Close
Faqja 0 prej 11 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 218
  1. #1

    Lajmi i fundit në RTK: Pas shpërthimit, një shqiptar i vdekur në Mitrovicë

    Sa dëgjova kapërcimthi, para pak castesh u dha si lajm i fundit në RTK se paska ndodhur një shpërthim në Mitrovicë ( lagjja e rrokaqejve) dhe për pasojë paska mbetur i vdekur një shqiptar.
    Gjendja tepër e acaruar!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  2. #2
    LAJMI I ORES SE VONE/Nje shperthim i fuqishem ka tronditur Mitrovicen veriore rreth ores 01.30 minuta.Nga ky shperthim ka humbur jeten shtetasi Selver Haradinaj dhe jane plagosur 4 persona te tjere.Nga te dhenat paraprake thuhet se shperthimi ka qene me eksploziv dhe i eshte vene ne banese shqiptarit Selver Haradinaj,babai i 4 femijeve.Aktualisht ne vendngjarje jane forcat e KFOR-it dhe EULEX-it,nderkohe qe dyshimet e para per kete ngjarje,bien mbi ekstremistet serbe qe veprojne ne veri te Mitrovices.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  3. #3
    LIVERPOOL FC Maska e geezer
    Anëtarësuar
    29-09-2007
    Vendndodhja
    Windy City Chicago.USA
    Postime
    836
    "zot ndihmoj kete familje ti kalojn dhimbjet"
    \

    kush ja man veti burr dilni vrani shkije se vakti osht , merrni hak edhe shfrynu andej edhe 100% nuk hini ne gjynah

    edhe qe thot naj sen evropa nja dy tri dit edhe harrohet
    LIVERPOOL
    you`ll never walk alone

  4. #4
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anëtarësuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694
    A ka ndonje lajm kush jan te plagosurit dhe si eshte gjendja e tyre? Zoti u ndihmofte familjareve ta kalojne kete tragjedi te madhe

  5. #5
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anëtarësuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933
    Kto serb jane rrace e ndyre,naten qe si e risolto kristo vejn bomba e vrasin njerez.
    Edhe naten e pashkeve vrasin robt.
    Ngushullime familjarve .

  6. #6
    ti, une dhe melodia Maska e orhideja
    Anëtarësuar
    02-10-2010
    Postime
    4,817
    Citim Postuar më parë nga Foleja_ Lexo Postimin
    A ka ndonje lajm kush jan te plagosurit dhe si eshte gjendja e tyre? Zoti u ndihmofte familjareve ta kalojne kete tragjedi te madhe
    Kjo lloj tragjedie, nuk eshte vetem per familjaret, por per te gjithe neve.

    Ngushllime shqiptare, qe po na vrasin ende ne shpite tona e ne nuk bejme ze, jemi be qingja................"hajt se behet mire".

    Nuk do shkruj me shume............me mire.........

  7. #7
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    MITROVICE-Një person ka vdekur ndërsa 4 fëmijet e tij janë plagosur, 2 prej të cileve në gjendje të rëndë nga shpërthimi në një banese në veri të Mitrovicës .

    Sipas informacioneve, shpërthimi ka ndodhur rreth orës 02:00 te mëngjesit pranë vendit të njohur si 'Tre rrokaqiejt', në banesën e Selver Haradinaj me etni shqiptare.
    Për pasojë ka humbur jeten, 38-vjecari, baba i katër fëmijëve, ndërkohë që dy nga fëmijët e tij janë ende në emergjencë.

    Sipas burimeve jozyrtare që vijnë nga punonjës të EULEX, mediat kosovare citojnë se shpërthimi në banesë është bërë përmes një detonatori të montuar.

    Televizioni i Kosovës raportonte sot ne mëngjes se sipas banorëve të zonës, edhe babai i viktimës ishte vrarë në veri të Mitrovicës në vitin 1999.

    Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Mitrovicë, Besim Hoti ka thënë se për momentin nuk kanë të arrestuar e të dyshuar, por nuk e ka përjashtuar mundësi që incidenti të ketë prapavijë etnike.

    Deri në këto çaste, nuk është raportuar për persona të arrestuar apo të dyshuar si kryes të këtij akti, ndërsa sektori i hetimeve të krimeve serioze në Mitrovicë, është duke ndjekur hetimet për të sqaruar rrethanat dhe motivet e rastit.

    Veriu i Mitrovicës është i dominuar nga serbët dhe strukturat e tyre paralele, ndërsa zona e Tre Rrokaqiejve është e banuar dhe me shqiptarë.

    (d.b/BalkanWeb)
    Ps.Nga ai cast askush nga banoret nuk ishte i sigurt qe te fus gjume ne sy,me e keqja ishte qe shperthimi u degjua edhe ne pjesen tjeter te banuar me shqiptar (lagja e boshnjakve),por nuk kishte asnje informacion se cfar po ndodhte!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  8. #8
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anëtarësuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694
    Citim Postuar më parë nga orhideja Lexo Postimin
    Kjo lloj tragjedie, nuk eshte vetem per familjaret, por per te gjithe neve.

    Ngushllime shqiptare, qe po na vrasin ende ne shpite tona e ne nuk bejme ze, jemi be qingja................"hajt se behet mire".

    Nuk do shkruj me shume............me mire.........
    Orhide, pikerisht se te gjithe jemi bere qengja te bute dhe nuk bezejme ne asnje forme ne tragjedi te tilla qe per ne spo kan te ndalur, u shpreha ngushellime vetem familjareve. "Ne" po gjejme trysni me fjalet: ne nuk bejme si bejne serbet ... dhe pluhur harrese mbi plage e varret tonat.


    Sherim te shpejte femijeve !

  9. #9
    he he hee... Maska e halla mine
    Anëtarësuar
    05-01-2011
    Vendndodhja
    brojë
    Postime
    1,466
    Ministri i brendshem i qeverise kuislinge Rexhepi, para disa muajve ju keshillonte banoreve shqiptar te kesaj pjese nga nje "hajamali" per ta larguar friken "imagjinare", sepse sipas tij nuk kishin arsye te verteta te brengoseshin..
    Asnjë kompromis, kurr asnjëher.. deri n'apokalips!

  10. #10
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Ja edhe nje njeri qe i gezohet tragjedis,vetem per te ,,gjuajt gur''ne pushtetaret....Kjo vertet eshte per keqardhje!Do doja qe sepaku ketu te jemi te bashkuar,pa ndasi partijake......
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  11. #11
    he he hee... Maska e halla mine
    Anëtarësuar
    05-01-2011
    Vendndodhja
    brojë
    Postime
    1,466
    Ministri Rexhepi dhe qeveria kuislinge jane tragjedia e vertet.. zoje e panjohur, qe nuk nderrmarin asgje per mbrojtjen e qytetareve te vet. Vrasjet jane konseguenc e mosangazhimit te tyre.. Mund ta anashkalojme kete fakt por kjo nuk e nderron situaten, nuk na mbron nga shkijet.. Derisa pushtetaret nuk i gjuajne me gur kriminelet, per çka edhe jane atu.. nuk duhet te presin nga ne lule..
    Asnjë kompromis, kurr asnjëher.. deri n'apokalips!

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e toni54
    Anëtarësuar
    25-02-2010
    Postime
    3,776
    kjo eshte me te vertet per keqardhje keto ngajrje qe po ndodhin aty......pasiguri ka kapur mitrovicen me incidente te shpeshta...........

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Çaushi
    Anëtarësuar
    03-05-2006
    Vendndodhja
    Në Atdhe!
    Postime
    3,283

    Angry

    Ngushllime Familjes...sherim sa me te shpejt Femijeve!
    Dhuro shumë...e prit pak!

  14. #14
    Citim Postuar më parë nga halla mine Lexo Postimin
    Ministri Rexhepi dhe qeveria kuislinge jane tragjedia e vertet.. zoje e panjohur, qe nuk nderrmarin asgje per mbrojtjen e qytetareve te vet. Vrasjet jane konseguenc e mosangazhimit te tyre.. Mund ta anashkalojme kete fakt por kjo nuk e nderron situaten, nuk na mbron nga shkijet.. Derisa pushtetaret nuk i gjuajne me gur kriminelet, per çka edhe jane atu.. nuk duhet te presin nga ne lule..
    Plotesisht 100 % e sakt.
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  15. #15
    he he hee... Maska e halla mine
    Anëtarësuar
    05-01-2011
    Vendndodhja
    brojë
    Postime
    1,466
    Citim Postuar më parë nga ARIANI_TB Lexo Postimin
    ...
    Arian.. sigurisht tani pas ketij sulmi, shtrohet nevoja urgjente e bisedimeve "teknike" per stabilizimin e veriut te Kosoves.
    "Teknike" nuk do te thote kunder Kosoves, jo.. duhet caktuar vetem masen e agresivitetit qe ju lejohet shkijeve si pushtues qe jane, psh. sa arme mund t'i mbajne per person, sa shqiptar mund t'i vrajne pa patur pasoja etj, gjera te kesaj natyre.. Deri tani nuk kemi patur kete lloj marreveshje dhe shkijet silleshin e vranin shqiptar ashtu kot, pa nje plan te negociuar e pranuar nga qeveria e Kosoves. Nuk e lejon Be-ja kete anarki.
    Asnjë kompromis, kurr asnjëher.. deri n'apokalips!

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
    Anëtarësuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    2,171
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Ja edhe nje njeri qe i gezohet tragjedis,vetem per te ,,gjuajt gur''ne pushtetaret....Kjo vertet eshte per keqardhje!Do doja qe sepaku ketu te jemi te bashkuar,pa ndasi partijake......
    Ketu askush nuk po i gezohet tragjedive ,halla mine ,po e thot nje te vertet qe eshte duke u zbatuar ne kosov ,kurse ti po mundohesh qe me ket tragjedi ta m,brosh kriminelin dhe krimin.
    Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
    Anëtarësuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    2,171
    Vetëvendosje: Sulme terroriste mbi shqiptarët për negociata tjera me Serbinë


    Publikuar: 08.04.2012 - 14:25

    Prishtinë, 8 prill – Ndaj vrasjes në Mitrovicë ka reaguar edhe Vetëvendosje. Në reagim thuhet: Në orët e sotme pas mesnatës u vra Selver Haradinaj, 38 vjeç, nga zona e tre rrokaqiejve në pjesën veriore të Mitrovicës. Mësohet se në këtë sulm të përgatitur me eksploziv në ndërtesën e tyre, kanë mbetur të plagosur edhe katër fëmijët e tij, dy prej të cilëve në gjendje të rëndë shëndetësore. Lëvizja Vetëvendosje! e tronditur dhe e indinjuar thellë me këtë sulm kriminal, i shpreh ngushëllime të sinqerta familjes Haradinaj, kurse fëmijëve të plagosur u dëshiron shërim sa më të shpejtë. Populli i Kosovës ndjehet krenar me heroizmin më të madh që ka mundur të bëhet nga shqiptarët e veriut në Kosovën e pasluftës: Selveri dhe familja Haradinaj kanë gjetur forcë të jetojnë 13 vjet nën kërcënimet dhe pasigurinë e shkaktuar nga strukturat kriminale të Serbisë.

    Ky sulm i përgatitur kaq me kujdes, duke vendosur eksploziv pranë dritares së banesës së familjes Haradinaj dhe duke e detonuar atë – tregon se kemi të bëjmë me një sulm terrorist dhe me një veprimtari të organizuar të strukturave kriminale të Beogradit kundër shqiptarëve në veri. Shqiptarët në pjesën e veriut të Kosovës i janë nënshtruar një terrori të përditshëm nga mekanizmat e paligjshëm shtetërorë të Serbisë në Kosovë, duke filluar prej barrikadave e deri te vrasjet e planifikuara, si kjo e Selver Haradinajt.

    Për këtë sulm të pafalshëm të kriminelëve të Beogradit, duhet të mbahet përgjegjëse edhe Qeveria e Republikës së Kosovës. Kjo është pasojë e drejtpërdrejtë e tolerimit të strukturave të armatosura të Serbisë në Kosovë. Kjo politikë e mbrapshtë po e dërgon në Bruksel një Serbi e cila në Kosovë po vazhdon të prodhojë jetimë shqiptarë. Strukturat e Serbisë në veri nuk janë aty vetëm për ta kontrolluar atë pjesë të vendit tonë por edhe për t'i vrarë e dëbuar shqiptarët prej andej. Nganjëherë me blerje pronash e rrahje, e nganjëherë edhe me vrasje përmes sulmeve terroriste. Ky sulm nuk do të ndodhte po të mos kishte struktura ilegale të Serbisë në vendin tonë. Prandaj, është domosdoshmëri e padiskutueshme që të ndalen negociatat me Serbinë dhe të zhbëhen këto institucione të armatosura brenda Republikës së Kosovës.

    Mungesa e shtetit në veri të Mitrovicës vjen prej shpërfilljes që ia ka bërë pushteti banorëve dhe territorit atje. Shqiptarët e veriut vazhdimisht kanë kërkuar nga institucionet tona prani më të madhe dhe siguri të shtuar, për shkak të kërcënimeve të vazhdueshme nga dhuna e agjentëve të Beogradit. Mirëpo Qeveria jonë gjithnjë i ka lënë ata nën mëshirën e fatit të përgatitur nga Serbia: spastrimin e heshtur të shqiptarëve nga veriu nëpërmjet akteve të dhunës sistematike, terrorizimit dhe frikësimit të shqiptarëve të pambrojtur. Më 3 dhe 4 shkurt 2000, në veriun e Mitrovicës janë vrarë 11 shqiptarë (6 meshkuj e 5 femra). Gjatë atij muaji janë dëbuar 1.564 familje shqiptare me 11.364 anëtarë. Gjithë kjo është kryer në prani të forcave të KFOR-it dhe policisë. Tani në veri kanë mbetur gjithsej edhe afër 4.000 banorë shqiptarë. Dhuna mbi shqiptarët nuk është ndalur asnjëherë, duke bërë që shqiptarët të jetojnë në një gjendje lufte edhe gati 13 vjet pas përfundimit të saj.

    Në vend që t’i ndihmojë zgjedhjet e Serbisë në Kosovë dhe të negociojë me këtë shtet armik, Qeveria duhet t’i përvishet punës për konsolidimin e sovranitetit, shpërbërjen dhe arrestimin e strukturave kriminale të Beogradit.
    Koha Ditore
    Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230

    e panjohura

    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Ja edhe nje njeri qe i gezohet tragjedis,vetem per te ,,gjuajt gur''ne pushtetaret....Kjo vertet eshte per keqardhje!Do doja qe sepaku ketu te jemi te bashkuar,pa ndasi partijake......
    tash bashk e psee

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230
    misnistri rexhepi duhet te jam dorheqje akan moral kta ministra apo skan fare vriten qytetaret ne gjum nga pramilitar policia kufitare han dushk ne kufi me serbin te detyruar nga xhandarmeria serbo qetnike kjo tragjedi se aka gjsa te ndodh ndonje konflikt nder etnik ne veri gjasat jan shum reale

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230

    e panjohura

    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Ja edhe nje njeri qe i gezohet tragjedis,vetem per te ,,gjuajt gur''ne pushtetaret....Kjo vertet eshte per keqardhje!Do doja qe sepaku ketu te jemi te bashkuar,pa ndasi partijake......
    ne edhe mund te bashkohemi por jo edhe ta perkrahim ket qeveri kuislingesh e cila sulmin e ne veri e minimizon duhet te thot troq se ky sulm esht i dirigjuar nga serbia se pse kjo qeveri me pak se ni jav e turproj kerejt kosoven me nje polici amatore e cila me shqiptar tregohet shum e kuzimshme kurse ne kufi me ME KALLASH DHE ME DY OKFIRA PLOT FISHEK NUK PATEN KUZIM TE PAKTEN JE TA SHKREPIN ..KTO JAN VETEM DISA NGA KTA

Faqja 0 prej 11 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •