Prof. Dr. Muhamet Pirraku: Si dshtova pr ta ngritur shtatoren e Hasan Prishtins n sheshin Hasan Prishtina

Ketu nga Bota sot Andi Ballshi

Jeto pr t dshmuar! At Zef Pllumi

Data e 28 nntorit 2011 ka qen dita m e rnd pr mua, q mu imponua krejt pa pritur!?! Pr kt mjerim nuk shkrova deri sot nga dshira t mos flas pa u kndellur pr ti peshuar faktet me urtsi.
Miqt e mi, bashkveprimtar n koh t duhura pr kombin, e din saktsisht se asgj nga aktiviteti im prej idealisti dhe t bashkveprimtarve, nuk ia besoj kujtess, por e nxjerri n letr me nj saktsi njerzore n funksion t dokumentit, dshmi pr historin e kohs son.
Njri prej ktyre miqve ishte edhe Prof. Dr. Muj Rugova, i cili u emrua Rektor i Universitetit t Prishtins m 2009. Kjo m gzoi me shpres se prmes tij do t m krijohen rrethanat pr ta realizuar nj ndrr nga vitet e djalris, ndaj (nga frika s mund t shkoj n penzion n fillim t 2010-ts), pa vonuar e ftova n telefon. Krkova nj takim pr t biseduar pr nj Amanet historik pr kombin....!. Takimi ndodhi t nesrmen. Ia urova postin dhe ia shpalla Sekretin pr t cilin kisha vepruar veant nga fundi i vitit 1999 (n gjirin e Komisionit Pr Emrimin e Rrugve, Shesheve dhe t Lagjeve t Prishins).
I thash se pardje e kam ftuar pr nj kafe n Grmi veprimtarin politik nga viti 1964, afaristin Sabri Novosella - Maxhuni, t cilit ia shtrova krkesn, t qndronte n krye t iniciativs pr mbledhjen e kontributeve pr ngritjen e Shtatores s Hasan Prishtins n Sheshin Hasan Prishtina, ku okupatori serb pas aneksimit t Kosovs m 28 mars 1989, e vendosi shtatorn e Njegoshit (Teksti definitiv i emrtimeve m 22 janar 2000 i aprovuar nga Komuna e Prishtins dhe i botuar n gazeta t Prishtins e t Tirans).
Rektorin e informova se Sabriu me vendosmri tha: Nuk kemi nevoj t krkojm donator, sepse un e financoj Shtatoren e Hasanit t lart aq sa t lejojn barometrat artistik! N vijim i tregova se Sabriu ka saktsuar: Bazamentin, nj metr t lart fontann e Sheshin me ulse, e drunj dekorativ i projektojn arkitektet e firms sime dhe t gjitha shpenzimet i pajtoi vet!
Me kt rast, Rektorin e informova se: Dje kam dalur n Sheshin Hasan Prishtina me skulptorin Aziz Islami (Profesor n UP), pr nj konsultim profesional. Nisur nga ambienti ekzistues (siprfaqja e Sheshit dhe lartsia e ndrtesave q e rrethojn), Monumenti mund t ngritet katr metra mbi bazamentin dhe s bashku me Sheshin mund t kushtoj rreth njqindmij euro, t cilat do ti pajtoj veprimtari Sabri Maxhuni.
Krkesa ime pr Rektorin ishte: Meq Sheshi Hasan Prishtina sht n mjediset e Universitetit, Ju duhet ta merrni vendimin pr ngritjen e monumentit dhe rregullimin e Sheshit! M.Rugova e priti mir iniciativn dhe nxorri fjal miradije pr Disidentin e paprmirsueshm...! dhe pr donatorin!
Q at dit e informova bamirsin e kombit pr uratn e Rektorit!, e t nesrmen Rektorit ia solla dy fotografit m emblematike t Hasanit. Pr pamjen e Shtators ia preferova foton me letrn lart n dor, kurse pr vijat e tipareve n fytyr t mirreshin ato q q dalin nga fotoja e br nga Marubi n Shkodr.
Mirpo, puna nuk eci ashtu si biseduam. Kaluan disa muaj dhe asnj z nga Rektori!?! Disa her e thirra n telefon, por ishte i zn!?! M n fund arrita ta zija t gjall!, dhe ti them se donatori po ka dshir tia filloj puns n ngritjen e bazamentit dhe t Sheshit.....!
Rektori Rugova pas disa muajve mu prgjigj dhe e caktova nj takim t prbashkt me donatorin, tek i cili po shkonim me vetur t Rektoratit. Sapo hyra n vetur, Rektori ma kumonikoi nj sihari!?!, q m shokoi!: Monumentin do ta ngritim n Oborrin e Rektoratit.....!!?!
Reagova keq: Pse po e riburgos Hasanin aty o Muj zeza.....!?! Prgjigjeja e tij ishte: Kam folur me shefat (partiak) dhe kshtu sht vendosur pr faktin se sht m n qendr dhe nuk kemi nevoj t krkojm Leje nga Komuna....! Miku im mund ta kujtoj sikletin tim prej idealisti mbi partiak: Po pr far qendre po flisni ore, n nj oborr ku rojet i mbajn dyert me dry....!?! Po atje, o burr, nuk merr frym monumenti, e madje ndrtesa e Rektoratit mund t rrzohet q nesr, sepse sht e paasnj vler kulturore, kurse Sheshi Hsasan Prishtina sht n Zemrn e Universitetit, ku n do dit frekuentojn qindra student t gjeneratave pafund....!
Fjalt e mia as ia lan shenj mikut tim!?! Na priti Sabri Maxhuni me vllain, Selatinin dhe t dyt i befasoi vendimi i rektorit pr ndrrimin e lokacionit pr Monumentin e Hasan Prishtins!?!?
Prap reagova n stilin e konstatuar m sipr, i gatshm t largohesha nga ky aktivitet, por m kurthoi Sabri qllimmiri: Ti, Profesor, vendin pr monument, sa un kuptoj, e ke zgjedhur m t mir, e as mund t besoj se dikush n komun mund t pengoj ngritjen e tij aty!?! Sidoqoft, un jam i gatshm ta financoj Monumentin e Hasanit n prmasat q do t krkohen, kudo q t ngritet, por pa Profesor Pirrakun, asnj hap......!!!
Kshtu, Sabriu mi lidhi kmbt! Me shpres se do t bisedoja me Rektorin n katr sy dhe se do t arrija t ia mbushja mendjen pranova t formojm Kshillin Organizues, i cili do t shpallte konkurs pr Shtatoren, dhe i cili do t kujdesej pr vlerat e monumentit. Rektorit, duhet ti kujtohej se kush ishte i parapar n at Kshill teknik, kurse ne e ruajm procesverbalin e mbajtur nga sekretari, Selatin Novosella.
Personalisht kisha nj prvoj t dshmuar n drejtimin e punve n kso aktivitete. N vitin 1997, i mbshtetur n bashkveprimtar e donator kombtar, e realizova Monumentin mbivarrezor t Nazim Gafurrit, kurse m 2003 t Iljaz H. Agushit. Kto dy monumente sot e mot jan dshmia m e prekshme e shqiptaris pr ata q banojn n amshim n Varrezat e Prishtins.
Mirpo, n iniciativn pr Hasanin nuk po m printe fati......!?! U bn shum muaj e Rektori i zn ma mbyllte telefonin....!?!? M n fund e zura!?!. Tashti ma kumtoi nj sihari tjetr: Monumentin do ta financoj Qeveria.....! Kjo informat m plqeu pr faktin se Sabri Maxhuni, qysh m 18 dhjetor 2004, ishte zotuar, se do ta financonte Monumentin pr Dshmort e Nntorit t Prgjakur 1944 n Tauk Bashqe (realizimin e t cilit, n pranver t vitit 2005 na e stopoi prkohsisht...!!!? UNMIK dhe Ambasada e SHBA-ve), dhe mikun tim Rugova e pyeta: Pr kt vendim a e keni njoftuar Sabriun...?! Mu prgjigj shkurt: Jo...!?!
Tani nuk m mbeti tjetr pos t shkoj te Maxhuni pr tia kumtuar sihariqin e radhs, s paku t mos i mbante deri n pafundsi t lidhura aq mjete pr nj bamirsi q ia abuzuan ata q u besoi si vets, nisur prej meje....!?!
Nuk e di se kush ishte n : Kshillin Organizues pr Shtatoren para Rektoratit, por e di saktsisht se nga mesi i tetorit 2011 u gjeta n Zyrn e Rektorit, ku u informova se Shtatorja sht duke u punuar n Shqipri. Nuk ia plqeva bucelat, ndaj, Rektori, krkoi q s bashku t shkonim n atele...! pr ta par kualitetin para se t derdhet n bronz, mirpo kurr nuk m ftoi !?!?
Ktu, pr hir t s vrtes, m duhet t konstatoj se Rektori bri mir q nuk m mundoi, pasi nuk do tia pranoja nj Shtatore e cila, sipas ndrrave t mia!, nuk sht Hasan Prishtina me asgj......!?!
N fillim t nntorit rektori m ftoi n telefon dhe m infirmoi se Shtatorja do t prurohet me rastin e Festave t Nntorit! Me kt rast ma krkoi nj list prej rreth 20 emrave nga ish t burgosurit politik t cilt do t ftoheshin n Prurimin e Monumentit! Kt list me 22 emra: Adem Demai; Sabri Maxhuni;Xaj Nura; Rexhep Bunjaku; Nezir Gashi; Hidajet Hyseni; Sami Drmaku; Sknder Kastrati; Fehmi Elmazi; Ilmi Ramadani; Gani Krasniqi; Bali Drvishi; Tefik Sahiti; Selatin Novosella; Adil Pireva; Meriman Braha; Teuta Hadri; Mehreme Berisha; Gani Syla; Huda Dobruna; Remzi Baloku; Zymer Neziri. Muj i nderuar, Thirrjet duhet t drgohen n Kryesin e Shoqats s t Burgusurve Politik dhe ata i shprndajn.
Kt list Rektorit ia drgova m 5 nntor 2011. Ktu e vlen t shtrohet pyetja: Pse miku im ma krkoi kt shrbim, pasi nuk paskam qen n Kshillin Organizues!?! Vrtet, tani po e kuptoj m mir prvojn e patriotit Vehbi Dibra: Me ndrrimin e kohs ndrrojn edhe gjykimet!

Rektori M.Rugova tashti krkoi: Ta shkruaja referatin e par (dhjet minutsh) pr jetn dhe veprn e Hasan Prishtins dhe m pyeti: Cilin historian t Tirans mund ta angazhonim pr referatin e dyt? Ia dhash emrin: Ak. Beqir Meta, dhe ia saktsova pozitat q ai ka n institucionet shkencore t Tirans. M 19 nntor 2011 e ftova M. Rugovn n telefon dhe n emr t konsulentve krkova ti prshndeste, m 24 nntor, t pranishmit n prurimin e veprs sime: Martirt e Shqipris Etnike nga Der e Stak Mark Mirdits, q do t organizohej n Salln e Kuqe t Fakultetit Filologjik. At dit Rektorit Rugova i tregova se referatin pr Hasan Prishtinn e kam shkruar, kurse Muja, m 26 nntor me telefon m informoi se Prurimi i shtatores do t bhet m 28 nntor dhe se Akademia do t filloj n orn 11.00, dhe ma krkoi edhe titullin e referatit, t cilin ia diktova!
N akademi shkova me koh. U prshndeta dor me dor me Rektorin, Adem Demain, Sabri Maxhunin, Naim Trnavn, e Dom Lush Gjergjin n rreshtin e par (kta ishin n at rresht, karriget e tjera ishin t lira), duke menduar se diku aty pari e kam karrign e rezervuaur....(!?!), prndryshe pse ti prshndesja t ftuarit e Rektorit.....?!?, i cili sikur u friksua se do tia zija vendin ndonj ministri a ilakeje t ministrave, ose (si u pa m von, t prfaqsuesit t Familjes s Hasan Prishtins, q nuk ekziston me at mbiemr mbi rruzullin toksor), miku im Muja i veshur me pushtet!, si do t thoshte Baci, pa i br syri vrr, m urdhroi: Shko e gjej vend dikun pas......!?!
Prej vitit 1968 kam marr pjes me referate e kumtesa n nj dyzin simpoziume e akademi, por kjo q prjetova m 28 nntor 2011, n orn 10.50, q t mos m priste vendi, nuk m kishte ndodhur, e pse t prisja dika tjetr n kt aktivitet, nisur edhe nga fakti s isha iniciator pr ngritjen e Shtators s Hasan Prishtins, dhe isha i ngarkuar personalisht nga Rektori pr ta shkruar Referatin e Par.....!
Kjo m qelloi si reja nga qielli i kthjellt, por prkushtimi jetsor pr Hasan Prishtinn nuk m la ta lija salln q, si u pa, do t ishte m mir pr unin tim! Tashti m nuk i kisha afr pasardhsit e mi, (as e dija se ku kishin z vend), pr tu konsultuar me ta - si t veproja.....?!?!
M dhimbeshin ti lija t piklluar n sall edhe pr faktin se kur un sakrifikoja qenien time e t tyren pr Hasanin, ata ishin duke u rritur dhe e psuan pr idealet e mia! Ndaj vendosa t ulesha n rreshtin pas t rezervuar pr dekant!, pikrisht nj nj karrig midis nj Zonje (q nuk e njihja) e Prof. Dr. Sknder Zogajt. Dikush ma trhoqi vrejtjen t largohesha, s sht vend i rezervuar!.......!?!, por tashti kisha dy rrug: t qndroja si muajshor, ose t dilja jasht i marruar.....!?!
Nuk m bnin syt drit, nisi t m keqsohej shndeti, m filloi nj si paraliz e duarve, e shtrngoja njrn me tjetrn, q ta mbaja vetn! Akademia filloi me nj film dokumentar pr Hasan Prishtinn (me rastin e rivarrosjes n Kuks). Ky film i mir zgjati ndoshta, mbi nj or, tani filloi eldoradoja partiake, nis e sos n frymn t cilin tr jetn e kishte luftuar Hasan Prishtina e pr ka kishte sakrikuar pasuri e ardhmri familjare dhe jetn e vet!
Realisht, prve paraqitjes nnt her t moderatores me elozhe pr oratort, n foltore doln: Rektori, Muj Rugova, Presidentja, Atifete Jahjaga, Rifat Jashari, Ambasadori i Shqipris, Islam Lauka, Ministri i ASH-s. Ram Buja, Ministri i KRS, Memli Krasniqi, e me gjas, pr struktur gjinore: historiano-gjeografja, e nderuara, Dr. Fatmira Rama nga Tirana, me nj ligjrat emocionale! pr Hasan Prishtinn. M dimbsej pse masa nuk kishte durim ta dgjonte, n mos pr tjetr, pr nj oratori prej pedagogu! Pas saj u ftua profesoresha e sintakss, e nderuara, Dr.Sala Ahmeti - itaku, t fliste pr Kontributin e Hasan Prishtins pr Alfabetin e Shqipes!?! Edhe kjo m dhimbsej pse t pranishmit n sall nuk e priten me korrektsi!?! Kto dyja nuk ishin fajtore, por faji bie mbi organizuesin, t cilit do ti drejtohesha me kshilln e Robert Shvarc: Urdhno, zotni, pak drit, nmos da errsin!
M duhet t pranoj se nuk mund t kujtoj se a u prmend emri i Bac Adem Demait, tr jetn i paluhatur n Rrugn e Hasan Prishtins, por mbeta i stepur pse ai, udhrrefye yni, nuk u ftua ta prshndeste Ardhjen e Hasan Prishtins n Prishtin!....?!? Pyes: t gjallet e t vdekurit tan: Kush, Hasan Prishtins dhe kombit, pr t cilin u flijua, do ti bnte nder sa Adem Demai - Promete flakadan!, Gjeniu Gte do t na msonte: Krkesa e par dhe e fundit q i bhet gjeniut sht dshmia pr t vrtetn!
Kur i erdhi radha e Referatit tim, t Par...!?!: Hasan Prishtina vler sublime e Kombit (tilullin e t cilit nuk e prmendi moderatorja, e cila nuk pati koh, pasi masa e lshopnte slallm!?!?). Reaslisht, kishin kaluar mbi dy or dhe shum veta doln, sa ishin duke u shprpall ambasadori e ministrat, e veanrisht gjat ligjrimit t Dr. Fatmirs e t Dr. Sals, sa q m as kishte logjik t ftohej n foltore historiani i shquar...!, i nnti..!?! Kjo tashti m nuk ishte Akademi, por ishte nj si Taravi... e ditve tona, kur pas farzeve, del xhemati kush si ti teket....!?!
E shihja se salla po zbrazej dhe ndjenja rraskapitse sa vinte e m pushtonte edhe pr faktin se nj fat t ktill ma gatoi njeriu pr t cilin bota ka menduar se kemi nj shpirt n dy trupa...!?! Nga egoja e nprkmbur mizorisht, u ngrita me telashe, dhe mezi qndroja n kmb!?! Kur arrita para foltores n rreshtin e par ku duhej ta kishte vendin s paku nj person i gjakut t Hasan Prishtins (q kurr nuk sht quajtur Prishtina), e vrejta vushtrriasin, shum t respektuarin, Izet Pertef Izet Badivukun, (1931), gjyshja e t cili Besimja, ishte bija e nj kushriri t Hasan Prishtins, pikrisht, e Sylejman Haxhi Mehmet - Haxhi Ali Berishs (i cili m 1898 arriti gradn pash, por kurr nuk sht quajtur Prishtina), kurse tashti strnipin e tij, Rektori i UP-it e prshndeti pr Prfaqsues t Familjes Prishtina....!?! Un e di saktsisht se nga gjaku i Hasan Prishtins n Mitrovic jeton Hakan Ismet Zejnullallah beg - Berisha. Zejnullahu e Hasani, kushrinj t par. Hakan Berisha (1930), n mnyr natyrore shqiptare, ka mundur ta prfaqsonte Familjen Prishtina!, si e prfaqsoi n Tiran n Prvjetorin e Lidjes Shqiptare t Prizrenit m 1978.

Edhe kjo, pr mua si historian, e idealist tradicional, tinglloi si falsifikim publik i gjenealogjis s Hasan Prishtins, me prani time, e pa mdyshje, ndikoi si lkura e lepurit n barren e deves! n forcn time fizike, sa q as munda ta hapja antn pr ta nxjerr referatin dhe raritetet: mullirin e kafes, lugn, thikn dhe shpuzorn, t Hasan Prishtins, t ruajtura nga kolonelt Austriak: Modestus Urban dhe Herbert Modestus Uban, q nga viti 1931 deri m 5 shkurt 1980, kur, prmes meje, Herberti ia ktheu kombit shqiptar, nse do t bashkohet ndonjher, jo n BE, si thon pushtetart shqiptar t sotm, por fillimisht n trojet strgjyshore, e tani t bashkuar n BE, pr ka u flijua Hasan Prishtina!
Qart, e pash vdekjen me sy....!?! Nj djalosh m erdhi n ndihm, t cilin sa po ta njoh do ta shprblej me librin tim t fundit! Kisha nevoj pr nj pik uj, por nuk e kisha, sepse organizuesi nuk kishte sjell uj n foltore, q sht dika e zakonshme...!? N nj gjendje t till nuk e di si m erdhi n mendje kshilla e At Zef Pllumit: Jeto pr t dshmuar....! Mu duk se mora forc!?! Fillova pr ta lexuar referatin.
Vetm nga rreshti i par i njerzve t veshur me pushtet nuk luanin nga vendi, disa nga ta zgrdhiheshin me hallin tim...!?! Jam i sigurt se ata nuk e dinin se ishin dekor i nj krimi ndaj jets dhe vepres s Hasan Prishtins, s po e largonin At ndoshta prjetsisht nga Sheshi Hasan Prishtina, nga mjedisi universitar, Studentor, ku do ta kryente m me prplotni misionin pr ka u flijua!
Vrtet, pushktetart e rreshtit t par tashti i mbaja rob!, mirpor orgnizuesi u kujdes pr shndetin e tyre!?! Sapo kalova pasuesin e par t faqes s dyt, moderatorja krkoi ta ndrprisja leximin.....!?! Kjo nuk m befasoi pr faktin se e kisha hamenduar edhe pr m keq, sa po zihesha n nj vend t X dekanit....!?!
Vazhdova me qllimet q m lidhn t mos dilja nga Akademia para se t fillonte. Para kamerave e falnderova Kolonel Herbertin, q ia ktheu kombit shqiptar gjsendet e Hasan Prishtins dhe i ngrita nj pr nj para kamerave t TV-e; E falnderova Dr. Tahir Abylin q pati guxim, n nj koh t nder pr kombin, e pr jetn e tij, ta nxirrte gjoksin pr ta par dritn vepra pr Hasan Prishtinn, q mbeti e patejkaluar deri tashti; E falndrova Sabri Maxhunin i cili pra tri vjetve mi la n dispozicion Njqindmij euro pr Shtatorn e Hasanit, t ciln duhej ngritur n Sheshin Hasan Prishtina!
Mu duk se i kreva amanetet historike dhe borxhin pr pasardhsit, t cilt i kam ln t heqin keq, pr t realizuar idealet q i mbolla edhe n qenien e tyre t denja pr njeriun!
Megjithat, isha i rraskapitur! Ai djaloshi prap m ndihmoi, ti shtija raritetet e Hasanit n ant, dhe duke m mbajtur pr krahu zbrita nga podiumi. Pr mikun tim Rektorin, as figuroja i gjall...!?! Nuk m ftoi n sfitn pr zbulimin e Shtators s Hasan Prishtins, ngritjen e cils e inicova un dhe as u ineteresua deri sot pr shndetin tim......!?!

Prej asaj dite t mos m raft ta harroj!, disa her kam shkuar qllimisht para Rektoratit, pr t par se sa po vizitohej Monumenti i Hasan Prishtins! Pr fat t keq, n mos pr asgj tjetr, n nj oborr me roje njerzit e kan zit t hyn, e dhasht Zoti e t mos del profeci reagimi im q nga fillimi!
E krejt n fund nj pyetje pr brezat: Kush sht fajtor q Sheshi Hasan Prishtina nga viti i lirimit- 99 mbeti pa t Zotin, mjedisi akademik i Kosvs, pa Udhrrfyesin ekzemplar historik!?! Pse edhe t mos pyesim: A ka tru shqiptari n kokat e pedagogve t UP-it...?!? Pr vlerat artistike t Monumentit, pr udi, ende nuk kam par asnj prononcim t profesionistve t UP-it ...!?!? E, edhe kjo sht prgjegjsi historike, q i bije barr Universitetit t Prishtins! Nuk arrihen qllime t mdha pa viktima t mdha! do t na ngushllonte Servantes!
Para se t prfundoj: Miqve t mi, ish-bashkveprimtar politik n shrbim t prpjekjeve tona pr Liri (akcili sipas kaqikut), ua prkujtoj urtsin latine: E dua Cezarin, por m shum e dua t vrtetn! Psimi im publik n prpjekjen pr ngritjen e Shtators s Hasan Prishtins sht vetm nj epzod jetsore e nj idealisti n mjediset shqiptare historikisht, kurse largimi i Shtators s Hasan Prishtins nga Sheshi Hasan Prishtina sht me pasoja pr shqiptarsin historike si tapi shqiptare e Prishtins dhe e Kosovs, q po i kanoset edhe me miratim t kastes politike kosovare e gjithshqiptare...!?!
T prfundoj me nj lutje:Sa e njoh historin ton t lavdishme, nse Prishtina ka ndonj shqiptar me pushtet, t ma dgjoj kshilln q disi ta sanojm dmim q iu imponua Prishtins e kombit ton, i cili aktualisht po dezintegrohet edhe me dorn ton.....!?! Shkurt e qart: Nse duhet ta abortojm Sheshin Hasan Prishtina!?!, vetm nj personalitet historik tashti mund ta ulim me nder n vendin e Hasan be Prishtins, pikrisht - Ferat be Ali pash Dragn (1880-1944), nse nuk duam t t na mallkoj historia! Q viset e Shqipris Etnike jasht Shqipris Londineze sot frymojn shqip, sht merit e sakrifics madhore t heroit t kombit, Ferat be Draga.
Ndrkaq, Hasan Prishtina do t na kshillonte: Dhe, para s gjithash, ruhuni nga mallkimi i historis dhe mos e harroni at kur t jepni mendimin tuaj!
Un do t mbetm shrbtor i devotshm pr prmbushjen e ktij Amaneti! Dhe, kt lutje do ta prmbyllja me lutjen e nj idealisti: M ndihmo o Perndi t'i prballoj gjrat me t cilat nuk pajtohem....!
Shtes: Sunday, January 8, 2012 10:07 AM
T nderuar Maxhuni e Rugova po u drgoj kt plag timen ta konfirmoni saktsin e fakteve q kan t bjn me Juve! Me 10 janar e drgoj n "tupan!
Foton po ua drgoj ta dini se kto mustaqe jan sebepi q Austriaku u bind, pa folur me t, se "jam gjak i Hasan Prishtins!", e t cilat i lash n Burgun e Prishtins n t shtunn e par pas 19 gushtit 1981!
Sabri Maxhuni m 10 janar 2012 m shkroi: Shum i nderuari dhe i respektuari, Prof. Dr. Muhamet Pirraku, shkrimin tuaj e lexova me vmendje t posame, t gjitha ato qe i thua ne lidhje me mua jan plotsisht t vrteta, por as pr t tjerat dhe t tjert qe i thua nuk i vm fare n dyshim.
Ndrkaq, Rektori Rugova, as deri me sot nuk e konfirmoi marrjen, as saktsin e t dhnave n kt plag ton me pasoja pr rndsin edukative t Shtatores s Hasan Prishtins, q sot e mot i mungon sheshit studentor Hasan Prishtina. Pjes e ktij shkrimi sht edhe shkrimi: SI M GJETI MIKU I HASAN PRISHTINS-KOLONELI AUSTRIAK HERBERT MODESTUS URBAN
PR T PRMBUSHUR AMANETIN PRINDOR!
Prishtin, 16 prill 2012