Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e drummer73
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Sa e lehte dhe sa e komplikuar eshte te emigrosh ne Zvicer?

  Pershendetje,doja te marr disa mendime ne lidhje me emigrimin ne zvicer(sigurisht sipas mundesive te jepen pergjigje nga persona qe kane njohuri lidhur me kete),jetoj per momentin ne athine dhe kam letra 10 vjecare qendrimi ketu,por jeta eshte bere e padurueshme pasi ekonomia sa vjen e bjen poshte e me poshte dhe shteti po na mbyt ne taksa dhe po hiqen shume te drejta nga puntori te cilat jane fituar me vite perpara ne saje te sindikatave.Si profesion kam 12 vjet me dokumentacion si elektroteknik ashensoresh kam dy diploma-leje(pak a shume si license kategorizimi e cila jepet ne baze te pervoje-njohuri dhe te viteve ne pune me ane te provimeve ne entin perkates ketu ne athine e cila vlereson te punesuarit pas pyetsorit te dhene per profesionin qe ushtrojne).Nuk e di sa eshte i kerkuar ne te vertete ky profesion qe kam une ne zvicer dhe nese eshte cilat jane procedurat qe duhet te ndjek per te emigruar atje,vendet te cilat do deshiroja te shkoja ne zvicer jane Lucerne,Ebikon,Schlieren,Zurich por nuk kam informata te sakta se si funksionojne gjerat per te emigruar ne zvicer ne pergjithesi,ne lidhej me karte jeshile,qera shtepishe kosto jetese etj.Ju lutem ne qofte se keni dijeni mbi hollesi ne lidhje me kete teme te lini komentet tuaja.Ju falenderoj shume per ndihmen.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Anėtarėsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga drummer73 Lexo Postimin
  Pershendetje,doja te marr disa mendime ne lidhje me emigrimin ne zvicer(sigurisht sipas mundesive te jepen pergjigje nga persona qe kane njohuri lidhur me kete),jetoj per momentin ne athine dhe kam letra 10 vjecare qendrimi ketu,por jeta eshte bere e padurueshme pasi ekonomia sa vjen e bjen poshte e me poshte dhe shteti po na mbyt ne taksa dhe po hiqen shume te drejta nga puntori te cilat jane fituar me vite perpara ne saje te sindikatave.Si profesion kam 12 vjet me dokumentacion si elektroteknik ashensoresh kam dy diploma-leje(pak a shume si license kategorizimi e cila jepet ne baze te pervoje-njohuri dhe te viteve ne pune me ane te provimeve ne entin perkates ketu ne athine e cila vlereson te punesuarit pas pyetsorit te dhene per profesionin qe ushtrojne).Nuk e di sa eshte i kerkuar ne te vertete ky profesion qe kam une ne zvicer dhe nese eshte cilat jane procedurat qe duhet te ndjek per te emigruar atje,vendet te cilat do deshiroja te shkoja ne zvicer jane Lucerne,Ebikon,Schlieren,Zurich por nuk kam informata te sakta se si funksionojne gjerat per te emigruar ne zvicer ne pergjithesi,ne lidhej me karte jeshile,qera shtepishe kosto jetese etj.Ju lutem ne qofte se keni dijeni mbi hollesi ne lidhje me kete teme te lini komentet tuaja.Ju falenderoj shume per ndihmen.
  Pershendetje gjuha gjermane ose franceze , jane ne rendin e pare, nese jeni te interesuar shiqoni ket tufez ketu me posht dhe dergoja te dhenat e jueja per ato aftesite qe posedon
  http://www.liftag.ch/daten/jobs.php
  S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e drummer73
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga drummer73 Lexo Postimin
  Pershendetje,doja te marr disa mendime ne lidhje me emigrimin ne zvicer(sigurisht sipas mundesive te jepen pergjigje nga persona qe kane njohuri lidhur me kete),jetoj per momentin ne athine dhe kam letra 10 vjecare qendrimi ketu,por jeta eshte bere e padurueshme pasi ekonomia sa vjen e bjen poshte e me poshte dhe shteti po na mbyt ne taksa dhe po hiqen shume te drejta nga puntori te cilat jane fituar me vite perpara ne saje te sindikatave.Si profesion kam 12 vjet me dokumentacion si elektroteknik ashensoresh kam dy diploma-leje(pak a shume si license kategorizimi e cila jepet ne baze te pervoje-njohuri dhe te viteve ne pune me ane te provimeve ne entin perkates ketu ne athine e cila vlereson te punesuarit pas pyetsorit te dhene per profesionin qe ushtrojne).Nuk e di sa eshte i kerkuar ne te vertete ky profesion qe kam une ne zvicer dhe nese eshte cilat jane procedurat qe duhet te ndjek per te emigruar atje,vendet te cilat do deshiroja te shkoja ne zvicer jane Lucerne,Ebikon,Schlieren,Zurich por nuk kam informata te sakta se si funksionojne gjerat per te emigruar ne zvicer ne pergjithesi,ne lidhej me karte jeshile,qera shtepishe kosto jetese etj.Ju lutem ne qofte se keni dijeni mbi hollesi ne lidhje me kete teme te lini komentet tuaja.Ju falenderoj shume per ndihmen.
  Te falenderoj per kete info.

  Citim Postuar mė parė nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
  Pershendetje gjuha gjermane ose franceze , jane ne rendin e pare, nese jeni te interesuar shiqoni ket tufez ketu me posht dhe dergoja te dhenat e jueja per ato aftesite qe posedon
  http://www.liftag.ch/daten/jobs.php

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e drummer73
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Smile

  Kush te kete info tjera per ato qe kam shkruar me siper i mirepritur te shkruaje.Faleminderit

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-03-2012
  Postime
  648
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 2 postime
  te keshilloj te shkosh ne Canton Ticino, ne jugun e zvicres, te pakten nga aspekti gjuhesor do ta kesh me te lehte, eshte i vetmi kanton ne zvicer qe ka gjuhe zyrtare italishten. italishtja mesohet me lehte se gjermanisht dhe frengjisht, dhe si njerez nuk jane aq te ftohte sa gjermanet.
  kam qene 9 muaj atje, jam ndjer shume mire.
  mos harro nje gje, kosto e jeteses ne zvicer eshte shume e larte, me 2000 franga ne muaj psh fai una sega atje.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e drummer73
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Billy Joe Lexo Postimin
  te keshilloj te shkosh ne Canton Ticino, ne jugun e zvicres, te pakten nga aspekti gjuhesor do ta kesh me te lehte, eshte i vetmi kanton ne zvicer qe ka gjuhe zyrtare italishten. italishtja mesohet me lehte se gjermanisht dhe frengjisht, dhe si njerez nuk jane aq te ftohte sa gjermanet.
  kam qene 9 muaj atje, jam ndjer shume mire.
  mos harro nje gje, kosto e jeteses ne zvicer eshte shume e larte, me 2000 franga ne muaj psh fai una sega atje.
  Te falenderoj per keshillen.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e drummer73
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po mire Billy Joe ne cantonin e ticinos sa jane rrogat dhe sa qerate e shtepive,dhe perafersisht sa paguhen zanatet si zanati im?Une per ne geneve ne fakt kam degjuar se jeta eshte shume e shtrenjte,per ne zona tjera nuk e di a eshte i njejti nivel shtrenjtesie.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga drummer73 : 03-06-2012 mė 15:44

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-03-2012
  Postime
  648
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga drummer73 Lexo Postimin
  Po mire Billy Joe ne cantonin e ticinos sa jane rrogat dhe sa qerate e shtepive,dhe perafersisht sa paguhen zanatet si zanati im?Une per ne geneve ne fakt kam degjuar se jeta eshte shume e shtrenjte,per ne zona tjera nuk e di a eshte i njejti nivel shtrenjtesie.
  pagat jane te mira lol, e perkthyer ne euro pagat shkojne 2500 euro e lart...megjithate nese kupton italisht, hidhi nje sy ketij forumit ketu lol

  nese je vetem pa familje, te leverdis te gjesh nje garsoniera(apartament te vogel) te paguash qera pak.

  http://www.lavorosvizzera.com/forum-...hive/index.php
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Billy Joe : 03-06-2012 mė 16:08

 9. #9
  ...in the battle of Love! Maska e Pirate of Love
  Anėtarėsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  Made in Lugina!
  Postime
  1,040
  Faleminderit
  28
  46 falenderime nė 36 postime
  Citim Postuar mė parė nga drummer73 Lexo Postimin
  Pershendetje,doja te marr disa mendime ne lidhje me emigrimin ne zvicer(sigurisht sipas mundesive te jepen pergjigje nga persona qe kane njohuri lidhur me kete),jetoj per momentin ne athine dhe kam letra 10 vjecare qendrimi ketu,por jeta eshte bere e padurueshme pasi ekonomia sa vjen e bjen poshte e me poshte dhe shteti po na mbyt ne taksa dhe po hiqen shume te drejta nga puntori te cilat jane fituar me vite perpara ne saje te sindikatave.Si profesion kam 12 vjet me dokumentacion si elektroteknik ashensoresh kam dy diploma-leje(pak a shume si license kategorizimi e cila jepet ne baze te pervoje-njohuri dhe te viteve ne pune me ane te provimeve ne entin perkates ketu ne athine e cila vlereson te punesuarit pas pyetsorit te dhene per profesionin qe ushtrojne).Nuk e di sa eshte i kerkuar ne te vertete ky profesion qe kam une ne zvicer dhe nese eshte cilat jane procedurat qe duhet te ndjek per te emigruar atje,vendet te cilat do deshiroja te shkoja ne zvicer jane Lucerne,Ebikon,Schlieren,Zurich por nuk kam informata te sakta se si funksionojne gjerat per te emigruar ne zvicer ne pergjithesi,ne lidhej me karte jeshile,qera shtepishe kosto jetese etj.Ju lutem ne qofte se keni dijeni mbi hollesi ne lidhje me kete teme te lini komentet tuaja.Ju falenderoj shume per ndihmen.
  Pershendetje drummer73,

  fillimisht keshtu eshte ēeshtja e emigrimit ne Zvicer. Ne fakt paske gjera e licensa, me te cilat do te kishe shansa te mira te punesimit, por ne anen tjeter ketu nuk ka mundesi shembull te kartes jeshile. Sikur te kishe nenshtetesine e shtetit hellas, meqe perparesi kane shtetet e BE, atehere nuk do ishte problem, sepse punedhenesi mund tu kerkoje dhe tu beje presion organeve te emigracionit te leshojne lejen e punes, e edhe te kesh mundesine te kaloje automatikisht ne lejeqendrimin - siē e quajne vizen B.

  Ndersa sa munda ta kuptoj, ju nuk posedoni nenshtetsine e shtetit te hellasve, gje qe do ta lehtesonte shume te benit emigrimin pa ndonje problem. Me ēdo lejeqendrim tjeter qe ke ne shtetin Greke, do te jete pothuajse i pamundur, emigrimi ne Zvicer.
  ...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti...!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e drummer73
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Smile

  Citim Postuar mė parė nga Pirate of Love Lexo Postimin
  Pershendetje drummer73,

  fillimisht keshtu eshte ēeshtja e emigrimit ne Zvicer. Ne fakt paske gjera e licensa, me te cilat do te kishe shansa te mira te punesimit, por ne anen tjeter ketu nuk ka mundesi shembull te kartes jeshile. Sikur te kishe nenshtetesine e shtetit hellas, meqe perparesi kane shtetet e BE, atehere nuk do ishte problem, sepse punedhenesi mund tu kerkoje dhe tu beje presion organeve te emigracionit te leshojne lejen e punes, e edhe te kesh mundesine te kaloje automatikisht ne lejeqendrimin - siē e quajne vizen B.

  Ndersa sa munda ta kuptoj, ju nuk posedoni nenshtetsine e shtetit te hellasve, gje qe do ta lehtesonte shume te benit emigrimin pa ndonje problem. Me ēdo lejeqendrim tjeter qe ke ne shtetin Greke, do te jete pothuajse i pamundur, emigrimi ne Zvicer.
  Faleminderit per sa shkrove me siper,ketu ne greqi egziston nje karte e cila vlen pothuaj njelloj si te jete pasaporte,pra vendet e europes te bashkuar dhe ato qe nuk jane pjese e europes por jane pjese e schengen kane rene dakort qe nje person qe posedon ate karte mund te kerkoje pune ne nje shtet tjeter dhe te marre leje qendrimi ne shtetin qe gjen pune po qe se egziston nje punedhenes me kontrate per personin kerkues,por ate qe une nuk ja kam idene eshte se si eshte jeta ne kantone te ndryshme te zvicres ,pagat per zanatin tim,qera shtepishe,cmimet e ushqimeve,etj informata te dobishme.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •