Mundesisht na sqaroni fitnn e havarixhve, e sidomos fitnn e tyre n kt koh?

Autori: Shejkh Salih es-Suhejmi, All-llahu e ruajt!

Burimi: www.sahab.net


Prgjigjja pr kt pyetje sht shum e gjat, mirpo do t flasim shkurtimisht. All-llahu m mshiroft mua dhe juve, ju e dini q sht nj xhemat apo shum xhemate? sht nj xhemat, thot All-llahu I madhrishm: Dhe se kjo sht rruga (feja) Ime e drejt (q e caktova pr ju), pra prmbajuni ksaj, e mos ndiqni rrug t tjera e t'ju ndajn nga rruga e Tij (Enam-153).

Thot Pejgamberi salAll-llahu alejhi ue sel-lem gjat prmndjes s grupit t shpetuar dhe prqarjs s popujve: Do t ndahet ky umet n shtatdhjet e tre grupe, t gjitha do t jen n zjarr m prjashtim nj grupi, ai grup sht xhemati (Transmeton Ibn Maxheh, e saktsoi Albani) n nj transmetim tjetr thot: Kush e trason rrugn t ciln jam un sot dhe shokt e mi, po ashtu n nje hadith tjetr thot: Prmbajuni xhematit, ngase dora e All-llahut sht me xhematin (Transmeton Ahmedi, e saktsoi Albani).

Muslimant jan xhemat i vetm dhe jo xhemate t ndryshm, jan grup e jo grupe, grupi i All-llahut e jo parti, kshtu sht gjndja e besimtarve t sinqert, t devotshm, jetojn nn hijen e xhematit, ka xhemati anojn dhe nes ka distanc mes tyre n kontinente apo vnd, apo edhe nes largohen prej njri-tjetrit prap ata e ka ndjenjn e xhematit t vetm musliman, nuk ka dallim mes atyre q jetojn n lindje apo n perndim, n veri apo n jug, pra muslimant jan nj xhemat i bashkuar dhe jo shum xhemate.

Kshtu ishin muslimant n kohn e t Drguarit salAll-llahu alejhi ue sel-lem si dhe gjat hilafetit t drejt, pastaj ndodhn disa fitne, ku m pas u shfaqn disa grupacione t cilat u ndan nga bashksia muslimane.

Grupi i pare q u shfaq ishte grupi i havarixhve, ndoshta dikush mund t thot: mir, po dyftyrshat? Dyftyrshat sjan n esenc nga grupacionet muslimane, prkundrazi jan pabesimtar, kurse grupi i par i dalur nga bashkesia muslimane jan havarixht.

Shfaqja e par e tyre ka qn m gjuh n kohn e Pejgamberit salAll-llahu alejhi ue sel-lem, kur u shfaq Dhul-Huvejsira et-Temimi, refuzoi ndarjen e plaqks s lufts nga ana e Pejgamberit salAll-llahu alejhi ue sel-lem ditn e Hunejnit.

Pejgamberi salAll-llahu alejhi ue sel-lem at dit e ndau pasuri e lufts dhe ua dha disave q ishin t rinj n islam, prve ktyre i Drguari u dha edhe disave q nde nuk ishin musliman, si sht Safuani dhe t tjer, gj q sht e lejuar m islam pr disa arsye, pr ti stimuluar n islam apo pr ti forcuar n islam nse ishin besimtar, ktu ngritet ky fatkeq dhe refuzon ndarjn e t Drguarit salAll-llahu alejhi ue sel-lem dhe thot: N kt ndarje nuk sht synuar fytyra e All-llahut! Ndaje me drejetsi o Muhamed ngase nuk e br m drejtsi! Ather Pejgamberi salAll-llahu alejhi ue sel-lem i tha: Mjer pr ty, dhe kush ndan me drejtsi nse un nuk e ndaj m drejtsi?! A nuk me besoni, kurse un jam i besueshm n qiell?

Umeri dhe Halidi u matn pr ta vrar, mirpo Pejgamberi salAll-llahu alejhi ue sel-lem nuk e miratoi kt, si e dini shpesh her nuk merte vendim t mnjehershm pr ndonj arsye, pr kt tha: Mos e dhasht All-llahu q t thon pastaj Muhamedi po i vret shokt e tij edhe pse e njifte at, Pejgamberi i linte t lir munafikt q jan m t kqinj se sa kta, pastaj tha: Lejeni t lir, nga ky do t dalin pasardhs t ngjashm m t njerz q ju do ta nnvlersoni namazin tuaj m namazin e tyre, adhurimin tuaj m adhurimin e tyre, lexojn Kuran, leximi i tyre nuk e kalon fytin, dalin nga feja sikur q del shtiza nga harku gjat hedhjes, nuk kthehen n t derisa t kthehet shtiza n hark (Transmeton Buhariu), q do t thot derisa t kthehet shtiza n vndin e saj.

Pastaj Pejgamberi salAll-llahu alejhi ue sel-lem i ka prmendur disa nga tiparet e tyre n hadithe t tjera: Ata jan njerz mndjeleht, t rinj, shnj e tyre sht rruarja e kokave, i vrasin pasuesit e islamit dhe i lajn pasuesit e mosbesimit, shfaqn n do koh,sa her q shfaqt briri i tyre, pritet, derisa t shfaqet n djepin e tyre dexhalli, kush i vret ka shprblim t madh, si thot Pejgamberi salAll-llahu alejhi ue sel-lem: Ai i cili i vret do t ket shprblim po ashtu Sa vrass i mire sht ai q i vret, ata jan krijesat m t kqia nn kupn e qiellit, krijesat m t shmtuara, e prgzoi at q i vret se ai sht n mirsi, ngase Pejgamberi salAll-llahu alejhi ue sel-lem ka thn: Sa vrass i mir sht ai q i vret (Transmeton Tirmidhiu dhe Ibn Maxheh, e bri hasen Albani).

Ktij grupi t devijuar risimtar shum njrez n kt koh i perkasin, edhe pse ata i vrasin njrezit e pafajshm, i terrorizojn robrit e All-llahut, megjithat ata lexojn Kuran, flasin m Kuran, lavdrohen me Kuran, mirpo nuk i kalon fytat e tyre sepse All-llahu na ruajt- ata nuk veprojn vetm se npajtueshmri m epshin e tyre, nuk e kuptojn kuran-in, nuk besojn n Sunnet, si dhe Ata nuk respektojn t asnj besimtar as farefisnin as marrveshjn; si t till ata jan prdhunues ( Teube 10).

Gjat fazs s par t hilafetit t drejt kan heshtur, i Drguari i All-llahut salAll-llahu alejhi ue sel-lem e prshkroi kt njeri si dhe cilsit e tij, pr kt Aliu, All-llahu qoft i knaqur m t, e krkoi dhe e gjet n mesin e t vrarv n betejn e Nehervanit, pas vdekjes s prijsit t besimtarve, Umerit, All-llahu qoft i knaqur m t, pasi q u thye dera e fitns, ashtu si paralajmroi Pejgamberi salAll-llahu alejhi ue sel-lem s me vdekjen e Umerit do t thehet dera e fitns-sprovave dhe do t prhapet fitneja.

Q ktu e tutje shfaqen havarixht duke rrahur n trupin e umetit, kshtu e nxitnin fitnn ndaj halifes s drejt, Uthmanit, All-llahu qoft i knaqur m t, poseduesi i dy dritave (sht pr qellimi martesa e tij me dy vajzat e Pejgamberit), njriu q dha shumka pr prgatitjen e ushtris s Tebukut, prhapen gnjeshtra ndaj tij q fare skishin baz, ose prmnden gjra q ai arsyetohej, e shum gjra t tjera kunder ktij sundimtari t drejt, pr t cilin Pejgamberi salAll-llahu alejhi ue sel-lem ka thn: Nuk i bn dm Uthmanit asgj pas ksaj dite (pas prgatitjes s ushtris s Tebbukut), e prgzoi m xhennet pas fitnes q do ta kaplon, All-llahu qoft i knaqur m t dhe e poshtroft at q e ka vra dhe ka shpif ndaj tij!

Uthman ibn Affan sht nga t part q e pranoj islamin, halifja i Pejgamberit salAll-llahu alejhi ue sel-lem, njri nga dhjet t prgzuarit m xhennet, e martoi i Drguari me dy vajzat e tij alejhi selatu ue selam, u quan kundr tij havarixht dhe ata q ju prgjigjn thirrjes s Abdull-llah ibn Sebe el-Jehudit si dhe Abdurr-rrahman ibn Mulxhimit, i cili m von e vret Aliun, All-llahu qoft i knaqur m t!

Abdurr-rrahman ibn Mulxhimin e kishte drguar Umeri, All-llahu qoft i knaqur m t n Exhipt q tua msoj njerzve Kuran-in, mirpo ai as nuk kishte kuptuar gj nga Kuran-i e as nuk ua kishte msuar t tjerve, prkundrazi filloj t flas m hamndje, ather Uthmani All-llahu qoft i knaqur m t, e ndalon nga kjo, pr kt e vrasin Uthmanin dhe e bjn t lejuar gjakun e pafajshm, kshtu u futn n kt tunel t errt, sa q filluan ti thrrasin edhe sahabet kundr Uthmanit, e posaqrisht Aliun, Hasanin dhe Husejnin, All-llau qoft i knaqur m ta, kinse pr ta sqaruar t vrtetn e n esenc ata vazhdonin n t kotn.

Ditn e enjte, e rrethuan shtpin e Uthmanit, All-llahu qoft i knaqur m t, i friksuan banort e Medines e kush i frikeson banort e Medines, All-llahu e shkrift ashtu sikur shkrihet kripa n uj, si ka thn Pejgamberi salAll-llahu alejhi ue sel-lem, e futn shtpin e tij nn rrethim, at dit Uthmani agjronte, kishte pare ndrr Pejgamberin salAll-llahu alejhi ue sel-lem duke thn: Eja n iftar tek ne o Uthman pastaj ua afruan m shum kta kriminel, e rrethuan e vran dhe e masakruan, njri prej tyre e shqelmoi kafkn e tij t pastr dhe tha: pasha All-llahun nuk kam gjet dit nga ditt e All-llahut e as ditt e xhihadit n rrugn e All-llahut m madheshtor se sa kjo dit!!

Kurse All-llahu thot: Thuaj: "A t'ju tregojm pr m t dshpruarit n veprat e tyre?. Ata jan veprimi i t cilve u asgjsua n jetn e ksaj bote, e megjithat ata mendojn se jan kah bjn mir ( el-Kehf- 103/104).

Pas ktij veprimi t shemtuar iu drejtuan Aliut, All-llahu qoft i knaqur m t, duke pretenduar se po planikon kundr tyre, pas vrasjes s Uthmanit dhe filluan t nxisin konflikt kundr tij, sa q prfundoj kjo shtje m luft kundr havarixhve, pastaj jan shfaqur fitne dhe grupacione t tjera.

Mirpo havarixht jan shfaqur m shum kundr Aliut, All-llahu qoft i knaqur m t, ather Aliu e drgon Ibn Abbasin, All-llahu qoft i knaqur m ta, tek havarixht dhe pasi q i kshillon me argument nj numr i madh i tyre pendohen, t tjert mbesin n bindjet e tyre, ather Aliu, All-llau qoft i knaqur m t, e prgatit nj ushtri dhe i lufton dhe i vret ditn e Nehervanit t gjith, kurse ata q ikin nuk i pason..ktu prfundon qshtja e havarixhve.

Mirpo Abdurr-rrahman ibn Mulxhimi dakordohet m dy persona t tjer pr ta vrar Aliun, Muavijen dhe Amrun ibn el-As, All-llahu qoft i knaqur m ta!

Ai i cili vendosi pr ta vrar Amrin nuk arriti, ngase Amri nuk doli pr namaz pr shkak se ishte i smur dhe n vend t tij kishte dal nj njeri tjetr, mri i t cilit ishte: Harixhe, t cilin e vret dhe thot: desha ta vras Amrin e All-llahu deshti Harixhn.

Kurse ai q kishte vndos ta vret Muavijen, nuk arrit ta vras, mirpo e plagos, m fatkeqi prej tyre ishte vrassi i Aliut, All-llahu qoft i knaqur m t, Abdurr-rrahman ibn Mulxhimi, e kishte lyer thikn e tij m helm nj muaj dhe thika e tij posedonte nnt dhmb pr kt thoshte: tre dhmb jan pr All-llahun dhe t Drguarin kurse gjasht jan pr urrejtjen ndaj Aliut, All-llahu qofti knaqur m t, kshtu q e vret.

Pasi e kapin dhe dojn ta vrasin thot: mos m vritni prnjeher, mirpo m bni cop-cop, filloni nga gishtat dhe n fund m prisni gjuhn kshtu q vazhdimisht tkam mundsi t bj dhiker (perkujtim ndaj All-llahut)!

Prkujtim duke qn i lajthitur Thuaj: "A t'ju tregojm pr m t dshpruarit n veprat e tyre? (Teube 103), m t vrtet ky ishte prej krijesave m t shemtuara All-llahu na ruajt dhe na falt- vrasesi i Aliut, birit t axhs s t Drguarit salAll-llahu alejhi ue sel-lem, i pari q e pranoj islamin nga fmijet, burri i Fatimes, ky sht m fatkeqi atkoh.

Kjo sht sa i prket shfaqjes s tyre, vazhdimisht shfaqn, po ashtu edhe n kohn ton, pjes e besimit t tyre sht akuzimi i muslimanve me kufr sa i prket gabimeve apo mkateve, edhe n qoft se ata e konsiderojn mkat prap e prap e akuzojn njriun m mosbesim, kshtu q e nxitn kryengritjen kundr Aliut duke e akuzuar pr disa gjra q nuk jan mkate, e aspak sjan prej mosbesimit, n esenc sjan mkate, por jan prej shtjeve q ka hapsir studimi, prve ksaj shpifen gjra dhe kshtu ran n mkate q ata i konsiderojn t lehta All-llahu na ruajt- e n realitet jan shum m t kqia se sa ato q ata i prfolshin.

Po ashtu pasi q e vrasin Abdull-llah ibn Habab ibn el-Eret, All-llahu qoft i knaqur m ta, e vrasin gruan e tij, ia hapin barkun e saj dhe e mbysin edhe foshnjn e saj, pas pak kalojn pran nj kopshti hurmash t nj krishteri, dshirojn t blejn prej tij, mirpo ai iu thot: merni dhurat nga un! Ata i thon: jo, ne nuk pranojm dhurat dhe nuk e marim ndryshe vetm se m pages. I krishteri iu thot: M t vrtet jeni t uditshm, para pak kohe far i bt ktij njeriu, gruas dhe foshnjs s tyre, kurse tani nuk pranoni ndryshe prve s m pages?!

Pas gjith ktij krimi ata vin dhe pyesin cili sht vendimi i islamit n lidhje me vrasjen e mushkonjs, a sht hallall apo haram? Po vrasja e Aliut a sht hallall? Po ashtu vrasja e e Muavijes dhe Umerit, All-llahu qoft i knaqur m ta, a sht hallall! Kurse pr vrasjen e mushkonjs kan mospajtim! Dbatojn a sht hallall apo haram!

Kshtu sht gjndja e do njrit q pason dika tjetr pos Kur-anit dhe Sunnetit pastaj bjen n kontradikt A nuk e studiojn me vmendje Kur'anin? Por jo, ata jan zemra q kan drynat e vet! (Muhammed 24), A nuk e prfillin ata (me vmendje) Kur'anin? Sikur t ishte prej dikujt tjetr, prve prej All-llahut, do t gjenin n te shum kundrthnie (Nisa 82).

Besimi i tyre sht t konsideruarit mosbesimtar kryesin e mkatve, besimi nuk shtohet e as nuk paksohet, i konsiderojn shum nga sahabet pabesimtar, prej tyre: Aliun, Umerin, Muavijen dhe gjith ata q anojn kah familja umevite, sipas tyre gjith jan pabesimtar, po ashtu do kush q i kundrshton n kt shtje e konsiderojn pabesimtar, e lejojn vrasjen e tij dhe marjen e pasuris s tij.

E lejuan gjakderdhjen e muslimanve dhe pasurin e tyre, lejuan vrasjen e pa t drejt, kurse All-llahu I plotfuqishm thot: Kush e mbyt nj besimtar me qllim, dnimi i tij sht xhehennemi, n t cilin do t jet prgjithmon. All-llahu sht i hidhruar ndaj tij, e ka mallkuar dhe i ka prgaditur dnim t madh (Nisa 93), po ashtu n nj ajet tjetr thot: Pr kt (shkak t atij krimi) Ne u shpallm (ligj) beni israilve se kush mbyt nj njeri (pa t drejt), pa pas mbytur ai ndonj tjetr dhe pa pas br ai ndonj shkatrrim n tok, ather (krimi i tij) sht si t'i kishte mbytur gjith njerzit (Maide 32).

Sa e ngjashm sht kjo nat m t mbrmshmn! Pejgamberi salAll-llahu alejhi ue sel-lem na paralajmroi se do t shfaqn deri sa n fund do t shfaqt Dexh-xhalli, n realitet jan shfaq gjat gjith periudhs s sundimit t pushteteve islame, jan shfaq edhe n kt koh prej q e pohuan disa koka t grupacioneve kt ide, konsiderimin e t tjerve pabesimtar, kta koka t grupacioneve u dhan fetwa s gjith njrzit kan dezertuar nga islami, dhe se askush ska mbet n islam me prjashtim atyre, havarixhve, kshtu u dhan fetwa t rinjve, i binden q mes tyre dhe xhennetit sht vetm vrasja e filanit dhe filanit nga pasuesit e sunnetit! Po ashtu vrasja e policve n vndet e sunnetit! Si dhe vrasja e gjith atyre q ju kundrshtojn juve n ide!

Ai i cili iu dha fetwa pr gjitha kto sht autori I librit edh-Dhilal (Sejid Kutubi) si dhe disa t tjer, nga kokat e tyre q lnkojn n labirinte dhe n shpella, iu dhajn fetwa kurse vet jan sikur bagtit t cilat e palosin kokn pr dhe, sa q arritn ta shkatrrojn nj pjes t t rinjve nga umeti, libri edh-Dhilal si dhe shum t tjera jan t mbushura m devijim, risi, gjepura si dhe akuzim ndaj muslimanve me kufr.

Pr udi disa pretndojn se nuk ka mbetur gj nga islami prve se ky liber! Njher nj njri, n nj vend arab ngritet dhe thot: po ju dshmoj se nuk ka mbetur asnj njeri n islam prve meje, gruas sime dhe nj njeri n Indi!!

Kshtu kta i kategorzojn muslimant dhe i konsiderojn pabesimtar ashtu si ju lejohet atyre, kurse dihet fare mir, kush i thot vllaut t vet pabesimtar, vetm se ndonjrin prej tyre do ta prshkon.

N nje hadith thuhet: Kush i thot vllaut t vet o pabesimtar, i kthehet q do t thot: i kthehet atij q akuzon, ka thn dikush nga selefi: nse gaboj dhe nuk i them pabesimtar ndonj pabesimtari, sht shum m e paraplqyer pr mua se sa t gaboj dhe ti them pabesimtar muslimanit, po ashtu Pejgamberi salAll-llahu alejhi ue sel-lem thot: Shkatrrimi i ksaj bote sht m e leht pr All-llahun, se sa derdhja e gjakut t muslimanit (Transmeton Tirmidhiu dhe Nesaiu, e saktsoi Albani).

M t vrtet ajo q po e bjn kta kriminel havarixh n kt koh t cilt ia bashkuan ides s tyre bindjen (tukjen) e rrafidive, dhe u gdhin dyftyrsha, do t thot i bashkuan dy t kqiat! E bashkuan dyftyresin dhe iden e havarixhve, pr kt kta jan m t rrezikshm se sa havarixht e hershm.

Kush nga hoxhallart dhe ligjruesit ka dyshim q ti quaj kta havarixh, ather ai sht injorant ndaj medhhebit t selefit, nuk e njef menhexhin e selefit.

O rob i All-llahut lexoje librin esh-Sheria t exh-Xhurrit, es-Suneh t Abdull-llah ibn el-Imam Ahmedit, es-Suneh t Ibn Ebi Asim, es-Suneh t Halalit, Sherhus-suneh t Begaviut, Sherhus-suneh t Berbaharit, El-iman Ibn Tejmije, El-iman Ebu Ubejd el-Kasim ibn Selam, El-iman Ibn Ebi Shejbeh, lexo, lexo far t duash, lexoje el-Ibaneh t Ibn Battas, lexoje el-Vasitijeh Ibn Tejmijes, e kupton rrezikun e havarixhve dhe se ata jan njerzit m t rrezikshm ndaj umetit, jan m t rrezikshm se sa ifutt dhe krishtert, pse? Kujdes un nuk thash se jan m pabesimtar, por thash jan m t rrezikshm se ifutt dhe krishtert, pr far arsye?

Ngase do musliman e din se ifutt dhe krishtert jan armiqt e islamit, e po ashtu edhe komunistat, mirpo kta fshihen nn mrin e islamit, lexojn Kuran, edhe pse nuk i kalon fytat e tyre ky lexim, ruajuni nga ta, t tillt kan muftinj nga mrnda dhe jasht, disa japin fetwa prapa skenave, disa pas shpellave, disa ndr shpella, t tillt i bien toks m kok si bagetia.

Propagandojn edhe kundr atyre q e praktikojn sheriatin e All-llahut, si sht rasti m kt vend (Mbreteria e Arabis Saudite, vndi i dituris dhe dijetarve, vndi i teuhidit dhe prhapjes s akides, vndi ku zbatohen ligjet e All-llahut t lartsuar).

Po! Ne nuk pretendojm q jemi t prkryer, kemi mangsi, si do q t jet, me sjellni nj vend q i praktikon ligjet e All-llahut dhe e ngrit flamurin e akides, msohet akideja e njshmris q nga ciklet e ulta shkollore deri tek ato universitare, gjitha vndet islame kan gjra t mira, mirpo kan mangesi t shumta n kt aspekt.

Kush i bn pabesimtar kta njrez si dhe gjith muslimant apo disa vetm pushtetart, t tillet jan kriminel q iu shrbejn armiqve t islamit m kt, pasha All-llahun nuk sherbejn askujt kta prve se ifutve dhe krishterve, pasha All-llahun nuk i ka sherbyer edh-Dhavahiriu dikujt tjetr prve se Izraelit kshtu q e kan pohuar deshirn e tij.

I sprovuan muslimant njrin m tjetrin, u bn shkak q t preokupohen mesveti, e bn t lejuar gjakderdhjen n tokn m t shnjt, n Meke, n Medine m fetwa t kriminelve, nxnsve t Iblisit. Andaj keni kujdes! Ruajuni nga kjo ide e rrezikshme, msojeni menhexhin e selefit, kine parasysh rrezikshmerin e t konsideruarit pabesimtar, ngase kjo sht prej shtjeve m t rrezikshme n kt koh.

Tani mesoni t rinjt, ndoshta skan arritur moshn m shum se shtatmbedhjet apo tetmbedhjet, nuk din gj nga feja vetm se: filani pabesimtar, filani pabesimtar, filani pabesimtar, kjo sht feja e tyre, sa q as dijetart e nderuar skan shptuar nga e keqja e tyre, pr kt duhet sparit t meremi m kta e pastaj me ata kriminel, t cilet kam frik se jan piuna t ifutve apo masonve, dhe disa jan t manipuluar q i realizojn planet e armiqve t islamit duke mos e ndier fare kt- All-llahu na ruajt!

Kujdes nga kjo o robrit e All-llahut! Ruajuni nga hoxhallart devijues, vetm se na ka paralajmruar i Drguari salAll-llahu alejhi ue sel-lem: Kam frik pr umetin tim nga hoxhallart devijues, po ashtu M t vrtet All-llahu nuk e hek kt dituri prnjeher, mirpo e hek duke i vdekur dijetart, sa q nuk do t mbetet asnj dijetar, ather njerzit do ti konsiderojn pr dijetar injorantt, do ti pyesin ata dhe ata do t prgjigjn pa dituri, e devijojn vetn dhe t tjeret (Transmeton Muslimi, Ebu Davudi dhe Tirmidhiu).

Kujdes dhe shikoni nga kush e msoni fen tuaj, pyetni dijetart e mdhej, t cilt gjykojn m t vrtetn dhe m drejtsi, t cilt jepin fetwa n drit t dits dhe jo n thellsi t shpellave! Nuk japin fetwa fshehurazi n plehrat e internetit! Nuk japin fetwa fshehurazi nga njrzit! Merni dituri prej tyre, largohuni nga ata q pretendojn q kan dituri t cilt jan m injorant se sa gomari i shtpis se tyre.

Kujdes o robrit e All-llahut! Mos bini pre e ksaj ideje t rrezikshme e cila t drgon n tunelet e errta se pastaj smund t shptosh.

Ata tani havarixht ia bashkaun ides s tyre edhe tukjen (dukje e ndryshme nga realiteti), filluan ti rruajn mjekrrat e tyre, veshin pantollona t ngushta, prkundrazi ka prej tyre q veshin edhe rrobe t femrave pr tu fshehur dhe veshin rroba brumbujsh, ngase tek ta qellimi e arsyeton mjetin, si e ka pohuar njri nga prijsit e tyre, q sht prezent ktu tek ne, prej havarixhve kadeh (do t thot kryengritje m gjuh), i cili n nj kaset t tij thot: m imponohet t veproj sipas rregulles s Mikjavilit, i cila thot: Qellimi e arsyeton mjetin, q don t thot: vraje knd do pr t arritur qellimin tend.

Kujdes, pytni dijetart, shikoni sqarimet e dijetarve kunder akcioneve (m eksploziv) q kan ndodhur n Saudi, Algjeri, Liban, Jordani apo n ndonj vend tjetr nga kta kriminel, qent e zjarrit, kush i quajti qent e zjarrit? Pejgamberi salAll-llahu alejhi ue sel-lem.

Kishte shkuar Abdull-llah ibn Ebi Euvfa, sahabiu i ndruar, All-llahu qoft i knaqur m t, n Damask, n xhamin e Damaskut, n muret e xhamis ishin ngritur disa nga kokat e havarixhve, gjgjsisht ishin shtatdhjet prej tyre, ndalet Abdull-llahu para tyre dhe qan shum, qan shum, n fund i shikon dhe thot: qent e xhehnemit, qent e xhehnemit, qent e xhehnemit, nj njeri aty afer i thot: o shoku i t Drguarit t All-llahut! Kur i pave, qajte dhe br qa br pastaj e prfundove m kt thnj, pr All-llahun a e ke ndgjuar kt nga i Drguari i All-llahut salAll-llahu alejhi ue sel-lem? Sikur me pas ndegju njeher, dy here, tre her apo shtat here e n nje transmetim tjetr njzet her, nuk do ta kisha transmetuar, pastaj i prmnd disa nga cilesit e tyre q i permndem m heret nga drita e haditheve pejgamberike.

Kujdes o vellezr! Ruajni nga ata q bjn aktrim me fmijet tuaj n fusha, n vnde t fshehta si dhe pushimore t fshehta, mos lejoni q femjet tuaj t bhn gjah i ketyre njerzve si dhe i t tjerve q e pasojn hamndjen, vezhgoni levizjet e tyre dhe ku banojn, bhuni vigjilent n at q po bjn kta, ruani fmijet tuaj, edukoni n prulesi ndaj All-llahut, n frymen e menhexhit t selefit.

Edukoni n at q All-llahu i ruan, n dituri, msim, n t kupturit e fes s Al-llahut, lexoni fetwat e dijetarve t prmbledhura n nj liber, emir i t cilit sht: Fetawa el-eimetu fin-newazil el-mudleheme, lexoni publikimet e shejhut tone, muftiut t nderuar, All-llahu e ruajt si dhe shokt e tij t nderuar, lexoni librin El-exhwibeh el-mufideh fil-menahixh el-xhedideh t shejhut ton Salih el Fewzan, All-llahu e ruajt, lexoni librat e hershme dhe t reja t selefit, po ashtu lexoni librin We xhedilhum bil-leti hije ahsen, lexoni librat, mos u bni mmec, papagaj, e kshtu tju terheqin ku dshirojn n mr t fes, kurse feja sht larg tyre,ata dalin prej fes sikur q del shtiza nga harku.E lus All-llahun Fisnik, Zotin e Arshit t madh, t na ruaj neve dhe juve, tna e bj t qart t vrtetn si t vrtet dhe tna e mundsoj q ta pasojm at, dhe mos tna e bj t pshtjellt e kshtu t devijojm. Dhe tna frunizoj neve dhe juve m dituri t dobishme dhe pun t mira. Mshira dhe salavatet e All-llahut qofshin mbi t Derguarin ton, familjen e tij dhe shokt e tij.Prktheu dhe pshtati: Besim Gjelaj