Close
Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 114
 1. #61
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  35
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Darwin,

  Tastiers Prektora i mungojn simbolet e kllapave katrore [ ] dhe gjarprueshe { }; dhe ka ndryshuar vendin e dy-pikave dhe pikpresjes. Kjo e bn tastiern t paprdorshme pr ata q duan t prdorin kllapat, si pr shembull gazetart, profesort/studentt e shkencave, programuesit e kompjuterit, etj.

  Zhvendosja e dy-pikave dhe pikpresjes i detyron prdoruesit t msojn vendet e mrparshme, proces i cili zakonisht sht m i vshtir se t msosh. Ki parasysh se ky msim sht vetm pr rastin kur ata shkruajn shqip, se kur jan n nj kompjuter me tastiern orijginale amerikane (si pr shembull n zyr), duhet t mbajn mend se dy-pika dhe pikpresja jan n vendet origjinale. Pra, prdoruesit duhet t ambjentohen me dy versione t ndryshme tastierash.

  T gjitha problemet e msiprmet eliminohen me shtimin e butonit ALT t djatht. Shkronjat dhe shtohen pa ndryshuar asnj funksion t tastierave origjinale. Vendodhja e -s dhe -s sht intuitiv sepse ndodhen tek i njjti vend si e-ja dhe c-ja. Q t dyja shkronjat shtypen me dorn e majt, prandaj sht zgjedhur ALT q shtypet me dorn e djatht q sht e lir.

  Butoni ALT nuk sht aspak i uditshm. ALT e djatht nuk e shpika un; shum tastiera n gjuh t huaja e prdorin at buton.

  Pr ata q jetojn n Shqipri (Kosove, Maqedoni, Mal t Zi) dhe shkruajn shqip shumicn e kohs, un do rekomandoja t msonin gishtat me tastiern origjinale shqip. Pr gjith t tjert q kan msuar gishtat me nj tastier t huaj, ose duhet t ndryshojn shpesh midis shqipes dhe nj gjuhe t huaj, un do rekomandoja t instalonin nj nga tastierat e huaja m lart, t modifikuara pr t shkruajtur -n dhe -n duke kombinuar e-n dhe c-n me ALT e djatht.
  Edi

 2. #62
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Antarsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  edi,

  3 mundsi imazhesh kisha.. nuk m shkoi mendja t shtoja dhe 1 shkrim, meqnse linku ka dhe udhzime.

  - - - - - -

  Renditja e shkronjave dhe shenjave q prftohen me shtypjen e tastit --> ` (e para majtas, nn "ESC", apo majtas "1"-shit) dhe e tastit prkatse hyrs. N seciln nga katr shtyllat dyshe, shfaqen majtas tastat q duhen shtypur pas ` dhe djathtas shenja q del prej ktij kombinimi. Pr t nxjerr vet shenjn ` e shtypim at dy her.

  pra fillimisht shtypet --> `
  dhe shtypja e tastave t tjer jep kto kombinacione.
  - - - - - - - - - - - - - - -

  Theksoj, se faqosja Prektora e tastiers n shqip (SQ), ruan renditjen QWERTY t tastierave amerikane (EN-us).
  Prektora

 3. #63
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Citim Postuar m par nga edspace
  Meq prgjigjet pr tastiern e modifikuar kan qn pozitive, po hedh m posht versione t modifikuara t t gjitha tastierave me grma latine n Windows XP. I vetmi ndryshim n kto tastiera sht funksioni i butonit ALT t djatht i cili kur kombinohet me shkronjat e, E, c, C, nxjerr , , , .

  Pra, pr t shtypur:
  mjafton t shtypni alt e djatht + e
  mjafton t shtypni alt e djatht + c
  mjafton t shtypni alt e djatht + shift + e
  mjafton t shtypni alt e djatht + shift + c

  T mirat e ksaj metode jan:
  - ndryshimi i tastiers bhet vetm njher
  - nuk duhet t kmbeni tastierat sa her q doni t shkruani shqip
  - nuk duhet t msoni gishtat me nj tastier t dyt
  - t gjith tastet (grmat) jan njsoj me prjashtim t tastit ALT t djatht
  - sht e leht t shkruani -n dhe -n sepse shkruhen me e-n dhe c-n.
  Varianti i perdorimit me ALT per mua eshte shume praktik. Nuk mund te ndryshoj dot komplet tastieren pasi me duhet per pune ne anlgisht por modifikimi dhe me pas perdorimi me alt qenka fantastik. Me pare i beja me ALT + NUM...

  Shume postim me vlera

 4. #64
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Edhe per mua varianti me alt eshte shume praktik dhe sme shkon mendja fare te ndryshoj ndonjeher dicka pasi me jane mesuar reflekset
  Sui generis

 5. #65
  18929 Maska e KVS
  Antarsuar
  23-03-2005
  Postime
  207
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Windows XP e ka shqipen n mundsit e zgjedhjes s gjuhve. E keqja me shqipen e XP sht se i ka gjith simbolet rrmuj, sidomos y e ka z dhe z e ka y. Personalisht e prdor prektorn ktu e dy vjet gati. Merrem dhe me prkthime, por anglishten nuk e kam fare n zgjedhjen e gjuhve, pasi prektora e ka vendosjen e grmave njsoj si tastierat amerikane, kshtu q shkruaj n t dy gjuht pa asnj problem.

  Dallimi i vetm sht se meqnse nga ana praktike dhe sht e domosdoshme t jen direkt n tastier sidomos -ja pasi ka shpeshtsi prdorimi (numroni sa her sht prdorur n kt shkrim), dhe meqnse kto zn vendin e kllapave katrore ather vet kllapat nxirren srish fare thjesht aty ku jan por duke shtypur tastin [ ` ] prpara. Ndryshimi kaq gogol q po diskutohet lart sht nj tast larg.

  Prshndetje.

 6. #66
  biotech Maska e Atheist
  Antarsuar
  12-05-2002
  Vendndodhja
  n mal
  Postime
  142
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  un pr vete e prdor ktu e 3 muaj q kur pash kta te forumi ateizmit q shkrunin m dhe - dhe m duket e thjesht fare, s'do ndonj shkenc. Biles tani nuk shkruj dot pa prektorn dhe e instaloj dhe npr internet caff plus q dhe anglishten e shkru direkt po m duhen dhe pr gjermanishten q i nxjerr me kombinim t thjesht.
  Nj shtitje e rastit n pavijonin e t mendurve tregon se besimi nuk provon kurrgj Fridrih Nie

 7. #67
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Antarsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga Darius
  Varianti i perdorimit me ALT per mua eshte shume praktik. Nuk mund te ndryshoj dot komplet tastieren pasi me duhet per pune ne anlgisht por modifikimi dhe me pas perdorimi me alt qenka fantastik. Me pare i beja me ALT + NUM...

  Shume postim me vlera

  Variant ALT prap pa ?
  Prektora

 8. #68
  Skafist i Popullit Maska e kobajashi
  Antarsuar
  13-06-2007
  Vendndodhja
  bora bora
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  kam lap top dhe e instalova prektorn, germat dhe u instaluan..por problemi eshte se ato u instaluan tek butoni ku ndodhet shenja {[ dhe tek butoni :; .pra me pak llafe si i behet qe keto shenja ti kem diku tjeter sepse momentalisht ngaqe jane zevendesuar spo e di ku jane.flm
  Ndryshuar pr her t fundit nga kobajashi : 25-06-2007 m 15:08

 9. #69
  fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
  Antarsuar
  23-01-2006
  Vendndodhja
  ata ketu ne qiell ne toke
  Postime
  685
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Jashtzakonisht shum falemnderit pr kt shpjegim mse t domosdoshm pr mbarvajtjen e gjuhs Shqipe.


  Me tastatur gjermane qnka kollaj fare, sepse rolin e umlauteve e marrin shkronjat tona t dashura : dhe
  Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

 10. #70
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-05-2007
  Vendndodhja
  prishtine
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  si ta instaloj programin kompjuterik te drejtshkrimit

 11. #71
  Jeta ..... ka fund te keq Maska e Nessus
  Antarsuar
  10-06-2007
  Postime
  89
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shkronja dhe karaktere q nuk jan n taster :

  Alt-0128
  Alt-0129 ?
  Alt-0130
  Alt-0131

  Alt-0132
  Alt-0133
  Alt-0134 ?
  Alt-0135

  Alt-0136
  Alt-0137
  Alt-0138 U
  Alt-0139

  Alt-0140
  Alt-0141 ?
  Alt-0142 ?
  Alt-0143 ?

  Alt-0144 ?
  Alt-0145
  Alt-0146
  Alt-0147 "

  Alt-0148 "
  Alt-0149
  Alt-0150
  Alt-0151

  Alt-0152
  Alt-0153
  Alt-0154
  Alt-0155

  Alt-0156
  Alt-0157 ?
  Alt-0158 ?
  Alt-0159

  Alt-0160
  Alt-0161
  Alt-0162
  Alt-0163

  Alt-0164
  Alt-0165
  Alt-0166
  Alt-0167

  Alt-0168
  Alt-0169
  Alt-0170
  Alt-0171

  Alt-0172
  Alt-0173
  Alt-0174
  Alt-0175

  Alt-0176
  Alt-0177
  Alt-0178
  Alt-0179

  Alt-0180
  Alt-0181
  Alt-0182
  Alt-0183

  Alt-0184
  Alt-0185
  Alt-0186
  Alt-0187

  Alt-0188
  Alt-0189
  Alt-0190
  Alt-0191

  Alt-0192
  Alt-0193
  Alt-0194
  Alt-0195

  Alt-0196
  Alt-0197
  Alt-0198
  Alt-0199

  Alt-0200
  Alt-0201
  Alt-0202
  Alt-0203

  Alt-0204
  Alt-0205
  Alt-0206
  Alt-0207

  Alt-0208 G
  Alt-0209
  Alt-0210
  Alt-0211

  Alt-0212
  Alt-0213
  Alt-0214
  Alt-0215

  Alt-0216
  Alt-0217
  Alt-0218
  Alt-0219

  Alt-0220
  Alt-0221 I
  Alt-0222 S
  Alt-0223

  Alt-0224
  Alt-0225
  Alt-0226
  Alt-0227

  Alt-0228
  Alt-0229
  Alt-0230
  Alt-0231

  Alt-0232
  Alt-0233
  Alt-0234
  Alt-0235

  Alt-0236
  Alt-0237
  Alt-0238
  Alt-0239

  Alt-0128
  Alt-0241
  Alt-0242
  Alt-0243

  Alt-0244
  Alt-0245
  Alt-0246
  Alt-0247

  Alt-0248
  Alt-0249
  Alt-0250
  Alt-0251

  Alt-0252
  Alt-0253 i
  Alt-0254 s
  Alt-0255

  ♀#♪|├T↓║►
  Ndryshuar pr her t fundit nga Nessus : 19-10-2007 m 15:46

 12. #72
  i regjistruar
  Antarsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  639
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 15 postime
  shum faleminderit adash por deshta t t pyes se kto jan njlloi me kur shtypim Alt+ 0235 per t nxier shkronjn ?

 13. #73
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga elbasan Lexo Postimin
  ose

  Alt + 211 pr

  Alt + 128 pr
  Alt + 135 pr
  Alt + 137 pr (e vogl e shtypit)
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 14. #74
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  A mundet qe vendin ku eshte w te vendos ?

  Ngaqe ne Word -ne e bej w, dhe ne fund i zevendesoj me replace. Dhe nuk mesohem dot me -ne diku tjeter.
  Life's too short to remove USB safely.

 15. #75
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga edspace Lexo Postimin
  Darwin,

  Tastiers Prektora i mungojn simbolet e kllapave katrore [ ] dhe gjarprueshe { }; dhe ka ndryshuar vendin e dy-pikave dhe pikpresjes. Kjo e bn tastiern t paprdorshme pr ata q duan t prdorin kllapat, si pr shembull gazetart, profesort/studentt e shkencave, programuesit e kompjuterit, etj.

  Zhvendosja e dy-pikave dhe pikpresjes i detyron prdoruesit t msojn vendet e mrparshme, proces i cili zakonisht sht m i vshtir se t msosh. Ki parasysh se ky msim sht vetm pr rastin kur ata shkruajn shqip, se kur jan n nj kompjuter me tastiern orijginale amerikane (si pr shembull n zyr), duhet t mbajn mend se dy-pika dhe pikpresja jan n vendet origjinale. Pra, prdoruesit duhet t ambjentohen me dy versione t ndryshme tastierash.
  sht shum m e leht edspace me prektorn shqip. Ka nja dy jav q e kam instaluar n PC, dhe tashi jam msuar shum mir. Problemi im (dhe i gjith atyre q prdorin prektor angleze QWERTY) nuk sht te msimi i disa prekave t tjera, po prdorimi i -s n tekst.

  Dmth deri tani isha msuar q -n dhe e-n t'i shtypja ne nj buton, ndrsa tashm duhet t msohesha q -n ta shtypja te nj buton tjetr. N fillim 30% e tekstit tim kishte -n, ndrsa 70 % kishte germn e pr . Po duke u praktikuar msohesh pa problem, dhe t duket krejt natyrshm prdorimi i ksaj shkronje t ciln e kemi nxjerr n pension.

  Shumica e njerzve, pjesa drrmuese, nuk i prdor karakteret []{}, n nj shkrim t zakonshm nuk ke ku i prdor. Po edhe nse t duhen mjafton t shtypsh njkohsisht SHIFT ALT, dhe tastiera kthehet EN (pra anglisht), pasi mbaron pun me t njjt komand e kthen prektorn n SQ (shqip).

  Vetm me nj ndryshim duhet t msohesh: me prekn :;. Po kjo sht dika minimale, q msohet shpejt.

  Prandaj, atyre q duan ta shkruajn gjuhn shqipe me t gjith shkronjat e saj, me e me , le t prdorin PREKTORN SHQIP. sht shum e leht, vetm ditt e para jan t sikletshme, po kaq sakrific ia vlen t bhet.

  Po i postoj edhe nj her nyjet e prektors shqip:

  Dy fjal (prshkrim)

  Pamjet

  Prdorimi dhe skedari
  Life's too short to remove USB safely.

 16. #76
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  S'po e kuptoj kt problemin e {} dhe []. Kto dalin n versionin shqip dhe nuk ka nevoj ta kthesh n anglisht.

  Un prdor versionin shqip dhe n pjesn e prparme t butonave kam shkruar ato q ndryshojn.

 17. #77
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  20 falenderime n 19 postime
  Une i provova te gjitha variantet qe thuhen ketu dhe nuk me dha asnje rezultat.
  Ndoshta ngaqe eshte lap-top.... ?
  Tastjera eshte per gjuhen italiane...
  Epiri sht dhe do t mbetet gjithmon shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 18. #78
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  far Lap Topi ke zulullandi se edhe un Lap Top kam por qysh kur e bleva dhe e instalova pr her t par m dha nj opsion gjuhsh dhe un sigurisht q zgjodha Shqipen si gjuh t par. Ishte pak e vshtir n fillim t msohesha me tastjern e re por m plqente pa mas kur shikoja shkronjat q i kisha msuar kur isha 6 vje n Abetare. Tani nuk m bn ndonj prshtypje dhe e prdor normalisht pavarsisht se ndonjher m shkon dora tek huqi i vjetr.
  Ose ndonjher kur jam duke shkruajtur ndonj pun n anglisht e ngatrroj Y me Z por e korigjoj aty pr aty edhe nuk sht ndonj problem
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 19. #79
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  20 falenderime n 19 postime
  do gj n rregull, m n fund e kuptova edhe un si funksionon, pak e vshtir n fillim sa t ambjentohesh me pozicionin e ri t tastiers....
  Kombinimi dygjuhsh i tastiers t jep mundsin t'a kthesh 'do gj si m par...
  Sa t rrosh do msosh..
  Epiri sht dhe do t mbetet gjithmon shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 20. #80
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-06-2005
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime
  Shum gj e mir falemners
  Ndryshuar pr her t fundit nga detiad : 21-12-2008 m 18:37

Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Historia e alfabetit t gjuhs shqipe - Stavri Skndo
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 02-10-2009, 15:44
 2. Dy shkronjat e fundit t fjals./ Fitues ai q mbyll lojn /
  Nga projekti21_dk n forumin Lojra dhe rebuse
  Prgjigje: 1009
  Postimi i Fundit: 14-06-2009, 08:16
 3. Si mund t'i shndrroj shkronjat normale n ***?
  Nga valdetshala n forumin Arti i programimit
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 20-11-2008, 15:46
 4. Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 06-04-2006, 13:45
 5. Kodikt e Shqipris
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 27-12-2005, 14:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •