Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 35
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Dolce_Angelo
    Anėtarėsuar
    25-11-2010
    Vendndodhja
    Long Island NY
    Postime
    256

    Question Universitetet ne New York

    Pershendetje , jam e interesuar te filloj studimet ne ndonje universitet te New York-ut , nuk kam ardhur me vize studentore ne Amerike , kam ardhur me bashkim familjar para 8 muajve ende nuk kam Green Card .Nese mundet dikush qe ka njohuri te me ndihmoj me emrin e ndonje universiteti shtetror qe te ndihmon ne shkollim .Une deshiroj te studioj Ekonomikun ( ose nese keni ju ndonje ide me te mire rreth drejtimit )

    Ju falemnderoj pa mase nese gjeni kohen per te me ndihmuar

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Universitet shteteror do te sugjeroja Baruch - CUNY. Shpresoj te te vije dhe green card nderkohe sepse keshtu do paguash me pak per klasat, gati gjysem me pak. Duhet te kesh edhe nje vit qendrim ne New York me duket po deri sa te besh aplikimin edhe te pranohesh do zgjasi te pakten 6 muaj. Nese nuk je mire me anglishten fillo ne nje Community College qe jane pjese e CUNY-t dhe mund te transferohesh me vone te Baruch nese del shume mire me nota.
    Megjithate do te te sugjeroja te shkosh vete atje dhe te flasesh me ata te shkolles vete.
    Good luck!

  3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar D&G Feminine pėr postimin:

    Bora1989 (11-11-2015)

  4. #3
    i/e regjistruar Maska e Dolce_Angelo
    Anėtarėsuar
    25-11-2010
    Vendndodhja
    Long Island NY
    Postime
    256
    Faleminderit shume per pergjigjen , po nuk e kam te qarte kur thua qe nese nuk jam mire me anglishten te filloj ne nje Community College qe jane pjese e CUNY-t , edhe Baruch eshte pjese e CUNY-t , ku eshte dallimi ?

  5. #4
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Community College jane shkolla dy vjecare dhe merr vetem Associate degree kur mbaron dhe eshte shume e lehte per tu pranuar. Kurse Baruch pervec se eshte 4 vjecare, dmth merr Bachelor's degree ne fund eshte me e veshtire per tu pranuar se kane standarte me te larta per te hyre aty, mesatare te larte te gjimnazit etj. Kurse si transfer student me nota shume te mira (edhe brenda sistemit te CUNY-t) do ta kesh me te lehte per tu transferuar.

    Shiko edhe kete faqen per fees dhe financial aid

    http://www.cuny.edu/admissions/finan...tion-fees.html
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga D&G Feminine : 24-05-2012 mė 15:07

  6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar D&G Feminine pėr postimin:

    Bora1989 (11-11-2015)

  7. #5
    Citim Postuar mė parė nga Dolce_Angelo Lexo Postimin
    Faleminderit shume per pergjigjen , po nuk e kam te qarte kur thua qe nese nuk jam mire me anglishten te filloj ne nje Community College qe jane pjese e CUNY-t , edhe Baruch eshte pjese e CUNY-t , ku eshte dallimi ?
    dallimi eshte si nata me diten

    Baruch eshte shume i mire, per cuny te sugjeroj kete

    Ndryshimi: si te duket SHBA-ja?

    Akoma pa green card? o.O mund te jem gabim, se une kam ardhur me llotari amerikane, por green karten duhet ta mirrje menjehere

    po numrin e punes e ke marre?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga thirsty : 24-05-2012 mė 16:25
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  8. #6
    i/e regjistruar Maska e Dolce_Angelo
    Anėtarėsuar
    25-11-2010
    Vendndodhja
    Long Island NY
    Postime
    256
    Po , tani e kam te qarte, un se kam Green Card-en ende sepse kam ardhur bashkim familjar. Po e kam numrin e punes kam filluar te punoj mbas 3 muajve, tani per tani po me pelqen
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dolce_Angelo : 24-05-2012 mė 23:28

  9. #7
    Citim Postuar mė parė nga Dolce_Angelo Lexo Postimin
    Po , tani e kam te qarte, un se kam Green Card-en ende sepse kam ardhur bashkim familjar. Po e kam numrin e punes kam filluar te punoj mbas 3 muajve, tani per tani po me pelqen
    epo ti e ke te lehte sepse ke pasur njerez ketu

    kur leviz e nuk ke njeri eshte shume e veshtire


    Ne cilen borough je?
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  10. #8
    Citim Postuar mė parė nga Dolce_Angelo Lexo Postimin
    Pershendetje , jam e interesuar te filloj studimet ne ndonje universitet te New York-ut , nuk kam ardhur me vize studentore ne Amerike , kam ardhur me bashkim familjar para 8 muajve ende nuk kam Green Card .Nese mundet dikush qe ka njohuri te me ndihmoj me emrin e ndonje universiteti shtetror qe te ndihmon ne shkollim .Une deshiroj te studioj Ekonomikun ( ose nese keni ju ndonje ide me te mire rreth drejtimit )

    Ju falemnderoj pa mase nese gjeni kohen per te me ndihmuar
    Sikurse te kane sugjeruar dhe me poshte edhe une per ate jam qe te shkosh tek Baruch College. Vete jam diplomuar tek Brooklyn College. Si fillim edhe une te sugjeroj te futesh ne nje Community College. Ke disa aty. Ne Brooklyn ke Kingsborough Community College. Eshte ne zone shume te mire, pa merak per sigurine personale. Meso mire aty dhe e ke te garantuar qe del me nota te larta shume. Pastaj nga fundi i shkolles apliko per te Baruch-u dhe nese ke mesatare te larte ke shanse shume te mira qe te hysh si transfer student. Per me teper qe dhe kreditet brenda CUNY-it te transferohen automatikisht. I vetmi problem i joti eshte se duke qene i/e re ne NY te duhet te presesh qe te besh residency qe te paguash pak tuition. Nuk e di ca moshe ke, por nese je poshte 24 vjec dhe je me prinderit aty, barra e shkolles do tu bie atyre. Ti do besh ndonje pune part-time qe tua besh barren me te lehte. Te marrte Amerika me te mire.
    ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

  11. #9
    sa nju jorkeza jane ne kete forum? o.O
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  12. #10
    i/e regjistruar Maska e Dolce_Angelo
    Anėtarėsuar
    25-11-2010
    Vendndodhja
    Long Island NY
    Postime
    256
    Citim Postuar mė parė nga thirsty Lexo Postimin
    epo ti e ke te lehte sepse ke pasur njerez ketu

    kur leviz e nuk ke njeri eshte shume e veshtire


    Ne cilen borough je?
    Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Sikurse te kane sugjeruar dhe me poshte edhe une per ate jam qe te shkosh tek Baruch College. Vete jam diplomuar tek Brooklyn College. Si fillim edhe une te sugjeroj te futesh ne nje Community College. Ke disa aty. Ne Brooklyn ke Kingsborough Community College. Eshte ne zone shume te mire, pa merak per sigurine personale. Meso mire aty dhe e ke te garantuar qe del me nota te larta shume. Pastaj nga fundi i shkolles apliko per te Baruch-u dhe nese ke mesatare te larte ke shanse shume te mira qe te hysh si transfer student. Per me teper qe dhe kreditet brenda CUNY-it te transferohen automatikisht. I vetmi problem i joti eshte se duke qene i/e re ne NY te duhet te presesh qe te besh residency qe te paguash pak tuition. Nuk e di ca moshe ke, por nese je poshte 24 vjec dhe je me prinderit aty, barra e shkolles do tu bie atyre. Ti do besh ndonje pune part-time qe tua besh barren me te lehte. Te marrte Amerika me te mire.
    Jetoj ne Bronx , a ke informata se sa mund te kushtoj shkollimi , une jam nen moshen 24 vjeqare , dhe sa eshte mundesia me te ndihmu shteti/universiteti , ne baze te cilit kriter i klasifikojne studentet ?

  13. #11
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Nuk jetoj ne NYC, por mendoj se njesoj eshte kudo. Pa Green Card nuk merr Financial Aid nga shteti lol. Duhet te jesh Permanent Resident. Prit Green Card-en njehere. Klasat variojne nga $600 me e lira te shkollat me te lira e lart lol. Nuk po perfshij librat, etj. Ploteso FAFSA.
    http://www.fafsa.ed.gov/
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 25-05-2012 mė 20:33
    Feelings change - memories don't.

  14. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    mesa mbaj mend un, meduket greencarden e morrem menjehere si bashkim familiar qe kishim ardh...por kam qen e vogel, dhe sme kujtohet mire
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  15. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-10-2009
    Vendndodhja
    larg
    Postime
    1,011
    Citim Postuar mė parė nga Dolce_Angelo Lexo Postimin
    Pershendetje , jam e interesuar te filloj studimet ne ndonje universitet te New York-ut , nuk kam ardhur me vize studentore ne Amerike , kam ardhur me bashkim familjar para 8 muajve ende nuk kam Green Card .Nese mundet dikush qe ka njohuri te me ndihmoj me emrin e ndonje universiteti shtetror qe te ndihmon ne shkollim .Une deshiroj te studioj Ekonomikun ( ose nese keni ju ndonje ide me te mire rreth drejtimit )

    Ju falemnderoj pa mase nese gjeni kohen per te me ndihmuar
    Te prifte e mbara ,bej shkolle ose kthehu ne shqiperi se perdryshe nuk ja vlene.
    Provo shkollat shtetrore ,te tjerat jane shtrenjt,sa per profesion nuk te kisha sugjerua ekonomikun apo besnesin...prap varet nga afinitetet tauja dhe deshira ,suksese!!

  16. #14
    Citim Postuar mė parė nga Dolce_Angelo Lexo Postimin
    Jetoj ne Bronx , a ke informata se sa mund te kushtoj shkollimi , une jam nen moshen 24 vjeqare , dhe sa eshte mundesia me te ndihmu shteti/universiteti , ne baze te cilit kriter i klasifikojne studentet ?
    Ne Bronx ke shkolle 2 vjecare te CUNY-it, Ke 2 biles te tilla. Fillo bej ca kerkime online me titullin CUNY. Informata nuk kam sa kushtojne pasi une e kam mbaruar shkollen vite perpara dhe deri atehere kane ndryshuar me siguri dhe cmimet. Prape interesohu edhe per kete. Zgjidh nje nga keto shkolla dhe pyet tek Admission Office. Ah dicka te rendesishme, nuk e di si je me nivelin e Anglishten, por po qe se je dobet mos e vrit shume mendjen tani per tani per te vajtur ne universitet. Me Anglishte te dobet eshte e pakuptimte te mendosh te vazhdosh universitetin. Te duhet te futesh ne ndonje shkolle gjuhe patjeter, mundesiht te kapesh nje pune qofte dhe part-time qe te te mesohet veshi me anglishten Amerikane. Per shkollen te tera i kam mesuar vete pa me ndihmuar asnjeri per asgje dhe jam i lumtur per kete pasi kam mesuar vete shume gjera. Bej dhe ti te njejten gje, merr iniciative, guxim dhe shko pyet vete. Te duhet te kalitesh shume ne kete drejtim se do te te hyje ne pune me vone kur te aplikosh per pune dhe ne intervista te ndryshme.
    ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

  17. #15
    Citim Postuar mė parė nga Dolce_Angelo Lexo Postimin
    Jetoj ne Bronx , a ke informata se sa mund te kushtoj shkollimi , une jam nen moshen 24 vjeqare , dhe sa eshte mundesia me te ndihmu shteti/universiteti , ne baze te cilit kriter i klasifikojne studentet ?
    http://collegestats.org/colleges/new-york/lowest-outofstate-cost
    http://www.cuny.edu/admissions/financial-aid/estimating-costs/tuition-fees.html

    http://www.suny.edu/student/paying_tuition.cfm


    varet nga buxheti e familjes tende, mund ta marresh falas, mund ta paguash dicka edhe librat mund ti marresh falas,


    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Nuk jetoj ne NYC, por mendoj se njesoj eshte kudo. Pa Green Card nuk merr Financial Aid nga shteti lol. Duhet te jesh Permanent Resident. Prit Green Card-en njehere. Klasat variojne nga $600 me e lira te shkollat me te lira e lart lol. Nuk po perfshij librat, etj. Ploteso FAFSA.
    http://www.fafsa.ed.gov/
    kjo ose nje pjesetar i familjes duhet te marri keta te financial aid ne telefon dhe ti

    fol me fafsa, ose ndonje i aferm te flasi me fafsen dhe thuaji qe nuk ke akoma green card, dhe nese mund te mbushesh nje fafsa forme pa pasur green card.....nese thone jo, prit
    nese thone po atehere mbushe lol.....mendoj se mia ka te drejte, duhet te kesh green card kur ploteson fafsa

    ti jeton dhe ne bronx, mund te marresh edhe Tap

    ke ny photo id? sipas rregullage me duket se duhet te jetosh ne ny nje vit per te mare financial aid : )

    puno kete vit lol vitin tjeter tani : ) sorry

    Citim Postuar mė parė nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
    mesa mbaj mend un, meduket greencarden e morrem menjehere si bashkim familiar qe kishim ardh...por kam qen e vogel, dhe sme kujtohet mire
    http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=9c8aa6c515083210VgnVCM100000082ca60aRCR D&vgnextchannel=9c8aa6c515083210VgnVCM100000082ca6 0aRCRD


    me sa kuptoj une kjo mund ta kishte mare qe atje
    http://www.buzzle.com/articles/how-long-does-it-take-to-get-a-green-card.html

    fol me fafsa, ose ndonje i aferm te flasi me fafsen dhe thuaji qe nuk ke akoma green card, dhe nese mund te mbushesh nje fafsa forme pa pasur green card.....nese thone jo, prit
    nese thone po atehere mbushe lol.....mendoj se mia ka te drejte, duhet te kesh green card kur ploteson fafsa

    ti jeton dhe ne bronx, mund te marresh edhe Tap

    ke ny photo id? sipas rregullage me duket se duhet te jetosh ne ny nje vit per te mare financial aid : )

    puno kete vit lol vitin tjeter tani : ) sorry
    Citim Postuar mė parė nga MARGUS Lexo Postimin
    Te prifte e mbara ,bej shkolle ose kthehu ne shqiperi se perdryshe nuk ja vlene.
    Provo shkollat shtetrore ,te tjerat jane shtrenjt,sa per profesion nuk te kisha sugjerua ekonomikun apo besnesin...prap varet nga afinitetet tauja dhe deshira ,suksese!!
    po mos te bej shkolle ja vlen ne shqiperi?

    cfare te bej atje kjo kur familjen e ka ketu? spo e kuptoj perse kjo ishte ne shqiperi kur isshte nen 21 vjec

    nejse, nuk jane punet e mia
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  18. #16
    Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Ne Bronx ke shkolle 2 vjecare te CUNY-it, Ke 2 biles te tilla. Fillo bej ca kerkime online me titullin CUNY. Informata nuk kam sa kushtojne pasi une e kam mbaruar shkollen vite perpara dhe deri atehere kane ndryshuar me siguri dhe cmimet. Prape interesohu edhe per kete. Zgjidh nje nga keto shkolla dhe pyet tek Admission Office. Ah dicka te rendesishme, nuk e di si je me nivelin e Anglishten, por po qe se je dobet mos e vrit shume mendjen tani per tani per te vajtur ne universitet. Me Anglishte te dobet eshte e pakuptimte te mendosh te vazhdosh universitetin. Te duhet te futesh ne ndonje shkolle gjuhe patjeter, mundesiht te kapesh nje pune qofte dhe part-time qe te te mesohet veshi me anglishten Amerikane. Per shkollen te tera i kam mesuar vete pa me ndihmuar asnjeri per asgje dhe jam i lumtur per kete pasi kam mesuar vete shume gjera. Bej dhe ti te njejten gje, merr iniciative, guxim dhe shko pyet vete. Te duhet te kalitesh shume ne kete drejtim se do te te hyje ne pune me vone kur te aplikosh per pune dhe ne intervista te ndryshme.
    Nese eshte dobet fare atehere po, te mesoje gjuhen njehere, po nese e flet gjysma gjysma nuk ka perse mos ta vazhdoje gjuhen edhe pse nuk e flet anglishten aq mire. Kam pare ne shkolle, njerez qe mezi flisnin dy fjale ne anglisht, lol, pyesja veten, cfare dreqin kuptojne keta kur flet profesori.


    Thote qe punon, se mos punon me shqiptare se nuk te vritet veshi ashtu. Puno me te huaj.
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar thirsty pėr postimin:

    Bora1989 (11-11-2015)

  20. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar mė parė nga thirsty Lexo Postimin
    [UR spo e kuptoj perse kjo ishte ne shqiperi kur isshte nen 21 vjec

    nejse, nuk jane punet e mia
    ajo mund te ket qen ne shqiperi me familjen e saj, dhe ka ardhur si bashkim familjar si psh nga gjyshi i saj
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  21. #18
    Citim Postuar mė parė nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
    ajo mund te ket qen ne shqiperi me familjen e saj, dhe ka ardhur si bashkim familjar si psh nga gjyshi i saj
    Mund te ket qen edhe kjo
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  22. #19
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Greencard te vjen brenda 90 diteve. Ka edhe ata qe bejne bashkim familjar te fejuar edhe marrin greencard me kusht po perseri ligji eshte brenda 90 diteve zakonisht zgjat 3 jave. pra interesohu mire se ska mundesi. PEr tu pranuar ne nje univ. ketu te duhet diploma e shkolles mesme e perkthyer edhe noterizuar. Nese do paguash nga xhepi thjesht bene nje test edhe fillon nese do ndihme nga shteti te duhet status resident pra me greencard plus ss edhe te duhet nje afat i caktuar sa ke jetuar ne usa ndryshon nga shteti ne shtet. Si fillim do te rekomandoja te shkoje ne CC edhe te merrje klasa naglisht nga aty transferohesh ne nje universitet qe te pelqen. Arsya eshte te kursesh sepse ne cc klasat jane shume lire ne krahasim me universitet plus klasat per anglisht nuk merr asnje kredit pra pak rendesi ka se ne cilin univ. shkon. Good luck!
    I LOVE GOD

    j&g

  23. #20
    Rezi me ne fund shkruajte dicka

    Po mendoja per ty, nga kishe humbur na bere merak mi gru
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •