Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 20
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-05-2012
    Postime
    7

    Banorët e shpellës së kohës bashkëkohore - Shqipëri - Shejh: Nebijl El Avedij



    Dokumentar i shkurter.


    Tregon per nje familje fetare te cilet gjate periudhes se komunizmit ne kohen kur u ndalua feja, babai bashk me djemt e tij vendosen te largohen dhe te jetojne ne nje shpelle deri ne kohen kur u largua komunizmi dhe praktikimi i fese u lejua.

    Nje histori afersisht e tille permendet ne Kuran nga Allahu i lartesuar.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Smth_Poetic : 08-08-2012 më 22:13

  2. #2
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anëtarësuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    A more ramadan ALLAHU te shperbleft me xhenet ty dhe familjen tande , se mi qite lotet o vlla musliman.
    ANTI : SHKA, RRUS, GREK DHE VLLEZERVE TE TYRE

  3. #3
    Faktikisht për t alexuar nuk e lexova, se jam pa kohë. Kapërcimthi u mondova ta gjej fjalën Shqipëri. Mbase nga shpejtësia nuk e pashë. Shtrohet pyetja pse ky titull na vë kaq poshtë ne shqiptarëve: "Banorët e shpellës së kohës bashkëkohore - Shqipëri - Shejh: Nebijl El Avedij"
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  4. #4
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    06-07-2012
    Postime
    109
    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    Faktikisht për t alexuar nuk e lexova, se jam pa kohë. Kapërcimthi u mondova ta gjej fjalën Shqipëri. Mbase nga shpejtësia nuk e pashë. Shtrohet pyetja pse ky titull na vë kaq poshtë ne shqiptarëve: "Banorët e shpellës së kohës bashkëkohore - Shqipëri - Shejh: Nebijl El Avedij"
    ju jeni te papame,nuk e lexove,nuk e shikove porse nga titulli kuptove se kjo na ve ne shqiptareve poshte ?poshte kujt ?poshte çfare?'

    nuk arrij ta kuptoj pse doni te luani rrolin e inteligjentit edhe pse nuk jeni aspak ashtu.

  5. #5
    Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
    Anëtarësuar
    22-03-2012
    Postime
    3,360
    Citim Postuar më parë nga mint Lexo Postimin
    ju jeni te papame,nuk e lexove,nuk e shikove porse nga titulli kuptove se kjo na ve ne shqiptareve poshte ?poshte kujt ?poshte çfare?'

    nuk arrij ta kuptoj pse doni te luani rrolin e inteligjentit edhe pse nuk jeni aspak ashtu.
    ...e po, intelegjencen e tyre dikur ne varre do ta hane krimbat dhe gjallesat tjera, paramendo se ku do te perfundoj gjithe kjo "intelegjenc e dituri" mbi te gjitha kjo kryelartesi. Ndihen te ditur te pa thyer, shkoin aq large sa qe majmunet perqafoin si stergjysherit e tyre, ne fakt nuk arrijne te shofin me larg se hunden, mjerim o mjerim.

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-05-2012
    Postime
    7
    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    Faktikisht për t alexuar nuk e lexova, se jam pa kohë. Kapërcimthi u mondova ta gjej fjalën Shqipëri. Mbase nga shpejtësia nuk e pashë. Shtrohet pyetja pse ky titull na vë kaq poshtë ne shqiptarëve: "Banorët e shpellës së kohës bashkëkohore - Shqipëri - Shejh: Nebijl El Avedij"
    A nuk turperohesh nga sistemi komunist,Sistemi qe ka shtyp Popullin shqiptar per tri Dekada ?

    Ky ne kete rast po e Vlerson po e ngrit dhe po e Tregon Moralin e Shqiptarit,perkundrazi po e ngrit Veprat e Ketyre njerzve qe kan Sakrifiku gjithqka nga jeta e tyre per me Ruajt Fene dhe Atdhedashurin ( edhe pse ska pas lumturi ne ate kohe ) Ai po e tregon ni Ngjarje te Vertet te nje Sakrifice qe vetem ni Musliman me Iman te Fort mund ta beje kete gje.

    E ky nga Lindja ka ardh me ngrit e me tregu Sakrificen e ketyre BURRAVE,neve "Meshkujve" qe jemi ne kete kohe.

    Se mediat tona nuk tregojn HEROIZMAT E BURRAVE TE MEDHENJ MUSLIMAN SHQIPTAR.

  7. #7
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga analysis Lexo Postimin
    http://www.youtube.com/watch?v=22nLy...layer_embedded

    Dokumentar i shkurter.


    Tregon per nje familje fetare te cilet gjate periudhes se komunizmit ne kohen kur u ndalua feja, babai bashk me djemt e tij vendosen te largohen dhe te jetojne ne nje shpelle deri ne kohen kur u largua komunizmi dhe praktikimi i fese u lejua.

    Nje histori afersisht e tille permendet ne Kuran nga Allahu i lartesuar.
    Selamu alejkum vellezer,

    Allahu ja u dhasht shperblimin ketyre vellezerve qe kane vuajtur kaq shume, vetem Ai mund ta cilesoje kete mund.

    Kam njohur nje vella nga kukesi qe vinte ne vitet e 90-ta ne tetove per te punuar, dhe na tregonte se kur i kane bere femijet synet, kane ikur ne mal, qe mos ti shoh kush se cka bejn !!!

    Njerin nder mualimat e fshatit tim policia ne fund te viteve te 50-ta e ka rrahur per vdekje, se i ka mesuar femijet akoma ne sistemin perandorak, kurse poashtu nje mualim tjeter nga fshati ne vitet e 70 eshte detyruar te ik (ka mbajt predikime ku e ka fole hakun), sot eshte i strehuar ne mekke, dhe professor univerziteti !!!.

    Eshte per mua e PAIMAGJINUESHME, se si mund femijet e tyre sot te shajn dhe ofendojn fene e baballareve, qe ja ku shihen sakrificat e tyre qe i kane dhene !!!

    selam
    albanish by nature

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Selma*
    Anëtarësuar
    15-05-2009
    Postime
    405
    Banorët e Shpellës (Kjo ka ndodhë në Shqipëri) - Hoxhë Irfan Salihu


  9. #9
    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    Faktikisht për ta lexuar nuk e lexova, se jam pa kohë. Kapërcimthi u mondova ta gjej fjalën Shqipëri. Mbase nga shpejtësia nuk e pashë. Shtrohet pyetja pse ky titull na vë kaq poshtë ne shqiptarëve: "Banorët e shpellës së kohës bashkëkohore - Shqipëri - Shejh: Nebijl El Avedij"


    Citim Postuar më parë nga mint Lexo Postimin
    ju jeni te papame,nuk e lexove,nuk e shikove porse nga titulli kuptove se kjo na ve ne shqiptareve poshte ?poshte kujt ?poshte çfare?'

    nuk arrij ta kuptoj pse doni te luani rrolin e inteligjentit edhe pse nuk jeni aspak ashtu.
    sepse, meqë nuk jam inteligjent pra, sipas titullit e kuptova kësi soji:

    1. Shqiptarët, banorët e shpellës së kohës bashkëkohore ose
    2. Shqiptarët, shpellarët e kohës moderne...
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-05-2012
    Postime
    7
    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    sepse, meqë nuk jam inteligjent pra, sipas titullit e kuptova kësi soji:

    1. Shqiptarët, banorët e shpellës së kohës bashkëkohore ose
    2. Shqiptarët, shpellarët e kohës moderne...
    "Nese nuk ki njohuri per nje qeshtje,Ose jep Lak ne koment,Ose E devijon te Teren."

    LExoje prej Fillimt deri ne fund edhe gjen pergjigjen se a nenqmohen Shqiptaret,A po ngriten Veprat qe kan Sakrifiku keta njerz.

  11. #11
    Citim Postuar më parë nga analysis Lexo Postimin
    http://www.youtube.com/watch?v=22nLy...layer_embedded

    Dokumentar i shkurter.


    Tregon per nje familje fetare te cilet gjate periudhes se komunizmit ne kohen kur u ndalua feja, babai bashk me djemt e tij vendosen te largohen dhe te jetojne ne nje shpelle deri ne kohen kur u largua komunizmi dhe praktikimi i fese u lejua.

    Nje histori afersisht e tille permendet ne Kuran nga Allahu i lartesuar.
    Përshëndetje analysis, mora durimin dhe e ndoqa këtë video deri në minutën 13:18...
    Mendimi im: Kjo është një ngjarje e montuar. Ky mjekërrcjapi krejt tjetër gjë flet, ndërkaq ata hallexhinjtë ( për të mos thënë mjeranët ) krejt tjetër gjë përgjigjen ( më duket se këta i kanë mashturuar).
    tjetra: sa arrita për të kuptuar këtu tregohet për dicka që ka ndodhur në vitin 1982. aso kohe, këta, jo në shpellë, por edhe në vrimë të miut po të ishin futur do t'i kishin gjetur. Absurdi tjetër . flitet për një kohëzgjatje 30 vjecare dhe i bie deri më 2012!!! s'di si ta komentoj këtë, për c'arsye këta kanë ndenjur deri në këtë kohë!!!
    Kulmi i këtij trillimi u arrit në minutën 13:18, kur mjekërcjapi thotë: "(këta) njerëz në shpellë, falnin namazin, lexonin Kur'anin, dhe agjëronin" ( unë e korrigjova pak se "qatipi" paska qenë i pashkollë). Harron mjekërrcjapi që ky Idrisi, pak më parë deklaroi se " edhe ato pak libra fetarë që i kishim na i konfiskuan".

    Propozim për moderatorët. Është mirë që kjo temë e turpshme dhe qëllimkeqe të mbyllet, ndërkaq populli dhe mbi të gjitha pushteti t'ua ndalojë hyrjen në trojet tona këtyre mjekërcjapëve!

    respekt për ata që e duan Shqipërinë dhe gjithë trojet shqiptare, e mbi të gjitha shqiptarizmën!

    P.S. Gjera tjera që i mungojnë këtij filmimi "dokumentari": kush ishte kjo familje, ku jeton kjo familje, ku gjendet ajo shpellë, ku është ndonjë dëshmitar tjetër nga fshati që di për këtë ngjarje, kush ishte ai ( ata) që u sillnin ushqim fshehurazi etj etj....
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 12-08-2012 më 19:50
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  12. #12
    . Maska e alDI
    Anëtarësuar
    27-08-2002
    Vendndodhja
    London
    Postime
    663
    O projekti-adem gashi....edhe pse eshte ramazan ti e meriton me te therrit plere mashkull.
    Allahu ta befte mjekren ty si te cjapit pra, me qe mjekren e muslimaneve qe duan ti ngjajne gjith profeteve te Allahut ti e quan mjeker cjap.

    Po cfare musliman leshit je ti more mashkull idiot!!!
    .

  13. #13
    Citim Postuar më parë nga alDI Lexo Postimin
    O projekti-adem gashi....edhe pse eshte ramazan ti e meriton me te therrit plere mashkull.
    Allahu ta befte mjekren ty si te cjapit pra, me qe mjekren e muslimaneve qe duan ti ngjajne gjith profeteve te Allahut ti e quan mjeker cjap.

    Po cfare musliman leshit je ti more mashkull idiot!!!
    përshëndetje dhe respekt për ty, o alDI.
    Ka një fjalë të urtë që thotë: "gjithcka që fluturon nuk hahet" ose "gjithcka që shkëlqen nuk është flori ( dukat)".
    Mos i hani foret more burrë në lesh shejtani. Po ai gazetari një shejtan i zi kishte qenë more burrë. Po ai kishte qenë një gënjeshtar. Mos t'u mashtrojë leshi, o alDI. Mos t'ju vërbojë injoranca, o alDI. Unë i dua ata që me vepra u ngjajnë profetërve, e jo me lesh. se ky ( gazetari) vërtet njeri lesh kishte qenë.
    Mos hyn në gjynah në muaji të Ramazanit, o alDI. se ti nuk je Zot dhe vetëm Zoti e di sa jam unë e sa je ti mysliman.

    Megjithëkëtë: unë po ta fal, me gjithë zemër fyerjen e paarsyeshme që më bëre. I lutem Zotit që këtë ditë agjërimi të ta bëjë kabull si gjithë ditët tjera. Gjithashtu i lutem ZOtit që edhe ai të ta falë këtë fyreje dhe ta shlyej sikur të mos kishe hyrë fare në gjynah. Amin!

    P.S. Prapë: Mos u mashtroni në njerëz të tillë, si ky gazetari, nga leshi që kanë!
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 13-08-2012 më 04:38
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  14. #14
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Amen!
    Civilizim se jo mahi,po prej kur kendej nga Drenica eshte perdore,,Amen''? Une per vete i kam degjua qe thojn ,,Amin''
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  15. #15
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Civilizim se jo mahi,po prej kur kendej nga Drenica eshte perdore,,Amen''? Une per vete i kam degjua qe thojn ,,Amin''

    Mos u çudit kaq fort! Ishte gabim teknik. Megjithëkëtë forma "amen" është formë më e vjetër ( që para islamizmit - myslimanizmit ) se fjala "amin". Edhe sot përdoret. Mbase në një gjuhë tjetër pastaj është quajtur "amin". Kanë të njëjtin kuptim. S'do të thotë se çdo gjë religjioze duhet të thuhet vetëm në arabisht. Emërtimin për muajin e agjërimit ne e quajm "Ramazan", por arabët e quajnë "Ramadhan"( atyre u mungon shkronja "z"). Besoj ke lexuar përveç Kur'anit edhe ndonjë libër tjetër nga religjioni.
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 13-08-2012 më 04:36
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  16. #16
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    Mos u çudit kaq fort! Ishte gabim teknik. Megjithëkëtë forma "amen" është formë më e vjetër ( që para islamizmit - myslimanizmit ) se fjala "amin". Edhe sot përdoret. Mbase në një gjuhë tjetër pastaj është quajtur "amin". Emërtimin për muajin e agjërimit ne e quajm "Ramazan", por arabët e quajnë "Ramadhan". Besoj ke lexuar përveç Kur'anit edhe ndonjë libër tjetër nga religjioni.
    Po cme je bere tamam si ata vemjet qe leshojne jarge , kaq kohe ne forum si nuk shkruajte dicka te hajrit mor ditzi.

    Te besh analogji me fjalet Amin e Ramazan eshte kulmi i injorances .
    Amen e perdorin te Krishteret e Amin Muslimanet .
    Ramazan , Ramadan apo Ramadhan eshte thjesht ceshje dialektesh.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  17. #17
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Po cme je bere tamam si ata vemjet qe leshojne jarge , kaq kohe ne forum si nuk shkruajte dicka te hajrit mor ditzi.

    Te besh analogji me fjalet Amin e Ramazan eshte kulmi i injorances .
    Amen e perdorin te Krishteret e Amin Muslimanet .
    Ramazan , Ramadan apo Ramadhan eshte thjesht ceshje dialektesh.
    Përshëndetje angmokio,
    si qëndrojnë për nga kuptimi këto dy fjalë?!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  18. #18
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    Përshëndetje angmokio,
    si qëndrojnë për nga kuptimi këto dy fjalë?!


    Jane aq larg per nga kuptimi sa ceshte i ndryshem dhe perceptimi i njerezve mbi Islamin dhe Krishterimin.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  19. #19

    Në fjelor jepet ky sqarim

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Jane aq larg per nga kuptimi sa ceshte i ndryshem dhe perceptimi i njerezve mbi Islamin dhe Krishterimin.
    përshëndetje angmokio,
    amin ( fjalë me prejardhje hebraike: amen - vërtet; ashtu është; poashtu edhe në latinisht e italisht përdoret amen) ashtu qoftë! Ashtu u bëftë!
    respekt,
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 13-08-2012 më 17:20
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  20. #20
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    përshëndetje angmokio,
    amin ( fjalë me prejardhje hebraike: amen - vërtet; ashtu është; poashtu edhe në latinisht e italisht përdoret amen) ashtu qoftë!
    respekt,
    Fjales "amin/amen" nuk i njihet etymologjia por vetem attributi. Nese i lidh fete monoteiste dicka, atehere eshte fjala AMIN, qe ne fakt permbyll lutjet me kuptimin Zoti e befte ashtu, apo shpresen qe Zoti ta pranoje lutjen apo synimin qe e kushtezon nje veper !!!, parimisht ka konotacion fetare. Pikerisht fjalet Amin apo emri i Zotit, ALLAH, jane aq te lashte historikisht, saqe nuk u njihen rrenjet gjuhesore !!!

    tung
    albanish by nature

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •