Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 57
  1. #21
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anëtarësuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Citim Postuar më parë nga TROYAN Lexo Postimin

    po ja pergjigja eshte smth poetic-u con ca para te veteve ne shqiperi, po ashtu ben dhe troyan, dhe nje milion te tjere emigrante,
    Kush po dergon me lek ne shqiperi......??? emigrantet tani po marin leke nga shqiperia.
    Nje pjese e mire po shesin shtepiat qe paten blere apo ndertuar ketu per te paguar kredite ne Itali e ne Greqi.......

  2. #22
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Këtë përfundim fondacioni e nxjerr duke pasur parasysh që të ardhurat vjetore të një shqiptari, punonjës i varur në Itali, për vitin 2011 ishin 13.368 euro, ndërsa prodhimi i brendshëm bruto për kokë në Shqipëri ishte, sipas fondacionit, 2.868 euro.
    Shume pa lidhje ky krahasim, te ardhurat vjetore qe merr nje Shqiptar ne Itali krahasohet me prodhimin bruto per koke ne Shqiperi ?
    hahaha kjo eshte gjeja me qesharake per cilindo qe merr vesh paksa nga ekonomia .
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-04-2007
    Vendndodhja
    KUDO DHE ASGJEKUND
    Postime
    837
    Citim Postuar më parë nga Blizoo Lexo Postimin
    Statistika e ketij viti :


    Në Kosovë shkalla më e lartë e papunësisë , 45 për qind, e ndjekur nga Maqedonia me 33 për qind, me 24 për qind Bosnja, Serbi, me 19 për qind, me 13.3 për qind Shqipëri, Mali të Zi, me 11 për qind dhe Kroacia, me 9.2 papunëve për qind ..

    Une e shofi Shqiperine si shtet qe po ecen perpara me hapa te shpejta..
    Disa shtete te ish -YUG i ka lene pas per nje kohe te shkurter , qe dikur ishin EU per Shqiperine!

    me shifrat zyrtare je ok ti pasi ne tirane(dhe ne cdo qytet te shqiperise) pashaportizimin vetem 20% e te ardhurve e kane dhe pjesa tjeter quhet e punesuar se kane nga nje ngaster me toke nga fshati

  4. #24
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Shqiperise i del kjo statistike e papunesise per arsye se Shqiperia, per dallim nga te gjitha vendet e Europes, e ka ne fuqi nje ligj i cili perafersisht thote: secili person (behet fjale kryesisht per zona rurale) qe posedon toke bujqesore (e percaktuar) llogaritet i vetepunesuar dhe si i tille regjistrohet si person qe ka te ardhura te rregullta mujore, pra si i punesuar.

    Ky ligj e zbret numrin e papunesise ne keto shifra. Nese ky ligj nuk do te ekzistonte, fatkeqesisht, perqindja e papunesise ne statistikat zyrtare te Shqiperise do te ishte shume me e larte se kaq.
    Ndryshuar për herë të fundit nga illyrian rex : 04-08-2012 më 18:20

  5. #25
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Po pse, sipas teje ilirik, nje person me toka, i papunesuar duhet te quhet?
    Ky ligj ekziston ne cdo shtet.

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425
    Citim Postuar më parë nga illyrian rex Lexo Postimin
    Shqiperise i del kjo statistike e papunesise per arsye se Shqiperia, per dallim nga te gjitha vendet e Europes, e ka ne fuqi nje ligj i cili perafersisht thote: secili person (behet fjale kryesisht per zona rurale) qe posedon toke bujqesore (e percaktuar) llogaritet i vetepunesuar dhe si i tille regjistrohet si person qe ka te ardhura te rregullta mujore, pra si i punesuar.

    Ky ligj e zbret numrin e papunesise ne keto shifra. Nese ky ligj nuk do te ekzistonte, fatkeqesisht, perqindja e papunesise ne statistikat zyrtare te Shqiperise do te ishte shume me e larte se kaq.
    nje person qe ka toke nuk eshte i pa pune, ai eshte i pasur. ai konsumon ushqime organike, nuk ka ndonje lodhje te madhe fizike, eshte i pa varur dhe ka dinjitet. apo eshte me mire te punosh me tulla ne itali dhe te degjosh italianet te thone albaneze di merda gjithe diten.

  7. #27
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    Po pse, sipas teje ilirik, nje person me toka, i papunesuar duhet te quhet?
    Ky ligj ekziston ne cdo shtet.
    Me aq sa e di une ky ligj ekzsiton vetem ne Shqiperi. Nuk e kam ndermend qe te kerkoj per ligje e per linqe ne menyre qe te bind dike. Jane gjera te lexuara shume kohe me pare.

  8. #28
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga Ziti Lexo Postimin
    nje person qe ka toke nuk eshte i pa pune, ai eshte i pasur. ai konsumon ushqime organike, nuk ka ndonje lodhje te madhe fizike, eshte i pa varur dhe ka dinjitet. apo eshte me mire te punosh me tulla ne itali dhe te degjosh italianet te thone albaneze di merda gjithe diten.
    Cka ka lidhje kjo me ate qe kam shkruar une?

  9. #29
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    puna e shqiptarit te varfer eshte si ai afrikani qe ngrohet gjithe diten ne diell.

  10. #30
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    Po pse, sipas teje ilirik, nje person me toka, i papunesuar duhet te quhet?
    Ky ligj ekziston ne cdo shtet.
    Ne Kosove, edhe nese i posedoj une personalisht 3 hektar toke por nuk e kam nje pune me kontrate apo nuk kam firme te hapur, llogaritem si i papune.

    Ne Shqiperi ndodh e kunderta. Atje do te llogaritesha si i vetepunesuar.

  11. #31
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-07-2012
    Postime
    71
    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    Po pse, sipas teje ilirik, nje person me toka, i papunesuar duhet te quhet?
    Ky ligj ekziston ne cdo shtet.
    sipas teje nje qe ka nje dynym ne malet e tropojes apo te kuksit, dhe jeton ne geton e bathores, quhet i punesuar

  12. #32
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Krahaso punen qe ben nje shqiptar ne Itali me punen e nje shqiptari ne Shqiperi.
    Beji diferencen dhe me matematike Shqiptari ne Itali punon me shume
    dhe fiton me shume se shqiptari i Shqiperise.
    Pervec kesaj kostoja e jeteses ne Itali eshte me e larte se sa ne Shqiperi
    shpenzimet jane me te larta.Per ate kosto jetese edhe rrogat tentojne te jene disi te larta.Rroga qe sillen tek 900 e 1200 euro s'jane rroga kushedi se cfare dhe ato rroga
    nenkuptojne pune me nivel te ulet kualifikimi,kryesisht pune krahu,pune leshi dmth.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  13. #33
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Citim Postuar më parë nga TROYAN Lexo Postimin
    sipas teje nje qe ka nje dynym ne malet e tropojes apo te kuksit, dhe jeton ne geton e bathores, quhet i punesuar
    Pse kush ja ka fajin atij qe zbret ne bathore?
    Nqs toka eshte pjellore dhe e punueshme ti quhesh fermer nqs e ve ne perdorim.
    Nqs ti rrefuzon te besh ndonje gje me te edhe zbret ne bathore, atehere ti quhesh malok i trashe qe kerkon lluksin ne lluce.

    Per mendimin tim shteti duhet te jua riposedoj te gjitheve malokeve qe kane zbrit ne qender te shqiperise tokat e tjua shesi fermereve qe jane te interesuar duke edhe i ndihmuar ata me kredi pa interes duke bere te mundur ne kete menyre krijimin e mega-fermave. Vetem ne kete menyre bujqesia do kete nje impakt te madh ne rritjen e ekonomise ne vend sic ishte ne kohen e komunizmit.

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Citim Postuar më parë nga TROYAN Lexo Postimin
    ne shqiperi ka 1 milione te mjeruar te papune, 700 mije pensionista me pensione skandaloze tek 100 mije lekshi,


    ...

    papunesia eshte pafrike nja 60%.
    ...
    1 milion te papune dhe 700.000 pensionista ne nje vend te banuar nga rrethe 3 milione banore te perhershem..!?

    Mbi 2 milion punetore ne tregun e punes ne nje vend te banuar nga 3 milione...

    Nese i heqim pensionistet , atehere , sipas statistikes tende, Shqiperia e banuar nga rrethe 3 milone banore te perhershem ose rrethe 2.300.000-2.400.000 (pa pensionistet) do te kishte hiq me pak se rethe 2.100.000 te afte per pune ose ne tregun e punes...

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Citim Postuar më parë nga illyrian rex Lexo Postimin
    Shqiperise i del kjo statistike e papunesise per arsye se Shqiperia, per dallim nga te gjitha vendet e Europes, e ka ne fuqi nje ligj i cili perafersisht thote: secili person (behet fjale kryesisht per zona rurale) qe posedon toke bujqesore (e percaktuar) llogaritet i vetepunesuar dhe si i tille regjistrohet si person qe ka te ardhura te rregullta mujore, pra si i punesuar.

    Ky ligj e zbret numrin e papunesise ne keto shifra. Nese ky ligj nuk do te ekzistonte, fatkeqesisht, perqindja e papunesise ne statistikat zyrtare te Shqiperise do te ishte shume me e larte se kaq.
    Cili eshte ligji konkret, i cili thote ate qe shkruan ti?

    Perndryshe, ne cdo vend te Europes secili person qe nuk kerkon pune (zyrtarisht) dhe nuk pranon asistence sociale, nuk perfshihet as ne statitikat e zakonshme te papunesuarve. E njejta vlene dhe per cdo person, i cili ndodhet ne shkollim, sherbim ushtarak, praktike, mjekim etj...

    Ne asnje vend te botes, as ne ato me te zhvilluarat dhe me socialet, papunesia statitstikore dhe ajo reale nuk jane te njejta.
    Statistika e zakonshme madje nuk ben dallim as mes te punesuarve, te cilet njekohesisht pranojne edhe ndihme plotesuese nga shteti, pasiqe rroga eshte e pamjaftueshme per ti mbuluar shpenzimet minimale per jetese, dhe te punesuarve me rroga mesatare etj.
    Per statistiken e zakonshme mjafton qe personi te jete i regjistruar si i punesuar...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Antiproanti : 05-08-2012 më 07:05

  16. #36
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    Cili eshte ligji konkret, i cili thote ate qe shkruan ti?
    Sic e kam shkru ne nje postim te mehershem:

    Nuk e kam ndermend qe te kerkoj per ligje e per linqe ne menyre qe te bind dike. Jane gjera te lexuara shume kohe me pare.
    Ndersa kjo...

    Perndryshe, ne cdo vend te Europes secili person qe nuk kerkon pune (zyrtarisht) dhe nuk pranon asistence sociale, nuk perfshihet as ne statitikat e zakonshme te papunesuarve. E njejta vlene dhe per cdo person, i cili ndodhet ne shkollim, sherbim ushtarak, praktike, mjekim etj...

    Ne asnje vend te botes, as ne ato me te zhvilluarat dhe me socialet, papunesia statitstikore dhe ajo reale nuk jane te njejta.
    Statistika e zakonshme madje nuk ben dallim as mes te punesuarve, te cilet njekohesisht pranojne edhe ndihme plotesuese nga shteti, pasiqe rroga eshte e pamjaftueshme per ti mbuluar shpenzimet minimale per jetese, dhe te punesuarve me rroga mesatare etj.
    Per statistiken e zakonshme mjafton qe personi te jete i regjistruar si i punesuar...
    ...nuk ka te bej asgje me ate qe kam thene une.

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Citim Postuar më parë nga illyrian rex Lexo Postimin
    Sic e kam shkru ne nje postim te mehershem:



    Ndersa kjo...



    ...nuk ka te bej asgje me ate qe kam thene une.
    Nje ligj, i cili thote se pronari i tokes (bujqesore) automatikisht apo permes ndonje procedure te caktuar administrative nuk ka te drejte, nuk mundet dhe nuk duhet te trajtohet si cdo punemarres tjeter ne kerkim pune (zyrtarisht) nuk ekziston dhe nuk mund te ekzistoje as ne Shqiperi.

    Personat e vetepunesuar jane ose te regjistruar si te tille, ose nuk jane fare. Nese dikush nuk eshte i vetepunesuar edhe pse eventualisht ndodhet ne register te tille ( pa vullnetin e tij) atehere ai ka mundesi ta korrigjoje kete fakt dhe te lajmerohet i papune.
    Perndryshe, fakti qe ne Shqiperi dhe vendet ballkanike ne pergjithesi obligimet dhe te drejtat ligjore-administrative nuk merren seriozisht as nga organet kompetente as nga qytetaret megjithate nuk ndryshon asgje ne faktin, se nje ligj i tille, sic e ke pershkruar ti, nuk ka mundesi te egzistoje.
    Me siguri ke degjuar ndonje polemik mes pozites dhe opozites per statistikat e papunesise, ku opozita ka pohuar dicka te ngjashme, duke u bazuar kryesisht ne realitetin e nje shtrese te caktuar qytetaresh ne Shqiperi, por jo vetem atje. Mosperfshirja e shume pronareve te tokes (bujqesore) ne statistikat zyrtare te papunsesise (sidomos e atyre qe edhe merren me bujqesi) patjeter mund ti konvenoje cdo qeverie aktuale.
    Ligjet e vecanta per te vetepunesuar nuk jane zbulim i Shqiperise, por ekzistojne moti ne te gjitha vendet me te zhvilluara te Europes.

    Nese dikush merret p.sh. me veprimtari bujqesore (edhe per treg) dhe nuk e lajmerone veprimtarine e tille, gje qe nuk eshte e rralle ne viset tona, atehere organet pergjegjese tatimore etj. kane drejte ta regjistrojne detyrimisht si te vetepunesuar. Kjo ndodhe edhe ne shtete tjera te botes. Eshte e natyrshme qe Shqiperia edhe ne kete aspekt nuk mund te krahasohet me shtetet me te zhvilluara. Edhe pse duhet theksuar, se ne cdo vend te Europes ka keqperdorime dhe punohet pa dokumenta etj...

    P.S.
    Personat qe nuk jane lajmeruar ne kerkim pune normalisht qe nuk futen ne statistikat e te papuneve, pavaresisht a posedojne toke bujqesore...
    E paramendueshme, edhe pse me siguri antikushtetuese, do te ishte nje rregull apo ligj i vecante per pronaret e tokave bujqesore, sipas te cilit te gjithe keta do te trajtoheshin statistikisht si te punesuar, perderisa nuk lajmerohen (zyrtarisht) si punekerkues.
    Realisht keta nuk perfshihen ne keso statistikash, perderisa nuk e kane te lajmeruar veprimtarine dhe nuk paguajne kontribute te deytrueshme per ate veprimtari (si te vetepunesuar).
    Gjithashtu, nuk duhet harruar se ne te gjitha vendet e zhvilluara te Europes shumica absolute e bujqeve, pavaresisht te ardhurave nga veprimtaria e tyre, nuk jane te regjistruar si punekerkues, por si te punesuar ose vetepunesuar. Natyrisht, jo automatikisht, detyrimisht dhe pa procedure...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Antiproanti : 05-08-2012 më 09:19

  18. #38
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    Nje ligj, i cili thote se pronari i tokes (bujqesore) automatikisht apo permes ndonje procedure te caktuar administrative nuk ka te drejte, nuk mundet dhe nuk duhet te trajtohet si cdo punemarres tjeter ne kerkim pune (zyrtarisht) nuk ekziston dhe nuk mund te ekzistoje as ne Shqiperi.

    Personat e vetepunesuar jane ose te regjistruar si te tille, ose nuk jane fare. Nese dikush nuk eshte i vetepunesuar edhe pse eventualisht ndodhet ne register te tille ( pa vullnetin e tij) atehere ai ka mundesi ta korrigjoje kete fakt dhe te lajmerohet i papune.
    Perndryshe, fakti qe ne Shqiperi dhe vendet ballkanike ne pergjithesi obligimet dhe te drejtat ligjore-administrative nuk merren seriozisht as nga organet kompetente as nga qytetaret megjithate nuk ndryshon asgje ne faktin, se nje ligj i tille, sic e ke pershkruar ti, nuk ka mundesi te egzistoje.
    Me siguri ke degjuar ndonje polemik mes pozites dhe opozites per statistikat e papunesise, ku opozita ka pohuar dicka te ngjashme, duke u bazuar kryesisht ne realitetin e nje shtrese te caktuar qytetaresh ne Shqiperi, por jo vetem atje. Mosperfshirja e shume pronareve te tokes (bujqesore) ne statistikat zyrtare te papunsesise (sidomos e atyre qe edhe merren me bujqesi) patjeter mund ti konvenoje cdo qeverie aktuale.
    Ligjet e vecanta per te vetepunesuar nuk jane zbulim i Shqiperise, por ekzistojne moti ne te gjitha vendet me te zhvilluara te Europes.

    Nese dikush merret p.sh. me veprimtari bujqesore (edhe per treg) dhe nuk e lajmerone veprimtarine e tille, gje qe nuk eshte e rralle ne viset tona, atehere organet pergjegjese tatimore etj. kane drejte ta regjistrojne detyrimisht si te vetepunesuar. Kjo ndodhe edhe ne shtete tjera te botes. Eshte e natyrshme qe Shqiperia edhe ne kete aspekt nuk mund te krahasohet me shtetet me te zhvilluara. Edhe pse duhet theksuar, se ne cdo vend te Europes ka keqperdorime dhe punohet pa dokumenta etj...
    Ti akoma nuk e kupton ate qe e kam shkruar une, edhe pse tani i je afruar deri diku.

    Nuk besoj se ne ndonje vend te Europes regjistrohet tek te punesuarit nje person fizik qe nuk ka nje kontrate te punes apo nuk ka nje biznes te regjistruar. Ai mund te llogaritet si i papune apo si pjesmarres ne ekonomine informale dhe si i tille te denohet apo te ftohet per legalizim...por deri ne ate moment nuk futet ne statistikat zyrtare si i punesuar.

    Ne Shqiperi, ne kohen kur Nano ishte kryetar i qeverise ishte nxjerre nje ligj apo nje akt nenligjor ku percaktohej perafersisht ajo qe kam thene une ne postimin e pare. Pra, nga INSTAT llogariten si te punesuar ne kategorine 'te punesuar ne bujqesi' apo 'fermer' ata qe posedojne nje hapsire te caktuar te tokes ose qe posedojne nje numer te caktuar bagetish. Kete e ka vazhduar edhe qeveria aktuale sepse eshte nje veprim qe iu konvenon shume.

    Lexoje kete shkrim qe te kesh parasyshe se per cka po behet fjale:

    50 perqind e popullatës përgjithësisht e papunë

    Qeveritë kanë manipuluar historikisht metodologjinë dhe statistikat e matjes së papunësisë në vend”, - thonë ekspertët Zyrtarisht, në fshat papunësia është vetëm 2%, gjë që konsiderohet absurde nga pikëpamja statistikore

    Në Shqipëri ka 1.1 milionë njerëz të aftë për punë, ndërsa në Sistemin e Sigurimeve Shoqërore ka vetëm 397 mijë të punësuar të regjistruar, por qeveria këmbëngul se papunësia në vend është vetëm 13.2%, një kuotë që gjatë viteve të fundit ka qëndruar e pandryshuar e që e bën Shqipërinë të krahasueshme me shumë vende Europiane. Statistikat zyrtare janë disi habitëse në këtë fushë, Zyrtarisht në Shqipëri gjatë vitit 2007, 6700 vetë janë hequr nga lista e të papunëve, ndërkohë që në listat e të punësuarve, kanë hyrë vetëm 3900 vetë.

    “Problemi kryesor në statistikat e papunësisë është konflikti i interesit në Ministrinë e Punës dhe çështjeve Sociale”, shpjegon një ekspert. Ministria që ka për detyrë të nxisë punësimin dhe të hapë vende të reja pune, ka gjithashtu detyrën që të numërojë të papunët. Për pasojë, është e qartë se pse në Shqipëri numri i të papunëve gjatë dhjetë viteve të fundit janë ulur shumë më tepër sesa është rritur numri i të punësuarve që paguajnë sigurime shoqërore.

    Anketa e INSTAT

    Një anketë e zhvilluar nga Instituti i Statistikave së fundmi, nxori në dukje faktin se papunësia në zonat urbane në Shqipëri është 28%, por llogaritë përfundimtare, e konsiderojnë të gjithë popullatën maxhorene rurale “të vetëpunësuar në bujqësi”, gjë që e përmirëson dukshëm bilancin. Anketa nxjerr në pah se papunësia në zonat urbane për njerëzit me arsim tetëvjeçar është 34%, ndërkohë që mungojnë të dhënat mbi papunësinë në qytete të ndryshme. Përkundrejt zonave urbane, papunësia në bujqësi, me metodologjinë ekzistuese është vetëm 2 deri në 3%, shifër që në teorinë ekonomike të botës së sotme konsiderohet si e pakuptimtë.

    Por ekspertët e bujqësisë thonë se nuk është e mundur që Shqipëria të ketë 542 mijë të vetëpunësuar në bujqësi për shkak se ka vetëm 400 mijë hektarë tokë të punueshme dhe se një sipërfaqe e tillë mund të punohet me dhjetë herë më pak krahë pune. Anketa klasifikon rreth 420 mijë shqiptarë si “maxhorenë inaktivë në tregun e punës”. Nga këto, 164 mijë, numërohen se janë studentë, 67 mijë deklarojnë se nuk kërkojnë punë ngaqë e dinë se nuk ka, 59 mijë janë shtëpiakë, ndërsa po kaq të tjerë janë në pension të parakohshëm.

    “Të papunë të dekurajuar janë persona në moshë pune të aftë për të punuar, po që nuk kanë kërkuar punë në katër javët para datës së intervistës sepse “besojnë që nuk ka punë të disponueshme”. Ata përfshihen në pjesën inaktive të popullsisë në moshë pune. Nga anketa rezulton që rreth 70% e të papunëve të dekurajuar janë femra”, - thotë INSTAT. Por ndërkohë që në qytet, qeveria njeh se ka “të papunë vullnetarë” që nuk konsiderohen si “të papunë punëkërkues”, për popullatën rurale nuk ka statistika të tilla. Popullata rurale prej 1.5 milionë banorësh vlerësohet se ka 542 mijë të vetëpunësuar dhe pjesa tjetër është popullatë inaktive, pra fëmijë dhe të moshuar.

    http://www.shqiperia.com/lajme/lajm/...sisht-e-papune
    Pra, sipas statistikave zyrtare te Shqiperise na del se ne zonat rurale te Shqiperise papunesia eshte vetem 2-3%!!!
    Nese ti mendon se ky eshte realiteti ne Shqiperi vazhdo me tenden, por mund te deshomoj secili anetar qe jeton ne Shqiperi se cili eshte realiteti i papunesise ne zonat rurale te Shqiperise.

    A beson ti se ne vendet e tjera te Europes ekziston nje metodologji e tille e nxjerrjes se statistikave te papunesise?
    Ndryshuar për herë të fundit nga illyrian rex : 05-08-2012 më 09:38

  19. #39
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Po ti po kapesh me stats qe nxjerr shteti apo me faktin se a quhet i papune njeri qe posedon toke pjellore?

    Si mendon ti?

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Citim Postuar më parë nga illyrian rex Lexo Postimin
    Ti akoma nuk e kupton ate qe e kam shkruar une, edhe pse tani i je afruar deri diku.

    Nuk besoj se ne ndonje vend te Europes regjistrohet tek te punesuarit nje person fizik qe nuk ka nje kontrate te punes apo nuk ka nje biznes te regjistruar.
    Ai mund te llogaritet si i papune apo si pjesmarres ne ekonomine informale dhe si i tille te denohet apo te ftohet per legalizim...por deri ne ate moment nuk futet ne statistikat zyrtare si i punesuar.
    As ne Shqiperi nuk guxon te regjistrohet...
    (Shiko rregullat dhe ligjet perkatese per kontributet en sigurimet shoqerore...)

    Ne Shqiperi, ne kohen kur Nano ishte kryetar i qeverise ishte nxjerre nje ligj apo nje akt nenligjor ku percaktohej perafersisht ajo qe kam thene une ne postimin e pare. Pra, nga INSTAT llogariten si te punesuar ne kategorine 'te punesuar ne bujqesi' apo 'fermer' ata qe posedojne nje hapsire te caktuar te tokes ose qe posedojne nje numer te caktuar bagetish. Kete e ka vazhduar edhe qeveria aktuale sepse eshte nje veprim qe iu konvenon shume.
    Nuk po diskutojme gjendjen reale...

    Sepse, e thashe edhe ne me heret, parimet dhe statistikat nuk jane te njejta me gjendjen reale. Arsyet jane te ndryshme dhe mjaft te komplikuara. Jo ne cdo rast eshte shteti fajtor.

    Perderisa bujqit trajtohen si te vetepunesuar ne baze te nje ligji dhe nje procedure te caktuar administrative, nuk ka asgje te keqe apo te kunderligjshme.
    Do te ishte dicka tjeter, nese pronaret e tokave bujqesore atomatikisht do te trajtoheshin si te punesuar apo vetepunesuar, ashtu sic e kuptova une fillmisht pershkrimin e situates nga ti.

    Ne baze te asj qe lexova une, nuk ka asnje ligj te vecante per te vetepunesuarit ne bujqesi apo pronaret e tokave bujqesore. Ka vetem ligj dhe procedura administrative per te vetepunesuar ne pergjithesi, pa dallim te veprimtarise. Fakti qe shumica e te vetepunesuarve vijne nga sektori i bujqesise eshte absolutisht i vetekuptueshem, kur kemi parasyesh realitetn ne Shqiperi dhe ne strukturat e atjeshme.
    Shteti nuk mund te fajsohet, pse punemarresit potencial nga viset rurale (zakonisht) nuk i shfrytezojne sa dhe si duhet ofertat e shtetit p.sh. per tu lajmeruar vullnetarisht si punekerkues. Sheteti i (ekonomikisht) i dobet (Qeveria e tij) madje ka interes qe te lajmerohen sa me pake te papune apo per asistence sociale etj. Nese shteti qellimisht nuk i kryen obligimet e tiij ligjore sa i perket ofrimit te sherbimeve perkatese, atehere kjo patjeter eshte veprim i kunderligjshem. Por, parimisht shteti nuk e ka per detyre ti nixite njerzit te lajmerohen te papune dhe per asistence sociale. Njekohesisht eshte e ndaluar qe dikush te detyrohet nga shteti te lajmerohet i papune ose per asistence sociale -perjashtuar grupeve te vecanta te personave.
    Pavaresisht kesaj, nese i referohemi realitetit, atehere me siguri gjendja eshte shume me e komplikuar. Dhe patjeter ka edhe shume keqtrajtime dhe keqperdorime te qellimshme dhe te paqellimshme nga te gjitha palet...


    Lexoje kete shkrim qe te kesh parasyshe se per cka po behet fjale:

    Pra, sipas statistikave zyrtare te Shqiperise na del se ne zonat rurale te Shqiperise papunesia eshte vetem 2-3%!!!
    Nese ti mendon se ky eshte realiteti ne Shqiperi vazhdo me tenden, por mund te deshomoj secili anetar qe jeton ne Shqiperi se cili eshte realiteti i papunesise ne zonat rurale te Shqiperise.

    A beson ti se ne vendet e tjera te Europes ekziston nje metodologji e tille e nxjerrjes se statistikave te papunesise?
    Po er perserise edhe nje here, se nuk po diskutojme per gjendjen reale. pavaresisht se nuk e shohim te gjithe te njejte...

    Ne parim, bazuar ne ate qe lexove shkurtimisht, Shqiperia duket se i plotesone te gjitha standardet e zakonshme europiane per trajtimin e grupeve te personave per te cilet po flasim. Se ajo cfare shkruan ne leter nuk zbatohet cdo here dhe 100% edhe ne realitet, nuk eshte asgje e re dhe e pazakonshme.
    Nese ka vend per kritike ndaj shtetit, qeverise, Sali Berishes etj. atehere patjeter qe eshte e lejueshme. Por, nese eshte fjala per rregullat dhe ligjet, ato si duket egzistojne qe gati 20 vite. Qe rregullat dhe ligjet e tilla jane te keqperdorshme, sidomos ne realitetin socio-ekonomik te Shqiperise, eshte e pakundershtueshme. Megjithate, nuk ka alternative tjeter, pa kufizuar lirie personale dhe demokratike te qytetareve...


    Sigurimi për të vetëpunësuarit


    Kush quhet person i vetëpunësuar?

    Person i vetëpunësuar është personi i cili e ushtron vetë aktivitetin e tij dhe personi me të ardhura të rregullta nga veprimtaria ekonomike.

    Çfarë janë dhe pse duhet të paguhen kontributet e sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore?
    Kontributet e sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore janë pagesa të detyrueshme, për të gjithë personat ekonomikisht aktivë, ku përfshihen edhe të vetëpunësuarit. Duke paguar kontributet e sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore ju jeni i siguruar për të përfituar nga Ligji i sigurimeve shoqërore dhe nga Ligji i sigurimeve shëndetësore.

    Çfarë përfitohet si i vetëpunësuar nga pagesat e kontributeve të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore:
    Nga pjesëmarrja në skemën e sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore përfitohen të gjitha llojet e pensioneve:
    a) Pension bazë pleqërie;
    b) Pension i pjesshëm pleqërie;
    c) Pension pleqërie i reduktuar;
    d) Pension familjar;
    e) Pension invaliditeti;
    f) Pension i pjesshëm invaliditeti;
    g) Shërbim shëndetësor dhe rimbursim ilaçesh.

    Baza ligjore mbi të cilën paguhen kontributet e sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore për të vetëpunësuarit:
    - Ligji nr. 7703, datë 11.05.1993 “Për sigurimet shoqërore në Republikën e Shqipërisë”, i ndryshuar;
    - Ligji nr. 7870, datë 13.10.1994 “Për sigurimet shëndetësore në Republikën e Shqipërisë”, i ndryshuar;
    - Ligji nr. 9136, datë 11.09.2003 “Për mbledhjen e kontributeve të detyrueshme të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore”, i ndryshuar;
    - Ligji nr. 7961, datë 12.07.1995 “Kodi i Punës në Republikën e Shqipërisë”, i ndryshuar;
    - VKM nr. 285, datë 04.05.2007;
    - VKM nr. 1251, datë 10.09.2008;
    http://www.issh.gov.al/index.php?opt...kime&Itemid=82

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •