Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  askushi Maska e Askusho
  Anėtarėsuar
  27-08-2012
  Postime
  668
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 13 postime

  Rudian Zekthi

  RUDIAN ZEKTHI


  Rudian Zekthi u lind mė 1970 nė qytetin e Elbasanit. Studioi dhe u diplomua pėr gjuhė dhe letėrsi nė Fakultetin e Historisė dhe Filologjisė U.T. Ka studiuar edhe nė Institutin e Letėrsisė “A.M.Gorki” Moskė 1994-1995. Aktualisht ėshtė pedagog i Letėrsisė sė Huaj tė shekullit XX nė Universitetin “Aleksandėr Xhuvani” Elbasan. Botimet e para tė cikleve me poezi tė Rudian Zekthit lidhen me gazetėn: “Zėri i Rinisė” 1990-1994, e kryesisht me grupin e poetėve tė mbledhur rreth gazetės: “E pėr-7-shme”, shpirti frymėzues i tė cilėve ishte. Ėshtė bashkautor i antologjisė sė kėtij grupi: “O moj Shqipni dhe lirika tė tjera”. Ka botuar vėllimet: “Poezi”, Elbasan 1990 dhe “Poezi”, SH.B “Marin Barleti” 1995. Ka fituar disa ēmime tė para poetike nė konkurse kombėtare. Lėvron dhe gjininė e prozės sė shkurtėr dhe ese-sė.

  FILLIM PER FSHATRAT

  Nėpėr fshatra hyj gjithmonė
  i alivanosur. Mė godet
  ajo lakuriqėsi e gjėsė sė gjelbėr
  ajo vdekje dhe lindje,
  vdekje dhe lindje
  e ajrit mbi ēati.
  mė godet nė qelizė
  ajo trajtė e lashtė e fshatit,
  trajtė muresh e degėsh,
  oxhaqesh, gardhesh e hudhrash
  tė dala pėr njė ēast vetėm
  nga kockat e fshatarėve
  dhe veglapunėt e tyre.
  shkretėtira e kėrcėnuar pezullore
  e mesditės mė godet,
  trishtimi i praruar
  i njė kopeje dhish-nėna,
  fėmijė mes muzgut
  qė aq pa zor janė pranė dheut
  dhe Secili i fortė
  rend tė kridhet nė gjumin e tij
  mė i sigurt se kurrė
  tė kridhet nė ringjallje.

  NGADALESIM

  Kisha humbur dhe s’mė gjente dot
  Asnjeri. Kurse vetė ēuditesha si qenkam njėsoj
  Siē isha pas njėzet vjetėsh.
  E nisa pėr nė varreza si ēdo mėngjes
  Shpjegonte mėsimin ime ėmė, veē mėngjes si ky
  S’mė kishin zėnė sytė, i plasaritur
  Si puthjet e babait tė tij. Dritėshkurtri
  Dritėshkurtėr mbetet, humb, ta dija kaq idiot
  S’ia kisha bėrė kokėn fare.
  Peisazhi i ri ku u arratisa ishte njė mur
  Ndėrmarrjeje, njė arė e lindur pėr t’u mbjellė
  Me misėr dhe shtėpia e njė shoku
  Tė krupierit tė vendbanimit. Flisja me vete
  Shpesh se nuk isha vėrtet idiot, por bota
  Atė punė ka tė shpifė, ndonjėherė tė bėjė
  Sikur s’mė gjen. Po unė s’e kam pėr herė tė parė
  Qė humb moj nėnė pra qė mė duket
  Se unė me pėrparėsen e bardhė jam gogoli
  I vendlindjes tėnde ndėrsa rreptėsia e kodrave
  Mė duket mjaltė e helikopter. Eja tė kėrkojmė
  Sė bashku se kėtu rrotull duhet t’kem humbur
  Ti e di reumatizmėn qė m’ėmbėlson gjunjėt
  Ke ngrohur shumė tjegulla pėr t’poshtėruar dhimbjet.
  O Zot, pse na nxore nė kėtė botė pėr tė vuajtur
  Kam humbur pikėrisht kur pėrvėlohesha nga dashuria
  Pėr vajzėn tė gjatė njė metėr tė doktorit
  Me tė cilin bėn dashuri krupieri. Dashuroj
  Si i ēmendur edhe atė rosėn me kėpucė tė vjetra.
  Pėr mua thonė se jam i ngathėt po ē’tė bėj
  Kur shkrimtarėt mė duken si shokėt dhe unė
  Shokė shoh pėrditė dhe dot s’i takoj sytė
  Me edukatoren kur personaliteti im ka dėgjuar
  Se ajo ha-ra-go-pet me jetimin
  Me floksė si qime miu qė banon pėrbri nesh.
  Mė kėrkonin edhe andej nga thoshin se rrinin
  Si nė pulari melekėt, edhe aty ku kishin korrur
  Grurė me djersė tė verdhė, brenda nė kanalin e varfėr
  Kurse unė jam kaq afėr nė juglindje tė filozofisė
  Aty ku do t’ishte vendi mė i mirė
  Pėr tė nderė rrobat, po tė kishit pak tru.
  Ishte i bukur shumė si dash me qershi
  Po thonė kėto gratė qė s’e dinė as vetė
  Pse jam i shėmtuar. S’patėm faj thonė
  Atė e tėrhiqnin mė shumė derrat se recitimet,
  Mjafton, eja mė gjeni shpejt, dua tė ha
  Dhe babai s’bėn mirė qė mė kėrkon mė me zell
  Se krupieri, do t’ju ndihmojė drejtpėrdrejt
  Me gjithė ndikimin tim po ta kaloj natėn kėtu
  Do mė shqyejnė bretkosat dhe misrat
  Reumatizma do fluturojė sė bashku me shpirtin
  E do t’ju torturojė
  Duke zėnė vend nė fotografitė e mia.

  RRYMA

  Butė-butė, nėpėr ajėr
  m’afrohet nga pas njė njeri
  me mrekullinė e vet
  qė i kundėrmon deri larg.
  Mor’ njeri-lule, i mirė,
  Dashamirėsi im,
  falmė qė shpinėn kaq tė bukur e kam,
  vertebrashquar, elektrikė!
  kur tė kthehem fytyrė pėr fytyrė
  do e lė nė dorėn tėnde
  pėrqafimin –
  magnetin dikur tė madh
  sot tė coptuar, tė verbtė.

  PUNE DASHURIE

  U ngrita nga gjumi, thashė:
  aq sa i do
  askush nuk tė do.
  Ėshtė punė titanėsh dashuria, lule titanėsh,
  ata krijojnė rryma tė trasha ndjenje,
  po s’qe aq i fortė e aq i zoti
  mos i hyr fare punės sė dashurisė –
  punės sė dhurimit tė ndjenjave.
  Bie mėngjesi
  por ty s’tė vjen zor
  ta mbash hapur dritėn
  tė dėshmosh pėr natėn.
  Dikush u tregua i dobėt
  pluskon neveria pėrzier me mall,
  qielli i njerėzve qė njohim
  ėshtė jeta e shpirtit tonė.
  Mė mirė tė jepesh pas ideve
  se tė mallkosh
  kur s’ke mall.

  VLERA E ĒASTEVE

  Atėherė kur unė jetoja ēdo ēast
  me atė qė kisha jetuar
  dhe tani qė rroj ēdo ēast
  me atė qė do tė vijė…
  ēdo gjė nuk ishte nė vendin e vet
  por mė lart, mė dlirė, mė lirė,
  varionte jeta nė qiej,
  ēaste tė madhėrimit
  tė shijės sė talentit, tė dashurisė,
  atėherė dhe sot
  mė lidh me kėtė botė
  e tashmja qė s’ka se si tė mė pėlqejė
  gjersa veē e tashme ėshtė
  dhe e atėhershmja
  ėshtė thjesht ardhmėri…

  MENYRE IDILI

  Njeriu nė moshė me fytyrė ēunaku
  dhe me tru prapė nė vendin e zemrės
  nuk e njeh mė mirė se unė kėtė grua
  tė largėt
  lėkurėsapune
  madje tė gjitha i njoh mė mirė
  tė pėrhimta
  rrinė tė pėrhumbura dy orė pasi ka lindur
  dielli
  nė prani tė meshkujve i ndjellin hundėt
  me bezdi pėr fytyrat me push
  tė mesoburrave
  gruaja rrinte kaluar pėrmbi njė stol
  ndaj atij rrezatimi tė dėmshėm
  pėr hapėsirėn.

  17. VII. ‘91

  SONET

  je aq e vogėl sa njė zot e di
  si tė shoh edhe nė ėndėrr e dinė ata
  mes eterit me luspa yjesh, nėpėr shatrivanė
  tė vegjėl si manaferra me zell mė del
  n’ėndėrr
  ledhatuar nga duart e mia si njė lėndė
  e ēuditshme fetare
  nuk shohin ėndėrr sytė e mi
  por gjėndrra seksuale, pa pikė mėshire
  tė shoh nė ėndėrr, prapė aq aq e vogėl
  me sytė fotografikė. Ka diell si gjithmonė
  dhe drita drogon turbullirėn
  qė ta kthjellojė, shkurrja e qafės tėnde
  m’shkatrron anusin, ata t’i fermentosh
  n’ėndėrr
  shoh veten duke pirė qumėsht nė gjoksin
  tėnd

  hapen dritaret si atdheu i pėrgjysmuar.

  17. VII. ‘91


  TRENDAFILAT QE S’JANE

  Lumi ose hesht ose murmurin pėrherė
  e farfurijnė pėrbrenda
  peshqit me duar e kėmbė tė prera kėshtu
  kjo do tė thotė
  opinion ose do tė thotė kur tė heshtė
  ta dijė mirė
  qė nuk po murmurin kurse n’vetėdije
  tė peshqėve ėshtė e qartė
  ujėrat ua shndrrojnė dhimbjen nė diēka
  memece pėr dhimbjen
  e prerjes sė gjymtyrėve o Zot mė shumė
  dhemb kurmi prapė i pėrsosur.

  14. IV. ‘91

  ZHDUKJA E KENAQESISE

  Kisha njė orė qė jetoja larg rrobave tė mia
  Kur nga ato filloi tė rridhte gjak. Njė grishje
  Tė tillė pėr ta ndier veten tė pėrbuzur
  Nuk mund ta pėrballosh -
  Kėtė mundėsi tė pėrzierjes sė gjakut me vajin e rrėshqitshėm.
  Nė kockat e mia pranvera e ndjente veten bosh
  Gjerkur kaq shpejt ranė gjethet
  U mbaruan rrobat e zhveshura kurse mishin
  Ia dhashė hua vrasjes nga njė kėngė
  Me sipėrfaqe tė paprekshme. Tani i dukshėm
  Ėshtė vetėm gjaku im teksa ndjej njė pėrbuzje
  Tė papėrballueshme pėr mbarimin e kėngės.

  DORA MORALE
  - Ia kam falur Rudit me E -

  Dora ndjeu njė tė mirė
  Me lėkurėn e saj rėnduar nga gishtat
  Prej krahut gjer nė ēastin
  Qė kisha kohė pa fjetur gjumė.
  Dorės iu mblodh rreth vetes
  Rėndesa e lėvizjes pėrballė figurave tė mbuluara
  Plot me dritė prania e dritės
  Bėnte tė qartė nga skajet nė vazhdim vazhdimin.
  O, unė do pi ujė
  Duke mbajtur freskinė me vete
  Pastaj trupin mbėshtetje nė lėkurė
  Tė mirėn e zemrės qė prodhon brenga
  Pėr ta mbajtur larg trupin nga zhdukja e dėshirave fillestare
  Pėr tė shmangur njė dėmtim tė pjesshėm tė vetmisė
  Dhe i kushtohemi pėrhapjes nėpėr trup tė kufijve tė kohės.
  Ajėr i mirė pėr largėsitė e ndryshme tė pjesėve tė trupit nga
  Vetmia
  Dritare e lehtė ku shfaqet dashuria pa zhurmė
  Lėkura s’ka asnjė kokrrizė pluhuri
  E mira e lirshmėrisė ku ka kuptim fjala ha
  Vetėm kur ha dhėmbėt e tu tė ėmbėl.
  Ēasti po sfilitet nga ngjashmėria ime me ujin.
  Ekziston njė sforcim i tillė i rrjedhės sė shpjegimit
  Dua qė gjilpėra qė mė shpon gishtin tė jetė e kuqe
  Si djersė fėmije nėn njė ēadėr tė kaltėr
  Sa mė shumė kohė kalon ngjarja ndjen mė shumė kėnaqėsi
  Ngaqė sa vjen e bėhet mė e vogėl lumturia.

  HORIZONTALISHT

  Duke hequr brekėt pashė
  Nė bredhat e kaltėr shtresa tė gjera
  Gjėmimesh. Gomerėt hidheshin si susta
  Sepse nuk mund tė shohėsh
  Gomerė qė hidhen si susta e t’mos tė shkojė
  Ndėrmend qė revolen mund ta kishe
  Shpikur kur tė doje
  Nga e para. Gjėmime tė ftohta
  Si hekura qė i prek me vonesė
  Kundėrpėrgjigje ndaj reve
  Ku pak mė parė s’kishte pluhur.

  Rudian Zekthi - foto
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •