Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  HAMZA YUSUF - Talks and Lectures!

  Hamza Yusuf ėshtė shkollar musliman me origjinė e shtetėsi amerikane, i konvertuar nė musliman, i cili ėshtė njė ndėr yjet e mėdhenj tė universit islam tė ditėve tona, bashkė me miqtė e tij si dhe Tariq Ramadan (i cili ėshtė njė musliman nėnshtetas zviceran, si njeriu i 8 nga 100 njerėzit mė me ndikim nė botė, e si ligjėrues nė Oxford University). Ai ėshtė themelues i kolegjit Zaytuna nė Berkeley tė Kalifornisė nė ShBA, e si njė ligjėrues e debatues i njohur nė mbarė botėn sidomos nė Europė e ShBA.

  Ka shkruar e publikuar disa libra, ndėr tė tjera:
  The Burda (2003);
  Educating your Child in Modern Times (2003);
  Purification of the Heart:
  Signs, Symptoms and Cures of the Spiritual Diseases of the Heart
  (2004);
  The Content of Character (2004);
  The State We Are In: Identity, Terror, and the Law of Jihad (2006);
  The Creed of Imam al-Tahawi (2007);
  Agenda to Change our Condition (2007);
  Walk on Water: The Wisdom of Jesus (2010).  Pėr mė tepėr rreth jetės e personalitetit tė tij...  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ermedin : 10-04-2012 mė 14:56

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Mbajtur nė: Rihla, Bursė, Turqi
  Mbajtur mė: 6 korrik 2011

  HAMZA YUSUF - Jewels and Pearls of the Qur'an

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Mbajtur nė: Zaytuna College, Kaliforni, ShBA
  Mbajtur mė: 9 shkurt 2012

  HAMZA YUSUF - How to Read a Book I

  HAMZA YUSUF - How to Read a Book II

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Mbajtur nė: Georgetown University, Washington D.C., ShBA
  Mbajtur mė: 1 mars 2012

  HAMZA YUSUF - Religious Freedom: Why Now? Defending an Embattled Human Right!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Mbajtur nė: Galt House, Louisville, Kentucky
  Mbajtur mė: 3 nėntor 2011

  HAMZA YUSUF - The Critical Importance of Al-Ghazali in Our Times

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Mbajtur nė: Zaytuna College
  Mbajtur mė: 14 dhjetor 2012

  Islamophobia: The Crisis of Muslims in the West

 7. #7

  Anėtarėsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Bukur flet ky por ka probleme me akiden, sorry po nuk e rendis ne yjet e universit islam.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Mbajtur nė: Oxford University
  Mbajtur mė: 26 maj 2010

  HAMZA YUSUF & TARIQ RAMADAN - Rethinking Islamic Reform

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga La_Lune Lexo Postimin
  Bukur flet ky por ka probleme me akiden, sorry po nuk e rendis ne yjet e universit islam.
  Pse? Pse ėshtė sufi? Po sufizmi nuk ėshtė dervishizėm!

 10. #10

  Anėtarėsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Ermedin Lexo Postimin
  Pse? Pse ėshtė sufi? Po sufizmi nuk ėshtė dervishizėm!
  C'ne, as Brahmahizem, as Budizem, Platonizem, izem izem..

 11. #11
  Robi i All-llahut
  Anėtarėsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  Nė Itali
  Postime
  1,790
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ermedin Lexo Postimin
  Pse? Pse ėshtė sufi? Po sufizmi nuk ėshtė dervishizėm!
  SubhanAll-llah, po si na qenka sufizmi?

  A mos vallė ėshtė nė menhexhin e Muhammedit sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem?

  Mos vallė ka bėrė edhe Muhammedi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ashtu siē bėjnė sufistėt e devijuar?

  Ti Ermedin, mėso se kush janė sufistėt, pėr tė mos qenė prej tė devijuarve, :

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=132723

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=132702
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ramazan_it : 12-04-2012 mė 18:12
  Kush nuk ėshtė robi i All-llahut, ai ėshtė robi i shejtanit.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  E di se ka devijime tė vet sufizmit, e madje e ndarė nė shumė tarikate, por
  "sufizmi i hershėm" ka qenė vetėm njė devotshmėri e urtėsi pastėr, jo bi'dat.

  Kur Pejgamberit (a.s.) i thanė disa tė varfėr se, "tė pasurit bėjnė vepra tė mira, e
  ne kemi zili pėr veprat e mėdha qė bėjnė"
  , Pejgamberi (a.s.) u tha: "Ndiqni rrugėn e Aliut".

  Rruga e Aliut (r.a.) ishte urtėsia dhe dija, pra praktikimi i dijes dhe urtėsisė islame.

  Pejgamberi (a.s.) thotė: "Urtėsia ėshtė gjė e humbur e besimtarit: ku ta gjejė, ai ėshtė
  mė meritori pėr tė."
  Ky "sufizėm", qė rrjedh nga fjala "suf" qė i referohet teshave tė leshta
  qė veshnin ata fukarenj tė urtė, por ka edhe njė kuptim tjetėr: "safa" qė do tė thotė "pastėrti".


  "Sufizmi" (urtėsia) e pranoj qė ėshtė devijuar si rrugė, por s'duhet ta ngatėrrojmė me devijantėt.


  ...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ermedin : 12-04-2012 mė 18:45

 13. #13
  Robi i All-llahut
  Anėtarėsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  Nė Itali
  Postime
  1,790
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ermedin Lexo Postimin

  "Sufizmi" (urtėsia) e pranoj qė ėshtė devijuar si rrugė, por s'duhet ta ngatėrrojmė me devijantėt.


  ...
  O vėllau im Ermedin, unė se kuptoj se ē'don me thanė me kėtė fjalėn e mėsipėrme?

  Mbasi e pranon sufizmin qė ėshtė devijuar si rrugė, po ēka don ma tepėr se kjo, pra ėshtė e devijuar dhe lere atė nė devijimin e tyre dhe kapu pėr rrugėn e drejtė.

  All-llahu na drejtovtė mua, ti dhe tė gjithėve nė rrugėn e drejtė dhe T'na largojė nga ajo rruga e devijuar e sufistėve.

  Esseamun alejkum.
  Kush nuk ėshtė robi i All-llahut, ai ėshtė robi i shejtanit.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin
  O vėllau im Ermedin, unė se kuptoj se ē'don me thanė me kėtė fjalėn e mėsipėrme?

  Mbasi e pranon sufizmin qė ėshtė devijuar si rrugė, po ēka don ma tepėr se kjo, pra ėshtė e devijuar dhe lere atė nė devijimin e tyre dhe kapu pėr rrugėn e drejtė.

  All-llahu na drejtovtė mua, ti dhe tė gjithėve nė rrugėn e drejtė dhe T'na largojė nga ajo rruga e devijuar e sufistėve.

  Esseamun alejkum.
  Hahah, faji im ishte se ishte vonė e kur e pashė se pak e kam pėrzi shėnimin
  nuk kishte kohė (mundėsi) ta ndryshoj postimin. Ke tė drejtė.

  Ashtu, desha tė them se, sot ka plot tė devijuar, madje ka qė thirren nė
  emėr tė sufizmit
  , por ata nuk janė sufi. Sikurse qė ka plot qė thirren
  nė emėr tė Islamit
  , por ata nuk janė muslimanė tė vėrtetė e as mu'minė.

  Kėtė desha ta them, por ishte vonė e isha konfuz pak, bile se edhe me grip jam.

  Nė sufizėm (urtėsi, pastėrti) ka plot qė thirren, por nuk janė tė gjithė tė tillė.  Edhe besoj e kuptove qė rruga e urtėsisė (dijes) qė ka pasur Aliu (r.a.), kuptohet
  qė atė e ka marrė prej Pejgamberit (a.s.)
  , ka qenė e dėshmuar edhe me hadith,
  ku Pejgamberi (a.s.) thotė: "Unė jam qyteti i dijes (urtėsisė), e Aliu ėshtė ēelėsi i saj".


  Sa budallenj ka qė thirren nė emėr tė sufizmit (urtėsisė islame) tash a ata do t'i marrim si shembull? Jo.


  Hamza Yusuf ėshtė dhe jam i bindur qė ėshtė prej tė urtėve tė drejtė e besimdrejtė, bashkė me Tariq Ramadan.


  Alejkum selam vėlla.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ermedin : 13-04-2012 mė 09:13

 15. #15
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime
  Eshte kundra rregullores qe te hapen tema ne gjuhe tjeter pervec gjuhes Shqipe.

  Sa per Hamza Yusuf , ketej nga ne quhet "sellout" ose si i themi ne shqip "i shitur".
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Smth_Poetic : 13-04-2012 mė 19:55

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •