17
    Numri i vogël i pasuesve
    Shejh Nasir-ud-Din el-Albani
    I dërguari i Allahut, salallahu alejhi ue selam, ka thënë:"Asnjë pejgamber ndër
    pejgamberët s'do të ketë më shumë pasues se unë. Vërtet, midis pejgamberëve do të
    jetë edhe ai që askush nuk i ka besuar përveç një njeriu". [Muslim 1/130]
    Imam Muhamed Nasirudin el-Albani [v.1420H] e komentoi këtë hadith duke thënë:"Në
    këtë hadith ka dëshmi të qartë se pasuesit e shumtë apo të pakët s'është kriter vlerësimi
    që tregon nëse thirrësi është në të vërtetën apo në pavërtetësi. Edhe nëse thirrja e këtyre
    pejgamberëve, alejhimus-salatu ues-selam, qe e njëjtë dhe feja e tyre qe një, ata dalluan për
    sa i përket numrit të pasuesve të tyre. Disa prej tyre patën shumë dhe disa patën pakë,
    deri në atë masë saqë ndonjëri nuk pati asnjeri që i kishte besuar përveç një njeriu.
    Madje, ka patur midis tyre që s'kanë patur as një pasues të vetëm!
    Ky është një mësim kuptimplotë për thirrësit dhe ata që po thirren në këtë kohë tonën.
    Është obligim për thirrësin që ta kujtojë këtë realitet. Ai duhet të qëndrojë një kohë të
    gjatë në rrugën e të thirrurit për tek Allahu i lartësuar, dhe nuk duhet t'i kushtojë
    vëmendje rrallësisë së atyre që i përgjigjen, ngaqë ai s'ka përgjegjësi përveçse ta përcjellë
    qartë porosinë. Dhe, ai ka shembullin më të mirë në pejgamberët e kaluar, të cilët nuk
    patën ndokënd me vete përveç një apo dy vetave!
    Pra, ai, të cilit i adresohet thirrja, nuk bën të dëshpërohet për shkak të rrallësisë së atyre
    që i përgjigjen thirrjes, dhe ai s'bën ta marrë këtë si arsye për të dyshuar në thirrjen për
    tek e vërteta dhe kështu ta braktisë besimin në të, e lërë më që ai ta marrë këtë si tregues
    për pavërtetësinë e thirrjes me argumentin se askush nuk po e pason këtë thirrës, apo se
    vetëm disa njerëz po e pasojnë. Nëse thirrja e tij do të kishte qenë e vërtetë/sinqertë,
    shumica e njerëzve nuk do ta pasonin! Allahu i madhërishëm dhe i fuqishëm ka thënë:
    "Shumica e njerëzve nuk do të besojnë edhe nëse ti e dëshiron këtë". [Jusuf, 103]
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  18. #18
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga illyrian rex Lexo Postimin
    Shifer e pabesueshme! Cili eshte burimi i informacionit?
    Bej google kete titull dhe do shikosh me teper se 20 faqe online qe e publikojne kete lajm.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  19. #19
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga bani Lexo Postimin
    Numri i vogël i pasuesve
    Shejh Nasir-ud-Din el-Albani
    I dërguari i Allahut, salallahu alejhi ue selam, ka thënë:"Asnjë pejgamber ndër
    pejgamberët s'do të ketë më shumë pasues se unë. Vërtet, midis pejgamberëve do të
    jetë edhe ai që askush nuk i ka besuar përveç një njeriu". [Muslim 1/130]
    Imam Muhamed Nasirudin el-Albani [v.1420H] e komentoi këtë hadith duke thënë:"Në
    këtë hadith ka dëshmi të qartë se pasuesit e shumtë apo të pakët s'është kriter vlerësimi
    që tregon nëse thirrësi është në të vërtetën apo në pavërtetësi. Edhe nëse thirrja e këtyre
    pejgamberëve, alejhimus-salatu ues-selam, qe e njëjtë dhe feja e tyre qe një, ata dalluan për
    sa i përket numrit të pasuesve të tyre. Disa prej tyre patën shumë dhe disa patën pakë,
    deri në atë masë saqë ndonjëri nuk pati asnjeri që i kishte besuar përveç një njeriu.
    Madje, ka patur midis tyre që s'kanë patur as një pasues të vetëm!
    Ky është një mësim kuptimplotë për thirrësit dhe ata që po thirren në këtë kohë tonën.
    Është obligim për thirrësin që ta kujtojë këtë realitet. Ai duhet të qëndrojë një kohë të
    gjatë në rrugën e të thirrurit për tek Allahu i lartësuar, dhe nuk duhet t'i kushtojë
    vëmendje rrallësisë së atyre që i përgjigjen, ngaqë ai s'ka përgjegjësi përveçse ta përcjellë
    qartë porosinë. Dhe, ai ka shembullin më të mirë në pejgamberët e kaluar, të cilët nuk
    patën ndokënd me vete përveç një apo dy vetave!
    Pra, ai, të cilit i adresohet thirrja, nuk bën të dëshpërohet për shkak të rrallësisë së atyre
    që i përgjigjen thirrjes, dhe ai s'bën ta marrë këtë si arsye për të dyshuar në thirrjen për
    tek e vërteta dhe kështu ta braktisë besimin në të, e lërë më që ai ta marrë këtë si tregues
    për pavërtetësinë e thirrjes me argumentin se askush nuk po e pason këtë thirrës, apo se
    vetëm disa njerëz po e pasojnë. Nëse thirrja e tij do të kishte qenë e vërtetë/sinqertë,
    shumica e njerëzve nuk do ta pasonin! Allahu i madhërishëm dhe i fuqishëm ka thënë:
    "Shumica e njerëzve nuk do të besojnë edhe nëse ti e dëshiron këtë". [Jusuf, 103]
    E lexova 3 here artikullin me siper dhe se kuptoj se c'lidhje ka me temen?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  20. #20
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga shofer Lexo Postimin
    mashtrues, ne shqiperi ju jeni diku tek 7-8 % sipas censusit te fundit.
    70% e shqiptareve jane jofetare.
    ju jeni me pak se ortodokset dhe katoliket ne shqiperi.

    shifrat e zogut harroi
    dhe ato te enverit po ashtu, ku ishit 0%

    kenaquni me 7%.
    dhe keta madje nuk falen neper xhami te gjithe.

    shqiperia nuk ka asnje ndryshim nga europa, me shumice popullsie jofetare(agnostike dhe ateiste).

    Selam aliqim,


    Shqiptaret brenda 1,8 mrd. muslimaneve perbejn pjesetimin prej 0,5 % !!!

    Kujt ja nin palla per islamin e shqiptareve ???............po e gjete ke nje cokollade belgjie nga une, me post ta dergoj, vallahi bilahi...........


    tungi


    PS: shqiperia eshte natyrisht pjese e europes, por kujdes, kena vetem "moldavine" pas neve ne rranglisten e "rrendesise" politike dhe ekonomike.........kurse ne ate te kriminalistikes jemi top.......nje "merite" e afetarizmit ???
    albanish by nature

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •