Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 34
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545

    A trashegohet vesi , huqet ?

    A trashegohen veset , huqet ose karakteri nga prinderit te femijet e tyre ?

    nese nje prind ka nje karakter te percaktuar si i rembyeshem , nervoz , i paduruar , ose eshte teper i dhene pas pijes , ose teper i dhene pas deshirave seksuale , ose eshte dembel , ose ose madje edhe hajdut , pra keto e shume vese te tjera a trashegohen nga prinderi [ nena ose babai ] te femija i tyre ?

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Nga gjembi mund te dal trendafili dhe nga nje trendafil mund te dal nje gjemb.
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    Nga gjembi mund te dal trendafili dhe nga nje trendafil mund te dal nje gjemb.
    ka bere vaki qe femija te kete lindur nga nje prind me prirje kriminaliteti , por eshte adoptuar dhe ritur nga prinder shembullore nen nje edukate dhe jete shembullore , por perseri kur femija eshte ritur ka shprehur prirjen e tij kriminale [ duke mare nje shembull ] .



    ose , femija ka lindur prej prinderve shembullore , por nuk eshte ritur nga po ata prinder dhe menyra se si eshte ritur [ ne nje jetimore , ose i braktisur , ose i adoptuar nga prinder me vese te keqija ] pra nga menyra se si eshte ritur ka sjell si rjedhoje nje crregullim ne sjelljen dhe karakterin e femijes ku shihen vese te keqija .


    mekati trashegohet , nese e themi ne menyre te pergjithshme por vesi apo nje huq i percaktuar e shohim shpesh te trashegohet nga nje prind te femija , dhe kjo ska te beje me menyren dhe mjedisin ku eshte ritur ai femije , por mendoj se eshte dicka qe trashegohet gjenetikisht nga prindi te femija ;

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    Nga gjembi mund te dal trendafili dhe nga nje trendafil mund te dal nje gjemb.
    Keshtu besoja dhe une, por kam filluar te besoje qe ata prinderit nuk kane qene aq te mire si prinder gjersa ka dale gjembi. Nuk kane ditur ta edukojne, ose kane qen neglizhent ne edukimin e femijes. Te jesh njeri i mire, nuk te ben medoemos prind te mire.
    Besoj se sjelljet fitohen, dhe jo trashegohen. Femija manifeston, perveteson sjelljet qe shikon te te rriturit, sidomos prinderit..
    Feelings change - memories don't.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Besoj se sjelljet fitohen, dhe jo trashegohen. Femija manifeston, perveteson sjelljet qe shikon te te rriturit, sidomos prinderit..
    Ate kuptim ka edhe shprehja mia, te pakten une ashtu e kuptoj.
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    Ate kuptim ka edhe shprehja mia, te pakten une ashtu e kuptoj.
    E keqkuptova. E mora per "nuk".
    Feelings change - memories don't.

  7. #7
    .................... Maska e iktuus
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    Nga gjembi mund te dal trendafili dhe nga nje trendafil mund te dal nje gjemb.
    Ja gjyshja e chatit, tipike ne fjalorin e vet prej popullorce shpjegon socio-filozofin.
    O gjyshe zgjohu hahahaha.
    Njeriu formohet ne baze te asaj qe e rrethon, eshte kryesore te dish ta edukosh ate qe kur eshte shume i vogel.
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Citim Postuar mė parė nga iktuus Lexo Postimin
    Ja gjyshja e chatit, tipike ne fjalorin e vet prej popullorce shpjegon socio-filozofin.
    O gjyshe zgjohu hahahaha.
    Njeriu formohet ne baze te asaj qe e rrethon, eshte kryesore te dish ta edukosh ate qe kur eshte shume i vogel.
    Mbase jam gjyshe , por jo e chatit, se as nuk e di nga bie.
    Flm qe na hape syte
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

  9. #9
    .................... Maska e iktuus
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    Mbase jam gjyshe , por jo e chatit, se as nuk e di nga bie.
    Flm qe na hape syte
    Me fal teta doja te thoja gjyshja e forumit. Te kam xhan
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  10. #10
    Cfar lind nga macja do gjuaj per mi

    Ka raste sporadike pastaj, po pa interes per publikun e gjere
    Revolution 1848

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anėtarėsuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419
    po trashegohen.

  12. #12
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Cilesite, virtytet, karakteri/ personaliteti po trashegohen. Cfare Jane vese te fituara gjate jetes varet pastaj!

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-06-2007
    Postime
    173
    Jo, s'eshte e thene tek femija, tek ndonje nga niperit ka me sh mundesi, qofshin tipare te mira a te keqia.
    Nje po nje jo, e kane keto pune. lol

  14. #14
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
    A trashegohen veset , huqet ose karakteri nga prinderit te femijet e tyre ?

    nese nje prind ka nje karakter te percaktuar si i rembyeshem , nervoz , i paduruar , ose eshte teper i dhene pas pijes , ose teper i dhene pas deshirave seksuale , ose eshte dembel , ose ose madje edhe hajdut , pra keto e shume vese te tjera a trashegohen nga prinderi [ nena ose babai ] te femija i tyre ?
    Psikologjia eshte teme shume e gjate per ta shfletuar, por mendimi im personal eshte ky: Nuk ka aspak rendesi preardhja gjenetike, thjesht menyra si edukohesh eshte ajo qe dominon tere jeten me pas. Merre nje te sapo lindur e vere ne mes te kafsheve dhe mendon qe ai do perdore lugen kur te rritet ne ate bote? pra kultura intelekti brumosen ne vite dhe jo ne gen. Trashegohen vetem aspektet fizike dhe jo ato qe kane te bejne me intelektin apo karakterin.

    Ps: zakonisht femijet e krimineleve jane nder me te miret pasi vete prindi kriminel investon shume per femijen e tij qe mos beje jeten e tij, dhe per kete fakte ka plot.

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar mė parė nga Dito Lexo Postimin
    Psikologjia eshte teme shume e gjate per ta shfletuar, por mendimi im personal eshte ky: Nuk ka aspak rendesi preardhja gjenetike, thjesht menyra si edukohesh eshte ajo qe dominon tere jeten me pas. Merre nje te sapo lindur e vere ne mes te kafsheve dhe mendon qe ai do perdore lugen kur te rritet ne ate bote? pra kultura intelekti brumosen ne vite dhe jo ne gen. Trashegohen vetem aspektet fizike dhe jo ato qe kane te bejne me intelektin apo karakterin.

    Ps: zakonisht femijet e krimineleve jane nder me te miret pasi vete prindi kriminel investon shume per femijen e tij qe mos beje jeten e tij, dhe per kete fakte ka plot.
    une nuk jam i te njejtit mendim ;

    njoh shume miq e shoke te cilet kane trasheguan gjenetikisht intelektin dhe karakterin e prinderve te tyre ;

    madje njoh nje djale i cili e kish baben teper te dhene pas grave te botes , dhe djali i ketij , edhe pse u rit larg nga i ati dhe nen edukaten dhe menyren shembullore me te cilen e riti nena e tij , ai perseri kur u rit pati po ate karakter si i ati ; nuk linte vajzat e lagjes rehat dhe kishte shume te dashura , madje edhe gra te martuara ;

    po ashtu nje djale tjeter , babai i te cilit ishte hajdut me emer , i cili gjate kohes qe iu rit djali ish ne burg ne greqi dhe djali u rit nga nena e tij , dhe djali edhe pse nena e tij e edukoi dhe e riti larg shoqerise se keqe dhe vjedhjeve , ky perseri ndoqi rrugen e te jatit , duke vjedhur dhe plackitur .

    edhe kapaciteti mendor dhe aftesi te ndryshme trashegohen ;

    dikush qe e ka pasur prindin me shkolle , patjeter qe do e kete deshiren dhe aftesine per te vazhduar shkollen , madje femijet spikasin ne po ato aftesi ku kane spikatur edhe prindi i tyre , si psh nje baba muzikant trashegon gjenetikisht aftesine dhe deshiren per muziken te djali apo vajza e vet , e keshtu me radhe ne fusha te ndryshme arti sporti , shkolle dhe zgjuarsi .

  16. #16
    .................... Maska e iktuus
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Cilesite, virtytet, karakteri/ personaliteti po trashegohen. Cfare Jane vese te fituara gjate jetes varet pastaj!
    Pink po me thuaj pak pse vesi qe fitohet nga jeta varet te trashgohet dhe vyrtyti na u trashgoka. Vyrtyti nuk eshte gje tjeter vetem antonimi i vesit.
    Dua gjithashtu te di se cfare nenkupton me fjalen "cilesi"? Pra e ke fjalen per cilesit = tiparet apo per cilesit = vlerat e nje personi?
    Po ashtu Pinko dua te di se si mund te trashgohet karakteri i nje personi? Pinko cfare eshte karakteri?
    Pinko karakteri eshte rendi psikologjik qe percakton nje individ dhe si i till karakteri eshte rrezultat i bashkveprimit te mjedisit me individin. Si mund te trashgohet karakteri?
    Po si mund te trashgohet personaliteti?
    Pinko femija yt nuk trashgon asgje nga ty por imiton ato gjeste qe e kenaqin, pra ti per femijen tende je mjedisi qe e rrethon. Por nese femijen do e kishe larg nuk do trashgonte asgje nga ty pervecse tiparet gjenetike.
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  17. #17
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Cilesite - vlerat e tyre. Psh si do e quaje ti imitim akoma- nese femija merr nje cilesi nga I jati dhe Jo e jema? Imitim se ate pelqen? Mua sme duket ashtu. Femija merr shume cilesi e virtyte nga te dy prinderit. Ka shume raste kur merr vetem nga njeri prej tyre ( nuk eshte e thene te dy). Fillimisht merr, trashegon pastaj prindi dhe ja ushqen me shume. Karakteri? Po trashegon dhe nga karakteri, ashtu sic trashegon nga fiziku. Psh mua im bir me duket se ka trasheguar shume nga karakteri I te jatit. Ti thua imiton?! Se besoj, se vjen spontanisht, pavarsisht se rri me mua me shume. Shume mire mund te kish marre huqet e Mia! Ka shume raste kur femijet Jane adoptuar- Kane shkruar poetry se e Kane pas ne gen ( pavarsisht kush I rriti) apo Kane pasur muziken te trasheguar . Ju thoni eshte ambjenti qe e rrethon per tu formuar si individ dakord, po sa raste ka qe femije te rritur ne nje ambjent nuk Jane njelloj. Ka shume per te thene ne kete teme ... E nuk zgjatem dot tani!

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    une e kam trasheguar shkrimin nga babi im,e mendoni levizjet e dores ,more 100%.

    trashegohen te gjitha,por ne kombinim me gjente nga nena dhe kombinimet gjenetike,munden me shum apo me pak te shfaqura,plus qe edhe faktoret e jashtem kan shum rendesi qe te shtyjn apo te largojn nga ato huqe..dmth familja shoqeria ect ect

  19. #19
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar mė parė nga iktuus Lexo Postimin
    Ja gjyshja e chatit, tipike ne fjalorin e vet prej popullorce shpjegon socio-filozofin.
    O gjyshe zgjohu hahahaha.
    Njeriu formohet ne baze te asaj qe e rrethon, eshte kryesore te dish ta edukosh ate qe kur eshte shume i vogel.
    Po te njejten gje ka then edhe marya ne postimin e saj lol


    Prindi influencon tek formimi i karakterit te femijes , por ja se femija e trashigon me gen .
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Po flasim per huqet, veset, se normal ka cilesi qe trashegohen, dhe jo fitohen. Djali i nje piktori, muzikanti ka shume mundesi te kete trasheguar talentin, aftesite e te jatit apo qofte dhe gjysherve. Talenti nuk fitohet me te vezhguar, ashtu si sjellja, por ama po se ushtrove humbet. P.sh babi im ka patur qejf pikturen, dhe bente ndonje vizatim te thjeshte. Mbaj mend kur isha e vogel qe kishte qejf te vizatonte fytyra njeriu. Aq ama, me shume nuk e kultivoi talentin. Po ashtu dhe ne femijet kemi qejf te vizatojme, dhe vizatojme te tre nganjecik. Cuni im gjer tani eshte shume i mire ne vizatim. Ka prirje per tu bere piktor. E keshtu.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 02-07-2012 mė 13:53
    Feelings change - memories don't.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •