Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime

  Harta q bashkon tokat shqiptare n 2035

  Nj hart e hartuar nga nj grup ekspertsh dhe analistsh t CIA-s, GRU-s dhe burime t tjera gjeostrategjike bashkon tokat shqiptare n vitin 2035.

  Harta e proklamuar n disa media amerikane dhe ruse nxjerr n siprfaqe bashkimin e Shqipris me Kosovn, pjes t Maqedonis, si dhe trevat shqiptare t Serbis, Malit t Zi, etj, informon agjencia e lajmeve INA.

  N kt hart, Maqedonia mbetet me nj pjes t tkurrur t kufijve t saj, pa nj pjes t territorit t Maqedonis Perndimore. Harta nuk pasqyron tkurrje t kufirit jugor, lindor dhe verior.

  Analiza dhe studimet pr prgaditjen e harts jan bazuar n analiza dhe studime speciale t shrbimeve prestigjioze amerikane dhe ruse si CIA dhe GRU, por edhe nga burimet e rndsishme t institucioneve ndrkombtare q merren me studime gjeostrategjike, punimet e Zbigne Brzezinski, Samuel Huntington, etj.

  Harta e prgaditur parasheh edhe ndarjen e Bosnj - Hercegovins ndrmjet Kroacis dhe Serbis.

  Ndarjet e reja do ta trondisin edhe Evropn. Ndryshimet territoriale do t fillojn n Ishujt Britanik, ku Skocia do t deklaroj pavarsin pas referendumit n vitin 2013. Kjo do t'i jap shtys pr bashkimin e Irlands.

  Baskia dhe Katalonia si shtete t reja do t deklarojn pavarsin nga Spanja duke marr edhe nj pjes t territorit francez.

  Kolapsi i multikulturalizmit do t filloj n Franc. N pamundsi pr t asimiluar t ndryshme etnicitetin ish-kolonial t ngjyrave t ndryshme, ajo do t duhet t prdor masa pr deportimin e tyre. Prqendrimi i lart i grupeve islamike do t hap nj rrug pr nj rritje t shtetit islam arab n jug t Francs. Lorraine mbi baza federale do t bashkohet me Gjermanin.

  Nga Belgjika m n fund do t ndahet Flamania, e cila do t bashkohet me Holandn.

  Fati i trishtuar do ta pres Polonin, e cila do t heq dor nga Silesia, Pomerania dhe Prusia, t cilat do t jen synime t marrveshjeve midis Berlinit dhe Mosks. Nga ana tjetr, Moska gjithashtu nuk do t mund t mbaj rajonin Kaliningrad dhe do t transferoj at n Gjermani.

  Bjellorusia do t zhduket si nj shtet dhe t bhet provinc e Rusis. Rusia gjithashtu do t rrmbej pjest lindore t Letonis, Estonis dhe Ukraina (duke prfshir edhe jugun Ukrainen dhe Krime). Ndryshime t mdha do t'i nnshtrohen n Kaukaz, sepse Rusia nuk ka gjasa do t jet n gjendje pr t mbajtur Ceenin dhe Dagestanin. Kufijt e rinj do t nxirren me metoda staliniste ndoshta prgjat lumit Terek me prerjet e rajoneve t populluara malore larg nga Rusia.

  Burimi
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime
  Duke pare ndarjen e kufive d.m.th i bie qe ne 2035 te jete fundi i luftes se tret boterore meqe jan ndare edhe kufit apo jo ? Nje levizje e tille kufish nuk behet ndryshe pervec nje perfshirje te madhe lufte. Gjithsesi jam skeptik se do te ndodhe

  Imagjino boshnjaket perseri ne nje shtet me Serbet !

 3. #3
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime n 111 postime
  Jo nese fillon me lufte kjo far pune neve jo qe kan me na bashku po kan edhe ma shume me na coptu.

 4. #4
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Antarsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime n 36 postime
  Mua po me mungon jo vetem Mitrovica veriore por e tere Mitrovica me rrethine ne ate harte!Gati deri te Peja paska shku kufiri ne veri-perendim dhe ne veri-lindje gati me poshte se Podujeva paska shku ! A po e shoh mire apo jam gabim ?

 5. #5
  =ஜ۩۞۩ஜ= Maska e toni007
  Antarsuar
  02-03-2009
  Vendndodhja
  Ne vendin e Shqiponjave
  Mosha
  34
  Postime
  3,274
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  ................
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Mendjemadhesia eshte KRENARIA e njerezve te dobet!

 6. #6
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime
  Me rendesi eshte qe te diskutohet. Dy politikologet qe i kane parashikuar keto levizje te kufijve jane dy nga parashikuesit me te njohur qe jetojne sot.

  Citim Postuar m par nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Duke pare ndarjen e kufive d.m.th i bie qe ne 2035 te jete fundi i luftes se tret boterore meqe jan ndare edhe kufit apo jo ? Nje levizje e tille kufish nuk behet ndryshe pervec nje perfshirje te madhe lufte. Gjithsesi jam skeptik se do te ndodhe
  Varet se cfar forme do te kete lufta e trete boterore. Ka mendime se luftra e trete boterore ka filluar me daten 11 shtator 2001 si dhe me intervenimin e SHBA ne Irak.

  Nese i shkepusim disa pjese te parashikimit, si p.sh. pjesen ku parashikohet qe Rusia do te merr rrembeje pjeset lindore te Lituanise dhe Estonise, atehere na jep te kuptojme se ose do te ndodhe nje lufte e trete boterore e formes cfar ishin edhe L1B dhe L2B (dhe Rusia do te triumfoj), ose gjate ketyre viteve (para 2035) do te ndodhe prishja e alenaces se NATOs. Kete e them se duke u bazuar ne artikullin 5 te NATOs ku thuhet kjarte se "ne rast se sulmohet ndonjeri nga vendet anetare te NATO, kjo kuptohet si sulm ndaj tere vendeve qe perbejne aleancen dhe me kete rast reagojne te tera si nje e vetme". Pra qe Rusia te shkepus pjese nga Letonia dhe Estonia, si anetare te NATO, duhet ose te luftoj me te gjitha vendet e aleances. Ose, sic thash, alenaca e NATO nuk do te ekzistoj fare deri atehere. do te shkaterrohet per ndonje arsye tjeter te cilen ne nuk mund ta parashikojme.


  Imagjino boshnjaket perseri ne nje shtet me Serbet !
  Eshte e quditshme harta qe e parashikon ndarjen e BeH. Sipas tyre, nuk do te kete ndarje ne vija etnike por do te behet nje ndarje e habitshme, e ngjajshme me kufijt e disa shteteve Afrikane qe jane te ndara me vizore, e cila do te krijonte xhepa te tere me minoritete. Sipas kesaj ndarje gjysma e Republikes Serbe do te mbetet ne Kroaci e gjysma tjeter ne Serbi; njejte edhe me territoret e banuara me boshnjak (musliman)!
  Ndryshuar pr her t fundit nga illyrian rex : 23-07-2012 m 14:15

 7. #7
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Foleja_ Lexo Postimin
  Mua po me mungon jo vetem Mitrovica veriore por e tere Mitrovica me rrethine ne ate harte!Gati deri te Peja paska shku kufiri ne veri-perendim dhe ne veri-lindje gati me poshte se Podujeva paska shku ! A po e shoh mire apo jam gabim ?

  Mendoj se futja e disa territoreve te Malit te Zi, Maqedonise dhe Kosoves Lindore e japin nje pershtypje se kufiri verior duket me poshte. Nese nuk gaboj, pjesa veriore e Mitrovices eshte e perfshier ne harte, dhe jane zgjerimet ne pjesen Lindore dhe Perendimore te Kosoves ato qe bejne te duket harta e Kosoves ne ate forme.

 8. #8
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Antarsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime n 36 postime
  Citim Postuar m par nga illyrian rex Lexo Postimin
  Mendoj se futja e disa territoreve te Malit te Zi, Maqedonise dhe Kosoves Lindore e japin nje pershtypje se kufiri verior duket me poshte. Nese nuk gaboj, pjesa veriore e Mitrovices eshte e perfshier ne harte, por jane zgjerimet ne pjesen Lindore dhe Perendimore qe bejne te duket harta e Kosoves ne ate forme.
  Te lumt goja
  Une qe sa kohe po shtoj ne te gjitha anet po sme dilte Mitrovica askund. Mirepo dua te besoj ne ate qe thua ti .
  .
  Ndryshuar pr her t fundit nga Foleja_ : 23-07-2012 m 14:24

 9. #9
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Foleja_ Lexo Postimin
  Te lumt goja
  Shpresoj se nuk jam gabim

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Nj hart e hartuar nga nj grup ekspertsh dhe analistsh t CIA-s
  Te shkruara nga CIA ne gjuhen ruse.Cfare logjike pseudogazetareske.

  Propagande e shtypit te verdhe qe na u krymb truri duke i lexuar,dhe u plakem me to.

  Planet e CIA-se,lere qe nuk dihen per te ardhmen siq flet artikulli por as per te kaluaren.Ato mbulohen nen dhe dhe nuk dalin kurre,ose deri ne momentin sa ata nuk e shohin te nevojshme ta bejne nje gje te tille.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2008
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  platforma 30vjecare por me eshte bllokuar media leonard carcani
  NDERTIMI VENDIT

  Dt 15.02.2012

  Sindikata e arsimit dhe shkencave te shqiperise eshte iniciatore e nje platforme per unifikimin e qendrimit

  sindikalist jo vetem ne shqiperi po edhe me gjere.

  Gjithashtu ajo eshte hartuesja e nje platforme per ringritjen e shtetit shqiptar. Si edhe e nje platforme per paqe

  ne ballkan

  Emri kesaj platforme quhet solidaritet mbare shqiptar

  Me poshte po ju paraqesim pjese te kesaj platforme

  PLATFORMA E SOLIDARITETIT PER DALJEN NGA KRIZA 20VJECARE E VENDIT

  Ne si solidaritet kemi kohe qe kemi ngritur nje platforme per ndertimine shoqerise

  Kjo eshte me te vertet nje beteje mes se vjetres dhe te rese qe po ngrihet.

  Dhe ska te beje thjesht me ceshtje debore.

  Se pari ky vend ka nevoje per pajtim kombetar. Kjo realizohet duke pranuar vlerat me te mira te se shkuares

  dhe duke pare para. Pika e dyte ka te beje me heqien e informalitetit. Keshtu si mundet nje familje me 40mije

  leke te vjetra te mbaje 6veta te paguaje qera uji drita telefoni.

  Ndoshta duhet rritur vlera e asistences sociale dhe te marrin ata qe e merritojne. Dhe kjo te jete per individe jo

  familje. Kurse per familje nqs eshte mbi 16mije leke te reja 4 veta atehere shteti duhet te marre persiper

  brenda normave te paguaje nje sasi uji drita telefoni te minimumit jetik.

  Ketu ish kryetari bashkise e ngriti nje tulle duke vene pune vullnetare per familjet ne nevoje dhe duke ngritur

  dicka

  Kete e kemi theksuar dhe ne nje mbledhje apo seminare te saktuara si ajo per minimum jetik pavaresisht nga

  orientimi politik i sindikatave

  Se treti nje platforme e arsimit mbarekombetare

  Eshte ngritur dhe ketu nje tulle . Ia kemi derguar edhe qeverise dhe duam te dijme deri ku jane ceshtjet e

  diskutuara

  Se pari eshte detyre e shtetit qe ne kishe te perdoret gjuha amtare pra ajo shqipe dhe kjo jo me perkthyes

  Ne minoritete po mund te perdoret edhe gjuha e huaj

  Se dyti eshte ngritur abetare.Ia kemi shtruar qeverise. Por deri ku jane ceshtjet dhe gjerat

  Se treti nje arsim qe vjen duke u degraduar. Pse vjen duke u degraduar ky arsim. Nga nje platform combi qe

  synon shkaterrimin e arsimit shqiptar. Keshtu venia e kartonit te kuq per nxenesit dhe te mos debatosh me te

  irriton ata ne nje debat . Projekti combi mgjth eshte nje projekt I amerikes latine si shume projekte ne arsim si

  ai vetefinancimet per arsimin e larte po ceshtja e kartonit shkakton debate

  Se katerti zgjedhja dhe rektoreve dhe drejtoreve te drejtorise arsimore nga nje komision ajka e akademise

  shkencave dhe te pakorruptueshem. Mjaft me me teori populiste . Sot po diskutohe vote e lire dhe jo me

  debate . Mesuesi ska guxim te diskutoje ceshtjen e nje libri te orientuar jo me probleme te tjera apo te

  kundershtoje urdhrin per venien e drejtoreve dhe rektoreve. Dhe keta me kritere te forta si mesatare diplome

  dhe aftesia ne pune tregues.

  Se pesti rikthimi ne arsimin kater vjecar.Ose mire do ishte arsimi gjerman Pra kriteri mesatare . Ata nen 6 te

  mos futeshin ne arsim te pergjithshem,por ne arsim profesional. Dhe te merrnin nje zanat. Gjithashtu me

  kategori. Nqs dikush nuk deshiron te vazhdoje 4 vite le te vazhdoje vitin e pare dhe mjeshter nivelit te pare,

  pastaj mjeshter nivelit te dyte dhe me radhe. Pra te mesohet me ndjenjen e punes

  Se gjashti ngritja e abetares mbarekombetare. Pavaresisht debateve deri ku eshte arritur.

  Se shtati unifikimi teksteve arsimore . Nje histori perbashket e me radhe

  Se teti hartimi nje buxheti te perbashket shqiperi kosove . Bota te ndalon kufijte por jo bashkimin shpirteror

  te shqiptareve . Dhe ne maqedoni mareveshja e ohrit lejon 25% te buxhetit per shqiptaret

  Se nenti per deget dytesore ne universitet te gjendet mundesi rimbursimi dhe per studentet me te mire apo ata

  gjimnasiste me te mire po skane mundesi ekonomie te nxiten . Si me burse . Apo pasi mbarojne shkollen te

  kene nga shteti punen me te mire

  Platforma ne fushen e ekonomise. Ne jemi per idene shqiperia si zvicra . Pra larg blloqeve politike por ne te

  mire te bisnesit .Si edhe cdo gje e kontrolluar me te vertet kombetare .

  Gjithashtu te kemi nje demokraci te shendoshe .Me parti politike dhe te drejte fjale

  Platforma ne ceshtjen kombetare.

  Ne kuadrin kur ne kemi akoma debate mes vetit dhe kur diskutohen ceshtje te tjera ideja me e mire eshte

  konfederata shqiperi kosove maqedoni mali zi

  Me konfederaten shqiperi kosove ti je bashke shpirterisht ne kampionat etj. Plus kosova ne kete rast jo vetem

  ska nevoje per njohje te tjera por edhe mund ta ndihmoje veten ne kete drejtim.Ambasadori shqiptar zv

  ambasadori kosoves.

  Gjithashtu ne kete drejtim na vjen keq qe eshte shkelur marreveshja e ohrit . Madje shqiptareve u eshte hedhur

  . Pse themi kete ide. Sekretaret pergjithshem te komunave jane suprimuar. Kryetari maqedonas sekretari

  shqiptar .Dhe ne ambasaden maqedonase kryetari maqedonas sekretari shqiptar

  Nqs do maqedonia ne kete drejtim mund edhe ti shkrije ambasadat mes nesh .Dhe zgjidhje ka vetem biznesi te

  eci

  Lidhur me ambasadat shembulli me I mire eshte konfederata e bashkimit sovjetik. Keshtu kishim nje federate

  ruse me taxhikistan etj dhe pa ambasade por kemi edhe konfederaten e bs ku per disa kohe rusia ukrahina

  bjellorusia ishin me ambasade dhe perfaqesues ne okb. Ishte ukrahina ajo qe na mbrojti ne konferencen e

  paqes ne paris.

  Ne politiken e jashtme shfrytezimi I resurseve .Pra ndikimi i shoqatave per njohjen e kosoves. Dhe nqs rusia

  vatikani apo ndonje shteti tjeter nuk e njeh me konfederaten ketu ska asnje problem

  Ne nje pjese te ketyre ideve ia kemi shtruar qeverise. Gjithashtu dhe aleances kuq e zi kemi patur diskutime

  me ta dhe na bashkon ceshtja kombetare.Ajo qe na bashkon na bashkon ajo qe na ndan na ndan por jo te

  kalojme ne sherr. Biznesi te ece para.

  Gjithashtu do te donim te ishim te ftuar dhe ne ndonje seminar apo diskutim te organisuar nga te gjithe

  organismat apo edhe te nje kuvendi.

  Mbi te gjitha ne kemi nevoje per nje solidaritet mbarekombetar te shqiptareve per nje pajtim te shqiptareve

  Vazhdim reformave

  Elektorale shqiperia 7zona elektorale me 20deputete dhe 3 deputete te diaspores dy ne greqi, nje ne itali, nje

  ne amerike, nje per evropen ..Tirana diber 2zona elektorale, durres fier , vlore 2zona elektorale, shkoder lezhe

  kukes nje zone elektorale, korce gjirokaster nje zone elektorale, elbasan berat nje zone elektorale,

  Mqs emigrantet kane deputet te hiqen nga lista 1,2milion emigrante.

  Reforma ne mjedis nqs hedh gjerat ne kosh je ne regull, ne mjedis 5eutro gjobe, dyqane posacme me 1euro

  pagese

  Reforma ne toke tu merret toka atyre qe kane ardhur nga veriu apo kudo dhe te ndertohet pallat tu jepen falas

  5hyrje apo sa familje dhe te sistemohen. Me parate kompensohen ish te persekuturarit . Keshtu regullohen

  zgjidhja me e mire per pronen e dashamir shehut zgjidhet dhe strehimi dhe ska shtese ne buxhet shteti. Merret

  toka atij qe eshte vendosur. Aty ndertohet nje pallat. Personit i jepen tre hyrje falas apo sa familje ka ne

  shkembim te tokes dhe me leket e pallatit jepet ne baze te cmimit te tokes ish pronarit futen dhe familje te

  pastreha

  Ne emer te nismes solidaritet

  MA.Leonard CARCANI

  Konfederata shqiperi kosove maqedoni mali zi

  Ky rajon qe une me te qeshur e quaj brigia ka nje siperfaqe prej 76mije km2 dhe popullsi 7,6milion banore

  ku 5,3milion shqiptare ose 70% shqiptare , 80mije turq ose 1%, 150mije boshnjake ose 2% ,200mije serbe

  ose 3%, 400mije malazeze ose 5%, 1200000maqedonas 15% dhe 270mije te tjere ose 4% .

  Perberja fetare 2,1milion ose 30% ortodokse , 300mije katolike ose 4% dhe 4,2milion mysliman ose 66%

  Nga vete emri brigia. Kush ishin briget. Ishin pararadhesit e frigeve fisi pellazgjik vella i ilireve qe banonin ne

  troje ose me sakte ismirin e sotem. Beteja mes trojaneve dhe akejve ishte mes vendasve dhe te ardhur

  Kurse briget ishin fisi iliro pellasgjik qe banonte ne velesin e sotem

  Pra shqiptaret dhe maqedonasit kane nje armik te perbashket qe jane greket. Edhe sikur gruevski te deklaroj

  jemi sllave e shumta ata mund te jene sllave te ilirizuar.

  Te dy bashke shqiptare dhe maqedonas do benin balle me mire se bashku nje armiku qe jane greket

  Shqiptaret dhe maqedonasit kane 3 probleme te perbashketa me greket

  Trashegimia mgjth maqedonasit kane me pak te drejte

  Ceshtja e pronave te shperngulurve. Shqiptaret lidhur me pronat e popullsise came por edhe lidhur me pronat

  e popullsise se kostur follorine. Kurse maqedonasit lidhur me pronat e maqedonasve te larguar gjate luftes

  civile ne greqi

  Gjithashtu maqedonia mund te shfrytezoje portin e durresit dhe bregdetin shqiptar dhe ska pse ti lutet

  gjithmone greqise

  Normale cdo gje e ka nje koncension apo si them une reciprocitet

  Shqiptaret e maqedonise do jene me te afert dhe do ndjehen me te sigurte afer shtetit ame

  Nga ana tjeter edhe maqedonia eshte e kenaqur me embargo serbe te mallrave

  Po ashtu njohja nderkombetare. Kosova ka probleme se nuk po njihet akoma si shtet.Maqedonia ka probleme

  ne njohjen nderkombetare .Tere keto mund ti shfrytezoje nepermjet resursesve nga shqiperia

  Keshtu pershembull perfaqesimi kosoves nga shqiperia ne okb ku zv ambasadori te jete kosovar

  Po ashtu edhe maqedonia ne organisatat qe akoma nuk eshte njohur si ne nato, bashkimin evropean

  Lidhur me malin e zi eshte nje hap perpara me shtetet e tjera por edhe mali zi intereson bregdeti shqiptar

  Gjithashtu edhe pakicat shqiptare dhe boshnjake ndjehen me te sigurte me shtetin shqiptar

  Mali zi mund te kete te drejten e ukrahines me bashkimin sovjetik pra dy vota ne okb, dy vota ne be etj

  Te tre keta popuj bashkon origjina eperbashket nga ilret por edhe e ardhmja jone perbashket bashkimi

  evropean

  Me siperfaqe ne do jemi shteti pare ne evropen juglindore kurse me popullsi krahasuar me serbet qe jane te

  dytet

  Ndoshta kesaj iniciative por eshte problem se kush do jeni kombi shtylle bashke mund ti bashkangjiten edhe

  kroatet dhe sllovenet mqs jane nje origjine me shqiptaret ilire dhe jane te orientimit perendimor si ne

  Pra ketu sbehet fjale per ndryshim kufijsh. Ketu behet fjale per nje venie padrejtesi ndaj shqiptareve jo e plote

  normale . Ngelet pa u zgjidhur ceshtja e presheves dhe ceshtja e shqiptareve ne greqi

  Vetem keshtu vihet ne vend nje pjes e padrejtesise . E pra liria fitohet nuk dhurohet. Le te shenoje gjithsecili

  emrin, atesine mbiemrin, shtetesine kombesine gjeneralitetet

  Konfederaten shqiperi kosove e kemi ne ne dore . Pjesen tjeter ti imponohemi botes. Ne nuk duam ndryshim

  kufijsh po te jemi me te lirshem ne komunikim njeri me tjetrin

  Qeverisja te behet me rotaciona, 4 vjet nga shqiperia, 4vjet nga kosova, 4 vjet nga maqedonia dhe 4 vjet nga

  mali zi

  CESHTJA KOMBETARE

  Konfliktet ne Ballkan.

  Ne lashtesi ballkani banohej nga iliret ne perendim trako getet ne lindje dhe helenet ne jug.Mendohet qe iliret

  dhe trako getet perkasin nje popullsie me emrin pellasge.Kurse helenet ishin nje popullsi persier mes

  vendasve dhe doreve qe erdhen nga veriu.Vete ne Ballkan ne krahinen qe do merrte emrin Maqedoni do te

  jetonte kjo popullsi ne jug helenet ne perendim dhe veri iliret dhe ne lindje traket.Populsia ne fakt helene ishte

  nje popullsi qe theksojne shume autore ishte nje popullsi ngjashme me helenet po jo helene.Pushtimi romak

  do sillte romanizimin e trako geteve po jo ne nje mase te madhe te ilireve dhe heleneve.Dyndjet sllave dhe

  dyndjet popullsive ne mesjete do sillnin formatim te popullsise ne Ballkan.

  Keshtu popullsia vendase romanizuar ne Bullgarine e sotme u turqizua dhe me vone u sllavizua pas

  perandorise se samuelit ne shek IX i cili pushtoi ushtarakisht sllavet po u pushtua kulturalisht nga sllavet

  Vete ne Greqi pati dyndje sllave ,qe ne shek VII pati dyndje iliro shqiptare deri ne shek XIV.Ka mendime si

  falmajer apo ndonje tjeter qe theksojne qe popullsia lashte helene pushoi.Tani kete popullsi e bashkonte

  bizantizmi me sakte ideja e perandorise bizantine.Dihet qe nje arsye ndarjes ne romake perendimit dhe bizant

  pra te lindjes ishte dhe feja pra katolicizmi roman dhe ortodoksizmi lindor.

  Kurse trojet iliro arberore u rudhen.Keshtu dyndjet sllave do sllavizonin popullsine ilire dhe pjeserisht

  romanizuar qe jetonin ne slloveni , kroacine e sotme.

  Iliro arberoret do jetonin ne kete kohe deri ne bosnje ,etj.Per betejen mes ilireve dhe sllaveve flet muji dhe

  halili me sakte zona jutbines ne jug te bosnjes se sotme.

  Kete pranon dhe mis edit durham qe thekson maline zi femija e paarire e shqiperis

  Renia e konstandinopojes ne 1453 dhe vdekja e skenderbeut 1468 do sillte per reth 500 vjet sundimin osman

  ne ballkan.

  Por revolucioni francez dhe ideja nacionalismit do sillte erera te reja ne ballkan ne fillim te shek XIX

  1 Shteti grek.Megalideja.Konflikti shqiptaro grek dje deri sot.

  Kur u krijua per here te pare shteti grek pas kryengritjes e 1821 kishte 400mije shqiptaret ortodokse 300mije

  greke dhe 200mije shqiptare myslimane.Por mbajta fese ortodokse beri qe feja te triumfonte mbi

  kombin.Gjithashtu mbanin veten trashegimtare te Bizantit.Por ajo qe ata manipulonin ishte gjuha .Sipas tyre

  cdo ortodoks eshte grek dhe sipas tyre cdo bizantas duhet te flase gjuhen helene.

  Ata shfrytezuan deshiren e shqiptareve per liri.Keshtu 90% kapedaneve ishin arvanitas.Ketu kontribuoi direkt

  dhe ali pashe tepelena dhe arvanitetKjo teori beri te hartohej megalideja.Ideja madhe kishte synim qe

  perandoria bizantit e dikurshme tani ne kohet moderne te kthehej ne nje shtet te ri .Po si me ortodokse.Dhe

  tashme greqia vogel pa helene po me ortodokse te kthehej ne nje greqi te madhe po tani me shqiptare

  ortodokse, bullgare ortodokse dhe deri ne stamboll.Dhe gjuha sipas tyre te ishte gjuha e greke.Greqishtja e re

  se vjetra kishte vdekur. Ky projekt ishte ne vitin 1844.

  Ne trojet shqiptare projekti greqise madhe kishte 3 plane plani maksimal greqia deri ne lezhe me sakte deri aty

  ku shtrihej provinca romake epirit te ri.Ne mos kjo synonin te shteti epirit te piros pra greqia deri ne

  shkumbin.Plani trete te pakten epiri origjinal pra deri ne lumin vjose .Pra aty ku shtrihej pjesa me e madhe e

  ortodokseve perfshire dhe korcen.

  Hapi pare realisimit ishte marja e thesalise.Kujtojme ne 1878 thesalia me 13mije km2 do kishte 350mije

  banore ku ketu 50mije shqiptare myslimane dhe turq, 150mije vllehe, 100mije arvanitas ,50mije greke me

  sakte qe flisnin greqisht.Gjithashtu u morr dhe Arta me 10mije banore ku 1mije grek 5000shqiptare ortodokse

  dhe 2mije shqiptare myslimane

  Turqit dhe myslimanet u larguan .Kurse ortodokset dalengadale u asimiluan.Kete pranon dhe prifti Favernjal

  te historia e shqiperise

  Viti 1913 ishte marja e rajoneve te tjera nga greqia reth 50mije km2

  Keshtu u morr epri jugut ose me sakte vilajeti janines ne jug me 9mije km2 dhe 350mije banore ku 80mije

  vllehe, 70mije greke ,100mije shqiptare ortodokse , 50mije turq

  Maqedonia jugperendimore gjithashtu me 4000km2 dhe Kostur ,Follorine me 100mije banore ku 30mije

  shqiptare myslimane, 25mije shqiptare ortodokse , 10mije greke, 15mije greke,20mije maqedonas

  Vete Maqedonia e egjeut nqs mund te shprehemi keshtu kishte 35mije km2 me ,1060milion banore ku 80mije

  vllehe, 50mije arvanitas ortodokse,60mije israelite ne Selanik, 100mije arvanitas myslimane qe pranon dhe m

  itat frasheri si konsull shqiperise ne athine, 200mije tuq ,150mije pomake qe jane bullgare myslimane,250mije

  bullgare ortodokse , 170mije greke.

  Ketu njejta politike madje u vendos ti cohej ceshtjes deri ne fund,Kjo ishe shkembimi popullsise U larguan

  600mije myslimane dhe erdhen 900mije greke nga anadolli ne vitin 1923.

  Vetmi rajon pas nje sere protestash qe nuk u perfshi ishte Rajoni Camerise

  Ketu ndikoi dhe qendrimi mbretit Zog qe theksonte qe shqiperia do mbronte velleserit e saj dhe do pranonte

  reciprocitetin pra qe 20mije greke te dropullit te shkembeheshin me 20mije shqiptare te camerise.Keto dhe

  presione te tjera bene te anulloheshin

  Cameria ishte nje rajon ne vilajetine janines ne krahinen e thesprotise se lashte.Ajo kishte nje siperfaqe prej

  2000km2 ku 500km2 ngelen ne shqiperi reth konispolit dhe 1500km2 ngelen ne greqi.

  Ne kete kohe ishin reth 15mije shqiptare ortodokse te greqisuar 30mije shqiptare myslimane dhe reth 25mije

  shqiptare ortodokse.Vete perfaqesuesi tyre Nuri Dino pranoi te jete mekembes qeverise gjermane dhe nje fare

  autonomie ,por ka dokumenta qe ai theksoi do jete neutral,madje premtoi dhe ndeshkoi cdo kend qe prekte

  popullsine ortodokse greke dhe shqiptare.Pati dhe tentavita per lufte vellavrasese.Ne dallim nga Napoleon

  zerva qe bashkepunoi me gjermanet dhe kur e pa qe lufta kaloi me aleatet u kthye me britaniketdhe

  amerikanet.Kete pranojne dhe dokumentat amerikane.Per fat te keq viktima do te ishin popullsia came qe do

  te largoheshin si rjedhoje nje marveshje te fshehte mes nazisteve ne njeren ane napolon zerves ne anen tjeter

  si bashkepunetor dhe me pas pranimit te heshtur te aleateve.Behet fjale ne luften e dyte boterore fund viti

  1944.Greket gjithnje kane shfrytezuar konjukturat.

  Ata u strehuan ne shqiperi.Pati dhe bisedime te heshtura dhe pranimine gjermaneve per shkembim popullsie

  minoritetit grek dhe shqiptareve te camerise .Kjo ngeli ne hije arsyet si dihet pse su re

  Por lufta e ftohte beri te humbte ne kalendat e historise ,Ketu nikos zaharidhis kryetari partise komuniste

  greke ne nje mareveshje me enver hoxhen premtoi qe nqs do vinte ne pushtet dhe me ndihmen e vete

  popullsise came ata do vinin ene pushtet.Por vete perfaqesues te popullsise came deklaruan se nuk deshironin

  te persiheshin.Viti 1951 dhe dhenia e nenshtetesise shqiptare popullsise came dhe pozicioni pro rus i

  shqiptareve beri qe cameria te harohej

  Periudha pas luftes te ftohte do rihapte dhe ceshtjen came.

  Po jo vetem kaq kjo popullsi dhe ajo e kostur follorines kerkon rikthim ne trojet e tyre

  Te njejten gje gjithashtu kerkojne dhe maqedonasit te larguar nga greqi gjate luftes civile greke

  Ketu theksojme qe viti 1923 do sillte dhe rajonin trakise perendimore ne Greqi me 6000km2 dhe me vone dhe

  te Ishujve te dodekanazit me 2000km2.Ata qe nuk do shpernguleshine me mareveshje dhe te vetmit

  myslimane ne greqi do ishin myslimanet e trakes.Ata do kishin 250mije banore ku 50mije bullgare, 80mije

  greke, 40mije bullgare myslimane, 80mije turq.Ketu theksojme te 80mije greke jane dhe 20mije arvanitas

  ortodokse.Shtojme ketu qe jetojne dhe sot kesaj popullsie ortodokse arvanite I shtohen dhe 10mije arvanitas

  ortodokse te ardhur nga thrakia turke pas shkembimit te popullsise .Gjithashtu ne kete kohe iken 30mije

  bullgare si rjedhoje mareveshjes dhe keta u shkembyen me 50mije greke

  Mareveshjet e kryera ne kete kohe si theksuam me lart pranuan shkembimin popullsive ortodokse ne turqi me

  popullsine myslimane ne greqi pervec popullsise came si theksuam me lart dhe 5000ortodokseve fanarit nje

  lagje stambollit si dhe 50mije turqve te thrakes

  Keta jane e vetmit myslimane sot ne greqi

  Kurse israelitet u dogjen ne kampet e perqendrimit te ngritur nga nasistet .

  Gjithsesi sot ka ne greqi 3milion arvanitas ku 2milion flasin gjuhen arvanite, 1milion vllehe ku 300mije flasin

  gjuhen vllahe,100mije turq, 2milion greke te pontit, 400mije maqedonas po 200mije flasin gjuhen dhe

  3.5milion greke.Them greke te pontit pasi ka nje urrejtje te brendshme mes grekut dhe grek te pontit.Madje

  nga biseda qe kam bere ne trestenik vete greket kane respekt dhe sot per ish komshinjte e tyre myslimane tani

  matane kufirit

  Vetem ne Turqi sot ka 1.5milion shqiptare te larguar nga greqia dhe reth 1milion jane qe banojne sot ne

  amerike

  2 Ceshtja Maqedone.Shteti Maqedon

  E permendem qe Maqedonia lashte kishte rreth 65mije km2 dhe ne lashtesi banohej nga iliret ne perendim dhe

  veri, traket ne lindje dhe popullsi ngjashme me greket ne jug

  Sot ne skene ka dale ceshtja e aleksandrit te maqedonise.

  Kush ishte aleksandri.Ai ishte nje djale me nje nenne olimpia qe ishte epirotase dhe baba filipin qe te jatin

  kishte trakas dhe te jemen epirotase nga njejti fis si olimpia.Por ashtu si sot pelqehet shume anglishtja dhe

  atehere gjuha e kultures ishte gjuha helene

  Ne shek VII do dynden sllavet.Gjithsesi ata deri ne shek IX do ishin deri ne afersi te strumices dhe shek XIII

  deri ne manastir.Vetem pushtimi osman do sillte asimilimin e shqiptareve ortodokse ne pak raste do sillte

  depertimin sllav tej manastirit.

  Shek XIX do ndante krahinen e maqedonise ne vilajetin e manastirit,selanikut dhe sanxhakun e shkupit dhe

  kazate tetoves gostivarit.Ne fillim si pasoje protestave te popullsise maqedonise u fol per nje province

  maqedone dhe nuk ishte rastesishme qe ne mareveshjen e myrstebergut te mos pranoheshin trojet shqiptare

  Tekstualisht Vilajeti Kosoves me tetove gostivar dhe jugperendim kazase ohrit nuk u perfshine.

  Viti 1913 do coptonte maqedonine mes bullgarise krahina e pirinit, Maqedonia e egjeut dhe rajonet serbise.Ne

  fakt ketu kishte nje marveshje heshtur gjate luftes ballkanike Tokat qe do banoheshin pikerisht nga shqiptaret

  do caktohej albiter cari rusise.

  Por 1913 dha verdiktin .Per maqedonin egjeut folem.

  Maqedonia qe iu dha serbise ne 1913 bashke me rajonin estrumices ne 1920 kishte 25000km2 me 800mije

  banore ku 200mije shqiptare myslimane, 30mije shqiptare ortodokse reth manastirit, 40mije vllehe reth

  manastirit, 40mije shqiptare te deklaruar si turq reth manastirit , 60mije turq ne strumice dhe maqedonine

  lindore, 80mije bullgare myslimane ,20mije torbeshe 330mije maqedonas

  Maqedonia ne keto momente ndahet ne vija etnike ne tre pjese.Para se te kalojme ketu theksojme ne lashtesi

  15mije km2 jane ilire dhe 10mije km2 jane trakase.Kurse pjesa helene ishte ne sundimin grek tashme

  Kurse ne mesjete ishte afersisht ne keto siperfaqe deri shek XVI sipas Besnik Qorrit te shqiperia e vertete me

  14mije km2 dhe 11mije km2 sllav

  Lidhur me 1913 kemi keto kufij etnik

  Shkup kumanove,veles,tetove,gostivar,kercove,diber , struge oher manastir prilep me reth 13mije km2 dhe

  190mije shqiptare myslimane,30mije shqiptare ortdokse,40mije vllehe 40mije shqiptare te deklaruar si turq

  dhe 60mije maqedonas ,2omije torbesh .Kjo ka reth 13mije km2

  Rajoni me popullsie turke pomake dhe maqedonase me 50mije turq,20mije pomak dhe 30mije maqedonas

  Siperfaqia 5000mije km2Ky rajon eshte reth Strumices ,shtipit,etj.

  Rajoni me 7000km2 maqedonas ne maqedonine lindore me 10mije turq,240mije maqedonas.

  60mije pomake

  Pikerisht ne kete kohe filloi shperngulja e shqiptareve dhe ne anen tjeter nga forcat serbe asimilimi

  maqedonasve.Gjithashtu dhe myslimaneve turq etj.

  Keshtu ne vitin 1920 u larguan tere myslimanet slave dhe turq dhe ngelen vetem 20mije turq reth velesit

  shtipit strumices.

  Kurse nga 1913 deri sot jane larguar mbi 500mije shqiptare nga maqedonia

  Kujtoj ketu 50mije shqiptare 1913-1915, 100mije 19120-1939, 300mije 1945-1990, 1990 – 2010 reth 100mije

  te tjere

  Sot Maqedonia pa 200mije banore artificiale ka 1.8milion banore.Keshtu 50mije te vdekur ne liste, 150mije te

  regjistruar dy here

  500mije shqiptare, 20mije turq,60mije shqiptare si turq ne manastir tetove, 90mije torbesh, 150mije

  vlleh,60mije rome,40mije serbe, 20mije boshnjake,60mije shqiptare ortodokse,800mije maqedonas.

  Vec ketyre sot ka dhe 300mije maqedonas te larguar dhe 800mije shqiptare te larguar dhe 200mije turq te

  larguar.Maqedonia sot pa shperngulje do kishte 1.8milion shqiptare myslimane dhe turq me gjithe shtim

  natyror dhe 1.2milion maqedonas.

  Zgjidhja e ceshtjes maqedone

  Maqedonia si belgjika

  Tetove gostivar kercove kumanove, struge me termin iliride me 70% shqiptare

  Shkup kumanove ,cashke dolnen plasnice me termin shkupo si brukseli me 43% shqiptare turq rome dhe 57%

  maqedonas po pas 5 vjetesh mqs shqiptaret turq shtohen 30% dhe 12% kurse maqedonet shtohen 3 per nje

  mije

  Manastir oher 15% shqiptare ortodokse, 10% shqiptare myslimane , 15% shqiptare deklaruar si turq,35%

  vllehe po ketu shqiptare ortodokse vllehet njihen si maqedonas dhe 25%maqedonas

  Dhe rajoni maqedonas 80% maqedonas 20% tjere

  Ne vija pergjithshme sot rajoni shqiptar ka 12mije km2 me 450mije shqiptare,60mije shqiptare si turq,90mije

  torbesh,150mije vlleh,50mije rome,40mije serbe,20mije boshnjak,60mije shqiptare ortodokse,250mije

  maqedonas

  Opsioni dyte eshte maqedonia si zvicra pra kantone si kumanove, shkup, prilep , manastir kercove, oher me

  struge, diber.

  Opsioni trete dhe me reali.Mqs maqedonia kerkon portin e durresit tia japim po me nje kusht.

  Maqedonia konfederate me shqiperine dhe kosoven .Pse ne kete rast 500mije pakica te dyshimta kane te drejte

  te quhen pa u frikesuar.Ketu fus torbesh vllehe, shqiptare ortodokse shqiptare myslimane deklaruar si turq

  3 Shteti serb.Nacertania

  Kur u shpall autonomia e shtetit pare serbe kishte 24mije km2 dhe 400mije banore ku 100mije

  myslimane.Keta u larguan qe ne fillime.Ne 1830 serbise iu bashkangjit dhe 14mije km2 me 300mije banore

  ku 100mije myslimane.Me 1840 iu bashkangjit krushjevci me 5mije km2 dhe 50mije banore ku 15mije

  shqiptare.Rastesishme ose jo kur hartohej megalideja u hartua nacertania.Ideja ishte shteti ardhshem serb te

  ngrihej mbi bazen e perandorise se stefan dushanit.Synimi ishte dhe me gjere ndoshta nga rusia te bashkonte

  sllavet e jugut.keshtu planet tyre ishin shqiperia veriut kosova maqedonia sot serbia bosnja ne nje shtet.

  Hapi pare ishte largimi popullsise myslimane nga keto rajone

  Hapi dyte marja e rajoneve te vilajetit te nishit me 1878 me 10mije km2 dhe 300mije banore ku 120mije

  shqiptare myslimane , 30mije turq, 100mije bullgare dhe 50mije serbe.

  Sa moren keto rajone myslimanet shperngulen dhe karshi pakicave bullgare filloi rapresalja.Theksojme qe

  jetojne dhe 20mije shqiptare katolike deklaruar si turq

  Hapi trete ishte marja rajonev tjera.ketu sdo rrime te meremi me maqedonine qe trajtuam me lart.

  Po u perfshi kosova me kosove lindore me 12mije km2 dhe 500mije banore ku 400mije shqiptare

  Sanxhaku me 5mije km2 dhe 50mije serbe, 80mije myslimane 60mije shqiptare myslimane

  Shembja e perandorise austrohungarese do kenaqte kerkesat maksimaliste te sllaveve te jugut mgjth me

  konflikte interesash.Keshtu kroatet sllovenet deri ne dje me austrohungari dhe mendim perendimor do

  bashkoheshin me serbet qe skishin shume kohe kishin dale nga sundimi osman

  Po ashtu dhe patriotet serbete vojvodines me orientim properendimor sdo gjenin gjuhe te bashkoheshin me

  serbet sapo dale nga perandoria osmane

  Vojvodina do kishte 23mije km2 dhe 1milion banore ku 350mije gjermane, 300mije serbe, 250mije

  hungarese,50mije rumune , 50mije kroate

  Vec ketyre u bashkangjit timoku me 2mije km2 100mije banore ku 70mije rumune

  Spo flasim ketu per kosoven

  Gjithsesi shperngulja do vazhdonte.Nga viti 1878 deri 1998 jane larguar 2.4milion shqiptare

  Serbia sot pa kosoven ka 8milion banore ku 6.5milion serbe

  Po sot nga 78mije km2 reth 15mije km2 jane banuar me shumice nga pakicat vec kosoves qe ka fituar

  pavaresine

  Kujtojme ketu 1mije km2 ne kosove lindore, 1mije km2 ne timok, 1mije km2 te bullgareve, 2mije km2 te

  sanxhakut, 10mije km2 ne vojvodine qe me ligjet nderkombetare te vetevendosjes sot kane te drejte ashtu si

  kerkojne serbia te kekojne dhe ata

  Po mos harojme ketu nishin qe 1.7milion ka shqiptare te larguar dhe 1.3milion serbe dhe bullgare

  4 Paqe ne ballkan

  A ka paqe ne ballkan .Sigurisht qe po.Bazat e kesaj platforme jane dy.Se pari deklarata sami frasherit keqia

  ballkanit dhe fqinjeve si ka ardhur nga shqiptaret po ata kane patur keq

  E dyta deklarata grei ministrit te jashtem anglez ne konferencen e londres.Bem nje padrejtesi te ndreqnim nje

  katastrofe.Katastrofa ndodhi.Lufta e pare boterore

  E treta origjina

  E katra e ardhmja jone e perbashket

  Ka ardhur koha te vihet drejtesia ne vend.U pa me dhune dhe shperngulje nuk arihet gje

  Plani pare kosova dhe shqiperia ne nje union.Per kete kam cuar hapi pare platforma arsimit

  mbarekombetar.Kjo per dy vjet.Arsimi eshte duke u realisuar.Si pararoje kemi krijuar seksione sindikale deri

  ne manastir

  Dhe njeheresh te dy me serbine mund te futemi bashke ne bashkimin evropian nqs realizohet kjo.Po kurr

  gjaksi sfutet para viktimes.tadic ta haroje se synon pastaj me veton ta pengoje

  Plani dyte Maqedonia kerkon durresin.Shume mire konfederate me ne.Ne kete rast 500mije vete ne maqedoni

  sdo kene me frike te shprehin kombesine e tyre.Ketu jane shqiptare ortoodkse ,vllehe, torbesh ,shqiptare

  deklaruar si turq, etjKy plan per 5vjet

  Plani trete mali zi ne konfederate me shqipeirne dhe maqedonine.Si vellai paritur shqiperise ai smund te jetoje

  vetem

  Ne serbi kosova lindore sot a neser do bashkohet kosoves

  Ne sanxhak ndergjjegjesimi shqiptareve.Jane 30mije shqiptare ne novi Pazar sot.

  Po me pak pune kthehen te gjithe

  Gjenerali ushtrise turke eshte nga nishi .Jane 1.7milion qe kerkojne drejtesi.per 10vjet ata mund te

  kthehen.Dhe bullgaret kane interesa ne nish.

  Gjithsesi para periudhes 20vjecare ne nish kemi per 10vjet ne sanxhak.Myslimanet jane te pakenaqur.Me pare

  kane kerkuar bashkim me kosoven.pse jo bashkim ne konfederate me shqiperi maqedoni mali zi kosove.

  Sot vllehet ne thesali kane ankesa Ne 1878 kur ekonomia ishte me e mire ata kerkuan bashkim me shqiptaret

  ne kongresin e berlinitSot ka 700mije banore ku 300mije vllehe , 150mije arvanitas ortodokse dhe 250mije

  greke

  Ata me kohe kerkojne nje shtet.Kane jetuar shume bukur ne pashallekun e ali pashe tepelenes

  Pra po shihet konfederata e shteteve te vogla zgjidh paqen ne ballkan

  Gjithashtu shteti vogel boshnjak nuk mund te rrije vetem

  Gjate kohes se mehmet ali pashe bushatlliut jetonin shume mire me shqiptaret

  E tere kjo per reth 30vjet dhe ardhmja ti kthehet te zotit

  Baza eshte histori gjithcka histori

  Sot jane ndergjegjesuar shqiptaret ne greqi.per 30vjet me shume.Antonio belushi tha jane 900fshatra dhe

  3milion pra 30%

  A ka kombesi greke.Jo fe ortodokse ,Kur te mos jete me feja dhe njeresit te moskene frike te shprehen sdo

  kete me kombesi greke

  Pra planet

  1 shqiperi 2kosove 3maqedoni 4 mali zi 5 sanxhak6 thesali 7 toplice 8 bosnje 9 arvanitia

  I tere ky rajon sot ka 20milion banore ku realisht 15milion jane shqiptare

  ALEATET

  Menyra e zbatimit

  Ne nuk duam ndryshim kufijsh po evropa flet per te drejtat minoriteteve,flet per te drejtat e njeriut dhe nuk

  kane te drejte te rikthehen. Gjermanet e sudeteve gjeten zgjidhjen me ceket dhe palestineset me israelitet po

  shqiptaret se paskan kete te drejte

  Hungaria per vojvodinen por edhe serbet e vojvodines jane kunder serbise

  Dhe ne vojvodine ka mijera gjermane te palikujduar

  Rumania per thesaline por edhe timokun ne serbi. 1878 dhe 1913 rumunet dhe princi gjika kane dashur nje

  thesali dhe pind ne shqiperi

  Bullgaria per nishin por edhe lindja e maqedonise apo lindja e selanikut

  Komuniteti hebrenj jane 30mije hebrenj ne turren e druve ne selanik. Sealniku me ndihmen e papatit te romes

  dhe patriarkut te moskes selaniku kryeqendra e patriarkanes shqiptare

  Nuk paskan te drejte shqiptaret nje patriarkane me vete. Hapi pare konfederata shqiperi kosove 2012 , 2013

  shqiperi kosove maqedoni mali zi dhe me radhe . Si edhe gjakova kryeqender e kishes kristiane shqiptare

  ortodokse dhe katolike nje . perderisa te drejte eksteriorialiteti paska kasha serbe pse te most a kene dhe

  kryegjyshata bektashiane

 12. #12
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime
  Bo sa oreks paska ky miku ketu lart...

  Citoj:
  Nj hart e hartuar nga nj grup ekspertsh dhe analistsh t CIA-s, GRU-s dhe burime t tjera gjeostrategjike bashkon tokat shqiptare n vitin 2035.
  Nje pyetje; Perse valle Cia, te kete shkrojtur kete harte ne alfabet cirilik...?!
  Po kur t vij i Biri i njeriut, vall, a do ta gjej besimin mbi dhe?

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Bamba
  Antarsuar
  22-12-2006
  Postime
  3,411
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Se do jete gjuha qe do flitet ne amerike ne 2035!

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,535
  Faleminderit
  346
  102 falenderime n 73 postime
  Nqs e ka programuar ky,e ka dhene urdher zoti


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •