Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 19 prej 19
 1. #1
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Denimi i fundit me vdekje ne Shqiperi, Fier 1992 (foto)

  Njė foto interesante nga rrjeti. Ky ėshtė dėnimi i fundit me vdekje i aplikuar nė Shqipėri, varje nė nė mes tė qytetit. Kishte 8 muaj qė kishte ardhur demokracia dhe legjislacioni nuk kishte ndryshyar ende. Dy personat nė foto janė vėllezėrit Josif dhe Dritėbardh Ēuko nga fshati Libofshė i Fierit dhe u shpallėn fajtorė pėr vrasje tė shumėfishtė nė atė qė u quajt "Masakra e Libofshės". Ngjarja ndodhi nė 29 maj tė vitit 1992 nė fshatin Libofshė kur dy vėllėzėrit hynė nė mesnatė nė banesėn e familjes Puto me qėllim grabitjen e familjes. Si pasojė ata vranė djalin e vogėl tė shtepisė sė bashku me nusen e tij, vranė babain, vranė edhe nėnėn pasi e torturuan pėr njė orė dhe nė fund e mbyllėn duke vrarė mbesėn 8 muajshe tė familjes. Plot 5 tė vdekur. Ngjarja bėri bujė tė madhe nė Shqipėrinė e asaj kohe, opinioni qytetar kėrkoi dėnim me vdekje pėr autorėt. Pas njė gjyqi prej 24 ditėsh tė dy vėllezėrit u shpallėn fajtor dhe u dėnuan me vdekje, ekzekutim me varje nė mes tė qytetit. Varja u bė me 25 qershor 1992 (siē shihet nė foto) nė mes tė qytetit tė Fierit dhe trupat u lanė tė varur deri mbrėmjen tjetėr pėr t'u parė nga turma njerėzisht qė erdhėn dhe nga qytetet e tjera.

  * * *

  Si u vranė nė mesnatė dy pleq, dy tė rinj dhe njė foshnjė

  Sipas raportit tė shėnuar nė policinė e Fierit mėsohet se versioni i ngritur prej policisė sė Fierit ėshtė i tillė: Pak pas mesnate, kur ora shėnonte 00:45 minuta, nė banesėn e familjes Puto, autorėt kanė hyrė nėpėrmjet dhomės ku flinte vogėlushja 8- muajsh, Mardalena. Dritares i kanė pėrthyer hekurat dhe xhamin e saj e kanė hequr me mjeshtėri, me qėllim hyrjen nė brendėsi tė banesės pa bėrė zhurmė. Si fillim, pa kėrkuar asnjė shpjegim, vrasėsit kanė gjuajtur me njė sėpatė mbi 30-vjeēarin Agim Puto, djali i vogėl i familjes, qė kishte vetėm pak ditė qė ishte kthyer nga Greqia, ku kishte emigruar pėr afro 1 vit.

  Mė pas, vrasėsit godasin po me sėpatė mbi bashkėshorten e Agimit, vetėm 25 vjeēe, e cila, sipas policisė, ka ndjerė zhurmat dhe ka dalė nga dhoma, por ėshtė qėlluar me sėpatė, duke vdekur me dorėn mbi ballė, pėr t\‘u mbrojtur nga goditja.

  Autorėt, tė pakėnaqur me dy viktimat, lanė dhomėn e ēiftit tė ri qė vdiq dhe i drejtohen asaj tė tė moshuarve. Lidhin plakėn Zenepen dhe pėrleshen me plakun, Petritin. Pas sigurimit pėr vdekjen e tė moshuarit, ata i rikthehen sėrish Zenepes.

  Policia dyshon se vrasėsit kanė ushtruar presion dhe tortura mbi gruan e moshuar, me qėllim qė ajo tė tregonte se ku ishin fshehur sendet me vlerė, qė familja i kishte trashėguar, si dhe kursimet e tė birit. Hezitimi i kėsaj, si dhe lėnia nė dorė tė vrasėsve e valixhes sė vetme me sende tė shtrenjta, qė babai i Zenepes kishte sjell pėrpara shumė vitesh nga Egjipti, ka bėrė qė vrasėsit ta lėnė nė grahmat e fundit tė jetės.

  Qarja e foshnjės nė mėnyrė tė vazhdueshme, bėri qė autorėt tė shkojnė nė dhomėn ku ajo flinte dhe pas goditjes me thikė nė qafė i pėrdrodhėn kokėn.

  Agimin e ditės pasardhėse, Mitat Puto, djali i madh i familjes, qė jetonte nė shtėpinė ngjitur, hyri nė shtėpi dhe u pėrball me skenėn e llahtarshme. Ai ka parė nė fillim nėnėn, qė ishte mbuluar nga gjaku dhe ndodhej e shtrirė nė korridor, ndėrsa nė tė gjithė banesėn muret e tavanet ishin gjakosur. Zenepja vdes gjatė udhės pėr nė spitalin e Fierit, rreth dy orė pas ngjarjes. Ndėrsa vogėlushja tetėmuajshe ndėrroi jetė rrugės pėr nė spital. Ekspertizat mjeko-ligjore tė asaj kohe, tė cilat janė dokumentuar tė gjitha, kanė nxjerrė se ēifti i bashkėshortėve, Agim dhe Rajmonda Puto, vdiqėn nė vend pas goditjes. Ndėrkohė, policia saktėsoi se katėr viktimat me moshė tė madhe, pėrjashto vogėlushen tetėmuajshe, kishin shenjėn e thellė tė goditjes me sėpatė nė mes tė ballit. Kjo nuk u arrit kurrė tė shpjegohej prej organeve policore.

  Qetėsimi qė erdhi prej litarit

  Varja nė litar e dy vėllezėrve nga Libofsha shėnoi tė fundit ekzekutim tė dėnimeve me vdekje nė Shqipėri. Ky dėnim u kundėrshtua fort nga organizmat ndėrkombėtarė, por gjeti mbėshtetje nė opinionin vendas. Nė atė kohė kur po ndryshonte rendi shoqėror, nė tė gjithė vendin u gjallėruan dhjetėra banda kriminale, qė kryesisht merreshin me vjedhje, por qė shpesh e mė shpesh shkaktonin viktima. Masakra e Libofshės, me pamjet rrėqethėse tė vendngjarjes, tė transmetuara nga televizioni shtetėror, ishte pa dyshim mė tronditėsja qė kishte parė ndonjėherė publiku shqiptar, i pamėsuar me kronikat e zeza. Nėse pėr kėtė ngjarje nuk do tė kishte njė reagim tė shpejtė, kriminelėt nė tė gjithė vendin do tė merrnin hov. Pėr kėtė arsye, autoritetet e kohės kėrkuan nga organet e drejtėsisė, qė ishin ende tė varura nga pushteti qendror, pėr tė gjetur dhe dėnuar sa mė shpejt autorėt e krimit. Ashtu u bė. Brenda 24 ditėve gjithēka mori fund. Njerėzit qė u dėnuan me varje nė litar nuk patėn kohė tė ankoheshin. Por ekzekutimi me metodat e komunizmit, nė mes tė qytetit, pati efektin qė prisnin drejtuesit e shtetit. Krimi nė tė gjithė vendin u tulat dhe iu desh kohė tė rizgjohej.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jack Watson : 09-09-2012 mė 15:23
  Life's too short to remove USB safely.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  duhet vene denimi me vdekje se ndryshe kerdia po behet..

  kriminelit ja kan len te drejten e denimit me vdekje..
  bile pa trup gjykues.. e avokat..
  vet krimineli vendos kujt do ja marri jeten pabesisht barbarisht..

  mirpo shteti nuk mund ta denoje kriminelin..ne se..ne se e kap..

  kjo eshte tmerr..

  prandaj un shpesh u jap drejt vetgjyqesive..

  dhe vet po me ra kush ne qaf.. do ta denoj me vdekje..sepse me shtet e gjyqe sja kam ngen..

  ..

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Cilat jane procedurat qe duhen ndjekur per rikthimin e denimit me vdekje ?

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Bamba
  Anėtarėsuar
  22-12-2006
  Postime
  3,411
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Qetėsimi qė erdhi prej litarit

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,454
  Faleminderit
  1
  29 falenderime nė 26 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Cilat jane procedurat qe duhen ndjekur per rikthimin e denimit me vdekje ?
  1-duhet te mos pranojme te futemi ne evrope
  2-duhet te behet referendum popullor

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ziti Lexo Postimin
  1-duhet te mos pranojme te futemi ne evrope
  2-duhet te behet referendum popullor
  Nga kush duhet te meren keto hapa ? d.m.th kush mund te ket force te filloje iniciativen per vendosjen e keti ligji edhe pse na kushton ne ane te tjera.

  Kur te jemi gati per ne BE atehere te hym si njerez dhe jo si vrases ordinere

 7. #7
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Skuadrat e zeza i kam permendur shpesh ne kete forum. DUHEN BERE.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,454
  Faleminderit
  1
  29 falenderime nė 26 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Nga kush duhet te meren keto hapa ? d.m.th kush mund te ket force te filloje iniciativen per vendosjen e keti ligji edhe pse na kushton ne ane te tjera.

  Kur te jemi gati per ne BE atehere te hym si njerez dhe jo si vrases ordinere
  pse kujton ti se evropianet jane me te civilizuar se ne?
  ata jane kafshe qe po mos te ishte amerika di i kishin vrare te gjithe emigrantet.
  shqiptaret kane nevoje vetem per nxitje per te punuar, vetem kaq.
  krimet do zhduken dal-ngadal

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ziti Lexo Postimin
  pse kujton ti se evropianet jane me te civilizuar se ne?
  ata jane kafshe qe po mos te ishte amerika di i kishin vrare te gjithe emigrantet.
  shqiptaret kane nevoje vetem per nxitje per te punuar, vetem kaq.
  krimet do zhduken dal-ngadal
  Nuk jam dakord !

  Shume krime po kryhen nga nxenes shkollash te cikleve te ndryshme. Shum krime po i kryejn njerez me biznese dhe ne sfera te ndryshme pune. Po kryhen vrasje per xhelozi, per troje, per gerrvishje automjetesh, per nje te share ose pse i foles kusherires leng ster lengu

  Jan te rradha krimet qe kryhen gjoja nga varferia apo papunsia

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Bamba
  Anėtarėsuar
  22-12-2006
  Postime
  3,411
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Nuk jam dakord !

  Shume krime po kryhen nga nxenes shkollash te cikleve te ndryshme. Shum krime po i kryejn njerez me biznese dhe ne sfera te ndryshme pune. Po kryhen vrasje per xhelozi, per troje, per gerrvishje automjetesh, per nje te share ose pse i foles kusherires leng ster lengu

  Jan te rradha krimet qe kryhen gjoja nga varferia apo papunsia
  Ky eshte problemi. Te gjithe mendojne se jane te paprekshem nga drejtesia. Me lek mund te besh si te teket ....nuk ka me njeri frike per asnje/asgje! Vetem frika mund ta zbusi pak vendin tone e ta drejtoj...

 11. #11
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime
  Menyra sesi e vrane ate familje barbarisht ata, e meritonin plotesisht ate varje edhe pse une personalisht jam kundra denimit me vdekje.

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  25-09-2011
  Postime
  333
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Nga kush duhet te meren keto hapa ? d.m.th kush mund te ket force te filloje iniciativen per vendosjen e keti ligji edhe pse na kushton ne ane te tjera.

  Kur te jemi gati per ne BE atehere te hym si njerez dhe jo si vrases ordinere
  Qytetaret dhe vota e tyre, ato duhet qe te votojne nje njeri qe do te sjelle kerkesat e tyre ne parlament, dhe nga aty te formojne ligjin, ta propozojne, kalojne dhe ta miratojne!

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  25-09-2011
  Postime
  333
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ziti Lexo Postimin
  pse kujton ti se evropianet jane me te civilizuar se ne?
  ata jane kafshe qe po mos te ishte amerika di i kishin vrare te gjithe emigrantet.
  shqiptaret kane nevoje vetem per nxitje per te punuar, vetem kaq.
  krimet do zhduken dal-ngadal

  Nga i merrni keto informato more njerez?

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  25-09-2011
  Postime
  333
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  Menyra sesi e vrane ate familje barbarisht ata, e meritonin plotesisht ate varje edhe pse une personalisht jam kundra denimit me vdekje.

  Foli hipokriti islamuc

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga JacobGold Lexo Postimin
  Qytetaret dhe vota e tyre, ato duhet qe te votojne nje njeri qe do te sjelle kerkesat e tyre ne parlament, dhe nga aty te formojne ligjin, ta propozojne, kalojne dhe ta miratojne!
  Qytetaret apo katunaret duhet te ndjekin disa hapa ligjor per te arritur deri ne kutit e votimit dhe une konkretisht po pyes per keto hapa ligjore qe duhen ndjekur dhe nga kush mund te meret kjo inisiative ?

  Populli pa perfaqsues ligjore nuk ben dot asnje hap per te ndryshuar kushtetuten

 16. #16
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  25-09-2011
  Postime
  333
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Qytetaret apo katunaret duhet te ndjekin disa hapa ligjor per te arritur deri ne kutit e votimit dhe une konkretisht po pyes per keto hapa ligjore qe duhen ndjekur dhe nga kush mund te meret kjo inisiative ?

  Populli pa perfaqsues ligjore nuk ben dot asnje hap per te ndryshuar kushtetuten
  Deputet jane perfaqesuesit ligjor zoteri dhe ato zgjedhen nga populli.

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga JacobGold Lexo Postimin
  Deputet jane perfaqesuesit ligjor zoteri dhe ato zgjedhen nga populli.
  Normalisht duhet te ishte sic thua ti, por keta deputete "perfaqsues te popullit" nuk kane as zyre pritje per qytetaret qe i votuan. Eshte edhe avokati i popullit, por nuk e di se sa here qe permendet kjo shprehja perfaqsues i popullit me perzihen zorret.

  Ja perfaqsuesit e popullit

  Deputetet -> Nuk kan ambjente dhe orare per pritjen e popullit qe e votoi

  Avokati i popullit -> I super politizuar dhe ngre ceshtje qe kan inters financiar per te

  Sindikatat e pavarura dhe te puntoreve -> Cfar te them une per keta halabake ? Nuk gjej fjale ti pershkruaj maskaralleqet e tyre. Me thuaj nje rast kur jan ngritur per hallet e popullit ?

  Nese do , bejme muhabet sa te duash, por prap do dalim ne fillim , qe kush do ta kerkoje ligjin per denim me vdekje

 18. #18
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  25-09-2011
  Postime
  333
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Pra fajin a ka populli qe i voton kto maskarenje ne zyre!

 19. #19
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  ate varjen e kane merituar kafshet, monstrat. Shume histori makaber. Po femijen 8 muajshme pse e vrane?
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •