Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e letaa
    Anëtarësuar
    25-04-2010
    Vendndodhja
    ketu afer, atje larg
    Postime
    1,268

    Kërkoj ndihmë nga ju lidhur me dy ese!

    nese mundeet ju luteem me duhet per 30 min



    1. mjetet e komunikimit masiv i afrojn apo i largojn njerzit
    ose per ket ( p.sh interneti, celularit , televizioni )

    2. karakteristikat e heroit te romantizmit ne veprat e periudhes se romantizmit
    Dita e harxhuar më kot është ajo e kaluar pa qeshur.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Etna Etna
    Anëtarësuar
    22-06-2011
    Postime
    2,265
    Pershendetje Letaa
    Nuk e di sa mund te te ndihmoje ky informacion ,thjesht per hyrje te esse-se se shtjellimin duhet ta besh vete .Po besoj ne kuptimin qe ti vertet je e informuar nga keto media ,por per shkak te ekzistences te tyre shmang takime balle per balle me individe te ndryshem ,qofte miq,familjare apo takime biznesi.
    Pra si cdo gje ,ka anen pozitive te medaljes por edhe ate negative .Jo me kot Media konsiderohet si pushteti i katert .
    Te uroj suksese
    http://www.gazetastart.com/analiza/a...o_LIMAJ/116/9/


    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=43525
    I like it when you smile, but I love it when I'm the reason. :)

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e letaa
    Anëtarësuar
    25-04-2010
    Vendndodhja
    ketu afer, atje larg
    Postime
    1,268
    faliminderiit shumm do mundohem te bej dicka pasi ska edhe shum kohe po mbaron provimiii


    nese ka diku matrial tjeter shkrut mund te me tregonii
    Dita e harxhuar më kot është ajo e kaluar pa qeshur.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Etna Etna
    Anëtarësuar
    22-06-2011
    Postime
    2,265
    Citim Postuar më parë nga letaa Lexo Postimin
    faliminderiit shumm do mundohem te bej dicka pasi ska edhe shum kohe po mbaron provimiii


    nese ka diku matrial tjeter shkrut mund te me tregonii
    Romantizmi ne letersine evropiane apo shqiptare ?

    Romantizmi lulzon me krijimtarin e poeteve XH.G.BAJRON , Hynri Hajne, Viktor Hygo,Aleksander Pushkini,Jeronim De Rada etj.
    Ne kete periudhe poezia u be misherim i idealitetit me te lart per te kryer misionin per bashkimin dhe dhe per te ndezur te populli punonjes dhe i shum ruajtur shpresen per liri.
    Ne shqiperi romantizmi si periudh letrare u perfshi ne levizjen e Rilindjes Kombtare dhe ne luften e popullit shqiptar per liri ashtu sic kerkuan edhe vende te tjera te Ballkanit edhe Europes .

    Gjeja me e shtrejnt per romantiket eshte liria prandaj u futen ne mesin e popullit per ti frymzuar ata per jet dhe per liri.

    Romantizmi zhvillohet sipas 2 modeleve:

    Modeli-I eshte modeli melankolik deshperuar poetit qe jeten e tij e con i vetmuar ne natyr dhe i izoluar nga personat te tjer qe nuk e duan , Te ketill jane : Blejk, Handerlit,Leopardi etj.

    Modeli-II eshte ai i poetit energjik i poetit qe i kushtohet nje gjendje te madhe poetit te 1 ideali te madh poetit qe para vetit ka mision historik te keti lloj jane poetet qe qendrojne ne ball te luftes ne mes popujve atje ku fitohet liria.

    Poezia e keti modeli percjell tek ne mesazhe humane , sociale,filozofike,politike etj.
    I like it when you smile, but I love it when I'm the reason. :)

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e letaa
    Anëtarësuar
    25-04-2010
    Vendndodhja
    ketu afer, atje larg
    Postime
    1,268
    flm shummm etna etna me nidimoj informacioni yt lidha dicka nga gjithcka qe lexovaa


    tema mund te mbylleet
    Dita e harxhuar më kot është ajo e kaluar pa qeshur.

  6. #6
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Citim Postuar më parë nga letaa Lexo Postimin
    nese mundeet ju luteem me duhet per 30 min



    1. mjetet e komunikimit masiv i afrojn apo i largojn njerzit
    ose per ket ( p.sh interneti, celularit , televizioni )

    2. karakteristikat e heroit te romantizmit ne veprat e periudhes se romantizmit
    E gjithë Maqedonia e paska pasur të njëjtën temë për provim mature lol, sapo mora ca mesazhe më herët për tu ndihmuar disave në lidhje me këtë temë.

    Shpresoj të keni suksese.
    Sui generis

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Etna Etna
    Anëtarësuar
    22-06-2011
    Postime
    2,265
    Citim Postuar më parë nga letaa Lexo Postimin
    flm shummm etna etna me nidimoj informacioni yt lidha dicka nga gjithcka qe lexovaa


    tema mund te mbylleet
    Shpresoj qe te kesh dale mire
    Shume suksese
    I like it when you smile, but I love it when I'm the reason. :)

  8. #8
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    E tmerrshmeeeeeeeeeeeeeeeee ca behet sot, te vjen kopjo direkt nga forumi hahahahaha

    Epo mos te dini te zhvilloni e kete teme elementare, turp ta merrni ate diplome
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  9. #9
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Citim Postuar më parë nga RaPSouL Lexo Postimin
    E gjithë Maqedonia e paska pasur të njëjtën temë për provim mature lol, sapo mora ca mesazhe më herët për tu ndihmuar disave në lidhje me këtë temë.

    Shpresoj të keni suksese.
    Nuk e di si eshte andej nga ju, po ketej nga ne teza eshte e njejte teze ne te gjithe vendin, ndryshojne vetem ne variante ,dmth ne kombinim pyetjesh lol
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Etna Etna
    Anëtarësuar
    22-06-2011
    Postime
    2,265
    Citim Postuar më parë nga [Perla] Lexo Postimin
    E tmerrshmeeeeeeeeeeeeeeeee ca behet sot, te vjen kopjo direkt nga forumi hahahahaha

    Epo mos te dini te zhvilloni e kete teme elementare, turp ta merrni ate diplome
    Mos me thuaj qe ja kam thene gabim ato me siper
    I like it when you smile, but I love it when I'm the reason. :)

  11. #11
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Etna, "heroi romantik" eshte pyetja me tipike qe pritet te bjeri ne provim mature, ti te sakte e ke kopjon po une 1 pike do i jepja pasi duhet qe eshte material i kopjuar e jo i perpunuar nga nxenesi lol Une çuditem qe letaa kerkon ndihme per pyetje te ketij niveli, me ben te mendoj qe eheee eheee nejse nejse

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Etna Etna
    Anëtarësuar
    22-06-2011
    Postime
    2,265
    Citim Postuar më parë nga [Perla] Lexo Postimin
    Etna, "heroi romantik" eshte pyetja me tipike qe pritet te bjeri ne provim mature, ti te sakte e ke kopjon po une 1 pike do i jepja pasi duhet qe eshte material i kopjuar e jo i perpunuar nga nxenesi lol Une çuditem qe letaa kerkon ndihme per pyetje te ketij niveli, me ben te mendoj qe eheee eheee nejse nejse
    Kaq shume u duk qe e kisha kopjuar ?
    Aman mi ,kush e di nga stresi i provimit e humbet ndonjehere
    I like it when you smile, but I love it when I'm the reason. :)

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e letaa
    Anëtarësuar
    25-04-2010
    Vendndodhja
    ketu afer, atje larg
    Postime
    1,268
    Citim Postuar më parë nga [Perla] Lexo Postimin
    Etna, "heroi romantik" eshte pyetja me tipike qe pritet te bjeri ne provim mature, ti te sakte e ke kopjon po une 1 pike do i jepja pasi duhet qe eshte material i kopjuar e jo i perpunuar nga nxenesi lol Une çuditem qe letaa kerkon ndihme per pyetje te ketij niveli, me ben te mendoj qe eheee eheee nejse nejse


    nuk me duheshiin per vete,prej ne shpi nuk behet provimi,,,,,
    mirpo kisha disa shok dhe shoqe te cilet u ndihmoja me sms duke u dhen nje mendim, mirpo kerkova ndihme edhe ketu pasi nuk mund tua tregoja te gjithve te njejteen.....
    Dita e harxhuar më kot është ajo e kaluar pa qeshur.

  14. #14
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Po lum si ju moj xhane qe ja arritet kesaj dite, t'i beni provimet e shtetit bashkarisht, edhe pse pergjigjet i doje per shoqerine nuk ndryshon ndonje gje. Do i mirekuptoja po te ishte ndonje pyetje e veshtire me spec, po jo keto moj letaa, keto jane elementare, cfare kane studiuar per 4 vjet gjimnaz keto shoket e tu. Ah leta letaa
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Keta nuk meritojne te marrin maturitetin,
    nje njeri qe nuk arrin te shkruaj thjesht nje faqe me mendimet e veta me nje shqipe korrekte nuk e di çfare te them...

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •