Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 25 prej 25
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-12-2004
    Postime
    689

    Pėr: Ti do te jesh ,per jete e mot ne Zemrat tona.

    Ka ndėrruar jetė Jakup Biēkaj, mėrgimtari mė i vjetėr i kėsaj ane

    ShareThis

    Tė moqmit kanė thėnė vendi-dheu i huaj ėshtė i ftohtė

    Nga Xhafer LECI

    Jakup Biēkaj

    Nė moshėn 84 vjeēare nė Wendlingen tė Gjermanisė u shua nga jeta Jakup Biēkaj. Jakup Biēkaj u lind mė 23.04.1929 nė fshatin Hogosht tė Kamenicės, dhe vdiq mė 20.08.2013 nė Wendlingen am Neckar.

    Po ashtu, ai u varros nė fshatin e lindjes, Hogosht, me 22.08.2013, nė praninė e mbi 500 pjesmarrėsve, familjarė, bashkėfshatarė, miq e shokė nga vendlindja, nga Kosova e nga Gjermania.

    Jakup Biēkaj me artikėllshkruesin e kėtyre rreshtave, ishin bashkėpjesmmarrės tė shumė demonstratave tė zhvilluara nė Perėndim nė vitet 1980-ta. Bashkarisht me shumė shokė tė tjerė kemi marrė pjesė nė veprimtaritė e fatkeqėsitė-varrimin e heronjve tė Kosovės, tė cilėt aktivitetin e tyre patriotik e zhvilluan nė Gjermani, Zvicėr e diasporė, si vėllazėrve Jusuf e Bardhosh Gėrvalla dhe Kadri Zeka, nė vitin 1982, nė Stuttgart, tė heroit Enver Hadri, mė 1990 nė Bruksel… I biri i Jakupit, Njaziu, kusheriri Salih Biēkaj, si dhe nipi, djali i motrės, Emin Krasniqi, njėherit edhe drejtues i grupit “Albanikos” janė denuar mė 1981, dhe kanė bashkėvuajtur shumė vite nė bugjet e Serbisė-Jugosllavisė, shoveniste.

    Nganjėherė nepėr demonstrata takonim edhe njėrin nga organizatorėt, veteranin e ēėshtjes kombėtare, bashkėfshatarin e Jakupit, z. Hasan Malaj, vėllai i dėshmorit Rexhep Malaj, i cili qe vrarė nė Prishtinė mė 1984, nga UDB-a gjakatare, bashkė me dėshmorin Nuhi Berisha. Jakupi bisedonte me Hasan Malajn dhe patriotė tė tjerė nė mėrgim pėr hallet e shumta tė popullit tonė tė shumėvuajtur.
    Nuk kanė thėnė kot tė moēmit, se dheu i huaj ėshtė i ftohtė.
    Vdekjet nė dhe tė huaj janė mė tė dhimbėshme, sepse ato i i bėjnė tė tilla pritjet e gjata pėr pėrgatitjen e kufomave tė mėrgimtarėve, dokumentet e udhėtimit…, pėr tė cilat nganjėherė duhėt pritur disa ditė, derisa kufomat arrijnė nė vendlindje.
    Pėr kėtė arsye dhimbja pėr familjarėt, farefisin e miqtė e tė ndjerėve bėhėt edhe mė e rėndė. Kėsisoj ndodhi dhe nė rastin e vdekljes sė Jakup Biēkajt, kėtij mėrgimtari dhe ėndėrrmitari tė pėrhershėm pėr lirinė e Kosovės.
    Pak fjalė pėr jetėn, vdekjen e dhimbėshme tė mėrgimtarėve nė vend tė huaj.
    Njė shembull, mė 1970-tė nė qytezen Wendlingen, banonin e punonin kėta shqiptarė:
    Daut, Hasan, Latif, Qemajl, Shaqir, Zenė e Tefik Morina, Jakup e Adem Fetahi, Bejtullah, Taip, Murat, Xhafer e Balė Leci, Mustafė e Hajrullah Matoshi, Veli, Xhavit e Jonuz Fazlija, Jakup Biēkaj, Sabit Latifaj, Xhavit, Sahit e Aziz Agaj, Vehbi e Hasan Dance, Xhafer Gashi, Xhavit Zeqiri, Liman Kqiku, Ali Orana, Hafiz Hafizi, Sylė, Shefqet e Zijah Zylfijaj, Jakup e Ruzhdi Kryeziu dheTaip Emini. Gjithesejt 37 veta. Nga kėta 32 banonin nė ndėrtesėn moderne, pronė e Firmės tė Mobileve, Erwin Behr, nė rrugėn Alb Str.13, 73240 Ėendlingen am Neckar, ndėrsa 20 prej tyre punonin nė kėt firmė. Nga tė 37-tė sa ishin atėherė, kanė vdekur 12-tė: Daut, Latif e Qemajl Morina, Jakup e Adem Fetahi, Sabit Latifaj, Aziz Agaj, Xhavit Zeqiri,Taip Leci, Vehbi Danēe, Sylė Zylfijaj e Jakup Biēkaj, prej tyre 7 nė Gjermani e 5 nė Kosovė.
    Jakupi pas vetės ka lėnė bashkėshorten, 5 djem e tri vajza, tė gjithė nė gjendje tė mirė shėndetėsore dhe materiale. Ai ka jetuar e punuar nė Gjermani nga viti 1970-tė, derisa ėshtė pensionuar nė moshėn 65 vjeēare, para 19 vite. Si pensionit gjysmėn e jetės-kohės e ka kaluar nė Kosovė, e pjesėn tjetėr nė Gjermani, sepse mė shumė se gjysma e familjes sė tij tė ngushtė jetojnė dhe punojnė nė Gjermani.

    Mė 07.09.2013, nė Wendlingen am Neckar, u mbajtėn-kryen tė pamet pėr Jakup Biēkajn e ndjerė. Mė kėtė rast pėr tė pame muarėn pjesė shumė familjar, miq, shokė e mėrgimtar tė tjerė. Pjesė muarėn edhe shumė veprimtar e mėrgimtar tė vjetėr: Emin Fazlija, alias Emil Kastrioti, kryetar i Besėlidhjes, Nami Ramadani, Qaush Krasniqi, Ibush Suli, Hasan e Kreshnik Danēe, Armend Leshi, **** Latifaj, Afrim Muslijaj, Balė e Ruzhdibeg Leci, Hajriz Fetahu, Avni Salihu, Azem Matoshi, Shaban Galica,Zeqir Sadrija, Mumin Kastrati, kryetari, nėnkryetari dhe antari i kryesisė sė Shoqatės “Kadri Zeka”, Taxhidin Bakiu, Selami Morina dhe Sabit Ejupi me shokė, kusheriri Jashar Biēkaj nga Zvicra me djem, kusheri e shokė tė tjerė, si dhe djali i motrės sė Jakupit, Mumin Krasniqi, dhėndėrri Islam Murati,me shokė e miq tė tjerė. Tė pamėt i pritėn tė bijt e Jakupit tė ndjer, Aziz, Besim e Basri Biēkaj, bashkė me veprimtarin Xhafer Leci.
    I biri i Jakupit, Besim Biēkaj, nė emėr tė familjes, i falėnderoj tė gjithė pjesėmarrėsit, si dhe pronarin e lokaleve z. Synaj Dubova, Ristorante-Pizzeria Sapore Mediterraneo, nė Heinrich-Otto-Str. 44,- 73240 Wendlingen am Neckar.

    Aq sa i takoi Gjermanisė, Jakupi i takoi edhe Kosovės. Kosova ishte brenga e tij e madhe, njėsoj si pėr tė gjithė bashkėmėrgimtarėt e tjerė.



    Pamje e disa pjesėmarrėsve nė aktivitetin pėr tė pame



    Nė foto sė bashku me bacėn Emin Fazlija -, nga e majta: Liridon, Ruzhdibeg e Xhafer Leci, Emin Fazlija, Qaush Krasniqi e Besim Biēkaj, ulur Aziz Biēkaj e Valon Leci

    Köngen, mė 08.09. 2013
    ps. marr nga:
    http://tribunashqiptare.net/?p=17693....E0EvNgLa.dpuf

    ps.me malle e dashuri....

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-12-2004
    Postime
    689

    Pėr: Ditari i nje mergimtari/e

    Oj mbramja mergimtare...." je helm,je sherbet"....

    20 gusht 2013....lajm i rend...me erdhi sot...nga mergimi ne mergim....ēdo qelize te trupit me ngriu,njikosisht si nje Ujvare u shendrruan syt e mi....e shpirti im i brisht,sikur u shemb e humbi nje lidhje shpirtrore me njerin me te dashur per mua...qe ne moshen 6 vjeqare kjo dashuri do atakohet nga plaga mergim...e do te rritem me nje dashuri te veqant e me shume mall... e ku mergimi ne fillim do me kurseje mua e kalimin e kohes do ja mesyej edhe une mergimit... e babai rrugen kishte marre per nje vit ....e do qendroje mbi 44 vite ai erdhi ne fakt ne mergim djale i ri e do te behet: gjysh,babalok, babush...



    I dashuri Baba im...sa e sa here mora lapsin ne duare e hapa pc. e serish e mbylla po bėr ze....e pa i ren tastatures fare...e hudha lapsin e letren nje ane e lash e lava me lot...
    Veshtir qenka te shkruar kujtimin e qofte edhe te vetum fjale...kur zemra te rrenkoka e je i vetdijshem se Baba-(Age) me nuk ke e nuk do thrasesh...
    Baba im i dashur, kaluan nje muaj e ti nuk je me ne mesin tone, dhembja,zbrastesia e mungesa jote eshte shume e madhe...fjala jote e sharmi jote thjesht po na mungon!
    Zoti ne xhenet! Te qoft i leht Dheu i Kosoves!...
    Me shume mall e zemer te dremitur bija jote, ne mergim.

  3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ilirana pėr postimin:

    Ēaushi (25-11-2013)

  4. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-12-2004
    Postime
    689

    Pėr: Ditari i nje mergimtari/e

    ..."kur me shihni se jam tretur,
    mos pandehni se kam vdekur..
    ....jame e gjalle e jam ne jete..."

    ....ditari im ne mergim...sa e veshtire qenka te humbesh njeriun me t`dashur...veshtire te pajtohesh me faktin se fjalet e fundit, ishin ato te korrikut para se te ikja ne pushive Vere...
    Ah,apo ai shtregmim dore e perqafimi ne shtratin ne mese dhome, me sy kah dera qe sikur po prisje, te vije dikush tjeter...(xxx) te tjere femije...nipa a mbesa qe i deshe e dite ti duash pa dallim.Ne fakte ti e deshe e dije ta duash vete jeten...punen e ēdo njeri te zotin. Ti dije te vlersoje njerzit e ēdo sakrifice te tyre qe benin per jeten apo edhe vete Atdheun.Ata ishin njerze me virtyte te larta per ty.Babai im... ēdo takim me ty ishte jo vetum nje ē`mallje per mua,po kishte shume peshe per mua,sepse ēdo bised qe benim mesoja gjithnje mbi jeten tende...rrugtimin e historit tua te pa shkruara e sakrificat tua qe kishe bere per neve qe veteum e vetum te rriteshmi ne Atdhe me gjithe te mirat...Qe vetum e vetum mos te marrim rrugtimin e gjate te mergimit si ti.Deshe qe te rriteshmi ne Atdhe,duke mos ndjere kur mungese materiale ...po mungesa e jote ishte me madhe se gjithe te mirat materiale!... Nga ti mesuam, si te duam Kosoven pa hile,pa sherr pa intriga pa parti, po thjesht vetum Shqipe!

    Ne kete dite Dimeri, te ftoheta me shi e mjegull...me vije se ngrohem nga fjalet tua...nga zjarri i tyre...ti ishe ai qe fjaleve ju jepje zjarre e me buzqeshjen tende dije ta beje ēdo njeri per vete e te degjonte me aqe vemendje e behej sy e vesh...
    Nje ta dish se me mungon, fjala jote e zjarte te me ngrohe ne keto dite te ftoheta Dimri ne mergim... bija jote...

    ps.

  5. #24
    i/e regjistruar Maska e [Elita]
    Anėtarėsuar
    15-02-2013
    Vendndodhja
    Larg!
    Postime
    454

    Pėr: Ditari i nje mergimtari/e

    Ilirana flm shume per keto vargje te bukura te mbushura plot mall e dashuri. Do vazhdoj te te lexoj nese akoma do shkruajsh.

    Jeta vazhdon, shpirti pushtohet nga dhimbjet, e motet rrjedhin ngadale duke goditur endrren deri ne coptim,e duke zvarritur shpresen deri ne frymen e saj te fundit.
    E c'jete i thone asaj qe mbart mbi supe kufomen e shpreses!!!

  6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [Elita] pėr postimin:

    Ilirana (27-11-2013)

  7. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-12-2004
    Postime
    689

    Pėr: Ditari i nje mergimtari/e

    Me 2o.gusht 2014 Pėrkujtim
    plote nje vit me pare…Babai im....nderroi jete….

    „Oj mbramja mergimtare...." je helm,je sherbet"....

    20 gusht 2013....lajm i rend...me erdhi sot nje vit me pare..nga mergimi ne mergim...
    Veshtire qenka pa pranin tende, ter Oborri, shtepia duket e Zbrazet…edhe pse dasht Zotit ti kofshim fale e ke lene plote me: djem , vajza.nipa e mbesa. Dasht zoti qe edhe ne te kemi fatin tend; mire e mbare ti lem femijet tone mbrapa e te gezuar!
    Sot kur po te bejne ndere e po te perkujtojne me te dashurit tu: Nena ( Bashkshortja), djem, vajzat,motra, miq,nipa e mbesa etj…. Ne pa mundesi te jeme atje e te perkulem para Varrit tend e te them dy fjale te „ pusho ne paqe e xhenet! Po na mungon shume!“
    I dashuri baba im…po shkruaj perkujtimin per ty nga large me shpres se sa here ti lexoje me behet sikur flas me ty, bile me duket se kur shkruaj me duhet te shikoje ne sy e behem sy e vesh…e te te tregoje interes e me mimik te te theme se ēdo fjale e kuptova….si gjithehera. Sepse ti kishe parime e rregulla te veqanta, ndoshta njerzit nuk kane mundur edhe te kuptojne sepse ti Europen e ke pare qe moti e punen e tyre e ke dashur…e lakmoje. Europen e Zhvilluar e njezit qe punonin e donin punen ti i ēmoje shume! Me nje fjale po na mungojne bisedat e tua te zjarrta, te gjata, te gjalla e plote humor…dashuri e elan e keshillat tua per jete prej prindi! Me nje fjale zbastesi te madhe ke lene.
    Po te jemi mirnjohes per ato sakrifica e rrugtime e jete te rend qe bere per ne. Qe vetum e vetum te kemi jete te mire, duke munduar me na plotesuar deshirat secilit veq e veq.
    Bile shpesh me kujtohen vitet kur nuk kish tel. as Hendi as gje vetum post---korrespodencen e mbanim une e ti me letra. Ato edhe jane kujtimet me te embla per mua…. Se kisha privilejgen te te shkuar gjer e gjate per gjithe te rejat ne far e fis e ter katundin … e ne fund , listen e deshirave…eh baba im deshirat e mija i rradhitja ne fund ku di une pse?! Nga Edukata qe kisha nga gjyshja apo ti se se pari vin te tjeret e pastaj "UNI im" ( sot do ta quaja veten modeste) Po deshirat i kisha prej Princeshe ...te shumta ...eh Babai im i dashur... kur nuk ndodhte qe ti ti vije e mos te vin deshirat tona!Ke qene Babe e shkuar Babes.Sot kur shof tim shoqe si i don qupat... me pikin dy pika lot... qe i fshi me nxitim...nga qe nuk dua gezimet ti helmoje....apo dikun ne Qedra tregtare si i duan bijat e tyre... me gjallen kujtimet e momentet me ty!Thjesht te kam dashur...se me beje te flutoroje me krih kur vije nga Gjermonija...ndiesha me Baba me te mirin ne Bote!Ti ne fakt e deshe Kosoven shume pa hile...kete dashuri qe na ke percjelle e dhuruar te jemi mirenjohes nje jete te tere. Ti, kohen me te mire e kalove ne mergim edhe pse nuk deshe kurr po ja….
    Keshtu lajmi i vdekjes ne mergim, tigllone shume me rend…te zgjon te gjitha dhembjet e te kujton te
    gjithe njerzit e dashur qe do i kishe pas afer... .Eh po edhe ata shumica kane ndrruar jete e ndjese ju past shpirti! Ky eshte mergimi,(ty-mua) te ka mbajte peng apo large nga ēdo Lamtumire e fundit, te ju thuash njerzeve me te dashur te gjakut e fisit tend !
    Sa i rend lajmi te vije ne mergim i akullt…sa qe mendon akulli ne ter globin ka zen vend e jo vetum tek ti…ēdo gje, ēdo gje rrethe e ēark qe te rrethon te duket e huaje e akullt! Me nje fjale te duket vetja e tretur ne nje Bote te larget! Sa qe mendon as dhembjen nuk mundesh ta ndish ashtu si do ta ndishe ne dheun meme…
    Te perkujtojme me mall e krenari, ter familja embare!

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •