Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-11-2006
    Postime
    19

    Ndikimi i televizionit ne zhvillimin e femijeve

    Ju lutem me jepni opinionet tuaja ne lidhje me temen "Ndikimi i televizionit ne zhvillimin e femijeve"! Si ndikojne programet e ndryshme ne zhvillimin apo moszhvillimin e tyre; si ndikojne serialet; filamt me skena jo te kendshme per femijet; si ndikojne reklamat; mediumi televizion ne pergjithesi?

    Me duhet opinion profesionisti, sepse do t'me sherbeje per punim seminari!

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-12-2004
    Postime
    689
    E nderuar Andro_era,

    nga pervoja ime, me femijet e mi e duke u nise nga vetja ime sa kam kaluar kohe me TV...jane ndryshime te medha.
    Dmth. se une ate kohe...me shume lexoja e TV vetum emisonet edukative kam shikuar edhe pse te paketa...e shpesh ne gjuhe te huj!
    *TV...ate kohe ka ndikuar vetum pozitivisht...kuptohet me mase...
    Kuptohet pa internet e pa mobil e pa tel....
    Ndoshta mendojme, logjikisht se mediat e teperta e emisone te duardurshme na servohen e duam femijet ti ruajme nga ter kjo bote e evulimit e Kibernetikes.Informatikes...shpesh edhe nuk e kemi Diskrapanca qe ndoshta i kemi trashegimi e duam ti bartim pa dashje...
    Kurese, me femijet e mi; une e im shoqe mundoheshim sa me large te kem femijet nga TV...e dikur erdhi edhe Interneti ( qe tani po quhet e po hyne si Socialnecwerk...me ter ato siete qe posedon)
    * TV...me emisone edukative e ne mase e nenkotroll te prideve nuk e demton femijen nese femija se pari ka mbaruar me obligimet shkollore duhet te dihen prioritet e femijes ndaj shkolles e ndoshta edhe obligime tjera...
    * Tek femijet e mi ka ndikuar nen keto kushte vetum pozitivisht....
    * Kurese tek Interneti do kisha thene se aty duhet kontrolle e rrepet e te behet me orare...
    Se aty koha iken ne vend te 15 minutave ( fale se nderpreva mu dash te shikoje Ronen duke kenduar qe perfaqeson Shtetin Ame!)pra klojone shume shpejte ne ore te tera nese nuk kane kontroll ...
    Mua me ka rene ne sy kur vije ne pushime ne Shqiperi, te shof femijet e mitur ne kaffe internet ne kohe te pa kohe ne internet e kam fjalen ne mesnate...Vere po , pushime po, po ku jane prinderit qe i lejojne deri kur te kene argtim.
    Kjo per mua eshte jasht normave e etikes se pergjegjesise si prind.
    E njejta vlen edhe per prinderit ne Kosove ...po ashtu kam pare e hase se femijet nuk kane kontroll as ne TV as ne Internet...
    ndoshta dikujt i dhembe po kjo eshte nje realitet i hidhur...
    Pra duhet te mbrohen e te kontrollohen sa kohe kalojne me TV e Inter. e jo te ulen me feje e te shofin serial mbas seriali...ne vend se te lexoje diq a te luaje nje loje kuizi me te apo loje tjeter
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ilirana : 22-05-2012 mė 15:39

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anėtarėsuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857
    Sipas udhezimeve te nje psikologe, ketu ne qerdhen e femijve(Gjermani), ku shkon vajza ime, prindi nuk guxon me shume se tri ore ne dite te shikoj TV-ne. Pra duhet zgjedhe nje kohe me emisione edukative per femije, dhe vetem ne kete kohe ta shikoje TV-ne. Kohen tjeter duhet ta kaloj me lojra te ndryshme nxitese per zhvillimin e trurit te femijes. Shetitja, njohja me natyren eshte shume e preferuar, sipas kesaj psikologe, ndikon pozitivisht ne zhvillimin e trurit te femijes. TV-ja pasivizon ose edhe qeteson trurin e femijes, pra udhezohet qe te shikohet para gjumit ose edhe gjate ndonje pushimi pas ndonje loje, shetitje apo ndonji aktiviteti tjeter.
    Ne pergjithesi, TV me shume ndikon negativisht se sa pozitivisht.


    P.S. "Nuk marr kurrfare pergjegjesie, nese nuk eshte i sakte ky udhezim".

  4. #4
    Femijet nga 1 deri 36 muajsh,nuk eshte e keshillueshme te qendrojne perball televizorit.

    Ne emisjone te ndryshme kam par se ka pasur raste kur nje femi i shendoshe menderisht,ka kaluar ne autizem vetem nga shikueshmeria e madhe e televizorit.
    ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Ndikimi i televizionit ne zhvillimin e femijeve

    Ndikimi i televizionit te fėmijėt – efektet pozitive dhe negative

    Televizioni ėshtė njė pjesė e rėndėsishme e jetės sė ēdo fėmije.Ai ndėrton karakter dhe personalitet dhe madje ka fuqinė pėr tė ndryshuar qėndrime dhe kėndvėshtrime drejt jetės.

    Kujdesi shtesė do tė sigurojė qė fėmija juaj tė shijojė shfaqje televizive pa u ekspozuar ndaj ndikimeve tė kėqija tė shikimit tė TV tregon parenting.firstcry, transmeton GazetaShneta.

    Ēfarė roli luan televizioni nė jetėn e njė fėmije?

    Nėse fėmija juaj po shikon drama tė krimit ose shkrepje tmerri dhe ka makth gjatė natės, atėherė mund tė jeni i sigurt se diēka nuk shkon me zakonet e tij televizive. Njė pjesė e konsiderueshme e kohės sė fėmijėve kalon para TV, dhe definitivisht formėson personalitetin dhe qėndrimin e tyre.

    Lloji i duhur i programeve televizive ndikon nė vetėdijen sociale dhe mjedisore te fėmijėt dhe madje promovon zhvillimin social dhe emocional.

    Efektet pozitive tė televizionit tek fėmijėt

    Disa nga avantazhet e shumta tė televizionit pėr fėmijė janė:

    1)Argėtim

    Shfaqjet argėtuese i mbajnė fėmijėt tuaj tė angazhuar, i mėsojne atyre aftėsi tė reja

    2)Edukimi

    Shfaqjet edukative frymėzojnė fėmijėt tė ndėrmarrin veprime dhe tė pėrfshihen nė sjellje prodhuese. Nėse fėmija juaj nuk ju pėlqen metodat tradicionale tė mėsimdhėnies, atėherė programet arsimore mund tė jenė njė mėnyrė e shkėlqyeshme pėr ta bėrė atė tė mėsojė ndėrsa argėtohet.

    3)Sportet

    Shikimi i shfaqjeve sportive tė tilla si futbolli, kriket dhe volejbolli mund tė jenė njė mėnyrė e shkėlqyeshme pėr tė ngjallur interes pėr aktivitetet nė natyrė. Shfaqjet sportive inkurajojnė fėmijėt tė jenė aktiv dhe tė shėndetshėm, duke i bėrė tė mundur qė ata tė pėrfshihen nė sjellje fizike tė cilat, poshtė vijės, sjellin mirėqenie emocionale dhe fizike.


    /GazetaShneta/

    https://gazetashneta.net/ndikimi-tel...-dhe-negative/

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Ndikimi i televizionit ne zhvillimin e femijeve

    Koha e tepėrt para ekranit gjatė foshnjėrisė mund tė lidhet me aftėsitė mė tė ulėta njohėse mė vonė nė fėmijėri

    Sipas njė studimi tė ri, sasia e kohės qė foshnjat shpenzojnė duke parė ekranet e kompjuterit, televizorit dhe telefonit nė vitin e tyre tė parė tė jetės mund tė lidhet indirekt me aftėsitė mė tė ulėta njohėse mė vonė nė jetė.

    Foshnjat qė shikonin mesatarisht dy orė para ekranit nė ditė performuan mė keq mė vonė, nė moshėn 9-vjeēare, nė funksionet ekzekutive, sipas studimit, i cili u botua tė hėnėn nė revistėn JAMA Pediatrics.

    Studiuesit hulumtuan mė shumė se 400 fėmijė.

    Faktorė tė tjerė, tė tillė si niveli i tė ardhurave tė njė familjeje, gjithashtu dukej se ishin tė lidhur me rezultate mė tė ulėta tė funksionimit kognitiv.

    Sidoqoftė, gjetjet ndjekin udhėzimet nga Akademia Amerikane e Pediatrisė(AAP) se fėmijėt nėn moshėn 2 vjeē nuk duhet tė kalojnė kohė para ekranit.

    AAP rekomandon qė fėmijėt e moshės 2 deri nė 5 vjeē tė kufizohen nė vetėm njė orė para ekranit nė ditė qė mbikėqyret nga njė kujdestar.


    Tiranapost.al

    https://tiranapost.al/stil-jete/koha...ftesit-i522483

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •