Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Berisha n Afganistan: Me zemr dhe mendje do dit jam me ju ktu

  Berisha n Afganistan: Me zemr dhe mendje do dit jam me ju, ktu


  Kryeministri Berisha vizitoi bazn ushtarake ajrore t Kandaharit, ku u prit nga Komandanti i Njsis Shqiptare, Nnkolonel Behar Mara dhe Zvendskomandanti i Komands Rajonale Jugore Chriss Fields. Kryeministri shoqrohej n kt vizit nga Shefi i Shtabit t Prgjithshm t Forcave t Armatosura t Shqipris (FARSH), Gjeneral Brigade Xhemal Gjunkshi. Kryeministri mori vlersimet m t larta pr prformancn e shklqyer t ushtarakve shqiptare dhe duke shfrytzuar kt vizit, ata i ri shprehn Kryeministrit ngushllimet m t sinqerta pr humbjen e jets s Kapiten Veti Voglit dhe vlersimin m t madh pr t si nj oficer dhe mik i shklqyer.

  http://botasot.info/reklama/April-15-18-2-37Herat.jpg

  Nga kjo baz, Kryeministri Berisha iu drejtua bazs operacionale Spin Buldog n Kandahar, n t ciln ndodhen t dislokuar s bashku me njsit amerikane edhe kontingjenti Eagle 4, i prbr nga 44 ushtarak t Forcave Speciale t Republiks s Shqipris. Pjes e ktij kontingjenti ishte edhe Kapiteni Feti Vogli.
  N vijim, n mjediset e bazs u zhvillua nj ceremoni pr nder t vizits s Kryeministrit Berisha. Gjat saj, Komandanti amerikan i bazs, Kolonel Johnson theksoi n fjaln e tij se ushtarakt shqiptare t Forcave Speciale Eagle 4 q shrbejn n Kandahar jan ndr ushtarakt m t mir q ai ka njohur gjat gjith karriers s tij ushtarake, t prkushtuar, luajal e t vendosur. Un, - tha Kolonel Johnson - ia kam besuar dhe do tia besoja jetn time, n do moment, ktyre ushtarakve t shklqyer.
  Koloneli Johnson, duke prezantuar para ushtarakve amerikan Kryeministrin Berisha, theksoi se sht nj nder i jashtzakonshm t kemi sot, mes nesh, nj figure kaq t spikatur, q prej njzet vjetsh i sht prkushtuar trsisht, me vizion e vendosmri, konsolidimit t liris dhe demokracis n Shqipri. Kjo vizite, tha ai, sht nj inspirim dhe nj inkurajim i jashtzakonshm pr t gjith ushtarakt q shrbejn n kt baz.

  http://botasot.info/reklama/April-15...arbriefing.jpg

  Kryeministri u shprehu ushtarakve tan mirnjohjen m t thell t tij, t qeveris dhe popullit shqiptar pr prfaqsimin me dinjitet t lart t Shqipris, n prmbushjen e angazhimeve t saj n kuadr t Aleancs s Atlantikut t Veriut dhe n mbshtetje t popullit afgan.

  http://botasot.info/reklama/April-15-18-2-59Herat2.jpg

  Gjat ksaj vizite, Kryeministri Berisha zhvilloi takime edhe prfaqsuesin civil m t lart t NATO-s n Shtabin e ISAF, ambasadorin Simon Gass, me Komandantin e Forcs Ndrkombtare t Siguris dhe Asistencs, njkohsisht Komandant i Forcave Amerikane n Afganistan, Gjeneral John Allen, komandantin e Komands Rajonale Perndimore Gjeneral Brigade Luigi Chapperini, Zvendskomandantin e Komands Rajonale Jugore Gjeneral Majorin Javier Cabeza.BS
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  Berisha n Afganistan: Me zemr dhe mendje do dit jam me ju, ktu
  vertet i ka thene keto fjale ai?

  sa qeshen me fjalet e tij?


  Me pelqeu dhe me kenaqi vleresimi i kolonelit per ushtaret tane atje. :=)

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Edhe pse nje vizite e vonuar, duhet te ishte bere vite me pare, ajo eshte nje vizite qe duhet vleresuar. Humbja e jetes se nje prej komandove shqiptare ne Afganistan nuk ishte e lehte per opinionin publik shqiptar, por ne menyre te vecante per moralin e grupit te ushtareve shqiptare ne Afganistan, me te cilet kapiten Vogli sherbente.

  Shpresoj qe tragjedia dhe vizita e kryeministrit, te sensibilizoje shqiptaret qe te respektojne ushtaret e oficeret e tyre, sidomos tani qe Shqiperia e gjen vete si anetare e NATO. Me behet qejfi qe kryeministri gjeti kohe qe te shkoje ne Afganistan per t'iu gjendur prane komandove shqiptare.

  Albo

 4. #4
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  http://botasot.info/reklama/April-15...7kandahar5.JPG  Berisha n Kandahar, vizita e par tek ushtart shqiptar


  Prej gati 24 orsh kryeministri Sali Berisha ndodhet n Afganistan n vizitn e par q shefi i qeveris u bn trupave shqiptare t vendosura atje prej disa vjetsh, si pjes e aleancs s Atlantikut t Veriut.

  Vizita blic e kryeministrit Berisha ne kandahar, ku ndodhet trupat komando shqiptare me mission luftimi sht mbajtur sekcret per arsye sigurie. Perve takimit me ushtaraket shqiptare, ne axhenden e kryeministrit ishin shenuar edhe takime me drejtues te larte te komandes se NATO-s ne Afganistan, por ende nuk behen te njohura detaje te axhendes, e cila mbetet e papublikuar, edhe kjo per arsye sigurie.

  Trupat shqiptare me mision paqeruajtes, por veanrisht ata me mision luftimi kane marre vleresime te jashtezakonshme nga shtabi qendror i NATO-s ne Afganistan. Vizita e kryeministrit Berisha ne Afganistan vjen pak kohe pas humbjes se kapiten Feti Voglit ne krye te detyres dhe plagosjes se nentetar Aleksander Peit gjat nje operacioni paqeruajtes ne Kandahar.

  Pritet qe pamjet e vizites blic te kryeministrit Berisha ne Afganistan te behen publike te dielen, pas kthimit te tij ne Tirane.
  Bota Sot
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 5. #5
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Ambasadori i NATO-s n Kabul: Trupat shqiptare, kontribut t shklqyer pr paqen e afganve
  15-04-2012 / Gazeta 55


  Kryeministri Berisha u takua me prfaqsuesin civil m t lart t NATO-s n Shtabin e ISAF, Kabul, ambasadorin Simon Gass. Ambasadori Gass e falenderoi przemrsisht pr kontributin jashtzakonisht t vlersuar t Forcave t Armatosura Shqiptare, qeveris shqiptare dhe Shqipris n shrbim t paqes dhe stabilitetit n Afganistan. Shqipria, tha ambasadori Gass, po i prmbush m s miri detyrimet e saj si aleat i NATO-s, n Afganistan dhe sht nj partner i vrtet pr ne, n Afganistan e m gjer. Ambasadori Gass i shprehu Kryeministrit ngushllimet m t sinqerta pr humbjen e jets s Kapiten Feti Vogli, n Kandahar.

  M tej, ambasadori Gass e informoi Kryeministrin pr zhvillimet e fundit n Afganistan, suksesin e forcave t ISAF, por edhe arritjet n fushn e trajnimit t Forcave t Siguris Afgane, pr t marr n dor sigurin e tyre, mbas mbarimit t periudhs s tranzicionit, por edhe me zhvillimet politike, ndryshimet demokratike dhe prpjekjet pr zhvillim ekonomik n vend. Sot, rreth 50 prqind e qytetareve, bri me dije, ambasadori Gass, jetojn n zona, ku siguria garantohet nga forcat afgane dhe s shpejti do t arrij n 70 prqind, deri n objektivin final q pas vitit 2014, NATO do t vijoj t kontribuoj, por tashm m shum n aspekte trajnimi e mbshtetjeje pr Forcat e Siguris Afgane.

  Kryeministri Berisha e falenderoi pr mikpritjen dhe pr vlersimin q ambasadori Gass i bri Shqipris dhe kontributit t Forcave saj t Armatosura. Kryeministri i bri me dije ambasadorit Gass se qeveria shqiptare ka ofruar 100 bursa pr t rinjt afgan, duke e konsideruar rritjen e nivelit t arsimimit t qytetarve t ktij vendi mik, q ka vuajtur si askush tjetr n duart e regjimeve autoritare, si nj element thelbsor pr prparimin e tij e popullit t tij n t ardhmen. Kryeministri e njohu ambasadorin Gass edhe me zhvillimet n Shqipri dhe procesin e reformave t gjithanshme q ajo po zbaton. N takim u diskutuan gjithashtu edhe zhvillimet e fundit dhe situata n rajon. N prfundim t takimit, ambasadori Gass dhe Kryeministri Berisha bn kto komente n lidhje me takimin mes tyre:

  Ambasadorin Gass: Pata nj takim t shklqyer me Kryeministrin Berisha. sht nj privilegj dhe nj ndr q e pres sot, ktu, n komandn ISAF, jo vetm pr punn e shklqyer q trupat shqiptare bjn ktu, n Afganistan, n mbshtetje t popullit afgan, por edhe n mbshtetje t misionit t NATO-s. Ata kan br nj pun dhe shrbim t shklqyer dhe ishte n nderin tim t falnderoja Kryeministrin pr kontributin e madh t shqiptarve. Pata rastin ti shpreh Kryeministrit Berisha pikpamjen time mbi zhvillimin politik dhe ekonomik t vendit. Ishte nj nder i veant, gjithashtu, q e takoj Kryeministrin pas 20 vitesh, mbasi un kam vizituar Tirann n vitin 92.

  Kryeministri Berisha: Ishte nj takim shum i przemrt. Dua t falnderoj przemrsisht ambasadorin Gass pr t gjith diskutimet q patm mbi situatn n kt vend mik, punn e shklqyer q Aleanca e Atlantikut t Veriut bn ktu dhe jo vetm n rrafshin ushtarak, rrafshin e siguris q sht edhe kryesor, por n t gjitha drejtimet dhe optimizmi i ambasadorit mbi t ardhmen e ktij vendi sht jashtzakonisht i rndsishm. Lajme shum pozitive ka pr muajt q vin mbi suksese t rndsishme n fushn e siguris. Dihet q ktu prgatitet nj forc e madhe e siguris afgane dhe dora-dors ata po marrin gjithnj e m shum n dor sigurin e ktij vendi. Ambasadori foli me superlativa mbi ushtart tan ktu dhe punn e madhe q ata bjn, ka ishte pr mua nj gj shum e rndsishme. Sikundr un e njoha ambasadorin me t gjitha zhvillimet n Shqipri dhe meqense si miq jemi takuar 20 vjet m par, bm nj shpalosje t zhvillimeve n Shqipri q nga viti 92 gjer sot. Ishte nj takim shum miqsor. Edhe njher dua ta falnderoj me shum mirnjohje dhe respekt pr t gjith diskutimet q patm.
  Komandanti i ISAF, Gjeneral John Allen: Tranzicioni n Afganistan, do vazhdojm misionin edhe pr nj koh t gjat
  15-04-2012 / Gazeta 55

  Kryeministri Berisha vizitoi Shtabin e ISAF n Kabul, ku u takua me Komandantin e Forcs Ndrkombtare t Siguris dhe Asistencs dhe njkohsisht Komandant i Forcave Amerikane n Afganistan, Gjeneralin John R Allen. Gjenerali Allen i rishprehu Kryeministrit ngushllimet m t sinqerta pr humbjen e jets s Kapiten Feti Vogli. Gjenerali Allen vlersoi kontributin dhe performancn e shklqyer t njsive shqiptare q veprojn n Afganistan.

  Kryeministri Berisha shfrytzoi rastin pr ti shprehur Gjeneralit Allen mirnjohjen m t thell pr mbshtetjen e jashtzakonshme q SHBA, miku m i madh e strategjik i Shqipris e kombit shqiptar, i kan dhn n vijimsi vendit gjat gjith ksaj periudhe transformimesh t rndsishme, n veanti mbshtetjen pr antarsimin n NATO dhe bashkpunimin e shklqyer n kuadr t Aleancs dhe n shum fusha t tjera, si dhe pr kontributin e pamuar t SHBA pr shtjen e drejt t shqiptarve n Kosov dhe mbshtetjen e jashtzakonshme ndaj Republiks s Kosovs. Shqiptaret, tha Kryeministri, i mbeten prher mirnjohs SHBA-s, qeveris s saj e popullit t madh e mik amerikan. Gjat biseds, Gjenerali Allen e informoi Kryeministrin Berisha pr zhvillimet e fundit n Afganistan, prpjekjen e jashtzakonshme dhe arritjet e rndsishme t ISAF, NATO-s dhe koalicionit pr konsolidimin e siguris, por edhe t demokracis n vend.

  Gjenerali e informoi Kryeministrin Berisha pr ecurin e procesit t transformimit dhe i shprehu mirnjohjen m t thell t tij, NATO-s dhe misionit t ISAF, por edhe SHBA-s pr vendosmrin e qeveris shqiptare pr t mbshtetur misionin e ISAF dhe NATO-n n Afganistan, pr sa koh ato e konsiderojn t nevojshme t ofrojn kontributin e tyre n kt vend mik. Gjithashtu, gjenerali Allen vlersoi si realisht bujare ofertn e qeveris shqiptare pr tu dhn bursa studentve e studenteve afgane. Gjenerali Allen i theksoi Kryeministrit Berisha se vende si Afganistani mund t prfitojn shum nga shembulli i shklqyer i Shqipris n reformat e suksesshme dhe luftn kundr korrupsionit. Kryeministri Berisha e ftoi Gjeneralin Allen n nj vizit n Tirane, t ciln ai e pranoi me knaqsi.

  N prfundim t takimit, Gjenerali Allen dhe Kryeministri Berisha bn kto komente n lidhje me takimin mes tyre:

  Gjeneralin John R. Allen: Ishte nj knaqsi e madhe q prita Kryeministrin Berisha n zyrat tona qendrore n Kabul dhe e falnderoj at sinqerisht pr kontributin e madh q Shqipria ka br pr misionin, por sht m e rndsishmja, pr lirin dhe t ardhmen e Afganistanit. Ishte knaqsia ime q vite m par, n vitin 95, vizitova Shqiprin dhe dgjova Kryeministrin mbi historin e shklqyer t progresit t Shqipris dhe pr antarsimin n NATO dhe tani si antar i NATO-s ka nj rol jetsor n forcat ndrkombtare t asistencs, n forcat e NATO-s ktu, n Afganistan. Ndaj ju falnderoj zoti Kryeministr pr kontributin bujar t Shqipris n do aspekt t ktij misioni. I shpreha Kryeministrit dshirn pr t shrbyer bashkrisht me forcat shqiptare n kt mision t madh pr lirin n Afganistan.

  Kryeministri Berisha: Ne patm nj takim t shklqyer me Gjeneralin John Allen, komandantin e trupave t NATO-s n Afganistan. E sigurova Gjeneralin se trupat tona jan krenar, shqiptart jan krenar q trupat tona jan nn komandn e shklqyer t Gjeneralit John Allen. Diskutuam gjersisht mbi situatn n kt vend mik dhe Gjenerali m njohu me suksesin e rndsishm q Aleanca ka arritur n prgatitjen e Forcave t Armatosura t Siguris s Afganistanit, n luftn e suksesshme kundr Al Kaeds dhe talebanve n kt vend, n prgatitjen e shklqyer q ka br shtabi i udhhequr nga Gjenerali Allen pr periudhn e tranzicionit t t gjitha kompetencave tek forcat afgane dhe n projektet q ekzistojn pr t garantuar kt vend q forcat e Al Kaeds dhe talebanve nuk mund t nprkmbin m lirin e ktij kombi, i cili ka kaluar periudha t vshtira, por q meriton t ndrtoj lirin e tij, t ndrtoj t ardhmen n liri dhe SHBA jan shum t vendosura n kt drejtim. E garantova Gjeneralin se Shqipria dhe njsit tona do t jen n kt vend mik, pr aq koh sa do t jen forcat e njsis s shklqyer amerikane.

  ***

  Gjat vizits n Afganistan, Kryeministri Berisha u takua edhe me Zvendskomandantin e Komands Rajonale Jugore, Gjeneral Majorin Javier Cabeza, nga i cili mori gjithashtu vlersimet m t larta pr figurn e ushtris shqiptare, t prfaqsuar edhe nga njsit ushtarake shqiptare n Afganistan. Njsit shqiptare, tha ai, ndodhen n shum vendndodhje dhe kudo po dshmojn nj shembull t jashtzakonshm prkushtimi, profesionalizmi dhe kontributi, pr t cilin u jemi mirnjohs.
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 6. #6
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  pas lufte kushdo behet trim, pas gjyqi kushdo behet i squet ...

  edhe kjo puna e "reportazhit" te vizites, mund te shkruhet fardo e si ti veje per shtat qeverise - media e "pavarur" nuk arriti ta shoqeroje kete vizite "historike".

  duhesh per momentin kjo vizite ... kaq mjafton.

  te ben pershtypje ftesa e bere ndaj gjeneralit Allen,
  ... Kryeministri Berisha e ftoi Gjeneralin Allen n nj vizit n Tirane, t ciln ai e pranoi me knaqsi.
  ...
  po ai presidenti i Afghanistanit si nuk e paska pritur? te jete kjo nje vrime e zeze ne protokollin e vizites ... ?!? ka humbur rastin te merrte nje ftese per te vizituar Shqiperine ...

 7. #7
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  per kuriozitet, shkoni ne sitet e CENTCOM apo te ISAF - nuk do te gjeni as edhe nje gjurme, as edhe nje fjale te vetme te asaj "vizite" - kurkund nuk gjindet emri i salijevit mushkatar ...

  ka domethenie te shkelqyer kjo, e skajshme, madhore ...

  nuk ka tashme as edhe i thashe e as edhe me tha ...

 8. #8
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  38
  Postime
  917
  Faleminderit
  5
  37 falenderime n 24 postime
  Si cdo kryeminister apo president tjeter i vendeve te NATO's edhe Berisha e ka per detyre qe te shkoje dhe ti shikoje edhe ata bij nenash Shqiptare qe sherbejne ne Afganistan si ushtare, si police trajnues dhe puntore civil qe punojne ne kuader te Aleances, po keshtu te inspektoje ato investime modeste ne ndertimin e disa Shkollave ne ate vend te financuar nga Qeveria Shqiptare.

  Nuk shikoj asgje qe nuk shkon, e takoi apo nuk e takoi presidentin Afgan. Qellimi i vizites ishin ushtaraket shqiptare.
  Bashkohem me parafolsin qe pak si e vonuar, por aspak e pavend si vizite.
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 9. #9
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime
  Citim Postuar m par nga Ingenuous Lexo Postimin
  Si cdo kryeminister apo president tjeter i vendeve te NATO's edhe Berisha e ka per detyre qe te shkoje dhe ti shikoje edhe ata bij nenash Shqiptare qe sherbejne ne Afganistan si ushtare, si police trajnues dhe puntore civil qe punojne ne kuader te Aleances, po keshtu te inspektoje ato investime modeste ne ndertimin e disa Shkollave ne ate vend te financuar nga Qeveria Shqiptare.

  Nuk shikoj asgje qe nuk shkon, e takoi apo nuk e takoi presidentin Afgan. Qellimi i vizites ishin ushtaraket shqiptare.
  Bashkohem me parafolsin qe pak si e vonuar, por aspak e pavend si vizite.
  kush ishte parafolsi?

 10. #10
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  38
  Postime
  917
  Faleminderit
  5
  37 falenderime n 24 postime
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  kush ishte parafolsi?
  Albo

  Mirulexofshim
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •