Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 48
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Thirrje Islame
    Anëtarësuar
    28-01-2012
    Vendndodhja
    Në tokën e gjërë të Allahut
    Postime
    52

    A ekziston All-llahu në ndonjë vend?



    Pyetje: Kush janë melaiket ‘Kurubijjun’?

    Imam el-Albani: Kush janë melaiket ‘Kurubijjun’?? Me sa e di unë, nuk ka asnjë hadith në të cilin përmendet emri i këtyre melaikëve ‘Kurubijjun’. Në realitet këtë emër unë nuk kam hasur afër 30 vjet , në hadithet të cilat unë në qindra, në mos mijëra libra i kam lexuar, shumica e të cilëve ishin dorëshkrime, derisa unë e kam dëgjuar këtë emër në Mina në sezonin e Haxhit.

    Unë isha ulur një natë të qetë dhe të bukur në ditët e Minas, duke biseduar me disa vllezër egjiptian, sirian dhe vëllëzerë të tjerë pasues dhe triumfues të Sunnetit, kur erdhi një Shejkh me sjellje jo të keqe, dha selam, u ul dhe filloj të dëgjoi. Pasi pushova pak se foluri, u inkuadrua ne temë dhe filloi të flasë.

    Prej fjalëve të tij, mua mu bë e qartë, që ai kishte studiuar në universitetin El-Ez’her dhe kishte ndërtuar një urrejtje ndaj dauetit selefi apo dauetit të Teuhidit dhe se ai ishte nën ndikimin e disa akuzave të rrejshme, që i mvishen grupit të Teuhidit në të gjitha vendet muslimane, këtu, në Egjipt ose Siri apo diku tjetër. Papritmas ai filloj të sulmoj dhe thoshte se daveti Vehabi (me këtë emër e quajti), është një davet i mirë, por e përngjasojn All-llahun me krijesa. Kështu unë e pyeta atë: ”Si është kështu”? Ai thoshte, se ata thonë se Allahu azze ue xhele… Subhan’Allah, ai gaboj Kur’anin pa e ndjerë.

    Ai thoshte: ”Ata thonë (Vehabit), që All-llahu është ngritur mbi Arsh, i thash atij: ‘A janë këto fjalët e atyre, apo fjalët e Zotit të botëve?” Ai e korigjoj vetën dhe thoshte se ata e shpjegojn ajetin, do të thotë që All-llahu është ulur mbi Arshin e Tij

    Unë i thash atij: ”O vëllau im ky koment nuk është i saktë sipas juve, dallimi ndërmjet juve dhe kundërshtarëve tuaj, nuk qëndron përngjasimi i Zotit të botëve me krijesat e Tij, sepse ata pajtohen se kjo është e pavërtet”. Mirëpo dallimi qëndron se a është e saktë të interpretohet ”Istiwa me istila” apo është interpretimi i saktë, Istiwa -Isti’la dhe u futëm në këtë teme gjatë.

    Dhe çështja është mëse e qartë se përmbledhja e Akides Selefije në këtë pjesë është, se All-llah ka cilësi ngritje-lartësimi (sipër ). Kështu ai u kapë pas kësaj deklarate dhe thoshte: ”A është e logjikshme të besohet që All-llahu të jetë mbi Arsh? Kjo do të thotë, se ne i përshkruajm atij një vend.”

    Unë i thash atij: ”Jo ky është një gabim nga ana juaj dhe ne jemi të pastërt prej Akides, që All-llahut ti bëjmë vend të kufizuar, ndërsa ai është i Larti i Gjithinformuari.”

    Pastaj unë fillova të debatoj me të me një mënyrë të veçant, i thash atij…”A jeni dakort me mua, se All-llahu ka ekzistuar dhe asgjë nuk ishte me të?”

    Ai tha: ”Sigurisht.”

    Unë i thash: ” Kur All-llahu ka ekzistuar a ka pas ndonjë Arsh,?”

    Ai tha: ”Jo.”

    Unë thash: ”Pra All-llahu ka ekzistuar dhe asgjë nuk ishte me të, dhe pastaj Ai e krijoj Arshin?”

    Ai tha: ”Po.’

    Unë vazhdoja serin më tej me të dhe pastaj i thash: ”Ne jemi në tokë, çfarë është mbi ne?”

    Ai tha: ”Qielli i dunjas ”

    Unë: ”Pastaj?”

    Ai: ”Qielli i dytë”

    Dhe ne vazhduam kështu më tej, deri sa arritem në qiellen e shtatë.

    Unë e pyeta: ”Çfarë është mbi qiellin e shtatë?”

    Ai tha: ”Arshi.”

    Unë i thash (dhe këtu qëndron dëshmija): ”Çfarë është mbi Arsh?”

    Ai tha: ”Melaiket Kurubijjun.”

    Kjo ishte e para herë në 30 vjet, që e kam dëgjuar këtë emër.

    Unë i thash: ”Çfarë është kjo? Melaiket Kurubijjun mbi Arsh?”

    Ne e dim se Krijuesi i Arshit është mbi Arsh, në bazë të ajetit të lartëpërmendur dhe interpretimit të Selefëve, Ai është ngritë mbi Arsh, pra u lartësua, dhe siç thonë ata, për të cilët mund të mbështetemi në këtë çështje: ‘Zoti i Arshit është mbi Arsh, por pa i përshkruar Atij ndonjë vend, apo një lidhje (me Arshin). Pra All-llahut nuk ju nevojiten botërat, për herë të parë degjoja tani, që melaiket Kurubijju janë mbi Arsh, pra unë e pyeta atë: ”A ke ndonjë ajetë që konfirmon, që ka melaike që quhen melaike Kurubijju?”

    Ai tha: ”Jo.”

    Unë i thash: ”Mirë, a ke ndonjë hadith që përmendet ky emër?”

    Ai tha: ”Jo.”

    Unë i thash: ”Prej nga ke ardhë me këtë Akidë, që mbi Arsh janë melaiket Kurubijju?”

    Ai tha: ”Kjo është ajo, çfarë na mësojn hoxhollarët tonë në uneversitetin El-Ez’her.”

    Pra unë i thash: ”Sa çuditshëm. Unë e di që dijetarët e El-Ez’herit i mësojn nxënësit e tyre se bazat e Akides dhe bazat e fikhut (jurispodencës) nuk munden të ndërtohet mbi hadithet autentike Ahad (hadith i vetëm ), atëher si kanë mundur pra ata të mësojn ty një pikë të Akides, që as nuk është përmendur në Kur’an e as në Sunnet? Si keni arritur këtë?”

    Ai ishte i hutuar. Unë vazhdoja më tej dhe thash: ”Paramendoni, se këto të ashtuquajtura melaike Kurubijjun janë mbi Arsh, çfarë është mbi to? Ai u ndal i hutuar.

    Dhe unë tashme kisha biseduar me të mbi faktin se All-llahu ishte dhe asgjë nuk ishte me Të, pra asgjë nuk ishte me Të, Allahu urdhëroj “bëhu dhe u bë”. nëse mbaruam dhe kemi arritur Arshin dhe sipas mendimit tënd këto melaike janë mbi Arsh: ”Çfarë është atëherë mbi këto melaike? Asgjë, apo diçka?”

    Ai tha: ”Jo, asgjë.”

    Unë i thash: pasi ne jemi dakord, se nuk ishte asgjë para se All-llahu të krijoj qiejt dhe token. All-llahu ishte dhe asgjë nuk ishte me Të… Pra para se All-llahu të krijoj, nuk ishte asgjë, pra nëse logjika jotë të shpie se melaiket Kurubijjun janë mbi Arsh dhe se pastaj nuk ka asgjë, për shkak se mbaron krijimi, nëse pra Selefit thonë se All-llahu është ngritur u lartësua mbi Arsh… Pse i akuzon ata, se ata i përshkruajn All-llahut një vend të kufizuar në universin e Tij, atje nuk ka univers? Sepse Universi është i kufizuar dhe sipas mendimit tonë, fundi i Universit, pjesa më e lartë është Arshi dhe sipas mendimit tëndë është Arshi dhe pastaj mbi të, janë melaiket Kurubijjun dhe pastaj asgjë.

    Pra Akideja e saktë logjike dhe e argumentuar është Akideja e Selefu-Salih, sepse ata nuk thonin se All-llahu është në një vend, siç po pretendoni sepse nuk ka ”vend” pas Arshit, vetëm jo-ekzistencë të plotë totale pos All-llahut tebareke ue teala.

    Por si është halli i juaj që ikni prej asaj qe etiketuat selefit me të, kurse ata janë të pastërt nga ajo, se All-llahu nuk është në ndonje vend, pasi nuk ka univers ose vend pas Arshit, mbi të cilin All-llahu është ngritur. Por si është gjendja e juaj përse ngurroni dhe ikni, që të konfirmoni këtë cilësi të All-llahut, cilësi e pastërt, sepse Ai nuk është në Univers.

    Pra, çfarë është që ju thoni se Ai është çdokund, ju e kufizoni atë në Universin e Tij, të cilën e krijoj, pasi që nuk ekzistonte? Pra ju jeni, që i jepni form dhe përngjasoni. Dhe ne selefit nuk jemi askush tjetër pos atyre që e thojm atë çfarë All-llahu thotë: ''…Asnjë send nuk është si Ai; Ai është dëgjuesi, shikuesi.” (42:11)

    Në bazë të këtij ajeti me dy pjesët e tij, ne themi se Ai është i pastërt nga çdo përngjasim dhe i konfirmojm cilësit e Tij, ashtu siç i takon Madhëris së Tij.

    Përktheu: Seladin Musa
    Kontrolloi: Hajrullah Musa

    Burimi: http://imamalbani.wordpress.com/2012...-rahimehullah/
    'Cdo njëri është peng i veprave të veta.' (Tur,21)

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-05-2008
    Postime
    75
    Dhe cka te besohet,kujt ti besohet .O zot

  3. #3
    Robi i All-llahut
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Në Itali
    Postime
    1,774
    Citim Postuar më parë nga nezir2007 Lexo Postimin
    Dhe cka te besohet,kujt ti besohet .O zot
    Esselamun alejkum, ti besohet asaj që ka argumente nga Kur'ani dhe Sunneti, ti besojmë asaj që na ka argumentuar All-llahu dhe i dërguari i Tij, ti besojmë atyre që ndjekën rrugën e Muhammedit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!), kurse ata që pretendojnë ndryshe, lirisht mundesh mos me i ndëgjuar mbasi nuk janë në " hak " ( në të vërtetën ).

    Esselamun alejkum
    Kush nuk është robi i All-llahut, ai është robi i shejtanit.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Ermedin
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Postime
    716
    Përrallat e Albanit me "vëllezërit pa emër". Islami kërkon argumente e origjinalitet!



    Citim Postuar më parë nga Thirrje Islame Lexo Postimin
    Pastaj unë (...) i thashë atij: ”A jeni dakort me mua, se Allahu ka ekzistuar dhe asgjë nuk ishte me Të?” ─ Ai tha: ”Sigurisht.”

    Unë i thashë: ”Kur Allahu ka ekzistuar a ka pas ndonjë Arsh?” ─ Ai tha: ”Jo.”

    Unë thashë: ”Pra, Allahu ka ekzistuar dhe asgjë nuk ishte me Të dhe pastaj Ai e krijoi Arshin?”

    Ne e dimë se Krijuesi i Arshit është mbi Arsh, në bazë të ajetit të lartëpërmendur dhe interpretimit të "selefëve" (,,wahabijve,,) (...).


    Ju pyes një gjë: Arshi është i krijuar pasiqë para s'ka pasur veç Allahut?!

    Atëherë, Krijues mbi krijim!? A nuk është kjo përshkrim se kinse Allahu
    ka përngjasim me krijesa (mbi, ndër...)!?

    Albani wahabi e ka pranuar kur i është adresaur "vëllau ez'herije", se ai ashtu i
    sheh "vëllezërit e tij" ─ ez'herije, selefije... jo si muslimanë.



    Ky devijant manipulator hadithesh dhe gjithë shenjtorët e tij duhet t'i dinë dy sende:
    Arshi i krijuar është sinonim i gjithësisë, ndërkaq ngritja është sinonim i krenarisë absolute;
    Kursijuhus semawati wel erd është sinonim i sundimit absolut e specifikuar
    për dunja (qiell e tokë të planetit tonë), përshkak se ne gjendemi në të
    si gjallesa e mëkëmbës.



    Wahabijtë do të mundohen të struken e fshihen pas "sunnetit" e "selefëve", por
    dallohen për karakteristikat e tyre të injorancës. Si puna e trimave që dalin pas
    luftës me flamuj e këngë, edhe puna e tyre, "sunnetin" e përdorin si maskë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ermedin : 18-05-2012 më 17:01

  5. #5
    Robi i All-llahut
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Në Itali
    Postime
    1,774
    Citim Postuar më parë nga Ermedin Lexo Postimin
    Përrallat e Albanit me "vëllezërit pa emër". Islami kërkon argumente e origjinalitet!







    Ju pyes një gjë: Arshi është i krijuar pasiqë para s'ka pasur veç Allahut?!

    Atëherë, Krijues mbi krijim!? A nuk është kjo përshkrim se kinse Allahu
    ka përngjasim me krijesa (mbi, ndër...)!?

    Albani wahabi e ka pranuar kur i është adresaur "vëllau ez'herije", se ai ashtu i
    sheh "vëllezërit e tij" ─ ez'herije, selefije... jo si muslimanë.



    Ky devijant manipulator hadithesh dhe gjithë shenjtorët e tij duhet t'i dinë dy sende:
    Arshi i krijuar është sinonim i gjithësisë, ndërkaq ngritja është sinonim i krenarisë absolute;
    Kursijuhus semawati wel erd është sinonim i sundimit absolut e specifikuar
    për dunja (qiell e tokë të planetit tonë), përshkak se ne gjendemi në të
    si gjallesa e mëkëmbës.



    Wahabijtë do të mundohen të struken e fshihen pas "sunnetit" e "selefëve", por
    dallohen për karakteristikat e tyre të injorancës. Si puna e trimave që dalin pas
    luftës me flamuj e këngë, edhe puna e tyre, "sunnetin" e përdorin si maskë.
    Ti Ermedin po më duket se ti kanë mbyllë sytë ata ndjekësit e tu sufistët të devijuar dhe ke marrë guximin që të kundërshtosh dijetarin e hakut.

    Si nuk po të vjen turp.

    Po si ta kanë mësuar ty akiden ata devijantët e tu, se mos është ashtu siç thoni ju dhe sufistët e juaj që i përkrahni, se ”Melaiket Kurubijjun” janë mbi Arsh?

    Po na sjellni nji argument për këtë?

    Nuk mirret dituria nga të devijuarit dhe ata të devijuar janë mu ata që shpikin gjëra që nuk janë nga Islami, sikurse bëjnë sufistët dhe ata që mendojnë si ti dhe ata që kanë akiden e atyre siç e ka përmendur dijetari Muhadith Nasuredin Albani ( All-llahu e mëshiroftë ), se ju keni shpikur edhe për melaiket Kurubijjun.

    Atëherë, unë po të pyes ti Ermedin:

    Kush janë këta melaike Kurubijjun dhe ku janë ata?

    Na sjell ndonji argument nga Kur'ani, ose Sunneti nëse e ndjen veten më të ditur se Dijetari i shekullit Nasuredin Albani?

    Të lutem që të mos ofendosh dijetarët pa pruar argumente.

    O një person që sulmon dijetarët e hakut, ai nuk e ka gjendjen mirë, i duhet shërim atij, sepse ka një sëmundje jashtëzakonisht të rëndë. Dhe ti ke nevojë për këtë kurim Ermedin ( bjeri vetes mbrapa ).

    Kur flitet për ata sufistët e devijuar na del dhe i mbron, kurse dijetarëve të hakut që ta ka sqaruar shumë qartë meselen e asaj që ai vëllau jot ez'herij, ju dilni dhe e ofendoni me çfardo fjalësh që ju vinë nga goja me injoirancë dhe asnjë argumet përkatës.

    Ti në je aq i mençur përgjigju në pyetjet e mësipërme dhe ta shohim se kush ka devijuar, ju apo Albani! Dhe të lutem mos i përziej krejt gjërat me nji vend por fol vetëm për nji çështje. Leri flamurat dhe këngët, vetëm se nji gjë duhet me e ditë se ata që ti i ke etikuar me asij emrash, bash ata e kanë të fisuar se kënga është harram në Islam, pra e ke gabuar drejtimin, ose me thënë ktheje shigjetën kah ana e juaj se sufistët dhe ju, ju shkon për shtati kënga, edhe ibadetin me këngë po e bëni, All-llahu na rruajt nga të devijuarit.

    Amin.
    Kush nuk është robi i All-llahut, ai është robi i shejtanit.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Ermedin
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Postime
    716
    Citim Postuar më parë nga ramazan_it Lexo Postimin
    Ti Ermedin po më duket se ti kanë mbyllë sytë ata ndjekësit e tu sufistët të devijuar...

    Kush janë këta melaike Kurubijjun dhe ku janë ata?.
    "Mos iu qas asaj për të cilën nuk ke njohuri, se të dëgjuarit, të parët
    dhe zemra, për të gjitha këto kanë përgjegjësi." [Qur'an, 17:36]



    "...E atë ditë (të llogarisë), tetë (engjëj) e bartin mbi vete Arshin (krijimin,
    gjithësinë e krijuar) e Zotit tënd
    ." [Qur'an, 69:17]


    Arshin - gjithësinë (krijimin), e bartin melaiket.

    E, sikur Allahu krijues të ishte mbi Arsh, atëherë Krijuesi mbi krijesë s'mundet,
    madje më e keqja që i përshkruan ky farë "dijetari" i vetëshpallur, atëherë sipas tij i bie
    Allahu të jetë në duart e melaikeve, pasiqë ky dhe wahabijtë tjerë thonë se Ai u ngrit mbi Arsh - eudhubilah, hashalilah.



    Ai u ngrit me krenari si Krijues e Mëshirues mbi krijimin e bukur të tij - arsh, gjithësi.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ermedin : 19-05-2012 më 10:54

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Ermedin
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Postime
    716
    Ja një shembull në jetën tonë të përditshme: "Ai është mbi ty!" Kur themi kështu, nuk e kemi fjalën se ky i pari është mbi të dytin ─ i ka hypur sipër ─ jo, por ky i oari ose është mësues e më i ditur ─ ose ose ─ është më i moshuar e më i matur. Me këtë nuk nënkuptojmë "sipër" me trup!

    E keqja e sektit devijant wahabi është se i merr gjërat shkronjë-për-shkronjë gjërat!
    ─ Pse? ─ Materializmi ─ pashpirtësia!

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-12-2009
    Postime
    120
    wahabijtë tjerë thonë se Ai u ngrit mbi Arsh

    Percjell Ebu Mutij`el Hakem bin Abdullah el Belhij, autori i librit el Fikhul ekber: E kam pyetur Ebu Hanifen ne lidhje me ata qe thone se se nuk e di ku eshte Zoti im mbi qiell apo ne toke, ai ka thene: Ky person ka bere kufr, sepse Allahu thote: Rrahmani eshte lartesuar mbi Arsh dhe dihet qe Arshi i Tij eshte mbi qiejt. I thashe: Ky person e pranon qe eshte mbi Arsh por thote nuk e di ku eshte Arshi, ne toke apo ne qiell. Tha: Nese e mohon qe eshte ne qiell ka mohuar
    (Muhtesarul ulu fq 136)

    Percjell Abdullah bin Nafi` se imam Maliku ka thene: Allahu eshte mbi qiell ndersa dituria e Tij eshte kudo.
    (Muhtesarul ulu fq 140)

    Percjell Ebul Hasen el Hekarij nga imam Shafiu se ai ka thene: Suneti ne te cilin une jam dhe ne te cilin i kam gjetur ata para meje si Sufjani, Maliku, etj eshte pranimi i deshmise Lailahe il-lallah Muhamedun Rasulullah, deshmia se Allahu eshte i Lartesuar mbi Arshin e Tij, afrohet tek krijesat e Tij si te doje.
    (Muhtesarul ulu fq 176)

    Percjell Jusuf bin Musa el Katan: E kam pyetur Ebu Abdullahin(Ahmed bi Hanbelin): A eshte Allahu mbi qiellin e shtate mbi Arshin e Tij, i shkeputur nga krijesat e Tij, ndersa dituria dhe pushteti i Tij eshte kudo? Tha: Po, Ai eshte i lartesuar mbi Arsh, ndersa dituria e Tij ndodhet ne cdo vend.
    (Muhtesarul ulu fq 189)



    I gjithe falimnderimi i takon Allahut, Zotit te botrave

  9. #9
    Robi i All-llahut
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Në Itali
    Postime
    1,774
    Citim Postuar më parë nga Ermedin Lexo Postimin
    "Mos iu qas asaj për të cilën nuk ke njohuri, se të dëgjuarit, të parët
    dhe zemra, për të gjitha këto kanë përgjegjësi." [Qur'an, 17:36]



    "...E atë ditë (të llogarisë), tetë (engjëj) e bartin mbi vete Arshin (krijimin,
    gjithësinë e krijuar) e Zotit tënd
    ." [Qur'an, 69:17]


    Arshin - gjithësinë (krijimin), e bartin melaiket.

    E, sikur Allahu krijues të ishte mbi Arsh, atëherë Krijuesi mbi krijesë s'mundet,
    madje më e keqja që i përshkruan ky farë "dijetari" i vetëshpallur, atëherë sipas tij i bie
    Allahu të jetë në duart e melaikeve, pasiqë ky dhe wahabijtë tjerë thonë se Ai u ngrit mbi Arsh - eudhubilah, hashalilah.



    Ai u ngrit me krenari si Krijues e Mëshirues mbi krijimin e bukur të tij - arsh, gjithësi.
    O ti Ermedin, përgjigju në pyetjen që ta kam bërë dhe mos u bën prej atyre që mendojnë se dinë, a në realitet nuk dinë.

    Shko dhe mësoje akiden dhe ec e na sjell argumente kundër atyre të cilët ju ju thoni vehabi. Mësoje edhe fjalën se pse quhen Vehabi, dhe kush quhet Vehab, mësoje mirë edhe atë për të cilën akoma nuk ke njohuri dhe leri ata devijantët sufistë që ta kanë mbushur mendjen me përallat e tyre.

    Ermadin, shihet qartë akiden e juaj dhe menhexhin të cilin e ndjekni ju.

    Përherë kanë qenë të sulmuar dijetarët e hakut nga debilat, injorantët dhe nga bidatçinjtë.

    Sa për materializëm jua kaloni të gjithëve ju devijantët edhe për pashpirtësinë mbajeni për vehte dhe mos ja hudhni të tjerëve.

    Për atë që ke thënë se Imam Albani është vetëshpallur dijetar, ti Ermedin po flet përmendësh, ose je injorant, ose të ka kapluar mendjemadhësia dhe ja po ti sjell të gjithë dijetarët e hakut se çka po thuajnë për Dijetarin e kohës dhe muhadithin Imam Albanin ( All-llahu e mëshiroftë ):



    Ja si po e sqaron edhe Abdulkadër Arnauti ( All-llahu e mëshiroftë ) se ku është All-llahu:



    Përse e akuzoni Imam Albanin, sepse ju sqaroi akiden që ndjekni?

    All-llahu na ruajt nga të devijuarit dhe bidatçinjtë injorantë.

    Amin.
    Kush nuk është robi i All-llahut, ai është robi i shejtanit.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Ermedin
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Postime
    716
    Fjala "mbi Arsh (krijim, gjithësi)" ka kuptim që ju se kuptoni dot ─ sa shoh!

    Fjala "mbi Arsh (gjithësi)" ka kuptimin se, Ai nuk është i përzier me arshin (gjithësinë),
    siç pretendojnë panteistët ─ se zoti është brenda nesh ─ kudo i përzier!

    Ma thjesht s'di ─ a ju më citoni thënie! Ju nuk më kuptoni shqip mua, jo do ta kuptoni një mendimtar arab!

    We selamun alejkum!

  11. #11
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Ermendin turku (lol) po na sqaron akiden e paster neve te forumit .

    Po kthehet bota permbys mo duket .

    O ermendin efendi , cok sallak seni .

    Hajde gule gule . lol

  12. #12
    Robi i All-llahut
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Në Itali
    Postime
    1,774
    Citim Postuar më parë nga Ermedin Lexo Postimin

    We selamun alejkum!
    Alejkum selam we rahmetullahi we berekatuhu.

    Ti së pari kuptoje atë që ka thanë All-llahu dhe i dërguari i Tij, atë që kanë përcjellur sahabët dhe pastaj dijetarët e hakut dhe mos shko sipas mendimeve të tua.

    A kupton?

    Apo edhe këtë se kupton ti kur të flet edhe nji shqiptari musliman dhe mos i përzij mendimtarët arab, sikurse e ke cekur më sipër.

    Pse bre burrë i përzije gjërat me shqiptar, arab apo ku ta dij unë, a mos vallë e ke harruar fjalën e Muhammedi sal-Allahu we alejhi we selam, që ka thënë: se nuk ka dallim i pasuri nga i varfëri, dhe as i bardhi nga i ziu, kurse ti të është bërë lëmsh në kokë dhe po i harron këta gjëra. Pse imam Albani a arab të duket?

    Unë dijen e mar nga ata që e kanë hakun dhe nuk bëj dallime sikurse ti nga arabët, apo nga anglezët, ose shqiptarët ose të tjerë.

    Prap po të them, merre dhe mësoje akiden dhe shih se çka thuajnë dijetarët që e kanë argumentuar me Kur'an dhe Sunnet. se ku gjindet All-llahu dhe pastaj ec na e trego argumentin dhe jo mendimet e tua personale.
    Kush nuk është robi i All-llahut, ai është robi i shejtanit.

  13. #13
    Robi i All-llahut
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Në Itali
    Postime
    1,774

    Ku Është All-llahu?

    Ku është Allahu?



    Pyetje: Ku është Allahu? Ka nga ata njerëz që thonë se Allahu është sipër qiejve dhe ka nga ata që thonë se Allahu është gjithandej! Cila nga këto dy thënie është më e saktë?


    Përgjigje: Allahu Azze ue Xhel thotë:


    “Apo ndjeheni të sigurt se Ai i Cili është mbi qiell, nuk do ta bëjë tokën të fundoset bashkë me ju dhe veç kur ta shihni të dridhet? Apo ndjeheni të sigurt se Ai i Cili është mbi qiell, nuk do të dërgojë kundër jush një vorbull uragani të dhunshëm? Atëherë, do ta merrni vesh sa i tmerrshëm ka qenë Paralajmërimi Im.” [Mulk, 16-17]


    Dhe Ai, më i larti thotë:


    “Rrahmani (i Gjithëmëshirshmi) u ngrit lart dhe qëndroi (ashtu siç i shkon Madhështisë së Tij) mbi Arsh.” [Ta-Ha, 5]


    Dhe Ai, më i larti ka thënë:


    “Pastaj Ai u ngrit lart dhe qëndroi mbi Arsh (ashtu siç i shkon për shtat Madhështisë së Tij.” [Sexhde, 4]



    Dhe Ai, më i larti ka thënë:


    “Tek Ai ngjiten të gjitha fjalët e mira dhe punët e drejta e lartësojnë atë (fjalën e drejtë).” [Fatir, 10]


    Dhe Ai, më i larti thotë në lidhje me çështjen e Isait:


    “Unë do të marr ty dhe do të të ngre lart pranë Meje.” [Ali-Imran, 55]


    Dhe në dy Sahihet (koleksionet e haditheve nga Bukhari dhe Muslimi) ka ardhur transmetimi i Ebu Hurejrës, radij-Allahu anhu, i cili ka thënë:

    I Dërguari i Allahut, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, ka thënë: “Engjëjt rrinë vazhdimisht mbi ju (mbi të gjithë njerëzimin), engjëjt gjatë natës dhe engjëjt gjatë ditës. Ata mblidhen në Namazin e Sabahut dhe të Ikindisë, dhe ata që e kalojnë natën duke ju vështruar, zbresin mes jush, kështu që Zoti i tyre i pyet engjëjt në lidhje me robërit e Tij – dhe Ai është më i Dituri për ta – duke thënë: “Si i latë robërit e Mi?” Ata thonë: “I lamë ata ndërsa ishin duke u falur dhe, kur erdhëm, i gjetëm duke u falur.”



    Dhe tek dy Sahihet është transmetimi i Ebu Se’id el-Khudrij, Allahu qoftë i kënaqur me të, i cili ka thënë:

    I Dërguari i Allahut, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, ka thënë: “A nuk më besoni ndërkohë që unë jam më i besueshmi i Atij që është mbi qiej? Shpallja më vjen nga qielli në mëngjes e në mbrëmje.”



    Dhe tek dy Sahihet është transmetimi i Ebu Dherrit, Allahu qoftë i kënaqur me të, i cili ka thënë:

    Profeti, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, më ka thënë: “A e di ku perëndon ky diell?” Unë thashë: Allahu dhe i Dërguari i Tij e dinë më së miri. Ai tha: “Vërtet ai perëndon, derisa të bëjë sexhde nën Arshin pranë Zotit të tij.”



    Dhe në Sahihun e Bukharit ka ardhur nga transmetimi i Zejnebe bint Xhehsh, kur, duke u krenuar, ajo u tha grave të Profetit, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem:

    “Ata që i organizuan martesat tuaja, ishin familjet tuaja ndërsa martesa ime ishte organizuar nga Allahu, Ai i Cili është mbi shtatë qiej.”



    Dhe në Sahihun e Imam Muslimit ka ardhur nga transmetimi i Muavije bin Hakem es-Sulemi, Allahu qoftë i kënaqur prej tij, i cili ka thënë:

    "Unë kisha një robëreshë e cila më ruante kopenë e bagëtive në drejtim të Uhudit dhe Xheuanijes, kur një ditë mora vesh se ujku kishte marrë një dele nga kopeja dhe, duke qenë se jam një nga bijtë e Ademit dhe gaboj ashtu siç gabojnë ata, e qëllova me pëllëmbë në fytyrë. Kështu që shkova tek i Dërguari i Allahut, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, i cili e mori si një çështje shumë serioze. Unë i thashë: “O i Dërguari i Allahut, a ta liroj atë?

    Ai tha: “Sille tek unë.”

    Ia çova atij dhe ai e pyeti: “Ku është Allahu?”

    Ajo u përgjigj: “Mbi qiej.”

    Ai tha: “Kush jam unë.”

    Ajo tha: “Ti je i Dërguari i Allahut.”

    Ai tha pastaj: “Liroje, sepse ajo është besimtare.”



    Dhe në dy Sahihet ka ardhur nga Ebu Hurejra, Allahu qoftë i kënaqur prej tij, i cili ka thënë:

    I Dërguari i Allahut, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, ka thënë: “Kur Allahu krijoi krijimin, Ai shkroi në një libër që është tek Ai mbi Arsh: Mëshira Ime e kalon Zemërimit Tim.”



    Dhe në Sahihun e Muslimit ka ardhur nga hadithi i gjatë i Xhabirit, Allahu qoftë i kënaqur prej tij, se në Haxhin e Lamtumirës i Dërguari i Allahut, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, ka thënë në hytben e tij, në ditën e Arafatit:

    “A nuk e kam përcjellë mesazhin?” Kështu që Sahabët u përgjigjën duke thënë:"Po". Ai e ngriti lart gishtin e tij tregues drejt qiellit dhe, duke ua drejtuar atyre, thoshte: “O Allah, dëshmo.”



    Dhe është transmetuar nga Ebu Davudi në Sunenin e tij nga transmetimi i Abdullah bin ‘Amr bin ‘As se i Dërguari i Allahut, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, ka thënë:

    “I Gjithëmëshirshmi është i mëshirshëm ndaj atyre që tregohen të mëshirshëm, prandaj bëhuni të mëshirshëm ndaj atyre që janë në tokë, që Ai i Cili është mbi qiej të jetë i mëshirshëm ndaj jush.”



    Dhe është transmetuar nga Taberani, Allahu e mëshiroftë, nga transmetimi i Xheririt i cili e ka dëgjuar Profetin, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, të thotë:

    “Ai që nuk tregohet i mëshirshëm për ata që janë në tokë, atëherë Ai i Cili është mbi qiej, nuk do të tregohet i mëshirshëm ndaj tij.”


    Dhe ky transmetim vjen nga transmetues të besueshëm, siç është përmendur në “Mukhtesarul-Uluw” të Imam Albanit, Allahu e mëshiroftë.



    Këto janë argumente që vërtetojnë Lartësimin (Uluw) e Allahut mbi Arsh dhe ky është besimi i Ehli Sunetit dhe Xhematit.



    Sa për ata që thonë se Allahu është gjithandej, ata janë Xhehmijet, sekti i shpikur që e kundërshtojnë Sunetin në shumë çështje, si, për shembull, çështja e atyre që do ta shohin Allahun në Ditën e Gjykimit, ose pohimin e Cilësive të Tij. Ata janë pasuesit e Xhehm bin Safuanit nga Kufa, i cili ishte një bidatçi i devijuar.



    Duke u bazuar mbi thënien e tyre, nëse Allahu është gjithandej, atëherë Ai do të ishte edhe në vende të ndyra, sepse fjala Arabe ‘Kul’ (gjithë) është fjalë e përgjithshme (gjithëpërfshirëse), por Allahu është shumë larg asaj çfarë thonë ata për Të. Nga dyshimet e tyre është thënia e Atij, më i larti:



    “A nuk e ke parë se Allahu është në dijeni për gjithë ç'gjendet në qiej dhe gjithë ç'gjendet në tokë? Nuk ka bisedë të thjeshtë të tre (vetave) veçse Ai është i katërti i tyre, dhe nuk ka pesë (të tillë) veçse Allahu është i gjashti i tyre, dhe as për më pak se aq dhe as për më shumë se aq veçse Ai është me ta kudo që të ndodhen. Pastaj, Ai do t’i njoftojë ata Ditën e Kijametit për gjithë ç’kanë bërë. Vërtet, Allahu është i Gjithëdijshëm për çdo gjë.” [Muxhadile, 7]


    Të gjitha argumentet nga të cilat pretendojnë se Allahu është me krijesat (el-Me’ije), ata i përdorin si argument për të mohuar Lartësimin e Allahut mbi krijesat (el-Uluw), ndërkohë që Pasuesit e Sunetit i mbledhin bashkë argumentet el-Me’ije dhe ato të Lartësimit të Allahut (el-Uluw) dhe thonë:

    Vërtet, Allahu Azze ue Xhel u ngrit mbi Arsh ashtu siç i shkon Madhështisë dhe Fisnikërisë së Tij, dhe Ai është me krijesat e Tij me Dëgjimin, me Shikimin, me Fuqinë dhe me Dijen e Tij.


    Kurse, sa për fjalën Arabe me’a (me): të përzihesh nuk të çon në asnjë kuptim tjetër përveç se të bashkohesh, sikurse është thënë:


    Ma nezilna nesijr uel-kamer me’ana/“Kemi udhëtuar dhe hëna ishte me ne.”


    Pra, nga kjo fjali kuptohet që hëna nuk u përzje (apo nuk u shkri) me ta.

    Dhe Ibnul-Kajjim thotë në librin e tij ‘Ilamul’Muwaki’in (2/318) se zgjerimi i argumenteve të Lartësimit të Allahut mbi krijesat e Tij (el-Uluw) arrijnë thuajse njëmijë, por Xhehmijet i kanë mohuar të gjitha ato dhe i kanë refuzuar, duke u bazuar mbi dykuptimësi (ambiguitet).
    Kush nuk është robi i All-llahut, ai është robi i shejtanit.

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-12-2009
    Postime
    120
    Fjala "mbi Arsh (krijim, gjithësi)" ka kuptim që ju se kuptoni dot ─ sa shoh!

    Fjala "mbi Arsh (gjithësi)" ka kuptimin se, Ai nuk është i përzier me arshin (gjithësinë),
    siç pretendojnë panteistët ─ se zoti është brenda nesh ─ kudo i përzier!
    Vetem ju filozofet i kuptoni gjerat kurse ne jo, me lart te solla mendimet e Imam Ebu Hanifes, Imam Malikut, Imam Shafiut dhe Imam Ahmedit apo as ata nuk i kan kuptuar gjerat ?

    Ne nuk themi se Allahu eshte i perzier me krijesat e Tij, Allahu na ruajt, kjo fjal eshte kufer dhe kush ka kete mendim eshte kafir, pra se Allahu eshte dhe brenda trupave tone dhe kudo tjeter, ky eshte kufer me i madhe se kufri i te krishtereve te cilet thone se Allahu hyri brenda Isait alejhi selam dhe kush ka kete mendim se Allahu eshte i perzier me krijesat e tij ai eshte kafir dhe kush dyshon ne kufrin e tij dhe nuk bene tekfir mbi te pasi te ket kuptuar fjalet dhe qendrimet e tij edhe ky gjithashtu behet pastaj dhe vet kafir. Kurse ne themi se Allahu eshte mbi qiell dhe mbi arsh i ndar nga krijesat e Tij ashtu sic i shkon Madheshtis se Tij.

    Allahu thote ne Kur'an:

    “Rrahmani (i Gjithëmëshirshmi) u ngrit lart dhe qëndroi (ashtu siç i shkon Madhështisë së Tij) mbi Arsh.” [Ta-Ha, 5]


    A ka me bukur se kjo ? Pra elhi suneti thote sic ka then Allahu ne librin e Tij duke mos pyetur si apo shtuar dicka me shume se kaq.
    Ndryshuar për herë të fundit nga .IQ : 19-05-2012 më 23:22

  15. #15
    Robi i All-llahut
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Në Itali
    Postime
    1,774
    Ku është Allahu?


    el-Kurtubi, edh-Dhehebi dhe el-Albani mbi el-Istiua dhe el’Uluv Burimi: el-Uluv i imam edh-Dhehebit



    Imam edh-Dhehebi ka thënë në vargjet e fundit të veprës më të shkëlqyer te tij ‘el-Uluw lil-‘Alijil-Gafar’ [f. 286-287]

    “el-Kurtubi ka thënë në lidhje me thënien e Allahut, më të Lartit, “Pastaj Ai u ngrit [isteua] mbi Fronin”:

    “Kemi shpjeguar thëniet e dijetarëve në lidhje me këtë çështje në librin ‘el-Esna fi Sherh el-Esma el-Husna’, dhe përmendëm katërmbëdhjetë thënie të ndryshme në të”

    deri aty kur ai tha:

    “Dhe Selefi i kohërave të mëhershme– Allahu qoftë i kënaqur me të gjithë ata – kurrë nuk e mohonin drejtimin [el-xhiheh] për Allahun e as që e shprehnin këtë [mohim]. Ata dhe të gjithë tjerët flisnin me pohimin e tij për Allahun, më të Lartin, ashtu siç ka folur Libri i Tij për këtë dhe ashtu siç i dërguari i Tij [salallahu alejhi ue selam] na informoi për këtë. Asnjëri prej Selefit nuk mohoi se ngritja [isteua] e Tij mbi Fronin ishte reale dhe e vërtetë [hakikat] [që është në kundërshtim me metaforë, mexhaz]. Allahu e ka specifikuar Fronin me Isteua, sepse ai është prej krijesave më madhështore të Tij. Mirëpo, ata shprehnin injorancë vetëm për natyrën e saktë [keifije] të isteuas, sepse natyra e vërtetë e saj është e panjohur. Imam Malik ka thënë, ‘Istiua është e njohur…’, do të thotë gjuhësisht,’…natyra e saktë e saj është e panjohur, dhe të pyeturit për të është risi [bidat].”

    Dhe el-Kurtubi po ashtu tha në ‘el-Esna’:

    "Shumë prej filozofëve të kaluar dhe atyre bashkëkohorë kanë thënë:“Kur është e domosdoshme që të pastrohet Krijuesi [el-Bari] – madhështia e të cilit është e shkëlqyeshme – nga të pasurit drejtim [xhileh] dhe kufizim [temejuz], atëherë prej kërkesave dhe nevojave të kësaj, nga këndvështrimi i shumicës së dijetarëve të kaluar dhe bashkëkohësve udhëheqës të tyre, është pastrimi i Krijuesit [el-Bari] nga të pasurit drejtim [xhileh]. Në shikimin e tyre, drejtimi nuk e ka aspektin e të qenit ‘mbi’ të. Kjo është kështu sepse për ta, kur Allahu cilësohet me drejtim, kjo do të kërkonte që Ai të jetë i kufizuar me një vend [mekan] dhe një kufi [hejiz]. Si pasojë, vendi dhe kufiri kërkojnë që [Ai] të ketë lëvizje dhe palëvizshmëri të atilla që janë të lidhura me veçanti [temejuz], transformim [teghejur] dhe ndodhi të reja [hudoth]." Kjo është thënia e filozofëve.


    Them[edh-Dhehebi]:

    “Po, kjo është ajo në çka janë mbështetur mohuesit e ‘uluwit [epërsisë] së Zotit, të Madhërishmit. Ata u larguan prej kërkesave të Librit, Sunetit, thënieve të Selefit dhe natyrshmërisë së tërë krijimit. Ajo çka ata pohojnë të jetë e domosdoshme [për pohimin e epërsisë së Allahut] është e aplikueshme ndaj trupave të krijuar. Mirëpo, asgjë s’është sikur Allahu dhe domosdoshmëritë që ngrihen nga teksti i qartë [të Librit dhe Sunetit] janë po ashtu të vërteta. Ne nuk përdorim ndonjë shpjegim pos atij që na vjen përmes transmetimit. Si shtojcë ndaj kësaj e themi edhe atë se, nuk e pranojmë se të qenit e Krijuesit mbi Fronin dhe mbi qiejt kërkon që Ai të jetë i kufizuar dhe në drejtim hapësinor, meqë çfarëdo që është nën Fronin thuhet se është e kufizuar dhe në drejtim hapësinor. Mirëpo, ajo çka është mbi Fronin nuk është e këtillë. Dhe, Allahu është mbi Fronin ashtu siç mu gjenerata e parë qenë unanimë në pajtim rreth kësaj, dhe imamët pas tyre kanë cituar nga ata. Ata e thanë këtë në përgënjeshtrimin ndaj Xhehmive, ata që thanë se Ai është në çdo vend, duke marrë si dëshmi thënien e Tij, ‘Dhe Ai është me ju…’. Pra, këto dy thënie qenë mu ato thënie që qenë prezantuar në kohën e Tabi’inëve dhe pasardhësve të tyre. Ato janë dy thëniet që mund të kuptohen në këtë deklaratë [d.m.th. të filozofëve]. Për sa i përket thënies së tretë që vjen pas kësaj, e cila është ajo se Allahu, më i Larti, nuk është në asnjë vend, as që qenia e Tij e shenjtë [Dhat] është e kufizuar, as që Ai është i ndarë dhe i veçuar prej Krijimit të Tij, as që Ai është në ndonjë drejtim hapësinor, as që është jashtë ndonjë drejtimi hapësinor, dhe as këtë e as atë…” atëherë kjo është diçka që s’mund të kuptohet1, krahas faktit se në brendësi është në kundërshtim me vargjet [e Librit] dhe transmetimin [prej Selefit]. Prandaj ikni me fenë tuaj dhe kini kujdes nga mendimet e filozofëve. Besoni në Allahun dhe atë çka ka ardhur prej Tij prej qëllimit të dëshiruar të Allahut, pastaj nënshtrojani çështjen tuaj Atij, dhe nuk ka fuqi as mundësi përveç me Allahun.”
    Libri u përfundua dhe i tërë lavdërimi i takon vetëm Allahut…”
    Fundi i citatit nga edh-Dhehebi

    __________________________________________________ __________________________________________________ ______
    1] Dijetari, Muhadithi dhe Imami i epokës, Nasir ud-Din el-Albani – Allahu e mëshiroftë – ka thënë, duke komentuar fjalët e edh-Dhehebit, “Them: Po, vetëm ata që flasin me Uahdetul-Vuxhud [unitetin e ekzistencës] e kuptojnë këtë, dhe se Krijuesi dhe e krijuara janë njëra dhe e vetmja gjë. Madje, nuk ekziston asgjë që quhet ‘krijues’ apo ‘krijim’. Çdo gjë që ju e shihni me sytë tuaj është Allah! I Lartë është Allahu nga ajo çka tiranët thonë. Ndoshta Xhehmiu [ibn Safuan] dhe ata sikur ky prej thirrësve të parë [në devijim] kishin për qëllim akidenë e Uahdetul-Vuxhud - ajo që kërkon mohimin e ekzistencës së Krijuesit, të Bekuarit dhe të Lartësuarit, me thënien e tyre se Allahu është në çdo vend dhe se Ai s’është mbi Fronin. Mirëpo, [ata e bënin këtë] në një mënyrë të fshehtë dhe të neveritshme. Kjo është ajo për çka refuzimi i Selefit ndaj tij dhe pasuesve të tij ishte shumë i ashpër dhe disa prej tyre e bën shumë të qartë – siç ka paraprirë në biografinë e Imam ibn el-Mubarek dhe të tjerëve – se Xhehmitë pohojnë se Allahu s’është entitet [d.m.th. s’është në ekzistencë]. Pra, çfarë do të thonin Selefi i drejtë sikur t’i dëgjonin sot Sufitë duke thënë në minberat e tyre [të xhamive], ‘Allahu s’është mbi, as nën, as në të djathtë, as në të majtë, as para, as mbrapa, as brenda krijimit, as jashtë tij!’


    Esselamun alejkum we rahmetullahi we berekatuhu!
    Kush nuk është robi i All-llahut, ai është robi i shejtanit.

  16. #16
    Robi i All-llahut
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Në Itali
    Postime
    1,774
    Ku është All-llahu Subhanehu ue Teala?










    Kush nuk është robi i All-llahut, ai është robi i shejtanit.

  17. #17
    Robi i All-llahut
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Në Itali
    Postime
    1,774
    LEJIMI I TË PYETURIT “KU ËSHTË ALLAHU?” DHE PËRGËNJESHTRIM I ATYRE QË MOHOJNË LEJIMIN E KËSAJ



    Dëshmi nga Suneti lidhur me lejimin e të pyeturit “Ku është Allahu?” Nga dëshmitë e pasuesve të Sunetit dhe Xhematit në pohimin e epërsisë [uluww] të Allahut me qenien e Tij mbi krijesat e Tij është pyetja e qartë: ku është Allahu? Është transmetuar nga Imam Muslim në Sahih e tij nga Muawijeh bin el-Hakem es-Sulemij [radi Allahu anhu] i cili ka thënë: “Kisha një robëreshë e cila m’i ruante delet mes Uhudit dhe Xhuwaanijeh. Një ditë prej ditësh, dola të shihja delet e mia dhe pashë që ujku kishte ngrënë njërën prej tyre. Meqë unë s’jam veçse një bir i Ademit [u hidhërova], i mëshova asaj. Pastaj shkova te i Dërguari i Allahut [salallahu alejhi ue selam] [i tregova për këtë] dhe ai më mori në përgjegjësi për këtë. Unë i thashë:

    - O i Dërguar i Allahut, a s’do ta lirosh atë?
    - Sille te unë, - tha ai.
    Kështu, unë e solla atë dhe ai [salallahu alejhi ue selam] e pyeti atë:
    - Ku është Allahu?
    - Mbi qiejt [fis-semaa], - u përgjigj ajo.
    - Kush jam unë?
    - Ti je i Dërguari i Allahut.
    - Liroje, sepse vërtet është besimtare.1.

    Kjo qartë tregon lejimin për të pyetur “Ku?” në lidhje me Allahun dhe për përgjigjen se Ai është mbi qiejt si dhe të faktin që të dëshmosh këtë është iman/besim në Allahun, për shkak të vërtetimit të epërsisë së Allahut mbi krijesat e Tij dhe se Ai është mbi qiejt. Selefi janë pajtuar rreth saktësisë së të pyeturit rreth Allahut dhe se përgjigja që duhet dhënë është se Ai është mbi qiejt. Gjithashtu, selefi kanë refuzuar këdo që ndalonte parashtrimin e kësaj pyetjeje dhe, në fakt, selefi e konsideronin ndalimin e parashtrimit të kësaj pyetjeje të jetë refuzim i veprimit të të Dërguarit të Allahut [salallahu alejhi ue selam] dhe refuzim i epërsisë [uluww] së Allahut. Hadithi i pejgamberit [salallahu alejhi ue selam] mjafton dhe i gjithë lavdi i takon Allahut. Në këtë ka dëshmi kundër atyre që përpiqen ta anulojnë parashtrimin e kësaj pyetjeje. Mirëpo, shumica prej tyre nuk kuptojnë.

    TEKSTI I SELEFIT I CILI TREGON SE ËSHTË E LEJUESHME TË PYETET: KU ËSHTË ALLAHU?

    Sulejman bin Terkhaan et-Tejmij ebul-Mu’temer el-Basrij [v.143H/760] Sedekeh ka thënë:

    “Kam dëgjuar et-Tejmij të thotë:’Nëse pyetem:’Ku është Allahu?’, do të them: në [dmth mbi] qiejt. Nëse pyetem:’Ku ishte Arshi i Tij para se Ai t’i krijonte qiejt?’, do të përgjigjem: Mbi ujë. Nëse pyetem: ‘Ku ishte Arshi i Tij para se Ai të krijonte ujin?’, do të them: Nuk e di’”2.

    “Gjithashtu, kam ekspozuar medhhebin e ndyrë të Xhehmive. Them: Nëse na thuhet:’Ku është Allahu?’, atëherë nuk themi se ai është i mishëruar në gjithçka. Nëse na thuhet:’Ku është Allahu?’, duhet të thuhet: Mbi Arsh dhe mbi qiejt ... Sa i përket çështjes se “ku?” nuk është e zbatueshme në rastin e Allahut, atëherë kjo është baza e qëndrimit të Xhehmit”. Imam el-Alameh el-Hafidh en-Nakid Uthman bin Se’id ed-Darimij [v.280H/893 e.s.] Ai ka thënë në përgënjeshtrimin e atyre që ndalojnë parashtrimin e pyetjes: Ku është Allahu?:3.

    1. se është e lejueshme të pyetet ku është Ai dhe të tregosh për këtë duke thënë se Ai është mbi qiejt; . Pra, reflekto mbi atë çka ka thënë lidhur me atë se ndalimi i të pyeturit “ku?” është baza e Xhehmive. El-Kadij ebu Ja’la Muhamed bin el-Husejn el-Feraa [v.458H/1066 e.s.] Ai ka thënë mbas tregimit të hadithit të robëreshës: “Duhet ta dini se ka dy aspekte të kësaj thënieje:

    2. thënia e pejgamberit [salallahu alejhi ue selam]:’Liroje, se vërtet është besimtare’.

    Sa i përket aspektit të parë, duket qartë se është e lejueshme të pyetet rreth Tij [duke pyetur “Ku?”], dhe është e lejueshme të tregosh se Ai është mbi qiejt. Sepse pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] i tha asaj:”Ku është Allahu?”. Pra, sikur të mos ishte e lejueshme, ai s’do ta pyeste. Ajo u përgjigj duke thënë se Allahu është mbi qiejt dhe pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] e pranoi këtë përgjigje. Kështu, sikur të mos ishte e lejueshme të tregohet rreth Allahut në këtë
    mënyrë, pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] nuk do ta pranonte këtë pyetje”.

    Deri aty ku thotë:

    “Ahmed e ka shqyrtuar këtë në atë që transmetoi në er-Redd ale’l-Xhehmijeh”4.

    1. Në sheriat është e lejueshme për muslimanin të pyesë: Ku është Allahu? . Imam el-Hafidh Shemsudin Muhamed bin Ahmed bin Uthman edh-Dhehebi [v.748H/1347 e.s.] Ai ka thënë mbasi përmendet hadithi i robëreshës: “Në këtë, mund të shohim se krejt ata që pyeten ‘Ku është Allahu?’, bazuar në animin natyror [fitra], do të përgjigjen:’Në [mbi] qiejt’. Ka dy çështje në këtë transmetim:

    2. Përgjigja në këtë: Në [mbi] qiejt.

    Kështu, kushdo që refuzon këto dy çështje, ka refuzuar atë çka el-Mustafa [salallahu alejhi ue selam] ka bërë”5.

    PRANIMI I KËTIJ PARIMI NGA EBUL-HASENEL-ESH’’ARIJ

    Ai ka thënë në el-Ibaneh, në kaptinën mbi Istiua ale’l- Arsh: “Një tjetër dëshmi është se dijetarët [rahimehumullah] kanë transmetuar nga pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] se ka thënë:”Dy këmbët e robit [të Allahut] nuk do të mbesin pa lëvizur përpara Allahut të madhërishëm, derisa të pyetet për punët e tij”. .


    Dijetarët transmetojnë që një njeri kishte ardhur te pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] më një robëreshë zezake dhe kishte thënë:”O i Dërguar i Allahut, dua ta lirojë si shpagim, kështu që a më lejohet ta bëjë këtë? I Dërguari tha:
    - Ku është Allahu?
    - Mbi qiejt [fis-semaa], - u përgjigj ajo.
    - Kush jam unë?
    - Ti je i Dërguari i Allahut.
    - Liroje, sepse vërtet është besimtare”.
    Kjo dëshmon se Allahu është mbi Fronin, mbi qiejt.6.

    PRANIMI I KËTIJ PARIMI NGA ABDULLAH BIN SE’ID BIN KULLAB EL-KETTAN

    Ai ka thënë në librin es-Sifaat, në kaptinën mbi Istiua, në atë çka transmetuam nga ibn Feurek:

    “I Dërguari i Allahut, si krijesa më e dëlirë e më e mirë e Allahut, dhe krijesa më e ditur, e konsideroi të lejueshme të pyeste “Ku?”. Dhe përgjigja e saktë është se Allahu është në [dmth mbi] qiejt dhe kjo dëshmon për iman. Xhehm ibn Sefuan dhe ithtarët e tij nuk e lejuan të pyetej “Ku?”. Po të ishte kjo gabim, i Dërguari i Allahut [salallahu alejhi ue selam] do të ishte i pari që do ta refuzonte dhe do të ishte e detyrueshme që t’i thoshte robëreshës:’Mos fol kështu, sepse po thua se Allahu është i kufizuar dhe në një vend, por thuaj: Ai është gjithkund, jo në një vend. Kjo është e sakta e jo ajo çka the [se Ai është mbi qiejt]’7.

    Nëse kjo që përmendëm nuk mjafton për të verifikuar saktësinë e medhhebit të Xhehmit lidhur me këtë, atëherë çka në lidhje me atë që është e rrënjosur në animin natyror dhe në të kuptuarit e njerëzve? Se, nëse pyet cilindo, qoftë arab, qoftë joarab, besimtar apo mosbesimtar: Ku është Zoti yt?, ata s’do të përgjigjen ndryshe veçse:’Në qiej’, nëse do të . Madje, i Dërguari i Allahut [salallahu alejhi ue selam] e lejoi këtë [përgjigje], për shkak të dijenisë së tij rreth përmbajtjes së tij e të qenët e saktë dhe se kjo e bën të detyrueshme imanin për atë që e thotë [dmth që thotë se Allahu është mbi qiejt]. Nga ky shkak, i Dërguari i Allahut [salallahu alejhi ue selam] dëshmoi se ajo kishte iman, kur e shprehu këtë. Pra, si mund të jetë e vërteta në kundërshtim me këtë, kur Libri e shpreh dhe dëshmon për këtë?

    ketë mundësi ta artikulojë këtë; nëse jo, do të tregojë jo drejt tokës, bregdetit apo kodrës, por do të tregojë në drejtim të qiellit. Nuk gjejmë dikë tjetër veç Xhehmive të cilët pyeten për Zotin e tyre dhe thonë se Ai është gjithkund, duke pohuar se janë njerëzit më të mirë. Pra, intelekti u mjegullua, transmetimet u lanë dhe vetëm Xhehmi dhe pesëdhjetë burra të tjerë qenë udhëzuar! Kërkojmë shpëtim te Allahu nga çrregullimet. Pastaj, Ibn Feurek tha: “Ai – rahimehullah – pohoi në këtë kaptinë diçka nga medhhebi i tij:

    Së pari, se është e lejueshme të pyetet: Ku është Allahu? Së dyti, saktësia e përgjigjes në këtë me ‘në [mbi] qiej’ dhe, së treti, kjo i referohet një konsensusi në veçanti dhe në përgjithësi”8.


    __________________________________________________ ______________

    1. Transmetuar nga Muslim, 537.
    2. Transmetuar nga el-Lalika’i, vëll.3, f.401 dhe transmetuar nga edh-Dhehebij në el-Uluww, f.130.
    3. Er-Redd ala’l-Marisij, vëll.1, f.489.
    4. El-Kadu ebu Ja’la el-Firaa, Ibtaal ut-Te’uilat [Kuvajt: Mektebet Dar edh-Dhehebi, 1410H, botimi i parë, botues Muhamed el-Hamud en-Nexhdij], vëll.1, f.232.
    5. El-Uluww, f.28.
    6. El-Esha’rij, el-Ibaneh, f.103.
    7. Shënim: Pra, madje edhe Ibn Kullab, më në fund, i kuptoi pohimet qesharake të Xhehmit dhe të ithtarëve të tij, të cilat, fatkeqësisht, janë ringjallur nga vëllazëria Keutherite e Esharive bashkëkohorë.
    8. Kjo qe transmetuar prej tij nga Shejhul-Islam ibn Tejmije në Dera et-Te’arud, vëll.6, f.193; Nekd ut-Te’siis, f.51-53 dhe Mexhmu el-Fetaua, vëll.5, f.319; Ibn el-Kajjim, es-Seua’ik el-Murseleh, vëll.4, f.1238; Ixhtima’e Xhujush il-Islamijeh, f.282. .
    Kush nuk është robi i All-llahut, ai është robi i shejtanit.

  18. #18
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028
    hajde kastraveca hajde!!!

    dmth ai qe jeton ne himalaja eshte me afer Allahut se ne qe jetojme ne fushe? Ata qe shkojne ne orbite qenkan akoma me afer Allahut prej neve qe jetojme nen nivelin e detit ???

    Nese Allahu ka ekzistuar para krijimit te arshit pa qene mbi Arsh me Qenien e Tij? Pse ndryshoi gjendje pas krijimit te Arshit? A nuk eshte ndryshimi i gjendjes cilesi e krijesave???

    Imam Aliu r.s ka thene: Ishte Allahu kur Arshi nuk ishte dhe Ai (Allahu) eshte ashtu sic ishte edhe pas krijimit te Arshit!!!!
    RIPPR

  19. #19
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    06-07-2012
    Postime
    109
    Citim Postuar më parë nga Acid_Burn Lexo Postimin
    hajde kastraveca hajde!!!

    dmth ai qe jeton ne himalaja eshte me afer Allahut se ne qe jetojme ne fushe? Ata qe shkojne ne orbite qenkan akoma me afer Allahut prej neve qe jetojme nen nivelin e detit ???

    Nese Allahu ka ekzistuar para krijimit te arshit pa qene mbi Arsh me Qenien e Tij? Pse ndryshoi gjendje pas krijimit te Arshit? A nuk eshte ndryshimi i gjendjes cilesi e krijesave???

    Imam Aliu r.s ka thene: Ishte Allahu kur Arshi nuk ishte dhe Ai (Allahu) eshte ashtu sic ishte edhe pas krijimit te Arshit!!!!
    a mjer per ju !!!juve tju rroje kosherja se bletet kan ik me kohe.ju vetem filozofoni.asnje argument nga kurani dhe suneti nuk keni,asnje fjale nga fjalet e sahabeve nuk kemi .vetem trillime dhe filozofi te lashte greke.a mjer per ju .

    vetem nje pergjigje ka per ju

    Me te vertet askush nuk eshte si Ai,Ai eshte qe degjon gjithcka dhe shikon gjithcka.

    ik shko lexo na i liber te socratit apo pitagores se nga kurani dhe suneti skeni asgje ju .

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-04-2010
    Postime
    50
    Nese padituria dhe injoranca kanë emer tjeter, atëherë do të ishte aj emer "Acid Burn".

    Qka do të thotë kjo "Imam Aliu r.s"?


    Aliu (RadiAllahu anhu - Allahu qoftë i kenaqur më të) ka pas akideh të saktë dhe të paster, dhe në ketë që e ke postura, është argument kunder teje, e jo argument për ty:

    Allahu është El-Ewwel (I Pari), dhe El-Akhir (I fundit), Edh-Dhahir wa-l-Batin, keshtu që Aj I Lartësuari ka qenë para krijimit, dhe do të jetë edhe pas Tij, pa fund. Problemi i juaj, së ju keni mendime të keqija për Krijuesin e Gjithësisë, dhe e perngjasoni më krijesat e Tij, keshtu që nuk mundeni më kuptu, së asgje dhe askush nuk është si Allahu, i Paster nga qdo e metë dhe qdo shirk i cili i pershkruhet.
    "...Thuaj: “A janë ata që dijnë, njësoj me ata që nuk dijnë?”..." (Ez Zumer:9)

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •