Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 57 prej 57
  1. #41
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    As ne Shqiperi nuk guxon te regjistrohet...
    (Shiko rregullat dhe ligjet perkatese per kontributet en sigurimet shoqerore...)
    Ku nuk guxon te regjistrohet?
    Nuk e di sa a regjistrohet ne administrate apo jo, por ne INSTAT, i cili eshte institucioni pergjegjes per nxjerrjen e statistikave ne Shqiperi, ata llogariten si te punesuar. Pergjegjes per nxjerrjen e perqindjes se papunesise ne Shqiperise eshte ekskluzivisht INSTAT dhe tema e shifrat per te cilat po flasim jane pikerisht nga INSTAT.

    Nuk po diskutojme gjendjen reale...
    Ndersa shkrimi im ishte pikerisht per gjendjen reale. Pra per mosperputhjen e statistikave zyrtare me gjendjen reale.

    Sepse, e thashe edhe ne me heret, parimet dhe statistikat nuk jane te njejta me gjendjen reale. Arsyet jane te ndryshme dhe mjaft te komplikuara. Jo ne cdo rast eshte shteti fajtor.
    Ne fakt kjo i konvenon shume shtetit, prandaj pavaresisht se kush do te jete ne krye te qeverise do te vazhdoj me te vjetren. Imagjinoje se cfar statistike eshte kjo ku i thuhet nje qytetari te zakonshem se Shqiperia e ka papunesise 2 here me te ulet se Maqedonia, gati 4 hare me te ulet se Kosova dhe me te ulet se shume shtete te tjera te Europes. Doren ne zemer, realiteti eshte komplet tjeter.

    Perderisa bujqit trajtohen si te vetepunesuar ne baze te nje ligji dhe nje procedure te caktuar administrative, nuk ka asgje te keqe apo te kunderligjshme.
    Do te ishte dicka tjeter, nese pronaret e tokave bujqesore atomatikisht do te trajtoheshin si te punesuar apo vetepunesuar, ashtu sic e kuptova une fillmisht pershkrimin e situates nga ti.
    Nga shkrimi qe e solla une ne postimin paraprak mund te kuptosh hilen e atij vendimi. Ne statistika zyrtare del se 97-98% e fshatareve jane te punesuar!!!
    Kjo eshte nje e dhene e pavertete, sepse nuk perkon as perafersisht me realitetin.
    Sa i perket kunderligjshmerise, une nuk thash ne asnje moment se ka dicka te kunderligjshme ne kete mes. Eshte nje pluhur syve ne te cilen mund ta gjejne veten te gjitha grupet por jo edhe statistika reale e papunesise, pra thelbi i bisedes.

    Ne baze te asj qe lexova une, nuk ka asnje ligj te vecante per te vetepunesuarit ne bujqesi apo pronaret e tokave bujqesore. Ka vetem ligj dhe procedura administrative per te vetepunesuar ne pergjithesi, pa dallim te veprimtarise. Fakti qe shumica e te vetepunesuarve vijne nga sektori i bujqesise eshte absolutisht i vetekuptueshem, kur kemi parasyesh realitetn ne Shqiperi dhe ne strukturat e atjeshme.
    Shteti nuk mund te fajsohet, pse punemarresit potencial nga viset rurale (zakonisht) nuk i shfrytezojne sa dhe si duhet ofertat e shtetit p.sh. per tu lajmeruar vullnetarisht si punekerkues. Sheteti i (ekonomikisht) i dobet (Qeveria e tij) madje ka interes qe te lajmerohen sa me pake te papune apo per asistence sociale etj. Nese shteti qellimisht nuk i kryen obligimet e tiij ligjore sa i perket ofrimit te sherbimeve perkatese, atehere kjo patjeter eshte veprim i kunderligjshem. Por, parimisht shteti nuk e ka per detyre ti nixite njerzit te lajmerohen te papune dhe per asistence sociale. Njekohesisht eshte e ndaluar qe dikush te detyrohet nga shteti te lajmerohet i papune ose per asistence sociale -perjashtuar grupeve te vecanta te personave.
    Pavaresisht kesaj, nese i referohemi realitetit, atehere me siguri gjendja eshte shume me e komplikuar. Dhe patjeter ka edhe shume keqtrajtime dhe keqperdorime te qellimshme dhe te paqellimshme nga te gjitha palet...
    Tema po shkon drejt komplikimit pa nevoje.
    Nese nuk gaboj ju jetoni ne Europe, dhe dua te te bej nje pyetje qe nuk eshte aspak pyetje retorike. Cila eshte metodologjia qe ndiqet ne vendet e BE per percaktimin se kush eshte i punesuar apo i papunesuar?
    Personalisht nuk besoj se kriter i vetem eshte statistika qe ofrohet nga zyra e punekerkuesve, sepse nje numer i larte i te papuneve nuk i drejtohen asnjehere asaj zyre...dhe rrjedhimisht statistikat mund te dalin te paskata.


    Po er perserise edhe nje here, se nuk po diskutojme per gjendjen reale. pavaresisht se nuk e shohim te gjithe te njejte...
    Ndersa une po e perseris se po flisja pikerisht per gjendjen reale. Ishte shifra prej 13.4% e cila me ngacmoi dhe perpjekjet e anetareve te tjere qe te gjejne shkakun e kesaj shifre. Ajo qe mua mu kujtua ishte praktika e regjistrimit te papunesise ne Shqiperi nga ana e INSTAT, e qe eshte nje praktike aspak reale. Nuk besoj se ka ndonje vend ne bote qe e ka perqindjen e papunesise ne fshat rreth 2%.

    Ne parim, bazuar ne ate qe lexove shkurtimisht, Shqiperia duket se i plotesone te gjitha standardet e zakonshme europiane per trajtimin e grupeve te personave per te cilet po flasim. Se ajo cfare shkruan ne leter nuk zbatohet cdo here dhe 100% edhe ne realitet, nuk eshte asgje e re dhe e pazakonshme.
    Nese ka vend per kritike ndaj shtetit, qeverise, Sali Berishes etj. atehere patjeter qe eshte e lejueshme. Por, nese eshte fjala per rregullat dhe ligjet, ato si duket egzistojne qe gati 20 vite. Qe rregullat dhe ligjet e tilla jane te keqperdorshme, sidomos ne realitetin socio-ekonomik te Shqiperise, eshte e pakundershtueshme. Megjithate, nuk ka alternative tjeter, pa kufizuar lirie personale dhe demokratike te qytetareve...
    Kjo pra eshte poenta qe une desha ta potencoj qysh n shkrimin e pare.
    Ajo qe mund te gaboj une eshte se a bazohet praktika e regjistrimit te papunesise nga INSTAT ne ndonje ligj apo ne ndonje akt nenligjor. Kjo nuk me kujtohet mire dhe mund te gaboj. Por, sido qe te jete, nuk do te kete kurre pasqyre reale te papunesise ne Shqiperi perderisa ekziston kjo metodologji e regjistrimit te papunesise ne fshat.

  2. #42
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    Po ti po kapesh me stats qe nxjerr shteti apo me faktin se a quhet i papune njeri qe posedon toke pjellore?

    Si mendon ti?
    Une jam kapur kryesisht me metodologjine qe perdor INSTAT per regjistrimin e te papuneve ne fshat. Megjithate, jane te nderlidhura njera me tjetren. Nuk mund te trajtohen ndaras.

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Citim Postuar më parë nga illyrian rex Lexo Postimin
    Ku nuk guxon te regjistrohet?
    Nuk e di sa a regjistrohet ne administrate apo jo, por ne INSTAT, i cili eshte institucioni pergjegjes per nxjerrjen e statistikave ne Shqiperi, ata llogariten si te punesuar. Pergjegjes per nxjerrjen e perqindjes se papunesise ne Shqiperise eshte ekskluzivisht INSTAT dhe tema e shifrat per te cilat po flasim jane pikerisht nga INSTAT.
    INSTAT guxon ti llogarise si te punesuar vetem ata qe jane te regjistruar zyrtarisht si punemarres, te vetepunesuar etj.
    Kusht i domosdoshem per tu trajtuar si i punesuar apo i vetepunesuar jane paga ose te ardhurat qe rrjedhin nga veprimtaria...



    Ndersa shkrimi im ishte pikerisht per gjendjen reale. Pra per mosperputhjen e statistikave zyrtare me gjendjen reale.
    Askund ne bote nuk perputhet statistika zyrtare e punesimit me gjendjen reale. Parimisht ose sipas rregullave te percaktuara dhe te vlefshme po, por jo edhe ne syte e te gjitheve. Varesisht nga kendveshtrimi, interesi, nevoja... mund te kete disa te verteta njekohesisht lidhur me keto statistika.
    Kur ligji p.sh. e percakton se ata, te cilet ndodhen ne ndonje trajnim special apo pergatitor per te qene me konkurren ne tregun e punes, nuk duhet te llogariten si te papune, atehere statistika zyrtare nuk mund te mohohet dhe kritikohet si e tille. Mund te kerkohet vetem ndryshimi i ligjit...


    Ne fakt kjo i konvenon shume shtetit, prandaj pavaresisht se kush do te jete ne krye te qeverise do te vazhdoj me te vjetren. Imagjinoje se cfar statistike eshte kjo ku i thuhet nje qytetari te zakonshem se Shqiperia e ka papunesise 2 here me te ulet se Maqedonia, gati 4 hare me te ulet se Kosova dhe me te ulet se shume shtete te tjera te Europes. Doren ne zemer, realiteti eshte komplet tjeter.
    Realitieti sigurisht qe eshte tjeter...
    Megjithate nuk duhet harruar se i gjithe realiteti eshte i ndryshem nga shume vende te Europes dhe te Ballkanit.
    Nuk mund te behet krahasim i mirfillte i shifrave te papunesise etj. te p.sh. nje metropoli ne mes te Europes ose regjioneve me te urbanizuara dhe te zhvilluara te Ballkanit, perfshi edhe te kaluaren dhe pozitene e tyre specifike gjeografike etj., me viset rurale te Shqiperise. Realisht, ne shume aspekte nuk mund te krahasohet as Kosova me Shqiperine.

    Per Statistiken zyrtare nuk eshte me rendesi se scfare te ardhurash sjelle nje veprimtari bujqesore per secilin anetare te familjes. Nese ata e fitojne vetem 1 Euro ne muaj, llogariten si te punesuar apo vetepunesuar. Differencen per ta siguruar standardin minimal jetesor mund ta kerkojne nga organet perkatese te shtetit. Gjithashtu secili nga ta ka mundesi te lajmerohet si i papune...
    Problematika megjithate eshte shume me e komplikuar, jo vetem ne Shqiperi.


    Nga shkrimi qe e solla une ne postimin paraprak mund te kuptosh hilen e atij vendimi. Ne statistika zyrtare del se 97-98% e fshatareve jane te punesuar!!!
    Kjo eshte nje e dhene e pavertete, sepse nuk perkon as perafersisht me realitetin.
    Sa i perket kunderligjshmerise, une nuk thash ne asnje moment se ka dicka te kunderligjshme ne kete mes. Eshte nje pluhur syve ne te cilen mund ta gjejne veten te gjitha grupet por jo edhe statistika reale e papunesise, pra thelbi i bisedes.


    Tema po shkon drejt komplikimit pa nevoje.
    Nese nuk gaboj ju jetoni ne Europe, dhe dua te te bej nje pyetje qe nuk eshte aspak pyetje retorike. Cila eshte metodologjia qe ndiqet ne vendet e BE per percaktimin se kush eshte i punesuar apo i papunesuar?
    Personalisht nuk besoj se kriter i vetem eshte statistika qe ofrohet nga zyra e punekerkuesve, sepse nje numer i larte i te papuneve nuk i drejtohen asnjehere asaj zyre...dhe rrjedhimisht statistikat mund te dalin te paskata.



    Ndersa une po e perseris se po flisja pikerisht per gjendjen reale. Ishte shifra prej 13.4% e cila me ngacmoi dhe perpjekjet e anetareve te tjere qe te gjejne shkakun e kesaj shifre. Ajo qe mua mu kujtua ishte praktika e regjistrimit te papunesise ne Shqiperi nga ana e INSTAT, e qe eshte nje praktike aspak reale. Nuk besoj se ka ndonje vend ne bote qe e ka perqindjen e papunesise ne fshat rreth 2%.



    Kjo pra eshte poenta qe une desha ta potencoj qysh n shkrimin e pare.
    Ajo qe mund te gaboj une eshte se a bazohet praktika e regjistrimit te papunesise nga INSTAT ne ndonje ligj apo ne ndonje akt nenligjor. Kjo nuk me kujtohet mire dhe mund te gaboj. Por, sido qe te jete, nuk do te kete kurre pasqyre reale te papunesise ne Shqiperi perderisa ekziston kjo metodologji e regjistrimit te papunesise ne fshat.
    Sipas asaj qe di, pavaresisht ndonje dallimi te vogel mes shteteve perendimore, i papunesur llogaritet vetem ai qe nuk punon, kerkon pune apo mundohet te gjej pune dhe eshte i lajmeruar ose regjistruar ne agjensine perkatese per punesim.
    Askush tjeter nuk perfshihet ne statistiken zyrtare te papunesuarve.
    Pra, as ne Europe nuk regjistrohen automatikisht p.sh. gruaja ose djali i nje bujku (me te ardhura nga veprimtaria bujqesore) si te papune...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Antiproanti : 06-08-2012 më 06:50

  4. #44
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    nuk vdes njeri per buke.

    te gjithe pine raki dhe macchiato

  5. #45
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    13.368€ ne vit fitojne shqiptaret ne itali?! keq eshte.
    veshtire (per te mos thene e pamundur) qe nje familie te eci perpara vetem me nje rroge te tille. duhet patjeter qe te punoje si burri edhe gruaja.
    pastaj italia eshte jo vetem me e shtrenjte se shqiperia, por edhe me e shtrenjte se gjermaniia (per italine e veriut flas).
    Vasudhaiva Kutumbakam

  6. #46
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anëtarësuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933

    Zakonisht punojne te dy

    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    13.368€ ne vit fitojne shqiptaret ne itali?! keq eshte.
    veshtire (per te mos thene e pamundur) qe nje familie te eci perpara vetem me nje rroge te tille. duhet patjeter qe te punoje si burri edhe gruaja.
    pastaj italia eshte jo vetem me e shtrenjte se shqiperia, por edhe me e shtrenjte se gjermaniia (per italine e veriut flas).
    Shum shqiptar ne itali tani punojn per hesap te vet sidomos muratoret e piastrelistet bojaxhi....E rogat jane me te larta se keto qe tregohet lart,
    Ajo rrog tek 1150 jane per puntoret e industrive mekanike ku ka kontraten me te ulet ne vend.
    Deri dje shum familje shqiptare nusja ishte ne shtepi tashti ka ndryshuar gjithshka me femit e rritur disi grat i kan futur ne pune kush ka pasur mundesi,e kjo vlen per te gjith .
    Zakonisht grat punojne 4 ore.
    Nje koleg ne punen time nga tepelena me tre femi (nusj punon me te zeze 4 ore)fut ne shtepi 1700 euro ku 350 jane asenjni familjar.ben puntor i thjesht.Por normaliteti ne familjet tona jane dy femi e aty ndihma e shtetit ulet shum.
    Tashti kriza disi po na ul rogat ndjeshem e taksat jane shtu....po vin dite jo te mira.

  7. #47
    Citim Postuar më parë nga Bajraku Lexo Postimin
    Të huajt në Itali fitojnë 973 euro në muaj, 316 më pak se kolegët e tyre italianë. Shqiptarët janë të huajt që fitojnë mesatarisht më shumë, 13.368 euro në vit.

    ITALI - Mesatarisht një i huaj në Itali fiton 973 euro në muaj, 316 euro më pak se një italian (ose -24,55). Shifra që përkeqëohen krahasuar me një vit më parë kur mesatarisht fitonin 987 euro në muaj, 294 më pak se kolegët e tyre italianë. Këto janë përfundimet e studimit të fundit të fondacionit Moressa në bazë të të dhënave ISTAT të tremujorit të fundit të vitit 2011.
    Dmth italiani fiton 1289 euro ne muaj qe i bie rreth 1610 $ kanadez. Skandal. Paska marre fund Italia pse sthoni ju. Edhe 2600 $ prape nuk realizohen dot as gjerat me minimale. Me vika keq per Italine se e mbaj mend ndryshe.

  8. #48
    Shifrat mund te jene zyrtare por jo efektivisht reale.
    Nejse, rrogat jane shume te ulta gjithsesi...per ato qe arrijne te kene nje pune!

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    13.368€ ne vit fitojne shqiptaret ne itali?! keq eshte.
    veshtire (per te mos thene e pamundur) qe nje familie te eci perpara vetem me nje rroge te tille. duhet patjeter qe te punoje si burri edhe gruaja.
    pastaj italia eshte jo vetem me e shtrenjte se shqiperia, por edhe me e shtrenjte se gjermaniia (per italine e veriut flas).
    sa qesharake kjo shifra 13000, edhe nje puntor i sapo fut ne pun ka te ardhura me te larta se kjo shifra ketu siper ndersa nje puntor i vjeter merr mesatarisht 15 deri ne 17 mij euro ne vit edhe me shume, flas per fabrikat
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  10. #50
    *Ne zemer te kam babushi* Maska e *suada*
    Anëtarësuar
    24-11-2007
    Vendndodhja
    Rruga shishe lagja tap :)
    Postime
    2,355
    Nuk pajtohem me keto te dhena. Varet nga zonat qe jeton.
    Nese jeton ne jug normal qe rroga do te jete e tille. Gjithashtu dhe cmimet nuk jane si ne veri.
    Ndryshuar për herë të fundit nga *suada* : 07-09-2012 më 05:48

    Unaza sipas gishtit,dashura sipas shpirtit.

  11. #51
    IrC AlBaSoUl.CoM Maska e MISTREC_BERATI
    Anëtarësuar
    11-03-2003
    Vendndodhja
    GreeCe
    Postime
    150
    Citim Postuar më parë nga *suada* Lexo Postimin
    Nuk pajtohem me keto te dhena. Varet nga zonat qe jeton.
    Nese jeton ne jug normal qe rroga do te jete e tille. Gjithashtu dhe cmimet nuk jane si ne veri.
    Ke te drejt yllo edhe une me ty jam ta mbeshtes muhabetin
    Na mbyten servilat.com

  12. #52
    Citim Postuar më parë nga xhori Lexo Postimin
    sa qesharake kjo shifra 13000, edhe nje puntor i sapo fut ne pun ka te ardhura me te larta se kjo shifra ketu siper ndersa nje puntor i vjeter merr mesatarisht 15 deri ne 17 mij euro ne vit edhe me shume, flas per fabrikat
    Dmth sipas teje nje punetor qe ka vjetersi pune ne fabrike merr rreth 30.000 euro ne vit?

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    Citim Postuar më parë nga Bamba Lexo Postimin
    Dmth sipas teje nje punetor qe ka vjetersi pune ne fabrike merr rreth 30.000 euro ne vit?
    ku e lexove 30mij ti?
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  14. #54
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anëtarësuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933
    Po prisni perpara se me qit konkluzone te gabuara.
    Italia seshte kanada e as Amerik e ka nje sherbim shendetesor pa pagese per cilin punon me rregulla(pra pagon taksat).

    Fabrika ku un punoj si shum fabrika trasferoj nje pjese te prodhimit kine e Sllovachi.
    Sot un jam ne vitin e dute te kontrat te solidaritetit e ku punoj 4 ore e 4 oret e tjera mi pagon shteti e fabrika me 80%,e jo vetem nusja nga part time(gjus dite tani) ajo punon 2 dite ose tre dit ne jave nga 4 ore e bjen gjusmen e rroges se saj gjithmon.
    E se kriza vazhdon eshte gati viti tret solidaritetit.
    E vertet qe ulet kontributi pensionit disi por ne fund po kalojm si emigrant jane vite pushimi pasi femit jane rrit disi ,e per ne ky moment ka qene nje relaks.flas per vete e ato koleget e mi shqiptar.
    per puntor me problemet e krizes e kontratave solidariteti eshte gratis cdo vizit speciale si per ty e femit dhe nuk pagon tiket.E ketu futen radiografi e vizita speciale edhe per kontrollet e vizitat periodike qe mir eshte ti besh ne keto raste....
    Sot sapo terhoqa librat e klases peste per femit ,te gjitha shteti na i pagon me kupona qe na i kalon komuna.Gratis me pune apo pa pun qofsh.300- 400euri per femi ne familje ne fund kursimi duket. ,shpresojme qe ekonomia te mekembet e roga e sllovakve te ngrihet akoma.
    Sot sllovaku i fabrikes tone mer 400 euro,e kinezi nga 80 euro ne 2004 sot mer 440 euri.
    Deri tani resistojmee se kriza vazhdon pastaj sono kavoli e presh amari-)
    Per tani kemi 22 vjet pune e realizu nje pension tek 870 euri,e se duhet me u kthy ne vendin tone do jete dita me e lumtur e jetes time,ke ben venga .shqiperia po ndryshon-))
    Ndryshuar për herë të fundit nga altint71 : 10-09-2012 më 08:24

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-10-2012
    Postime
    33
    Diku kam lexuar qe nje emigrant rrin ne emgrim deri sa fiton 5 here sa ne atdhe, pra kjo do thot se edhe pak do kthehemi ne Shqipri
    Une jetoj ne Itali prej shum vitesh dhe rroga mesatare esht tek 1400 ( bustapaga ) normal qe dikush fiton ma shum se bela punon te shtunen e te djelen, ban edhe ore plus (straordinari), po ashtu esht me mbijetu jo me jetu.
    5 dite ne jave per 8 ore ne dite nuk ka shqiptar qe merr ma shum se 1400 se gjith manovala e operai jena.

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e Alti Elezi
    Anëtarësuar
    04-04-2010
    Postime
    794
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Dmth italiani fiton 1289 euro ne muaj qe i bie rreth 1610 $ kanadez. Skandal. Paska marre fund Italia pse sthoni ju. Edhe 2600 $ prape nuk realizohen dot as gjerat me minimale. Me vika keq per Italine se e mbaj mend ndryshe.
    Nqs Italia mer fund,ta kesh te qarte qe 60% e Europes ka vdekur dhe 30-40% e Industrise Boterore (makinerite)duhet te flasin nje gjuhe tjeter jo italisht.!?

    Ne Angli apo Skandinavi,shteti mban rreh 28-35% te rroges,ne Canada pak a shume e njejta gje,kurse ne itali eshte Shprehja:Sa ke te deklaruara?qe do te thote,nje kompani ka nje xhiro X ne vit,nje fitim X ne vit,nga keto fitime shteti Italian i mban firmes apo kompanise 35 deri ne 75% te fitimive NETO,pra italianet si NENA e mashtrimit dhe e MANIPULIMIT qe jane nqs nje kompani ka te deklaruara 20 milione xhiro ne vit,te jesh i sigurte qe 20 deri ne 45% nuk i deklarojne fare.!
    Para 3-4 muajsh ne Montreal dhe rrethina,u bene disa arrestime pas hetimeve 2 vjecare,te cilat arriten deri te kryebashkiaku i Montreal,ne shumen e kontratave deri ne 300 milione dollare Kanadez,dhe rreth 60% e te arrestuarve ishin.......Italiane.

  17. #57
    Citim Postuar më parë nga Alti Elezi Lexo Postimin
    Para 3-4 muajsh ne Montreal dhe rrethina,u bene disa arrestime pas hetimeve 2 vjecare,te cilat arriten deri te kryebashkiaku i Montreal,ne shumen e kontratave deri ne 300 milione dollare Kanadez,dhe rreth 60% e te arrestuarve ishin.......Italiane.
    Nuk habitem. Dihet mire ketu qe mafia italiane e ka epiqendren ne Montral dhe Toronto po sidomos ne Montreal.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •