Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 57 prej 57
  1. #41
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Një shembull i mirë i sjelljes në shtëpi është të ndërtoni një klimë të shëndetshme dhe të ndjeheni të sigurt në shtëpi. Kjo përfshin respektin dhe kujdesin për njëri-tjetrin, përdorimin e gjuhës së mirë, dhe krijimin e një atmosfere të përkushtimit dhe kujdesit për njëri-tjetrin.

    Një tjetër shembull i mirë është të jeni model pozitiv për fëmijët tuaj në marrëdhëniet sociale. Kur jeni në shoqëri me fëmijët tuaj, tregoni sjellje miqësore dhe të ndjeshme ndaj njerëzve të tjerë. Kjo do t'iu ndihmojë fëmijëve tuaj të mësojnë si të jenë miqësorë dhe të ndjeshëm ndaj të tjerëve.

    Duke përfshirë fëmijët tuaj në aktivitete të përbashkëta, ata do të ndjehen të ndjeshëm dhe do të mësojnë se si të punojnë bashkë me të tjerët. Kjo do t'iu ndihmojë të ndërtojnë një klimë të shëndetshme të bashkëpunimit dhe të kujdesit për njëri-tjetrin.

    Në fund të fundit, mbajtja e vëzhgimit të fëmijëve tuaj dhe mbështetja e tyre në situata të ndërlikuara do t'iu ndihmojë të ndërtoni një marrëdhënie të fortë dhe të ndjeshme me ta. Kjo do t'iu ndihmojë të ndërtoni një shtëpi të lumtur dhe të harmonizuar, ku të gjithë anëtarët ndjehen të sigurt dhe të dashur.

    Në mënyrë që fëmija juaj të mësojë të ndërvejë me njerëz të tjerë, mund të ndiqni disa strategji dhe praktika të mëposhtme:

    1. Nxitni fëmijën tuaj të bëhet pjesë e aktiviteteve sociale: Lejoni fëmijën tuaj të marrë pjesë në aktivitete sociale, siç janë festat e lindjes, takimet me miqtë e tyre, aktivitete sportive, etj. Kjo do t'iu ndihmojë atyre të mësojnë si të ndërvejnë me njerëz të tjerë dhe të krijojnë lidhje të reja.

    2. Luani lojra të ndryshme: Luani lojra që nxisin bashkëpunimin, si lojrat me ekip, ku fëmija duhet të punojë me njerëz të tjerë për të arritur një qëllim të caktuar. Kjo do t'iu ndihmojë atyre të mësojnë si të ndërvejnë me njerëz të tjerë dhe të punojnë bashkë me ta.

    3. Krijoni mundësi për fëmijën tuaj për të bërë prezentime publike: Lejoni fëmijën tuaj të bëjë prezentime publike në familje, shkollë ose dhomën e lojërave. Kjo do t'iu ndihmojë atyre të mësojnë si të flasin dhe të prezentojnë para njerëzve.

    4. Bëhuni model pozitiv: Ju jeni modeli më i mirë për fëmijën tuaj në marrëdhëniet sociale. Kështu që, tregoni sjellje miqësore dhe të ndjeshme ndaj njerëzve të tjerë, dhe përdorni gjuhën e mirë në marrëdhëniet tuaja me ta.

    5. Nxitni fëmijën tuaj të dëgjojë dhe të ndjekë ndjenjat e tij: Ju mund të ndihmoni fëmijën tuaj të mësojë si të ndërvejë me njerëz të tjerë duke i nxitur të dëgjojë dhe të ndjekë ndjenjat e tij. Në këtë mënyrë, ata do të ndjehen më të sigurtë në marrëdhëniet e tyre me njerëz të tjerë.

    Këto janë disa nga strategjitë dhe praktikat që mund të ndiqni për të ndihmuar fëmijën tuaj të mësojë të ndërvejë me njerëz të tjerë. Është e rëndësishme të ndjekni rregullisht progresin e fëmijës tuaj dhe t'iu jepni atyre mundësi për të mësuar dhe praktikuar shkathtësitë e nevojshme për të qenë një ndërveprimtar i suksesshëm me njerëz të tjerë.

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Sa duhet të përfshihen prindërit në edukimin e fëmijëve?

    Nga Lee Elliot Major

    Asgjë nuk ju përgatit për rrugëtimin e lodhshëm si një prind. Unë vetë kam lexuar mijëra studime mbi arsimin dhe kam këshilluar mësues në mbarë botën. Megjithatë, pas 2 dekadash si prind, nuk jam ende i sigurt se çfarë mund të jetë më e mira për fëmijët tanë.

    Ashtu si shumica e prindërve, unë dhe bashkëshortja i kemi kaluar të gjitha: të dielat stresuese duke mbushur boshllëqet mësimore të fëmijëve tanë; mbrëmjet e kaluara duke i nxitur ata të kryejnë detyrat e shtëpisë; pagimin e tarifave mujore për regjistrimin e tyre në një ekip futbolli për të rinj, që gjatë disa sezoneve nuk arriti të fitonte as edhe një ndeshje të vetme.

    Prindërit duket se po shpenzojnë më shumë kohë dhe para për aktivitete arsimore, duke i çuar pafund fëmijët e tyre në kurse muzike dhe sportive. Por edhe duke vizituar muzeume dhe galeri të ndryshme; duke bërë pushime sa më të larmishme për t’u dhënë atyre dije mbi kultura të ndryshme dhe për të përmirësuar CV-të e tyre personale.

    E megjithatë, pavarësisht presioneve në rritje, ka pak këshilla për t’i udhëzuar prindërit se çfarë është e rëndësishme kur bëhet fjalë për arsimimin e fëmijëve të tyre. Dhe studimi im i fundit ma ka shtuar konfuzionin. Ai sugjeron se të ndihmosh fëmijët me detyrat e matematikës apo t’u lexosh libra jashtëshkollore nuk ka fare ndikim.

    Për më tepër, zbulon se të vësh muzikë apo të luash sport me fëmijët nuk ndikon aspak në ecurinë e tyre në shkollë. Ashtu si me shumë studime të tilla, edhe ky i imi po i përgjigjet pyetjes së gabuar. Sepse rrethanat specifike të vetë prindit, kanë një ndikim të thellë në perspektivat e fëmijëve.

    Fëmijët me prindër që nuk janë të diplomuar në universitet, kanë shumë më pak gjasa të rriten me 2 prindër dhe në një shtëpi e cila është në pronësinë e familjes sesa fëmijët me prindër të diplomuar në universitet. Ndërkohë, fëmijët e familjeve më të pasura kanë 2 herë më shumë gjasa të përfitojnë nga mësimi privat sesa fëmijët nga familjet më të varfra.

    Gjatë hulumtimit tim, unë kam zbuluar se zakonet e thjeshta në shtëpi mund të sjellim ndryshime që përcaktojnë jetën. Për shembull ulja dhe leximi i një libri bashkë me fëmijën tuaj çdo ditë, qoftë edhe vetëm për 20 minuta, mund të transformojë mënyrën e mësimit të tyre.

    Rëndësi kanë edhe rutinat e rregullta (vakti kur hahet, kur bëhet banjë, koha e gjumit), ashtu si dhe përgatitja e fëmijëve për shkollën (duke siguruar që ata të hanë ushqim dhe të bëjnë një gjumë të mjaftueshëm).

    Edhe artet dhe sportet kanë vlerë të madhe edukative në vetvete. Ato ndihmojnë në përmirësimin e besimit, vetëvlerësimit dhe mirëqenies, si dhe të aftësive sociale dhe drejtuese. Është thelbësore që prindërit t’i promovojnë ato, duke pasur parasysh se një program shkollor gjithnjë e më i dobët po lë pas dore muzikën, artin dhe sportin.

    Sipas mendimit tim, fëmijët duhet t’i kushtojnë po aq kohë artit dhe sportit sa edhe studimit akademik bazë. Problemi qëndron tek zgjerimi i hendekut midis prindërve që janë në gjendje të mbështesin shkollimin e fëmijëve të tyre jashtë shkollës dhe atyre që nuk e kanë këtë mundësi.

    Kjo ndarje ka ekzistuar prej kohësh, por pandemia e Covid-19 e ka përkeqësuar. Pas mbylljes së shkollave, sondazhet zbuluan se disa prindër ishin gjithnjë e më të angazhuar në mësimin e fëmijëve të tyre; ndërsa të tjerët jo. Në një botë gjithnjë e më të polarizuar jashtë shkollave, duket gjithnjë e më e rëndësishme puna e sociologes amerikane Anet Laro.

    Ajo i cilëson si “kultivim të përbashkët” aktivitetet ku angazhohen prindërit e shtresës së mesme, duke i përfshirë fëmijët e tyre në aktivitete të strukturuara kulturore dhe diskutime gjatë kohës së darkës. Ndërkohë, prindërit e klasës punëtore praktikuan “prindërimin e rritjes natyrore”, një qasje e thjeshtë ndaj shkollimit.

    Siç do t’ju thotë çdo mësues, këto janë përgjithësime: stilet e prindërve ndryshojnë midis prindërve të të gjitha shtresave shoqërore. Por ne duhet të jemi të kujdesshëm ndaj rrëshqitjes në një mentalitet defiçiti, duke i fajësuar prindërit që nuk kanë mbajtur ritmin në të gjitha këto përpjekje jashtëshkollore.

    Kur prindërit bëjnë disa punë të pasigurta për të paguar faturat, ose kanë njohuri të kufizuara se si funksionon sistemi arsimor, ata mund të mos kenë kohë apo burime për të mbështetur fëmijët e tyre në mënyrat më të dobishme. Në fakt në epokën post-pandemike, janë dobësuar edhe të drejtat elementare për fëmijët: ushqimi i duhur, ngrohja, veshmbathja, mundësia për të udhëtuar në shkollë dhe hapësira për studim.

    Ajo që është jetike për t’u kuptuar nëse duam të trajtojmë pabarazitë arsimore, është se fëmijët “e kultivuar” të Laro janë të prirur të kenë sukses në mjediset shkollore dhe inkurajohen të kërkojnë reagime nga mësuesi i tyre nëse nuk kuptojnë diçka. Fëmijët e tjerë humbasin shanset.

    Në punën time me drejtuesit e shkollave, eksplorojmë mënyrat për të krijuar marrëdhënie jo hierarkike dhe reciproke me të gjithë prindërit. Të gjitha shkollat duhet të publikojnë planet e partneritetit të prindërve, të vëna në dispozicion të të gjithë komunitetit të shkollës, të cilat do të demonstrojnë se çfarë po bëjnë shkollat për të fuqizuar të gjithë prindërit për të ndihmuar në zhvillimin e shprehive në mjedisin mësimor në shtëpi.

    Ky “premtim i prindërve” do të ishte një strategji e favorshme për mësuesit, pasi fëmijët do të kishin më shumë gjasa të ndiqnin shkollën dhe të përgatiteshin më mirë për të mësuar në klasë. Po ashtu mësuesit duhet të udhëzohen se si të punojnë me prindërit.

    Derisa ta kapërcejmë këtë hendek, unë druhem se për shumë prindër një nga punët tona më të rëndësishme do të mbetet herë e suksesshme dhe herë jo.

    Arsimi është shumë më tepër se notat në shkollë.


    Shënim: Lee Elliott Major është profesori i parë i lëvizshmërisë sociale në Universitetin Ekseter, Britani e Madhe.

    / “The Guardian” – Bota.al

    https://bota.al/sa-duhet-te-perfshih...in-e-femijeve/

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Prindërit luajnë një rol të jashtëzakonshëm në edukimin e fëmijëve. Ata duhet të jenë të përfshirë në mënyrë aktive në zhvillimin e fëmijëve në të gjitha fushat e jetës së tyre. Kjo përfshin:

    1.Kujdesin e përditshëm dhe dashurinë: Prindërit duhet të jenë të disponueshëm për fëmijët e tyre dhe të ofrojnë një mjedis të sigurt dhe të dashur për ta.

    2.Ndihmën në mësimin: Prindërit duhet të inkurajojnë dhe të ndihmojnë fëmijët e tyre në procesin e mësimit, duke i ndihmuar ata të kuptojnë materiale të ndryshme.

    3.Inkurajimin e aktiviteteve të shëndetshme: Prindërit duhet të inkurajojnë fëmijët e tyre të bëjnë aktivitete të shëndetshme si sporti, ushtrimet fizike dhe aktivitete të tjera që do të ndihmojnë në zhvillimin e tyre.

    4.Ndihmën në zgjedhjen e një karriere: Prindërit duhet të jenë të gatshëm për të ndihmuar fëmijët e tyre në zgjedhjen e një karriere dhe të ofrojnë këshilla dhe ndihmë në këtë proces.

    Prindërit janë modeli i parë dhe më i rëndësishëm i fëmijëve të tyre dhe duhet të jenë të përfshirë në mënyrë aktive në zhvillimin e tyre.

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Mos i ndëshkoni fëmijët tuaj nëse dëshironi që ata të rriten elastikë

    “Fjala ‘i butë” po nxit. Kjo është arsyeja pse unë nuk e përdor atë. Njerëzit mendojnë se do të thotë të mos thuash kurrë 'jo', por nuk është kështu."

    Në librin e saj, Delahooke, e cila është një psikologe fëmijësh, trajton një metodë të re të rritjes së fëmijëve të quajtur ‘prindërim i përgjegjshëm’.

    Si funksionon prindërimi i përgjegjshëm?

    Libri i Delahooke sfidon supozimin se fëmijët kërkojnë vëmendje negative, për të marrë diçka që duan, ose pa asnjë arsye.

    Ky supozim, thotë ajo, çon në pasoja kur ju jeni duke praktikuar prindërimin tradicional.

    "Ne besojmë se fëmijët duan të kënaqin prindërit e tyre."

    Një fëmijë që qan në një dyqan sepse nuk po i blihet diçka nuk ka për qëllim të jetë mosmirënjohës ose i vështirë. Ata thjesht nuk kanë zhvilluar mjetet emocionale për t'u marrë me zhgënjimin.

    "Ata nuk e kanë ndërtuar ende qarkun e vetërregullimit," thotë ajo. "Aftësia për të pranuar zhgënjimin dhe paparashikueshmërinë."

    Dhe prindërimi tradicional nuk e merr parasysh këtë. Në prindërimin e përgjegjshëm, ju e pranoni se si ndihen ata.

    "Duhet t'i mësoni një fëmije ta rregullojë," thotë ajo. "Ju ndërtoni vetë-rregullimin përmes marrëdhënieve të sigurisë dhe besimit."


    TiranaPost.al

    https://tiranapost.al/stil-jete/mos-...astike-i525361

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Prindërimi i përgjegjshëm është procesi i rritjes së fëmijëve në mënyrë që ata të jenë të shëndetshëm, të sigurtë dhe të lumtur. Prindërimi i përgjegjshëm kërkon përkushtim dhe kujdes nga prindërit në mënyrë që të sigurojnë një mjedis të sigurt dhe mbështetës për fëmijët e tyre, dhe të ndihmojnë ata të zhvillojnë aftësi dhe aftësi të reja.

    Disa nga këshillat kryesore për prindërimin e përgjegjshëm përfshijnë:

    1. Krijoni një mjedis të sigurt dhe mbështetës: Kjo përfshin sigurinë fizike dhe emocionale të fëmijëve tuaj. Sigurohuni që fëmijët tuaj të jenë të sigurtë dhe të ndjehen të sigurt në shtëpi dhe në mjediset e tjera që ata vizitojnë.

    2. Krijoni një lidhje të fortë emocionale me fëmijët tuaj: Fëmijët kanë nevojë për mbështetje emocionale nga prindërit e tyre. Sigurohuni që të keni kohë për të biseduar dhe për të dëgjuar fëmijët tuaj, dhe për t'u angazhuar me interes në aktivitetet e tyre.

    3. Ndihmoni fëmijët tuaj të zhvillojnë aftësi dhe aftësi të reja: Ndihmoni fëmijët tuaj të mësojnë se si të menaxhojnë emocionet e tyre, të zgjidhin probleme dhe të jenë të vetëpërmbajtshëm. Sigurohuni që ata të kenë mundësinë të eksplorojnë interesa të reja dhe të zhvillojnë aftësi të reja.

    4. Vendosni rregulla dhe kufizime të rëndësishme: Kjo përfshin vendosjen e rregullave të qarta dhe kufizimeve për fëmijët tuaj, siç janë orari i gjumit, kufizimet për përdorimin e teknologjisë dhe rregullat e sjelljes. Sigurohuni që këto rregulla dhe kufizime të jenë të ndjekura dhe të kuptueshme për fëmijët tuaj.

    5. Ndihmoni fëmijët tuaj të zhvillojnë respekt dhe empati: Ndihmoni fëmijët tuaj të mësojnë se si të kenë respekt dhe empati për të tjerët. Kjo përfshin mësimin e rregullave të mirësjelljes dhe ndihmën e fëmijëve tuaj të kuptojnë ndjenjat e të tjerëve dhe se si të tregojnë kujdes dhe ndihmë ndaj tyre.

    Prindërimi i përgjegjshëm është një proces i ndërlikuar dhe kërkon përkushtim dhe kujdes nga prindërit. Megjithatë, nëse ndiqni këshillat kryesore të prindërimit të përgjegjshëm dhe jeni të përkushtuar ndaj rritjes së fëmijëve tuaj, ata mund të zhvillojnë një ndjenjë të sigurisë dhe të mbështetjes, dhe të kenë mundësi të zhvillojnë aftësi të reja dhe të arrijnë potencialin e tyre të plotë.

    Ndihma për fëmijët për të zhvilluar respekt dhe empati është një pjesë e rëndësishme e prindërimit të përgjegjshëm. Këtu janë disa këshilla për të ndihmuar fëmijët të kenë respekt dhe empati për të tjerët:

    1. Mësoni fëmijët tuaj të tregojnë kujdes dhe ndihmë ndaj të tjerëve: Nxitni fëmijët tuaj të kuptojnë se sa e rëndësishme është që të tregojnë kujdes dhe ndihmë ndaj të tjerëve. Kjo mund të përfshijë ndihmën e fëmijëve të vegjël për të ndarë ndonjë send me një vëlla ose motër, ose ndihmën e fëmijëve të mëdhenj për të ndihmuar në punët e shtëpisë ose në ndihmën e një personi në nevojë.

    2. Nxitni fëmijët tuaj të dëgjojnë dhe të ndihmojnë të tjerët: Nëse një fëmijë tjetër ka nevojë për ndihmë, nxitni fëmijët tuaj të jenë të disponueshëm për të ndihmuar. Kjo mund të përfshijë dëgjimin e kujdesshëm të një mikut që ka nevojë për dikë që të flasë, ose ndihmën për të ndihmuar një person në nevojë.

    3. Nxitni fëmijët tuaj të kuptojnë ndjenjat e të tjerëve: Ndihmoni fëmijët tuaj të kuptojnë se si të tregojnë kujdes dhe ndihmë ndaj të tjerëve duke i nxitur ata të kuptojnë ndjenjat e të tjerëve. Kështu ata mund të mësojnë se si t'i tregojnë mbështetjen dhe kujdesin e tyre ndaj të tjerëve.

    4. Nxitni fëmijët tuaj të kenë respekt për ndryshimet dhe ndryshueshmërinë: Nëse fëmijët tuaj arrijnë të marrin kuptimin se të gjithë njerëzit janë unikë dhe të ndryshëm, ata mund të kuptojnë se si të kenë respekt dhe tolerancë për ndryshimet dhe ndryshueshmërinë. Kjo mund të ndihmojë fëmijët tuaj të kuptojnë se si të jenë të ndjeshëm ndaj nevojave dhe ndjenjave të të tjerëve.

    5. Jepni shembullin e mirë si prindër: Nëse ju si prindër tregoni respekt dhe empati ndaj të tjerëve, fëmijët tuaj do të kenë më shumë mundësi të ndjekin shembullin tuaj. Kështu ata mund të mësojnë se si t'i tregojnë njëkohësisht kujdesin dhe respektin ndaj të tjerëve.

    Këto janë disa këshilla për të ndihmuar fëmijët të kenë respekt dhe empati për të tjerët. Është e rëndësishme të theksohet se nëse fëmijët tuaj kanë këto cilësi, ata mund të zhvillojnë aftësi të reja dhe të kenë një ndikim të dobishëm në shoqërinë dhe botën në tërësi.

    Ndihma për fëmijët për të kuptuar se si t'i tregojnë respekt dhe kujdes kafshëve dhe mjedisit është një pjesë e rëndësishme e edukimit të tyre. Këtu janë disa këshilla për të ndihmuar fëmijët të kuptojnë se si të tregojnë respekt dhe kujdes ndaj kafshëve dhe mjedisit:

    1. Mësoni fëmijët tuaj të kujdesen për kafshët: Nxitni fëmijët tuaj të kuptojnë se si të kujdesen për kafshët në mënyrë të përgjegjshme dhe humane. Kjo mund të përfshijë mësimin e tyre të ushqimit dhe ujit të kafshëve, si dhe mësimin e tyre të sigurisë dhe mirësjelljes ndaj kafshëve.

    2. Nxitni fëmijët tuaj të kuptojnë rëndësinë e mjedisit: Ndihmoni fëmijët tuaj të kuptojnë se si të kenë respekt dhe kujdes ndaj mjedisit. Kjo mund të përfshijë mësimin e tyre për reciklimin dhe reduktimin e mbetjeve, si dhe mësimin e tyre për mbrojtjen e natyrës dhe krijimin e një mjedisi të shëndetshëm.

    3. Bëni aktivitete në natyrë: Nxitni fëmijët tuaj të shkojnë jashtë dhe të eksplorojnë natyrën. Kjo mund t'i ndihmojë ata të kuptojnë se si të vlerësojnë bukurinë e natyrës dhe të kuptojnë rëndësinë e mbrojtjes së saj.

    4. Jepni shembullin e mirë si prindër: Nëse ju si prindër tregoni respekt dhe kujdes ndaj kafshëve dhe mjedisit, fëmijët tuaj do të kenë më shumë mundësi të ndjekin shembullin tuaj. Kështu ata mund të mësojnë se si t'i tregojnë njëkohësisht kujdesin dhe respektin ndaj kafshëve dhe mjedisit.

    5. Shkoni në zyrët e organizatave të mbrojtjes së kafshëve dhe mjedisit: Nxitni fëmijët tuaj të vizitojnë organizatat e mbrojtjes së kafshëve dhe mjedisit, ku ata mund të mësojnë më shumë rreth rëndësisë së kujdesit dhe respektit ndaj kafshëve dhe mjedisit.

    Këto janë disa këshilla për të ndihmuar fëmijët të kuptojnë se si t'i tregojnë respekt dhe kujdes ndaj kafshëve dhe mjedisit. Është e rëndësishme të theksohet se nëse fëmijët tuaj kanë këto cilësi, ata mund të bëhen pjesë e një shoqërie më të ndërgjegjshme dhe të përgjegjshme ndaj kafshëve dhe mjedisit.ù

    Ndihma për fëmijët për të kuptuar rëndësinë e reciklimit dhe reduktimit të mbetjeve është një pjesë e rëndësishme e edukimit të tyre për mjedisin. Këtu janë disa këshilla për të ndihmuar fëmijët të kuptojnë rëndësinë e reciklimit dhe reduktimit të mbetjeve:

    1. Mësoni fëmijët tuaj se si të klasifikojnë mbetjet: Nxitni fëmijët tuaj të kuptojnë se si të klasifikojnë mbetjet në kategori të ndryshme, si mbeturinat organike, mbeturinat e riciklueshme dhe mbeturinat e pakthyeshme. Kështu ata mund të mësojnë më shumë rreth rëndësisë së reciklimit dhe reduktimit të mbetjeve.

    2. Ndihmoni fëmijët tuaj të kuptojnë se si të reduktojnë mbetjet: Nxitni fëmijët tuaj të reduktojnë mbetjet duke përdorur pak produkte të pakthyeshme dhe duke i shfrytëzuar produktet e riciklueshme. Kjo mund të përfshijë përdorimin e qeseve të ri-përdorueshme për t'u bërë blerjet, ose përdorimin e paketeve të riciklueshme.

    3. Bëni aktivitete kreative me mbeturinat: Nxitni fëmijët tuaj të krijojnë art me mbeturinat dhe të ndërtojnë gjëra të reja nga ato. Kjo mund t'i ndihmojë ata të kuptojnë si të riciklojnë mbeturinat dhe t'i japin një shembull praktik se si të krijojnë diçka të re nga diçka që mund të ishte shkatërruar.

    4. Shpjegojini rëndësinë e reciklimit dhe reduktimit të mbetjeve: Nxitni fëmijët tuaj të kuptojnë se si reciklimi dhe reduktimi i mbeturinave ndihmojnë të mbrohet mjedisi dhe të mbrohet planeti ynë. Shpjegojini se si mbetjet mund të shkaktojnë dëme në mjedis dhe se si reciklimi dhe reduktimi i tyre mund të ndihmojnë në zvogëlimin e kësaj dëmtimi.

    5. Jepni shembullin e mirë si prindër: Nëse ju si prindër tregoni respekt dhe kujdes ndaj mjedisit duke recikluar dhe reduktuar mbeturinat, fëmijët tuaj do të kenë më shumë mundësi të ndjekin shembullin tuaj. Kështu ata mund të mësojnë se si të jenë pjesë e një shoqërie më të ndërgjegjshme për mjedisin.

    Këto janë disa këshilla për të ndihmuar fëmijët të kuptojnë rëndësinë e reciklimit dhe reduktimit të mbetjeve. Është e rëndësishme të theksohet se nëse fëmijët tuaj kanë këto cilësi, ata mund të bëhen pjesë e një shoqërie më të ndërgjegjshme dhe të përgjegjshme ndaj mjedisit.

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Familjet e Forta Janë Jetësore Për Shoqëri të Shëndetshme

    AgroWeb.org po zgjedh t’ju urojë një ditë të mbarë me disa shprehje të shkëlqyera mbi familjen.

    Patjetër që do të gjeni një a më shumë të preferuara për ju. Ditë të mbarë dhe sa më të mirë !


    Shkëmbi i vetëm që unë di që nuk thyhet asnjëherë, i vetmi institucion që unë di se funksionon, është Familja.

    Lee Iacocca

    Nuk mund ta zgjidhni familjen tuaj. Ata janë dhurata e Perëndisë për ju, ashtu si ju jeni për ta.

    Desmond Tutu

    Nëse një vend arrin të zhdukë korrupsionin dhe krijon një popull me mendje të pastër, me të vërtetë ndjej se ka vetëm tre anëtarë të rëndësishëm të shoqërisë që mund të bëjnë çdo lloj ndryshimi. Ata janë babai, nëna dhe mësuesi.

    A. P. J. Abdul Kalam

    Dashuria e familjes dhe admirimi i miqve janë shumë më të rëndësishme se pasuria dhe çdo privilegj tjetër që mund të arrish në botë.

    Charles Kuralt

    Unë gjithmonë besoj se të moçmit e familjes dhe fisit janë arsyeja më madhore për suksesin e gjithkujt.

    R. Madhavan

    Familja është një dhuratë e veçantë që duhet të vlerësohet dhe çmuar, madje edhe kur ju duket sikur po ju çmendin. Edhe pse ju nervozojnë, ju ndërpresin, ju shajnë, përpiqen t’ju kontrollojnë, mos harroni asnjëherë se ata janë njerëzit që ju njohin më mirën dhe që ju duan pa interes.

    Jenna Morasca

    Për ne, familja do të thotë të përqafojmë fort njëri-tjetrin dhe të rrimë ashtu gjatë bashkë.

    Barbara Bush

    Familjet e forta janë jetësore për shoqëri të shëndetshme.

    Gary Herbert

    Lidhja e vërtetë që lidh çdo familjen të shëndetshme, nuk është lidhja e gjakut, por ajo e respektit dhe gëzimit për jetët e njëri-tjetrit.

    Richard Bach

    Familja dhe miqësia janë dy nga përbërësit më të mëdhenj të lumturisë.

    John C. Maxwell

    Kur e kuptojmë lidhjen midis asaj se si jetojmë dhe sa kohë jetojmë, është më e lehtë të bëjmë zgjedhjen e duhur. Në vend që ta shohim kohën që kalojmë me familjen si luks, duhet ta dimë se familja është përcaktuesi më i fuqishëm i mirëqenies dhe mbijetesës sonë.

    Dean Ornish

    Nëse i pëlqeni thëniet e mësipërme dhe ndani të njëjtin mendim me AgroWeb, atëherë shpërndajeni postimin tek të afërmit tuaj si shenjë vlerësimi për ta.


    / AgroWeb.org

    https://agroweb.org/shendet/familjet-e-forta-agroweb/

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Marrëdhënia prind-fëmijë është marrëdhënie themel e njeriut me njeriun

    Të duash fëmijën nuk do të thotë t’i blesh rroba, makina, lodra apo t’i bësh një dhomë që prindit i duket e bukur. Kjo formë marrëdhënieje, që prindi pa dashur ndërton me fëmijën, është formë komerciale. Është sikur bën një kontratë: “Unë po të blej sendet, ti më lër rehat”.

    Me fëmijën nuk krijohen marrëdhënie kaq te përcipta. Marrëdhënia prind-fëmijë është marrëdhënie themel e njeriut me njeriun ku sendet kanë vlerë minimale.

    Të duash fëmijën do të thotë të jesh aty kur hedh hapin e parë dhe ai, si Atlasi, mban gjithë universin njerëzor mbi kurriz për të realizuar ketë veprim. Po aq energji, e mbase edhe më shumë, i duhet për të artikuluar fjalën. Këto moment dhe të tjera si këto, janë momente kyç, ku prindi duhet të jetë i pranishëm dhe të mbështesë fëmijën e tij. Këto momente fuqizojnë ose jo lidhjen mes tyre.

    Mbështetja, nxitja dhe durimi i prindërve, sidomos kur fëmija gjendet në vështirësi, janë edhe çelësi i suksesit të rritjes dhe edukimit. Edukimi nuk është urdhër, por akt dashurie e përgjegjësie. Është një proces i shtrirë në kohë dhe për kohën fëmija ka nevojë si për ajrin.


    Bota Sot

    https://www.botasot.info/life-style-...ut-me-njeriun/

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    ​Fjalët që i bëjnë fëmijët tuaj të kujdesshëm në karrierë

    A nuk do të ishte mirë nëse fëmija juaj do të rritej për t'u bërë një sipërmarrës? Sipërmarrësit nuk janë vetëm themelues të bizneseve fitimprurëse. Ata janë njerëz elastikë, punëtorë, që fillojnë diçka, që dalin me ide dhe i sjellin ato në jetë dhe që pasionin e kthejnë në projekte.

    Shkrimtarja Margot Machol Bisnoë për të shkruar librin e saj me titull "Rritja e një sipërmarrësi", ka intervistuar 70 prindër që rritën fëmijë shumë të suksesshëm të cilët kanë treguar se si i ndihmuan fëmijët të arrinin ëndrrat e tyre. Ajo insiston që komunikimi luan një rol të madh në të ardhmen e ndritur të fëmijëve. Më poshtë janë të listuara fjalitë që nuk duhet t’ua thoni kurrë fëmijëve kur janë të rinj:

    “Nuk ju besoj andaj i shkrova detyrat e shtëpisë dhe i përmirësova të gjitha gabimet.”

    Të gjithë prindërit në përgjigjet e tyre kanë theksuar rëndësinë e përgjegjësisë dhe llogaridhënies. Ata donin që fëmijët e tyre të rregullonin problemet, të mësonin nga gabimet dhe të ishin më të sigurt derisa ishin duke u rritur, shkruan Akademi Pune, transmeton KosovaPress.

    Por nuk ka të bëjë vetëm me detyrat e shtëpisë. John Arrow u largua nga kolegji disa kredite përpara se të diplomohej për të filluar Mutual Mobile, një kompani teknologjike që ka gjeneruar më shumë se 200 milionë dollarë të ardhura.

    Kur ishte në klasën e pestë, ai dhe miqtë e tij shkruan një gazetë shkollore, e cila u shit menjëherë. Por ata nuk arritën të bënin verifikimin e fakteve. Drejtori u tërbua dhe miqtë e tij u futën në telashe me prindërit e tyre. Por prindërit e John qeshën dhe i thanë që të rregullonte gabimet e tij.

    "Duke ditur se prindërit e mi do të më mbështesnin, edhe kur një autoritet ishte kundër meje, më bëri të dyfishoja dhe të punoja më shumë për t'u treguar atyre se kishin të drejtë të besonin në mua", tha John.

    "Ne po rrisim koston që do të ju dhurojmë që të mund të blini çfarë të dëshironi."

    "Asnjëherë mos shpërndani para falas", kjo është një nga fjalitë e një babai për autoren e librit. Prindërit me të cilët ka biseduar të gjithë vinin nga një gamë e gjerë prejardhjesh socio-ekonomike dhe ua mësuan fëmijëve të tyre vlerën e parave. Edhe fëmijët më të pasur duhej të punonin për të shpenzuar para. Nyla Rodgers është themeluesja e Mama Hope, një organizatë jofitimprurëse që financon dhe mbron organizatat e komunitetit. Kur Nyla ishte në shkollë të mesme, ajo donte të shkonte jashtë shtetit me klasën e saj të frëngjishtes. Por në vend që të paguante shumën e plotë, nëna e saj tha se duhej të fitonte gjysmën e kostos së udhëtimit. Pa zgjidhje tjetër, Nyla kujdesej për fëmijë, kujdesej për kopshte, shëtiste qentë, mësoi not dhe bënte futjen e të dhënave.

    “Kam punuar 15 orë në ditë, shtatë ditë në javë për të mbledhur paratë. Deri në fund të verës, kisha para mjaftueshëm për të shkuar. Kjo është ajo që filloi rrugëtimin tim si sipërmarrës”, tha ajo.

    “Asnjë aktivitet pas shkollës derisa të përmirësohen notat tuaja”.

    Sipas autores Margot Machol Bisnow shumë nga prindërit me të cilët ka biseduar nuk kanë arritur të kuptojnë pasionet e fëmijëve të tyre, por të gjithë u dhanë atyre shumë kohë për t'u zhytur në to. Disa fëmijë ndoqën pasionin e tyre përderisa kishin performancë të shkëlqyer në shkollë. Të tjerët vendosën të gjithë energjinë e tyre në pasionin e tyre dhe nuk ishin aq të mirë në shkollë. Prindërit i mbështetën pavarësisht.

    Jon Chu, regjisor i hiteve të suksesshme si "Crazy Rich Asian", kishte një pasion për të bërë filma që nga koha kur ishte në klasën e dytë. Prindërit e tij emigrantë udhëhiqnin një restorant dhe ata shpresonin se ai do të arrinte ëndrrën amerikane duke punuar shumë, por nuk u shkonte kurrë ndërmend se kjo mund të ndodhte në film.

    Në shkollën e mesme, nëna e Jonit u mërzit një natë kur e gjeti atë duke punuar në një video në vend të detyrave të shtëpisë. Ai filloi të qante: “Por kjo është ajo që unë dua! Unë dua që gjithë jetën time ta bëj këtë”. Kur ajo e mori atë në shkollë të nesërmen, ajo kishte libra filmash që i kishte marrë nga biblioteka. "Nëse dëshiron ta bësh këtë", tha ajo, "studioje atë dhe bëhu më i miri në të."

    "Do të të jap para nëse merr nota të mira."

    Duke u rritur, sipërmarrësit e ardhshëm nuk u mësuan kurrë se qëllimi i jetës ishte të ishin të pasur. Në vend të kësaj, ishte për të pasur sukses, për të bërë diçka më mirë se në të kaluarën, për tu përmirësuar dhe për të krijuar diçka të madhe.

    Prindërit e kuptuan se fëmijët e tyre nuk do të ishin kurrë të lumtur nëse do të largoheshin nga diçka që nuk u pëlqente, dhe se ata kurrë nuk do të shkëlqenin në diçka nëse nuk do të punonin pa pushim në të dhe se ata kurrë nuk do të punonin pandalë nëse ata nuk e donin atë. Kështu ata rritën fëmijë që vendosën pasionet e tyre në bizneset e tyre dhe bënë produkte dhe shërbime më të mira. Fëmijët besuan se, sipas të gjitha gjasave, paratë do të vinin. Dhe edhe nëse nuk do të ndodhte, do të ishte akoma më mirë sesa të punonin shumë për diçka që ata e urrenin. Si rezultat, ata u rritën me një ndjenjë qëllimi dhe me dëshirën për të bërë një ndryshim në botë.


    Bota Sot

    https://www.botasot.info/life-style-...m-ne-karriere/

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Prindërit nuk duhet t’i përdorin kurrë këto fjali me fëmijët

    Çdo prind dëshiron që fëmijët e tyre të jenë të lumtur dhe të suksesshëm.Mënyra më e mirë për ta arritur këtë është t’u mësoni atyre një qëndrueshmëri mendore, sa më shpejt të jetë e mundur. Fëmijët me një mendje të mprehtë, kanë më shumë gjasa të kenë vetbesim të lartë dhe të jenë më shumë pozitivë, si dhe të mësojnë nga dështimet e tyre.Ekzistojnë disa fjalë ose fraza që në mënyrë të pavetëdijshme dërgojnë mesazhin e gabuar tek fëmija.

    1. “Qetësohu!”

    Nuk është kurrë një ide e mirë t’u tregoni fëmijëve tuaj se si duhet të ndihen, edhe nëse thjesht po përpiqeni t’i qetësoni ose t’i gëzoni. Ne duam të dërgojmë mesazhin, që të jenë të qetë pavarësiht situatës së tyre, por është më e rëndësishmë t’I kushtoni vëmendje asaj që fëmija po përjeton.

    2. “Mos u shqetëso për këtë”

    Është e padobishme t’u thuash fëmijëve se çfarë të mendojnë, edhe nëse thjesht të përpiqesh të zbusësh frikën e tyre. Kur dikush thotë: Mos u shqetëso për këtë, shqetësimet tona nuk largohen automatikisht. Një strategji më e mirë është t’u mësoni fëmijëve: Çfarë mund të bëjnë kur janë të shqetësuar? Provoni të bëni një pyetje hipotetike: “Nëse shoku jot do të ishte i shqetësuar për këtë, çfarë do t’i thoje?”

    3. “Do të dalësh më i miri”

    Në vend që të thuash: ‘Do të fitosh!’ … mesazhi më i mirë është: ‘Dil atje dhe bëj më të mirën. Dhe nëse nuk shkon mirë, është në rregull.”

    4. Mos të shoh më ta bësh këtë gjë

    Kjo frazë shpesh shqiptohet nga zhgënjimi dhe një dëshirë për të ndihmuar fëmijët të shmangin zakonet e këqija ose të rrezikshme. Por “fëmijët janë të poshtër” dhe nëse i paralajmëroni vetëm për pasojat e kapjes, ata thjesht do të mësojnë të bëhen më të mirë në fshehjen e sjelljes së keqe nga ju.

    5. “Kjo është perfekte!”

    Në mënyrë të ngjashme, kini kujdes që të mos edukoni një perfeksionist: një fëmijë që mendon se duhet të jetë gjithmonë “perfekt” për të merituar lëvdata ose dashuri nga prindërit e tij. Perfeksionizmi tek fëmijët lidhet me një sërë çështjesh të shëndetit mendor, nga ankthi te çrregullimi obsesiv-kompulsiv (OCD).

    Lavdëroni përpjekjet e tyre, në vend të rezultatit.


    Ekonomia Online

    https://ekonomiaonline.com/prinderit...li-me-femijet/

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    7 këshilla për të kuptuar më mirë psikologjinë e fëmijëve

    Prindërimi është më shumë se plotësimi i nevojave të fëmijëve tanë dhe ofrimi i të gjitha komoditeteve dhe lehtësive. Të jesh baba ose nënë është një përgjegjësi që nënkupton të jesh gjithmonë aty, nënkupton të kesh durim të mjaftueshëm për t’i shoqëruar fëmijët në procesin e të mësuarit.

    1.- Vëzhgoni fëmijët tuaj, pasi vëzhgimi është çelësi. Një nga mënyrat më të thjeshta, por më efektive për të mësuar psikologjinë e fëmijëve është vëzhgimi. Kjo do të thotë, tregoni interes për atë që fëmijët bëjnë ose thonë. Vëzhgoni veprimet, shprehjet dhe temperamentin e tyre kur hanë, flenë dhe luajnë.

    2.- Kaloni kohë cilësore me fëmijët tuaj. Prindërit e sotëm janë të zënë me punë dhe në shtëpi. Multitasking i lejon ata të kujdesen për shumë gjëra në të njëjtën kohë, një nga ato “gjëra” janë fëmijët. Por fëmijët nuk janë vetëm një detyrë tjetër. Nëse doni të kuptoni fëmijët tuaj, duhet të kaloni kohë me ta, kohë cilësore në të cilën ata janë e vetmja gjë.

    3.- Kushtojini vëmendje mjedisit të fëmijës suaj, përfshirë edhe atë që krijoni për të. Hulumtimet kanë treguar se sjellja dhe qëndrimet e një fëmije përcaktohen kryesisht nga mjedisi në të cilin ai rritet. Për ta njohur më mirë fëmijën duhet t’i kushtohet vëmendje mjedisit ku ai jeton.

    4 – Kuptoni se si funksionon truri i një fëmije. Të kuptuarit se si funksionon truri i një fëmije mund t’ju ndihmojë të mësoni për sjelljen, vendimmarrjen, sjelljen sociale, logjikën dhe aftësitë njohëse. Njohja se si funksionon truri i fëmijës do t’ju ndihmojë të transformoni përvojat negative në përvoja dhe mundësi pozitive.

    5 – Dëgjoni dhe lërini fëmijët të tregojnë historitë e tyre. Të flasësh është mirë, por dëgjimi është shumë më i rëndësishëm kur bisedon me një fëmijë. Filloni një bisedë me fëmijën tuaj dhe dëgjoni se çfarë kanë për të thënë. Fëmijët mund të mos jenë në gjendje të shprehen qartë, ndaj duhet t’i kushtohet vëmendje fjalëve që përdorin, si dhe shenjave të tyre joverbale.

    6 – Bëni pyetjet e duhura. Nëse dëshironi që fëmija juaj t’ju tregojë diçka specifike, duhet të bëni pyetjet e duhura për ta bërë më të lehtë për t’ju dhënë një përgjigje specifike për atë që dëshironi të dini ose kuptoni. Dhe mos u shmangni pyetjeve të tyre. Nëse nuk i përgjigjeni asaj që ata duan të dinë, do të jetë më e vështirë për ta që të duan t’ju thonë diçka.

    7 – Vëzhgoni fëmijët e tjerë. Ndonjëherë vëzhgimi i fëmijëve të tjerë të së njëjtës moshë mund t’ju ndihmojë të kuptoni më mirë fëmijën tuaj, sjelljen e tij ose mënyrën e tij të përshtatjes me mjedisin shoqëror. Mund t’ju ndihmojë gjithashtu të identifikoni pikat e forta dhe të dobëta që përcaktojnë personalitetin tuaj.


    Bota Sot

    https://www.botasot.info/life-style-...ne-e-femijeve/

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Këto 7 aftësi i dallojnë fëmijët e suksesshëm sipas një psikologeje dhe eksperte prindërimi

    Fëmijët kanë nevojë për fëmijëri të sigurt, të dashur dhe të strukturuar, por gjithashtu kanë nevojë për autonomi, kompetencë dhe liri të lirë për të lulëzuar.

    Michele Borba, një psikologe edukative dhe eksperte prindërimi ka renditur shtatë aftësi që u duhen fëmijëve për të rritur qëndrueshmërinë mendore, elasticitetin, kompetencën sociale, vetëdijen dhe forcën morale, të cilat i dallojnë fëmijët e suksesshëm që shkëlqejnë, nga ata që luftojnë:

    1. Vetëbesimi

    Shumica e prindërve e barazojnë vetëvlerësimin me vetëbesimin. Ata u thonë fëmijëve të tyre “Ti je i veçantë”, ose “Mund të jesh gjithçka që dëshiron”.

    Por ka pak prova që rritja e vetëvlerësimit rrit suksesin apo edhe lumturinë. Megjithatë, studimet tregojnë se fëmijët që ia atribuojnë notat përpjekjeve dhe pikave të tyre të forta janë më të suksesshëm se fëmijët që besojnë se nuk kanë kontroll mbi rezultatet akademike.

    Vetëbesimi i vërtetë është rezultat i të bërit mirë, përballjes së pengesave dhe gjetjes së zgjidhjeve. Fëmijët që kanë vetëbesim e dinë se mund të dështojnë, por edhe të ringrihen.

    2. Empatia

    Kjo forcë e karakterit ka tre lloje të dallueshme: ndjeshmëria afektive, kur ndajmë ndjenjat e tjetrit dhe ndjejmë emocionet e tyre; empatia e sjelljes, kur shqetësimi empatik na nxit të veprojmë me dhembshuri; dhe ndjeshmëria njohëse, kur kuptojmë mendimet e tjetrit.

    Fëmijët kanë nevojë për një fjalor emocional për të zhvilluar ndjeshmëri. Ja disa nga mënyrat se si prindërit mund ta mësojnë atë:

    Etiketoni emocionet: Emërtoni qëllimisht emocionet për t'i ndihmuar ata të ndërtojnë një fjalor të pasur.

    Bëni pyetje: Ato e ndihmojnë fëmijën tuaj të kuptojë se të gjitha ndjenjat janë normale. Mënyra se si ne zgjedhim t'i shprehim ato është ajo që mund të na sjellë telashe.

    Ndani ndjenjat: Fëmijët kanë nevojë për mundësi për t'i shprehur ndjenjat e tyre në një mënyrë të sigurt. Krijoni atë hapësirë ​​duke ndarë emocionet tuaja.

    Vini re të tjerët: Vini në dukje fytyrat e njerëzve dhe gjuhën e trupit në ambiente të ndryshme ku ndodheni.

    3. Vetëkontrolli

    Aftësia për të kontrolluar vëmendjen, emocionet, mendimet, veprimet dhe dëshirat tuaja është një nga pikat e forta më të lidhura me suksesin dhe një sekret befasues i pashfrytëzuar për të ndihmuar fëmijët të lulëzojnë.

    Një mënyrë për të mësuar vetëkontrollin është të japësh sinjale. Disa fëmijë e kanë të vështirë të ndryshojnë fokusin midis aktiviteteve. Kjo është arsyeja pse mësuesit përdorin sinjalet e vëmendjes, si zilja ose sinjalet verbale.

    Një teknikë tjetër është përdorimi i pauzave të stresit. Ngadalësimi u jep atyre kohë për të menduar.

    4. Integriteti

    Integriteti është një grup besimesh, kapacitetesh, qëndrimesh dhe aftësish të mësuara që krijojnë një busull morale që fëmijët mund të përdorin për t'i ndihmuar ata të dinë çfarë është e drejtë dhe ta bëjnë atë.

    Parashtrimi i pritshmërive tona është një pjesë e madhe e enigmës. Por po aq e rëndësishme është t'u jepet atyre hapësirë ​​për të zhvilluar identitetin e tyre moral krahas dhe të ndarë nga i yni.

    Ndihmon gjithashtu për të njohur sjelljen etike kur fëmija juaj e shfaq atë në mënyrë që ata të kuptojnë se ju e vlerësoni atë.

    5. Kurioziteti

    Kurioziteti është njohja, ndjekja dhe dëshira për të eksploruar ngjarje të reja, sfiduese dhe të pasigurta.

    Për t'i ndihmuar fëmijët të zhvillojnë kuriozitetin, jepuni atyre bojë, fije dhe shkopinj për të krijuar. Një metodë tjetër është modelimi i kureshtjes. Në vend që të thoni “Kjo nuk do të funksionojë”, provoni “Le të shohim se çfarë ndodh!” Në vend që të jepni përgjigje, pyesni: “Çfarë mendoni?” “Si mund ta zbuloni?”

    Së fundmi, lexojuni një libër, ose thjesht shikoni një film bashkë duke i bërë fëmijës pyetje rreth tij.

    6. Këmbëngulja

    Këmbëngulja i ndihmon fëmijët të vazhdojnë të ecin para kur duket më e lehtë të heqë dorë.

    Gabimet mund t'i pengojnë fëmijët të kenë sukses. Por mos lejoni që fëmija juaj të zhytet në problemin e tij. Në vend të kësaj, ndihmojini ata të identifikojnë pengesat e tyre.

    Disa fëmijë heqin dorë sepse ndihen të mbingarkuar. Ndarja e detyrave në pjesë më të vogla ndihmon fëmijët që kanë vështirësi të përqendrohen ose të fillojnë.

    7. Optimizmi

    Fëmijët optimistë i shohin sfidat dhe pengesat si të përkohshme dhe të mundshme për t'u kapërcyer, kështu që ata kanë më shumë gjasa të kenë sukses. Por ekziston një pikëpamje e kundërt: pesimizmi. Fëmijët që janë pesimistë i shohin sfidat si të përhershme.

    T'u mësojmë fëmijëve optimizmin fillon me ne. Fëmijët i adoptojnë fjalët tona si zërat e tyre të brendshëm, kështu që gjatë ditëve të ardhshme, përshtatuni me mesazhet tuaja tipike dhe vlerësoni këndvështrimin që u ofroni fëmijëve tuaj.

    Ndryshimi është i vështirë, por është e rëndësishme të jeni shembulli i asaj që dëshironi që fëmija juaj të mësojë.


    TiranaPost.al

    https://tiranapost.al/sociale/keto-7...e-dhe--i526809

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Ja si të menaxhoni mërzitjen e fëmijëve tuaj gjatë pushimeve verore?

    Periudha verore padyshim është periudha që pritet me padurim kryesisht nga fëmijët të cilët nuk do t’u duhet të zgjohen herët për të shkuar në shkollë, apo në kurse të ndryshme.

    Por kjo kënaqësi nuk vazhdon në të njëjtat nivele kur ditëve të pushimeve me famijën i vjen fundi. Shpesh ndodh që ata nuk kanë angazhime dhe nuk kanë me çfarë të merren, e si pasojë përfundojnë të mërzitur. Por prindër duhet të dini se edhe kur ata shqetësohen është diçka normale pasi sipas ekspertëve është pjesë e mësimit dhe zhvillimit të tyre. Në këtë artikull do ju tregojmë disa truke se si të menaxhoni mërzitjen e fëmijëve tuaj gjatë verës.

    1. Ndihmojeni të voglin të përdorë imagjinatën dhe krijimtarinë. Kjo është diçka që po humbet për shkak të përdorimit të tepërt të teknologjisë.

    2. Ndihmojeni të mendojë për qëllime dhe arritje të ndryshme që duhet të ketë në të ardhmen.

    3. Jepini ide se si të kalojnë kohën e lirë, përmes një shëtitje, apo të lexojë një libër, apo të shkruaj diçka.

    4. Një këshillë e mrekullueshme e ekspertëve janë edhe ushtrimet për relaks që mund të zhvilloni bashkë me fëmijën tuaj.

    5. Herë pas here mund t’i ngarkoni atyre një punë të lehtë shtëpie.

    6. Dhe mirë do të ishte ta pyesnit se çfarë do t’ia largonte atij mërzinë.

    Por duhet kuptuar se mërzitja e tyre nuk duhet të konsiderohet problem shumë i madh pasi siç e përmendëm edhe më sipër i përket procesit të mësimit dhe zhvillimit të tyre, madje të tilla situata do ta përgatisin fëmijën të gjejë rrugëzgjidhje për të dalë edhe vetë nga gjendja e mërzisë.


    Gazeta Express

    https://www.gazetaexpress.com/ja-si-...himeve-verore/

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Si ta ndihmoni një fëmijë të kapërcejë frikën e ujit?

    Fëmija juaj e do banjën e tij në mbrëmje dhe duket i emocionuar për të shkuar me pushime. Por kur arritët në plazh, fëmija nuk donte të fuste as gishtat e këmbëve në det. Nëse ky skenar tingëllon i njohur, nuk jeni vetëm.

    Shumë shpesh fëmijët e vegjël zhvillojnë një frikë nga uji dhe prindërit e tyre ndihen të frustruar dhe të pasigurt sepse nuk dinë se si t’i bëjnë fëmijët t’i kapërcejnë këto frikë. Ka disa taktika që mund të provoni për ta ndihmuar fëmijën tuaj të kapërcejë frikën e tij nga uji.

    Pse fëmijët kanë frikë nga uji?

    Në shumicën e rasteve, frika e fëmijëve nga uji mund të fajësohet për papjekurinë e zhvillimit. Foshnjat nuk janë gjithmonë të vetëdijshme për ujin si diçka për t’u frikësuar dhe zakonisht kënaqen duke u argëtuar në një banjë, liqen, oqean ose pishinë. Por ndërsa fëmijët rriten, është e zakonshme që ata të kenë frikë nga uji. Sipas psikologëve, frikën nga uji e zhvillojnë më së shumti fëmijët e moshës 1 deri në 7 vjeç.

    Nëse fëmija juaj ka pasur një përvojë të keqe në ujë, madje edhe në vaskë, të tilla si rrëshqitja, spërkatja e tepërt ose zhytja pa dashje, kjo mund ta bëjë frikën edhe më të madhe dhe më të vështirë për t’u përballuar. Disa fëmijë mund të mos kenë pasur përvoja të frikshme, por ato të pakëndshme, si për shembull që u fut uji në hundë ose në sy dhe shqetësimi se do të ndodhë përsëri, mund t’i bëjë ata të hezitojnë të futen në ujë.

    Si ta ndihmoni një fëmijë të kapërcejë frikën e ujit?

    Është mirë që të keni një qasje të matur, empatike dhe të qetë. Nëse tregoni nervozizëm, fëmijët do ta ndjejnë atë dhe kjo vetëm do t’ua shtojë frikën. Këtu janë disa strategji që mund të provoni.

    Zhytje graduale : Lëreni fëmijën të mësohet me ujin gradualisht. Ditën e parë le të zhysë vetëm gishtat, të dytën le të futet deri në gjunjë, pastaj deri në bel etj. Disa fëmijë thjesht kanë nevojë për më shumë kohë dhe mos i detyrojnë ata.

    Merrni pak pajisje argëtuese : Disa fëmijë do të ndihen më rehat me syze shumëngjyrëshe noti, një xhaketë shpëtimi ose doreza noti të zbukuruara me personazhet e tyre të preferuar të filmave vizatimorë. Këto sende mund t’i ndihmojnë fëmijët të ndihen më të sigurt.

    Kërkoni ndihmë profesionale: Disa fëmijë kanë më shumë gjasa të dëgjojnë një të rritur që nuk është prindi i tyre. Një instruktor noti i sjellshëm dhe i durueshëm mund të bëjë mrekulli. Plus është se profesionistët kanë shumë përvojë me problemin e fëmijëve që kanë frikë nga uji dhe njohin truket më të mira.

    Hyni në ujë me fëmijën : Disa fëmijë do të ndihen rehat nëse futeni në ujë me ta. Mund t’i mbani ose t’i mbani dorën derisa të pushojnë. Por edhe kur kjo të ndodhë, mos u largoni shumë. Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandon që prindërit të jenë gjithmonë pranë mundësive të notarëve të papërvojë.

    Flisni : Mundohuni të flisni me fëmijën tuaj për të kuptuar arsyen e frikës së tij nga uji. Nëse e dini se me çfarë po lufton fëmija juaj, do të jetë më e lehtë ta ndihmoni të kapërcejë frikën dhe të ndihet më i qetë në ujë.


    Gazeta Express

    https://www.gazetaexpress.com/si-ta-...friken-e-ujit/

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Prindërit që rritin fëmijë inteligjentë dhe të sigurt bëjnë gjithmonë 5 gjëra gjatë ‘kohëve të vështira’

    Ne të gjithë duam të rrisim fëmijë të sigurt dhe inteligjentë. Një psikolog i specializuar në zhvillimin e adoleshentëve, thotë se çelësi është që prindërit t’ju ofrojnë siguri që në moshë të re.

    Fëmijët, veçanërisht adoleshentët dhe të rinjtë, ndonjëherë kanë nevojë për një vërtetim se ajo që ata mendojnë dhe ndjejnë është normale dhe në rregull. Në fakt, psikologët besojnë se vërtetimi është një nga mjetet më të fuqishme të prindërimit, dhe megjithatë shpesh lihet jashtë programeve tradicionale të trajnimit të prindërve në sjellje.

    Vërtetimi i ndjenjave të fëmijës suaj nuk do të thotë domosdoshmërisht se ju i falni ose pajtoheni me veprimet që ai bën. Thjesht do të thotë të tregosh se i dëgjon, i kupton dhe i pranon.

    5 mënyra për që përdorin prindërit e suksesshëm sipas psikologëve:

    1. Ata normalizojnë përvojat

    Miqësitë i ndihmojnë fëmijët të zhvillojnë aftësi të rëndësishme jetësore, por asnjëra nuk është e përsosur.

    Kujtojini fëmijës tuaj se të gjitha miqësitë kalojnë nëpër ulje dhe ngritje. Në marrëdhëniet e qëndrueshme, miqtë e ngushtë në mënyrë të pashmangshme zhgënjejnë dhe irritojnë herë pas here.

    2. Ofrojnë rehati fizike

    Disa studime kanë gjetur përfitimet e kontaktit ndërpersonal. Për shembull, përqafimi mund të ulë presionin e gjakut dhe të rrënjos një ndjenjë kujdesi dhe sigurie.

    Le të themi se fëmija juaj po ndihet i mërzitur për diçka. Para se të thoni një fjalë të vetme, mund t’i fërkoni shpinën, t’i përqafoni ose t’i mbani dorën.

    3. Ata mësojnë se cilësia e kalon sasinë

    Një studim zbuloi se adoleshentët që kishin shumë miq - por më sipërfaqësorë – në shkollë, ishin më të shqetësuar.

    Plus, ndryshe nga sa mendojnë shumica e fëmijëve, të qenit popullor nuk e lehtëson vetminë.

    Sigurojeni fëmijën tuaj se nuk ka nevojë për qindra miq, qoftë në rrjetet sociale apo në jetën reale. Disa do të mjaftojnë, për sa kohë që ata janë besnikë, të besueshëm dhe mbështetës.

    Hulumtimet tregojnë se së bashku me pranimin nga bashkëmoshatarët, të

    4. Ata fokusohen në gjërat pozitive

    Shpesh shoh fëmijët të ndalen në një zhgënjim të vogël shoqëror, i cili në atë moment duket më i madh dhe më urgjent se të gjitha gjërat pozitive në jetën e tyre.

    Ndërsa ndjeni ndjeshmërinë për shqetësimin e fëmijës suaj, ripërqendrimi i vëmendjes së tij në triumfet dhe kënaqësitë e tij më të fundit i lejon ata të vlerësojnë gjërat që me të vërtetë kanë rëndësi.

    5. Ata japin shpresë

    Tregojini fëmijës tuaj se megjithëse po kalon një kohë të vështirë tani, ajo nuk do të zgjasë përgjithmonë. Gjërat do të përmirësohen. Kjo nuk është një trillim. Situatat sociale do të ndryshojnë sepse fëmijët do të ndryshojnë.


    Tiranapost.al

    https://tiranapost.al/stil-jete/prin...hmone--i527609

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Doni të rrisni fëmijë të suksesshëm? Ja cilat janë 7 zakonet më të mira sipas shkencës

    Unë jam angazhuar prej kohësh për të mbledhur sa më shumë këshilla për prindërit, në raport me sjelljen ndaj fëmijëve të tyre bazuar në të dhënat shkencore. Më poshtë keni një listë të shkurtër me vetëm disa nga studimet më interesante dhe të dobishme që kam gjetur, dhe zakonet që ata sugjerojnë për prindërit që duan të rrisin fëmijë të suksesshëm:

    Kujtojuni vazhdimisht atyre pritshmëritë e mëdha që keni ju si prindër

    Kjo këshillë bazohet në një studim të kryer në Britaninë e Madhe me rreth 15.000 gra të reja përgjatë 10 viteve, që zbuloi se fëmijët prindërit e atyre fëmijëve që“u kujtonin zakonisht pritshmëritë e mëdha:kishin më pak gjasa që të mbeteshin të papunë për periudha të gjata kohore kur të rriteshin;më pak gjasa të punonin në punë me paga të ulëta dhe që i urrenin;më shumë gjasa të arsimoheshin në universitet; dhe më pak gjasa që vajzat të mbeteshin shtatzëna gjatë periudhës së adoleshencës.”

    Lavdërojini në këtë mënyrë

    Ndodh shpesh që prindërit i lavdërojnë fëmijët e tyre për talentet që kanë me fjalë të tilla si:“Ti je kaq i zgjuar (ose i talentuar). Ti je kaq i sjellshëm me njerëzit. Ti je vërtet i fortë (ose i shpejtë, i shkathët). Me pak fjalë, mos e bëj këtë gjë”.

    Një studim i profesores së psikologjisë në Universitetin e Stenfordit Karol Duek, ka treguar se është shumë më efektive t’i lavdërosh fëmijët për përpjekjet kur kanë bërë për diçka, sesa të kalosh në superlativa. Për shembull mos i thoni:“Ti je një piktor kaq i mirë!”.Por përkundrazi duhet të thoni:“Më bën shumë përshtypje përpjekja që bëre për realizimin e kësaj pikture, dhe në fakt ka dalë shumë e bukur!”.

    Bëjuni sa më shpesh lavdërime

    Një studim nga Universiteti Brigam Jang, vëzhgoi lavdërimet dhe kritikat në klasat e shkollës fillore. Studiuedit u ulën përditë nga 20 minuta në klasë për 3 vjet, duke parë mënyrën se si mësuesit ndërvepronin me 2.536 nxënës të moshës së kopshtit deri në klasën e parë.

    Sa më shumë vlerësime të arsyeshme që mësuesit u bënin atyre, aq më mirë paraqiteshin ata në mësime, pavarësisht faktorëve të tjerë. Autori kryesor i studimit Pol Kaldarela tha:“Sa më i lartë të jetë vlerësimi,aq më të mira janë rezultatet.”

    Nxitini që të bëjnë punë shtëpie.

    Kjo këshillë kombinon dy studime. Një studim i Harvardit, që është më i gjati në histori i këtij lloji, zbuloi dy faktorë për të cilët njerëzit kanë nevojë që të qenë të lumtur dhe të suksesshëm:

    1. Dashuria.
    2. Etika e punës.

    Në këtë rast ne do të fokusohemi tek e dyta, pasi studimet rekomandojnë zhvillimin tek fëmija i etikës së punës. Dhe mënyra kryesore është t’i kërkohet fëmijës që të bëjë punët e shtëpisë. A ka pengesa? Sigurisht, pasi fëmijët e vegjël, nuk i bëjnë gjithmonë mirë punët e shtëpisë. Gjithsesi këmbëngulni që ata t`i bëjnë në mënyrën e tyre. Çështja nuk ka të bëjë vetëm me një dysheme të pastër, por për ta mësuar fëmijën tuaj se si të ketë një jetë të lumtur.

    Mbani shpesh anën e tyre

    Ky studim zgjidh një dilemë me të cilën mendoj se ndeshen shumë prindër herë pas here. Shkon kështu:Nëse fëmija im lëndohet, ose bën një gabim, apo përballet me një sfidë të madhe, çfarë duhet të bëj:

    1.Të nxitoj ti dal krah, duke e ngushëlluar?
    2. Apo të mbaj paksa distancë, në mënyrë që ta ndihmoj të mësojë të mbështetet tek vetja?

    Një përmbledhje e disa studimeve arrin në një përfundim të vetëm: Dilni menjëherë në krah dhe ofrojini ngushëllim. Kjo nuk do të thotë se “do t`i zgjidhni jutë gjitha problemet e tyre”, por nënkupton shprehjen e ndjeshmërisë dhe u lini atyre të kuptojnë qartë se ju kujdeseni shumë për ta.

    Kushtojini vëmendje aftësive të tyre sociale

    Ju ndoshta do ta bëni këtë gjithsesi nëse mundeni. Por një studim interesant i botuar në revistën “JAMA Pediatrics”,gjeti një lidhje midis shkallës në të cilën fëmijët e kopshtit vlerësoheshin cilësisht si “pro-socialë”,me suksesin e tyre financiar 30 vjet më vonë. Mësuesve të kopshteve në Montreal të Kanadasë, iu kërkua të gjurmonin tiparet e nxënësve të tyre në fusha si shpërqendrimi, hiperaktiviteti, sjellja agresive dhe në fund niveli i të qenit pro-social. 30 vite më vonë u zbulua se ata që u vlerësuan më shumë për shkallën e pro-socialitetit fitonin 12.000 dollarë në vit më shumë, sesa ata që ishin vlerësuar më dobët në këtë parametër 3 dekada më parë.

    Roli i parave

    Një studim i botuar në revistën “American Sociological Review”, analizoi sesi i shpenzojnë paratë familjet shumë të pasura, të cilat teorikisht mund t’u jepnin fëmijëve të tyre një avantazh përmes parave. Dhe gjëja kryesore është garantimi i një avantazhi të madh për këta fëmijë. Shkoni në një lagje tjetër ku jetojnë njerëz të pasur. Sigurisht që paraja nuk është faktori i vetëm, por është e rëndësishme të pranosh rolin vendimtar që luajnë paratë, shtresa sociale dhe raca në rritjen e fëmijëve.


    / Inc. – Bota.al

    https://bota.al/doni-te-rrisni-femij...ipas-shkences/

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    https://gazetadita.al/studim-ky-lloj...re-ne-shkolle/

    Studim: Ky lloj ushqimi ndihmon që fëmija juaj të jetë një nxënës i mirë në shkollë
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 26-09-2023 më 23:41

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Si ta ndihmoni një fëmijë që ndihet i dështuar

    “Çdo prind duhet të kujtojë se një ditë fëmija i tyre do të ndjekë shembullin e tij në vend të këshillës” – Charles Kettering

    Një fëmijë që ndjen një dështim heq dorë nga lufta për atë që dëshiron. Ai ndjehet sikur ka humbur përpara se të provojë. Varet nga prindërit e tij për të përcjellë qëndrimin e tij ndaj vetes dhe jetës.

    Shumica e prindërve dëshirojnë t’i shohin fëmijët e tyre të lumtur, ata do të dëshironin që ata të gjejnë dhe ndjekin rrugën e tyre. Por kjo nuk ndodh gjithmonë. Ndonjëherë, babai, nëna ose të dy, e gjejnë veten duke ndihmuar një fëmijë që mendon se ka dështuar, sepse ai nuk i ka përmbushur pritjet e tij apo të të tjerëve. Në përgjithësi, kjo ndjenjë dështimi fillon pasi fëmijët dhe prindërit ndjehen të hutuar para saj.

    Ndihma për një fëmijë që ndjen një dështim shkakton reaksione të ndryshme tek prindërit. Në pothuajse të gjitha rastet, shfaqen ndjenjat e ankthit dhe fajit. Këto përkthehen në qëndrime që shkojnë nga mohimi i problemit në ndryshime të mëdha në familje. Kur situata trajtohet si duhet dhe në kohë, zakonisht është një mundësi e mirë për të korrigjuar atë që nuk është e drejtë. Përndryshe, kjo mund të çojë në probleme më serioze.

    Ajo që sapo është thënë është fakti se shumë shpesh prindërit nuk e njohin këtë ndjenjë dështimi. Si rezultat, nuk ka ndërhyrje përpara se problemi të identifikohet. Në raste të tjera, prindërit e njohin ekzistencën e një ndjenje dështimi dhe në këtë rast ndihma për fëmijën bëhet edhe më e komplikuar.

    Si sillet një fëmijë që ndjen një dështim?

    Ndonjëherë është shumë e lehtë të vërehet se një fëmijë mendon se ai ka dështuar. Ai e shpreh vetë me zë të lartë dhe kërkon ndihmë sepse ka mbetur në një ngërç dhe nuk është në gjendje të përparojë. Megjithatë, mund të ndodhë që kjo ndjenjë dështimi të kalojë pa u vënë re ose që prindërit nuk mund ta vërejnë atë, shkruan revista Psikologji.

    Në të njëjtën kohë, është e lehtë që ndjenja e humbjes të shfaqet në mënyrë indirekte: nëpërmjet marrëdhënieve konfliktuale me të tjerët, mungesës së disiplinës ose sjelljes jo normale. Një fëmijë që, për shembull, vetëm dëshiron të shikojë televizor, mund të ndihet në ankth, sepse mendon se nuk mund të ketë sukses në atë që ai kishte vendosur për vete. Nga ana tjetër, mos harroni se fëmijët kanë tendencë të tregojnë trishtim ose keqësim përmes zemërimit.

    Ndonjëherë një fëmijë që ndjen se ka dështuar rritet në një mjedis ku kjo ndjenjë ishte tashmë e pranishme, kështu që ai thjesht e përvetësoi atë. Pra, edhe prindërit ndihen kështu. Kjo është pikërisht një nga arsyet pse të rriturit mund të duan ta mohojnë problemin: njohja dhe reflektimi mbi shkaqet dhe pasojat e saj mund të përfundojnë si një ushtrim në introspektiv dhe vetë-analizim, të cilat – megjithëse zakonisht japin rezultate pozitive – mund të jenë të kushtueshme .

    Si ta ndihmoni një fëmijë që ndjen një dështim?

    Në realitet, dështimi nuk është status por qëndrim. Nuk flitet për dështim kur individi ndjehet i mundur dhe beson se nuk ka asgjë për të bërë në lidhje me të. Nuk është një gjendje e lindur, sepse mësohet nga përvoja jetësore dhe edukimi. Është normale që në disa momente fëmija të heqë dorë, duke pasur parasysh se papjekuria e tij mund ta parandalojë atë që të mos i kushtojë rëndësi gabimeve të tij. Problemi lind kur kjo bëhet zakon.

    Nëse një fëmijë ndjen një dështim, ekziston një mundësi e lartë që problemi të rrënjoset në edukimin e tij. Në mënyrë të veçantë, ai nuk merr stimuj të mjaftueshëm emocionalë dhe as nuk shoqërohet në mënyrën më korrekte në rrugën e tij të rritjes. Për këtë arsye, nuk ka besim në aftësitë e tij dhe nuk mund të përballojë dhe kapërcejë gabimet.

    Mësoni të dëgjoni

    Një fëmijë me probleme në shkollë mund të ketë nevojë për ndihmë dhe jo dënim. Vështirësitë e tij mund të jenë një shenjë e brishtësisë dhe konfuzionit. Në këtë rast dhe shumë të tjerë, ai do të kishte nevojë për mirëkuptim, mbështetje dhe afërsi.

    E gjithë kjo nuk zgjidhet duke e çuar atë tek një psikolog për ta “shëruar”, ndonëse kjo gjë mund të ndihmojë. Fëmija po bën një kërkesë për ndihmë, duke kërkuar të mbikëqyret dhe të marrë dashuri. Në mënyrë të pashmangshme, kjo situatë duhet të adresohet pjesërisht nga prindërit, në këtë rol ata nuk mund të zëvendësohen.

    Para se ta çoni fëmijën tek një psikolog, prindërit duhet së pari të pyesin veten për qëndrimin e tyre. Për të ndihmuar një fëmijë, është e rëndësishme të vlerësoni përparësitë dhe boshllëqet e veta si edukatorë. Është po aq e dobishme t’i ofrosh atij mjetet më të mira për t’u marrë me situatën. Nëse vështirësia identifikohet në kohë dhe trajtohet në mënyrë të përgjegjshme, do të ketë më shumë shanse që të zgjidhet shpejt, pa lënë pasoja në rritjen e fëmijës.


    Ekonomia Online

    https://ekonomiaonline.com/si-ta-ndi...et-i-deshtuar/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 04-11-2023 më 22:26

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •