Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-04-2012
    Postime
    5

    Studimi në Shqipëri

    Pershendetje!!!

    Unë jam në Spanje, student i Perkthimit dhe Interpretimit në Universiteti i Granadës.
    Brenda një muaj unë do të di nesë unë shkoj në vitin e ardhshëm në Universitetin i Tiranës.

    Unë kam hulumtuar koston e jetesës në Shqiperi, por ka pak informacion në lidhje me të. Rreth universitetit nuk ka shumë informacion, vetëm vendi web i universitetit dhe pak tjeter.

    Unë do të doja të di më shumë për koston e jetesës atje në Shqipëri, veçanërisht në Tiranë, ku unë do të jetoj. Nëse ju jepni informacion për universitet dhe jeta akademic në Shqipëri, gjithashtu ju falenderoj.

    Unë shpresoj se përgjigjen tuaj!!!

    Të fala,
    Ainhoa

    P.S. Unë jam një fillestar në gjuhën shqipe, më vjen keq nëse atje gabime, unë kam kërkuar në fjalor

  2. #2
    Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    1,079
    Ke dyqonin ke selvia o usta Murat, shitet kosi revania o usta Murat. Byrek byrek o usta murat, kater copa bojn dy leke.

    Te shofim si do e perkthesh.
    Perchè er coro che famo tutti quanti insieme
    dice LAZIO sei grande te volemo bene!

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-04-2012
    Postime
    5
    A është kjo një shprehje shqiptare? Unë them atë për shkak të ritmit dhe përsëritje

  4. #4
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga Ainhoa_SH Lexo Postimin
    Pershendetje!!!

    Unë jam në Spanje, student i Perkthimit dhe Interpretimit në Universiteti i Granadës.
    Brenda një muaj unë do të di nesë unë shkoj në vitin e ardhshëm në Universitetin i Tiranës.

    Unë kam hulumtuar koston e jetesës në Shqiperi, por ka pak informacion në lidhje me të. Rreth universitetit nuk ka shumë informacion, vetëm vendi web i universitetit dhe pak tjeter.

    Unë do të doja të di më shumë për koston e jetesës atje në Shqipëri, veçanërisht në Tiranë, ku unë do të jetoj. Nëse ju jepni informacion për universitet dhe jeta akademic në Shqipëri, gjithashtu ju falenderoj.

    Unë shpresoj se përgjigjen tuaj!!!

    Të fala,
    Ainhoa

    P.S. Unë jam një fillestar në gjuhën shqipe, më vjen keq nëse atje gabime, unë kam kërkuar në fjalor
    Përshëndetje Ainhoa,

    Në Tiranë, një apartament me qira kushton nga 200-300 euro në muaj. Kostoja e ushqimeve mund të shkojë te 100-150 euro në muaj, në varësi se ku e çfarë ha. Jetesa në përgjithësi është më e lirë se në Spanjë.

    Kurse për jetën akademike, mund të them se është si ta ndërtosh vetë. Mos prit shumë nga universiteti apo autoritetet, gjërat si festa, udhëtime apo dalje me shoqëri organizohen më tepër nga vetë studentët. Bare, kafe, restorante ke me shumicë në Tiranë, dhe mentaliteti është pak a shumë i ngjashëm me atë mesdhetar.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-04-2012
    Postime
    5
    Citim Postuar më parë nga Edvin83 Lexo Postimin
    Përshëndetje Ainhoa,

    Në Tiranë, një apartament me qira kushton nga 200-300 euro në muaj. Kostoja e ushqimeve mund të shkojë te 100-150 euro në muaj, në varësi se ku e çfarë ha. Jetesa në përgjithësi është më e lirë se në Spanjë.

    Kurse për jetën akademike, mund të them se është si ta ndërtosh vetë. Mos prit shumë nga universiteti apo autoritetet, gjërat si festa, udhëtime apo dalje me shoqëri organizohen më tepër nga vetë studentët. Bare, kafe, restorante ke me shumicë në Tiranë, dhe mentaliteti është pak a shumë i ngjashëm me atë mesdhetar.
    Flm shum. Unë kam qenë në kërkim për banesa ne faqen e internetit të Century21 që nga vera e kaluar dhe unë duhet të them se unë si shumica e banesave që kam parë!!
    Do të doja të dinë diçka në lidhje me ujë të rrjedhshëm në Tiranë. Unë kam parë komentet që deklarojnë ujë të rrjedhshëm e Tiranës nuk është i pijshëm. A është vërtetë?
    Unë kam parë gjithashtu komentet deklaruar se nuk janë zakonisht ndërprerjet e energjisë elektrike.
    Dhe në lidhje me internet, unë dua të di diçka në lidhje me çmimet dhe cilësinë e ofruara nga kompanitë. Unë kam dëgjuar diçka në lidhje me Eagle Mobile apo Vodafone Shqipëri, por asgjë të veçantë.

    Flm prapë
    Ainhoa

  6. #6
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga Ainhoa_SH Lexo Postimin
    Flm shum. Unë kam qenë në kërkim për banesa ne faqen e internetit të Century21 që nga vera e kaluar dhe unë duhet të them se unë si shumica e banesave që kam parë!!
    Do të doja të dinë diçka në lidhje me ujë të rrjedhshëm në Tiranë. Unë kam parë komentet që deklarojnë ujë të rrjedhshëm e Tiranës nuk është i pijshëm. A është vërtetë?
    Unë kam parë gjithashtu komentet deklaruar se nuk janë zakonisht ndërprerjet e energjisë elektrike.
    Dhe në lidhje me internet, unë dua të di diçka në lidhje me çmimet dhe cilësinë e ofruara nga kompanitë. Unë kam dëgjuar diçka në lidhje me Eagle Mobile apo Vodafone Shqipëri, por asgjë të veçantë.

    Flm prapë
    Ainhoa
    Mund të shohësh edhe këtu: http://www.njoftime.com/forumdisplay.php?f=36
    ka njoftime të shumta aty për banesa me qira.
    Uji i çezmes në Tiranë nuk është i këshillueshëm për t'u pirë pasi rri nëpër depozita të cilat nuk klorinohen, dhe nuk pastrohen rregullisht. Është më mirë ta blesh në bidona të mëdhenj 3-5 litërsh.
    Ndërprerjet e energjisë elektrike kanë qenë të zakonshme në vitet 2006-2007, por tani janë të rralla. Sidoqoftë, mund të ndodhë që një apo dy herë në vit të ketë ndërprerje të energjisë elektrike, për shkak të ndonjë difekti.
    Internet ke me shumicë, si nga kompanitë celulare, ashtu dhe nga kompani që e ofrojnë me kabëll. Ke internet me 10-15 euro në muaj, si p.sh. te: http://abissnet.al/

  7. #7
    Paç fat...po u ambjentove, do ja kalosh bukur!

  8. #8
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Ke ndonjë pyetje tjetër Ainhoa?

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-04-2012
    Postime
    5
    Flm shum Edvin për gjithë këtë informacion. Unë jam e sigurt se do të ndihmojë në mua aq shumë!
    Në këtë moment unë nuk kam asnjë pyetje të tjera rreth saj. Në fund të muajit unë do të di nëse unë do të shkoj në Shqipëri për 10 muaj. Me siguri unë do të ketë më shumë pyetje një herë unë u përzgjodh për të shkuar atje.

    Shihemi!
    Ainhoa

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar më parë nga Ainhoa_SH Lexo Postimin

    Flm prapë
    Ainhoa
    si shum te "huj po futen kohet e fundit ne forum qe din Shqip me mire se ne biles mesojne me shkrujt FLM ne vend te faleminderit sa shpjet i kapin kta mer jau....
    Sa per uje te rrjedhshem ka plot lana e Tiranes kujdes mos mytesh po sdite not se nuk cakit aty.

  11. #11
    ciao belli !!! Maska e donna76
    Anëtarësuar
    30-08-2005
    Postime
    1,491
    Meqe ra llafi te studimi ne Shqiperi, e keni degjuar lajmin e dipllomimit te Renzo Bossi ( i biri i kryetarit te Lega Nord) pagoi 180 mije euro dhe morri dipllomen te Univ.Kristal......mendoj per "merita speciale"

    C'fare mendoni?
    shtrenjte paskan vajt punet aty
    "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-04-2012
    Postime
    5
    Citim Postuar më parë nga donna76 Lexo Postimin
    Meqe ra llafi te studimi ne Shqiperi, e keni degjuar lajmin e dipllomimit te Renzo Bossi ( i biri i kryetarit te Lega Nord) pagoi 180 mije euro dhe morri dipllomen te Univ.Kristal......mendoj per "merita speciale"

    C'fare mendoni?
    shtrenjte paskan vajt punet aty
    Dukshëm, ajo nuk është një veprim i mirë, por paratë e lëviz botën tonë, për fat të keq.
    Mua, për shembull, nuk kam të paraja për të paguar universitetin, kështu që unë jam duke bërë një falenderim të shkallë në bursa. Në të vërtetë, unë do të shkoj në Shqipëri sajë për një bursë. Nëse nuk kam marrë një ndihmë për studime, unë nuk mund të udhëtoj jashtë vendit për të studiuar dhe kam një eksperiencë të madhe me njerëzit e tjerë, kulturën tjetër.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •