Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 114
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  36
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Fleminderit per udhezimin tend.

  A mund te me tregojsh se si mund ta vendos nje fotogrfi timen ne profilin tim. ju lutem me tregoni kur te keni kohe te lir. thanks.
  Rreth flamurit te perbashkuar me nje deshir dhe nje qellim.

  Jam krenar se jam Shqiptar se shqiperia eshte Shqiptaria.

 2. #22
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  25 falenderime n 25 postime
  Postuar m par nga Mirush
  Fleminderit per udhezimin tend.

  A mund te me tregojsh se si mund ta vendos nje fotogrfi timen ne profilin tim. ju lutem me tregoni kur te keni kohe te lir. thanks.
  Aty ke nenshkrimi im, kliko "Si ta vendos nje avatar" dhe do te shkosh direkt e tek tema me shpjegime per kete fenomen.

  Pershendetje.

  ASD

 3. #23
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  35
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  alt + 137 -->
  alt + 135 -->
  alt + 0203 -->
  alt + 128 -->

  Per nje filxhan kafeje shtypni ctrl + alt + del
  Edi

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-02-2003
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Lightbulb

  Drin m lejo t prdor kt tutorial t mrekullueshm n faqn time ku "patjetr" do t duhej t prdoreshin kto...
  Fjala m shum sht pr screenshots...ato foto do t m shptonin nj koh t madhe (pr mua), andaj shpresoj se m autorizon pr prdorim.
  T prshndet Rrapi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrap Cungu : 19-04-2003 m 05:12

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-02-2003
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Thumbs up

  T lumt edspace...n t njjtn koh isha duke shtypur ato q ti shkrove...andaj e ndryshova se ti ishe pak m i "shpejt"...hahaha

  t prshndes

 6. #26
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  35
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Ja dhe harta e tastiers n shqip.
  Butonat q ndryshojn nga tastiera e anglishtes jane theksuar me ngjyrn e verdh.

  Vini re q mungojn butonat
  [ < ] [ > ] [ ~ ] [ ` ]

  Fotografia m posht sht prgatitur n windows xp.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Edi

 7. #27
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  35
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Si e shikoni m lart, ndryshimet midis tastiers amerikane me at shqiptare jan shum t vshtira pr t msuar. Me pak modifikime t kompjuterit ky proces mund t lehtsohet shum dhe i vemti ndryshim sht funksioni i butonit ALT t djatht.

  Pr t shtypur

  mjafton t shtypni alt + e
  mjafton t shtypni alt + c
  mjafton t shtypni alt + shift + e
  mjafton t shtypni alt + shift + c

  Kombinimet m lart prdorin alt e djatht.
  ALT e majt nuk ka asnj ndryshim nga tastiera amerikane.

  Duke prdorur kt mnyr nuk sht nevoja t ndryshoni midis gjuhve t kompjuterit sa her q doni t shtypni anglisht apo shqip. Ndryshimi bhet vetm njher dhe pastaj sht n dorn tuaj q t msoni gishtat me alt+e, alt+c, alt+shift+e, alt+shift+c.


  Shnim: Metoda e shpjeguar m posht sht testuar dhe punon vetm n windows xp.


  1- Shkarkoni skedarin e bashkngjitur tastiere.zip
  2- Bjeni unzip dhe do shikoni dy file
  tastiere_shqip.reg
  KBD0.dll
  3 - Klikoni dy her mbi tastiere_shqip.reg dhe shtypni ok n mesazhet q u jep windowsi.
  4 - Kopjoni (copy/paste) KBD0.dll n dosjen c:\windows\system32\
  5 - Shkoni n start > settings > control panel > regional and language options.
  6 - Zgjidhni tabeln Languages n krye t dritares.
  7 - Shtypni butonin Details
  8 - Shtypni butonin Add...
  9 - N kutin e input languages zgjidhni English (United States)
  10 - N kutin e Keyboard Layout zgjidhni Anglisht/Shqip dhe shtypni Ok.
  11 - Shtypni Ok ose Apply n t gjitha dritaret q hapt.
  12 - Bjeni Restart kompjuterin
  13 - Sigurohuni q keni zgjedhur tastiern Anglisht/Shqip dhe provoni kombinimet m lart.

  Tani duhet t shikoni shkronjat , , ,
  Skedart e Bashkngjitur Skedart e Bashkngjitur
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 19-04-2003 m 16:03
  Edi

 8. #28
  Perjashtuar Maska e SweeT^BaBe
  Antarsuar
  13-01-2003
  Vendndodhja
  My WoRLd!
  Mosha
  31
  Postime
  149
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Hmm Drini, per mua qe smarr vesh nga computerat do jete cik e veshtire, po pa problem se po pyes A. PaCim

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  70
  Postime
  2,799
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 16 postime
  Drini!
  Kjo q ke br ti sht e barazvlefshme me mundin titanik t rilindasve tan pr t ruajtur gjuhn!
  Je gjigand! Dhe ju miqt e mij t shklqyeshm si Edspace, orion Durrahu, Asgj Sikur Dielli jeni fantastik!
  Ju prqafoj me zemr!
  Agimi

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Pune e mrekullueshme,ju lumte dora dhe mendja.
  Une vertete nuk kam probleme shqetesuese me shqipen por secili ka nevoje te konsultohet,te sigurohet per ndonje pasiguri.
  Flm per informacionin.

  sinqerisht
  hope31
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 11. #31
  failed & quoted Maska e IsiNYC
  Antarsuar
  27-08-2003
  Vendndodhja
  mbi dhe, nden qiell
  Mosha
  36
  Postime
  233
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Drini

  Drini plako jam shume i ikesituar, keja me lejon te shkruaj tamam ne gjuhen Shqipe, kisha sume frike qe ne mergim do krijohej nje dialekt i ri dhe do ndryshonte gjuha shqipe nga menyra se si shkruhet dhe shqiptohet....po kjo me jep kurajo te re.....duhet ta perhapim fjalen......une per vete do provoj sa te kem mudesi.

  Drini mua me punon kjo ne te tera programet por kur provoj te postoj ne forum, ikoni kthehet ne anglisht automatikisht dhe nuk me lejon te bej ndryshime.....por ne programet e tjera punon mire
  A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. | Nietzsche

 12. #32
  zemerdragoi Maska e greendrag
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  35
  Postime
  272
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Shum interesante kjo tem Drini. Pr fat t keq nuk kam PC n shtpi pr t br modifikimet n tastjer.
  M duket me vler puna jote sepse v re gjithmon e m shum q po harrohet shkrimi i gjuhs shqipe nga shqiptart q jan pak n kontakt me t (sidomos moshat shum t reja) dhe kjo m duket se vjen edhe prej anashkalimit q i bhet kti fakti kur ndodhemi prpara tastjers dhe pr lehtsi e shpejtsi e shtrembrojm gjuhn ton .
  Kombinimet q prdor un pr shkronjat ,,, jan :
  =Alt+128
  =Alt+135
  =Alt+1235
  =alt+137
  Kush jeton per te luftuar nje armik,ka interes ta lere te jetoje.
  HENA TURRAVRAP HAPESIRASH I LEH QENIT,
  QIELLIN KAPERDIJN BABEZITSHEM RE,
  SA E KRISUR KJO EPOKE E DREQIT,
  SOT AS TRUPI IM SME NXE.

 13. #33
  Law Student Maska e Arlind
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  SE London
  Mosha
  33
  Postime
  212
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Drini shum flm vlla edhe un e bra modifikimin q jam munduar ta bj prej kohesh shum shum falemiderit
  Tropojan Virus

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  Toronto, Canada
  Postime
  82
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ooh. ajo q ka br edspace nj her ishte fantastike fare sepse nuk sht e nevojshme t msosh vendosje t re t disa tasteve. shum faleminderit t gjith juve.

 15. #35
  DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
  Antarsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Durres - Shqiperi
  Mosha
  33
  Postime
  2,160
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  wow sht me t vrtet fantastike

 16. #36
  Anagramisti Maska e Mister Enigma
  Antarsuar
  06-08-2004
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  43
  Postime
  2,636
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Un nuk e prdor tastiern shqipe pr shkak se m huton me ndrrimin e shum tasteve nga tastiera eanglishtes. Sidomos me Y edhe Z. Por un prdor nj program me t cilin e rregulloj tastiern si t dua un. Kshtu q shkronjat dhe i kam vendosur n vend t kllapave t mesme. Pra m ka mbetur rutina e tastiers s anglishtes por tash me shlronjat shqipe.

 17. #37
  Perjashtuar Maska e ASC
  Antarsuar
  27-10-2004
  Vendndodhja
  SHQIPERI
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Talking

  shum bukure vllezer vetem per para.......

 18. #38
  Larguar
  Antarsuar
  08-12-2004
  Postime
  557
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Faleminderit Drini,
  Tani do te shkruajm dhe & tona te dashura.

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga greendrag
  .......
  Kombinimet q prdor un pr shkronjat ,,, jan :
  =Alt+128
  =Alt+135
  =Alt+1235
  =alt+137
  Ne fakt eshte = Alt0455
  = Alt0459
  = Alt0235
  = Alt0231
  Te shptohesh do t thot t transformohesh prej Perendise, t ribhesh ashtu si Ai donte q ne t ishim q nga fillimi!

 20. #40
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Merrni nj tastjer (clavier) n frngjisht dhe aty keni shkronjn gati. Kurse pr shkronjat , jan shum thjesht :
  - shift + + e
  - shift + + E

  Pr : alt + 0199

  Kto jan pr programet q nuk jan word. N word ju mund t krijoni nj shkurtim (raccourci), psh pr "" un kam vendosur "&" dhe ndrrimi bhet direkt gjat shtypjes. Duhet programuar tek word kjo.

  Kaq di un.

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Historia e alfabetit t gjuhs shqipe - Stavri Skndo
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 02-10-2009, 15:44
 2. Dy shkronjat e fundit t fjals./ Fitues ai q mbyll lojn /
  Nga projekti21_dk n forumin Lojra dhe rebuse
  Prgjigje: 1009
  Postimi i Fundit: 14-06-2009, 08:16
 3. Si mund t'i shndrroj shkronjat normale n ***?
  Nga valdetshala n forumin Arti i programimit
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 20-11-2008, 15:46
 4. Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 06-04-2006, 13:45
 5. Kodikt e Shqipris
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 27-12-2005, 14:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •