Close
Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 119
  1. #81
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Nuk e dij nese dikush ketu e ka permendur me pare, por nese nuk gjen dot nje simbol derisa e ke kthyer tastieren ne formen Albanian, perdor Alt+Shift dhe do ta kthesh shpejt ne anglisht, perdor simbolin qe te duhet dhe nuk po e gjen vendin ne shqip (sepse kllapat e mesme dhe te medha nuk eshte se perdoren gjate gjithe kohes) dhe ne fund perseri Alt+Shift ta kthesh ne AL (nese ke vetem dy gjuhe, perndryshe duhet te shikosh tek shiriti poshte nese ka kaluar tek AL apo eshte tek ndonje tjeter).

    Kjo do te ju shkurtoj kohen e nevojshme per te kapur miun dhe per ta ndryshuar manualisht gjuhen. Kurse kohen dhe mbaj duart mbi tastature.

    C0PT1C
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

  2. #82
    Trepca&Chelsea
    Anëtarësuar
    08-03-2009
    Postime
    104
    Hej a ka tastjere ne shitje shqiperi/kosov me shkojna shqip?

  3. #83
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Me sa di une, jo, por megjithate eshe me e pershtatshme ta kesh nje me layout (radhitjen) anglisht dhe ta rregullosh per dy gjuhe. Kjo te ndihmon me shume. Une per vete ia kam marre doren per ËëÇç edhe nuk është më ndonjë problem. Provo se është më e thjeshtë.

    C0PT1C
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

  4. #84
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-08-2007
    Postime
    1,281
    Faleminderit! Vërtet një ndihmesë e mirë për neve që hoqëm të zitë e ullirit me ALT e numra.

  5. #85
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-08-2007
    Postime
    1,281
    Më në fund e kam tastierën në rregull. Nuk kam nevojë më të punoj me ALT e me numra.

  6. #86
    EPIROT Maska e EDLIN
    Anëtarësuar
    16-07-2007
    Vendndodhja
    ku bëhen qinglat
    Postime
    1,527
    Citim Postuar më parë nga flory80 Lexo Postimin
    Alt + 137 për ë (e vogël e shtypit)
    Përse kur shtyp Alt + 137, +128, +211 etj. me jep shkronjen e duhur por me kthen automatikisht ne faqen fillestare te Google ?

  7. #87
    ILIR NË GEN Maska e flory80
    Anëtarësuar
    03-12-2006
    Vendndodhja
    Buzë Vjosës Kaltëroshe
    Postime
    1,531
    Citim Postuar më parë nga EDLIN Lexo Postimin
    Përse kur shtyp Alt + 137, +128, +211 etj. me jep shkronjen e duhur por me kthen automatikisht ne faqen fillestare te Google ?
    Nuk e di EDLIN unë për vete e kam modifikuar tastierën për të përdorur alafabetin Shqiptar si alfabet të parë.
    EH I ZIU NJERI, GËLLTIT DIKU NJE LUGË ÇORBË TË PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PËR GJITHË JETËN!

  8. #88
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-07-2009
    Postime
    6

    Tastierë shqipe e anglishte bashkë

    Përshëndetje.
    Unë kam bërë diçka tjetër prej kohësh. Kam modifikuar tastierën amerikane dhe e kam shndërruar në tastierë shqipe (d.m.th. e kam modifikuar skedarin kbdus.dll në kbdal.dll). Me këtë modifikim, tastiera amerikane QWERTY mbetet njësoj, me përjashtim të faktit se tasti w bëhet tasti ë, tasti [ (në të djathtë të tastit p) bëhet tasti ç dhe tasti ] (dy taste në të djathtë të tastit p) bëhet tasti w. Kështu i të gjitha në një, edhe shqipen, edhe anglishten, pa qenë nevoja të bësh ndërrim tastiere. Kuptohet, më parë duhet bërë instalimi i tastierës shqipe në Control Panel > Keyboard, pastaj ndërrimi i skedarit kbdal.dll origjinal të Windows-it me skedarin kbdal.dll të modifikuar prej meje.
    Ata përdorues të Windows XP që kanë tastierë amerikane QWERTY dhe duan ta provojnë këtë tastierë (më e thjeshta në botë për përdorim, pa ALT-e e pa kombinime të kurrfarë lloji tjetër), le të shkarkojnë skedarin "Tastiera shqipe" në adresën e mëposhtme http://www.filefactory.com/file/ahg6...era_shqipe_zip dhe le ta provojnë. Brenda arkivit zip do të gjeni edhe një skedar informativ instalimi, përveç skedarit kbdal.dll.
    Pasi ta provoni, më jepni mendimet tuaja.
    Tung, erg.

  9. #89
    Falemnderit. Po punon shumë mirë.

  10. #90
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    52
    paska pun kjo e lash fare

    do vazhdoj me ALTat

  11. #91
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Citim Postuar më parë nga ekuacioni07 Lexo Postimin
    paska pun kjo e lash fare

    do vazhdoj me ALTat
    Eshte shume e lehte ta shtosh gjuhen shqipe ne listen e "keyboard layouts". Ja procedura:

    Ne Windows XP:
    Start -> Control Panel -> Regional and Language Options -> Languages -> Details -> Add -> [Zgjedh "Albanian"] -> OK

    Pastaj tek ora, poshte ne Taskbar, do te shfaqe nje ikone qe thote (nese me pare ishte tastiera anglisht) EN - Kliko mbi te (nje here) dhe zgjedhe opcionin SQ (Albanian).

    Nese te duhet ta ndryshosh shpesh gjate shkrimit, perdor kombinimin me te shpejte te tasteve Alt dhe Shift. Pastaj me te njejtin kombinim kthehesh te gjuha origjinale.

    Shpresoj te te kete ndihmuar sadopak.

    coptic
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

  12. #92
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    52
    Citim Postuar më parë nga coptic Lexo Postimin
    Eshte shume e lehte ta shtosh gjuhen shqipe ne listen e "keyboard layouts". Ja procedura:

    Ne Windows XP:
    Start -> Control Panel -> Regional and Language Options -> Languages -> Details -> Add -> [Zgjedh "Albanian"] -> OK

    Pastaj tek ora, poshte ne Taskbar, do te shfaqe nje ikone qe thote (nese me pare ishte tastiera anglisht) EN - Kliko mbi te (nje here) dhe zgjedhe opcionin SQ (Albanian).

    Nese te duhet ta ndryshosh shpesh gjate shkrimit, perdor kombinimin me te shpejte te tasteve Alt dhe Shift. Pastaj me te njejtin kombinim kthehesh te gjuha origjinale.

    Shpresoj te te kete ndihmuar sadopak.

    coptic
    Falemnderit shum po me mire po pres kur te dali tastjera me ë dhe ç

  13. #93
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Citim Postuar më parë nga ekuacioni07 Lexo Postimin
    Falemnderit shum po me mire po pres kur te dali tastjera me ë dhe ç
    Do te presesh shume (shpresoj qe jo) se nuk di te kete filluar ndonje gje ne lidhje me tastieren ne shqip. Une te pakten nuk kam degjuar. Edhe ashtu, me pelqen ta kem "default" ne anglisht. Pastaj te nderroj vetem layout (radhitjen logjike)

    coptic
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

  14. #94
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    52
    Citim Postuar më parë nga coptic Lexo Postimin
    Do te presesh shume (shpresoj qe jo) se nuk di te kete filluar ndonje gje ne lidhje me tastieren ne shqip. Une te pakten nuk kam degjuar. Edhe ashtu, me pelqen ta kem "default" ne anglisht. Pastaj te nderroj vetem layout (radhitjen logjike)

    coptic
    sa na e qake hallin mer amon
    megjithate falemnderit shume per ndimen

  15. #95
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Unë i kam provuar të gjitha mënyrat, po janë të lodhshme. Më i miri nga të gjithë është ky program që e kthen tastierën në shqip ose anglisht sa herë të duash, mjafton të shtypësh Alt+shigjetën lart.

    Me një prekje të këtyre të dyjave, tastiera kthehet në shqip; ë-në e ke në vend të w-së, ndërsa ç-në e ke ngjitur me p-në, në krah të djathtë. Në këtë mënyrë shkruan shqip sa të duash, pa pasur nevojë të bësh asgjë tjetër. Nëse do ta kthesh anglisht, siç e kishe, shtyp prapë Alt+shigjetën lart.

    Po patët vështirësi me atë programin lart, këtu është në format PDF dhe lexohet më qartë. Ja dhe harta e shkronjave në tastierën shqipe:



    .
    Ndryshuar për herë të fundit nga -BATO- : 10-08-2010 më 07:22 Arsyeja: shpjeguar më qartë dhe me fotografi

  16. #96
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-07-2009
    Postime
    6
    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    Unë i kam provuar të gjitha mënyrat, po janë të lodhshme. Më i miri nga të gjithë është ky program që e kthen tastierën në shqip ose anglisht sa herë të duash, mjafton të shtypësh Alt+shigjetën lart.

    Me një prekje të këtyre të dyjave, tastiera kthehet në shqip; ë-në e ke në vend të w-së, ndërsa ç-në e ke ngjitur me p-në, në krah të djathtë. Në këtë mënyrë shkruan shqip sa të duash, pa pasur nevojë të bësh asgjë tjetër. Nëse do ta kthesh anglisht, siç e kishe, shtyp prapë Alt+shigjetën lart.

    Po patët vështirësi me atë programin lart, këtu është në format PDF dhe lexohet më qartë. Ja dhe harta e shkronjave në tastierën shqipe:



    .
    Më vjen mirë që keta të Pasioni.net e kanë kthyer në program instalimi idenë e vjetër të tastierës Qëerty (uiopçw), por më duket gabim që nuk e hedhin në përdorim krejt të lirë. Tek e fundit, ideja s'është e tyrja, thjesht kanë krijuar një softuer që bën instalim të një zgjidhjeje të propozuar kohë më parë. Modifikimin e tastierës shqip unë e përdor që prej Windows 98 dhe vazhdoj ta përdor edhe tani me Windows 7, por nuk kam njohuri për të krijuar një softuer që bën të mundur instalimin. Të shohim nëse Pasioni.net do ta përditësojë programin që ka krijuar edhe për përdorim me Windows 7, pasi instalimi në këtë version të windows-it është shumë më i ndërlikuar se më parë, për shkak të rritjes së nivelit të sigurisë në mosprekjen e skedave të sistemit. Unë vetë e kam realizuar në kompjuterin tim, por është rrugë e gjatë për t'u shpjeguar dhe zgjidhja më e mirë është krijimi i një softueri nga njerëz që janë të fushës së programimit.

  17. #97
    Drini , faleminderit shumë për ndihmën , tani e tutje gjithmonë do ti përdori gjuhën drejt , flm shumë .

  18. #98
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga drini_në_TR Lexo Postimin
    Të Nderuar Forumista!

    Më poshtë do të gjeni udhëzimin sesi ta ndryshoni "keyboad layout" në gjuhën tonë Shqipe, në mynyrë që të përdorim shkronjat ëË dhe çÇ, lirshëm. Fillimisht do të jetë paksa e vështirë që të ambjetoheni nga vendodhja e shkronjave, por megjithatë në fund të temës do të gjeni edhe një pamje të koordinatave të çdo tasti.
    Edhe une e perdori kete mundesine e ndryshimit te gjuhes se tastieres ne shqip, permes control panel, language and region, etj. etj. Kete mundesi e perdori moti dhe eshte lehte ta ndrrosh jo vetem ne shqip, por ne sa gjuhe te duash, pasi ti aplikosh.

    Eshte shume e lehte dhe e thjeshte, se personalisht ajo alt + 127 apo si eshte, e shoh si te stermundimshme dhe palidhje.

    Madje kjo menyra qe e ke dhene, me duket se eshte shume me e thjeshte, sesa kur e sheh kete sqarimin ketu!

    Momentalisht i kam 6 gjuhe te aplikuara, qe vetem me nje klik i ndryshoj!

    .
    Ndryshuar për herë të fundit nga Rina_87 : 06-12-2011 më 19:06

  19. #99
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Programi që kam sjellë në postimin 95 është për WINDOWS VISTA.

    Për WINDOWS 7 është ky:

    http://www.sdetime.com/tastiera/

  20. #100
    Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
    Anëtarësuar
    18-08-2007
    Vendndodhja
    as vetë se di.... :)
    Postime
    808
    Një nga mundësit për përdoruesit e Firefox është edhe instalimi i një adds-on të fjalorit të gjuhës Shqipe, ku pas ndërrimit të fjalorit gjatë shkrimit në i-net me një klik të djathtë në fjalën e nënvizuar, jo që bënë korrigjimin drejtshkrimor por edhe shenjat speciale të shqipes zëvendësohen shumë lehtë.
    Shqiptari që derdhë gjak shqiptari nuk meriton të quhet shqiptarë

Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Historia e alfabetit të gjuhës shqipe - Stavri Skëndo
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 14-04-2021, 14:37
  2. Dy shkronjat e fundit të fjalës./ Fitues ai që mbyll lojën /
    Nga projekti21_dk në forumin Lojra dhe rebuse
    Përgjigje: 1009
    Postimi i Fundit: 14-06-2009, 08:16
  3. Si mund t'i shndërroj shkronjat normale në ***?
    Nga valdetshala në forumin Arti i programimit
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 20-11-2008, 16:46
  4. Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 06-04-2006, 13:45
  5. Kodikët e Shqipërisë
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 27-12-2005, 15:25

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •