Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime

  Coptimi i Shqipris nga fillimi i shekullit XVIII, deri n fillim t shekullit XX

  COPTIMI DHE TKURRJA E AREALIT ETNIK SHQIPTAR

  Shkruan: Prof. dr. Muhamet PIRRAKU

  Shqipria mund t formoj fort mir nj shtet independent ndrmjet Serbis dhe Greqis: mjerisht, fatkeqsi e tyre sht q gjenden midis shteteve q duan t rriten dhe ndoshta shpresat e patriotve shqiptar do t dalin t kota! Amie Boue, musafir i nj fshatari t Carralevs n vitet e 30-ta t shekullit XIX.

  T dhnat nga hulumtimet shkencore vrtetojn se Shqipria n prag t Lufts austro-turke t viteve 1683-1690, zinte nj siprfaqe balkanike prej rreth 120 000km2. Kt madhsi njsia etnokulturore e gjepolitike e Shqipris e pati deri para mesit t shek. XIX. Madje sipas prkufizimeve t diplomatit dhe enciklopedistit austriak Georg von Hahn dhe t enciklopedistit shqiptar Sami Frashri, njsia e Shqipris brenda Perandoris Osmane del edhe m e madhe[1].


  ASIMILIMI I SHQIPTARVE

  Shqipria n shtrirjen e saj etnike hyri n luft pr lirimin nacional nga Perandoria Osmane shum para se t hynin Mali i Zi[2], Serbia, Greqia dhe Bullgaria[3]. Kt prpjekje shnuan luftrat e Begollajve t Pejs, t Quprlive t Velesit, t Bushatasve t Shkodrs, t Ali pash Tepelens s Janins, t Gjinollajve t Prishtins, t Vrionve t Beratit, t Rrotullave t Prizrenit, t Toptanve t Tirans etj[4]. Coptimin dhe tkurrjen e arealit etnik shqiptar Rusia dhe Evropa e nisn nga fundi i shek. XVIII dhe n fillim t shek, XIX. Kso kohe Fuqit e vendosjes shkputn nga njsia Shqipri rreth 5 000 km2 pr interesa t Serbis, t Malit t Zi dhe t Greqis n fillim t ngritjes s tyre[5].

  N fillim t ngritjes s shtetit t Serbis, nga fillimi shek. XIX deri n fund t viteve 30-ta t atij shekulli, u asimiluan n serb mijra shqiptar dhe mijra t tjer u shprnguln me dhun nga Serbia e Millosh Obrenoviqit. Sundimtari i Serbis, MiIlosh Obrenoviqi, sht i pari q zyrtarisht i vuri themelet e Strategjis serbe t spastrimit etnik shqiptar t pjesve t Shqipris Etnike, t aneksuara Serbis. Ai, n vitet njzeta t shek. XIX, ngriti fonde t posame pr finansimin e njsiteve terroriste e paramilitare serbe pr shprnguljen e shqiptarve nga viset e Krushevcit dhe t gjasht Nahive t Nishit, t aneksuara n fillim t viteve t tridhjeta[6]. Coptimi i dyt ndrkombtar i njsis etnokuluturore dhe gjeopolitike t Shqipris sht projektuar me Traktatin e Paqs s Shn Stefanit, t 3 marsit 1878, me t ciln duhej t mbyllej Lufta ruso-turke e vieteve 1877-1878. Ky traktat parashihte coptimin e katr t pestave t Shqipris Etnike pr inetresa t Bullgaris, t Serbis dhe t Malit t Zi[7].

  Meq me kt traktat paqsor pansllavizmi rus dilte dhe bhej sundues n Adriatik dhe n Mesdhe, dhe kshtu rrezikonte inetresat e Evrops n Adriatik, n Mesdhe dhe n Lindje, n prgjthsi, kancelari i Gjemanis, Bismarku, i lidhi kundr inetresave t Rusis: Anglin, Austro-Hungarin, Francn dhe Italin, e thirri Kongresin e Berlinit, i cili aprovoi, m 13 korrik 1878, nj ndarje tjetr pr interesat ruso-evropiane n Ballkan, Mesdhe dhe Lindje[8].

  Sipas ktij Traktati politik ndrkombtar, nga areali i Shqipris Etnike prfundimisht u shkputn rreth 24 458 km2 tok me shumic shqiptare ose absolutisht shqiptare. Pikrisht Greqia u zgjerua me 9 275 km2 tok me shumic shqiptare, Serbia pr rreth 10 500 km2 tok absolutisht shqiptare dhe Mali i Zi me rreth 4.683 km2 tok absolutisht shqipatre dhe me shumic shqiptaro-boshnjake. Sipas ktij Traktati Bullgaria u largua nga tokat e premtuara shqiptare n Kosov, n Maqedoni e n Shqiprin e Mesme[9].

  Meq, aktualisht, Kosova dhe kombi shqiptar n prgjithsi sht n luft me pushtuesin serb, shprehje kjo tepr e vrazhdt e fundit t nj fuqie koloniale n Evrop, duhet t theksohet se pjesa t ciln e aneksoi Serbia me ndihmn e Rusis, t Francs, t Anglis, t Gjermanis dhe t Italis, ishte pjes etnike e Dardanis antike, prkatsisht e Kosovs historike t njohur, ksokohe, me emrin Vilajeti i Kosovs, i cili me 1877 kishte reth 43 400 km2. Ktu, duhet t theksohet se, m 1878, Shqipria me rreth 115 000 km2 kishte rreth 2 800 000 banor, prej t cilve rreth 2 300 000 shqiptar, kurse t tjert ishin: vlleh, rom, bullgar, grek, serb, turq, hebrej etj[10].


  SPASTRIMI I SHQIPTARVE

  Serbia, n spastrimin e shqiptarve etnik nga viset e aneksuara t Sanxhakut Nishit Toplic, Kosaonic e Pustarek t Vilajetit t Kosovs, prdori Strategjin e toks s djegur, t ciln aktualisht po e prdor soldateska serbe n Kosov dhe m gjr. Ksaj strategjie i dha frym princi i Serbis, Millan Obranoviqi, i cili urdhronte ushtarakt e paramilirart etnik: Meritat m t mdha ndaj shtetit dhe kombit serb do ti ket ai, i cili do t arrij t zhduk e t shprngul me shum shqiptar![11].

  Kshtu, me strategjin e toks s djegur, spastruan rreth 300 000 shqiptar n rreth 700 lokalitete, prej t cilave rreth 640 pastr shqiptare dhe me shumic shqiptare. Rreth 350 000 shqiptar i largoi nga trojet e tyre etnike ushtria greke e malazeze. Dhe, do saktsuar faktin se n Luftn ruso-turke t vitit 1877/78 serbt, grekt dhe malazezt vran dhe masakruan me shum se 70 000 shqiptar, rrafshuan prtok rreth 600 lokalitete[12]. M 1882, Rusia krkoi nga Serbia q kjo t iniconte themelimin e Aleancs ballkanike t Serbis, t Bullgaris, t Malit t Zi e t Greqis, me detyr t prgatiste politikisht dhe ushtarakisht coptimin prfundimar t Shqipris. Ndrkaq, qarqeve kishtare, publicistike e shkencore sllave dhe greke iu dha pr detyr t shpifnin do gj q do t onte n mosnjohjen evropiane e botrore t ekzistimit t kombit shqiptar, t kultivonin urrejtjen raciste e fetare kundr popullit shqiptar me shumic absolute myslimane, t prgatisnin opinionin e krishter evropian e botror pr t futur n prdorim nocione e prmbajtje me krkesa pansllaviste panortodokse n prgjithsi, pr zhdukjen fizike dhe pr asimilimin e shqiptarve n sllav e n grek[13].

  Ndrkaq, m 1896, Rusia doli haptaz me krkesa pr ngritjen e Aleancs ushtarake ballkanike si krah i saj ushtarak n Ballkan, me detyr t prgatiste luftn pushtuese t Shqipris, dhe pr coptimin e saj, pr zhdukjen fizike t kombit shqiptar. Kjo nxiti rikrijimin e Lidhjes Shqiptare t Prizrenit, me nj prkrahje t fsheht t Sulltanit dhe t Ports s Lart. N krye t ksaj Lidhje ishte vn Mulla Zejnelabedin Biberi Haxh Zeka i Pejs, ish veprimtari dhe bashklufttari m besnik i Myderis Ymer Prizrenit. Kjo Lidhje u legalizua n Kuvendin e Pejs, m 26-30 janarit 1899, me emrin Lidhja Shqiptare Besa-besn t Pejs, e cila veproi me sukses kundr planeve t Aleancs ballkanike pansllavisto-greke, deri m vrasjen e Mulla Zeks, m 1902, nga Serbia[14].

  Sulltani, Porta e Lart dhe Kuvendi i Turqis, m 17 gusht 1912, i pranuan krkesat e kryengritjes pr Autonomin e Shqipris n shtrirje t katr vilajeteve shqiptare, t cilat, si u tha m lart, prfshinin 90 270 km2 t toks ballkanike t banuara me shumic absolute shqiptare dhe pikrisht: Vilajetin e Kosovs me 32 900 km2, t Shkodrs me 10 970 km2, t Manastirit me 28 500 km2 dhe t Janins me 17 900 km2. Njsia etnokulturore e gjeopolitike e Shqipris, Shqipria Etnike dhe historike, kso kohe, sipas Sallnameve (vjetarve statistikor zyrtar), t vilajeteve t Perandoris Osmane, kishte rreth 3 804 000 banor, prej t cilve, sipas t dhnave t Komitetit t Shqipris t Nikoll Ivanajt, pati 3 000 000 shqiptar, pra rreth 700 000 m shum se me 1898, q ishte rezultat i shtimit natyror pr 14 vjet[15].


  COPTIMI I TRET N LONDR

  Kshtu, nga 8-20 tetor 1912 Aleanca ushatarke ballkanike me logjistik ruse dhe s paku me prkrahje morale e politike dhe me armatim evropian, sulmoi nga t gjitha ant Shqiprin e drrmuar n Kryengritjet e viteve 1908-1912, pr shkputjen nga Perandoria Osmane[16]. Lufta e Aleancs ballkanike, pas s cils qndronte fuqimisht dhe haptaz Rusia cariste, do t mbyllet me Konferencn e Ambasadorve: t Rusis, t Anglis, t Francs, t Gjermanis, t Austro-Hungaris dhe t Italis n Londr, nga dhjetori 1912 deri n gusht t vitit 1913. Kjo Konferenc zgjati kaq shum pr shkak se aktert nuk mund t pajtoheshin pr interesat imperialiste pansllavisto-perndimore (katolike-protestane) n ndarjen e pjesve t Perandoris Osmane n Ballkan dhe n Lindje[17].

  N Londr, Shqipria prjetoi coptimin e tret ndrkombtar ruso-evroain. Si u tha, pr ineresa t Austro-Hungaris dhe t Italis, u ngrit shteti i Shqipris n nj rrip bregdetar nga Butrinti deri n Shkodr, me nj hinterland q zinte rreth 28 600 km2. Me disa korrigjime t mvonshme ky shtet arriti 28 748 km2. Kjo siprfaqe ishte m pak se 1/3 pjes e Shqipris Etnike t vitit 1912, ose edhe m qart, ishte gati sa Vilajeti i Manastirit dhe pikrisht m i vogl se Vilajeti i Kosovs m 1878 pr 14 800 km2 dhe m e vogl se Vilajeti i Kosovs m 1912 pr 4.300 km2.Londra Serbin e zgjeroi pr 39 000 km2, me 1 290 000 banor, prej t cilave rreth 34 000 km2 tok shqiptare me rreth 1 090 000 banor, Mali i Zi u zgjerua pr rreth 7 000 km2, me rreth 260 000 banor, kryesisht shqiptar dhe boshnjak dhe Greqia u zgjerua pr 51 300 km2, me 1.624.000 banor. U shtri mbi siprfaqen e trsishme t amris shqiptare q kishte rreth 425 000 banor[18].


  Referencat:

  [1] Gjersisisht, Samy Bey Fraschery, Kamus al-alam, I-VI, Istambul, 1306 (1889)-316 (1898); Shh edhe Sami Frashri, Vepra7 e 8, Prishtin, 1984; Arŝ G.L. albabia I Epirv konce XVIII naale XIX, Moskva, 1963; Erdeljanovi Joan, Kui, Naselja, 4 Etnografski Zbornik XIII, Beograd, 1907; Fallmerayer, Dr.J.Ph., Das Albanesische Element in Grihenland, I, 1957.

  [2] Thuhet se emrtimi Crna Gora (Mali i Zi) prmendet n shekullin XV, n vise t Cetins ku shtrihej fisi cetinjani, njegushi, cuci etj. (Crna Gora, Priručni leksikon, III prerađeno i proireno izdanje, Zagreb, 1967, 193; Sipas Milan Shufflay, Kjo Crna Gora pra duhet t ket qen dikund afer majes s veriut t liqenit t Shkodrs. N kohen e mesme perfshinte nji vend te vogel. Kjo ka qen e banueme prej barijsh shqiptar (P. Marin Sirdani O.F.M., Shqypnija e Shqyptart. Botim i Dyt, Shkodr, 1941, 48); M 1592/3, Mali i Zi prmendet si kaza (krahin) e Sanxhakut t Shkodrs dhe prfshinte kto nahi: Katunska m 641 shtpi, Ljubotinj me 369 shtpi, Pleshivci me 65 shtpi, Ljeshkopolje me 414 shtpi dhe Crmnici m 347 shtpi (Ivan Boić-Sima Ćirković-Milorad Ekmečić-Vladimir Dedijer, Istorija Jugosllavije, Drugo izdanje, Beograd, 1973,409). Emrtimi Stara Crna Gora (Mali i Zi i Vjetr) sht koncept politik i m vonshm. Fillimisht mbulonte vetm nahin Katunska me Cetinn qendr mitropoliti. M von n konceptin Mali i Zi i Vjetr u futn nahit: Riječka, Crmnička dhe Leanska (Ivan Boić e t tjer, Istorija Jugosllavije, Drugo izdanje, Beograd, 1973,175; piro Kuliić, O etnogenezi crnogoraca, Titograd, 1980, 54, 57. Ndrkaq, m 1609 pr t paren her prmendet njsia administrative osmane spahillku i Malit t Zi me spahin vendor Vuja Rajev, t cilin M. Bolica, m 1614, e quante koka e tr Malit t Zi - knez i Malit t Zi (Dr. Bogo Grafenauer e t tjer, Istorija naroda Jugosllavije, Knjiga Druga, Beograd, 1958, 510-511).

  [3] Shih gjrsisht, Vladimir Ćorović, Istorija srpskog naroda II,Beograd, 1997;
  Dr. Bogo Grafenauer e t tjer, Istorija naroda Jugosllavije, Knjiga Druga, Beograd, 1958; I.Boić e t tjer, Istorija Jugosllavije, Beograd, 1973.

  [4] Shih gjrsisht, Sylejman Kyle, Osmanli Tarihinde, Arnavualuk, Izmir, 1944; S k n d e r Ri z a j, Lidhja Shqiptare e Prizrenit n dokumente angleze 1878-1881, Prishtin, 1978; Kosova gjat shekujve XV,XVI dheXVII (). Prishtin,1984; Sknder Rizaj, Shqiptart dhe serbt n Kosov, Prishtin, 1991; Frasri Naim, Istoria e Shqipris, Sofje, 1899; Mehdi Frasri,Lidhja e Prizrenit (),Tiran, 1938; I l j a z R e x h a, Lidhja e Prizrenit n dokumente osmane 1878-1881, Pri shtin, 1978.

  [5] gjersisht, Joseph von Hammer, Historija Turskog (Osmanskog) Carstva 3., Zagreb; Dr. Muhamet Pirraku, Kultura kombtare shqiptare deri n Lidhjen e Prizrenit, Prishtin, 1989; Dr. Bedrush H. Shehu, shtje shqiptare n vitet 30 t shekullit XIX, Prishtin, 1990; M. Pirraku, Myderriz Ymer Prizreni Ora, Zemra dhe Shpirti i Lidhjes Shqiptare 1877-1887, Prishtin, 2003.

  [6] Shih gjrsisht, Sylejman Kyle, Osmanli Tarihinde, Arnavualuk, Izmir, 1944; T. Yilmaz ztuna, Turkije tarihi, 12 cilt, Istambol,1969;Dom; Frasri Naim, Istoria e Shqipris, Sofje, 1899; Ndoc Nikaj, Historia e Shqypniis ()Bruksel,1902;Dom Ndoc Nikaj, Historia e Shqypniis, Shkodr, 1917;Kristo A. Daka,Liga e Prizrenit, Bukaresht, 1922; ; Mehdi Frashri,Lidhja e Prizrenit (),Tiran, 1938.

  [7] Shh gjrsisht, Po aty; Joseph von Hammer, Historija Turskog (Osmanskog) Carstva 3., Zagreb, 1979;Sknder Rizaj, Kosova gjat shekujve XV,XVI dheXVII (). Prishtin,1984; Sknder Rizaj, Shqiptart dhe serbt n Kosov, Prishtin, 1991.

  [8] Shih gjersisht, Muamet Pirraku, Lidhja Shqiptare Besa-Besn n burimet serbe 1892-1902, Pri sh tin, 1996; Pr kauzn shqiptare 19971999, Prishtin, 2000; Drit e re pr kryetarin e par t Shqipris Etnike (bashkautor dhe redaktor), Prishtin, 2002; Myderriz Ymer Prizreni Ora, Zemra dhe Shpirti i Lidhjes Shqi p tare 1877-1887, Prishtin, 2003.

  [9] Gjersisht, po aty; Shih gjrsisht, Sylejman Kyle, Osmanli Tarihinde, Arnavualuk, Izmir, 1944; T. Yilmaz ztuna, Turkije tarihi, 12 cilt, Istambol,1969;Dom Ndoc Nikaj, Historia e Shqypniis ()Bruksel,1902; Dom Ndoc Nikaj, Historia e Shqypniis, Shkodr, 1917;Kristo A. Daka,Liga e Prizrenit, Bukaresht, 1922; I l j a z R e x h a, Lidhja e Prizrenit n dokumente osmane 1878-1881, Pri shtin, 1978; L i g o r M i l e, Shqipria n vitet e Lidhjes Shqiptare t Prizrenit (Dokumente arkivash franceze), I, (1878-1879), Tiran, 1978; K r i s t o F r a s h r i, Lidhja Shqiptare e Prizrenit 1878-1881, Tiran, 1997; r i s t o F r a s h r i, Lidhja Shqiptare e Prizrenit 1878-1881, Tiran, 1979.

  [10] Gjersisht, po aty; Muamet Pirraku, Lidhja Shqiptare Besa-Besn n burimet serbe 1892-1902, Pri sh tin, 1996; Pr kauzn shqiptare 19971999, Prishtin, 2000; Myderriz Ymer Prizreni Ora, Zemra dhe Shpirti i Lidhjes Shqi p tare 1877-1887, Prishtin, 2003; Pr kauzn e UK-s, Prishtin, 2006; Pr kauzn e shtetsis s Kosovs, Prishtin, 2008.

  [11] Gjersisht; Gjersisht, po aty; Shih gjrsisht, I l j a z R e x h a, Lidhja e Prizrenit n dokumente osmane 1878-1881, Pri shtin, 1978; Sylejman Kyle, Osmanli Tarihinde, Arnavualuk, Izmir, 1944; T. Yilmaz ztuna, Turkije tarihi, 12 cilt, Istambol,1969; Dom Ndoc Nikaj, Historia e Shqypniis, Shkodr, 1917;Kristo A. Daka,Liga e Prizrenit, Bukaresht, 1922; Muamet Pirraku, Lidhja Shqiptare Besa-Besn n burimet serbe 1892-1902, Pri sh tin, 1996; Pr kauzn shqiptare 19971999, Prishtin, 2000; Myderriz Ymer Prizreni Ora, Zemra dhe Shpirti i Lidhjes Shqi p tare 1877-1887, Prishtin, 2003; Pr kauzn e UK-s, Prishtin, 2006; Pr kauzn e shtetsis s Kosovs, Prishtin, 2008.

  [12] Gjersisht po aty; A. T e j l o r, Borba za prevlast u Evropu 1848-1918, Sarajevo, 1968; J o v a n H. V a s i l j e v i , Arbanaska liga - Arnautska kongra. Srpski na rod u Turskom carstvu 1878-1882, Beograd, 1909; A b a s E r m e n j i, Prkujtimi i Njqind-vjetorit t Lidhjes s Prizrenit, Nji qind-vjetori i Lidhjes s Prizrenit 1878-1978. Mbledhje edhe Seminar Studimi, New York, Chicago, Detroit. Qershor-Korrik 1878; A l f r e d U i, Lidhja Shqiptare e Prizrenit si faktor kulturor n Rilindjen Ko m b tare, Lidhja Shqiptare e Prizrenit 1878-1881. Fjalime dhe referate, Tiran, 1979; A r b e n P u t o, Lidhja Shqiptare pr mbrojtjen e t drejtave t kombit n vitet e Krizs Lindore, Konferenca Kombtare e Studimeve pr Lidhjen Shqiptare t Prizrenit 1878-1881, I, Tiran 1979.

  [13] Gjersisht, Gjersisht; Gjersisht, po aty; J o v a n H. V a s i l j e v i , Arbanaska liga - Arnautska kongra. Srpski na rod u Turskom carstvu 1878-1882, Beograd, 1909; Sylejman Kyle, Osmanli Tarihinde, Arnavualuk, Izmir, 1944; T. Yilmaz ztuna, Turkije tarihi, 12 cilt, Istambol,1969; Dom Ndoc Nikaj, Historia e Shqypniis, Shkodr, 1917;Kristo A. Daka,Liga e Prizrenit, Bukaresht, 1922; Muamet Pirraku, Lidhja Shqiptare Besa-Besn n burimet serbe 1892-1902, Pri sh tin, 1996; Pr kauzn shqiptare 19971999, Prishtin, 2000; Myderriz Ymer Prizreni Ora, Zemra dhe Shpirti i Lidhjes Shqi p tare 1877-1887, Prishtin, 2003; Pr kauzn e UK-s, Prishtin, 2006; Pr kauzn e shtetsis s Kosovs, Prishtin, 2008.

  [14] Gjersisht, J o v a n H. V a s i l j e v i , Arbanaska liga - Arnautska kongra. Srpski na rod u Turskom carstvu 1878-1882, Beograd, 190; B e r n a r d S t u ll, Albansko pitanje 1875 -1882, Rad. JAZU, OF DN, Knjiga 318, Zagreb, 1959; B e r t r a n d B a r e i l l e s, Le Raport Sekret sur le Congrs de Berlin. Adress a la S. Porte par Carathodory Pacha premier plnipotentiare otoman, di tion Bossard 43, Rue Madame, 43, Paris 1919; B e r t r a n d B a r e i l l e s, etj., Albania and the Albanias. The albanian que stion before the house of Commons, Librairie Chapelot Paris; I l j a z R e x h a, Lidhja e Prizrenit n dokumente osmane 1878-1881, Pri shtin, 1978; B r a n i s l l a v V r a n e s h e v i q, Jehona e puns revolucionare t Lidhjes s Prizrenit n Vojvodin, Konferenca Shkencore e 100-vjetorit t Lidhjes, I, Pri sh ti n, 1981; Be d r u s h S h e h u, Lidhja Shqiptare n Srpski list, Konferenca Kombtare e Stud. pr Lidh. Shqiptare t Prizrenit 1878-1881, Tiran, 1979; Muhamet Pirraku, Pr kauzn shqiptare 19971999, Prishtin, 2000.

  [15] Gjersisht po aty; C h a r l e s D u p u i s, Le principe d quilibre et le Concert Europen de la paix de westphalie a lacte dalgsiras, Paris, 1909; D i m i t r i j e T u c o v i , Srbija i Arbanija, Beograd, 1945; Sylejman Kyle, Osmanli Tarihinde, Arnavualuk, Izmir, 1944; T. Yilmaz ztuna, Turkije tarihi, 12 cilt, Istambol,1969; Dom Ndoc Nikaj, Historia e Shqypniis, Shkodr, 1917; Kristo A. Daka,Liga e Prizrenit, Bukaresht, 1922; I r e n a G. S e n k o v i ć, Albanija v period Vostočnovo krizisa, Moskva, 1965; Giberz Paul, Albanien und die Albanesen landschafts und charactre-bilder, Vien,1910; Dr.Vladangeorgevitch, Di Albanesen und die Grossmachte, LLeibpcig, 1913; Spiridon Gopqevi, Gornja Albanja I njena Liga, N. Sad,1893;Muhamet Pirraku, Myderriz Ymer Prizreni Ora, Zemra dhe Shpirti i Lidhjes Shqi p tare 1877-1887, Prishtin, 2003; Pr kauzn e UK-s, Prishtin, 2006; Pr kauzn e shtetsis s Kosovs, Prishtin, 2008 .

  [16] Gjersisht po aty; E d i t h D u r h a m, 20 vjet ngatrresa ballkanike, Tiran 2001; Hamit Kokolari, Kosova djepi i shqiptarizmes, Tiran, 1943; Stefanaq Pollo- Selami Pulaha, Akte t Rilindjes Kombtare Sqiptare 1878- 1912(), Tiran,1978; Tahir Abdyli, Hasan Prishtina (), Prishtin, 1991; Hak i f B a j r a m i, Kosova. Njzet shekuj t identitetit t saj, Prishtin, 2001; Haris Silajdić, Albanski nacionalni pokret u bosanskohrcegovačkoj ta mpi, Sarajevo, 1995.

  [17] Arŝ G.L. albabia I Epirv konce XVIII naale XIX, Moskva, 1963; I r e n a G. S e n k o v i ć, Albanija v period Vostočnovo krizisa, Moskva, 1965; Daka cristo.A., Albania the Masterkejto the Near, East, Boston, 1919; Stefanaq Pollo- Selami Pulaha, Akte t Rilindjes Kombtare Sqiptare 1878- 1912(), Tiran,1978; Sylejman Kyle, Osmanli Tarihinde, Arnavualuk, Izmir, 1944; Shklzen Raa , Mardhniet shqiptaro-greke 1829-1881, Prishtin,1990; Tahir Abdyli, Hasan Prishtina (.) Prishtin, 1991. Muhamet Pirraku,Salih Gjuk Dukagjini: Shkrolaria e shqypes (nga osmanishtja: dr. Feti Hehdiu, mr. Mehdi Polisi), Prish tin, 1991.

  [18] Gersisht po aty; E d i t h D u r h a m, 20 vjet ngatrresa ballkanike, Tiran 2001; Hamit Kokolari, Kosova djepi i shqiptarizmes, Tiran, 1943; Stefanaq Pollo- Selami Pulaha, Akte t Rilindjes Kombtare Sqiptare 1878- 1912(), Tiran,1978; Tahir Abdyli, Hasan Prishtina (), Prishtin, 1991; Haki f B a j r a m i, Kosova. Njzet shekuj t identitetit t saj, Prishtin, 2001; Haris Silajdić, Albanski nacionalni pokret u bosanskohrcegovačkoj ta mpi, Sarajevo, 1995;Sami Vinani, Albert Kotini, Vinant 1,2 Tiran. 2000; Albert Kotini,Tre gurte zes n Prevez 1, 2, Tiran. 2000; Nuri Dragoi, Shqiptart dhe Grekt , Tiran. 2009.


  P.s. Ky punim sht botuar n t prditshmen "Kosova sot", m 3 mars 2012, faqe 36. Referencat u bashkngjitn nga ky link: http://www.gazetarepublika.al/?p=5380
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
  Antarsuar
  01-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  880
  Faleminderit
  14
  7 falenderime n 7 postime
  Eshte shume mire qe Fakte te tilla historike botohen/postohen neper media shqiptare, pasi qe ne mesojme diqka me shume. Por, edhe shume e shume me mire do te ishte sikur me fakte te tilla historike e me nje vendosmeri te pashoq patriotik, te "rrahen" tavolinat e zyrave te qarqeve te ndryshme antishqiptare, misioneve eulexiane e te qeverive evropiano-botrore, e t`ju thuhet se ju jeni ata qe po na e beni, sic na e keni bere gjithmone kete te padrejt, e jo serbosllavia ruso-karpate.

 3. #3
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga Dar_di Lexo Postimin
  COPTIMI DHE TKURRJA E AREALIT ETNIK SHQIPTAR

  Shkruan: Prof. dr. Muhamet PIRRAKU

  Shqipria mund t formoj fort mir nj shtet independent ndrmjet Serbis dhe Greqis: mjerisht, fatkeqsi e tyre sht q gjenden midis shteteve q duan t rriten dhe ndoshta shpresat e patriotve shqiptar do t dalin t kota! Amie Boue, musafir i nj fshatari t Carralevs n vitet e 30-ta t shekullit XIX.

  T dhnat nga hulumtimet shkencore vrtetojn se Shqipria n prag t Lufts austro-turke t viteve 1683-1690, zinte nj siprfaqe balkanike prej rreth 120 000km2. Kt madhsi njsia etnokulturore e gjepolitike e Shqipris e pati deri para mesit t shek. XIX. Madje sipas prkufizimeve t diplomatit dhe enciklopedistit austriak Georg von Hahn dhe t enciklopedistit shqiptar Sami Frashri, njsia e Shqipris brenda Perandoris Osmane del edhe m e madhe[1].


  ASIMILIMI I SHQIPTARVE

  Shqipria n shtrirjen e saj etnike hyri n luft pr lirimin nacional nga Perandoria Osmane shum para se t hynin Mali i Zi[2], Serbia, Greqia dhe Bullgaria[3]. Kt prpjekje shnuan luftrat e Begollajve t Pejs, t Quprlive t Velesit, t Bushatasve t Shkodrs, t Ali pash Tepelens s Janins, t Gjinollajve t Prishtins, t Vrionve t Beratit, t Rrotullave t Prizrenit, t Toptanve t Tirans etj[4]. Coptimin dhe tkurrjen e arealit etnik shqiptar Rusia dhe Evropa e nisn nga fundi i shek. XVIII dhe n fillim t shek, XIX. Kso kohe Fuqit e vendosjes shkputn nga njsia Shqipri rreth 5 000 km2 pr interesa t Serbis, t Malit t Zi dhe t Greqis n fillim t ngritjes s tyre[5].

  N fillim t ngritjes s shtetit t Serbis, nga fillimi shek. XIX deri n fund t viteve 30-ta t atij shekulli, u asimiluan n serb mijra shqiptar dhe mijra t tjer u shprnguln me dhun nga Serbia e Millosh Obrenoviqit. Sundimtari i Serbis, MiIlosh Obrenoviqi, sht i pari q zyrtarisht i vuri themelet e Strategjis serbe t spastrimit etnik shqiptar t pjesve t Shqipris Etnike, t aneksuara Serbis. Ai, n vitet njzeta t shek. XIX, ngriti fonde t posame pr finansimin e njsiteve terroriste e paramilitare serbe pr shprnguljen e shqiptarve nga viset e Krushevcit dhe t gjasht Nahive t Nishit, t aneksuara n fillim t viteve t tridhjeta[6]. Coptimi i dyt ndrkombtar i njsis etnokuluturore dhe gjeopolitike t Shqipris sht projektuar me Traktatin e Paqs s Shn Stefanit, t 3 marsit 1878, me t ciln duhej t mbyllej Lufta ruso-turke e vieteve 1877-1878. Ky traktat parashihte coptimin e katr t pestave t Shqipris Etnike pr inetresa t Bullgaris, t Serbis dhe t Malit t Zi[7].

  Meq me kt traktat paqsor pansllavizmi rus dilte dhe bhej sundues n Adriatik dhe n Mesdhe, dhe kshtu rrezikonte inetresat e Evrops n Adriatik, n Mesdhe dhe n Lindje, n prgjthsi, kancelari i Gjemanis, Bismarku, i lidhi kundr inetresave t Rusis: Anglin, Austro-Hungarin, Francn dhe Italin, e thirri Kongresin e Berlinit, i cili aprovoi, m 13 korrik 1878, nj ndarje tjetr pr interesat ruso-evropiane n Ballkan, Mesdhe dhe Lindje[8].

  Sipas ktij Traktati politik ndrkombtar, nga areali i Shqipris Etnike prfundimisht u shkputn rreth 24 458 km2 tok me shumic shqiptare ose absolutisht shqiptare. Pikrisht Greqia u zgjerua me 9 275 km2 tok me shumic shqiptare, Serbia pr rreth 10 500 km2 tok absolutisht shqiptare dhe Mali i Zi me rreth 4.683 km2 tok absolutisht shqipatre dhe me shumic shqiptaro-boshnjake. Sipas ktij Traktati Bullgaria u largua nga tokat e premtuara shqiptare n Kosov, n Maqedoni e n Shqiprin e Mesme[9].

  Meq, aktualisht, Kosova dhe kombi shqiptar n prgjithsi sht n luft me pushtuesin serb, shprehje kjo tepr e vrazhdt e fundit t nj fuqie koloniale n Evrop, duhet t theksohet se pjesa t ciln e aneksoi Serbia me ndihmn e Rusis, t Francs, t Anglis, t Gjermanis dhe t Italis, ishte pjes etnike e Dardanis antike, prkatsisht e Kosovs historike t njohur, ksokohe, me emrin Vilajeti i Kosovs, i cili me 1877 kishte reth 43 400 km2. Ktu, duhet t theksohet se, m 1878, Shqipria me rreth 115 000 km2 kishte rreth 2 800 000 banor, prej t cilve rreth 2 300 000 shqiptar, kurse t tjert ishin: vlleh, rom, bullgar, grek, serb, turq, hebrej etj[10].


  SPASTRIMI I SHQIPTARVE

  Serbia, n spastrimin e shqiptarve etnik nga viset e aneksuara t Sanxhakut Nishit Toplic, Kosaonic e Pustarek t Vilajetit t Kosovs, prdori Strategjin e toks s djegur, t ciln aktualisht po e prdor soldateska serbe n Kosov dhe m gjr. Ksaj strategjie i dha frym princi i Serbis, Millan Obranoviqi, i cili urdhronte ushtarakt e paramilirart etnik: Meritat m t mdha ndaj shtetit dhe kombit serb do ti ket ai, i cili do t arrij t zhduk e t shprngul me shum shqiptar![11].

  Kshtu, me strategjin e toks s djegur, spastruan rreth 300 000 shqiptar n rreth 700 lokalitete, prej t cilave rreth 640 pastr shqiptare dhe me shumic shqiptare. Rreth 350 000 shqiptar i largoi nga trojet e tyre etnike ushtria greke e malazeze. Dhe, do saktsuar faktin se n Luftn ruso-turke t vitit 1877/78 serbt, grekt dhe malazezt vran dhe masakruan me shum se 70 000 shqiptar, rrafshuan prtok rreth 600 lokalitete[12]. M 1882, Rusia krkoi nga Serbia q kjo t iniconte themelimin e Aleancs ballkanike t Serbis, t Bullgaris, t Malit t Zi e t Greqis, me detyr t prgatiste politikisht dhe ushtarakisht coptimin prfundimar t Shqipris. Ndrkaq, qarqeve kishtare, publicistike e shkencore sllave dhe greke iu dha pr detyr t shpifnin do gj q do t onte n mosnjohjen evropiane e botrore t ekzistimit t kombit shqiptar, t kultivonin urrejtjen raciste e fetare kundr popullit shqiptar me shumic absolute myslimane, t prgatisnin opinionin e krishter evropian e botror pr t futur n prdorim nocione e prmbajtje me krkesa pansllaviste panortodokse n prgjithsi, pr zhdukjen fizike dhe pr asimilimin e shqiptarve n sllav e n grek[13].

  Ndrkaq, m 1896, Rusia doli haptaz me krkesa pr ngritjen e Aleancs ushtarake ballkanike si krah i saj ushtarak n Ballkan, me detyr t prgatiste luftn pushtuese t Shqipris, dhe pr coptimin e saj, pr zhdukjen fizike t kombit shqiptar. Kjo nxiti rikrijimin e Lidhjes Shqiptare t Prizrenit, me nj prkrahje t fsheht t Sulltanit dhe t Ports s Lart. N krye t ksaj Lidhje ishte vn Mulla Zejnelabedin Biberi Haxh Zeka i Pejs, ish veprimtari dhe bashklufttari m besnik i Myderis Ymer Prizrenit. Kjo Lidhje u legalizua n Kuvendin e Pejs, m 26-30 janarit 1899, me emrin Lidhja Shqiptare Besa-besn t Pejs, e cila veproi me sukses kundr planeve t Aleancs ballkanike pansllavisto-greke, deri m vrasjen e Mulla Zeks, m 1902, nga Serbia[14].

  Sulltani, Porta e Lart dhe Kuvendi i Turqis, m 17 gusht 1912, i pranuan krkesat e kryengritjes pr Autonomin e Shqipris n shtrirje t katr vilajeteve shqiptare, t cilat, si u tha m lart, prfshinin 90 270 km2 t toks ballkanike t banuara me shumic absolute shqiptare dhe pikrisht: Vilajetin e Kosovs me 32 900 km2, t Shkodrs me 10 970 km2, t Manastirit me 28 500 km2 dhe t Janins me 17 900 km2. Njsia etnokulturore e gjeopolitike e Shqipris, Shqipria Etnike dhe historike, kso kohe, sipas Sallnameve (vjetarve statistikor zyrtar), t vilajeteve t Perandoris Osmane, kishte rreth 3 804 000 banor, prej t cilve, sipas t dhnave t Komitetit t Shqipris t Nikoll Ivanajt, pati 3 000 000 shqiptar, pra rreth 700 000 m shum se me 1898, q ishte rezultat i shtimit natyror pr 14 vjet[15].


  COPTIMI I TRET N LONDR

  Kshtu, nga 8-20 tetor 1912 Aleanca ushatarke ballkanike me logjistik ruse dhe s paku me prkrahje morale e politike dhe me armatim evropian, sulmoi nga t gjitha ant Shqiprin e drrmuar n Kryengritjet e viteve 1908-1912, pr shkputjen nga Perandoria Osmane[16]. Lufta e Aleancs ballkanike, pas s cils qndronte fuqimisht dhe haptaz Rusia cariste, do t mbyllet me Konferencn e Ambasadorve: t Rusis, t Anglis, t Francs, t Gjermanis, t Austro-Hungaris dhe t Italis n Londr, nga dhjetori 1912 deri n gusht t vitit 1913. Kjo Konferenc zgjati kaq shum pr shkak se aktert nuk mund t pajtoheshin pr interesat imperialiste pansllavisto-perndimore (katolike-protestane) n ndarjen e pjesve t Perandoris Osmane n Ballkan dhe n Lindje[17].

  N Londr, Shqipria prjetoi coptimin e tret ndrkombtar ruso-evroain. Si u tha, pr ineresa t Austro-Hungaris dhe t Italis, u ngrit shteti i Shqipris n nj rrip bregdetar nga Butrinti deri n Shkodr, me nj hinterland q zinte rreth 28 600 km2. Me disa korrigjime t mvonshme ky shtet arriti 28 748 km2. Kjo siprfaqe ishte m pak se 1/3 pjes e Shqipris Etnike t vitit 1912, ose edhe m qart, ishte gati sa Vilajeti i Manastirit dhe pikrisht m i vogl se Vilajeti i Kosovs m 1878 pr 14 800 km2 dhe m e vogl se Vilajeti i Kosovs m 1912 pr 4.300 km2.Londra Serbin e zgjeroi pr 39 000 km2, me 1 290 000 banor, prej t cilave rreth 34 000 km2 tok shqiptare me rreth 1 090 000 banor, Mali i Zi u zgjerua pr rreth 7 000 km2, me rreth 260 000 banor, kryesisht shqiptar dhe boshnjak dhe Greqia u zgjerua pr 51 300 km2, me 1.624.000 banor. U shtri mbi siprfaqen e trsishme t amris shqiptare q kishte rreth 425 000 banor[18].


  Referencat:

  [1] Gjersisisht, Samy Bey Fraschery, Kamus al-alam, I-VI, Istambul, 1306 (1889)-316 (1898); Shh edhe Sami Frashri, Vepra7 e 8, Prishtin, 1984; Arŝ G.L. albabia I Epirv konce XVIII naale XIX, Moskva, 1963; Erdeljanovi Joan, Kui, Naselja, 4 Etnografski Zbornik XIII, Beograd, 1907; Fallmerayer, Dr.J.Ph., Das Albanesische Element in Grihenland, I, 1957.

  [2] Thuhet se emrtimi Crna Gora (Mali i Zi) prmendet n shekullin XV, n vise t Cetins ku shtrihej fisi cetinjani, njegushi, cuci etj. (Crna Gora, Priručni leksikon, III prerađeno i proireno izdanje, Zagreb, 1967, 193; Sipas Milan Shufflay, Kjo Crna Gora pra duhet t ket qen dikund afer majes s veriut t liqenit t Shkodrs. N kohen e mesme perfshinte nji vend te vogel. Kjo ka qen e banueme prej barijsh shqiptar (P. Marin Sirdani O.F.M., Shqypnija e Shqyptart. Botim i Dyt, Shkodr, 1941, 48); M 1592/3, Mali i Zi prmendet si kaza (krahin) e Sanxhakut t Shkodrs dhe prfshinte kto nahi: Katunska m 641 shtpi, Ljubotinj me 369 shtpi, Pleshivci me 65 shtpi, Ljeshkopolje me 414 shtpi dhe Crmnici m 347 shtpi (Ivan Boić-Sima Ćirković-Milorad Ekmečić-Vladimir Dedijer, Istorija Jugosllavije, Drugo izdanje, Beograd, 1973,409). Emrtimi Stara Crna Gora (Mali i Zi i Vjetr) sht koncept politik i m vonshm. Fillimisht mbulonte vetm nahin Katunska me Cetinn qendr mitropoliti. M von n konceptin Mali i Zi i Vjetr u futn nahit: Riječka, Crmnička dhe Leanska (Ivan Boić e t tjer, Istorija Jugosllavije, Drugo izdanje, Beograd, 1973,175; piro Kuliić, O etnogenezi crnogoraca, Titograd, 1980, 54, 57. Ndrkaq, m 1609 pr t paren her prmendet njsia administrative osmane spahillku i Malit t Zi me spahin vendor Vuja Rajev, t cilin M. Bolica, m 1614, e quante koka e tr Malit t Zi - knez i Malit t Zi (Dr. Bogo Grafenauer e t tjer, Istorija naroda Jugosllavije, Knjiga Druga, Beograd, 1958, 510-511).

  [3] Shih gjrsisht, Vladimir Ćorović, Istorija srpskog naroda II,Beograd, 1997;
  Dr. Bogo Grafenauer e t tjer, Istorija naroda Jugosllavije, Knjiga Druga, Beograd, 1958; I.Boić e t tjer, Istorija Jugosllavije, Beograd, 1973.

  [4] Shih gjrsisht, Sylejman Kyle, Osmanli Tarihinde, Arnavualuk, Izmir, 1944; S k n d e r Ri z a j, Lidhja Shqiptare e Prizrenit n dokumente angleze 1878-1881, Prishtin, 1978; Kosova gjat shekujve XV,XVI dheXVII (). Prishtin,1984; Sknder Rizaj, Shqiptart dhe serbt n Kosov, Prishtin, 1991; Frasri Naim, Istoria e Shqipris, Sofje, 1899; Mehdi Frasri,Lidhja e Prizrenit (),Tiran, 1938; I l j a z R e x h a, Lidhja e Prizrenit n dokumente osmane 1878-1881, Pri shtin, 1978.

  [5] gjersisht, Joseph von Hammer, Historija Turskog (Osmanskog) Carstva 3., Zagreb; Dr. Muhamet Pirraku, Kultura kombtare shqiptare deri n Lidhjen e Prizrenit, Prishtin, 1989; Dr. Bedrush H. Shehu, shtje shqiptare n vitet 30 t shekullit XIX, Prishtin, 1990; M. Pirraku, Myderriz Ymer Prizreni Ora, Zemra dhe Shpirti i Lidhjes Shqiptare 1877-1887, Prishtin, 2003.

  [6] Shih gjrsisht, Sylejman Kyle, Osmanli Tarihinde, Arnavualuk, Izmir, 1944; T. Yilmaz ztuna, Turkije tarihi, 12 cilt, Istambol,1969;Dom; Frasri Naim, Istoria e Shqipris, Sofje, 1899; Ndoc Nikaj, Historia e Shqypniis ()Bruksel,1902;Dom Ndoc Nikaj, Historia e Shqypniis, Shkodr, 1917;Kristo A. Daka,Liga e Prizrenit, Bukaresht, 1922; ; Mehdi Frashri,Lidhja e Prizrenit (),Tiran, 1938.

  [7] Shh gjrsisht, Po aty; Joseph von Hammer, Historija Turskog (Osmanskog) Carstva 3., Zagreb, 1979;Sknder Rizaj, Kosova gjat shekujve XV,XVI dheXVII (). Prishtin,1984; Sknder Rizaj, Shqiptart dhe serbt n Kosov, Prishtin, 1991.

  [8] Shih gjersisht, Muamet Pirraku, Lidhja Shqiptare Besa-Besn n burimet serbe 1892-1902, Pri sh tin, 1996; Pr kauzn shqiptare 19971999, Prishtin, 2000; Drit e re pr kryetarin e par t Shqipris Etnike (bashkautor dhe redaktor), Prishtin, 2002; Myderriz Ymer Prizreni Ora, Zemra dhe Shpirti i Lidhjes Shqi p tare 1877-1887, Prishtin, 2003.

  [9] Gjersisht, po aty; Shih gjrsisht, Sylejman Kyle, Osmanli Tarihinde, Arnavualuk, Izmir, 1944; T. Yilmaz ztuna, Turkije tarihi, 12 cilt, Istambol,1969;Dom Ndoc Nikaj, Historia e Shqypniis ()Bruksel,1902; Dom Ndoc Nikaj, Historia e Shqypniis, Shkodr, 1917;Kristo A. Daka,Liga e Prizrenit, Bukaresht, 1922; I l j a z R e x h a, Lidhja e Prizrenit n dokumente osmane 1878-1881, Pri shtin, 1978; L i g o r M i l e, Shqipria n vitet e Lidhjes Shqiptare t Prizrenit (Dokumente arkivash franceze), I, (1878-1879), Tiran, 1978; K r i s t o F r a s h r i, Lidhja Shqiptare e Prizrenit 1878-1881, Tiran, 1997; r i s t o F r a s h r i, Lidhja Shqiptare e Prizrenit 1878-1881, Tiran, 1979.

  [10] Gjersisht, po aty; Muamet Pirraku, Lidhja Shqiptare Besa-Besn n burimet serbe 1892-1902, Pri sh tin, 1996; Pr kauzn shqiptare 19971999, Prishtin, 2000; Myderriz Ymer Prizreni Ora, Zemra dhe Shpirti i Lidhjes Shqi p tare 1877-1887, Prishtin, 2003; Pr kauzn e UK-s, Prishtin, 2006; Pr kauzn e shtetsis s Kosovs, Prishtin, 2008.

  [11] Gjersisht; Gjersisht, po aty; Shih gjrsisht, I l j a z R e x h a, Lidhja e Prizrenit n dokumente osmane 1878-1881, Pri shtin, 1978; Sylejman Kyle, Osmanli Tarihinde, Arnavualuk, Izmir, 1944; T. Yilmaz ztuna, Turkije tarihi, 12 cilt, Istambol,1969; Dom Ndoc Nikaj, Historia e Shqypniis, Shkodr, 1917;Kristo A. Daka,Liga e Prizrenit, Bukaresht, 1922; Muamet Pirraku, Lidhja Shqiptare Besa-Besn n burimet serbe 1892-1902, Pri sh tin, 1996; Pr kauzn shqiptare 19971999, Prishtin, 2000; Myderriz Ymer Prizreni Ora, Zemra dhe Shpirti i Lidhjes Shqi p tare 1877-1887, Prishtin, 2003; Pr kauzn e UK-s, Prishtin, 2006; Pr kauzn e shtetsis s Kosovs, Prishtin, 2008.

  [12] Gjersisht po aty; A. T e j l o r, Borba za prevlast u Evropu 1848-1918, Sarajevo, 1968; J o v a n H. V a s i l j e v i , Arbanaska liga - Arnautska kongra. Srpski na rod u Turskom carstvu 1878-1882, Beograd, 1909; A b a s E r m e n j i, Prkujtimi i Njqind-vjetorit t Lidhjes s Prizrenit, Nji qind-vjetori i Lidhjes s Prizrenit 1878-1978. Mbledhje edhe Seminar Studimi, New York, Chicago, Detroit. Qershor-Korrik 1878; A l f r e d U i, Lidhja Shqiptare e Prizrenit si faktor kulturor n Rilindjen Ko m b tare, Lidhja Shqiptare e Prizrenit 1878-1881. Fjalime dhe referate, Tiran, 1979; A r b e n P u t o, Lidhja Shqiptare pr mbrojtjen e t drejtave t kombit n vitet e Krizs Lindore, Konferenca Kombtare e Studimeve pr Lidhjen Shqiptare t Prizrenit 1878-1881, I, Tiran 1979.

  [13] Gjersisht, Gjersisht; Gjersisht, po aty; J o v a n H. V a s i l j e v i , Arbanaska liga - Arnautska kongra. Srpski na rod u Turskom carstvu 1878-1882, Beograd, 1909; Sylejman Kyle, Osmanli Tarihinde, Arnavualuk, Izmir, 1944; T. Yilmaz ztuna, Turkije tarihi, 12 cilt, Istambol,1969; Dom Ndoc Nikaj, Historia e Shqypniis, Shkodr, 1917;Kristo A. Daka,Liga e Prizrenit, Bukaresht, 1922; Muamet Pirraku, Lidhja Shqiptare Besa-Besn n burimet serbe 1892-1902, Pri sh tin, 1996; Pr kauzn shqiptare 19971999, Prishtin, 2000; Myderriz Ymer Prizreni Ora, Zemra dhe Shpirti i Lidhjes Shqi p tare 1877-1887, Prishtin, 2003; Pr kauzn e UK-s, Prishtin, 2006; Pr kauzn e shtetsis s Kosovs, Prishtin, 2008.

  [14] Gjersisht, J o v a n H. V a s i l j e v i , Arbanaska liga - Arnautska kongra. Srpski na rod u Turskom carstvu 1878-1882, Beograd, 190; B e r n a r d S t u ll, Albansko pitanje 1875 -1882, Rad. JAZU, OF DN, Knjiga 318, Zagreb, 1959; B e r t r a n d B a r e i l l e s, Le Raport Sekret sur le Congrs de Berlin. Adress a la S. Porte par Carathodory Pacha premier plnipotentiare otoman, di tion Bossard 43, Rue Madame, 43, Paris 1919; B e r t r a n d B a r e i l l e s, etj., Albania and the Albanias. The albanian que stion before the house of Commons, Librairie Chapelot Paris; I l j a z R e x h a, Lidhja e Prizrenit n dokumente osmane 1878-1881, Pri shtin, 1978; B r a n i s l l a v V r a n e s h e v i q, Jehona e puns revolucionare t Lidhjes s Prizrenit n Vojvodin, Konferenca Shkencore e 100-vjetorit t Lidhjes, I, Pri sh ti n, 1981; Be d r u s h S h e h u, Lidhja Shqiptare n Srpski list, Konferenca Kombtare e Stud. pr Lidh. Shqiptare t Prizrenit 1878-1881, Tiran, 1979; Muhamet Pirraku, Pr kauzn shqiptare 19971999, Prishtin, 2000.

  [15] Gjersisht po aty; C h a r l e s D u p u i s, Le principe d quilibre et le Concert Europen de la paix de westphalie a lacte dalgsiras, Paris, 1909; D i m i t r i j e T u c o v i , Srbija i Arbanija, Beograd, 1945; Sylejman Kyle, Osmanli Tarihinde, Arnavualuk, Izmir, 1944; T. Yilmaz ztuna, Turkije tarihi, 12 cilt, Istambol,1969; Dom Ndoc Nikaj, Historia e Shqypniis, Shkodr, 1917; Kristo A. Daka,Liga e Prizrenit, Bukaresht, 1922; I r e n a G. S e n k o v i ć, Albanija v period Vostočnovo krizisa, Moskva, 1965; Giberz Paul, Albanien und die Albanesen landschafts und charactre-bilder, Vien,1910; Dr.Vladangeorgevitch, Di Albanesen und die Grossmachte, LLeibpcig, 1913; Spiridon Gopqevi, Gornja Albanja I njena Liga, N. Sad,1893;Muhamet Pirraku, Myderriz Ymer Prizreni Ora, Zemra dhe Shpirti i Lidhjes Shqi p tare 1877-1887, Prishtin, 2003; Pr kauzn e UK-s, Prishtin, 2006; Pr kauzn e shtetsis s Kosovs, Prishtin, 2008 .

  [16] Gjersisht po aty; E d i t h D u r h a m, 20 vjet ngatrresa ballkanike, Tiran 2001; Hamit Kokolari, Kosova djepi i shqiptarizmes, Tiran, 1943; Stefanaq Pollo- Selami Pulaha, Akte t Rilindjes Kombtare Sqiptare 1878- 1912(), Tiran,1978; Tahir Abdyli, Hasan Prishtina (), Prishtin, 1991; Hak i f B a j r a m i, Kosova. Njzet shekuj t identitetit t saj, Prishtin, 2001; Haris Silajdić, Albanski nacionalni pokret u bosanskohrcegovačkoj ta mpi, Sarajevo, 1995.

  [17] Arŝ G.L. albabia I Epirv konce XVIII naale XIX, Moskva, 1963; I r e n a G. S e n k o v i ć, Albanija v period Vostočnovo krizisa, Moskva, 1965; Daka cristo.A., Albania the Masterkejto the Near, East, Boston, 1919; Stefanaq Pollo- Selami Pulaha, Akte t Rilindjes Kombtare Sqiptare 1878- 1912(), Tiran,1978; Sylejman Kyle, Osmanli Tarihinde, Arnavualuk, Izmir, 1944; Shklzen Raa , Mardhniet shqiptaro-greke 1829-1881, Prishtin,1990; Tahir Abdyli, Hasan Prishtina (.) Prishtin, 1991. Muhamet Pirraku,Salih Gjuk Dukagjini: Shkrolaria e shqypes (nga osmanishtja: dr. Feti Hehdiu, mr. Mehdi Polisi), Prish tin, 1991.

  [18] Gersisht po aty; E d i t h D u r h a m, 20 vjet ngatrresa ballkanike, Tiran 2001; Hamit Kokolari, Kosova djepi i shqiptarizmes, Tiran, 1943; Stefanaq Pollo- Selami Pulaha, Akte t Rilindjes Kombtare Sqiptare 1878- 1912(), Tiran,1978; Tahir Abdyli, Hasan Prishtina (), Prishtin, 1991; Haki f B a j r a m i, Kosova. Njzet shekuj t identitetit t saj, Prishtin, 2001; Haris Silajdić, Albanski nacionalni pokret u bosanskohrcegovačkoj ta mpi, Sarajevo, 1995;Sami Vinani, Albert Kotini, Vinant 1,2 Tiran. 2000; Albert Kotini,Tre gurte zes n Prevez 1, 2, Tiran. 2000; Nuri Dragoi, Shqiptart dhe Grekt , Tiran. 2009.


  P.s. Ky punim sht botuar n t prditshmen "Kosova sot", m 3 mars 2012, faqe 36. Referencat u bashkngjitn nga ky link: http://www.gazetarepublika.al/?p=5380

  Vetem atehere kurre shqipetaret do te prodhojne arme atomike dhe nuklare ,do te kthehen tokat tona .

  Vetem atehere kurre shqipetaret do te forcohen ushtarakishte me armet me moderne atomike do te kemi respekte si popull ne ballkane dhe evrope .

  Ne qofte se shqipetaret duane ta rregullojne jeten dhe shtetin e tyre per gjeneratat qe vine ,duhet pasurine e tyre ta investojne ne arme atomike , per ndryshe gjithemone kojshite tane me te forte ushtarakishte do ti provojne forcat e veta me popullin shqipetare dhe tokat tona ,bile bile mendimi i sllaveve dhe grekeve ka qene qe shqipetaret ne pergjithesi te gelltiten .

  Populli jone mos te sillet si bretkosa ne ballkane ,pore ne ti hape syte dhe ne te forcohet ,dhe mandej do te kemi respekte si nga hasmit tane shekullore gjithashtu edhe nga vete evrope .

  Politikanet shqipetare ne pergjithesi jane bretkosa te ballbanit dhe evropes .

 4. #4
  seksi dhe i rrezikshem Maska e qerosi
  Antarsuar
  15-03-2004
  Vendndodhja
  dhome e guzhine
  Postime
  233
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga TetovaMas Lexo Postimin
  Vetem atehere kurre shqipetaret do te prodhojne arme atomike dhe nuklare ,do te kthehen tokat tona .

  Vetem atehere kurre shqipetaret do te forcohen ushtarakishte me armet me moderne atomike do te kemi respekte si popull ne ballkane dhe evrope .

  Ne qofte se shqipetaret duane ta rregullojne jeten dhe shtetin e tyre per gjeneratat qe vine ,duhet pasurine e tyre ta investojne ne arme atomike , per ndryshe gjithemone kojshite tane me te forte ushtarakishte do ti provojne forcat e veta me popullin shqipetare dhe tokat tona ,bile bile mendimi i sllaveve dhe grekeve ka qene qe shqipetaret ne pergjithesi te gelltiten .

  Populli jone mos te sillet si bretkosa ne ballkane ,pore ne ti hape syte dhe ne te forcohet ,dhe mandej do te kemi respekte si nga hasmit tane shekullore gjithashtu edhe nga vete evrope .

  Politikanet shqipetare ne pergjithesi jane bretkosa te ballbanit dhe evropes .


  Vetem atehere kur DY SHQIPTARE te behen te nje mendje do te ece para Shqiperia dhe do te marre rrespektin qe do te meritoje. Ne po te blejme arme berthamore dhe po te forcojme ushtrine do te ishte me keq per ne, pasi dhe keto "vegla" sdo ti perdornim ne dobine tone, por vete kundra njeri-tjetrit. Pra dhe kjo na duhet......Ne mire qe ua shitem botes dhe ato arme qe kishim, se do ta kishim shfarosur SHQIPERINE vete, pa ndihmen e askujt. GJERGJ FISHTA ka thene: Asht ma e lehte me mledh nji thes me pleshta, se me ba dy shqiptare bashke!!
  Fajin sna e ka pasur kurre bota!!! Vec justifikime nxjerrim, s'kemi B.O.L.E me ti kundervihemi nje Maqedonie qe eshte sa Tirana, e leje pastaj te bejme si TRIMA.
  Ne jemi si puna e kanibaleve, s'dime te dalim per gjah, e keshtuqe hame njeri-tjetrin!!!
  Ergo cogito, ergo sum!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime

  Kronologjia e pushtimeve

  Qka dijmi per Kosoven para krishti ?  Pastaj duhet permendur lufterat Maqedono-dardane te kohes se Filipit II -t...

  Duhet cekur ne disa pika edhe pushtimin romak te ilirve ku bie edhe Dardania pas betejes se Pindes(168) pas krishti...  Me von njohim kryengritjet ilire n pergjithesi pas krishti...ne kohen e Diklecianit dardania mbetet nene administraten e lindjs ku pason me 295 ndarja e perandorise romake, lindje perendim.  Konstantini i Madh nga Dardania i lindur ne Naisus njihet si ndaresi i empirit romakeku edhe dardania e pesonsepse gradualishte barbaret fillojne te kalojne danubin per te sulmur Ballkanin.  Mirepo koha e Justinianit qe nga viti 525 Pas krishti njihet si periudha me famkeqe per Dardanine ku fillojne sulme te njpasnjeishme avare e sllave....  Kishin kaluar me se 600 vite qe kur daradnia si dhe tere iliria gjendej e pushtuar nga romaket dhe se fundi nga bizantinet...  Epidemit dhe gjendja ekonomike e kishin demtuar shume dardanine ne kete periudh...popullsia kishte filluar te zvoglohej, se paku ti leje fushat pjellore dhe te gjeje strehim drejte maleve te larta te Shqiperis...  Heraklioni, perandori bizantine kishte vendosur t'u japi disa toka serbeve ne veri te Rrass, po keshtjelles mbi Rras=Rascie...  Prej vitit 1192 e deri ne vitin 1217 Dardania ishte e administruar nga Bizanti, mirepo Paleologu me nuke ia arriti te mbroje kete territor dhe kaloi per here te pare nen pushtimin e nemanjive serbe...  Qe nga viti 1217 date me fatidike e deri tek beteja e Kosoves serbet mbajten nene administraten e tyre daradnine qe, per bizantin quhej Misija.  Ne kete kohe osmanlijet kishin sulmuar disa here konstantinopojen por nuke ia kishin arritur ta pushtonin, ata pushtojne bullgarine dhe qendrohen ne Andrianooj.  Pas Betejes se Marices me 1371 serbia bie nen vasalatin e Sulltan Muratit te cilit edhe i sherben me trupa ushtaresh ne ushtrine turke...  Situata ndryshon kur hordhit mongole ne krye me taerlanin nisen drejte Konstantinopojes qe rrezikojne edhe sulltan Muratin...  Ne vitin 1387 princi serbe Lazari zgjedh momentinper tu rrebeluar kunder Muratit pra deri sa ky ishte i zene ne azie kunder mongolve...mirepo sulltani nuke beri ze fare, pasi i mund mongolet pushton bullgarin e Shishmanit dhe niset ne krye te ushtrise ne kosov.  Me 28 Qerrshor 1389 zhvillohet beteja e famshme e kosoves, e njohur tek shkrmet e huaja, Cassovo...  Para betejes princi shqiptar Gjon kastrioti kundershton qe te sulmohen turqit naten keshtu qe u vendos te zhvillohet beteja diten.  Trupat e koalicionit ishin me shum se sa turqit(krejte e kunderta qe thojne serbet)...  Ne kt betej moren pjes koalicioni i krishtere kunder turqve i perbere nga; boshnjaket, hercegovaset, Serbet dhe shqiparet.  Komandant i ketij koalicioni ishte zgjedhur Llazari, princi serb.  M n fund si e dini koalicioni humbi kt Betej...  Pas 153 vite pushtimi serb, pra vetem 15 dekada, serbet u detyruan te kthehen ne kufinjt e meparshem te Nemanjes, ne Rras, ne kufijt e vitit 1217 mbi veri te kosoves.  ironia keshtu e deshi qe edeh NATO nje force tjeter e koalicionit e shtyri serbine po ne keta kufi, mu ne Rras, aty ku filloi shteti serb qe nga ardhja e tyre nga brigjet e detit Azof e deri ne trojet ilire te Ballkanit.  Pas 500 vitesh pushtimi ottoman, serbet te perkrahur nga ruset dhe tjeret rifillon pushtimin e dyte te kosoves me 1912;  Ky pushtimi i dyet serbe zgjati edhe me pake se i pari, as qe kalojn 30 vite...!  krejtesisht serbet qe prej ardhjes se tyre ne ballkan, kosoven e kane pushtuar vetem se 150+30=180 vite !  TOTAL; 180 vite pushtim serbe !  120 vite pushtime bullgare bizantine  500 vite pushtimi ottoman(turk)  800 vite pushtimi Bizantin  450 Pushtim romak !

  Kronologji e ngjarjeve m t rndsishme  1389 2008 huazuar nga Zeri yt. com

  N shekullin e IV p.e.s., u krijua Mbretria Dardane, e cila shtrihej n territorin e Kosovs s sotme dhe t krahinave t tjera prreth. Kufijt verior t saj shkonin deri n Nish, n jug deri n Kuks dhe Vardar.  M 15 Qershor, 1389, u zhvillua beteja e par e Kosovs.  M 28 Qershor, 1389, Perandoria Osmane, n betejn e Fush Kosovs, shptoi popullin shqiptar nga hegjemonizmi serb n Ballkan. N kt betej Perandoria Osmane fitoi, ndrsa hegjemonin serbe e przuri prej tokave shqiptare.  M 1445, Kosova gjendet nn Perandorin Osmane.  M 1448, u zhvillua beteja e dyt e Kosovs.  M 1785, Karamahmut Bushatliu pushton nj pjes t madhe t Kosovs.  M 3 Mars, 1878, mbahet marrveshja e Shn Stefanit, ku nj pjes e madhe e territoreve shqiptare iu aneksua Serbis dhe Bullgaris.  M 10 Qershor 1878, n kundrprgjigje t traktatit t Shn Stefanit, u mbajt Lidhja e Prizrenit, qllimi kryesor ishte ruajtja e tokave shqiptare dhe ngritja e nj shteti sovran shqiptar.  M 17 Qershor, 1878, u miratuan dy peticione, nj iu drejtua Kongresit t Berlinit dhe nj Kuvendit t Vendimeve dhe t Urdhresave t Ports Turke; krkohej q, t mos u jepnin shteteve t huaja asnj pllmb toke nga atdheu i shqiptarve.  M 2 Korrik, 1878, Lidhja e Prizrenit fitoi baz ligjore pr t ngritur nj shtet shqiptar brenda Perandoris Osmane.  M 1878 themelohet Vilajeti i Kosovs.  M 1881 shuhet thuajse fare aktiviteti i Lidhjes Shqiptare t Prizrenit. Vetm disa prej udhheqsve t Lidhjes s Prizrenit vazhdojn aktivitetin e tyre deri n vitin 1885.  M 23 Janar, 1899, n Pej, u mbajt nj kuvend me 500 pjesmarrs nga vilajetet e Kosovs, qllimi i ktij kuvendi ishte mbrojtja e territorit t Vilajeteve t Kosovs n Maqedoni. Kryetar i ktij kuvendi u zgjodh Haxhi Zeka.  M 1908 ndodh Revolucioni i Xhonturqve (Turqve t Rinj).  M 1909 - 1911 fillojn kryengritjet e armatosura shqiptare t Kosovs t udhhequr nga Isa Boletini, Idriz Seferi, Bajram Curri, Hasan Prishtina kundr Turqve t Rinj.  M 18 Tetor 1911, Serbia, Bullgaria dhe Greqia i shpallin luft Turqis dhe fillon kshtu lufta e par ballkanike.  N tetor dhe nntor t vitit 1911, Kosova okupohet nga forcat ushtarake serbe dhe masakrohen m shum se 50.000 civil shqiptar.  M 28 Nntor 1912, n krye me Ismail Qemalin, n Vlor shpallet pavarsia e Shqipris.  M 1912: Shqiptart liruan Kosovn, por Serbia pasi humbi luftn kundr austriakve m 1915, ushtria serbe iu kthye popullit shqiptar dhe kreu gjenocid ndaj popullsis civile.


  M 13 Mars, 1912, me ndrmjetsimin Bourchier-it, gazetar anglez i "Times in Balkan", u arrit nj aleanc mes Serbis dhe Bullgaris. Kjo aleanc kishte pr synim pr coptimin e tokave shqiptare n rast se, Perandoria Osmane do t humbiste. Kjo aleanc parashihte q, Serbia t merrte viset shqiptare n veri dhe perndim t Vargmalit Sharr, ndrkaq, Bullgaria t merrte tokat n lindje t Maleve Rodop.  1913 1920: Konferenca e Ambasadorve n Londr dhe Konferenca e paqes n Paris, coptoi viset e Kosovs dhe trojet tjera shqiptare, duke ia dhuruar grekrve dhe sllavve m se 2/3 e truallit shqiptar 60 mij km. katror.  N qershor - korrik, 1913, nis lufta e dyt ballkanike.  N Dhjetor, 1918, Kosova pushtohet nga serbt.  1918: Serbia prsri e okupoi Kosovn, me ndihmn e ushtris franceze. Kosova mbeti nn okupimin serb deri n prill m 1941, kur ushtria gjermane e dboi ushtrin jugosllave nga Kosova pr vetm 7 dit. Dhe kshtu, Kosova prsri i bashkohet Shqipris.  1918: Faktori ndrkombtar e njeh Jugosllavin si shtet sovran, ku Kosova prfshihet si pjes e saj.  1918 1941: Serbia gjat sundimit t Jugosllavis s Versajit, ndrmori masa t ndryshme t dhunshme pr t'i shprngulur shqiptart nga Kosova (dhe trojet tjera shqiptare) dhe pr t'i kolonizuar n to kolont serb e malazez.  M 1919 1920: Konferenca e Paqes n Paris cakton prfundimisht q territori i Kosovs do t mbetet n sundimin e mbretris t sapokrijuar serbo-kroate-sllovene.  M 1920, qeveria jugosllave zhvillon Planin pr Kolonizimin e Kosovs, pr t realizuar kt plan, n tokat shqiptare vendosen mbi 70.000 kolon serb dhe malazez.  M 1933, qeveria jugosllave zhvillon negociata me Qeverin Turke pr shprnguljen masive t shqiptarve musliman n Turqi.  M 1937: Akademiku monstrum, Vasa ubrilloviq, i paraqet qeveris serbe nj referat gjenocidial pr zhdukjen e shqiptarve nga Jugosllavia, kt referat e ka zbatuar serbia me dhun t prhershme, me taksa t rnda, burgim t njerzve t pafajshm, tortura e vrasje. Kshtu q, detyrohen 250 mij shqiptar t'i braktisin shtpit e tyre e t vendosen n shkrettirat e Anadollit n Turqi.

  M 7 Prill, 1939, Shqipria pushtohet nga Italia.  M 21 Prill, 1941, Kosova i bashkohet Shqipris nn kontrollin e Italis, ndrsa Trepa mbetet nn kontrollin e Gjermanis.  M 1943, formohet Lidhja e dyt e Prizrenit, me qllim mbrojtjen e Kosovs nga serbt.  M 8 Shkurt, 1945, arrihet okupimi ushtarak i Kosovs nga forcat ushtarake jugosllave.  M 1957, nn mbikqyrjen e Titos dhe t Rankoviqit, bhet shprngulja e shum shqiptarve t Kosovs pr n Turqi.  M 1968, Kosova ngrihet n demonstrata pr statusin "Republik".  M 1969, shqiptart e Kosovs e fitojn t drejtn pr prdorimin e flamurit kombtar.  M 1970, themelohet Universiteti i Prishtins.  M 1981, nnshkruhet marrveshja pr marrdhnie kulturore dypalshe Shqipri Jugosllavi.  M 1981, nisin demonstratat e studentve shqiptar t Kosovs, gjat ktyre demonstrave vriten nj numr i konsiderueshm shqiptarsh dhe burgosen me mijra t tjer.  M 1984, Kosovs i ipet autonomi.  M 1986, Akademia e Serbis voton memorandumin q do t bhet program fundamental pr politikn diskriminuese t qeveris serbe pr nj periudh 10 vjeare.  M 1987, Millosheviqi viziton Kosovn.  M 1989, greva e uris e 1300 minatorve t Treps, t cilt protestojn kundr politiks s Millosheviqit.  M 28 Mars, 1989, Parlamenti Serb suspendon autonomin e Kosovs.  M 28 Qershor, 1989, serbt n Gazimestan organizuan nj pelegrinazh panserb nga t gjitha trevat e ish-Jugosllavis, duke shfryr parrulla krcnuese dhe, me luft kundr shqiptarve.  M 2 Korrik, 1990, deputett e Kuvendit t Kosovs, jasht Salls s Kuvendit, lexuan Deklaratn Kushtetuese t Kosovs.  M 7 Shtator, 1990, n Kaanik, deputett e Kuvendit t Kosovs, e shpalln Kosovn republik, dhe kushtetuta e Kosovs u njoh si Kushtetuta e Kaanikut.  N Gusht, 1997, UK-ja merr mbi vete prgjegjsin kundr sulmeve serbe dhe bashkpuntorve t tyre.  N Mars, 1997, fillon ofenziva e forcave serbe n Drenic.  1998 1999: Kosova okupohet nga ushtria serbe, kreu gjenocid t tmerrshm, duke vrar dhe masakruar rreth 15 mij civil shqiptar, shum gra e fmij, duke dbuar me dhun rreth 1 milion civil.  Gjat viteve 1997, 1998 dhe 1999, filloi rezistenca e armatosur shqiptare kundr dhuns dhe ushtris serbe n Kosov, t udhhequr nga Adem Jashari.  M 18 Mars, 1999, firmoset marrveshja e Rambujes nga pala shqiptare, por refuzohet nga serbt. N kt koh fillojn shprnguljet masive me dhun t shqiptarve nga Kosova.  M 24 Mars, 1999, Aleanca e Natos fillon bombardimin kundr serbve.  Qershor, 1999: N saje t rezistencs shqiptare dhe intervenimit luftarak t NATO-s, dhe me angazhimin e Shteteve t Bashkuara t Ameriks, dbohet okupatori i egr serb nga Kosova.  1999 2008, Kosova nn protektoratin ndrkombtar; UNMIK Misioni i Prkohshm i Kombeve t Bashkuara n Kosov.  Pas dshtimit t negociatave mes Prishtins dhe Beogradit:  M 17 Shkurt, 2008, Qeveria dhe Parlamenti i Kosovs e shpall Kosovn shtet t pavarur dhe sovran.  Rilind shteti i Kosovs srish, pas 130 vjetve, por me 1/3 t territorit t saj, q kur u themelua pr her t par Shteti (Vilajeti) i Kosovs, gjat Perandoris Osmane n vitin 1878.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime

  Si u pushtua Shqipria nga grekt e serbt...

  Si u pushtua Shqiperia nga serbt e grekt


  Nse Maqedonia, m Novi Pazarin dhe Srbin e Vjetr apo Kosovn, q tani m sht n duart Serbe, nse Thesalia, me Salonik, pushtohet nga Grekt, nse Traka, perve Andrinopojs, iu perket q tani Bullgarve, Shqipria, perkatsia e fundit e Islamit n Europ, e mban ende pushtimin n disfat dhe duke iu falemenderuar nj konflikti diplomatik ku kjo sht n rend t dits, kalon papritmas n planin e par t aktualiteteve ballkanike.

  Grekt ende nuk jan n Janina, Malazezt vazhdojn t shpenzojn municionin rrreth Shkodres. Vetm disa pika bregdetare e kane bart flamurin osman.

  Shn Gjini i Meduas(shn gjini) sht pushtua nga Malazezt m 16 Nntor ku dy dit m von mirret ne duar Alessio(Liezha) m trupat e gjeneralit Martinovi dhe ndihmen e frakcioneve serbe me urdherat e gjeneralit Jevkovi.

  Mirpo synimi serb mbi Adriatikun, Durrsi, ende nuk sht arritur dhe nse i gjykojmi operacionet e tanishme aq nder ethe kah bregdeti shqiptar, e shofim rndsin q lidh Serbia t siguroje kt pik t Durrsit para se t urdhrohet ndonj armpushim.

  Shn Gjin, Lezh, Durrs, keto ishin emrat e perditshm q vinin n telegramet e lufts ose n korrespondecat diplomatike.t cilat, ende para disa jave, nuk terhiqnin vmendjen para opinionit t madh publik fare vtm mesatarisht, krejt pak ishin te informuar pr gjerat q ndodheshin n Shqipri.

  Nj mik i gazetes son, i cili sht kthyer keto dit nga keto krahina q t gjith flasin por qe i njohin krejt pak, na i ka dhn disa shnime t sakta e interesante mbi vlerat ekonomike dhe rndsin strategjike t ketyre tri qyteteve t bregdetit shqiptar.

  Lezha, sht vetm se nj qytez buz Drinit, disa dhjetra kilometra larg bregdetit ; gjithmon garnizoni i lezhes kishte nj oficer dhe nja 20 ushtar., pra nuk sht nj port detar sikur q lajmronin disa telegrame, sepse Drini nuk sht i lundrueshm ; poashtu nuk sht nj vend i fortifikuar, nuk ka as topa e as keshtjella, pra kjo pik ka rndsin e saj vetem se nga ketu mund t kontrollohet rruga q lidh Shn Gjinin m Shkodrn.

  Poashtu edhe Shn Gjini, nuk sht nj port detar si duhet, por sht nj qerdhe mbrojtese n t gjitha stint per anijet q ndalojn aty nja ne nj largsi 100 metra prej bregut te detit, dhe anijet e Loydit Austriak te cilat ndjekin bregdetin bejn gjiuthmon ndales ketu n Shn Gjin. M gjith situaten e favorshme q ka, per lundrimet kaluse te anijeve, shum arsye bien n kundershtim q Shn Gjini t bht nj Port detar i rdsis s madhe. Bregu sht tepr i ult dhe me moale, perfshihet nga vershimet ; nj vend i perkryer pr paludizmin, deh duhet kryer punime t considerushme pr t kthyer n nj port tregtar kt pik.

  I tjetrs rndsie sht vlera e Durrsit : gjndet n jug 40 kilometra prej Shn Gjinit, sht nj qytet i vertet i shtrir mbi rreze t nj kodre ku mbikqyret deti, nga ktu lidhet rruga q shkon n Tiran dhe Elbasan, qe do thot sht qendra e Sqhiperis.

  E kuptojmi pse sht pika m e kerkuar nga Serbia.

  Pas pushtimit t Lezhs, na thojn lajmet m t reja, ushtria serbe ka filluar rrugen drejt bregdetit. Forcat serbe nuk duken t shqetsuara fare nuk kan hasur n ndonj penges, nga pikpamja ushtarake.

  Vetm pasi q t kalojn Kepin e Radonit ndoshta do t ndeshen n rezistencen shqiptare, te rrethins s Tirans, nese ata zbresin nga malet dhe tiu kundervihen ushtris serbe si dhe per t mbrojtur Durrsin.

  Perndryshe, serbt do t ken veshtirsi n munges t materialit. Vetm se te kepi i Rodonit ku malet zbresin deri ne n deti, aty bregu i detit sht i pershkuar me nj fush t ult nja dhjet kilometra t gjr,

  Pra ka veshtirsi te kaloje edhe kt fush per t'ia arritur, mirepo mund t sigurohemi q Serbt do t bejn gjithqka q sht e mundur q sa m par Europa ta gjje ate perball nj zbatimi t perfunduar.  Ka tri jav, shkruanin gjithkund gazetat ; "Srbt n Durrs, e pa evitueshme lufta m Austrin ! " N keto aste na kujtohet, qeveria austro-hungareze kundershtonte vetun q t' iu bashkangjitet formules e t painteresuarve territoriale propozuar nga Presidenti Puakarre. E kemi cekur m par se cilat ishin ambicjet e perbashkta dhe te kunderta t Austris dhe Italis n Shqiperi ; se as Italia poashtu si Austria, nuk deshirojn ta shofin Serbin zotnues t nj porti detar n Adriatik. Dhe pajtimi ndermejet dy fuqive u krijua mbi kt formul; pra Ballkani popujve t ballkanit, pra edhe "Shqiperia Shqiptarve .

  Deklarimet e perseritura t presidentit t Kshillit serb, Nikolla Pashi, nuk lejn, kinse, asnj dyshim mbi ndermendjen e Serbis per t mbetur n Durrs, qe do t ishte kjo dalje n Deti e deomosdoshme pr t siguruar pamvarsin ekonomike t nj Serbie m t fort dhe m t pasur.

  Durrsi do t jet poashtu n krye t hekurudhes s ardhshme Danub-Adriatik, prmes Gjakovs e Shkodres dhe Lezhes.

  Poashtu qeshtja e Shqipris i komplikonte edhe m shum veshtirsit e reja serbo -austriake, ku procedurat ushtarake te autoriteteve serbe ndaj konsulit austro-hungarez n Mitrovic dhe Prizren, akuzohen per propagand anti serbe, dhe kan zgjatur disa dit pa patur mundsi komunikimi, dukej si konflikti m i veshtir pr tu zgjidhur.

  Qe t mblidhen fuqit e medhaja per t ligjsuar statusin perfundimtar t Ballkanit

  pas nnshkrimit s shpejti t paqes duke mbrojtur krijimin e nj principate shqiptre autonome, por si duket ka pak gjasa rrth kesaj mundsije.

  Austria dhe Italia nuk duan n Shqipri tjetr vetm se Shqiptar, mir, edhepse Shqiptart, e themi t vertetn, nuk e formojn nj popull : Tri kulte, shkruante para pes vite M. Rene Pinon, nuk kan nj gjuh t perbashkt, disa dialekte t ndryshme, meshkujt e femrat gati se t gjith t pashkolluar, nj jet m mesime t egersirave, nganjhere barinj, gjuetar apo rrembyes, pra n keto kushte , veshtir se mund t formohet nj popull t vetdijshm n bashkimin e tij dhe suksesin e nj propagande kombtare.

  Nuk sht ky mendimi i prijsave shqiptar qe e kan mbajtur nj kuvend n Vlor, flasin se do ta organizojn nj qeveri t perkohshme, dhe i kerkojn fuqive q t garantojn egzistencn e tyre etnike dhe politike n t njejten koh dhe statu quo territorial t vendit t tyre q duket e pamundshme.

  Nga zgjedhja e qeshtjes s Shkodrs, Durrsit dhe Janins m'varet zgjedhja e konfliktit ballkanik nga pikpamja europiane.


  Paris, Nentor 1912, Pr Ilustration : A. Cahuet
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 7. #7
  ......... Dukat ......... Maska e G.S.Vangjeli
  Antarsuar
  14-04-2010
  Vendndodhja
  Athin, Greqi
  Postime
  357
  Faleminderit
  5
  3 falenderime n 3 postime
  Shqiptaret kunder : grekut, serbit, malazezit, maqedonasit, bullgarit, turkut,....... etj,etj - jam i pakenaqur- thote!! pakenaqesi kunder te gjitheve edhe kunder fuqive te medha

  Greku kundr : shqiptareve, maqedonasve, bullgareve, TURKUT, ..... etj , etj pakenaqesi kunder te gjitheve edhe kunder fuqive te medha.

  Serbi kunder : Shqiptareve, kroateve, maqedonasve, bullgareve, hungarezeve, rumuneve, turqve...., etj,etj . pakenaqesi kunder te gjitheve edhe kunder fuqive te medha.

  Maqedonasit kunder : shqiptareve, bullgareve, grekerve, serbeve, turqve, etj,etj . pakenaqesi kunder te gjitheve edhe kunder fuqive te medha.....

  Bullgaret .................................................. .. te gjithe kane faj , vetem ne kemi te drejte!!!!!

  Rumunet........................................... ..... te gjithe kane faj , vetem ne kemi te drejte!!!!!!!!!!

  Tjetri............................................ ......... vetem ne kemi te drejte, vetem neeeeee!!!!!!!

  TURQIT edhe fara e tyre e zeze : edhe ata ankohen edhe perpiqen te shtrijne kembet ku te mundin.

  Perfundimisht nuk i gjendet ana kesaj pune, te gjithe kemi te drejte!!!!!!!!!!!!!!!!!


  Por per mua:

  Fajin e ka Turqia per copetimin e Shqiperise. Nese Nuk do Ishte Fara e Tyre e keqe ne Histori te Kombeve te Ballka
  nit, te gjitha do ishin si perpara pushtimit turk, njerezit do ishin ne vatrat e tyre, nuk do iknin andej ketej, nuk do shpernguleshin, nuk do kishim ndrerruar fe, por do kishim mbajtur Krishterimin e Te Pareve, e te gjithe botes moderne sot, do ishim pa kufinj e sinore me njeri tjetrin, si ne kohen e perandorive Rome edhe Rome e Re(Konstandinopoje), njerezit do jetonin ne harmoni, ne gezim e ne besim me njeri tjetrin .....

  Kjo vete te behet sot, me krijimin edhe kristalizimin e Bashkimit Evropian, ku dalengadale po heqim kufinjte, po levizim lirshem, nuk do kene shume rendesi kufinjte, ku jeton e ku punon, nen Bshkimin Evropian te gjithe jemi te barabarte e nuk kemi pretendime territoriale me fqinjin, nuk zbatohen politika asimiluese nga qeverite vendore, nuk ka politike ndarese fetare stilit turk , shtohet demokracia e forcohet, etj.....

  Oh , u lodha duke pritur diten Evropiane edhe per Ballkanin....
  Gjithmon jap at q m japin t tjert

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Citim Postuar m par nga G.S.Vangjeli Lexo Postimin

  Por per mua:

  Fajin e ka Turqia per copetimin e Shqiperise. Nese Nuk do Ishte Fara e Tyre e keqe ne Histori te Kombeve te Ballka
  nit, te gjitha do ishin si perpara pushtimit turk, njerezit do ishin ne vatrat e tyre, nuk do iknin andej ketej, nuk do shpernguleshin, nuk do kishim ndrerruar fe, por do kishim mbajtur Krishterimin e Te Pareve, e te gjithe botes moderne sot, do ishim pa kufinj e sinore me njeri tjetrin, si ne kohen e perandorive Rome edhe Rome e Re(Konstandinopoje), njerezit do jetonin ne harmoni, ne gezim e ne besim me njeri tjetrin .....


  Oh , u lodha duke pritur diten Evropiane edhe per Ballkanin....
  Keni te drejte shum i nderuar, por qe ktu edhe nj veshtrim tjeter per te kuptuar se n fillim nuk ishim te pushtuar nga turku por ishte nje vijimsi e bizantit...ose me shkurt; turqit u bne truproje e bizantit se ashtu vete europa krishtiane e detyroi ate ...q ta sjelli turkun .; edhepse dihet ra edhe vet ne gojen e ujkut m ne fund edhe Biznti !

  ===============================

  Si erdhi deri te pushtimi i Ballkanit nga osmant ?

  Krijimin e Shtetit te Arberit me s shumti e ka ndihmuar pushtimi i Anzhuinve, keta e pushtuan Durrsin ne vitin 1271 + deri ne vitin 1289, ku qellimi i tyre ishte t pushtonin Bizantin prmes rrugs toksore, dhe i dyti qellim ishte; vrja n dor e krypetoreve t famshme t Durrsit, mirpo pati rezistenec t papritur nga ana e Arbanitve (arbanon, anne komneni) por anzhuint filluan t kuptojn se duhej br pr vehte disa Baron t vendit, kshtuq ia arrijtn qellimit m n fund. Pushtimi zgjati gati se 20 vite me rradh. Duke gjetur dobsin e Bizantit, m von edhe Arbria ra nn sundim t Dushanit i cili n vitin 1355 mblodhi 80 000 ushtar pr t pushtuar Konstantinopojen ! Per at perandort bizantin kan pasur t drejt kur thoshin se; "m par pranonin turbanin(mehramen e sulltanit) se sa despotizmin serb apo krishter t prendimit !

  Po t kishte arritur Dushani t pushtoje Konstantinopojen m siguri q e tr situta n Gadishull dhe historia sot nuk do ishte njsoj, pr fat t mi, Dushani vdi n rrug para se t rrethonte muret e perandoris bizantine.

  N ndrkoh Bizanti i trembur nga kto sulme qe vinin nga bota e krishter qe i detyruar t lidhte pakt me tjer pushtues qe vinin nga lindja, mund te themi lirisht se Bizanti i ftoi osmanlijet ti dilnin n mbrojtje t tij, ishte i vetmi shpetim pr ta.

  Orkani erdhi si i ftuar, bri paktin por pas tij i takon urtsija dhe diplomacia t birit t tij, sulltan Muratit te I-r qe lidhi miqsi m Paleologun sa q perandoria bizantine thuaja se kaloi automatikishte n dor t osmanve si sundimtar e trashigimtar t perandoris bizantine, madje ky akt ishte i lidhur aq fort sa qe ishin perbetuar te dy sundimtaret se ne rast tradhtije denimi do ishte i ashpert.....nuk po e zgjase apstaj se si tentuan ti mbysin kta dy sundimtaret dy perandort... Androniku (i biri i perandorit) e peson keq, verbohet si ndeshkim tradhtije, poashtu edhe djali i sulltanit pasi verboht, sulltani jep urdher ta vrisnin...m nj fjal, as n Bizanc e as n Ballkan osmant nuk erdhn po mos ti kishte ftuar Bizanti !

  Sipas t dhnave t shum autorve t asaj kohe dihet sot se 16 vite para ksaj beteje te famshme, ushtart serb qe ishin ne shrbim te Muratit, te cilin e kishin percjelluar ne ekspedita te medha n Azi e n Karamani e ne ter lindjen, numri i atyre q ishin kthyer pastaj n Rashki, ishin ankuar para Lazarit se si sulltani i kishte keq trajtuar ata dhe e akuzonin Muratin pr prdhunimin e tyre n kushtet n t cilat u dorzuan dhe u bn sherbtor t tij m marrveshjn pas betejes s Marices dhe me do kusht perpiqeshin ta thyenin kt marrveshje.

  Si mbetn popujt e ballkanit vasal t sulltan Muratit, 16 vite para Betejs se Kosovs ?

  Si pasoj ishte humbja e dy luftrave, ajo e vitit 1363 afr Nishit dhe 1371 n Betejen e Marics ku moren pjes edhe shiptart, mirpo serbt dhe bullgart mbeten tributer t sulltanit (vasal) andaj do vite duhej ti dorzonin 1000 ushtar Muratit pr luftrat e tij ne lindje npr Romenistan (azi te vogl) kunder krishterve.

  Vetem principata e Malit te zi dhe ajo Arbanase nuk pranuan kt marrveshje, t'ju kujtojmi se osmant benin sulme her pas here edhe n viset e Shqipris, n Betejen e Savrs afr Drinit, n vitin 1385 koalicioni shqiptaro malazezias i bri ball ushtis osmane mirpo u thye, n fush te betejes gjeti vdekjen Balsha II-t, ishte pra nj ndeshkim i sulltanit pr mospajtimin t ketyre dy principatave te rndesishme, sipas tyre, edhe keto duhej t nenshtroheshin si te tjerat nene vasalitetin e sulltanit.

  Disa vite pas betejs s Savrs princi Lazar i Rashs (kulls mbi rrasa) ia kishte vu vemendjen ankesave t ushtarve te tij qe ktheheshin nga sherbimi ushtarak pran ushtris osmane, n baz t ketyre deshmove, gjeti shkas per ti kundershtuar gjyqit turk, situat e cila filloi t bhej e padurueshme n popullsin srbe ku pas nj kohe shperthejn edhe kryengritje n tr Rashkin, duke i larguar te gjith gjyqtaret apo Spahit turk nga vendi.

  Murati kishte hartuar planin e tij, i mblodhi t gjitha forcat e tij qe kishte n sherbim n lindje dhe pergatitej te hakmirrej ndaj krishterve te ballkanit qe kishin ngritur koken dhe rrebeluar kunder forces se tij me largimin dhe persekutimin e spahijve (gjyqtaret, prefektet) e tij dhe qe kishin thyer marrveshjen qe kishin br m par m disfaten pas Betejs se Marics.
  Vitin tjetr, qerrshor 1389 kur sulltan Murati e kishte perfunduar luftn n lindje i kishte br t gjitha prgatitjet, i drgoi ambasadort e tij dhe m shkres iu dergoi letr te gjith krishterve duke iu deklaruar luft dhe pothuajse menjher pas deklarimit t tij mblodhi nj ushtri t fort prej 60 000 lufttarve !

  Mirpo serbt nisen menjhere pas ksaj letre dhe iu dalin n prit osmanve diku n bullgari, ku hasin perball m nj forc prej 20 000 ushtarve t cilt ishin nisur pr nj ekspedit vezhguese para ushtris s madhe qe vinte mbrapa n krye me sulltanin. Ekspedita turke pra u sulmua papritmas dhe u munden, vetm 5000 prej tyre i shpetuan vdekjes."Turqit ia atribuojn kt humbje si "nema nga qielli' ose klithja e perendis, t cilt besonin se kjo humbje e dnoj Muratin se ai e kishte perzier gjakun m nj grua t pa fe "!

  Para ca vitsh sulltan Murati ishte martuar m t bijen e Shishmanit, mbretit Bullgar, poashtu edhe dy djemt e tij ishin t martuar m dy t krishtera t disa viseve q ksihin mbetur nga empiri bizantin i lindjes !

  Turqit nuk erdhen pra pr t pushtuar Kosovn as vise tjera n Ballkan, si u shpreh shefi i diplomacis turke kto dit, sht e vertet kjo, sespe kto vende sipas marrveshjes tjetr mes sulltanit dhe perandorit t bizantit Paleologve, nga kto vende ata krkonin vetm se pagimin e tatimeve vjetore njashtu si i paguanin edhe m par administrats s Bizantit, asgj me shum, vetm s t rrespektohej marrveshja e mparshme, ku pas betejs s Marics 1371, t gjitha mbretnit ballkanike ran nn vasalitetin e sulltanit ku duheshin ti paguanin pr do vit sulltanit nj sasi t madhe ari dhe argjenti si dhe angazhimin e 1000 ushtarve q i sherbenin ushtris osmane 18 vite para betejs s Kosovs, prvese t dy principatave, Malit t zi dhe principates Arbanase, t tjert; pra serbt, boshnjakt, hercegovast i paguanin tatime sulltanit, prpos edhe bullgarve q ishin liruar nga ky tatim n baz t marteses, si e tham m siper, bija e Shishmanit martoht m sulltan Muratin.

  Si e shohim nga kto rrethana, 16 vite para Betejs s Ksovs i tr ballkani ishte i mbikqyrun nga Spahinjt osman, (spahi ishin tagrambledhs e administrator turk t cilt rekrutonin ushtar n sherbim t ushtris osmane) derisa ne vitin 1388 sebt si dhe vasalet tjer i larguan m forc spahinjt nga tr Gadishulli, disa prej tyre i vran, ather sulltan Murati I-r qe ishte i znun ne Romenistan (azi te vogl) ishte prebetuar se vitin tjetr do hakmarrej ndaj t krishterve q e thyen marrveshjn e Betejs s Marics, 16 vit m par !


  shndet !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 22-04-2012 m 14:39
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 9. #9
  Maska e Serioze
  Antarsuar
  14-10-2012
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  2
  20 falenderime n 17 postime

  Uroj qe nje dite te realizohet endrra e te gjithe Shqipetarve
  Nse kerkon besimin tim, M jep sinqeritetin tnd...

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •