Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 40
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-01-2011
    Postime
    106

    Unhappy Me eshte djegur lekura ndihme

    Osht edhe 1 tem e hapne po ktu tjeter sen deshta diqka
    Mu ka heq 1 pjes e lekures ne shpin dmth na thojn mu ka rep lekura pak dmth 1 shtres shum e holl e lekures shtresa e par e tash a guxoj me dal ne diell mu rrezit prap apo me prit deri sa te me ndriqet ?

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    mos dil ne diell or dondoni..
    lyje lkuren me kos 3 her ne dit e lene pa u la 3 dit.
    e pse deshe me u ba i zi ti mer don?
    don me u duk si maxhup a?
    po hunda a te asht rrjep a?

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-12-2004
    Postime
    689
    Citim Postuar mė parė nga doniii Lexo Postimin
    Osht edhe 1 tem e hapne po ktu tjeter sen deshta diqka
    Mu ka heq 1 pjes e lekures ne shpin dmth na thojn mu ka rep lekura pak dmth 1 shtres shum e holl e lekures shtresa e par e tash guxoj me dal ne diell mu rrezit prap apo me prit deri sa te me ndriqet ?

    Hallo Doniii,

    nuk e kam iden sa je djegur... e tjetren ane thua repur...i kuptoje dyjat ...po se pari skuqet...djege e ke dhembje e pastaj fillon lekura e re nen e qohet ushja e me von bie lekura...
    Po ka lloj lloj djegje:
    * te lehta... qe mund te dalesh vetum te lyhesh me faktore me te forte deri ne 50...mbrojtes...e jo direkt... Preferohet nje kantiere-maice me krih te shkurter tere kohen te gjitha rastet...po deshe mos u djege ne vazhdim..( lekura duhet te lyhet edhe ne shpi rregullisht te mbahet ftohet...
    *djegje te mesme...qe mund te dalesh ne Diell....po jo serish -Direkt po nenhije-Ambrell apo Qader ...e me kanatiere te bardhe me krih..
    * Djegeje te renda...ku nuk guxon fare te dalesh... ne Diell...
    Djegeje te renda...duhesh te shkosh te mejku....apo nuk guxone fare me dale ne diell...
    Dielli moj xhane...eshte falas...po duhet e te besh pregaditje...me pare...

    Jane ca rregulla qe duhe te rrespektosh jo vetum ti po shume....tjere..
    Mua ke ka rene ti shof...ter diten rrin ne plazhe ...ne Deti ne Diell...
    *Ne mengjes...deri ora 11...qe te ruhesh nga rrezet Ultra Violete...kur dielli djege me s`shumti...
    * pastaj mbas dite mbas ores Tre...e secili e din e ndjen diellin me ndryshe se tjetrei se mvaret nga pigmentet qe ka ne lekuren e tij...
    * Djegje te renda...ku nuk guxon fare te dalesh...

    Ti tani duhet te kesh kujdes, qe mos te marresh djegje te renda apo te dyte se pastaj lekura e trupi te behet i jo i estetik per syrin...


    ps. une lyhem rregullisht e dielli nuk me kape shume e rri ter kohen ne diell...po me orare...
    E im shoqe e femija nen Ambrell ...e nxihemi njejte...vetum une pregaditem para se te shokoje ne Deti...po edhe nese jo...
    Ather... me porcione e marre Diellin edhe pse e dua shume...

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-01-2011
    Postime
    106
    Jo skam plag te mdhaja veq 1 pjes e holl e lekures mu ka rep nuk e di qysh quhet ajo jo pjes dhimbje skam tash lekura mu ka nxi po po du me u poregatit per deti se tani po me djeg atje dielli ne plazh

  5. #5
    ti, une dhe melodia Maska e orhideja
    Anėtarėsuar
    02-10-2010
    Postime
    4,817
    Per tu pergatite per deti duhesh me dale ne diell vetem paradite dhe pasdite vone, per ore te shkurta..........dhe patjeter duhesh edhe me perdore kremen per mbrojtje kunder rrezeve te diellit...........ndersa ti tani ne kete gjendje s'guxon me e pa diellin me sy .......derisa te sherohet lekura e djegur.

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-01-2011
    Postime
    106
    Citim Postuar mė parė nga orhideja Lexo Postimin
    Per tu pergatite per deti duhesh me dale ne diell vetem paradite dhe pasdite vone, per ore te shkurta..........dhe patjeter duhesh edhe me perdore kremen per mbrojtje kunder rrezeve te diellit...........ndersa ti tani ne kete gjendje s'guxon me e pa diellin me sy .......derisa te sherohet lekura e djegur.
    po lekuren qetash per momentin e kam te nxine skam as dhimbje veq po ripet kapak.

  7. #7
    Larguar..
    Anėtarėsuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar mė parė nga orhideja Lexo Postimin
    Per tu pergatite per deti duhesh me dale ne diell vetem paradite dhe pasdite vone, per ore te shkurta..........dhe patjeter duhesh edhe me perdore kremen per mbrojtje kunder rrezeve te diellit...........ndersa ti tani ne kete gjendje s'guxon me e pa diellin me sy .......derisa te sherohet lekura e djegur.
    Orchide, me e mira eshte per ate te rrije 3 dite ne shtepi mbyllur brenda, derisa t'i rrjepet e tere lekura, pastaj te dale prape ne diell, se po doli dhe per ore te shkurtra, ka mundesi qe te percellohet i teri, dhe te duket si pule e pjekur.

    donii, bej ashtu sic te tha njeri anetar me lart Brari.
    Sa kohe ndenje ne diell ti, mund te kesh ndenjur aty rreth 4 ore. Mos rri me ne diell per 1 ose 2 dite, derisa te marresh veten.

    Kaq frike paske per lekuren, del prape nje e re.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-01-2011
    Postime
    106
    Citim Postuar mė parė nga gloreta Lexo Postimin
    Orchide, me e mira eshte per ate te rrije 3 dite ne shtepi mbyllur brenda, derisa t'i rrjepet e tere lekura, pastaj te dale prape ne diell, se po doli dhe per ore te shkurtra, ka mundesi qe te percellohet i teri, dhe te duket si pule e pjekur.

    donii, bej ashtu sic te tha njeri anetar me lart Brari.
    Sa kohe ndenje ne diell ti, mund te kesh ndenjur aty rreth 4 ore. Mos rri me ne diell per 1 ose 2 dite, derisa te marresh veten.

    Kaq frike paske per lekuren, del prape nje e re.
    del e re po po tutna mos po me digjet lekura me u hap varra
    ma heret e perdora do vaj ulliri ma ngjiti pak lekuren ?

    e kur tme rrjepet lekura tani kur te rrezitem a mundet prap me mu rrjep lekura tjetr ?

  9. #9
    Larguar..
    Anėtarėsuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar mė parė nga doniii Lexo Postimin
    del e re po po tutna mos po me digjet lekura me u hap varra
    ma heret e perdora do vaj ulliri ma ngjiti pak lekuren ?
    Lere vajin e ullirit, nuk ben efekt. Hajt do e shohesh, do te te ndricoje lekura, do te kesh nje tjeter fringo te re.
    Ji i qete tani, keshtu e ka plazhi, nuk eshte ndonje gje e keqe. :-)

    Ajo tjetra do te te rrjepet, kur te shkosh ne plazh vitin tjeter.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    o donni
    lajmi i fiundit: dielli do edhe disa miljarda vjet te shuhet,kshu mos u ngut,do kesh diell sa te duash.

    mer kremrat anti rreze,apo si thot brari kos me mjekim popullor dhe dil ne diell me ore te shkurtuara..cdo dite shto kohen e rrezitjes

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anėtarėsuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857
    O doni, une deri tash i kam hjekur diku 10-15 lekura... mos u be shume merak.

    Mua, njehere (eshte heret kjo), me kishte zene gjumi pas nje lodhje te rende...me beso qe djegia e diellit, pas disa ore (me digjte shpina) me zgjoi nga gjumi. Dy-tri dite, me kos ne shpine,... po po me jogurt bile, bleja ne nje shitore, e duke fjetur kthyer nga barku e kam kaluar kete "siklet". Merri keshillat e mesiperm, e s“do t`ket problem me.
    Sa vjet i ke? (sa per kureshtje...)

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anėtarėsuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Prap ky doniii

    Ca te paska gjet more donii rri nen qader tani,mjaft mire te kan dhen keshilla ketu e si ke degjuar

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-01-2011
    Postime
    106
    o une du me ni dit mu bo zi hahaah e qeshtu me gjeti tani.
    se skam durim qdo dit une 1 dit 5 or rri e shkrumoj veten.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anėtarėsuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419
    ke degjuar per kosin...... ???? e ai te ben derman

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Talking

    I shkreti donii, kujdes donii nga kanceri i lekures se nga djegia vjen
    Ska per ta zene gjumi doniin taniDo hapi edhe 30 temaa rreth kancerit te lekures tani

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anėtarėsuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Citim Postuar mė parė nga doniii Lexo Postimin
    o une du me ni dit mu bo zi hahaah e qeshtu me gjeti tani.
    se skam durim qdo dit une 1 dit 5 or rri e shkrumoj veten.
    Tani seriozishte e kam,mos vepro ashtu...nese nuk po ben shaka..sepse,mund te rrezikohesh qe nuk e ben mend a

  17. #17
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Qendro Larg Diellit!!!!
    I LOVE GOD

    j&g

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-06-2009
    Postime
    352
    Kosi (jogurti) dhe kam degjuar edhe per lengun qe fitohet nga shtrydhja e trangujve! Kosin e kam provuar, them se ka njefare efekti per qetesimin e dhembjeve.

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-12-2004
    Postime
    689

    Wink

    Citim Postuar mė parė nga Prometeu2 Lexo Postimin
    Kosi (jogurti) dhe kam degjuar edhe per lengun qe fitohet nga shtrydhja e trangujve! Kosin e kam provuar, them se ka njefare efekti per qetesimin e dhembjeve.

    Po shume e saket qe Kosi,qetson dhemjen e largon teperaturen...jo vetum kosi po edhe Gjiza...e pa tundur kuptohet e bere krem jo duēa,duēa si thone dikun....heh

    Po ka nje problem pastaj qe kur te teret a thahet si te largohet pa demtuar lekuren...per ate Solar creme preferohet pa faktore mbas te Tushirateni here pas here...per freskim...e ju mundeson te rreziteni pa nderprerje ne diten ne Vazhdim....

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Ke hap temen se te eshte rrjep lekura nga dielli? Here tjeter hape pa u rrjepur.
    Feelings change - memories don't.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •