Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 31
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  830
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Poezi per qefin tim

  DUA FACEBOOK

  Babi ka facebook
  mami poashtu,
  gjysherite nuk jane struk
  ne FB jane aktivizu.

  Njeri pas tjetrit ulen
  mbremjeve sidomos,
  mua shpesh me vjen
  se cdo njeri si femi loz.

  Bejne shoqeri te re
  like, tag..... kesisoj kane fjalorine,
  I shoh me humor e hare
  ndodhin mes nesh shpalosin.

  Por me mua jane te rrept
  thone; S'bene te kesh Facebook!
  Ata te luajne kane te drejt!
  Por loja eshte per femi sa di une?

  FACEBOOK ka rreziqe
  aty s'ka fare kontroll,
  njerzite mund te bejne pislleqe
  nise mami ;tjerr holle!

  Por kur te mbaroje Alfabetin
  veres do ushtroje lexim,
  do luftoje FB ta kem te vetin
  c'do te ndodh do shohim.

  Mezi pres FB te bej
  te jem me boten barabar,
  se rrezik ka edhe ne rruge
  por une prape vetem dal.

  Por do pranoje cdo kusht
  mami qe do te me kerkoj,
  deshiren patjeter t'ja permbush
  eshte engjell qe do me mbroj.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  830
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  SHOQE SHOQE

  Shoqe shoqe
  kallamoqe,
  trupholle e flokegjate
  e brishte embelgjak.

  Tani je shtalbe
  eremire si gjalpe,
  familja dashuri te fal
  e ti rritu ngadal.

  Si sfungjer thithe
  te mirat qe nje dite,
  t'i vesh ne pune
  te behesh me e mire se une.

  I thote gjyshja kranare
  qe eshte si dritare,
  kur hape gojen derdhe
  gjevahire qe mbesa mbledhe.

  Fjalet;shoqe shoqe
  kallamoqe
  gjyshja vete ka shpik
  mi thote me perkedheli cdo dite.

 3. #3
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime nė 92 postime
  Fara,kur shkruan nje poezi ne forum,s'eshte me per qejfin tend,por edhe tonin.prandaj perpiqu t'i lidhesh me bukur vargjet. Sepse po nuk na pelqyen poezite,s'vijme me te pa as trikot.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 4. #4
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Naltmadhnia, s'ti jep te dyja thuaji ; edhe te thurresh triko, e te thurresh vargje. Keshtu moj shoqe kallamoqe!

 5. #5
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  35
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  Naltmadhnia, s'ti jep te dyja thuaji ; edhe te thurresh triko, e te thurresh vargje. Keshtu moj shoqe kallamoqe!
  ahaha sa kam qeshur thashe nga i erdhi frymezimi pink per kete fjale lol
  I LOVE GOD

  j&g

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-01-2011
  Postime
  733
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga fara Lexo Postimin
  SHOQE SHOQE

  Shoqe shoqe
  kallamoqe,
  trupholle e flokegjate
  e brishte embelgjak.

  Tani je shtalbe
  eremire si gjalpe,
  familja dashuri te fal
  e ti rritu ngadal.

  Si sfungjer thithe
  te mirat qe nje dite,
  t'i vesh ne pune
  te behesh me e mire se une.

  I thote gjyshja kranare
  qe eshte si dritare,
  kur hape gojen derdhe
  gjevahire qe mbesa mbledhe.

  Fjalet;shoqe shoqe
  kallamoqe
  gjyshja vete ka shpik
  mi thote me perkedheli cdo dite.

  xxx xxxx xxx
  Poezia e lartėcituar nga poetja e talentuar Fahrije Pallqa,shihet se reflekton tėrė dashuri tė pėrkujtimit tė jetės sė dikurshme e qė nuk harrohet dot nė mjediset tona rurale.Gjuhė e figurshme dhe plot talent humori qėndeshim kėtu,kompletojnė idenė e tekstit poetik,shėnon parasėgjithash njė tabllo e lojėrave tė sė kaluarės,si njė pasqyrė imagjinative ,e stolisur mjeshtrisht me tone tė lehta qė e bėjnė edhe mė tė dashur gjatė leximit.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  830
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  SHOQERIA E EREMIRES

  Vogelushja Eremira nje dite
  mori nje flete vizatimi,
  i beri lutje ne familje cdo njerit
  te tregoj aftesi pikturimi.

  Vete beri nje pikture
  ta quaj keshtu i pelqeu,
  edhe pse s'i doli bukur
  dhe inati pakez e nxehu.

  Kur u mbush fleta
  me kafshe, lule, gjera te mira,
  vogellushja foli; Tungjatjeta!
  Jam mikja juaj Eremira!

  Filloi me ta te flase
  t'ju tregoje c'po i ndodh,
  kinse pergjigjet vinin pas
  kunderpergjigjej shpejt me hov.

  Por j'u merzite kjo situate
  miqte qe tani me kishin emer,
  i donte afer kjo zemer e flakte
  mendoj; do bej magji patjeter!

  Fjalet magjike qe mbante ne mend
  i tha me shpejtesi pastaj ja nisi;
  Ti do veshesh kete, ti atje ke vend
  tregoi planin qe prekte pafundesi.

  Per cdo njerin dicka u hodhe
  por realizimin kote e priti,
  nga riperseritja u lodhe
  s'e fjala asgje ne drite nuk qiti.

  Ne filma ka fantazi
  nje dite mami i tregoje,
  por unike kjo shoqeri
  Eremira me tej prane i deshiroje.

  .

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  830
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  Fara,kur shkruan nje poezi ne forum,s'eshte me per qejfin tend,por edhe tonin.prandaj perpiqu t'i lidhesh me bukur vargjet. Sepse po nuk na pelqyen poezite,s'vijme me te pa as trikot.
  PERSHENDETJE MI CORASON!
  Deri tani jam munduar t'u pelqej te tjereve po keto per qefin tim do ti bej ,te lehta argetuese,per femi te vegjel, e do perpiqem sa te mundem ti lidhe mire .
  Trikot jane tjeter gje ,qef tjeter ,por nese ke shkuar deri tani , do te kesh kureshtje ti shikosh prape ,besoj.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  830
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  Naltmadhnia, s'ti jep te dyja thuaji ; edhe te thurresh triko, e te thurresh vargje. Keshtu moj shoqe kallamoqe!
  PERSHENDETJE PINK!
  Une kam merak te dyja t'i thurre.........e kjo kallamoqe .........ne fjalor ish kallamboq por une e bera per qefin tim si i themi ne kallamoqe.
  Edhe ish nje grua qe thoshte keto fjale ne rrethin tim.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  830
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga irfancana Lexo Postimin
  xxx xxxx xxx
  Poezia e lartėcituar nga poetja e talentuar Fahrije Pallqa,shihet se reflekton tėrė dashuri tė pėrkujtimit tė jetės sė dikurshme e qė nuk harrohet dot nė mjediset tona rurale.Gjuhė e figurshme dhe plot talent humori qėndeshim kėtu,kompletojnė idenė e tekstit poetik,shėnon parasėgjithash njė tabllo e lojėrave tė sė kaluarės,si njė pasqyrė imagjinative ,e stolisur mjeshtrisht me tone tė lehta qė e bėjnė edhe mė tė dashur gjatė leximit.
  P

  Pershendetje i nderuar dhefaleminderit shume .

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  830
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  DUKE SHIKUAR

  Sot mami beri pite
  edhe une ne sofer uliur,
  shikoj edhe pse me mire do ishte
  duar ne brume ti kem futur.

  Nise mami ndane kuleq
  i rrotullon, i ngjesh,
  toptha te lemuar me kerthize veq
  bene,une habitem ajo qesh.

  Me jep ehde mua nje cope
  brume e pakez miell,
  Tani me duar bej hop!
  demonstroj; ja keshtu brumin e sjell!

  Por veq loza me top brumi
  se s'me doli gje mua,
  dhe mami tha s'fundmi
  do ushtrojme pape; Si thua?

  Ne fund si cdo here
  nje kulaq per mua ka mbet,
  e vura mbi shporet
  une vete e kam pjek.

  Ne kulm nxehtesia
  pakez u fry dhe me fluska,
  ngjyre kafe u mbush teresia
  te kethej ne anen tjeter, u nguta.

  Mami gjyshes i thote;
  Ne bote njihen si tortila meksikane.
  Po ne i bejme nje jete e mot
  pyet gjyshja; pse nuk jane shqiptare?

  I kane be me shume reklame
  Thote mami me humor.
  Ne kur bejme pite i hame
  dhe zakonisht jane bosh.

  Por ne fakt gjyshja shpejt
  kulaqin e pjekur e ka lyer
  me gjalpe derisa ish nxehte,
  mua kjo me ka pelqyer.

  Erdhi koha pite per te ngrene
  si zakonisht pranveres me spinaq,
  hengra pjesen qe ma kane dhene
  besoj e dini me se jam kenaq.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  830
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  LOLA KACURRELA

  Floket kacurrela
  ka vogeliushja Lola,
  jo te holle si tela
  por te shendosha si molla.

  Perplote gersheta
  koka mbushur me stoli,
  cdo njera ka fije te veta
  bashke bejne nje flokenaje zi.

  Shpesh ngreh gishtat
  ne dore ve nje gershete,
  dhe varet nga situatat
  e sjell me vrull a lehte.

  Kur vrapon ne shi
  apo duke vallezuar,
  duken si e pabindura ushtri
  te c'orientuar.

  Cdo gershete kercen
  per deshire te vete,
  mes vete ndeshen
  por njera tjetren se vret.

  Lola kacurrela
  cdo kush ja do ondet,
  e embel si karamela
  I ben me krenari hopet.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  830
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  PLANETI TOKA

  Planeti jone qe eshte toka
  shpesh i dhembe koka,
  ka edhe grip e kolle
  se cdo gje mbi te u holle.

  Gjerat qe i bejne keq
  ajo s'ka gjymtyre demin ta ndreq,
  as goje te komunikoje e flase
  keqeberersit t'i bertase.

  T'i thote me ze te forte;
  Me godite rende mua porte!
  Nga merr cdo gje qe fute ne goje,
  ti ne vend kujdesit ,bene loje.

  Toka eshte prone ,begati,
  me te cilen njerzite mes vete bejne tregti,
  po ajo vete sa eshte, kurre,
  me te bemat e saja s' u mburr.

  Keshtu qe duhet cdo cep te saj
  dore e njeriut me dashuri ta mbaj,
  paster ,bukur plote hijeshi
  t'i tregoj tokes se vleren ja di.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  830
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  U MBYLL ABETARJA

  Mbushur klasa me hare
  erdhi e fundit shkronje,
  nga e dashura Abetare
  qe shpirtrat e femijeve i begatoj.

  Tani ne dore lerma
  librin, gazeten, revisten pa frike,
  se tridhjete e gjashte germa
  I mbledhe njera s'me ik.

  Ka ndodh qe kam ngec!
  thote nje nxenes tjeter
  po cdo gje do te ndreq
  dolen flalet opitimiste ne eter.

  Njeri nisi u pertyp
  s'i dilte fjala nga goja,
  ndjenje e fajit e shtyp
  se me shume i pelqente loja.

  E embel kjo bisede
  tani sy te vegjel endrimtare,
  posedojne nje arme me te cilen jete
  do jene gjithmone fitmtar.

  E mesuesja nuk nderhyne
  sheh rezultatin i qesh fytyra,
  se nxenesit dijes ja mesyne
  u mbyll Abetarja, celi bota me ngjyra.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  830
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  GJYSHI I ZHDUKUR


  Rruges me shoqen ecem
  flisnim me kenaqesi,
  papritur ne gjyshin e saj ndeshem
  u pershendeten,ai te dyjat na qafi.

  Ajo per dore e kapi
  gjyshi doren tjeter mua ma zgjati,
  temen e dashur hapi
  nga nje embelsire do te merrni?

  Po.....po te dyja thame
  na la ne te bejme porosi,
  ne lagje kur u ndame
  ajo me gjyshin,une vetem ne shtepi.

  Pse une s'kam gjysh?
  Qe kur hyra pyetje bera hapur
  cdo njeri ne familje u ndrydh
  gjyshja fillin me kujdes ka kapur.

  Xhan i gjyshes ulu prane
  para lindjes tende ti e di,
  kishim lufte shume njerez u vrane
  kish nga ata qe gjurma u humbi.

  Te vdekur e te roberuar
  termi qe perdoret eshte i zhdukur,
  armikut vrasja si ka mjaftuar
  jo..... barbarin kjo se ka tundur!

  Por ti kishe nje gjysh
  shpirt mire dhe bujar,
  ty vogelushe dashuri prush
  kish me te dhene, kish me te fal.

  .

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  830
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  TE BUKURA GOCA

  Te bukura goca ,
  bretkoca;
  e kerkoni gjetk -
  ... nje bretk ?

  Po se gjetet askund ,
  nje u'a gjej une;
  Dini eshte cun -
  imitim ka pune.

  Te ndenjurat ne toke
  duar ,kembe tok;
  kerce andej, ketej ,
  guak... guak di te rrefej.

  Eshte identik,
  me nxjerre gaz frenetik;
  sepse eshte perfekt -
  si nje brekt.

  Nga origjinali me i bukur,
  se ka floke me frizure;
  keshtu qe bretkoca -
  mjaftueshem u perpoqa.

  Prano shpallje,
  bretkoce e vogel e madhe;
  JU per te jeni simpatik
  keshtu qe bejeni Dinin mik.

  8 6 2012

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-01-2011
  Postime
  733
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga fara Lexo Postimin
  TE BUKURA GOCA

  Te bukura goca ,
  bretkoca;
  e kerkoni gjetk -
  ... nje bretk ?

  Po se gjetet askund ,
  nje u'a gjej une;
  Dini eshte cun -
  imitim ka pune.

  Te ndenjurat ne toke
  duar ,kembe tok;
  kerce andej, ketej ,
  guak... guak di te rrefej.

  Eshte identik,
  me nxjerre gaz frenetik;
  sepse eshte perfekt -
  si nje brekt.

  Nga origjinali me i bukur,
  se ka floke me frizure;
  keshtu qe bretkoca -
  mjaftueshem u perpoqa.

  Prano shpallje,
  bretkoce e vogel e madhe;
  JU per te jeni simpatik
  keshtu qe bejeni Dinin mik.

  8 6 2012
  Poezia e frymėzimit tė bujshėm e tė lehtė humoristiko-komiko-satirik.Kėsi diamante poezish,rrall ndeshim nė letėrsinėnė tonė.I lumtė autores pėr kėtė risi poezie dhe paē suksese edhe mė shumė nė t'ardhme.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  830
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  GEZUAR ARBESA  Vogelushja Arbesa,
  S'ka mundesi te jete mbretresha;
  ... E botes qe na rrethon -
  Por prape frone posedon.

  Se zemra e nenes,
  Shandan zjarre venes;
  Qe nga lindja e pastaj -
  Me nxehtesi e drite do ta mbaj.

  Lule Qershori Arbesa,
  Rruga e jetes ka kethesa;
  Si qielli kur bie shi -
  Babi do t'i fal dashuri.

  Nje dhemb i dal,
  Hap i bere, e thena fjale,
  Nje gjest qe i bejne syte -
  Prinderite lumturia i mbyt.

  Sot urime pret,
  Se mbushi dy vite jete,
  Them; fati me nektare mbushur krah!
  Nga universi te vije te ti Arbesa.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e letaa
  Anėtarėsuar
  25-04-2010
  Vendndodhja
  ketu afer, atje larg
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  shum te mira, tlumte
  Dita e harxhuar mė kot ėshtė ajo e kaluar pa qeshur.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  830
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Faleminderit shume LETA te pershendes.

  DINI DO DHUROJ GJAK

  Dini mendohet pak,
  Nga lajmi i degjuar;
  Ku dhurohet gjak?
  Pyetja ka parashtruar.

  Ne pazar, a rruge,
  Do gjak dikush pyet ?
  Pastaj gjaku nen lekure,
  Me thuaj me cka dhe si mirret?

  Shikoj syrin zhbirues,
  Do te bej pyetje ende;
  Kush mund te jete dhurues ?
  Sa eshte sasia ... ? Pret pergjegje.

  Xhan i mire, i bukur,
  Qofte ngrohtesi verore, a vjeshte,
  Femer a mashkull,
  Mjafton deshire te kete.

  Ka procedure , rregulle,
  Si kryhet kjo pune;
  Cilesohet fisnik ,shembull -
  Dhuruesi lavderime merr pafund.

  Njeriut te semure,
  Kush derdhe gjak ne aksident;
  Gjak i druhet prure -
  Ne trup e zemer shpejt.

  Po gjyshja kur ishte e semure,
  Gjak pse si keni dhene ?
  Fytyra mbuluar me nur,
  Pak ngusht me ka zene.

  Eja, shpirt i bute!
  Doren doren ledhaton;
  Gjak si duhet cdo kujt -
  Kete gje mjeku percakton.

  Kur te rritem te premtoj,
  Do te jem dhurues gjaku;
  Dikujt jeten tia shpetoj -
  deshiren nga shpirti jashte e flaku.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •