Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 55 prej 55
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962

    Për: Manastiri i Deçanit është shndërruar në Kishë ortodokse para një shekull

    Emri:  Crucifixion_of_Christ-Dečani_Monastery.jpg

Shikime: 4990

Madhësia:  169.1 KB

    kjo eshte nje Fresco, nga me te njohuart ne boten kristiane, e pikturuar rreth vitit 1350 "Kryqezimi i Krishtit" fresko i perket artit Bizantin Ortodox, ne monastirin e Decanit.
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  2. #42

    Për: Manastiri i Deçanit është shndërruar në Kishë ortodokse para një shekull

    Citim Postuar më parë nga kacauni Lexo Postimin
    Nuk jam dakort me Ju .Krishterizmi ne Ballkan dhe Shqiperi nuk ka erdhur me shpate .Nese do lexoni Dhiaten e Re do te krijoni tjeter bindje .Pavli ( shenjt me vone ) e mori me kembe rrugen nga Betlehemi per Rome .Qendroi ne Geqi dhe ka shume mundesi edhe ne Shqiperi .Kudo predikonte paqesisht Jezusin dhe per kerte edhe e burgosen .Paqesisht u perhep ne
    Rome dhe Neroni vet dogji Romen per te akuzuar

    ata me vone dhe i ndeshkoi .Per krishterimin beri mire se ata u shperndane ne gjithe Perandorine Ronake dhe paqesisht u perhap Feja e Krishterimit .
    Ti ne dac beso e ne dac jo po ke material me fakte nga vet krishteret qe tregojne te kunderten e asaj qe thote ti.Kjo eshte ne pergjithesi,e sa per ato fakte qe permend ti ne ballkan,vete krishteret nuk besojne ne bibel dhe nuk e marrin ate per argument.Si do qofte keni tradhetuar fene e te pareve.
    Dhe e fundit,pse po thirrnji ne krishterizem kur gati krejt krishteret kan hjekur dore nga ajo,dhenuk besojne ne dogmat e saja?
    Un po shoh se ju krishteret vetem me goje jeni besimtar kur vjen festat por askush nga ju nuk gjykohet me ligjet e inxhilit,perkundrazi jeni kapur pas paganizmit pra demonkrejzit qe te gjithe,shum jeni kontradiktir,se sfare kaosi jeni tue bere
    Fitorja e vërtetë i takon Allahut dhe besimtarëve por qafirat këtë nuk e kuptojnë.

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-04-2011
    Postime
    30

    Për: Manastiri i Deçanit është shndërruar në Kishë ortodokse para një shekull

    Citim Postuar më parë nga referi_1 Lexo Postimin
    Ti ne dac beso e ne dac jo po ke material me fakte nga vet krishteret qe tregojne te kunderten e asaj qe thote ti.Kjo eshte ne pergjithesi,e sa per ato fakte qe permend ti ne ballkan,vete krishteret nuk besojne ne bibel dhe nuk e marrin ate per argument.Si do qofte keni tradhetuar fene e te pareve.
    Dhe e fundit,pse po thirrnji ne krishterizem kur gati krejt krishteret kan hjekur dore nga ajo,dhenuk besojne ne dogmat e saja?
    Un po shoh se ju krishteret vetem me goje jeni besimtar kur vjen festat por askush nga ju nuk gjykohet me ligjet e inxhilit,perkundrazi jeni kapur pas paganizmit pra demonkrejzit qe te gjithe,shum jeni kontradiktir,se sfare kaosi jeni tue bere
    Shume i hallakatur je . Nuk kuptoj se nga i ke nxjerre keto opinione ?Kush te ka thene ty se te krishteret nuk e besojne Biblen kur me ate predikohet ne gjithe kishat Ortodokse dhe Katolike te planetit? C'fe kane tradhetuar te krishteret ,para Krishtit kane qene pegane ,jo monoteiste .
    Ke te drejte kur thua per frekuentimin ,ka renie por jo ne Shqiperi .Besimi eshte me deshire dhe jo me deyrim .Ne Bibel shkruhet " te rinj defreni gezojeni rinine por moe harroni nje dite do pergjigjeni per gjithcka qe beni" .Megjithse tradhetia bashkeshortore eshte nje nga 3 mekatet qe nuk falen askush nuk ka te drejte ta vrase me gur ate qe ka tradhetuar .Besimi eshte raporti i personit me Perendine ,prandaj te krishteret jane tolerante .Nuk ka kaos ,mund te shkruaja akoma por eshte teme tjeter ........
    Ishte tema per Monastirin e Decanit .Kam lexuar Edit Durhanin ,diku ajo shkruan por popullsine e Prizrenit .Jo me saktesi --Regjistrimi i fundit i qeverise turke 18** ne Pezren jetonin 2.3** familje nuslimane ,950 familje katolike dhe 950 familje vllehe ortodokse .Besoj se edhe rrethinat kete larmi kane pasur .

  4. #44
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anëtarësuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933

    Për: Manastiri i Deçanit është shndërruar në Kishë ortodokse para një shekull

    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    Emri:  Crucifixion_of_Christ-Dečani_Monastery.jpg

Shikime: 4990

Madhësia:  169.1 KB

    kjo eshte nje Fresco, nga me te njohuart ne boten kristiane, e pikturuar rreth vitit 1350 "Kryqezimi i Krishtit" fresko i perket artit Bizantin Ortodox, ne monastirin e Decanit.
    Sapo mbarova nje liber mbi rinfreskot e ortodosve lindor e ature greke.
    Ne boten kristjane keto rinfresko jane me te dobtat qe eksistojne per faktin se kan pak ngjura ku nuk rispektohen drit hijet e fizionomia e nje fiture aq origjinale sa ne rinfreskot e artisteve katolik roman.
    Gjiro pak dhe do shohesh qe dhe ne borgon me te humbur te nje shteti katolik do gjesh rinfresku shum me te bukra origjinale me ngjyra fatastike e te nje tridimensioni qe ben rinfreskon si dicka te vertet te arritur.
    Pak me vone u ben akoma me te aritura keto rinfresko ne boten ortodose por jo me ne kosov e serbi perse 40 vjet me vone humben betejen kundra turqve ku mernin pjes bosnjak ,kosovar austriak rumun e sllav.
    Ndersa arberia per akoma gati 80 vjet te tjera mbajti turqit larg.E akoma pak me vone dha kishes romane Papa Albani di Urbino.sa per grandecen qe ju shprehni te kesaj pikture tashme kam mendimin se jeni rritur ne nje kohe ku cdo gje zmadhohet .

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e Archon
    Anëtarësuar
    05-12-2012
    Postime
    2,280

    Për: Manastiri i Deçanit është shndërruar në Kishë ortodokse para një shekull

    Citim Postuar më parë nga altint71 Lexo Postimin
    Sapo mbarova nje liber mbi rinfreskot e ortodosve lindor e ature greke.
    Ne boten kristjane keto rinfresko jane me te dobtat qe eksistojne per faktin se kan pak ngjura ku nuk rispektohen drit hijet e fizionomia e nje fiture aq origjinale sa ne rinfreskot e artisteve katolik roman.
    Gjiro pak dhe do shohesh qe dhe ne borgon me te humbur te nje shteti katolik do gjesh rinfresku shum me te bukra origjinale me ngjyra fatastike e te nje tridimensioni qe ben rinfreskon si dicka te vertet te arritur.
    Pak me vone u ben akoma me te aritura keto rinfresko ne boten ortodose por jo me ne kosov e serbi perse 40 vjet me vone humben betejen kundra turqve ku mernin pjes bosnjak ,kosovar austriak rumun e sllav.
    Ndersa arberia per akoma gati 80 vjet te tjera mbajti turqit larg.E akoma pak me vone dha kishes romane Papa Albani di Urbino.sa per grandecen qe ju shprehni te kesaj pikture tashme kam mendimin se jeni rritur ne nje kohe ku cdo gje zmadhohet .
    "E bukura" eshte nje koncept relativ dhe nuk percaktohet dicka me e bukur se dicka tjeter vetem sepse te duket ty.
    Ne kishen ortodokse eshte e ndaluar piktura tredimensionare,ashtu si edhe skulpturat.

  6. #46
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anëtarësuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933

    Për: Manastiri i Deçanit është shndërruar në Kishë ortodokse para një shekull

    Citim Postuar më parë nga Korca 123 Lexo Postimin
    "E bukura" eshte nje koncept relativ dhe nuk percaktohet dicka me e bukur se dicka tjeter vetem sepse te duket ty.
    Ne kishen ortodokse eshte e ndaluar piktura tredimensionare,ashtu si edhe skulpturat.
    Po flas mbi tekniken e piktures se perdorur prej ortodosve serb e jo vetem,per arsye se personi me lart e shprehu si me te njohurat ne boten kristjane.Nuk eshte e vertet ,SE don neser te bij librin te cilen shprehej keshtu piktura te "dobta"Mos ti ingrandojme me shum se c'jan
    Keshtu ndoshta kuptohemi me mire.
    Ndryshuar për herë të fundit nga altint71 : 19-03-2013 më 14:06

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Archon
    Anëtarësuar
    05-12-2012
    Postime
    2,280

    Për: Manastiri i Deçanit është shndërruar në Kishë ortodokse para një shekull

    Citim Postuar më parë nga altint71 Lexo Postimin
    Po flitej mbi tekniken e piktures se perdorur prej ortodosve serb e jo vetem,per arsye se personi me lart e shprehu si me te njohurat ne boten kristjane.Nuk eshte e vertet ,
    Keshtu ndoshta kuptohemi me mire.
    Me e njohur nuk do te thote me e bukur.Ketu qendron ceshtja.

  8. #48
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anëtarësuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933

    Për: Manastiri i Deçanit është shndërruar në Kishë ortodokse para një shekull

    Citim Postuar më parë nga Korca 123 Lexo Postimin
    Me e njohur nuk do te thote me e bukur.Ketu qendron ceshtja.
    Fola dhe prura ketu dicka reale qe sapo lexova nga nje liber qe studionte binte pikturen ortodose,dhe ne ato vite e quante jo te arritshme(flas teknikisht).Ky eshte nje realitet se ty si ortodos te pelqen me shum se vej ne dyshim.Me vone u profesionua kam shkruajtur po kjo nuk ndodhi ne ate vend perse ishte posht otomanve.
    Ndryshuar për herë të fundit nga altint71 : 19-03-2013 më 14:20

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962

    Për: Manastiri i Deçanit është shndërruar në Kishë ortodokse para një shekull

    Citim Postuar më parë nga altint71 Lexo Postimin
    Sapo mbarova nje liber mbi rinfreskot e ortodosve lindor e ature greke.
    Ne boten kristjane keto rinfresko jane me te dobtat qe eksistojne per faktin se kan pak ngjura ku nuk rispektohen drit hijet e fizionomia e nje fiture aq origjinale sa ne rinfreskot e artisteve katolik roman.
    Gjiro pak dhe do shohesh qe dhe ne borgon me te humbur te nje shteti katolik do gjesh rinfresku shum me te bukra origjinale me ngjyra fatastike e te nje tridimensioni qe ben rinfreskon si dicka te vertet te arritur.
    Pak me vone u ben akoma me te aritura keto rinfresko ne boten ortodose por jo me ne kosov e serbi perse 40 vjet me vone humben betejen kundra turqve ku mernin pjes bosnjak ,kosovar austriak rumun e sllav.
    Ndersa arberia per akoma gati 80 vjet te tjera mbajti turqit larg.E akoma pak me vone dha kishes romane Papa Albani di Urbino.sa per grandecen qe ju shprehni te kesaj pikture tashme kam mendimin se jeni rritur ne nje kohe ku cdo gje zmadhohet .
    e para, kjo fresko eshte e njohur per simboliken e vet, pasi eshte bere e njohur ne bote nga disa qarqe qe besojne se civilizimi njerezor ka ardhur nga Ufo-t. pasi te ikona dallohen nja dy objekte si anije kozmike, gje e paperceptueshme per 1300-ten.
    e dyta, kjo fresko i perket artit bizantin, eshte nje rryme me vete ne artin boteror, dhe terminologjia jote "te dobeta" nuk vlen kur diskutohet per nje rryme te afirmuar arti.
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  10. #50
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anëtarësuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933

    Për: Manastiri i Deçanit është shndërruar në Kishë ortodokse para një shekull

    Po te dobta keshtu ishte shprehur autori i librit,jo une.

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962

    Për: Manastiri i Deçanit është shndërruar në Kishë ortodokse para një shekull

    Citim Postuar më parë nga altint71 Lexo Postimin
    Po te dobta keshtu ishte shprehur autori i librit,jo une.
    kushdo qe ta kete thene ate shprehje nuk vlen. nga pikpamja akademike, nuk ekzistojne termat "te dobta" apo "te bukura".. sepse piktura ne fjale nuk eshte ndonje risi e artit, por vetem nje copez e artit ne stilin bizantin.
    ashtu sic jane stilet dhe rrymat e tjera te artit, ane e mbane botes, pra eshte gafe akademike te thuash qe kjo rryme apo ajo rryme eshte e dobet.
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  12. #52

    Për: Manastiri i Deçanit është shndërruar në Kishë ortodokse para një shekull

    Citim Postuar më parë nga kacauni Lexo Postimin
    Shume i hallakatur je . Nuk kuptoj se nga i ke nxjerre keto opinione ?Kush te ka thene ty se te krishteret nuk e besojne Biblen kur me ate predikohet ne gjithe kishat Ortodokse dhe Katolike te planetit? C'fe kane tradhetuar te krishteret ,para Krishtit kane qene pegane ,jo monoteiste .


    Ke te drejte kur thua per frekuentimin ,ka renie por jo ne Shqiperi .Besimi eshte me deshire dhe jo
    me deyrim .Ne Bibel shkruhet " te rinj defreni

    gezojeni rinine por moe harroni nje dite do pergjigjeni per gjithcka qe beni" .Megjithse tradhetia bashkeshortore eshte nje nga 3 mekatet qe nuk falen askush nuk ka te drejte ta vrase me
    gur ate qe ka tradhetuar .Besimi eshte raporti i

    personit me Perendine ,prandaj te krishteret jane tolerante .Nuk ka kaos ,mund te shkruaja akoma por eshte teme tjeter ........
    Ishte tema per Monastirin e Decanit .Kam lexuar
    Edit Durhanin ,diku ajo shkruan por popullsine e
    Prizrenit .Jo me saktesi --Regjistrimi i fundit i
    qeverise turke 18** ne Pezren jetonin 2.3** f
    amilje nuslimane ,950 familje katolike dhe 950

    familje vllehe ortodokse .Besoj se edhe rrethinat kete larmi kane pasur .
    Un nuk di sot ne bote nese ndonji shtet krishter qe per kushtetute ka ungjillin?
    Pra kan pjerdhur krejt bash me ty.
    Ncilin shekull jeton ti?
    M revolucionin francez njiher e pergjithmon u zhduk dogma fetare e krishterizmit dhe perendimi u be pagan,dhe feja u nda nga shteti dhe te ka mbetur vetem predikimi ne kisha ,edhepse perseri ne menyre individuale kurkush ne jeten private nuk gjykon sipas mesimeve krishere,kjo ka mbetur vetem ne libra,pra histori,kurseti paske qen injoranti ma i madh i fese tende.
    Krejt juve jeni krishter vetem ne disa festa edhe pse shumicen e festave qe sot festoni, krishterizmi ma heret nuk i ka festuar.
    Per fat te keq ju mubd te cirreni tere diten te thobi se jeni krishtere sijur papagalli,por kjo nuk ndryshon realitetin,perkundrazi tregon hipokrizin tuaj..
    Nuk jeni te drehte as me vetet e juaja e ku me Zotin.
    Fitorja e vërtetë i takon Allahut dhe besimtarëve por qafirat këtë nuk e kuptojnë.

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-04-2011
    Postime
    30

    Për: Manastiri i Deçanit është shndërruar në Kishë ortodokse para një shekull

    [QUOTE=referi_1;3608673]Un nuk di sot ne bote nese ndonji shtet krishter qe per kushtetute ka ungjillin?


    Te krishreret e kane kaperxyer shtetin fetar .Prej mbas Revolucionit Freng kisha u nda nge shteti .Kush don beson dhe nuk denohet kush eshte ateist ose i nje besimi tjeter .Mos eshte me e mire shoqeria muslimane qe denohesh po s'besove ne islam ose "mbulohuni kur shkelni ne token tone".Turqia ka hedhur ne gjyq prej 4 vjetesh 3 qytetare te saj se jane konvertuar ne te krishtere !?Kur vini ne Evrope perse kerkojne "Te drejtat e njeriut " kur ne vendet e tyre nuk i pranojne. ( mund te shkruaj pa fund por.......)
    E pate shugurumin e Papes Francesko . Me shume nderime kujt i eshte bere ?
    .

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Për: Manastiri i Deçanit është shndërruar në Kishë ortodokse para një shekull

    Kleriku serb publikon dëshmi se Manastiri i Deçanit ishte i shqiptarëve (Foto)
    Në një postim të disa fotografive, që së fundmi e ka bërë kleri ortodoks serb Sava Janjiq, dëshmohet se Manastiri i Deçanit ka qenë shqiptar.

    Një numër i madh i fotove dëshmon se bësimtarë të këtij Manastiri në vitin 1904, shumica kanë qenë shqiptarë. Fotografitë tregojnë besimtarët shqiptarë ortodoksë me plisa dhe me tirq.

    Sava Janjiqi, siç ka thënë vet, fotografitë i ka marrë nga vizita e Edit Durhamit, transmeton Indeksonline

    Përndryshe, Manastiri i Deçanit, edhe sipas historianëve të tjerë jo vetëm shqiptarë, nuk konsiderohet pasuri e trashëgimisë serbe, por pasuri e trashëgimisë ortodokse.


    https://www.google.se/url?sa=i&rct=j...29755050508736

  15. #55

    Për: Manastiri i Deçanit është shndërruar në Kishë ortodokse para një shekull

    Manastiri i Deçanit, edhe sipas historianëve të tjerë jo vetëm shqiptarë, nuk konsiderohet pasuri e trashëgimisë serbe, por pasuri e trashëgimisë ortodokse.

    Kush ka sy le ta shohe...
    Po nuk ka me te verber se ai qe nuk do te shohe vet....!

    Pershendetje
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •