Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-02-2010
    Postime
    72

    Ardiana Mrijaj – Gjelaj ,rapsode e shkelqyeshme ne interpretimin e kenges folklorike

    Ardiana Mrijaj – Gjelaj ,rapsode e shkelqyeshme ne interpretimin e kenges folklorike shqiptare nė New York tė Amerikės

    Ngaekė Mrijaj

    Ardiana Mrijaj –Gjelaj ėshtė emėr shumė i njohur i folkorit shqiptar ne diasporė ne New York tė Amerikes.Ardiana u lind e u rritė ne Queens, New York tė Amerikės aty perfundoi me suksese tė shkelqyeshme mesimet parauniversitare dhe universitare Cosmetology nė BMCC- Maria Regina High School Hartsdale, New York,ėshtė e martuar dhe nėnė e dy fėmijve.
    Ardiana Mrijaj –Gjelaj interpretimet e saja te para me ēifteli nė folklorin shqiptar i filloi qe nga vegjėlia ne rritje e siper me talentin dhe vullnetin e saj qe e kishte pėr tė kėnduar kėngė folklorike –rapsodike dhe popullore ajo kishte prapa vetit perkrahjen e prinderve tė saj babait Tomės shkrimtar,analistit,veprimtarit,atdhetarit ,patriotit tė gjallė tė kauzes sone kombetare Shqiptare dhe nėnes se saj Lizės veprimtare e shquar shqiptaro-amerikane e shkelqyer ne punen e saj dhe ne pozitat e saja ne SHBA. e cila akoma ushtron aktivitete te rėndesishme politike ne qytetin e New York-ut.
    Kengėt e Ardianes te kesaj artiste-mjeshtreje te madhe janė ciceroni me i mire per Shqiptaret qe jetojnė ne SHBA. dhe tė diaspores Shqiptare ne pergjithesi sa here qe u mjegullohen rruget pėr atdhedashuri e patriotizem pėr trojet tona Arbėrore stergjyshore. pra tė Shqipėrisė Etnike ajo permes zerit tė saj magjik te mrekullueshm me anė tė telave te ēiftelis arrijnė tua freskojė zemrat e mergimtarve pra me kenget e saja ti ēmallė sado pak pėr trojet tona tė Arbėrit
    Origjina e Ardiana Mrijaj-Gjelaj rrjedh nga fshati Zllakuqan i Lugut tė Drinit nė rrethin e Dukagjinit gjysherit dhe stergjysherit e saj Nikolla I Mrisė (Mrijaj) Preni
    i Nikollės se -I- dhe gjyshi i saj Nikollė P.Mrijaj –II-keta burra njiheshin si atdhetaret me te devothsem te asaj kohe te hidhur se bashku me shokėt e tyre ata i benė rezistencė perandorive-pushtuesve otomane e asaj serbo-karpatiane si dhe sistemit te kuq stalinist-titist komunist jugosllav ,parardhesit e saj tė asaj tė Ardianes ishin ēdo here te persekutuar te shtypur tė diskriminuar nga forca e atij regjimi te eger barbarian pushtues otoman ,karpatian dhe klikes se eger titiste-komuniste dhe te spiunve te tyre pro-jugosllave.
    Prandaj edhe prindi saj Toma pothuajse ishtė njė nder personaliletet e para tė shkolluara te asaj kohe ne Lugun e Drinit i cili pothuajse pati perfunduar normalen e asaj kohe nė Gjakovė pra u shtyp dhe u perndjek nga ai regjim i eger totalitar titist-komunist te asaj kohe detyrimisht ne menyre te shpejt per shkak tė rrezikut qe i kanosej leshoi atdheun- vendlindjen pa dashjen e tij dhe iku –mergoi pėr nė Paris tė Frances me vonė kaloi nė SHBA.,gjithashtu edhe Nėna e Ardianes Liza e perndjekura me familje nga Shkodra nga dhuna dhe presioni komunist enverian ,pothuajse ne te njeten kohe kaluan kufirin ilegal nga Shqiperia per ne SHBA.
    Ardiana Mrijaj –Gjelaj ėshtė njė kėngetare-artiste e njohur ne New York tė Amerikės dhe diasporė me kenget e saja te mrekullueshme ajo i mbanė tė gjall adhuruesit e saj dhe ju jep shpirt kengeve te panumerta te tradites sone Arbėrore epiko- lirike ajo i ruan me krenari kujtimet te shtrenjta te baballarve te saj dhe te historise sone tė lavdishme ne ngritjen e ndjenjes patriotike atdhetare Shqiptare.
    Kengėt e Ardiana Mrijaj –Gjelaj janė me origjinalitetin e vlerave rapsodike -folklorike dhe ushtimen e zerit te saj drejperdrejte-live!
    Duke dėgjuar kengėt e Ardiana Mrijaj –Gjelaj thonė shumė adhurues te saj tė folklorit Shqiptar na behet sikur po degjojme zėrin e tė madhes sonė Fatime Sokolit pra kushtrimin e Gjergj Kastriotit,Pjeter Bogdanit,Atė Gjergj Fishtes ,Ise Boletinit, Bajram Currit, Oso Kukes, Haxhi Zekes, Nue Perlleshit,Ahmet Delise ,Adem Jasharit e Haradinajve tė Glogjanit…klithmat e te djallėzuarve otoman si te Mehmet Pashes… te naēallnikeve,spiunve dhe mercenarve te tyre serbo-karpatian e komunist per humbjet e tyre te pesuara ne arena te luftes ne fushebeteja, por na behet edhe sikur po e shijojmė Bashkimin e Trojeve Etnike Arbėrore me kėngen e saja te mrekullueshme siq ėshtė kėnga :
    Thėrret prizreni mori Shkodėr




    Thėrret prizreni mori Shkodėr
    hajde te rrim se te kam moter
    merre Durrėsin dhe Tiranėn
    se na kshtu e gzojna nanen
    un thėrras Pejė edhe Gjakovė
    Drenicė Llap edhe Rugovė
    vjen Decani e Mitrovica
    Kacaniku e Kamenica
    vjen Gjilani e Prishtina
    Ferizaj edhe Klina
    hej kshtu n'kala
    s'bashku te rrina

    hej kur te vini mos harroni
    edhe Krujen ktu ta ftoni
    coni lajm ne Gjirokaster
    Tepelen e Mallakaster
    Mat, Mirdit , Kuksin me thirr
    thirre Korcen o me rrethin
    thrras Tetoven Gostivarin
    thrras Uliqinin e Tivarin
    Bujanovcin vjen Presheva
    Suhareka,Malisheva
    hej tan Gollaku e Podujaeva
    hej i kam thirr Plavė edhe Guci
    hot e Grud edhe Malsi
    kam thirr Dibren Ohrin Strugen
    merre Matin edhe Puken
    vjen Cameria e vjen Janina
    lumes na s'bashku do rrina
    Manastiri ka cue fjal
    gjithsesi une kam me ardhe
    gjithsesi une kam me ardhe
    oh se per Korc malli m'ka marre
    por ni besė m'kan than e ki
    o her do kur te ju do vijm
    hej kur te vini dore per dore
    mos harroni te shkoni ne Vlorė
    conja Vlorės ni porosi
    ni flamur le ta merr ne gji
    te gjith vllazėn edhe motra
    eni keshtu po ju thėrret votra
    ni kuror bashk ta qendisim
    ni flamur s'bashku ta ngrisim
    le te n'degjon bota mbare
    kshtu rrin bashk ooo
    gjith populli Shqiptare o hej

    Ne atje larg atdheut ne Amerikėn e larget thone adhuruesit e saj sikur po e jetojme bukurine e nje shteti tė perbashket Shqiptar ”, apo edhe te vajzes qe “prej nje shpati” ia leshojme syte... - te gjitha kėngėt e Ardianes janė te shoqeruara me nje ze te shkelqyeshem ,kumbues dhe tingull te veēante me telat e ēiftelisė se saj.
    Ndonese edhe ne ketė kohė tė ketij stinori tė nxehtė me vape te madhe Ardiana Mrijaj-Gjelaj nuk po i ndahet fare kenges folklorike pra ėshtė shumė aktive here pas here na shfaqet me zerin e saj magjik ne darsma, ndeja, ahengje tė ndryshme me kėnget e saja.
    Ardiana e cila gjatė ketij stinori veror qėndroi ne pushime dy javore ne vendlindjen e prindit tė saj nė Zllakuqan tė Lugut tė Drinit,Klinė,ajo rrefen se pėr mua se ėshtė njė kėnaqėsi e madhe dhe privlegj qe i perkas njė familje te ndershme dhe tė shėndoshė siq eshte familja ime MRIJAJ ne tė cilėn rrjedh unė pra nga nje familje intelektuale,atdhetare e patriotike Shqiptare familje e cila gjithmonė ishte nėn anėn e vlerave kombetare ,bukėdhenese ku ne odat e tyre pra stergjysherve te mi u mblidhnin burrat te mdhenje te asaj kohe per te berė kushtrimin unitetin dhe pajtimin e burrave ne Lugun e Drinit tė Dukagjinit pra familja ime MRIJAJ ishte dhe ėshtė e brumosur me vlera te pergjithshme patriotike atdhetare kombetare dhe fetare.
    Ardiana Mrijaj –Gjelaj pėr adhuruesit e saj thotė se unė ju dua shumė kudo qė jeni, kudo qė na dėgjoni ne atdhe apo ne Amerikė kam shumė respekt pėr ju adhuruesit e mi te folklorit Shqiptar Ju premtoj se kurrė nuk do te ndiheni te zhgenjyer nga ana ime , gjithėherė do kėndoj sipas shijes suaj. dhe vullnetit tuaj vetem me kenge popullore dhe patriotike.
    Nga Ardiana Mrijaj –Gjelaj nė tė ardhmėn ajo premton se pritet Albumi mė i ri Cd-DVD me kėngė tė reja tė zgjedhura folklorike e popullore.
    Adhuruest e mi me ngrohtėsi dhe me plotė zėmer i pėrshendet rapsodja e folklorit Shqiptar Ardiana Mrijaj –Gjelaj ,duke thėnė se krenohem tej mase me adhuruesit e mi , por edhe juve adhurues te mrekullueshem krenohuni me Ardiana Mrijaj –Gjelaj.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lek-p : 16-08-2012 mė 13:35 Arsyeja: Deshiroj ta shtoj nje foto

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •