Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 48
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    përjashtuar
    Postime
    1,008
    *

    Edhe une gjithashtu e kuptova, sipas postimeve qe u sollen, se All-llahu qenka diku (shume) lart.

    Prandaj dhe me lindi pyetja:
    Si shpjegohet Ajeti, ne te cilin thuhet: "Unë jam më afër se damari i qafës suaj" ?


    *

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-07-2011
    Postime
    30

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-07-2011
    Postime
    30
    Vëllezër të nderuar, qëllimi i krijimit të njeriut në këtë botë është që ta adhurojë Allahun dhe mos t’i shoqërojë Atij asgjë. Kështuqë, çështja themelore me të cilën duhet të angazhohet muslimani, është që besimi, bindjet dhe veprat e tij të jenë të pastërta vetëm për hirë të Allahut. Por, duke pasur parasyshë se në mesin e muslimanëve vërehen gabime në këtë drejtim, do të përmendim disa prej tyre, me shpresë mirëkuptimi dhe përmirësimi.



    Disa gabime në mesin e muslimanëve, në çështjet e akides:

    1-Bindja se Allahu (azzevexhel) gjithë këtë krijim, gjithë këtë gjithësi, njerëzit dhe xhinët i ka krijuar për shkak të Pejgamberit (salallahualejhiveselem): Kjo bindje ka ekzistuar një kohë të gjatë tek muslimanët, por në popullin e thjeshtë kjo bindje ekziston akoma. Kjo bindje paraqitet edhe në mevlud në të cilin thuhet: “Gjithë alemin veç për ty e kam jaratis”, që don të thotë: Gjithë këtë botë vetëm për ty e kam krijuar. Kjo bindje është bazuar në një hadith në të cilin thuhet: “Ademi (alejhiselam), pasi e bëri gabimin ndaj Allahut dhe kafshoi pemën e ndaluar, atëherë i kërkoi falje Allahut dhe tha: O Zot, për hirë të Muhamedit falma gabimin. Allahu (azzevexhel) i tha: O Adem, ku e din ti Muhamedin? Ademi tha: E pashë te dera e Xhenetit emrin tënd Allah nga njëra anë, dhe emrin Muhamed nga ana tjetër, dhe e kuptova që nuk e vëndon afër emrit Tënd ndonjë emër tjetër, përveçse ai është emri më i dashur tek Ti. Për hirë të Muhamedit, më falë këtë gabim. Allahu i tha: Po ta fali gabimin për hirë të Muhamedit, se edhe për shkak të tij ju kam krijuar”.

    Ky hadith është i shpifur, është gënjeshtër që ka dalur nga njerëzit, dhe nuk është fjalë e Pejgamberit (salallahualejhiveselem). Ndersa Allahu (azzevexhel) thotë: “Unë nuk i krijova xhinët dhe njerëzit për tjetër, pos që të më adhurojnë.” (Edh-Dharijat - 56)



    2-Bindja se Allahu është gjithkund (me qenien e Tij): Shumë prej muslimanëve e kanë bindjen se Allahu është gjithkund, Allahu është me ty kudo që të jeshë. Kjo bindje është e gabuar dhe është një bindje e një grupi të devijuar të cilët quhen Esh’ari.

    E vërteta dhe sipas Ehli Sunetit është se Allahu është mbi shtatë kat qiej, mbi Arshin e Tij. Allahu (azzevexhel) thotë: “Mëshiruesi qëndron mbi Arsh.” (TaHa - 5) Gjithashtu dhe Pejgamberi (salallahualejhiveselem) i bëri pyetje një shërbetores dhe i tha: “Kush jam unë? Ajo tha: Ti je Pejgamber i Allahut. Pastaj e pyeti: Ku është Allahu? Ajo tha: Allahu është mbi qiell. Pejgamberi (salallahualejhiveselem) tha: Lëshonie se ajo është muslimane”. Ka dhe shumë argumente tjera që vërtetojnë se Allahu është mbi shtatë kat qiej, mbi Arsh, e nuk është gjithund (me qenien e Tij), por Allahu është gjithkund me diturinë, shikimin dhe dëgjimin e Tij, dhe Ai e sheh, e dëgjon dhe e di çdo gjë.



    3-Mendimi se nëse e thua shehadetin dhe më nuk bën asnjë punë të islamit, ti megjithatë je musliman dhe ke për të hyrë në Xhenet: Kjo bindje është e gabuar dhe është bindje e një grupi të devijuar të cilët quhen Murxhieh, dhe sipas tyre nëse e thua shehadetin, ka përfunduar puna yte dhe ti ke për të hyrë në Xhenet.

    http://www.omerbajrami.com/index.php...tema&Itemid=62

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-04-2010
    Postime
    50

    3-Mendimi se nëse e thua shehadetin dhe më nuk bën asnjë punë të islamit, ti megjithatë je musliman dhe ke për të hyrë në Xhenet: Kjo bindje është e gabuar dhe është bindje e një grupi të devijuar të cilët quhen Murxhieh, dhe sipas tyre nëse e thua shehadetin, ka përfunduar puna yte dhe ti ke për të hyrë në Xhenet.
    Ketu Omer Bajrami i ka jap vetvetes një Knock Out. Aj vetë thotë, se secili që e thote shahadetin është musliman, edhe nese benë shirk dhe kufr të madh nga mosdija.

    Sipas tij, shirku i madh nese behet nga te'vili apo xhehli, arsytohet dhe vepruesi i ketij krimi ende eshtë prej milletit të Ibrahimit.

    Aj që i benë sexhde diellit apo henes, por e shqipton shahadetin dhe eshtë xhahil, ende qenka musliman tek keta.

    Më ketë, jo vetem që vetëvetes i ka jep një shuplak në fytytë, por ka dal nga ixhmaja e muslimaneve, qysh nga gjeneratat e para e deri me tani.


    Ali Al Khudejr ka thenë:


    في باب الشرك الأكبر؛ فلا عذر بالجهل، وهذا محل إجماع - نقل الإجماع في عدم العذر بالجهل ابن القيم في "طريق الهجرتين" ونقله أئمة الدعوة-
    فكل من فعل الشرك الأكبر؛ بأن ذبح لغير الله، أو استغاث بالأولياء أو المقبورين، أو شرع قانونا ونحوه؛ فهو مشرك، ولو كان جاهلا أو متأولا أو مخطئا.
    قال ابن تيمية في الفتاوى [20/38 - 37]: (" فَاسْمُ الْمُشْرِكِ ثَبَتَ قَبْلَ الرِّسَالَةِ) اهـ
    ومعنى كلام ابن تيمية؛ انه يسمى مشركا إذا عدل بربه وأشرك به، "ولو قبل الرسالة"؛ أي ولو كان جاهلا
    .

    "Dhe Ibnu-l-Kaijim e transmeton ixhman sa i perketë qeshtjes së mospranimit të arsytimit në shirkut të madh, dhe ketë ixhma e cekë në "Tariku-l-hixhretejn" dhe imamet e daves (së nexhdit) e kanë transmetuar gjithëashtu. Keshtu që, secili që benë shirk të madh, siq është berja kurban (therrja - sakrifica) për dikend tjeter pos Allahut, apo kerkon ndihmë nga eulijat (i benë dua atyre) apo të vdekurve, apo benë kushtetua (pershkruan ligje dhe norma) dhe të ngjajshme (prej shirkut të madh), i tilli është mushrik, edhe nese është i padituri (xhahil) apo e ka nga teuili (keqkuptimi) apo nga gabimi (khatta). Ka thenë Ibnu Tejmijje në "Fetaua" (Vellimi 20, 37-38): "Dhe emri mushrik vertetohet para risales (huxhes).." Do të thotë së Ibn Tejmijje e quan "mushrik" atë i cili i pershkruan Allahu shok, "vertetohet para risales", do të thotë edhe nese është i paditur (xhahil).." (Mbaron citati)



    أئمة الدعوة - منذ الإمام العلامة الشيخ محمد بن عبد الوهاب إلى وقتنا الحاضر - وهم مجمعون بدون استثناء؛ على عدم العذر بالجهل في الشرك الأكبر، بل من ذبح لغير الله أو استغاث ودعا الموتى أو صرف أي نوع من أنواع العبادة لغير الله، أو شارك الله في التشريع؛ فإنهم يسمونه مشركا، ولو كان جاهلا أو متأولا أو مقلدا.



    ”Imamet e daves (së nexhdit) prej dijetarit të madh Muhammed ibn AbdilVehhab e deri në kohen tonë, të gjithë janë pajtuar pa perjashtim, së nuk pranohet arsytimi më injorancë (xhehl) në shirk të madh (adhurim – ibadet dikujt tjeter pos Allahut). Secili që benë kurban (sakrificë – pren kafshë) për dikend tjeter pos Allahut, apo kerkon ndihmë dhe shpetim nga dikush tjeter pos Tij, apo i benë thirrje (dua) vdekurve apo e benë cilindo ibadet dikujt tjeter pos Allahut, apo i benë shok Allahut të Madhëraur në ligjëdhenje dhe vendosje të normave, i tili quhet mushrik edhe nese është i paditur (xhahil), apo ka te’vil) keqkuptim, apo ka pasuar qorraz (ka berë taklid). ” (Mrabon citati)
    Ndryshuar për herë të fundit nga Abdur-Rahman70 : 11-07-2012 më 06:11
    "...Thuaj: “A janë ata që dijnë, njësoj me ata që nuk dijnë?”..." (Ez Zumer:9)

  5. #25
    Robi i All-llahut
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Në Itali
    Postime
    1,774
    Citim Postuar më parë nga Norça.li Lexo Postimin
    *

    Edhe une gjithashtu e kuptova, sipas postimeve qe u sollen, se All-llahu qenka diku (shume) lart.

    Prandaj dhe me lindi pyetja:
    Si shpjegohet Ajeti, ne te cilin thuhet: "Unë jam më afër se damari i qafës suaj" ?


    *
    " Dija e Tij i përfshin ata dhe dija e Tij përfshin gjithçka nga krijesat e Tij. Dhe Ai është mbi Arshin e Tij. Në këtë mënyrë dijetarët e kanë shpjeguar këtë; ajeti, nga fillimi e deri në fund, tregon për dijen”.

    Selamun alejkum.
    Kush nuk është robi i All-llahut, ai është robi i shejtanit.

  6. #26
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028
    Nuk ka 'Ku' per ATE qe ka krijuar 'ku-ne' Nuk ka 'si' per ATE qe ka krijuar 'si-ne'

    Allahu nuk ishte mbi arsh kur arshi nuk ishte i krijuar! Ai xh.sh vazhdon te jete sic ishte!

    Si e kuptoni ju thenien e Imam Tahaviut: Dhe nuk e perfshijne Ate (Allahun) 6 drejtimet?
    RIPPR

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    8

    Për: A ekziston All-llahu në ndonjë vend. Flet Imam Albani rahimehullah

    Kthehuni ne kete teme,sepse eshte shume me rendesi.Pasi ky hoxha flet me logjike per gjera gajb,atehere detyrohemi ta kundershtojme po me te njejten logjike. https://www.facebook.com/notes/drilo...70093199765111

  8. #28
    .................... Maska e iktuus
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261

    Për: A ekziston All-llahu në ndonjë vend. Flet Imam Albani rahimehullah

    Vertet ju mjekrrosha mund te pohoni se jeni ne gjendje te perceptoni nje teori te till.
    Ju mendoni se shkall -shkall arrihet te maja? Dhe Pika me e larte quhet Perendi?
    Pse jeni kaq te sigurt per kete teori?
    Cili eshte fakti qe e konstaton ate?
    Eshte e vertet kur thuhet: Aftesit e njeriut shkojn pertej imagjinates se tij.
    Personalisht mendoj se ju perdorni aftesit per te krijuar imagjinaten. Per mua perralla qe besoni ju dhe nje liber me aventur Fantastiko-shkencore eshte e njejte, Une si lexues mund te bindem nga te dy shkrimet pasi artistikja dhe komplesiviteti qe ndodhet mbi te mund te me terheqi kuriozisht...
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  9. #29
    ariiii Maska e Arber gerguri
    Anëtarësuar
    16-10-2006
    Vendndodhja
    Bardh i Madh - Fushe Kosove
    Postime
    809

    Për: A ekziston All-llahu në ndonjë vend. Flet Imam Albani rahimehullah

    Turp per muslimanet qe te pohojn per Allahun, me te Lartin, se Ai eshte gjithandej, e ku do.

    I paster eshte Ai nga ajo cfar i mveshin keta bidatxhinje.

    Te mohosh ngritjen e Tij, perkunder ajeteve te qarta dhe haditheve, kjo eshte kufr.

    Te gjithe dijetaret e selefit, prej sahabeve e deri me tani kane pohuar ngritjen e Allahut mbi Arsh, ashtu qysh i takon Madheshtise se Tij, pa ndonje perngjasim te krijesa

    T'i etikosh pasuesit e hakkut ne ditet e sotme me emra vehabi etj, te cilet pohojne ngrijten e Allahut mbi Arsh, eshte kulminacioni i injorances dhe devijimit ta qarte perball saj.

    Pra nese eshte keshtu, atehere si mund t'i quajme ata te cilet e pohuan ngritjen e ALlahut 1000 vite para Abdul Wehabit, pra qe nga sahabet r.a e keshtu duke i pasur keta ne kete qeshtje prej dijetareve te hakut dhe keshtu ne vargun e tyre qe edhe Abdul wehabai r.a, e deri me sot

    Si mund te themi qe Allahu eshte gjithandej e ku do, (mbrenda universit), kur Allahu ishte edhe para se te krijohej universi. Pastaj sa do qe universi te jet i madh, numerikisht i pa llogaritur ne gjeresi, prap themi se universi eshte krijim i Allahut. Dhe nese do te ishte se Allahu eshte ku do, ateher ju do te jeni ata qe po i jepni forme dhe madhesi Allahut, sepse po e perkufizoni Allahun mbrenda universit. Ndersa themi qe universi pra numerikisht i pa llogaritur ne gjeresi eshte vetem nje krijim prej krijesave te Allahut, e qe eshte vetem nje grimce ne propercion me Arshin (fronin) e Allahut, ndersa edhe Arshi eshte krijese e Allahut. Atehere si i japni forme apo e perkufizoni qendrimin e ALlahut ku do, mbrenda nje grimce, e qe quhet univers.

    Si mund te themi qe Allahu eshte ku do me qenien e Tij, gjithekendej e andej, kur qarte kemi argumente nga kur'ani dhe sunneti se Allahu eshte me i Larti. Si do te lejonte qe Allahu te jete baraz apo nen krijimin e Tij, nese do te themi qe ALlahu eshte ku do.

    JO, ne themi qe Allahu eshte ngritur mbi Arsh (fronin e |Tij) ashtu qysh i takon madheshtise se Tij, pa ndonje perngjasim te krijesave te Tij, sa i perket qendrimit apo ngritjes mbi Arsh.

    Ndersa Arshi (froni i Tij) eshte mbi 7 qiejt, pra me i larti dhe me i madhi nga krijesat. Allahu eshte mbi krejt keto, eshte me i Larti dhe nuk lejon qe krijesat te jene barabart apo mbi Te, ose rreth Tij.

    Allahu eshte i ndare nga krijimi i Tij, pra lart tyre, duke qene i Gjithedijshem, dhe Gjithepames per cdo gje ne toke dhe qiej.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Arber gerguri : 26-03-2013 më 14:31
    S'ka te adhuruar me te drejte, perveq Allahut

  10. #30

    Për: A ekziston All-llahu në ndonjë vend? sipas Kuranit dhe Sunnetit

    Esselamu Aleikum,

    Sipas mendimit tim duke u bazuar në Kuran dhe Sunnet dhe dijetar të Islamit besoj se qenia e Allahut mbetet enigmë, ndërsa esenca (vetëdija) e Allahut përfshinë cdo gjë, ... Sikur kur në Kuran (10-61)thuhet: ...

    "Zotit tënd nuk mund ti fshihet as në tokë e as në qiell as një atom e as më i vogël se atomi e as më i madhë, por vetëm sa është evidentuar në librin e sigurtë."


    Ja disa aluzione nga Kurani dhe Sunneti se ku mund të ndodhet Allahu xh.sh. Nga këto ajete e të tjera kanë pasuar interpretime nga më të ndryshme të dijetarëve, prej asaj që Allahu është vendosur mbi Arsh e deri te ajo se Allahu është kudo.


    2-115.
    Të All-llahut janë edhe Lindja edhe Perëndimi, dhe ngado që të ktheheni, është fytyra e All-llahut. Vërtetë, All-llahu është Gjithë-përfshirës e i Gjithë-dijshëm.

    20-5
    I Gjithëmëshirshmi, që është i vendosur mbi Arsh.

    20-6
    Të tij janë ckado që është në qiell dhe ckado që është në tokë, dhe ckado që ndodhet në mes tyre…

    20-46.
    Ai (All-llahu) tha: "Mos u frikësoni, se Unë jam me ju, dëgjoj dhe shoh.

    41-54…"Vërtetë A nuk është Ai që ka përfshirë çdo gjë.

    43.84.
    Ai është që në qiell është All-llah dhe në tokë All-llah, Ai është I urti, I dijshmi

    58-7.
    A nuk e di ti se All-llahu di cka ka në qiej dhe cka ka në tokë?! Nuk bëhet bisedë e fshehtë mes tre vetave e të mos jetë ai I katërti; e as mes pesë vetave e të mos jetë Ai I gjashti, e as mes më pak vetave dhe as mes më shumë vetave,"Ai është me ta kudo që të ndodhen" Pastaj në ditë e kijamtit I njofton ata me atë që kanë punuar. Me të vërtetë Allahu është I Gjithëdijshëm.

    50-16
    Ne e kemi krijuar njeriun dhe dime se c’pëshpërit ai në vetvete dhe Ne jemi më afër tij se damari I qafës së tij.

    64-4
    "Me të vërtetë Allahut nuk i fshihet asgjë në qiej e as në tokë".

    (Buhari,LXXXI:38).
    … Kur Unë (Allahu i don të dashurit e tij) e dua, “Unë jam dëgjimi I tij me anë të cilit ai dëgjon, dhe shikimi I tij me anë të cilit shikon, dora e tij me anë të cilës ai merr dhe këmba e tij me anë të cilës ai ecën.”

    Selam
    Ndryshuar për herë të fundit nga ocean : 31-03-2013 më 03:12
    "Koka duhet përkulur zemrës"

  11. #31
    ariiii Maska e Arber gerguri
    Anëtarësuar
    16-10-2006
    Vendndodhja
    Bardh i Madh - Fushe Kosove
    Postime
    809

    Për: A ekziston All-llahu në ndonjë vend? sipas Kuranit dhe Sunnetit

    Citim Postuar më parë nga ocean Lexo Postimin
    Esselamu Aleikum,

    Sipas mendimit tim duke u bazuar në Kuran dhe Sunnet dhe dijetar të Islamit besoj se qenia e Allahut mbetet enigmë, ndërsa esenca (vetëdija) e Allahut përfshinë cdo gjë, ... Sikur kur në Kuran (10-61)thuhet: ...

    "Zotit tënd nuk mund ti fshihet as në tokë e as në qiell as një atom e as më i vogël se atomi e as më i madhë, por vetëm sa është evidentuar në librin e sigurtë."


    Ja disa aluzione nga Kurani dhe Sunneti se ku mund të ndodhet Allahu xh.sh. Nga këto ajete e të tjera kanë pasuar interpretime nga më të ndryshme të dijetarëve, prej asaj që Allahu është vendosur mbi Arsh e deri te ajo se Allahu është kudo.


    2-115.
    Të All-llahut janë edhe Lindja edhe Perëndimi, dhe ngado që të ktheheni, është fytyra e All-llahut. Vërtetë, All-llahu është Gjithë-përfshirës e i Gjithë-dijshëm.

    20-5
    I Gjithëmëshirshmi, që është i vendosur mbi Arsh.

    20-6
    Të tij janë ckado që është në qiell dhe ckado që është në tokë, dhe ckado që ndodhet në mes tyre…

    20-46.
    Ai (All-llahu) tha: "Mos u frikësoni, se Unë jam me ju, dëgjoj dhe shoh.

    41-54…"Vërtetë A nuk është Ai që ka përfshirë çdo gjë.

    43.84.
    Ai është që në qiell është All-llah dhe në tokë All-llah, Ai është I urti, I dijshmi

    58-7.
    A nuk e di ti se All-llahu di cka ka në qiej dhe cka ka në tokë?! Nuk bëhet bisedë e fshehtë mes tre vetave e të mos jetë ai I katërti; e as mes pesë vetave e të mos jetë Ai I gjashti, e as mes më pak vetave dhe as mes më shumë vetave,"Ai është me ta kudo që të ndodhen" Pastaj në ditë e kijamtit I njofton ata me atë që kanë punuar. Me të vërtetë Allahu është I Gjithëdijshëm.

    50-16
    Ne e kemi krijuar njeriun dhe dime se c’pëshpërit ai në vetvete dhe Ne jemi më afër tij se damari I qafës së tij.

    64-4
    "Me të vërtetë Allahut nuk i fshihet asgjë në qiej e as në tokë".

    (Buhari,LXXXI:38).
    … Kur Unë (Allahu i don të dashurit e tij) e dua, “Unë jam dëgjimi I tij me anë të cilit ai dëgjon, dhe shikimi I tij me anë të cilit shikon, dora e tij me anë të cilës ai merr dhe këmba e tij me anë të cilës ai ecën.”

    Selam
    Qeshtja e qedrimit te Allahut, eshte 'Gajb', gje e pa ditur, perveq asaj cfar ka ardh ne kur'an dhe sunnet, dhe menyra e te kuptuarit prej te pareve tane (Sahabeve).

    Nuk te lejohet ty te thuash rreth kesaj qeshtje, "Sipas mendimit tim, ose une mendoj'', Sepse keshtu kane devijuar ne kete mesele, prej tyre edhe grupacioni i njohur Eshari dhe Mu'tezilet.

    Mjere per ate, i cili perball argumenteve ne kur'an dhe sunet, dhe menyres se te kuptuarit nga sahabet, jap mendime te tija filozofike te shtrembeta, dhe keshtu devijon nga rruga e Ehlu sunnetit.

    Ajetin qe kam cituar ne te kuq, mos e sjell keshtu me nje perkthim te shtremberuar dhe qe huton lexuesin, sepse keshtu ai do te mendoj se pra; Edhe toka edhe qiejt qenkan Allah. Kjo ide e gabuar e grupacioneve te ndryshme, keshtu duke bazuar ne te kuptuarit e shtrembete te ajeteve, dhe pa u refeuar dijes se mirefillte te sahabeve, te cilin kishin prezent mesuesin me te mire te njerzimit pejgamberin salall llahi aljehi we sel lem.

    Ajeti ne fjale, ka kete kuptim dhe jo ate qe ti ke sjell nga perkthyesi Sherif Ahmeti.

    Ai eshte qe ne qiell eshte i vetmi ILAH (I Vetmi qe meriton te adhurohet), dhe i vetmi ILah ne toke, (I Vetmi qe meriton te adhurohet ne toke), Ai eshte i Gjithe Urti, dhe i Gjithdijshmi.

    E Shef qe cdo here kur Allahu flet per rreth ketyre ajeteve, cdo here sjell edhe nje nga Cilesite e Tija te persosura, Pra Gjithe dijen qe ka ne Toke dhe Qiej, Keshtu duke qene Mbi keto, i ndare nga ky krijim (Toka dhe Qiejt), I ngritur mbi Fronin e Tij, ashtu qysh i takon Madherise se Tij. Ai edhe duke qene mbi keto, eshte I Gjithe Dijshem dhe Gjithepames per keto, asgje nuk i ik nga dija e Tij.

    Kur thot se Allahu eshte me afer teje, aq sa vena e qafes, Ai eshte aty, me Dijen absolute. Atij nuk i mshifet asgje (prej Dijes se Tij) qofte mendimet tona te mshefta apo shikimet tona tinzare apo bishtazi, etj.

    Kjo pra, Dija e Allahu eshte ku do prezent, dhe Allahu eshte i ndare me qenien e Tij nga ne dhe i gjithe universi, i ngritur mbi Fronin e Tij, ashtu qysh Allahu ka percaktuar per Veten eTij, dhe qysh i shkon Madherise se Tij.
    S'ka te adhuruar me te drejte, perveq Allahut

  12. #32

    Për: A ekziston All-llahu në ndonjë vend. Flet Imam Albani rahimehullah

    Në Emër të Allahut që është “Më I Mëshirshmi ndaj atyre që janë të mëshirshëm”*(Kur’an 12:64)

    Eudhu Bilahe Mino-Shejtane Rraxhim
    Bismilahe Rrahmane Rrahim,



    Citim Postuar më parë nga Arber gerguri Lexo Postimin

    Nuk te lejohet ty te thuash rreth kesaj qeshtje, "Sipas mendimit tim, ose une mendoj'',...
    Esselamu Aleikum,

    I nderuari Arber,

    Më fal që po ta them (Allahu na zbut zemrat e na shtoftë urtësin) por ta kishte thënë këtë që ke thënë ti më sipër (para publikut) ndonjë armik i Islamit do të arsyetohej, por një musliman? InshaAllah të falet se me siguri nga mosdija e bën, edhe pse një dëm të madhë po i shkakton këtij dini. A e din ti sa e sa herë Allahu në Kuran na thërret që ne ta përdorim mendjen e të meditojmë për atë c'farë lexojmë aty?

    Ti nuk mund të kesh të drejtë dhe autoritet të më urdhërosh mua që mos ta përdor mendjen, se unë nuk jam nxënës i yti dhe nuk i takoj kësaj ideologjie të prapambetur apo medhhebit tënd. Ke të drejtë të më këshillosh mua e të tjerët me butësi ashtu siq i ka hije një muslimani, se me arrogancë (kualitet i shejtanit) jo që nuk i mbush mendjen askujt, por edhe i bën dëm vet asaj që ti mundohesh ta mbrosh me zemër e me shpirt.

    Në qoftë se sipas medhhebit tuaj nuk na lejohet të shprehim mendimin tonë atëherë pse na është e lejuar ta lexojmë Kur'anin. Më mirë na ndalo të gjithëve që të mos e lexojmë as Kur'anin se qenka kot në qoftë se nuk na lejohet të diskutojmë, të meditojmë e shprehim mendimin tonë për atë që lexojmë. Sipas teje si duket vetëm dijetarët janë ata që duhet lodhur trurin për ne! Por po harron se edhe dijetarët mund të gabojnë.

    Dhe ta dish se edhe sahabet e edhe dijetarët (Paqja qoftë me ta) nuk janë pajtuar në të gjitha qështjet. Pra interpretimi i Kur'anit nuk është absolut, është plot alegori (deklaratë e Kuranit), dhe kot mundoheni ta kufizoni, se për gjëra absurde si 'nuk lejohet të përdorësh mendjen' mund të bindni vetëm ndonjë kalama.



    Citim Postuar më parë nga Arber gerguri Lexo Postimin

    Ajetin qe kam cituar ne te kuq, mos e sjell keshtu me nje perkthim te shtremberuar dhe qe huton lexuesin, sepse keshtu ai do te mendoj se pra; Edhe toka edhe qiejt qenkan Allah. ....

    Ajeti ne fjale, ka kete kuptim dhe jo ate qe ti ke sjell nga perkthyesi Sherif Ahmeti.

    Ai eshte qe ne qiell eshte i vetmi ILAH (I Vetmi qe meriton te adhurohet), dhe i vetmi ILah ne toke, (I Vetmi qe meriton te adhurohet ne toke), Ai eshte i Gjithe Urti, dhe i Gjithdijshmi.

    ....
    Prap me urdhëra! Eshtë e drejta jote në qoftë se ti mendoni se ky ajet i interpretuar kështu nga Sherif Ahmeti është i shtrembëruar. Por vetëm pse ti mendon se është i shtrembëruar nuk do të thotë se me të vërtetë është i shtrembëruar, dhe nuk do të thotë se ka atë kuptim që ju po imagjinoni në qoftë se qëndron perkthimi i Sherif Ahmetit.

    Nuk është vetëm Sherif Ahmeti që e ka përkthyer apo interpretuar këtë ajet në këtë mënyrë. Ja ku i ke edhe tre përkthyesit internacional më të popullarizuar që e kan interpretuar këtë ajet pak a shumë në të njëjtën mënyrë:


    Abdullah Yusuf Ali: It is He Who is Allah in heaven and Allah on earth; and He is full of Wisdom and Knowledge.

    Eshtë Ai që është Allah në qiell dhe Allah në tokë: dhe Ai është plot me Urtësi dhe Njohuri.

    Marmaduke Pickthall: And He it is Who in the heavens is Allah, and in the earth Allah. He is the Wise, the Knower.

    Dhe Ai është që në qiell është Allah, dhe në tokë Allah. Ai është i Urti, i Dituri.

    Mohammad Habib Shakir: And He it is Who is Allah in the heavens and Allah in the earth; and He is the Wise, the Knowing.

    Dhe Ai është që është Allah në qiell dhe Allah në tokë; dhe Ai është i Urti, i Dituri.

    Vëlla i dashur ti ke të drejtë të marrësh atë interpretim të Kur'anit që rezonon me qenien tënde, por nuk ke të drejtë tua imponosh të tjerëve mendimin tënd dhe ti kërcënosh me devijim në qoftë se për ata ajo që mendon ti dhe mësuesit e tu nuk rezonon me qenien e tyre.

    E lus Allahun të më falë në qoftë se kam gabuar në dicka që unë kam sjellur këtu.

    "...O Zoti im, më shto dituri!.."
    Kur’an 20:113-114

    UAllahu Alim,

    Selam
    Ndryshuar për herë të fundit nga ocean : 02-04-2013 më 12:53
    "Koka duhet përkulur zemrës"

  13. #33
    ariiii Maska e Arber gerguri
    Anëtarësuar
    16-10-2006
    Vendndodhja
    Bardh i Madh - Fushe Kosove
    Postime
    809

    Për: A ekziston All-llahu në ndonjë vend. Flet Imam Albani rahimehullah

    Citim Postuar më parë nga ocean Lexo Postimin
    Në Emër të Allahut që është “Më I Mëshirshmi ndaj atyre që janë të mëshirshëm”*(Kur’an 12:64)

    Eudhu Bilahe Mino-Shejtane Rraxhim
    Bismilahe Rrahmane Rrahim,





    Esselamu Aleikum,

    I nderuari Arber,

    Më fal që po ta them (Allahu na zbut zemrat e na shtoftë urtësin) por ta kishte thënë këtë që ke thënë ti më sipër (para publikut) ndonjë armik i Islamit do të arsyetohej, por një musliman? InshaAllah të falet se me siguri nga mosdija e bën, edhe pse një dëm të madhë po i shkakton këtij dini. A e din ti sa e sa herë Allahu në Kuran na thërret që ne ta përdorim mendjen e të meditojmë për atë c'farë lexojmë aty?

    Ti nuk mund të kesh të drejtë dhe autoritet të më urdhërosh mua që mos ta përdor mendjen, se unë nuk jam nxënës i yti dhe nuk i takoj kësaj ideologjie të prapambetur apo medhhebit tënd. Ke të drejtë të më këshillosh mua e të tjerët me butësi ashtu siq i ka hije një muslimani, se me arrogancë (kualitet i shejtanit) jo që nuk i mbush mendjen askujt, por edhe i bën dëm vet asaj që ti mundohesh ta mbrosh me zemër e me shpirt.

    Në qoftë se sipas medhhebit tuaj nuk na lejohet të shprehim mendimin tonë atëherë pse na është e lejuar ta lexojmë Kur'anin. Më mirë na ndalo të gjithëve që të mos e lexojmë as Kur'anin se qenka kot në qoftë se nuk na lejohet të diskutojmë, të meditojmë e shprehim mendimin tonë për atë që lexojmë. Sipas teje si duket vetëm dijetarët janë ata që duhet lodhur trurin për ne! Por po harron se edhe dijetarët mund të gabojnë.

    Dhe ta dish se edhe sahabet e edhe dijetarët (Paqja qoftë me ta) nuk janë pajtuar në të gjitha qështjet. Pra interpretimi i Kur'anit nuk është absolut, është plot alegori (deklaratë e Kuranit), dhe kot mundoheni ta kufizoni, se për gjëra absurde si 'nuk lejohet të përdorësh mendjen' mund të bindni vetëm ndonjë kalama.





    Prap me urdhëra! Eshtë e drejta jote në qoftë se ti mendoni se ky ajet i interpretuar kështu nga Sherif Ahmeti është i shtrembëruar. Por vetëm pse ti mendon se është i shtrembëruar nuk do të thotë se me të vërtetë është i shtrembëruar, dhe nuk do të thotë se ka atë kuptim që ju po imagjinoni në qoftë se qëndron perkthimi i Sherif Ahmetit.

    Nuk është vetëm Sherif Ahmeti që e ka përkthyer apo interpretuar këtë ajet në këtë mënyrë. Ja ku i ke edhe tre përkthyesit internacional më të popullarizuar që e kan interpretuar këtë ajet pak a shumë në të njëjtën mënyrë:


    Abdullah Yusuf Ali: It is He Who is Allah in heaven and Allah on earth; and He is full of Wisdom and Knowledge.

    Eshtë Ai që është Allah në qiell dhe Allah në tokë: dhe Ai është plot me Urtësi dhe Njohuri.

    Marmaduke Pickthall: And He it is Who in the heavens is Allah, and in the earth Allah. He is the Wise, the Knower.

    Dhe Ai është që në qiell është Allah, dhe në tokë Allah. Ai është i Urti, i Dituri.

    Mohammad Habib Shakir: And He it is Who is Allah in the heavens and Allah in the earth; and He is the Wise, the Knowing.

    Dhe Ai është që është Allah në qiell dhe Allah në tokë; dhe Ai është i Urti, i Dituri.

    Vëlla i dashur ti ke të drejtë të marrësh atë interpretim të Kur'anit që rezonon me qenien tënde, por nuk ke të drejtë tua imponosh të tjerëve mendimin tënd dhe ti kërcënosh me devijim në qoftë se për ata ajo që mendon ti dhe mësuesit e tu nuk rezonon me qenien e tyre.

    E lus Allahun të më falë në qoftë se kam gabuar në dicka që unë kam sjellur këtu.

    "...O Zoti im, më shto dituri!.."
    Kur’an 20:113-114

    UAllahu Alim,

    Selam
    We alejkum selam, vella Allahu te nderoft, si duket postimit tim ju ke qasur ne menyre te gabuar, ose ke keqkuptuar dmth e mija, cfar ne fakt kam dashur te them.

    Nuk ka qene qellimi im te ndaloj cdo mendim apo meditim rreth ajeteve per te cilat jane te kuptueshem dhe te qarta. Ktheju edhe njeher postimit tim, dhe une shum mire e kam cekur qe rreth ketyre ajeteve, sa i perket qendrimit te Qenies se Allahut apo Ekzistenes se Tij, per kete kam thane qe nuk lejohet te themi, se mendoj apo une supozoj etj etj. Sepse keto jane qeshtje te Gajbit, dhe ne mund te flasim vetem me ate qfar na u ka shpalle nga kur'ani dhe sunneti, dhe ashty qysh e kan interpretuar sahabet, te cilet e pyesnin per keto gjera te derguarin a.s. Por nuk na lejohet asnjeher sa i perket kesaj qeshtje per te cilen po flasim, t'a fusim logjiken tone, te supozojme dhe te hamendemi, keshtu duke i lene argumentet nga kur'ani dhe sunneti.

    Sikur qe nuk na lejohet te flasim nga hamendjet tona dhe meditimet tona, sa i perket xhennetit apo xhehenemit, jetes ne varreza, dites se kijametit, apo shenjave te kijametit, pa u argumentuar me kur'an dhe sunnet. Sepse te gjitha keto jane gajb per neve, dhe ne moedomos, duhet qe per keto te argumentojm me burimet sheriatike.

    Kam permendur sahabet per referim, sepse ata me se mire e kan kuptuar fene. Kemi fjale te sahabeve qe nuk jane hadithe te pejgamberit a.s, sa i perket qeshtjeve te gajbit, fjala vjen, per Arshin, Kursijen, apo diqka nga Gajbi. Dhe ketu dijetaret kane pohuar se sahabet nuk folur dic per gajbin, vetem se kan ndegjuar diqka nga pejgamberi a.s.

    Sa i perket ajetit, vella Allahu te falte ty dhe mua, me vjen keq qe kembengul ne diqka qe eshte gabim, dhe qe vet keta perkthyes kane pranuar se kane gabuar edhe ne qeshtje me te medha, ne perkthimet e shpjegimeve te ku'ranit. Po te lexojsh nje punim (Liber) te cilen e ka bere Prof Emin Behrami, ne bashkpunim me Prof Mustaf Havollin, Studimi mbi gabimet e perkthimeve te shpjegimeve te kur'anit ne gjuhen shqipe nga tre perkthyesit sh.A, H.n, F.m. Do te shofesh vlla me syte e tu gaibmet trashanike, te cilat po thuajse komplet ndryshojn kuptimin e disa ajeteve, dhe qellimit qfar ne fakt kan dashur te thojne ato ajete.

    Une po te arugmentoj se kete ajet sherif Ahmeti e ka gabim. Te njejten fjale sherif Ahmeti "ILAH" ne suren EN NAS, 114:3: ILAHIN NAS, e ka perkthyer si:
    114:1. Thuaj: “Mbështetem (mbrohem) me Zotin e njerëzve!
    114:2. Sunduesin e njerëzve,
    114:3. Të adhuruarin e njerëzve,

    Me thuaj pse ne kte vend e ka perkthyer si te Adhuruarin e Njerzeve, dhe atje ne ajetin per te cilin po polimizojme, e ka perkthyer si Allah ne qiell dhe Allah ne Toke.

    Vella kjo eshte gabim, dhe eshte akide sufiste, te thuash te pohosh dhe ta mbrosh kete. Vetem grupacionet e devijuara pohojne nje gje te tille. Allahu te falte, nuk eshte kjo se une po e mbroj nje medh'heb apo rruge te cakutar, por kjo eshet rruga te cilin ishte pejgamberi a.s dhe sahabet.

    Pra shume qarte, dhe kuptueshem, ky ajet ka per qellim, se Veq Allahu, eshte ILAH i vetmi qe meriton te adhurohet ne toke dhe ne qiell. Dmth keshtu e ka perkthyer edhe sherif ahmeti ne suren En nas, por ketu ndryshe.

    Po te jep edhe nje shembull te gabimet trashanik te perkthimit nga sherif ahmeti sa i perket Ngritjes se Allahut mbi Arsh:
    20:5, Nese lexon perkthimin origjinal te sherif Ahmetit e ka bere keshtu: Zoti eshte krijuesi i tokes dhe qiejve te larte. Ndersa disa hoxhollare kosovare, ja kane permiresuar kete gabim trashanik per te cilin ska pasur kur far lidhje te flasi per krijim te tokes dhe qiejve. Pra duke e permiresuar e kan sjellur keshtu kete ajet:

    20:5. (E Ai është) Mëshiruesi që qëndron mbi Arshin (e mban sundimin mbi gjithçka që ekziston).


    Dhe keshtu shume gabime trashanike.

    Allahu te falt ty dhe mua, dhe na udhezoft ne rrugen e drejte.

    Selam alejkum
    S'ka te adhuruar me te drejte, perveq Allahut

  14. #34

    Për: A ekziston All-llahu në ndonjë vend. Flet Imam Albani rahimehullah

    Ocean,po bene gabime fatale,pasi qe mendjen tende e ke marr per argument te ajeteve,dhe me kete po del se je ma i ditur se ehli sunneti.Keshtu u lajmeruan ne fillim mutekelimunet ose ehlu kelami,filozofet te cilet mendjes dhe llogjikes i jepnin perparesi.
    Ai i cili me mendje i komenton ajetet ke shkuar kundra koncesusit te ehli sunnetit,sic ishin muatezilite,esharite,maturidite..etj.
    Ehli sunneti patjeter ka koncesus rreth qendrimit te Allahut mbi arsh dhe i ndare prej krijimit te Tij..
    Si mendon ti se ehli sunneti na paska lene ne mes te rruges qe na nji grup budallenjsh ti skjarojme ajetet sipas deshirave tona?.
    Fitorja e vërtetë i takon Allahut dhe besimtarëve por qafirat këtë nuk e kuptojnë.

  15. #35
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: A ekziston All-llahu në ndonjë vend. Flet Imam Albani rahimehullah

    Kjo teme eshte shume delikate dhe mua sma mban te jap asnje koment pervec se lexoj. Kini kujdes o vellezer kur diskutoni ne kete teme pasi duhet dije dhe kompetence e jashtezakonshme. Kur profetit a.s i erdhi nje sahabe dhe i tha se deshironte te lironte nje robereshe te tijen vetem nese ajo ishte besimtare. Profeti e pyeti robereshen -ku eshte Allahu? Ajo u pergjigj ne qiell. Po une kush jam? I derguari i Allahut ju pergjigj ajo. Liroje kete i thote profeti sahabiut sepse kjo eshte besimtare. Ndaj ju them lerini keto ceshtje ti diskutojne dijetaret ne mjaftohemi me keto hadithet e sakta qe dime. Te pakten diten e gjykimit dime se si i justifikohemi Allahut xh.sh
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  16. #36
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: A ekziston All-llahu në ndonjë vend. Flet Imam Albani rahimehullah

    Citim Postuar më parë nga ramazan_it Lexo Postimin
    - O i Dërguar i Allahut, a s’do ta lirosh atë?
    - Sille te unë, - tha ai.
    Kështu, unë e solla atë dhe ai [salallahu alejhi ue selam] e pyeti atë:
    - Ku është Allahu?
    - Mbi qiejt [fis-semaa], - u përgjigj ajo.
    - Kush jam unë?
    - Ti je i Dërguari i Allahut.
    - Liroje, sepse vërtet është besimtare.1.
    Besoj se nuk ke dije ne gjuhen Arabe se perndryshe nuk do te shkruaje ''MBI'' por ''NE''.
    FIJ perkthehet NE.
    ALA perkthehet MBI.

    Tjetra ,nuk ka thene qiejt por ka thene qiell.

    Qiell eshte SEMAA
    Qiejt jane SEMAWAT.

    Ne rastin konkret hadithi thote ne qiell dhe jo mbi qiejt sic kerkon ta pershtatesh ti. Kini kujdes sic ju thashe dhe ne postimin me siper se nuk jeni duke bere thashetheme facebook-u.
    Ndryshuar për herë të fundit nga angmokio : 02-04-2013 më 16:23
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  17. #37

    Për: A ekziston All-llahu në ndonjë vend. Flet Imam Albani rahimehullah

    Citim Postuar më parë nga Arber gerguri Lexo Postimin
    We alejkum selam, vella Allahu te nderoft, si duket postimit tim ju ke qasur ne menyre te gabuar, ose ke keqkuptuar dmth e mija, cfar ne fakt kam dashur te them.
    Arber Allahu të shpërbleftë që e ndryshove tonin e bisedës. Një bisedë tolerante të zbut zemrën të largon nga zemërimi, të shpëton nga konfliktet e panevojshme, të bën ti shtosh respektin vetes. Nganjëherë cka njëri thotë ka më pak rëndësi se si e thotë.



    Citim Postuar më parë nga Arber gerguri Lexo Postimin
    .... Por nuk na lejohet asnjeher sa i perket kesaj qeshtje per te cilen po flasim, t'a fusim logjiken tone, te supozojme dhe te hamendemi, keshtu duke i lene argumentet nga kur'ani dhe sunneti.

    ...
    Pajtohem se nuk është mirë që ne ta fusim logjikën tonë apo supozojmë duke I lënë anash argumentet e Kuranit dhe Sunnetit. Por unë mendoj se ta përdorim logjikën tonë dhe të shprehim mendimin tonë duke u bazuar në argumentet e Kuranit dhe Sunnetit jo që lejohet por është shumë e dobishme për mbarë komunitetin tonë. Se vetëm në këtë mënyrë njerëzit do ta hapin zemrën dhe guximin që të shtrojnë pyetje pa frikë, në mënyrë që të marrim ushqim shpirtëror dhe të mësojm nga gabimet tona. Mendoj se ka mbaruar ajo kohë kur hoxhallarët pasi nuk kishin përgjigje na frikësonin duke na thënë mos hy andej se ta then Zoti qafen. Megjithatë logjika dhe arsyeja kanë kufijtë e tyre, por ata kufinj nuk munden me qenë edhe shumë të cekët.

    Citim Postuar më parë nga Arber gerguri Lexo Postimin
    ...

    Une po te arugmentoj se kete ajet sherif Ahmeti e ka gabim. Te njejten fjale sherif Ahmeti "ILAH" ne suren EN NAS, 114:3: ILAHIN NAS, e ka perkthyer si:
    114:1. Thuaj: “Mbështetem (mbrohem) me Zotin e njerëzve!
    114:2. Sunduesin e njerëzve,
    114:3. Të adhuruarin e njerëzve,

    Me thuaj pse ne kte vend e ka perkthyer si te Adhuruarin e Njerzeve, dhe atje ne ajetin per te cilin po polimizojme, e ka perkthyer si Allah ne qiell dhe Allah ne Toke.

    ....
    Pra shume qarte, dhe kuptueshem, ky ajet ka per qellim, se Veq Allahu, eshte ILAH i vetmi qe meriton te adhurohet ne toke dhe ne qiell.
    Shiko Arber (inshaAllah do ti qëndrosh ball polemikës pa zemërim se unë dhe ti nuk jemi të një mendimi) ti e din se fjala ILAH bukfalisht përkthehet Zot. Kështu që sipas mendimit tim Sherif Ahmeti ka gabuar në përkthim (jo interpretim) në suren EN –NAS 114-3 ku ILAH e përkthen të adhuruarin. Jo që Zoti nuk është I adhuruar (larg nga kjo) por se fjala ILAH përkthehet ZOT. Supozoj se e ka bërë këtë pasi që në ajetin 114:1 thotë Zotin e Njerzve dhe nuk ka dashur ta përsëris prap. Për të konfirmuar këtë që po them ja po I sjell prap edhe tre burime të tjera të pavararura nga njëra tjetra të përkthyera të ajetit 114:3.

    Abdullah Yusuf Ali: The God (or Judge) of mankind

    Zotin (apo Gjykuesin) e njerëzimt

    Marmaduke Pickthall: The God 0f mankind

    Zotin e njerëzimt

    Mohammad Habib Shakir:
    The God of men

    Zotin e njeriut

    Gjithashtu Ska dyshim se veq Allahu është ILAH (ZOT) I vetmi që meriton të adhurohet…




    Citim Postuar më parë nga Arber gerguri Lexo Postimin
    ...
    ......

    Vella kjo eshte gabim, dhe eshte akide sufiste, te thuash te pohosh dhe ta mbrosh kete.

    Arber unë jam nxënës I ri, dhe di shumë pak, edhe pse jam praktikantë I fesë Islame qe afër 10 vite. Më së shumti kam mësuar nga bisedat e tilla. Edhe pse I lindur në familje muslimane sunni, prindërit e mi nuk kanë qenë praktikantë. Njëra prej arsyeve pse unë kam filluar ta praktikojë fenë është se deshi Allahu u inspirova pa masë me disa vepra e shkrime, te El-Muhasibit, të Ibn-Arabit, El-Gazalit, Hasan Basris, Xhafer Sadikut, Xhunejd el-Bagdadit, Bajazid Bistamit, El-Xhilanit, Xhelaledin Rumit e të tjerëve (paqja qoftë me ta). Unë nuk I takoj asnjë medhhebi por marr mësim nga librat e dijetarëve të ehli-Sunnetit që kan praktiku shkencën e Tesavufit - Dimensionin shpirtërorë të Islamit. Në qoftë se këta dijetar që ceka më lartë janë të devijuar edhe unë jam I devijuar.

    Allahu na udhëzoftë në rrugën e drejtë!

    p.s. Arber desha ta bëj edhe një pyetje. A u lejohet të diskutohet më gjërë për thënien “Me Dije Allahu është kudo” Unë desha të bëjmë një diskutim më të thellë në këtë temë, por po frikohem se e merrni si provokim apo ofendim, e kjo është gjëja e fundit që dua të bëj. Flm.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ocean : 05-04-2013 më 00:10
    "Koka duhet përkulur zemrës"

  18. #38

    Për: A ekziston All-llahu në ndonjë vend. Flet Imam Albani rahimehullah

    Citim Postuar më parë nga referi_1 Lexo Postimin
    Ocean,po bene gabime fatale,pasi qe mendjen tende e ke marr per argument te ajeteve...
    Ai i cili me mendje i komenton ajetet ke shkuar kundra koncesusit te ehli sunnetit,.....
    Ehli sunneti patjeter ka koncesus rreth qendrimit te Allahut mbi arsh dhe i ndare prej krijimit te Tij..
    Esselamu Aleikum vëlla referi_1,

    Allahu të shpërbleft që bëre mundin të më kritikosh për të më këshilluar. InshaAllah do të vazhdoj të përmirësohem. Ma bo hallall se edhe unë me atë budallakin time por me gjithë zemer kam një këshillë për ty:

    Vëlla i dashur, mos u frikëso ta përdorësh mendjen kur lexon ajetet (argumentet ) nga Kurani. Besom se do të hapet zemra dhe do të liron nga toleranca e ngurtësisë 0 kur të qëndrosh nën dritën e mëshirës së Allahut, se Allahu është Rrahman er Rrahim. Vëlla i dashur besoj shumë se Allahu ty të don, Ai na ka dhuruar mendjen, arsyen, logjikën (intelektin) që ne ta përdorim për të mësuar, që të mendojm dhe të meditojm në fjalën e Allahut që të kutpojmë kush është Ai, e kush jemi ne, c’farë është bota, c’farë është mikro-kozmosi, c’farë janë universat e makro-kozmosi, të arrim gradën e lartë insan-kamil . A mos duam ta hedhim këtë dhuratë thesari të c’muar të Allahut në shportën e mbeturinave, duke përdorur kokën e të tjerëve, e të biem në një nivelë me kafshët?

    Të lutem lexo si po na këshillon fjala e Allahut:

    38. Sad
    29. (Ky është) Libër i begatshëm, Ne ta shpallëm ty këtë, që të meditojnë mbi argumentet e tij dhe që të marrin mësim prej tij ata që kanë mend.

    21:10
    Ne kemi shpallur për ju (O njerëzim!) një libër në të cilin ka një Mesazh për ju; atëherë a nuk do të kuptosh?



    Ska dyshim se duhet të mësohet nga fjalët e dijetarëve (që kan sakrifikuar tërë jetën e tyre për këtë din) por fjalët e dijetarëve nuk janë fjalët e Allahut, (pra nuk janë ligj) ato nganjëherë përmbajnë gabime e kundërshtime mes veti, Kurani është fjala e Allahut dhe po ta përdorësh mendjen nuk mund të gjesh asnjë kundërshtim aty.

    Po të preferosh vetëm një grup dijetarësh që pak a shumë janë të një mendimi dhe ti quash ata ehli-sunneti dhe njëkohësisht ti refuzosh dijetarët e tjerë që kan dhënë po aq kontribut per këtë ummet por që kanë dalluar në disa cështje në interpretimin e Kuranit me grupin tënd të preferuar, për mendimin tim është Padretjësi, se Kur’ani thotë:

    31. Lukman
    27. Sikur të gjithë drutë në tokë të jenë lapsa dhe sikur detit t'i shtohen edhe shtatë dete (e të jenë me ngjyrë), nuk do të mbaronin fjalët e All-llahut (do të shteroheshin detet, do të soseshin lapsat, e jo mrekullitë e Zotit). All-llahu është ngadhënjyesi i urtë.


    Unë askund nuk e kam pohuar se Allahu nuk qëndron mbi Arsh, përkundrazi kam sjell ajetin e Kuranit që e konfirmon këtë.

    Ju faleminderit,

    Selam
    Ndryshuar për herë të fundit nga ocean : 05-04-2013 më 00:19
    "Koka duhet përkulur zemrës"

  19. #39

    Për: A ekziston All-llahu në ndonjë vend?

    Ocean,fjalet e dijetareve ne vecanti,jane tjeter,por konsusi i dijetareve eshte dicka tjeter.Dhe ne ketu flasim per koncesus,e jo per mendimet e ketij dhe atij dijetari.
    Kur del dikush kundra koncesusit te muslimaneve,ateher fjala e atij dijetari hudhet poshte.Sepse koncesusi eshte verdikt fetar i konfirmuar me kuran dhe sunnet.Profeti na ka paralajmeruar se koncesusi eshte fjale ku eshte pajtuar me fjalen e Allahut.Dhe koncesusi mirret si argument pas kuranit dhe sunnetit.Ai qe kundershton koncesusin ,a dal kundra ketyre dy te parave,pra kundra kuranit dhe sunnetit.
    Koncesusi pra eshte se Allahu qendron mbi arsh,mirepo pa vend,dhe i ndare prej krijimit te Tij..dhe mendimet tjera pervec kesaj jane dalalet,humbje qe con ne kufer.
    Fitorja e vërtetë i takon Allahut dhe besimtarëve por qafirat këtë nuk e kuptojnë.

  20. #40
    ariiii Maska e Arber gerguri
    Anëtarësuar
    16-10-2006
    Vendndodhja
    Bardh i Madh - Fushe Kosove
    Postime
    809

    Për: A ekziston All-llahu në ndonjë vend. Flet Imam Albani rahimehullah

    Citim Postuar më parë nga ocean Lexo Postimin
    Arber Allahu të shpërbleftë që e ndryshove tonin e bisedës. Një bisedë tolerante të zbut zemrën të largon nga zemërimi, të shpëton nga konfliktet e panevojshme, të bën ti shtosh respektin vetes. Nganjëherë cka njëri thotë ka më pak rëndësi se si e thotë.





    Pajtohem se nuk është mirë që ne ta fusim logjikën tonë apo supozojmë duke I lënë anash argumentet e Kuranit dhe Sunnetit. Por unë mendoj se ta përdorim logjikën tonë dhe të shprehim mendimin tonë duke u bazuar në argumentet e Kuranit dhe Sunnetit jo që lejohet por është shumë e dobishme për mbarë komunitetin tonë. Se vetëm në këtë mënyrë njerëzit do ta hapin zemrën dhe guximin që të shtrojnë pyetje pa frikë, në mënyrë që të marrim ushqim shpirtëror dhe të mësojm nga gabimet tona. Mendoj se ka mbaruar ajo kohë kur hoxhallarët pasi nuk kishin përgjigje na frikësonin duke na thënë mos hy andej se ta then Zoti qafen. Megjithatë logjika dhe arsyeja kanë kufijtë e tyre, por ata kufinj nuk munden me qenë edhe shumë të cekët.



    Shiko Arber (inshaAllah do ti qëndrosh ball polemikës pa zemërim se unë dhe ti nuk jemi të një mendimi) ti e din se fjala ILAH bukfalisht përkthehet Zot. Kështu që sipas mendimit tim Sherif Ahmeti ka gabuar në përkthim (jo interpretim) në suren EN –NAS 114-3 ku ILAH e përkthen të adhuruarin. Jo që Zoti nuk është I adhuruar (larg nga kjo) por se fjala ILAH përkthehet ZOT. Supozoj se e ka bërë këtë pasi që në ajetin 114:1 thotë Zotin e Njerzve dhe nuk ka dashur ta përsëris prap. Për të konfirmuar këtë që po them ja po I sjell prap edhe tre burime të tjera të pavararura nga njëra tjetra të përkthyera të ajetit 114:3.

    Abdullah Yusuf Ali: The God (or Judge) of mankind

    Zotin (apo Gjykuesin) e njerëzimt

    Marmaduke Pickthall: The God 0f mankind

    Zotin e njerëzimt

    Mohammad Habib Shakir:
    The God of men

    Zotin e njeriut

    Gjithashtu Ska dyshim se veq Allahu është ILAH (ZOT) I vetmi që meriton të adhurohet…







    Arber unë jam nxënës I ri, dhe di shumë pak, edhe pse jam praktikantë I fesë Islame qe afër 10 vite. Më së shumti kam mësuar nga bisedat e tilla. Edhe pse I lindur në familje muslimane sunni, prindërit e mi nuk kanë qenë praktikantë. Njëra prej arsyeve pse unë kam filluar ta praktikojë fenë është se deshi Allahu u inspirova pa masë me disa vepra e shkrime, te El-Muhasibit, të Ibn-Arabit, El-Gazalit, Hasan Basris, Xhafer Sadikut, Xhunejd el-Bagdadit, Bajazid Bistamit, El-Xhilanit, Xhelaledin Rumit e të tjerëve (paqja qoftë me ta). Unë nuk I takoj asnjë medhhebi por marr mësim nga librat e dijetarëve të ehli-Sunnetit që kan praktiku shkencën e Tesavufit - Dimensionin shpirtërorë të Islamit. Në qoftë se këta dijetar që ceka më lartë janë të devijuar edhe unë jam I devijuar.

    Allahu na udhëzoftë në rrugën e drejtë!

    p.s. Arber desha ta bëj edhe një pyetje. A u lejohet të diskutohet më gjërë për thënien “Me Dije Allahu është kudo” Unë desha të bëjmë një diskutim më të thellë në këtë temë, por po frikohem se e merrni si provokim apo ofendim, e kjo është gjëja e fundit që dua të bëj. Flm.
    we alejkum selam, vella i nderuar te kam cituar shkurt aty ku kam selektuar me te kuqe; sa i perket perkthimit te Sh. A. ajetin 3 Nas, si te adhuruarin e njerzeve, jo qe nuk ka dashur te perseris perkthimin me ajetin 1 /Nas, sikur qe supozoni ti, por nuk ka pasur rruge tjeter te perkthimit, sepse ketu Allahu neve po na mson qe, Rabbin Nas, eshte nje tretman i veqant per Allahun, qe ka te beje me Tewhidin rububije, dhe ILAHIN NAS, te adhuruarin e njerzeve, qe ka te beje me nje tretmant tjeter te veqant, qe i perket vetem Allahut, e ai eshte Tewhidi Uluhije.
    Duke bere dallimin mes ketyre dyjave se Allahu eshte unik ne rrubujijen e Tij, (I vetmi krijues, Furnizues, AI qe jap vdekje dhe jete, etj), dhe se Allahu eshte unik ne uluhijen e Tij (I vetmi ILAH, qe meriton te adhurohet me te drejte, te gjitha adhurimet tona te legjitimuara me kur'an dhe sunnet jane vetem per Allahun) dhe cdo gje tjeter pos Tij qe ashurohet eshte e kote dhe e pa drejte (Shirk),
    Kur behet ky dallim, vella i nderuar do ta kuptosh dallimin me asaj qe i takon Allahut, Zot, i adhuruar.

    Per te pasur nje dije me te mirefillte per kete, te kshilloj te lexosh tema qe flasin per tewhidin rububije dhe uluhije (Njeshmerin ne Rububijen, pra krijimin unik te Allahut, dhe njeshmerin ne uluhijen, pra i Vetmi qe meriton te adhurohet ).

    Vella i nderuar, Fjala me larte La ilahe Il lall llah, nuk ka ardhur tek pejgamberet, me qellimin se nuk ka Zot tjeter pos Allahut, sepse Mekasit idhujtare nuk e kan mohuar Allahun si Zot. Argument fjala e Allahut; Nese i pyet ata se kush eshte krijuesi i Tokes dhe qiejve, dhe furnizuesi, ata do te pergjigjen se Ai eshte Allahu...
    Pra ne tewhidin rububije, shumica e tyre besojne, por kur eshte fjala per tewhidin uluhije (qe Vetem Allahu meriton te Adhurohet), ata ketu bejne shirk, duke adhuruar ne vend te Allahut 'zota' tjere apo bashk me Allahun.

    Andaj themi qe Fjala la ilahe il lallah, ka ardhur per te mohuar cdo adhurim ne vend te Allahut (La ILAHE), dhe per te pohuar se cdo adhurim i legjitimuar me kur'an dhe sunnet eshte i teri vetem per Allahun dhe askend tjeter.
    S'ka te adhuruar me te drejte, perveq Allahut

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •