Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 72
  1. #1
    Mirë se vini në Harlan Maska e FreeByrd
    Anëtarësuar
    05-02-2011
    Vendndodhja
    Tennessee
    Postime
    1,023

    Virgjëreshat lindur përsëri

    I am trying to imagine a tasteful commercial on American cable television advertising this procedure. Perhaps a distinguished physician dressed in immaculate white operating uniform addresses the audience. "Ladies, how much would it mean to you to whisper to your boyfriend or fiance you are a virgin. Here at the Instant Virgin Clinic we are world renown for our pain free outpatient gemological procedure to restore your innocence. You can call 1-800-aVIRGIN"

    It appears being a virgin in Albanian culture is back in vogue. According to confirmations by doctors at gynaecological clinics in Albania’s capital city of Tirana, up to three young women each day are undergoing a surgical procedure in Tirana: a simple 20-minute gynaecological intervention to become virgins again.

    http://womennewsnetwork.net/2012/04/...sures-albania/

    Before anyone starts condemning Albanian culture I might add a few comments. The old double standard of promiscuity has always been a part of American culture. If we play around we're called playboys. If the girl plays around she's called a slut or ho. I like to think of myself as a fair minded citizen of the world but even I can't escape the horror of bringing home a whiskey drinking, drug using promiscuous girl to meet the parents. Am I wrong?

    Therefore I have no holier than thou criticism of these desperate Albanian women who wish to restore their status as virgins.
    ____________________________________________

    Unë jam duke u përpjekur të imagjinohet një komerciale në televizion kabllor i bërë me gusto amerikan reklamat këtë procedurë. Ndoshta një mjek i shquar veshur me uniformë të bardhë papërlyer operativ adreson audiencën. "Zonja, sa do të thotë kjo për ju për të pëshpëritje për të dashurin tuaj apo dhëndër ju jeni një e virgjër. Këtu në Klinikën e Virgjëreshës Instant ne jemi famë botërore për procedurën tonë të lirë dhimbje ambulator Gemological për të rivendosur pafajësinë tuaj. Ju mund të telefononi 1-800 -aVIRGIN "

    Duket qenë një virgjëreshë në kulturën shqiptare është kthyer në modë. Sipas konfirmimeve nga mjekëve në klinikat gjinekologjike në qytetin e Shqipërisë kapitalit të Tiranës, deri në tre gra të rinj çdo ditë po kalojnë një procedurë kirurgjike në Tiranë: një të thjeshtë 20-minutësh të ndërhyrjes gjinekologjike për të bërë virgjëresha përsëri.

    [url] http://womennewsnetwork.net/2012/04/29/virginity-pressures-albania/ [/ url]

    Para se dikush fillon dënon kulturën shqiptare unë mund të shtoj disa komente. Standardi i dyfishtë i vjetër i imoralitet ka qenë gjithmonë një pjesë e kulturës amerikane. Nëse do të luajnë rreth ne jemi quajtur playboys. Nëse luan vajzë rreth ajo që quhet një zuskë ose ho. Më pëlqen të mendoj për veten time si qytetar me mendje të drejtë të botës, por edhe unë nuk mund t'i shpëtojë tmerrin e sjellë në shtëpi një të pijshëm uiski drogës, të përdorur vajzën përzier për të plotësuar prindërit. Jam i gabuar?

    Prandaj nuk kam shenjtë se kritika ti e këtyre grave të dëshpëruar shqiptarë që dëshirojnë për të rikthyer statusin e tyre si virgjëra.
    Ndryshuar për herë të fundit nga FreeByrd : 06-05-2012 më 09:08
    We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

  2. #2
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    nuk eshte i vertete ai artikull o Freebyrd. Genjejne , nuk ka statistika, te dhena fare dhe ja fusin kot. Nuk kane cfare te shkruajne neper gazeta, dhe sajojne historira te tilla, qe te bejne bum dhe tu shiten. Kupton mo? lol

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-04-2012
    Vendndodhja
    Mbi qiellin e shtate.
    Postime
    57
    Kur ka qene e bere kjo ''statistike''?
    Nje artikull te tille kam lexuar para disa muaj ne Slloveni per femrat Serbe duke bere kete intervenim, interesante...

    Ky mentaliteti i virgjereshes Shqiptare eshte outdated, vajzat Shqiptare mund te bejne cfar duan, shumica qe jane ne lidhje me djemt Shqiptar edhe martohen me ta, se di cfar te keqe ka ne te! Ne beje qdo njeriu cfar don, eshte nje gje private e tyre! Vajza krenare dhe te emancipuara kane nje krenari, sidomos per ate gjeren ''downstairs'', ky artikuj eshte artikuj koti dhe fjall koti. Nese je kurve je kurve, nje intervenim nuk te bene te shenjte, por as virgjeriteti nuk te bene te tille.

  4. #4
    Mirë se vini në Harlan Maska e FreeByrd
    Anëtarësuar
    05-02-2011
    Vendndodhja
    Tennessee
    Postime
    1,023
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    nuk eshte i vertete ai artikull o Freebyrd. Genjejne , nuk ka statistika, te dhena fare dhe ja fusin kot. Nuk kane cfare te shkruajne neper gazeta, dhe sajojne historira te tilla, qe te bejne bum dhe tu shiten. Kupton mo? lol

    This article may be right on the money or completely false. I don't know. As we say down South "I ain't got no dog in this hunt".

    I'm just reporting an article I discovered on the Internet. However, a similar reaction was observed when an article stated a large percentage of the present generation of Southern Baptist girls are using oral contraceptives. According to our religious beliefs sex before marriage is taboo. Uh oh, somebody has fallen from grace.

    Don't shoot the messenger because you don't like the message.
    _________________________________________________

    Ky artikull mund të jetë e drejtë në të holla ose krejtësisht të rreme. Nuk e di. Siç kemi thënë poshtë e Jugut "Unë nuk kam asnjë qen në këtë gjueti".

    Unë jam vetëm një artikull raportimin e kam zbuluar në internet. Megjithatë, një reaksion i ngjashëm është vërejtur kur një artikull deklaroi një përqindje e madhe e brezit të sotëm të jugut vajzave Baptiste janë duke përdorur kontraceptive orale. Sipas seksit fetare besimet tonë para se martesa është tabu. Uh oh, dikush ka rënë nga hiri.

    Mos xhiruar të dërguarin, sepse ju nuk më pëlqen mesazhin.
    Ndryshuar për herë të fundit nga FreeByrd : 06-05-2012 më 22:15
    We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

  5. #5
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Kur kam degjuar qe ne Amerike dhe ne Angli bejne ndryshimin e gjinise, rikthimi i virgjerise ne Shqiperi nuk me duket e cuditshme. Ca s'ben vaki.

  6. #6
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    here we go again artikull pa baze pa fakte. Femrat me te cthurura ne shqiperi jane te barabarta me femrat me te ndershme amerikane, angleze etc. Me sa di une amerika edhe shume vende te tjera te zhvilluara e kane problem teen pregnancy gje qe tregon qarte sa promiscuous jane. Edhe e theksoj fjalen teen sepse nuk jane 18 por nga 13-16.

    Soni welcome back. hape your inbox se nuk dergoj dot mp.
    I LOVE GOD

    j&g

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Po kthehet ne mode o freebird se e preferojne shume meshkujt.
    Feelings change - memories don't.

  8. #8
    Mirë se vini në Harlan Maska e FreeByrd
    Anëtarësuar
    05-02-2011
    Vendndodhja
    Tennessee
    Postime
    1,023
    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin
    here we go again artikull pa baze pa fakte. Femrat me te cthurura ne shqiperi jane te barabarta me femrat me te ndershme amerikane, angleze etc. Me sa di une amerika edhe shume vende te tjera te zhvilluara e kane problem teen pregnancy gje qe tregon qarte sa promiscuous jane. Edhe e theksoj fjalen teen sepse nuk jane 18 por nga 13-16.

    Soni welcome back. hape your inbox se nuk dergoj dot mp.
    loneeagle. That sounds very Native American.

    Squaw speak with forked tongue.

    Word.

    "No facts and figures'
    is the same song the Bush Administrative sang about criticism of our involvement in Iraq.

    The Iraqi war critics said there
    "WERE NO WEAPONS OF MASS DESTRUCTION",
    "Saddam Hussein WAS NOT INVOLVED in al-Qaeda

    By the time the facts and figures were proven thousands of American soldiers and tens of thousands of Iraqi civilians had died.

    _________________________________________________


    loneeagle. Kjo tingëllon shumë amerikan amtare.

    Grua lëkurëkuqe flasin me gjuhën e bij.

    Fjala.

    "Nuk ka fakte dhe shifra s Gallery
    është këngë njëjtë Administrative Bush kënduan rreth kritikave të përfshirjes tonë në Irak.

    Kritikët e luftës irakiane tha se nuk
    "U asnjë armë të shkatërrimit në masë",
    "Sadam Huseini nuk ishte e përfshirë në al-Kaedën

    Deri në kohën kur fakte dhe shifra janë provuar mijëra ushtarëve amerikanë dhe dhjetëra e mijëra civilëve irakianë kishte vdekur.
    Ndryshuar për herë të fundit nga FreeByrd : 07-05-2012 më 22:54
    We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

  9. #9
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin
    here we go again artikull pa baze pa fakte. Femrat me te cthurura ne shqiperi jane te barabarta me femrat me te ndershme amerikane, angleze etc. Me sa di une amerika edhe shume vende te tjera te zhvilluara e kane problem teen pregnancy gje qe tregon qarte sa promiscuous jane. Edhe e theksoj fjalen teen sepse nuk jane 18 por nga 13-16.

    Soni welcome back. hape your inbox se nuk dergoj dot mp.

    Me vjen keq qe me duhet te te kundershtoj, por s'mund te besh nje krahasim te tille , sepse s'mund te jete i vertete. S'mund t'i pergjithesosh femrat amerikane, sepse s'njeh shume prej tyre. Sikunder nuk njeh as femra te degjenuara , rrugace rrugesh nga Shqiperia.
    Une kam pare e takuar femra me moral te larte si nga Amerika dhe nga Shqiperia, madje edhe nga Kuba kam takuar te tilla.
    Pjese te ndyre dhe te felliqur ka ne cdo skaj te botes dhe krahasimi i kesaj kategorie ne kete rast eshte i pavlere.
    Where does a thought go when it's forgotten?

  10. #10
    Mirë se vini në Harlan Maska e FreeByrd
    Anëtarësuar
    05-02-2011
    Vendndodhja
    Tennessee
    Postime
    1,023
    OK.

    Before this gets out of hand let me clarify a few things. I posted this article as a interesting topic of conversation. I did not intend to besmirch the reputation of Albanian females. Far from it. Everything I've read or heard about Albanian girls is in a positive light. The word is they are angelically beautiful with the highest moral character and integrity not to mention intelligent and savvy.

    Of course at this point I have no facts or figures.

    Peace.

    ___________________________________________


    OK.

    Para kësaj merr nga duart e më lejoni të sqaroj disa gjëra. I postuar këtë artikull si një temë interesante e bisedës. Unë nuk e kam ndërmend të përlyej reputacionin e femrave shqiptare. Larg nga ajo. Çdo gjë që kam lexuar apo dëgjuar rreth vajzave shqiptare është në një dritë pozitive.Fjala është se ata janë angelically bukur me karakter të lartë moral dhe integritet për të mos përmendur inteligjent dhe tru.

    Sigurisht në këtë pikë nuk kam fakte ose shifra.

    Paqja.
    Ndryshuar për herë të fundit nga FreeByrd : 08-05-2012 më 11:26
    We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

  11. #11
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anëtarësuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    3,395
    Larg nga ajo. Çdo gjë që kam lexuar apo dëgjuar rreth vajzave shqiptare është në një positive.light.Fjala është se ata janë angelically bukur me karakter të lartë moral dhe integritet për të mos përmendur inteligjent dhe tru.
    Ca ke qe ngacmon vajzat tona ti ere shejtan,apo te mar nje dru edhe te kepus brinjet!

  12. #12
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar më parë nga FreeByrd Lexo Postimin
    Of course at this point I have no facts or figures.

    Peace.
    Me e bukura vajze shqiptare, per mendimin tim.



    http://www.blog.lirenti.com/wp-conte...11/image10.png
    Where does a thought go when it's forgotten?

  13. #13
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga FreeByrd Lexo Postimin
    OK.


    Of course at this point I have no facts or figures.
    Learning about Albania only through reading the net, this article and topic is misleading. This is the reason you are being attacked. How would you feel if there was an article written about gender transformation and sex changes, in which the writer states this is the norm in America? How much truth is in such a statment?! Not much.


    Mi Corazon,
    Per cfare moshe flet ti? Stereotipin e rinise amerikane e ka te drejte loneeagle. A ka njerez te hajrit? Po ka nese kane influencen e mire nga prinderit, por kur familja s'eshte e rregullut femija/rinia si shembull prinderit do marr, prandaj shumica jane tra la la.

  14. #14
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar më parë nga MI CORAZON Lexo Postimin
    Me vjen keq qe me duhet te te kundershtoj, por s'mund te besh nje krahasim te tille , sepse s'mund te jete i vertete. S'mund t'i pergjithesosh femrat amerikane, sepse s'njeh shume prej tyre. Sikunder nuk njeh as femra te degjenuara , rrugace rrugesh nga Shqiperia.
    Une kam pare e takuar femra me moral te larte si nga Amerika dhe nga Shqiperia, madje edhe nga Kuba kam takuar te tilla.
    Pjese te ndyre dhe te felliqur ka ne cdo skaj te botes dhe krahasimi i kesaj kategorie ne kete rast eshte i pavlere.
    Po prandaj jemi ne forum te shprehim opinionin tone edhe te kundershtojme, no hard feelings .

    Eshte e vertet qe bera pergjithesime por me ka rene rasti te kem lidhje me shume shume femra amerikane edhe e di shume mire cfare ato mendojne se eshte normale per ato edhe cfare femrat shqiptare mendojne se eshte normale per ato. Ne mos gabohem edhe ti e ke e vene re ne krahasim me amerikanet per ty si shqiptare normale eshte dicka krejt ndryshe. Nejse ti harrojme te gjitha keto, a vuan amerika nga nje numer teper i madh i prinderve adoleshent??? A nuk habiten amerikanet kur degjojne qe dikush ne moshen 18 vjece e larte te jete i/e virgjer??? nje fakt i tille tregon qarte per sjelljen e tyre. Per ata eshte normale kurse per pjesen derrmuse shqiptare nuk eshte. Sigurisht ka rob te degjeneruar nga cdo komb, por une doja te thoja qe keta kane nje mentalitet tjeter. edhe mos te filloj te theksoj se per shume nga vendet e zhvilluara one night stand eshte e pranushme etc.


    p.s: per mendimin tim nuk mund ta quaj nje femer qe ka pas nje lidhje edhe per fatkeqsi ajo lidhje ka perfunduar nga e keqja edhe nga mentaliteti i disa ajo shkon edhe ben procedure te tille. E quaj genejshtare, mashtruse por jo te perdale. Kurse nje femer qe ne moshen 20 thote ka pas 20 partner edhe do donte te kishte me shume e quaj te degjeneruar.



    FB i am a little bit native american :P FB ti duhet te jetosh ne shqiperi edhe ndoshta do krijosh nje opinion per popullin shqiptar edhe per median e poshter shqiptare.
    Ndryshuar për herë të fundit nga loneeagle : 08-05-2012 më 13:06
    I LOVE GOD

    j&g

  15. #15
    Mirë se vini në Harlan Maska e FreeByrd
    Anëtarësuar
    05-02-2011
    Vendndodhja
    Tennessee
    Postime
    1,023
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Learning about Albania only through reading the net, this article and topic is misleading. This is the reason you are being attacked. How would you feel if there was an article written about gender transformation and sex changes, in which the writer states this is the norm in America? How much truth is in such a statment?! Not much.
    Lighten up, Mount St. Sonya. No need for another pyroclastic eruption.

    Actually I would laugh and treat it with a grain of salt. As long as you've lived here you should know the only real sin for a Yankee Doodle is to lose your cool.

    ________________________________________________


    Ndriçohet deri, malin St. Sonya. Nuk ka nevojë për një tjetër shpërthim llavën.

    Në fakt unë do të qesh dhe trajtojnë atë me një kokërr kripë. Për sa kohë keni jetuar këtu ju duhet të dini mëkatin vetëm të vërtetë për një Doodle Yankee është për të humbur cool tuaj.
    Ndryshuar për herë të fundit nga FreeByrd : 08-05-2012 më 13:29
    We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

  16. #16
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga FreeByrd Lexo Postimin
    Lighten up, Mount Sonya. No need for another pyroclastic eruption.

    On contraire, une vec po te shpjegoja realitetin duke te dhene krahasim.

    _______

    Just making a comparison for you so you would understand the reality of things. Did I sound mad? lol, not mad, a bit annoyed yes. When things aren't clarified as is, I find it annoying because foreigners like yourself would form opinions based on things that are so far off from reality.

  17. #17
    Mirë se vini në Harlan Maska e FreeByrd
    Anëtarësuar
    05-02-2011
    Vendndodhja
    Tennessee
    Postime
    1,023
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    On contraire, une vec po te shpjegoja realitetin duke te dhene krahasim.

    _______

    Just making a comparison for you so you would understand the reality of things. Did I sound mad? lol, not mad, a bit annoyed yes. When things aren't clarified as is, I find it annoying because foreigners like yourself would form opinions based on things that are so far off from reality.
    Ju gjithmonë zë i mërzitur.
    We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

  18. #18
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga FreeByrd Lexo Postimin
    Ju gjithmonë zë i mërzitur.
    Vertete?...Epo mire ashtu qofte

    ___

    Really ? lol

    Oh well.

    If I don't agree with someone, I don't agree, since I'm sure of my views and opinions.

  19. #19
    Mirë se vini në Harlan Maska e FreeByrd
    Anëtarësuar
    05-02-2011
    Vendndodhja
    Tennessee
    Postime
    1,023
    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin


    FB i am a little bit native american :P FB ti duhet te jetosh ne shqiperi edhe ndoshta do krijosh nje opinion per popullin shqiptar edhe per median e poshter shqiptare.
    loneeagle

    little bit Native American, huh? Interesting.

    As I stated on another thread one of my great-great grandmothers was Native American.
    Her name was "Ya-ta-hey-kimo-sabe-han-ten" which is Cherokee for "Babe that likes to hang 10 on the big waves at Maui"

    ____________________________________________


    loneeagle

    pak amerikan amtare, huh? Interesante.

    Siç kam deklaruar në një tjetër fije një nga gjysheve stër-stër mia ishte amerikan amtare.
    Emri i saj ishte "Ya-TA-hej-kimo-Sabe-han-dhjetë" e cila është Cherokee për "Babe që pëlqen të rri 10 në valët e mëdha në Maui"
    Ndryshuar për herë të fundit nga FreeByrd : 08-05-2012 më 14:31
    We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

  20. #20
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    FB emer te bukur ka pas. Fundja ato ishin traditat e tyre edhe ata ishin krenar per ket gje kjo ka rendesi. Gjithashtu edhe une jam shqiptare edhe jam krenare per identitetin tim edhe per vendin tim.



    Call me ethnocentric if you want, but nothing will change how i feel about who i am and where i come from, even this topic. The reason that i feel this way is because a true albanian knows how albanians really are. We are not perfect, but we are a nation with strong character and integrity. There will always be a few rotten apples in the basket, but that does not change the fact that we are damn near perfect .
    Ndryshuar për herë të fundit nga loneeagle : 08-05-2012 më 14:35
    I LOVE GOD

    j&g

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •