Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 120
  1. #101
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    Pėr: Fjale te urta Islame

    Krijimi nga balta

    Nė Kur’an, Allahu zbulon se krijimi i njeriut ėshtė njė mrekulli. Njeriu i parė ėshtė krijuar nga Allahu me formėsimin e baltėės nė formėn e njeriut dhe fryrjen e njė shpirti nė tė:

    Kur Zoti yt u tha engjėjve: "Unė po krijoi njė njeri nga balta, dhe kur ta kem pėrsosur atė dhe t'i kem dhėnė nga ana Ime shpirt, ju menjėherė pėruljunju atij (nė Razz)". (Kur'an, 38:71-72)

    Ti pra, pyeti ata (idhujtarėt): a janė ata krijesė mė e fortė, apo ēka Ne krijuam. Ne i krijuam ata prej njė balte qė ngjitet. (Kur'an 37:11)

    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  2. #102
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    Pėr: Fjale te urta Islame

    Ti mund te shohesh plagen qe kam ne trup por kurre nuk mund te ndjesh dhimbjen qe ndjej une.
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  3. #103
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    Pėr: Fjale te urta Islame

    "Shamija na qenka pengesė pėr shkencėn?! oh sa larg! Mos nisėt ju ndonjė anije kozmike nė hapėsirė dhe u pengua nė shami?"
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  4. #104
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    Pėr: Fjale te urta Islame

    Me tha Do te dua Per Hir Te Allahut : Dhe un thash e si mos te pranoj kete Kur Allahu na premtoj se do te jemi nen hijen e Tije Ku nuk ka hije tjeter Perpos hijes se Allahut ,per ata qe duhen per hir te Tij
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  5. #105
    i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
    Anėtarėsuar
    18-11-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    729

    Pėr: Fjale te urta Islame

    OK, keto nuk jane fjale te urta te ndonje dietari por thjesht mendimi im dhe nuk mund te gjeja teme me te pershtatshme per ta shprehur:

    Allahu xh.sh. ėshtė shumė i mėshirshėm, veē njė gjė nuk duhet ta harrojmė: si nė kėtė botė qė nuk mund tė hysh nė disa vende pa e pasur ID kartelėn e duhur, edhe nė botėn tjetėr nuk mund tė hysh nė xhennet pa i pasur shenjat e abdestit nė kėmbė, duar e ballė!

    Es selamu alejkum! Pershendetje nga Prizreni.
    Mos ja bėj tė tjerėve atė qė nuk ke qejf tė ta bėjnė ty!

  6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar prizrenasi_30 pėr postimin:

    tetovarja87 (06-03-2014)

  7. #106
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    Pėr: Fjale te urta Islame

    “Nuk kam parė mjek mė tė paditur se ai qė mjekon njė pijanec nė momentin qė ai ėshtė i dehur, sepse nuk ka ilaē pėr pijen e tij, por kur t’i dalė pija, mjekoje atė duke i mėsuar pendimin”.“Sinqeriteti ėshtė shpata e Allahut nė tokė, ēfarėdo lloj gjėje ta vendosėsh do ta presė”.
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar tetovarja87 pėr postimin:

    angmokio (06-03-2014)

  9. #107
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    Pėr: Fjale te urta Islame

    Omeri, redijallahu anhu, ka thene: ''Burri duhet te jete si foshnje me grate e tij, por kur ato kane nevoj per te, duhet te tregoje burreri''
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  10. #108
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    Pėr: Fjale te urta Islame

    Shejtani (i mallkuar) ka thėnė: "Pasha Krenarinė Tėnde o Zoti im! Nuk do tė lė pa i mashtruar robėrit e Tu derisa tė jenė shpirtėrat nė trupat e tyre."
    Allahu i Lartėmadhėruar tha: "Pasha Krenarinė dhe Madhėrinė Time! Do t'ua falė (mėkatet) pėr aq sa ata vazhdojnė tė mė kėrkojnė falje".
    ( Imam Ahmedi dhe Hakimi)
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  11. #109
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485

    Pėr: Fjale te urta Islame

    Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
    Shejtani (i mallkuar) ka thėnė: "Pasha Krenarinė Tėnde o Zoti im! Nuk do tė lė pa i mashtruar robėrit e Tu derisa tė jenė shpirtėrat nė trupat e tyre."
    Allahu i Lartėmadhėruar tha: "Pasha Krenarinė dhe Madhėrinė Time! Do t'ua falė (mėkatet) pėr aq sa ata vazhdojnė tė mė kėrkojnė falje".
    ( Imam Ahmedi dhe Hakimi)
    Interesante kjo thenie.


    ???
    Where does a thought go when it's forgotten?

  12. #110
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Pėr: Fjale te urta Islame

    Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
    “Nuk kam parė mjek mė tė paditur se ai qė mjekon njė pijanec nė momentin qė ai ėshtė i dehur, sepse nuk ka ilaē pėr pijen e tij, por kur t’i dalė pija, mjekoje atė duke i mėsuar pendimin”.“Sinqeriteti ėshtė shpata e Allahut nė tokė, ēfarėdo lloj gjėje ta vendosėsh do ta presė”.
    Me ke kujtuar nje histori qe me ka ndodhur mua personalisht. Mbaj mend para se te futesha ne fene islame nje nate piva alkool jashtezakonisht shume. Kthehem ne shtepi dhe nena nuk me dha as kujdesin me te vogel. Mbaj mend qe te nesermen te tere organizmin e kisha si mos me keq. Mosperkujdesja e saj ndaj meje me beri shume pershtypje sepse e dija qe ajo me ka pike te dobet. Te nesermen vjen e me thote . Ti e di sa kam vuajtur une nga alkooli qe pinte babai yt , edhe pse me dhimbte ne shpirt te te shikoje tek nxirrje zorret e barkut nuk te ndihmova qe ta shikosh se si perfundon nje pijanec. Ju betohem ne Allah qe pas asaj dite e deri sot e kesaj dite as eren nuk i mbaj dot alkoolit e jo me ta pij edhe pse nuk isha bere akoma musliman. Nuk kaloi shume dhe Allahu xh.sh me udhezon e futem ne islam. Subhanallah, kur kujtoj se sa deshire kisha te pija alkool dhe menyren se si vete allahu xh.sh me beri ti largohesha sigurisht qe ishte nje mrekulli apo parapergatitje per tu futur ne islam. Elhamdulilah!
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar angmokio pėr postimin:

    tetovarja87 (30-06-2014)

  14. #111
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Pėr: Fjale te urta Islame

    Nėse ja qellon 99 herė por gabon vetėm njė herė, harrojnė 99 tė mirat dhe tė kritikojnė pėr njė gabim. Kėta janė njerėzit.
    Nėse gabon 99 herė dhe ia qėllon njė herė, ti fal 99 herėt dhe tė shpėrblen pėr njė herė. Ky ėshtė Allahu xh.sh.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  15. #112
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    Pėr: Fjale te urta Islame

    "Ndoshta do tė lodhesh duke bėrė vepra tė mira, por kur tė kaloj lodhja do tė mbetet shpėrblimi, e ndoshta do tė kėnaqesh duke bėrė gjynahe, por kur tė kaloj kėnaqėsia do tė mbetet ndėshkimi."

    [ Hatim ed-Dib ]
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  16. #113
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    Pėr: Fjale te urta Islame

    “Ta dish mirė se krejt brengat qė ke, Allahu t’i ka sjellė ose pse tė do e tė vė nėpėr prova, ose pse tė do e me to tė pastron prej gjynaheve. Njė ditė do ta zbulosh se preokupimi qė kishe tė shpėtoi nga zjarri dhe se durimi qė bėje tė futi nė xhennet”.

    | Salih El-Megamisi |
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  17. #114
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    Pėr: Fjale te urta Islame

    “Mos ia nxjerr nė shesh mėkatin njė myslimani qė e ka bėrė atė. Dera e pendimit ėshtė e hapur. Ku e di, ndoshta Allahu ia pranon pendimin atij, kurse ty tė ngelet mėkati i zbulimit “.
    Muhamed El-Gazali
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  18. #115
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    Pėr: Fjale te urta Islame

    Mos mendo se nėse je sprovuar - je shpėrblyer, por pyete veten a ishe i durueshėm gjatė sprovave.
    Shpėrblimi ėshtė mvarsisht nga reagimi yt gjatė sprovimit e jo nga vet sprova !!!


    |Senad Ramadani|
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  19. #116
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    Pėr: Fjale te urta Islame

    A ka buzėqeshje mė tė bukur nė fytyrėn e tokės sesa buzqeshja e atij qė i ėshtė bėrė padrejtėsi (zullum) kurse ai ėshtė bindur nė fitoren qė e ka premtu Allahu xh. sh. pėr besimtarėt e sinqertė.
    Besoni se ajo buzėqeshje ėshtė njė plumb mu nė zemėr tė tiranėve.

    _H.Baftjari_
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  20. #117
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660

    Pėr: Fjale te urta Islame

    "Tė dua pėr shkak tė fesė tėnde. Nėse ti e
    le fenė tėnde,unė duhet ta lė dashurinė qė
    kam pėr ty."
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  21. #118
    i/e regjistruar Maska e Prizrenasi_40
    Anėtarėsuar
    14-01-2021
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    33

    Pėr: Fjale te urta Islame

    " Le tė ketė kujdes ēdo i menēur nga mos kontrollimi i shikimit, sepse syri mund tė sheh atė qė nuk ka mundėsi ta posedojė dhe ndoshta nga ai shikim bie nė dashuri dhe me kėtė e shkatėrron trupin dhe fenė e tij ! Sa shikime tė pakontrolluara janė bėrė shkak i fatkeqėsive nė zemrat e njerėzimit ! " .

    Imam Ibn Muflih el-Hanbeliu (Allahu e meshirofte)

  22. #119
    i/e regjistruar Maska e Prizrenasi_40
    Anėtarėsuar
    14-01-2021
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    33

    Pėr: Fjale te urta Islame

    Mos e shqetėso vetėn tėnde me ēėshtje qė nuk tė takojnė ty, qėndro larg nga armiku yt, ke kujdes nga zgjedhja e miqve kushdo qofshin ata, pėrveē atyre qė janė tė besueshėm nė mesin e njerėzve. Dhe askush nuk ėshtė i besueshėm pėrveē atij qė i frikėsohet Allahut; dhe mos e shoqėro mėkatarin, pėndryshe do mėsosh nga ai mėkatet, dhe mos lejo qė ai tė dijė sekretet tua. Dhe kėshillohu me ata qė i frikėsohen Allahut pėr problemet tua.

    ✍ Umar ibn Khattab (radi'Allahu anhu)

  23. #120
    i/e regjistruar Maska e Prizrenasi_40
    Anėtarėsuar
    14-01-2021
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    33

    Pėr: Fjale te urta Islame

    Kurrė nuk do tė pendohesh pse ke shkuar nė xhami!

    Shpesh pendohemi kur shkojmė diku me qėllim pėr tu qetėsuar apo kėnaqur e zhgėnjehemi.
    Pendohemi qė e kemi shpenzuar kohėn dhe paratė nė njė vend tė caktuar apo me persona tė caktuar.
    Pendohemi pse morrėm vendim pėr t'iu bashkuar grupit, klubit, shoqatės sė caktuar, etj.
    Por, kurrė nuk do tė pendohesh pse shkove nė xhami apo pse u shoqėrove me vėllezėrit muslimanė/besimtarė, njerėzit e sinqertė tė cilėt ja kanė frikėn Allahut.
    Subhan'Allah!

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •